Leopold terug op de troon? Daarna prerogatieven tijdelijk aan Boudewijn Truman: „Ons sterkste wapen tegen Moskou is de waarheid Gemaskerde Haagse Met tommygun, revolvers en overval speelclub op een een mes Naar één staat in Indonesië Bevrediging van nationalistische gevoeligheden II Hl LO U Met waarheid en niets dan de waarheid wil Truman Moskou slaan v.. Ex-nazi's op belang rijke regerings posten KLOOSTERS ZIJN GESLOTEN Tijdag 21 April 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Boekarest nationaliseert gebouwen Zonder schadeloosstelling ce ]aar tegen Veit Harlan Oproep tot strijd om de geest van t individu Kard. Sapielia bij de Paus NDER DE P E Pseudo-vogelpest in het Barneveldse? Militair vliegtuig maakte noodlanding L Twee jongens gedood Fries stamboekvee naar Iraël Nederlandse hulp nodigmaar.... ONDER BEVORDERING EUROPESE EXPORT Verkiezingen in geheel Berlijn voorgesteld Ontslag gehuwde ambtenares Groot krijgsman op de Zustersschool Jagen met de lichtbak Bewoners onder geleide van zwaar bewapende politie weggevoerd WEERBERICHT V. Naar Reuter seint, zijn de drie voornaamste Belgische partijen - de Christelijke Volkspartij, de Liberalen en de Socialisten - omstreeks middernacht in beginsel overeengekomen, dat koning Leopold op de troon zal terugkeren om, daarna zijn koninklijke prerogatieven tijdelijk aan kroonprins Boudewijn over te dragen. RAPPORT OVER TOESTAND IN POLEN Zij helpen V, Duitse buiten landse diensten opbouwen Beiden staken onvoorzichtig over Vat ieder vol spanning las in boek en blad, maar wat naar hij meende alleen in Amerika mogelijk was, is gisterenavond in Nederland gebeurd en we] in onze deftige, rustige Residentie: een regelrechte overval op een speelclub. En dat door gangsters, die een „geweer als een kanon en voorts .maskers en revolvers bij zich hadden. Natuur lijk spraken Ze zeer beschaafd, maar de bevelen waren kort en afgebeten en in bun optreden zelfs tegen het zwakke geslacht waren zo onverbiddelijk, soms zelfs bepaald ruw. Vijf gemaskerde mannen zijn namelijk tegen het middernachtelijk uur de Haagse Jockeyclub aan de Laan van Meerdervoort binnen gedrongen. Gewapend met een tommygun, drie revolvers en een lang mes zijn zij de luxueuse zalen ingegaan en hebben zich meester gemaakt van naar schatting ongeveer vierduizend gulden. Juwelen werden niet meegenomen. Handen omhoog HET UEBER-LIED KRACHTIGE POGINGEN VAN DE E. C. A. Beslissing uitgesteld tot 1 Jan. En speciale vergunning van de minister De verwachting van heden- tot morgen avond luidt: Over het algemeen meer bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Iets lagere mid- dagtemperaturen. Zaterdag 22 April: Zon op 5.30 u., onder 19.48 u.; maan op 7.25 u„ onder 0.59 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Een belangrijk twistpunt gedurende de conferentie der drie voornaamste Bel gische partijen over de koningskwestie bleef gisteren de vraag, waar koning Leopold zal verblijven gedurende de periode, dat hij zijn prerogatieven tijde lijk op de kroonprins zal hebben over gedragen. In de linkse pers wordt, zii het- dan ook op bedekte wijze, gesugge reerd, dat men de koning maar buiten het land moet houden. Dit is echter na tuurlijk niet naar do zin der C v raie onmiddellijke terugkeer in Belgie van Leopold blijft eisen, zodra de verban- ningswet zal zijn ingetrokken. Er heerst ook nog grondig verschil van mening over het door Leopold na min of meer lange tijd al dan niet hervatten der koninklijke prerogatieven. Van links Wil men deze hervatting definitief on mogelijk maken, terwijl de C V.P. op dat gebied alle mogelijke waarborgen eist. dat de koning weer de troon zal kunnen bestijgen. Het is de bedoeling, dat de rondetafel conferentie vandaag zal worden voort gezet. Het is met oprecht genoegen, dat in tussen in koningsgezinde kringen het be richt werd vernomen, volgens hetwelk prof. Pirenne als secretaris' van koning Leopold aanblijft. Men weet thans, dat de pogingen om hem uit die fun tie te doen ontslaan, van anti-konmgsgezinden uitgingen, in, wier ogen Pirenne de vijand nummer 1 is. Gisteren is een decreet van het presi dium der Roemeense volksrepubliek uit gevaardigd, waarbij „alle eb-ouwen die eigendom zijn van gewezen industrieën, grondbezitters, bankiers, groothandelaars en a-noejepersonen uit de hoge burgerij, genatiolpliseerd worden» Al de genatio- 1 g,el?°lnven worden zonder de minste schadeloosstelling en vrij van alle rilif jen reo'1^e,n eieendom van de staat Jok de gronden, behorend tot 'iet blok Yfn. Renationaliseerde gebouwen, als mede alle Installaties, zijn genationali seerd. J Koningin-Moeder Elisabeth van België bezocht gisteren de bloemen pracht op De Keukenhof te Lisse. Bij het einde van haar bezoek dankt zij de heer Van Waveren, voorzitter van het tentoonstellingscomité. Tegen de bekende Duitse filmregisseur Veit Harlan die terecht staat ondrf be schuldiging met zijn in opdrachi van Goebbels vervaardigde film „Jood Suess" het anti-semitisme te hebben aangewak kerd, is een gevangenisstraf van i jaar benevens een boete van 105 000 Mark ge ëist. Vermoedelijk zal volgende week uitspraak in dit proces worden gedaan De boete is gelijk aan het bedrag dat Harlan voor het maken van de film ont ving. |n een toespraak tot de Amerikaanse vereniging van dagbladredacteuren, heeft president Truman gisteren een beroep gedaan op de pers, mede te wer ken aan het slechten -f zo nodig nemen van barrières voor het vrije inlichtin- genverkeer in de wereld. Hjj spoorde alle vrije naties aan, mee te doen aan een „waarheidscampagne ter bestrij ding van de Russische propaganda". Truman zeide o.m.: „Er is nog nooit in onze geschiedenis een tijd geweest, waar.' in het zo noodzakelijk was, dat onze bur gers behoorlijk werden voorgelicht en dat zij begrepen. wat er in de wereld om ging. Er wordt een ongekende strijd ge voerd om de geest van het individu De propaganda is een der machtigste wa pens. waarover de communisten bij deze strijd beschikken. Bedrog, verdraaiing van de feiten en leugens worden syste- r .tisch door hen gebruikt als een onder deel van hun weloverwogen politiek. „Deze propaganda kan worden te niet .gedaan door dé waarheid de eenvou dige, ongekunstelde, onopgesmukte waar beid weergegeven door de kranten, de radio en andere bronnen, waarin het pu bliek vertrouwen heeft. Als het volk de waarheid niet te horen krijgt, of ais het geen vertrouwen heeft in de eerlijkheid van de pers, dan heeft het ge-n bescher ming tegen leugens. Als men hun daarentegen de Juiste feiten geeft, worden de leugens be lachelijk inplaats van gevaarlijk. „Als wit er niet in slagen, de waar heid te doen doordringen tot de bevol king van andere landen, zuilen wtj door eigen verzuim de strijd óm de geest van het Individu verliezen. Truman deelde mede, dat hy minis ter Achesoa opdracht gegeven had. een „krachtiger en meer effectieve poging tot het gebruik van de grote macht der waarheid in dienst van de vrede" te or ganiseren. Al.es zal worden gedaan om meer mensen onder wie studenten aan te moedigen tot een bezoek aan de V. S., opdat zij daar de werkelijke toe stand kunnen bestuderen, die zo geheel anders is dan de communisten hem af schilderen. Vcorts moeten meer Ameri kanen worden opgeleid om in het buiten land de moderne methoden van !an?" bouw, industrie en openbare gezondheid te propageren „en in de practijk deze op vattingen van de democratie te verkon digen". Truman bèsloot zijn rede met te zeggen: „Terwijl wij onze campagne voor de waarheid voeren, zullen wu duurzame vorderingen maken op de Kardinaal Sapieha. die aan het hoofd van de Poolse bisschoppen de onderhan delingen met de communistische rege ring van Polen gevoerd heeft over de po sitie der Kerk in Polen, is heden door de H. Vader in audiëntie ontvangen, om rap port uit te brengen over de toestand in Polen. Het was de eerste maal. dat; kardinaal Sapieha door de Paus in audiëntie ont vangen werd, sinds Zijne Eminentie ver leden week uit Warschau te Rome arri veerde, enige dagen voordat de Poolse communisten het bericht lanceerden, dat er tussen de Poolse regering en de Pool- sebisschoppen een accoord" was b-eieikt Het Vaticaan heeft intussen zoals men weet verklaard volkomen onkun dig te zijn van deze beweerde overeen komst. Na zijn onderhoud met de -Paus. c De „Neue Zeiting", het met Ameri kaanse Toestemming verschijnende Duitse dagblad, heeft gisteren bekend gemaakt, dat 14 van de 29 hoge ombte- naren 'an de in oprichting zijnde West- Duitse buitenlandse diensten voorma lige nazi's zijn. De dienst voor di be trekkingen met de geallieerde hoge commissie Wordt geleid door II ambte naren, van wie er 7 lid zijn geweest van de nazi-partij jjy het bureau voor de kwesties inzake het toekomstig vre desverdrag is (je verhouding 4 op 6 en bjj het organisatiebureau 3 op 12. Dr Haas zeide, dat het uiterst moeilijk was een efficiënte buitenlandse dienst op te bouwen zonder een beroep te doen op mensen, die ervaring hadden opgedaan ;n het vroegere Duitse ministerie van buitenlandse zaken. Van het voorlopige Rond het middernachtelijk uur hebben vijf gemaskerde rovers een Haagse speelclub aan de Laan van Meerdervoort overvallen en de spelers beroofd. ~.j.. y.iueinoua met de -Paus. e t van fin/ >(iojiuiw w» ««w/ubkwu Braww naai e^n er 90 voormlig^i^!?^-^^ I Zij waren met revolvers en een tommy gun bewapend. Het door politie en naai een bezoek aan het Vaticaanse staatssecretariaat. Hier had hij een con ferentie van een uur met de assistent- staatssecretaris. De kardinaal was vergezeld van ver scheidene Poolse priesters en van zijn secretaris. Hij scheen thans hersteld te zijn van de leveraandoening, welke hem sinds Zondag zijn kamer had doen hou den in het Poolse Instituut te Rome. Het is met de pseudo-vogeipest in ons land tot nu toe gelukkig vrij goed ge gaan. Al zjjn er dan sommigen in hun bedrijf zwaar getroffen, toch konden nog alle gevallen worden gelocaliseerd. En van verdere uitbreiding is nauwelijks sprake. Toch blijft de uiterste waakzaamheid geboden, want uit een mededeling van het ministerie van Landbouw blijkt, dat een nieuw vermoedelijk geval van de ziekte is geconstateerd. Ditmaal in Achterveld, ïn het hartje dus aan de Barneveldse kippenstreek. ÏJit voorzorg zijn op het bedrijf alle. d.w.z. vijfhonderd, kippen afgezonderd. Gedood zjjn ze voorals nog niet. Gisteravond ca. zeven uur heeft een North American „Harvard" een één- motorig tweepersoons lesvliégtui-g "an de luchtstrijdkrachten, afkomstig van bet vliegveld Gilze-Rijen. een noodlanding gemaakt bij Oyen jp de gemeente Lith (N. Br.) De motor sloeg af. tengevolge waarvan de bestuurder net landingsge stel niet mee: kon doen zakken. Eet toestel Moest een buiklanding maken. ?'e „vl.ot 'Triiep. De vleugelhelft e' en hesch ^rkant va" het vliegtuig werden beschadigd. De piloot, een leerling-.vlie- ongedèerdU,-'Pn het vliegtuIg e,r yu vuuixucuige functionarissen van Von Ribbentropsmi,nisterie zijn recherche bewaakte pand, na de overval. Bij het uitgaan der school is gister middag aan de Heiligelaan te Zuidbroek, het 9-jang zcontje van G. de B., onder een juist passerende personen-auto ge raakt en vrijWeJ op gl gedood. Het kind stak plotseung de straat over toer. het door de auto, die bestuurü werd door een arts uit Groningen, werd gegrepen. Een ander knaapje, de 5-jarige P. F. uit Dordrecht is, eveneens door onvoor- - zichüg oversteken, 0p het Kasperspad al- weg naar de wereld, die wij tot stand daar onder een militaire vrachtauto ge- willen brengen; een wereld, waar-n de komen en ernstig gewond. Het ventje mensen en volken niet als vilihden j overleed -pc ens het vervoer naar een naast elkaar leven, doch als broeders' ziekenhuis. Onder de bezoekers ,-an de club, die roulette speelden, heerste geweldige ver warring, Een dame viel flauw. Zowel de kas als de spelers werden beroofd, iedere aanwezige werd gefouilleerd. Na het doorsnijden van de telefoonleiding zijn de rovers, die de deuren achter zich "P slot deden met hun buit verdwenen. We weten niet of er een speciaal bel- klopsignaal bestaat om de deur van c'e Haagse Jockeyclub aan de Laan van Meerdervoort 's avonds geopend te krij gen. Een feit is echter, dat de twee jon gelui, die daar gisterenavond omstreeks half twaalf aanbelden, niet voor een ge sloten deur bleven staan. De jonge vrouw, die opendeed, wei gerde evenwel hen op hun verzoek bin nen te laten. Doch ze kwam al spoedig tot andere gedachten, toen ze in de loop van een revolver keek. En der leden van de club, die zich op hetzelfde moment naar de deur begaf, wist niet hoe hij vlug genoeg de handen in de lucht gestoken kreeg, toen hem dat met een snauw werd bevolen. Toen fungeerden de vreemdelingen zelf als portier en lieten drie gemaskerden binnen, terwijl ze zelf ook een masker voor hun gezicht bevestigden. Met bun twee arrestanten voorop ging Israël is op het ogenblik hard bezig zijn veestapel op peil te brengen Het voert mei dit doei grote hoeveelheden stamboek vee uit Amerika in. De faam van ons vee is echter dermate doorgedrongen, dat men ook ons land niet voorbijgaat. Maandag a.s. zal de eerste zending van dit jaar, bestaande uit 80 drachtige Friese koeien, 'in de Usselhaven te Rotterdam aan boord gaan van een schip van de „Europe-Israël- Line". dat vermoedelijk nog diezelfde dag zal vertrekken. Het vee zal op het dek worden ondergebracht in speciaal gecon strueerde hokken, voor iedere koe apart. Drie Friese verzorger» zullen de reis rnee- toaksn* Nu zich de troepen van Aziz te Ma kassar hebben overgegeven moet het lot van het federalisme in Indonesië wel als bezegeld worden beschouwd Er is im mers weinig fantasie voor nodig om te begrijpen dat met Oost-Indonesië binnen kort ook Oost-Sumatra en West-Borneo door de molen van het unitarisme zullen gaan. Bij de opruiming van deze laatste overblijfselen valL, *ederale opbouw zal dr republiek Djogja na de overwin ning op Aziz zeker nog minder weer stand ontmoeten dan haar in Oost-Indo- nesi geboden is. West-Borneo ligt al voor het grijpen, nu de leider van dit gebied, sultan Hamid II in de gevangenis zit, en Oost-Sumatra zal met al deze mislukkin gen van het verzet tegen het unitaris- tische Djogja voor ogen wel eieren voor zijn geld kiezen. Zo zal dan binnenliet al te lange tijd een einde gekomen zijn aan de autonomie van de deelgebieden. Er zullen geen ge lijkwaardige en gelijkgerechtigde deel staten meer zijn. Behalve Djogja zijn alle deelstaten verdronken nog voor zij water gezien hebben. De plechtige ver klaring van de constitutie van de RIS, dat de lang» democratische weg in vrij heid uitgesproken wensen van de bevol king der betreffende gebieden beslissend zouden zijn voor hun politieke status, is slechts een papieren verklaring geble- ken. Deze ontwikkeling komt rechtuit ge sproken neer op een fiasco van een der voornaamste onderdelen van de Indone sische politiek, die door ons land reeds spoedig na de nederlaag van Japan in het Verre Oosten is ingeluid. Dr Van Mook kan van deze politiek de vader worden genoemd. Hij is de grote promotor ge weest van het federale stelsel. Aan de opbouw daarvan heeft hij al zijn energie bouwend op de fundamenten, die door deze laatste der gouverneurs-generaal in de conferenties van Malino en Den Pasar gelegd waren heeft de Nederlandse re gering in alle stadia van het conflict en in alle overeenkomsten die zij met de Re publiek heeft gesloten aan de federale ge dachte vastgehouden. Toen dan ook de Ronde-Tafelconferentie in December verleden jaar werd beëindigd heeft de regering het zonder twijfel als een niet onbelangrijke vrucht van haar streven beschouwd dat ae overeenkomst die zij sloot er een was met de Verenigde Staten van Indonesië. Weinige maanden zijn slechts verlopen en de dag nadert reed® waarop het geen zin meer 7-al hebben van Ven-Walgde Staten te spreken, omdat er dan nog maar één staat zal zijn: de Republiek Djogja. Vc irtaan zal de formule voor Indonesië dan zijn: RI.E. R;L Deze verandering zal zich in Indonesië dan hebben vol trokken met betrekkelijk weinig geweld van wapenen. De pogingen van Wester ling en Aziz om haar te keren hebben meer op een operette dan op serieus ver zet geleken Wel zal het nog enige tijd diuren alvorens de nieuw*- politieke structuur van Indonesië rich zal hebben gevo-md Het probleem zal echter dan niiet meer wezen, of cc verschillende staten rullen zijn, maai in hoeverre de en* en albeheersend* Republiek aal ge decentraliseerd worden, d.i. in hoeverre aan de deelgebieden van deze éne staat autonomie zal worden geschonken. Dat de Republiek achter deze nieuwe opbouw spoed zet, blijkt wel uit d'_> z.g. „Vier hoeksconferentie". die op initiatief van president Hatta reeds In het begin van de volgend* week bijeenkomt. Ongetwijfeld zijn er velen in ons land, «n volharding koste geleed. Voort- di« d*t» gehele gang van xakan nwt bit terheid in hét hart hebben gevolgd: ve len ook zullen er op wijzen, dat zij dit verloop hebben voorzien en er eens te meer de conclusie uit trekken, dat het regeringsbeleid faliekant tekort is ge schoten. Het heeft weinig zin meer, aan zaken, die zich verder buiten ons toedoen heb ben ontwikkeld, veel woorden te ver spillen. Ons volk kan slechts uit de ge beurtenissen ir, Indonesië de conclusie trekken, dat het door alle mogelijke om standigheden, waarvan er vele ouiten zijn schuld hebben gelegen, in een van de belangrijkste doelstellingen van zijn politiek heefl gefaald. Toch geloven wij niet dat het goed zou zijn daaruit het besluit te trekken, dat nu ook èlles verloren ia. Hoe som ber de berichten ook mogen zijn, die on» over de onveiligheid van onze landgeno ten in sommige d®-i®n van Indonesië toekomen, hoe hachelijk voor velen van hen ook de economische basis is gewor den, wij mogen ons niet overgeven aan een stemming van defaitisme. Het hart van de leiders van het huidige Indone sië moge dan al niet overvloeien van sympathie voor Nederland, er zijn gron den om aan te nemen, dat zij realistisch genoeg zijn om te begrijpen dat samen werking met de Nederlanders heus niet alleen onze landgenoten ten voordeel strekt. De komende tijden zullen moeten uitwijzen of Hatta en zijn groep vol doende regeerkracht hebben om de con sequenties van dit realisme ook door hun achterban te laten aanvaarden. Dit zal een moeilijker taak voor hen zijn dan het opknappen van het werkje, dat zij hebben verricht met de opruiming van het federale stelsel, welks vorming de Nederlanders z®vcel moeite heeft ge kost, maar dat wellicht juist daarom op de nationalistische gevoelens van de re publikeinen zo prikkelend werkte. Het is te hopen, dat, nu een van de onverteerbare brokken voor het natio nalisme van vele Indonesiërs feitelijk is weggewerkt, bil hen het. bewustzijn rijpen zal dat het ogenblik Is aangebroken voor een groot en moeilijk werk: n.I. de cul turele en economisch»* opbouw van hun vaderland waarbij de Nederlanders krachtens hun eeuwenoude, historische verbondenheid met dit volk de eerst.aan- gewezentn zijn hen te helpen. het toen de trap op naar de eerste ver dieping. Een der gemaskerden bleef beneden, een ander bij de twee overvallen Jeden, de drie overigen drongen de speelzaal binnen „Handen omhoog" luidde een kort bevel en de aanwezigen, de luchtgekoelde tommygun en de revolvers ziende, vol deden aan dit bevel. Stuk vdor stuk moesten zy nadien de speelzaal verlaten en werden naar de conversatiezaal gedreven. Een der rovers greep de speelkas. Nadien werden alle aanwezigen op geld gefouilleerd en be roofd. De heren namen rustig de tijd voor hun werk. Zij zijn naar schatting twaalf tot vijftien minuten bezig geweest, daarna verdwenen zij. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de rovers het pand aan de voorzijde verlaten hebben. Het merkwaardige is echter, dat op dat ogenblik in de straat geen auto te bekennen was. Het is nog niet uitgezocht hoe de boeven ontkomen zijn. In alle consternatie heeft een der spelers kans gezien een aanzienlijk be drag aan geld in zij-n broeksband te schuiven- Met veel misbaar klaagde hij. dat hij het aan zijn hart had. en geen opwinding kon verdragen. Toen een deel van heit verstapte geld door zijn ■broekspijp naar ben-eden viel, heeft hij door zenuwachtig gesticuleren de aan dacht afgeleid en kans gezien de biljet ten onder de tafel te schoppen, waar hij ze na het vertrek der rovers terugvond. De andere bezoeksters en bezoekers werden van al hun papiergeld beroofd. Kleingeld, gouden horloges, trouwringen, armbanden en andere sieraden werden niet afgepakt. Wel werden alle aanwezi gen nauwkeurig gefouilleerd. Een dame, die haar beurs trachtte weg te moffelen, werd ruw bejegend. Zij moest, dadelijk de handen in de lucht steken. Ook an dieren werden herhaaldelijk bedreigd. De boeven hadden, aldus een der dia mes, beschaafde stemmen. Zij spraken goed Nederlands. Hun maskers waren ge improviseerd. Zo droeg een hunner een da,messhawltje voor d-e ogen, waarin een paar gaten waren geknipt. Allen waren in regenjassen gekleed en men neemt aan, dat een of enkelen hunner reeds eerder als bezoeker in de clu-b is geweest. Op die manier zou dan de weg verkend zijn. De overvallen Jockeyclub wordt ge ëxploiteerd door een vereniging die zich tcelegt op het roulettespel. De leden zijn niet alleen uit Den Haag, doch ook uit andere plaatsen afkomstig. De speelzaal bood tijdens de verhoren een chaotische aanblik. Tussen stapels omgeworpen fiches lager, de notitieblocs- der rechercheurs, die uitvoerige verho ren afnamen. Tot laat ir de nacht heeft men het onderzoek voortgezet. Een der dames, die een uur na de over val nog beefde als een riet, vertelde, dat zij graag detective-romans en gangster- verhalen leest, maar er nooit over ge droomd heeft, dat zij nog eens slacht offer van een overval zou worden. „Stel je voor, dit gebeurde op een paar mi nuten lo-pen van het hoofdbureau van politie". Toen de rovers waren verdwenen wis ten de opgesloten bezoekers van de club een deur van de zaal open te krijgen. Iemand snelde naar de telefoon, doch de draad was doorgesneden. Een der bezoe kers is naar beneden gegaan en per mo torrijwiel naar het hoofdbureau van po litie gereden. De recherche onder leiding van commissaris G. Hanken, rukte onmid dellijk uit en het onderzoek naar vinger afdrukken, en de verhoren der onthutste bezoekers begonnen onverwijld. Hoewel de vijf mannen allen gemaskerd waren is men er in geslaagd vrij nauwkeurige persoonsbeschrijvingen te verzamelen. „Ailons jongens'', ze zeide de West- Duitse Kanselier Adenauer, „laten wij een mop-pie zingen of neen, hij zei niet „ailons", want er was geen woord Frans bij, toen deze staatsman te Berlijn zijn landgenoten verzocht om het ..DeutsChland ueber al-les" aan te heffen. Nu en toen ging het er Spaans aar. toe, want de hoge toon van dat lied hadden de Duitsers al meer aangeslagen en zij i bleken nog de nodige noten op bun zang te hebben overgehouden uit de Hitler-tijd, toen dit lied onbetwist nummer één was op de Hitparade. Adenauer vond dit gevraagde plaatje blijkbaar zo'n succes, dat hij het op een la-tere bijeenkomst nogeens liet afdraai en. Ieder zijn pleiziertj-e, wij weten het, diat de Duitsers gewend zijn te vragen en een ander ervoor te laten opdraaien; de bezettingstijd van de .gevraagde plaat jes", waarvoor de „beschermde volkeren" moesten opdraaien, zijn wij nog niet ver geten. Nu kan men opmerken, dat er niets op [i tegen is, dat een volk zijn volkslied zingt, ma-ar, ofschoon ie principe accoord, hier was het tooh een demonstratie, welke ge tuigde van weinig goede smaak. Een volkslied immers, hetwelk zo vaak en grondig misbruikt wend door het nazi bewind en daardoor slechts een valse klank heeft gekregen, zingt men niet meer want,daar zit muziek in''.. Of men er verwonderd over moet zijn, dat het „Deutschland ueber alles" met zoveel geestdrift werd aangeheven, och wij zijn het in elk geval niet. De arrogan tie der Duitsers, -..-elke hier uitspreekt, k-n ons Nederlanders niet onbekend zijn en me. i-ere sym-ptonen in de houding van ..mze oostelijke buren de goede ret te na gesproken bewezen, dat zij nog maar heel weinig uit de oorlog ge leerd hebben. Het spijt ons zulks te moe ten constateren, want ieder weldenkend mens zou graag een streep door de oor- logsre-kening willen halen, aocih ae Duit» sers maken dit door hun houding onmo gelijk- Want dit Ueberlited b.v. doet weer vrezen, dat maar al te veel van hen nog steeds dromen van „Ueber-mensen Wel licht dan niet de argeloze Adenauer, doch die ueber-argeloze geste kan men toen niet argeloos voorbijgaan. Enfin elk vogeltje zingt, zoals het ge bekt is'en wie geen liedje zingen kan. die moet er maar eentje Luiten. Laten de Duitsers desnoods dat Ueber- liedje fluiten, als er maar voor gezorgd wordt, dat zij naar het Uéber-Deutschland kunnen fluiten. Ook-vooral nn hun eigen belang! ANALYST. Het hoofdkwartier van de B.C.A. heeft medegedeeld, dat krachtige po gingen In het werk zullen worden ge steld om de uitvoer van de Marshall- landen naar de Ver. Staten te vergro ten door de benoeming van speciale adviseurs ter bevordering vsn de han del bij de E.C.A.-missiea ln deze lan den. Deze deskundigen zullen met de rege ringen van de deelnemende landen over leg plegen over middelen tot aansporing van de exporteurs en verlaging van de handelsbarrières. Met de Europese han delsorganisaties en particuliere expor teurs zullen zij besprekingen voeren over de vraag hoe de uitvoer naar lan den met harde valuta vergroot kan wor den. Zij zullen tevens de mogelijkheid onderzoeken in deze gebieden een ane- hoekshandel te ontwikkelen, waardoor de dollarinkomsten kunnen worden ver hoogd en zij zullen de belangrijkheid berekenen van rechtstreekse i ollaruit- voer voor de inter-Europese handel. Indien de grotere uitvoer extra pro ductiecapaciteit vereist, zullen de des kundigen overwegen of E-CA-fondsen kunnen worden gebruikt voor dergelijke veranderingen. Bovendien zullen zij deelnemen aan de pogingen de Ameri kaanse investeringen in het buitenland te vergroten. Deze activiteit wordt van groot belang geacht om het dollartekort te verminderen. De E.C.A. deelde mede reeds vier des kundigen te hebben benoemd nl. te Pa rijs. Rome. Londen en Frankfort. Later i zullen wellicht ook bij andere E.C.A.- missles adviseur» worden aangesteld. I De West-Berlijnse gemeenteraad heeft gisteren met algemene stemmen een re solutie aangenomen, waarin aangedron gen wordt op verkiezingen in geheel Berlijn. De resolutie zal ter goedkeuring worden voorgelegd aan de vier geallieer de commandanten in Berlijn. Indien, zoals verwacht wordt, de Rus sen het voorstel zullen negeren of ver werpen, betekent dit een ernstige slag voor de communistische propaganda voor unificatie van Berlijn en geheel Duits land. Het besluit van de gemeenteraad wordt d-a-n ook gezien als een onderdeel van een campagne der Westduitsers om het initiatief in de koude oorlog in han den te krijgen. Het voorgenomen ontslag van de ge huwde ambtenares is uitgesteld van 1 Juli a.». tot'1 Januari 1951, aldus weet het „Haagsen Dagblad" te melden. Dit zou verband houden met de omstandig heid. dat de commissie tot. onderzoek van de positie van de huwende en gehuwde ambtenares nog niet met haar rapport gereed is. Het ia dientengevolge ook mo gelijk, dat het advies van de commissie een andere maatregel dan een algehele ontslagaanzegging aan de gehuwde amb- tenarej zal aanbevelen. Het i» ander zijds echter niet zeer waarschijnlijk, dat er op 1 Januari 1951 met betrekking tot de gehuwde ambtenares in het geheel geen wijziging zal worden voorgesteld. Eén van de grootste soldaten van deze eeuw gaat iedere week weer naar school in Ottawa, waar hij van een vriendelijk zustertje les krijgt, zo schrijft het Engel se weekblad, de „Cotholic Herald". Iede re week volgt hij trouw bij haar de les sen en worstelt manmoedig met moeilij ke Franse gedichten of met de Franse grammatica en vergeet voor dat ogen blik, dat hij gouverneur-generaal van Canada is. Men zegt van Viscount Ale xander, dat hij zich een goede leerling toont van Moeder St. Tomas van Aaui- ne van het Jeanne d'Arc-instituut in Ottawa. Hij is één van de meest prominente fi guren van de gestadige stroom van Ca nadezen en anderen, die naar het insti tuut rijden, of wandelen, om hun Frans weer ojx te halen, of van hef, begin af te leren. Iedere Maandag en Donderdag ziet men de gouverneur-generaal en zijn echtgenote in een regeringswagen met de Union Jack voorop naar het instituut rijden met de leerboeken ondèr hun arm. „Het is zo vreemd, weet je", moet Moeder St. Thomas eens gezegd hebben, dat je voor een veldmaarschalk zit, de man, die de Engelse koning vertegen woordigt in Canada. In het begin was ik een beetje nerveus, totdat ik tot do ontdekking kwam, dat de gouverneur- generaal soms verlegen tegenover mij was". Automobilisten langs de rijksweg Nij megenVenlo kunnen zich 's avonds ver meien in de aanblik van hele familiei konijnen, die zich ophouden op de gras berm langs het fietspad, dat door een bomenrij van de rijksweg gescheiden is. De langoren zijn vooral in de gemeente Bergen, nabij de gehuchten De Hamert zo talrijk, dat er sprake is -van een ko- nijnenplaag. In verband met de sohade, die de konijnen aanrichten aan de land bouwgewassen heeft de minister van Landbouw nu aan twee Wellse jagers vergunning verleend tot het jagen met de lichtbak, .iets wat onder normale om standigheden als stroperij wordt be schouwd. De eerste jacht is inmiddels weinig succesvol geweest- De konijnen, die anders zo trouwhartig verschijnen en blijven zitten in de koplampen van auto» lieten zich voor de lichtbak zo weinig zien, dat de expeditie slechts zeftg* *n schrijve één konijn opleverde. Tot advocaat-generaal b'. het gerechts hof te Arnhem is benoemd mx. W. P. Bakhoven, th«ns substituut-officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Amsterdam, tevens advocaat-fiscaal bij de bijzondere raad van cassatie; is be noemd tot griffier van het gerechtshof te Arnhem, rar. J. A. Barbas, thans sub stituut-griffier bij dit gerechtshof. Zoals gemeld, wil de rode regering van Praag de leden van de verschil lende kloosterorden in Tsjechoslo- wakljf ln enkele hulzen bijeenbrengen en van de aldus vrijgekomer kloosters flats en sanatoria maken. Volgens het gewooniyk goed ingelichte Weense blad Die Presae" ls men reeds met de uitvoering van deze maatregel begon nen. Alle kloosters ln Bratislava en een aantal andere Slowaakse steden zyh j.l. Vrijdag door de Tsjechoslowaakse staatspolitie gesloten, aldus bericht het blad, en de kloosterlingen zijn ln poli tieauto's naar onbekende bestemming overgebracht Meer dan 5000 zwaar bewapend* poü- tie-a.genten waren naar Bratislava over gebracht om die maatregel uit te voeren. In het blad worden ooggetuigen aange haald, d'ie gezien hadden, dat de klooster lingen met geweerkolven geslagen wer den, toen zy in de politieauto's klommen,, intussen hielden politie en arbeider»* militie de nieuwsgierigen op een afstand. Uit protest zouden Zaterdag honderden arbeiders in Bratislava een demonstratie hebben gehouden. Voort- ig bekend, dat dr. Husak, de voorzitter van de Slowaak se provinciale regering, van zijn functie ontheven is.- omdat hij in een storm achtige kabinetszitting tegen de sluiting van de kloosters geprotesteerd had.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1