Tournee voor de troepen zwaar maar dankbaar in Indonesië Staking jn d® Van Zeeland onderhandelt nog over zin der Leopol a-boodschap m m Heiligheid en deugd krijgen waarneembare vorm De kleine Maar wagen schoonheid en luxe ontbreken niet overheerst II Verzoek van uw jongen: geen erepoort of harmonie havens van Londen Pirenne tot zondebok gemaakt Geen blijheid maar vrees Moskou tegen interna tionalisatie van Jeruzalem Het Medisch Bureau te Lourdes Maria Goretti diep ontroerende film van Augusto Genina Een opera van Badings DE PERSONENWAGEN-R Anti-semietisclie rel werk van communisten .Met open vuur bij kapok Vrachtauto uitgebrand DONDERDAG 20 APRIL 1950 PAGINA 3 Nog maar één verlangen: demobilisatie Goede geest bewaard De laatste loodjes wegen het zwaarst WK Wil" 'hToVSlvS611 „MAAK DE TECHNIEK DIENSTBAAR AAN DE MENSHEID" Wordt gemoderniseerd De R. mmm Première te Antwerpen SiNOFKEKS w.^cht goede tijd VROUW VERDRONKEN Engelse suprematie Daar komt nog bij dait de „export drive" de Engelse 'ndustrie min of meer dwingt zoveel mog-njk uit te voeren Dat verklaart oak de aanwezigheid op de*"' Geen noviteiten JODENVERVOLGER HOUDT LEVENSLANG Ijf Gevangenisstraf geëist tegen onvoorzichtig roker ISog een domme dood Voor negen ton kostbaarheden verwoest SJLSïï-m ult Amsterdam is te Koblenz in brand gevlogen en volkomen uitgebrand. De lading, die be- stond uit meubilair, schilderijen en an- d ie goederen had een getaxeerde waar de van ongeveer een millioen marlt, on- ongeveer 900.000. rijwiel met hvlpmotor gaf GEEN VOORRANG Het zal in de komende tijd wel voorkomen, dat de een of andere gedemobiliseerde militair tot de conclusie komt van „die vent heb ik meer gezien of gehoord", want een tournee van 3 maanden langs góed honderd buitenposten op het uitgestrekte Sumatra kan nu eenmaal niet onopgemerkt voorbijgaan. Nog afgezien van wat er op de buitenposten ter afwisseling wordt gebracht, het feit, dat er „een bink pas uit Holland is aangekomen" is belangrijk genoeg om cantines of plaatsen, ook in de openlucht, die daarvoor gebruikt worden, te doen vollopen met belangstellenden. Het is nu eenmaal de gebeurtenis van de maand, wanneer er een Nederlander op de, post aankomt,, die over een of ander onderwerp komt spreken. De belangstelling is er altijd, onverschillig of er nu gesproken zal worden over postzegels of over sport, de belangstelling van de troep kan nooit een zuivere graadmeter zijn voor het gebodene zelf, want zeer velen vinden het babbeltje in de cantine na afloop van een lezing of film nog veel gezelliger dan het praatje en de film zelf. Het is dan ook niet de lezing zelf, die je honderd keren en meer moet herhalendie de meeste inspanning vergt., maar wel de beantwoording van altijd weer dezelfde vragen, die de troep je stelt,, vragen die het midden houden tussen de belangstelling voor de stoplichten op de Munt, de werkgelegenheid in het vaderland tot aan de kwestie Abe Lenstra toe. Dat is het wat de jongens interesseert, kleine dingen, waar wij misschien hier niet aan denken om het te zeggen of te schrijven. „Wij kwamen de bruid onderweg zo maar tegen, omringd door de bruids meisjes. Waar de bruidegom is? Wel die loopt er wel 10 meter ach ter, want bruid en bruidegom mogen niet naast elkaar lopen. welks bovenkleding zij U misschien straks zullen tonen, maar zij velden haar evenals de wilde zwijnen, die niet zelden een welkomen aanvulling waren van de rijsttafel. Er was geen verschil in, of je nu jon gens ontmoette in de Sekaju-setor of in de Baturadja-sector, in Bakioen, Paja Bakong of Namoe Trassi, of ze deel uit maakten var. Infanterie bataillons, het pantserwapen of de genie, er is momen teel maar één verlangen en dat is ..naar huis" met de aantekening „zo vlug mo gelijk". Niemand zal kunnen ontkennen, dat er achter ce demobilisatie geen vaart wordt gezet. U had de gesprekken en voorspellingen eens moeten horen, teen enkele maanden geleden de „Pasteur" met liefst 4000 man troepen aan boord naar Nederlano vertrok. De wildste ge ruchten o-'cr het verloop van de demo bilisatie delen toen de ronde. „Wanneer worden wij gepasteuriseerd?" klons al gemeen de vraag. Er is nog maar één- gesprek momenteel in de Oost. dat van belang is en dat is het gesprek over naar huis gaan. Het naar huis gaan, waar van de soldaten daar zich zo heel veel voorstellen, het weer wonen in ge Weer teruggekeerd in het vaderland, ga je nog eens de stand van zaken over zien en de balans opmaken. Néén, een gemakkelijk uitstapje is een tournee wone huizén, het zien van weer gewo geenszins. Reizen en trekken dag in dag j ne blanke mensen kortom, een leven, uit, geen twee dagen op dezelfde plaats. I waar zij vroeger wel eens over gemop- Vervoer? Ja natuurlijk, de auto's en j perd hadden, maar dat ze dolgraag tegen hun soldatenleven in de tropen willen ruilen. chauffeurs zijn van prima kwaliteit, maar de wegen verkeren vaak in zulk een slechte toestand, dat je er na elke rit weer stom verbaasd van staat nog niet uit elkaar gerammeld te zijn. Meer dan eens heb ik in deze artike lenreeks kunnen wijz enop de omstan digheid, dat wij in het vaderland ons geen veronderstelling kunnen maken van wat 't zeggen wil soldoaat in de tro pen te zijn. In 't begin wil je vluchten als je slapen moet op een tampat. da;, van je liohaam één pijnlijke geschiede nis maakt, als de grond zo vochtig is, dat je eerst stenen moet opzoeken om ie veldbed op neer te zetten, maar later vind je het niet meer dan logisch maat regelen te nemen om te voorkomen, dat de mieren je met veldbed en al buiten de deur zetten en weet je, dat het in som mige gevallen nodig kan zijn je klamboe goed vast te maken om te voorkomen, dat je anders bezoek van ratten kunt krijgen. 'Niets went gemakkelijker dan het soldatenleven, allemaal do^n ze het zo. Waarom zou jij dan. niet mèedoen? "Een grondregel van de groepenleer is de stelling dat het gezamenlijk onder gaan van gevaren de band tot elkaar versterkt. Dit werd ondubbelzinnig be- ■wezen op de talloze buitenposten, waar ik een kijkje mocht nemen. Het geza menlijk patrouillelopen, het doorstaan van gevaren en het leven onder vport" durend gevaar hebben een band gelegd tussen de jongens onderling, die in zeer vele gevallen een band voor het teven zal blijken. Het is niet zo verwonderlijk, dat de geest van kameraadschap tuj de nieuwere bataillons minder goed was dan bij de oudere onderdelen. „De nieu we hap" was de benaming voor benja mins in de tropendlenst en zelfs een be trekkelijk gecing tijdsverschil in verblijf -was vaak aanleiding om zich beter of geroutineerdeo te noemen. Nu ik toch aan het terugblikken ben kan ik mij zo goed indenken, waarom de stemming onder de jongens ten tijde van de overdracht zo ont zettend down was. Als U meent, dat de militair daar ginds geen flauw be grip heeft van wat zich in de politie ke wereld heeft afgespeeld, dan ver gist U zien beslist. Onze critiscbe en nuchtere volksaard ontplooit zich ten volle in 4 militaire leven. Ik herin ner me nog goed met welk een trots, maar ook met welk een weemoed de jongens mij het ereveld, hun ereveld. lieten zien in Padang of Palembang en hoe zij vol afgrijzen wezen op de plek, waar destüds 2 fouragewagens waren overvallen op de weg van -Sougih Waris naar het 800 meter hoger liggende Pulo Panggang. Dat waren offers, die het lang niet weke soldatenhartmoeilijk konden verdragen. Toch ontbrak gelukkig de humor niet, humor die vaak ten koste ging van hen, die de macht van onze troe pen hadden overgenomen. Groots was het succes, dat een wagencommandant bereikte, toen hij met zijp wagen voorrang wist te verkrijgen voor een overtocht per veerpont door het tonen van zijn internationale vaccinatie bewijs, een papier in het En-gels ge schreven met veel stempels erop. De TNI-soldaat was er grandioos ingelo pen. Hadden wij deze „stunt met van nabij meegemaakt, dan hadden wij nét als U, onze schouders opgehaald. Maar het is gebeurd. Je kunt natuur lijk niet voor de waarheid van alle berichten instaan, een geschoten tijger neemt in lengte en afmeting ongetwij feld toe, naarmate het bericht van zijn aanschieting' bekend wordt, maar toch, de tijgers worden neergeschoten. Ge loof ook maar niet, dat de jongens niet bang waren voor de reuzenslang, Er is nog maar één angst by de troep, het spookbeeld van hun thuis komst sn dat is de erepoort, die IJ vader en moeder of andere familie leden zult oprichten by 7,jj„ thuis komst. „Zeg dat zij geen harmonica sturen en geen deuren en ramen versie ren, want dat vinden wy verschrikke- iyk", het is een gemakkelijk te onthou den boodschap geworden, die ik IJ na mens de jongens van overzee moest overbrengen Waarom zult U misschien vragen, mogen wy onze vreugde niet uiteu over de behouden terugkeer? Vanzelfsprekend, maar bedenk wat er allemaal in het hoofd van Uw jongen omgaat als hij weer voet op vader- lande bodem zet, hy moet zoveel ver werken by zijn thuiskomst, maak het hem niet moeilijker door bcm nog meer ln het middelpunt van de belang stelling te plaatsen, één rit in een autobus met terugkerende militairen zon iedere aspirant-versierder de moed in de schoenen doen zinken. Ik moest het vragen namens zovelen. die uit het verre tropenland binnenkort weer in Uw familiekring zullen zyn, bet waarom-niet kan hij U straks beter zelf vertellen. De tyd, die de soldaat moet doorbren gen in afwachting van zijn inscheping naar het vaderland is er een van grote verveling. Zeker, de dienst gaat door. maar de taak voor de soldaat is sinds de overdracht verdwenen. Het wordt een kwestie van bezighouden, ook in de vrije tijd. Denk niet, dat Uw belangstelling voor hem daar nu wel kan verminde ren. „Hij komt toch zo thuis" zult U misschien denken, maar voordat het ogenblik van inscheping daar is, ;s een moeilijke ty 3 te vullen. Houdt dus het contact met Uw familie in de vreemde levendig, ja vermeerder het zo mogelijk nog Zij hébbèn het nu meer nodig dan.ooit tevoren. Schrijf geen pessimistische brieven. Dagenlang zün de jongens overstuur wanneer zij op het punt van naar huis toe gaan brieven krijgen met „je zult hier wel niet meer (Têlefont&ch van onze Brusselse correspondent) De gehele dag van gisteren heeft kabinetsformateur Van Zeeland geconfe reerd, eerst met de liberalen, socialis tische en C.V.P.-personaliteiter. afzonder- deze gegevens houdt de socialisten en li beralen in een afwachtende houding. Daarnaast is er de CVP, die onophoude lijk Van Zeeland aanzet, zo spoedig mo gelijk met een regering voor de dag te komen. Volgens geruchten zou dit ook liberalen en socialisten tarnen in riin ^ysiveps, waarin van Zeeland aanwezigheid had bijeengebracht. Uier- °P ?ich a'U,n??.-nl onder bevonden zich o.iu. de president van de liberale partij en de socialistische kopstukken Spaak en Jtuset. Deze onder handelingen, bedoeld om te komen tot het eventuele samenstellen van een nieuwe regering, liepen in werkelijkheid nog bijna uitsluitend over de inter pretatie der koninklijke boodschap. Nog .steeds tast men daaromtrent in het duister. Zoals meil weet, gaat de aan dacht van de CVP meer speciaal naar het grondwettelijk aspect van het probleem. De socialisten en liberalen daarentegen interesseren zich meer voor rle modali teiten van de overdracht der koninklijke prerogatieven op kroonprins Boudewijn. Van Zeeland zet in zijn onderhandelingen met de woordvoerders van links op de voorgrond, dat er geen sprake kan zijn van het goedkeuren van. een wet betrer- fende die overdracht ais niet eerst Leopold III in België zijn koninklijk® prerogatieven heeft hervat. Dit ?s wens zo helder als glas: de koning geen prerogatieven op de dumonprm overdragen zolang hij die zelf nielt teruggekregen. Tot nog toe is dit n°ë niet het geval. De nationale ass®mi?ihg moet daar eerst voor zorgen. De uvr zou echter bereid zijn, nu reeds de ver plichting aan te gaan, dat zij, als ae koning eenmaal in zijn koninklijke macni is hersteld, aan de wet betreffende machtsoverdracht haar stem zal geveru Van Zeeland schijnt verder, parallel daarmede de verbintenis te hebben aallI gegaay. om, als hij minister-president zou zijn, deze wet na haar goedkeuring onmiddellijk toe te passen, zodat Leopold effectief zijn grondwettelijke macht tij delijk aan de kroonprins zou overdragen- Wat betreft de voorwaarden, waarop Leopold later die grondwettelijke macht weer zou terugnemen, hieromtrent wer den geen nadere gegevens door Van Zeeland verstrekt. Het ontbreken van terwijl Eyskens nam- het reeds eerder h.em bestuurde departement van financiën zou terugkeren. dit officieusc nieuws deed een Jch' dp ronde volgens hetwelk Van ni« T p,renne als secretaris van ko- nrüS Eeopold zou villen verwijderen, "maat Pirenne vorige week, zonder nie- «eweten van de CVP en van de hecr kié„ ce'and zelf,, met Spaak bespre- l-oh I beeft gevoerd, die mede hebben k i.,,,..tot het tot stand komen van de in dP t ie boodschap. Pirenne zou dan de h Unct'e vervangen worden door van ir leemans, een vertrouwensman verr,/éLZeeland- Wij weten niet in hoe- dan gerucht juist is en delen het het h«P voorbehoud mede. Mocht flllpVfa,;heid worden, dan zullen ve- kunnr n *v'jfe,d niet bet gevóél van zich vaardii>ha!jetten' dat ecn Srove onrecht- S van ,cepn l>iremle wordt bc- hii de P, e !noct worden erkend, dat men a dlc trots jarenlange stor- deu zo i onafgebroken en niet zel- Wt zePk, a,s SphpcI al!een °P de brps te d«en zeg "vip™ndc zaak va" Le0pold 1Seen, bang zijn wij niet geweest, toen wij deze leguaan overreden, maar we voelden ons toch veiliger toen hij dood was. kunnen wennen" 0f !jWjj weten niet wat we niet je moeten beginnen" of „je zult de eerste maanden wel geen werk kun nen vinden". Bereid zijn thuiskomst nu al voor op een wijze, die hem nog meer naar huis zal doen "erlangen. In de tijd van wach ten denkt Hij meer dan anders aan U. denkt ook U meer dan gewoonlijk aan hem- LEO PAGANO. Bijna 2000 Londemse havenarbeiders zUn gistermiddag in staking gegaan. Als gevolg hiervan zyn 7700 andere ar beiders zonder werk gekomen en kun nen 90 schepen niet worden behandeld. De staking is uitgeroepen als protest tegen de uitstoting van dr.e havenarbei ders uit de vakbond van transportarbei ders. Bovendien hebben de bootwerkers een geschil met hun werkgevers over voor gestelde nieu- 'e arbeidsvoorwaarden. Men vreest, dat de staking zich zal uit breiden.. Honderden Londense havenarbeiders hebben vandaag zich aangesloten by de 2.000, die gisteren in staking zijn ge gaan. Achthonderd arbeiders hebben be sloten dit voorbeeld Maandag te volgen. Zeventien leiders der stakingsbeweging voeren aan de kanten langs de Theems actie om alle 27.000 arbeiders aan het staken te krijgen. Zjj willen zich ook met de arbeiders in andere Engelse havens in verbinding stellen. De vicaris-generaal van het bisdom Breda, mgr dr W. Koenraadt, heeft giste ren m tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, o.w. de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr A. de Casembroot, de geheel vernieuwde R-K. lagere technische school „St. Bernardus van Clairvaux" te Hulst ingewijd. Tevoren was in de basiliek van Hulst een H. Mis opgedragen. Mgr. Koenraadt merkte o.a. op, zich bewust te zijn van de noodzaak van Godsbesef, in het bijzonder voor het technisch onderwijs, daar de allermodern ste ontwikkeling van de techniek, zoals hij zei, niet heeft geleid tot verblijding, maar tot grote vrees. De mensheid im mers mist de morele kracht om de ver overingen op technisch gebied te beheer sen en ten algemene nutte te gebruiken. Men dient bij de verdere ontwikkeling der techniek deze .dienstbaar te maken voor de mensheid en daarbij theoretisch te werk te gaan. Ir Bloem, vertegenwoordiger van de mi nister van o., K en W-> die de school in gebruik stelde zei in zijn toespraak o.a. te verwachten' dat in 1951 voor de bouw van een nieuwe ambachtschool in Etten (N.B.) subsidie zal worden verleend. „De Sovjet-Unie is gekant tegen in ternationalisatie van Jeruzalem en verzet zien derhalve tegen het desbe treffende statuut, dat op 4 April J.1. door de beheerschapsraad der V.N. werd aangenomen' aldus heeft de Russische gedelegeerde Jakob Malik in ecn brief aan Trygve Lie medegedeeld. Zoals bekend, was de Sovjet-delegatie niet aanwezig toen het statuut werd aangenomen Moskou boycot nog steeds alle organen der V. N„ in verbann met de kwestie van de Chinese vertegentvcór- diging. Tijdens de jaarvergadering van de leiders der grote bedevaarten naar Lour des, waarbij afgevaardigden van de vijf tig bisdommen in Frankrijk en van ver schillende landen aanwezig waren, maak te Dr. Leuret, de president van het .Bureau des constatations médicales" be kend, dat het bureau gembderniseerd zal worden- De Franse kolonie in San Fran cisco heeft de inrichting van een ophthalmologische en electrologische af-, deling mogelijk gemaakt. Bovendien krijgt het Bureau nog in dit jaar een volledige inrichting voor het ontwikke len van films. Dr. Leuret verklaarde voorts, dat in het jaar 1949 v.an de 89 gévallen van to tale genezing of beterschap, negen geval len. aan bet Nationaal Comité werden voorgelegd. Dit zeer kleine aantal vindt zijn verklaring in de wens alle maat regelen te'treffen, dat in Lourdes alleen de werkelijk buitengewone gevallen van genezing, die de wetenschap niet kan verklaren, worden erkend. f, I. tijdens de laatste toebereidselen voor de opening die heden geschiedde Ongeveer vijftig jaar ge leden zwierf door de be ruchte Camponiorto, de moerassenstreek in de omgeving van Rome, een arm boerengezin op zoek naar werk en onderdak. Het is de familie Goretti, vader, moeder en een vijl tal kinderen, die ver geefs bij de verspreide boerderijen aanklopten, want geen der landeige naren durft de ziekelijke man aan te nemen, te meer, daar dit betekent dal het hele gezin, waar van de oudste een meisje van elf jaar is, mee moet worden onderhouden. Tenslotte lukt het Goretti, op voorspraak van een dorpspastoor, werk te krijgen in het dorpje Fer- riere di Conca en de fa milie trekt in bij een landarbeider, de weduw naar Giovanni Serenelli, die eerst heftig protes teert, maar tenslotte bezwijkt voor de argumenten van de dorpelingen. Zo begint, de film, die Augusto Genina. onder de titel „Maria Goretti" (Cielo sulla Paluda) heeft gemaakt over het leven van de kort geleden heilig ver- klsiairde Maria Goretti. De inzet is als die van zovele goede Italiaanse films, die wij de laatste jaren onder de ogen kregen Prachtige beelden van een zwaarmoedige sfeer, realistische opnamen, toch vol mededogen gemaakt, een beknopt, maar scherpe karakteris tiek van de voornaamste tegenspelers. En toch houdt men zijn hart vast ais het drama zich gaat ontwikkelen, als Maria's vader sterft, als de zoon van Gioranini Serenelli, de lichtelijk gedege neerde Allessandro belang gaat stellen in Maria, die dan 12 of 13 jaar oud is en als Maria zich langzamerhand bewust wordt van het gevaar' dat zij loopt. Want de film gaat zich dan bezig hou den met misschien een der meest delicate onderwerpen, welke zij ooit heeft behan deld: het leven van een jeugdige Heilige, die haar heiligheid moet bewijzen in een gruwelijke en schijnbaar onevenredig zware strijd piet de ondeugd. Het moet al dadelijk erkend, dat Ge nina zich verrassend goed heeft gekwe ten ran zijn moeilijke taak. Hij heeft een aangrijpende film gemaakt, waarin alle elementen zuiver en zonder valse accen ten of enige afdwaling naar de sensatie tot hun recht komen. De vroamheid.van Maria is van een ontroerende kinderlijke oprechtheid, haar ontdekking van het kwaad blijft binnen de grenzen van een eenvoudig, naïef gemoed,maar haar be grip van dat kwaad is toch weer zo kel der, dat zij, geplaatst voor een verschrik kelijke keus, bewust de dood verkiest boven het verlies van haar ongerepte reinheid- Ines Orsinl als Maria Goretti in Augusto Geninaflln» „Cielo sulla Paluda". De gebeurtenissen volgen elkaar in een logische onafwendbaarheid naar de dra matische climax. Na de dood van die vader moeten Maria en haar moeder ééns zo hard in de onge zonde sfeer van de moerassen werken om haar bruikbaarheid aan de landeige naar te bewijzen. De ruzies met de oude Giovanni nemen toe en daarbij voegit zich. de gespannen stemming tussen de zoo» en Maria, waarvan het meisje de oorzaak aan niemand durft te vertellen uit angst voor Alessamdro's wraak. Kort na Maria's eerste H. Communie komt de ontknoping. Op een warme zo mermiddag, als iedereen op het veld werkt, treft Alessandro het meisje alleen in de boerderij. Als zij zich weer met meer dan kinderlijke kracht verdedigt tegen zijn brutale aanval, brengt hij haar met zijn mes verschillende steken toe, waaraan zij later in het ziekenhuis over lijdt. En weer vindt Genina voor dit mo ment dat van verstrekkender betekenis is dan de tragische dood van een eenvou dig boerenmeisje, het juiste accent. Hij laat kort vóór Maria's dood een menigte, die wacht en bidt voor het ziekenhuis, daar binnendringen tot op de drempel van de sterfkamer. En als de ogen van. het meisje zijn gesloten, vangt de camera in een bezielde beweging de biddende dorpelingen in die gangen, op de trappen, en in de straat, terwijl zij, ais op een on hoorbaar bevel, op de knieën zinken. Het is alsof een windzucht over een koren veld strijkt en één voor één de halmen buigt. Met, dit pathetische beeld, dot tegelijk suggestief en poëtisch werkt, sluit een ontroerende film, waarin heiligheid en deugd een juiste, waarneembare vorm krijgen. C. B. Onder leiding van de eerste dirigent Johannes de Hertog zal de koninklijke Vlaamse opera te Antwerpen Zaterdag 29 April de première geven van de kort geleden voltooide opera „De nachtwacht" van Henk Badings. Zelfs cl had je reuzetrek, dan mocht je nog geen pannekoek van deze knaap kopen vanwege het gevaar voor typhus. Na- een nauwkeurig onderzoek te heb ben ingesteld naar de toedracht van de anti-semietische relletjes, die vorige week Vrijdag bij de berechting van de Duitse filmproducer "Velt Harlan zijn voorgeval len, heeft ie burgemeester van Hamburg, Max Brauer, de communisten voor deze ongeregeldheden verantwoordelijk ge steld. Zij zouden de anti-semietische de monstratie op touw hebben gezet en aan gevuurd om de West-Duitse regering in discrediet te brengen. De inspectie der visserijen heeft Dins dag in verschillende polders in de Zaan streek en omgeving een enorme partij van 390.000 stuks snoekbroed uitgezet. Indien de weersomstandigheden mede werken kan van deze uitzetting een goed resultaat worden verwacht. Het jonge goedje zal over twee jaar de vereiste minimum-maat hebben be reikt en een welkome aanvulling beteke nen voor de suoekstand, die de laatste jaren terugliep. De 55-jarfge mevr. G. B.-R. is vermoe delijk door het slippen van haar -'"'wiel |op de modderige berm bij de sluio van De Groeve in het Eemskanaal geraakt en verdronken. Kinderen zagen het on geluk gebeuren en riepen om hulp, doch geen der personen, die toesnelden kon zwemmen. Toen men met behulp van een bootje de vrouw tenslotte op het droge had gebracht, bleek deze reeds te zijn overleden. In piocessen-verbaal, berichten en mededelingen wordt altijd bij voorkeur gesproken over „luxe-auto", ook al betreft het ecn vehikel uit het jaar nul en al moet de berijder door middel van dit voertuig zijn brood verdienen. Naast bedrijfswagens, bestaan er alleen personenauto's, al moet men, na het zten van deze R.A J.-tentoonstelling toegeven dat er wel luxe-personen- auto s zijn. I ot en met 29 April is in het R.A.T-gebouw te Amsterdam bet puikje van vrijwel alle merken van de wereld bijeen. nfcgheid betrachten, met. name wat hot braind stof verb ruóik betreft, daar de benzineprijs drie maai zo hoog is als voor de oorlog. Ook ligt de aanschaf fingsprijs van de kleine wagen lager, ■terwijl de wegenbelasting lager is en ook de stalling meestal minder kosten met zich brengt. Mits voorzien van een geschikte motor is de kleine wagen dan ook onherroepelijk zuiniger dan de groue, zware waigen. Nog geen drie weken na de sluiting vam de bedrijfsauto-tentoonstelling, gaan da deuren van het R.A.I.-gebouw weer open 'oitn het publiek te laten' genieten van eeu keur van glanzende en blinken de personenauto's, die ongetwijfeld meer nog dan vrachtauto s en autobussen tot de verbeelding spreken; Het zijn de pro ducten van vrijwel alle auto's produce rende landen, die er thans worden ge ëxposeerd- En het merkwaard1:ge is daar bij. dat er 'n zekere overeenkomst vatlt te constateren tussen deze tèntoonstelling en die van enkele weken geleden. Deze overeenkomst is. dat de Engelse industrie er het sterkst vertegenwoordigd is. Op zichzelf is dat ntet zo bijzonder, omdat de omstandigheden van financiële aard ■daartoe aanleiding geven. Voor de we reldoorlog nam de Amerikaanse perso nenauto hier een overheersende positie in. Maar bet gebrek aan dollars en de daaruit voortvloeiende invoerpolitiek hebben een geheel gewijzigde situatie op de Nederlandse automobielmarki doen ontstaan. De Amerikaanse wagen is een zeer begeerd, maar alleen voor zeer be voorrechten nog te verkrijgen vervoer middel geworden. En het gevolg is dat het bedrijfs-economische leven, dat be hoefte heeft aan vervoermiddelen voor personen, de baikens heeft moeten verzet ten. RAI-tentoons'telling van niet minder dan twintig Engelse merken. Gelukkig echter hébben de Amerikanen zich dooi" de moeilijke omstandigheden niet laten weerhouden toch aanwezig te zijn. waar door men van vrijwel alle beroemde merken de nieuwste modellen zal kun nen zien. De Franse industrie, die ook voor de oorlog in ons land al een groo' Ti ®eR3'3'K'f' noviteiten zijn er op deze RAI' ^overigens niet. De algemene ten dens tsdat men streeft naar een zo groot mogelijke geruisloosheid en zoveel moge- lij',: ocimfart. Dit bereikt men o.m. door de koetswerken zo laag mogelijk op het chs.sis te bouwen, vaak ook als zelfdra gende carrosserie en daarbij de voile breedte te benutten door het koetswerk over de wielen te bouwen. Verder door de zitplaatsen niet op, maar voor de ach teras te brengen betgeen mogelijk is ge^ werden, door ook de voorziiplaatseo De bijzondere raad van cassatie heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de 35-jarige Haagse politieagent H. V. Het beroep' werd verworpen. Verdach te. die gedurende de bezetting als politie agent bij het ..Sonderkommando" van de Sipo en de S D. 144 Joodse landgenoten heeft gearresteerd, was indertijd door het B. G. te Den Haag tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. waartoe verder in belangrijke mate ook bijdraagt de. steeds betere vering. Door de ontwikkeling van de lage dmfcban- den, doden de bandenfabrieken het hun ne bij de bevordering van de betere rij- kwa'dteit van de auto. Belangrijke technische oplossingen als voorwielaandrijviing en motor voor- of achterin, hebben geen nieuwe aanhan gers gekregen. En voor de automatise ring van de auto moet men vrijwel uit sluitend bij de Amerikanen terecht, die hetzij van de hydraulische koppeling of van de nog verder gaande hydraulische versnellingsbak gebruik maken. Wat het koetswerk betreft, men ziet 'hier geen enkele neiging tot versobei mg. De Amerikanen zijn zo mogelijk nog uit bundiger dam de laatste jaren reeds het geval was. Hoewol de open modellen, die hier in grote getale aanwezig zijn, een zieer voorname indruk maken. Het Euro pese koetswerk is veej soberder, maar er is een neiging merkbaar, de Amerikanen tod: zoveel als mogelijk te volgen. Ook in Europa gebruikt men steeds meer chroom ejj heeft het koetswerk steeds meer een doorlopende vloeiende lijn. Op het gebied van accessoires, al die artikelen, die het rijden veraangenamen of veiliger maken, is op deze tentoonstel ling ook een keur aanwezig, ln twee vol gende artikelen rullen wij, bij een rond- o *-j v»,,o winti ei cTCij 1 aa3i vorei te brengen. De lege - afzetgebied had. komt mooi voor de dag i draagt verder in niet geringe mate gang langs de s-awds, de verscoillende mei Ac oude vertrouwde merken en ook **9 ee» betere ligging op de weg. I merken en snufjes tegenkomen met een nieuw merk. De herleving van 3e Duitse automo bielindustrie komt het best tot uiting in het feit dat zij de vierde plaats inneemt wat het aanfal merken betreft. Enkele bekende merken zyn verdwenen, maar er zijn drie nieuwe bijgekomen. De Nederlandse industrie, die zich toe legt. op het. assembleren van personen auto's en op dit gebied een zeer goede naam heef', is vertegenwoordigd door Ford Kaiser, Simca Morris en nu ook door .ie Fi 500. Tenslotte ziin er ll0g <wee Italiaanse, dnc Tsjechische en één Zweeds merk. D<: v raag naar de Europese wagen komt niet aHeen voort uil het gebrek aan dollars, maar vooral ook uil de vraag naar de kieine automobiel. De Amerikaanse merken behoeven daar mee bi.i bum publiek niet aan te ko men. doch het merendeel der Europese auto's behoort tot de klasse der kleine wagens En dat is heel begrijpelijk ook. want in alle Europese landen moet mem zich aanpassen aan de na-oorlogse «ooooauc. Men moet de groo late zui-1 ">'H Eea Mercury 6-perwom coupé, ten dor mooie Amerikanen op de expositie Op 4 Januari 1949 brak brand uit in een perceel aan de Vijzelstraat "77 te Amger- dam, waarin gevestigd was de N V. „Hms en Haard". Het pand brandde geheel uit Gisteren eiste de officier justitie bij de Amsterdamse rechtbank een maand gevangenisstraf tegen een behanger, die bij de firma in dienst was en die toegai met een sigarettenaansteker een sigaar te hebben aangestoken op de derde verdie ping van h#t pand. waar hij stond temid den van vlokken kapok. De kapok had vlam gevat en zijn pogingen om het vuur- haardje uit te trappen, mislukten. Drie maanden gevangenisstraf eiste de officier bij de Amsterdamse arrondisse mentsrechtbank tegen de 30-jarige ma gazijnbediende C. B. H. uit Haarlem, die zich schuldig had gemaakt aan opzette lijke brandstichting met als gevolg, dat het gehele pand aan de St Jacobsstraat 42 te Amsterdam, een pakhuis, afbrandde en de belendende en tegenover het pak huis gelegen percelen brandschade op liepen. De verdachte had op 3C Mei 1949 teza men met een expeditieknecht een aantal mandflessen met colloddum op een drie wieler naaa- het pakhuis gereden. Bij het opbergen van de flessen in de opslag plaats brak er een en 50 liter coilodium stroomn ever de vloer naar buiten. De magazijnbediende veegde tot zijn. enkels in het vocht staande de coilo dium met een bezem naar een rioolput en toen d". zaak bijna was opgeruimd, stak verdachte H. ee: sigaret op. Hy wierp de lucifer bij wijze van proef in een heel klein plasje colloddum. dat uit zyn nog drassige schoenen op straat was achtergebleven. Het resultaat was. dat 't kleine vlammetje oversloeg naar de grote plas, die nog niet geheel was wegge spoeld. De vlammen schoten als een slang het pakhu'. Y innen en na enkele ogen blikken stond de benedenverdieping in lichterlaaie. Achter in de opslagplaats bevond zich op dat moment nog iemand, die slechts op het nippertje dwars door de vlammen rennende de straat nog kon bereiken. Een viachtauto met kostbaarheden van- Dr. W. Timmermans zal op 1 Mei aan staande lid van de staf van de Wereld gezondheidsorganisatie worden. De viachtauto was onderweg van Amster dam naar Genève. Gisteren gebeurde op de hoek ran de Piersonlaai en de Linnaeusstraat te Den Haag een ongeluk, dat aan de 58-jange H. v. d. K. van het Rijswijksepiein al daar het k en heeft gekost Doordat de man. die een rijwiel met hulpmotor be reed, geen voorrang gaf werd hij gegre- pen door een bestelauto, bestuurd door de 3o-jarige H W. uit odegraven. Ven der K is hort nadien in het ziekenhuis a'Ji de Zmdwal overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3