K.V.P.-positie maakt ernstig beraad noodzakelijk Communisten rukten wederom TOTAAL AANTAL VERKREGEN STEMMEN Het zilveren bisschopsjubilé van Z. H. Exc. mgr. P. Giobbe Op de" Iribune* Communistengroep in aantal geringer, KVP te weinig omhoog v. achterwaarts op BESTUURSMOEILIJKHEID in ENGELAND EN FRANKRIJK Labour-regering Totaal aantal Statenzetels in het land gered Brutale,, farce' van de Praagse assemblee Nederlands Episcopaat was tegen woordig bij Pontificale Hoogmis Opnieuw crisis in Frankrijk Donderdag27 April 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN (T K Kamers- en Staten stembus Katli. Volksp. Partij v. d. Arb. Anti-Rev. P. ChrJ Hist. Unie Volksp. Vr. D. Comm. Partij Staatk. Ger. P. Katli. Nat. P. Middenst.partij Kath. Democr. Ger. Pol. Verb. Kath. Onafh. Social. Unie Andere partijen Totaal 1.529.483 1.243.654 599.038 507.176 411.936 329.365 110.143 32.024 22.124 8010 27.214 8921 5949 9299 1.531.154 1463.058 651.612 453.226 391.925 382.001 116.937 62.376 40.949 1.468.847 1.206.267 590.870 452.803 297.524 533.096 100.916 4.844,336 39.721 4.932.959 23.806 4.674.129 -J Kalh. Volkspartij 189 188 186 1 Partij van de Arbeid 156 157 176 - 1 Anti-Rev. Partij 77 78 81 - 1 Christ. Hist. Unie 70 62 63 8 Volksp. Vrijh. Dem. 49 37 35 -f12 Commun. Partij 31 58 12 -27 Staatk. Geref. Partij 11 10 10 1 Kath. Nat. Partij 1 1 Middenstandspartij 2 -f 2 Kath. Democraten 1 1 Geref. Pol. Verb. 1 -f 1 Kath. Onafh.lijken 1 -f 1 Socialistische Unie 1 1 Andere partijen 27 Totaal 590 590 590 SCHROEFAS VAN TIEN TON vloog door de lucht OP WEG NAAR HET STEMBUREAU De dood in het stem bureau „Vredesresolutie" bestemd ter indiening in Brits parlement Voedselvergiftiging op Ned«rlands schip Bejaard echtpaar door auto overreden WEERBERICHT V. j Partijen Aantal geldige stemmen Percentages Prov. Staten 1950 1 weede Kamer 1948 Prov. Staten 1946 P. St. 1950 Tw. K. 1948 P. St. 1946 Partijen 1950 1946 1939 verschil (46-50) Bus vol arbeiders stortte omlaag Met stemmen meerderheid. Drie opvarenden van „Cool- haven" naar ziekenhuis in Carthagena [Voor de verdere verkiezingsuitslagen venvijzen wij naai* pagina 3 A.V.R.O. REKENT TE VLUG Pauselijke zegen Man en vrouw kwamen om het leven Dc verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind, overwegend tussen Noord-West en West. Koude nacht ea plaatselijk nachtvorst, morgen overdag iets minder koud. Vrijdag 28 April: Zon op 3.17 uur, onder 19.59 uur; maan op 14.59 uur, onder 4.00 uur. NIEUWE SCHIEDWSCHE COURANT H f Jd- •ajl»'" - '1 :Ul' Statenverkiezingskompas ging rechts Anders dan tot nu gebruikelijk was, beeft de Statenstembus ons dit keer op één dag de totaaluitelag gebracht- Voor. heen immers waren de elf provinciën nooit geheel eenstemmig bij het bepalen van de datum der verkiezing; 'n paar ge westen fungeerden gewoonlijk als voor lopers, terwijl er ook altijd een of twee nakwamen. Speciaal die voorlopers trok ken onder het elftal de aandacht omdat zij veelal betrouwbare peilingen oplever den voor de politieke windrichting, welke over het hele land stond te wachten. Dit maal heeft blijkbaar een wenk van de op bezuiniging bedachte landsregering er toe geleid, dat het pleit ineens over de hele linie is beslecht. Wat nu die uitslag betreft, hij kan, glo baal beschouwd, een reprise 'heten van de Kamer-verkiezingen in 1948 voor zo ver hij de twee voornaamste tendenzen van genoemde stembus nog eens accentueert. Allereerst de teruggang van de cijfers der communisten, diie overal in de Staten hun invloed aanmerkelijk zien terug gedrongen. In Noord-Braibant en Zeeland werd die tot nul gereduceerd. In totaal moest de C.P.N. 27 zetels af staan. Niettemin blijft het een waar schuwend teken aan de politieke hemel, dat nog altijd de Sovjet-volgelingen bij hun speculatie op de ongunst der tijden betrekkelijk succes boeken en deze „vredesapostelen" niet een nog resoluter halt is toegeroepen. De tweede tendens waarvan de cijfers Spreken geldt de verschuiving naar de middengroepen, al schijnt deze wel min der tastbaar dan in '48 tot uitdrukking te zijn gekomen. Vooral de V.V.D. geeft in partiële uitslagen aanzienlijke winst te zien. Zij heeft dan ook bij de voor bereiding van de stembus diverse beentjes voorgezet; of deze alle even Indien de verkiezing van Woens dag had gegolden voor de Tweede Kamer, zou de zetelverdeling in die Kamer als volgt geweest zijn (ter vergelijking geven we de ze telverdeling in de huidige Tweede Kamer tussen haakjes): Kath. Volkspartjj 33 (32) Anti Rev. Partij 13 (13) Christ. Hist. Unie 11 (9) Partij v. d. Arbeid 26 (27) V. V. D. 8 (8) Conunun. Partij 7 (8) Staafck. Gerei Partij 2 (2) Kath. Nationale Partij 0 1) 100 100 De provincies Gelderland, Over ijssel, Groningen, Drenthe en Zuid-Holland zullen in 1951 25 Eerste-Kam-erleden kiezen. De verdeling over de verschillende partijen zal zijn als volgt: Partij v. d- Arbeid 8, K.V.P 5, A.R. 4, C.P.N. 2, C.H. 3. V.V.D.'2 en S.G.P. 1. Indien de K.N.P. (Welter) op de K.V.P. zal stemmen, zal de K.V.P. zes zetels verkrijgen ten koste van de S.G.P- Het aantal zetels van de S.GP. wordt dan 0. De tegenwoordige formatie van de Eerste Kamer zou dan geen enkele wijziging ondergaan. best waren laten wij in het midden. Toch zijn ook haar geen tegenvallers bespaard gebleven en wijst haar stemmencijfer hier en daar procentueel verlies aan. Met 12 zetels winst over het gehele land komt zij niettemin uit de strijd. ff De anti-revolutionairen in een recente publicatie nog de „stoere keer- len Gods" geheten, blijkbaar met een o.i. minder geslaagde toespeling op de ere titel van Floats V, die immers „der keer- lan gods" genoemd werd doen in tussen aan 'de verschuiving met meer mee. Want hun winst- en verliesreke ning wijst een tekort aan, zij het van 1 zetel (pet. met 2/10 gezakt sinds '46). Daarentegen gaat de Unie van de heer Tilanus, die de laatste tyd extra be hoefte had er de nadruk op te leggen dat; zij alle partij-dwang verf oeit, met een winst van 8 zetels in totaal strijken (pet. klom van 6,4 in '46 op 8,5). Met dit al zien wij het voor de in liberale kringen met verlangen verbeide troisième force" nog niet lichten, ge steld dat de momenteel met een deficit werkende partij vain de heer Schouten daar principieel ooit voor zou zyn te vinden. Wat de P. v. d. A. aangaat, zij heeft over het geheel genomen niet slecht geboerd, al gingen haar stembusverwachtingen over aanzienlijke vooruitgang niet in vervulling. Hier en daar, vooral in de grote steden, kwam zij met winst uit de bus; ook op het industriële platteland verbeterde zij haar positie. Over het algeméén zou men kunnen zeggen dat de teruggang waartegen zij gestadig te kampen had min of meer tot stilstand is gekomen. Zij heeft nochtans alles bijeen zetel verloren. Haar percentage daalde 1/10 vergeleken by ''16 en steeg 1/10 ver geleken bij '43. Stabilisatie lijkt ook tenslotte het beeld van de K. V. P. te vertonen, in welker cijfers wij steeds minder verdisconteerd vinden het natuurlijke accres van de Katholieke stemmen. Zij had als een der partijen waarop de huidige regering zij het niet officieel steunt, veel tegen wind op te vangen en wij mogen ons niet ontveinzen dat de dissidenten-partijen die aan haar stemmencijfer knabbelen hier en daar een procentuele teruggang en meer teweeg brachten. Afgezien van andere groepen, als R. K. Onafhankelijken, Brab. Middenstand en Kath.. Democraten, deed vooral de K. N. P, van oud-minister Weiter afbreuk, al kon deze laatste, die slechts in vier provincies en drie kringen van een vijfde meedeed, ook niet overal verhinderen dat zij vergeleken met '48 een veer moest laten en percentsgewijze achteruit liep. Alleen in Zuid-Holland slaagde zij er in een zetel te veroveren; in de vier andere provincies viel zij uit, Ondanks alle strubbeling boekte de K. V. P. toch een winstzetel; haar percen tage steeg met 2/10. Dit armetierige breukcijfertje spreekt boekdelen! Voor het „vertrouwvol beraad" ondér het katholieke kiezersvolk lijkt dan ook de tijd te nijpen, wil men voorkomen dat i enger stukken worden gemaakt. Met de 'situatie van het ogenblik kan men dunkt ons geen vrede nemen. wijs niet onmiddellijk' ki behandeling komt en xn de loop van Mei de socia listen een congres houden, verwacht men een herstel van de oude meerder heid in de loop van die maand. van de laatste dagen was de oorzaak, dat de tocht niet eerder kon worden ge maakt. Het vliegtuig Is in Stockton-on-Tyne opgestegen en vandaar uit naar Schiphol gevlogen. „Het was een verdraaid zware last", zei Piloot J. VV. Villa van het gecharterde Vork-vrachtvliegtuig, dat gistermiddag kort na twee uur op Schiphol landde met een tien ton zware schroefas, be stemd voor het Griekse stoomschip John Ghandris, dat op het ogenblik bjj de Rot- ferdamsche Droogdok Maatschappij in dok ligt. De as was met touwen in het vliegtuig bevestigd en is 6% meter lang. De piloot vertelde, dat hij de reis ver scheidene malen heeft moeten uitstellen 'het vrachtje zou oorspronkelijk vorige week Vrijdag hier zijn aangekomen), omdat het moeilijk was de zware last op de juiste wijze in het vliegtuig bevestigd te krijgen. Het is de eerste maal, zo ver telde hij .dat zo'n zwaar voorwerp door de lucht wordt vervoerd. Vliegtuigen zijn wel eens vaker zwaar geladen, doch het komt nooit voor. dat men één voor werp van een dergelijk gewicht door de lucht vervoert. Ook het slechte weer Een autobus uit Stadskanaal waar mee 24 DUW -arbeiders naar het ste-nbunau ;n Muntendam op weg wa ren, is ifjdens deze rit uit het stum gelopen en van -en vier meter hoge berm omlaag gestort. Vier ,an de pas sagiers liepen daarbij verwondingen op De geneeskundige dienst, die spoe dig ter plaatse was, heeft ben ver bonden De -jjkspolitie stelde een uitvoerig onderzoek in en kwam daarbij tot de conclusie dat de stuurinrichting van de bns defect was. De Groningse brandweer Veft zich over de bns ont- fermo en heeft -aar met veel moeite weer jp de weg gek/..gen. In Busstun heeft zich gisteren op een der stembureaux een tragisch incident afgespeeld. Toen de 84-jarige heer J de J. in het stemhokje de candidaat zijner keuze had aangewezen en daarna het stembiljet in de ous wilde stoppen, werd hij plotseling onwel en zakte ineen. Korte tijd later overleed hij. Het Britst: lagerhuis heeft gisteren het zwaar bedreigde voortbestaan «Ier la bour-regering gered. Zoals men weet, moest er eerst gestemd worden over een motie der conservatie, ven, waarin het regeringsvoorstel tot ver. "°£ln2 van de benzineprijs wordt afge- eze motie nu werd met 304 tegen 299 stemmen (dus slechts met 5 stemmen meerderheid voor de regering) verwor pen. Zou de motie zijn aangenomen, dan had de regering moeten aftreden. De tweede stemming ging over een motie der conservatieven, waarbij de door de regering voorgestelde belastingverho ging óp vrachtauto's wordt afgewezen. Deze stemming leverde dezelfde meerder heid voor de regering op. De regering had by beide stemmingen de vertrouwenskwestie gesteld- Het huis was reeds een uur vóór de stemming tot de laatste plaats gevuld. Beide partijen hadden zoveel mogelijk leden bijeen gegaard. Iedereen, die in staat was te lopen of te hinken, had be vel gekregen te komen. Nog nooit had men in het huis zoveel leden met kruk ken en verband gezien. De spanning en opwinding stegen ten top toen Attlee en Churchill hun plaatsen tegenover elkaar innamen. Geen van bei den toonden enige emotie. Nadat de uitslag van de stemming was bekend gemaakt, steeg een luid gejuich op van de labourbanken. Attlee en Mor rison, de leiders vAn de regeringsfractie" namen de uitslag kalm op. Churchill' Eden en andere conservatieve leden slim lachten. Zij waren klaarblijkelijk tevre den, dat zij de regering zo dicht aan de afgrond hadden gebracht, en mogelijk ook opgelucht, dat labour niet gevallen was. Labour boekte gisteren nog 'n over winning By de tnssentydse verkiezingen te West-Dumbartonshire (Schotland) heeft de party haar zetel behouden. De labour-candidaat kreeg een meerderheid -- .,uul„cu thlm 1 «rt en hoogacht, jubileerde met hem mede op ces zetel». hoogtijdag- Het hoogtepunt van de viering van dit zilveren bisschops jubileum was de pontificale Hoogmis welke de hoge jubilaris des morgens in de in feesttooi gestoken en met bloemen en statige palmen versierde hoofdkerk van de residentie, de St. Jacobus aan de Parkstraat, celebreerde. Bijzondere luister werd aan deze plechtigheid bijgezet door 'de aanwezig heid van Z. Em. Joh. Kardinaal De Jong en heel 't Nederlandse Episcopaat. Bij de Ingang der kerk werd mgr. Giobbe door de assisterende geestelijk heid en de Kamerheren met. kap en de gen van Z. H. dg. Paus, de heren W. J. R. Minister Van Schaih, die mgr. Giobbe de geschenken van het huldigings comité aanbood, wenst de Internuntius geluk met zijn jubileum. De Tsjechoslowaakse nationale vargadering heeft zich geleend tot een „farce", die als een „vredesgeste" bedoeld zou moeten zijn, maar die getuigt van een onbeschaamdheid, welke men kwalijk van een parlement zou kunnen verwachten. Zij heeft namelijk een resolutie aangenomen, welke een oproep tot het sluiten van een vredesverdrag tussen de grote mogendheden beoogt te zijn, maar die gesteld is in de vorm van enige brutaal geformuleerde eisen en waarin bovendien het Vaticaan in êéij adem met de rechtse socialisten en „de verraderlijke Tito-kliek" al« agressieve macht wordt gesignaleerd. Ten overvloede is de resolutie bedoeld om in het Britse parlement te worden ingediend. De eisen, welke in de resolutie gesteld worden, luiden als volgt; 1. De imperia listische wapenproductie moet worden stopgezet; 2. Atoomwapens en oorlogvoe ring moeten worden verboden; 3. De „misdadige" oorlogen in MalakRa en Vietnam moeten worden beëindigd. 4. De vervolging van vredesstrijders in de door de imperialisten onderdrukte en kolonia le landen moet worden stopgezet. Dan volgt de tirade over Vaticaan. rechtse socialisten en Tito-kliek, hierbo ven weergegeven, terwijl er tenslotte by de grote mogendheden op wordt aan gedrongen, een vredesverdrag te sluiten Slechts de machtige Sovjet-Unie voert een vredespolitiek, zo heet het in de re solutie. Een woordvoerder van de Tsjecho- slowaakse ambassade, dr. Kavan, heeft h»ü [fa J 1 indien de *rote mogend heden het hierover eens worden. Tsje- tCoe,t°h7akijeJ Zelf bereid zon zijn. het P ontwapening op zich te nemen. de vo°* ons liggerde samenvatting de resolutie, wordt natuurlijk met geen woord gerept van de vervolging van die andere vredesstrijders, dan bo ven onder eis 4 genoemd, namelijk de talloze kerkleiders, priesters en gelovi gen, maar ook talloze louter politieke te genstanders, die in Tsjechoslowakije en de andere Sovjet-satellietlanden, aan de meest meedogenloze onderdrukking en vervolging blootstaan. Gisteren vierde de Pauselijk Internuntius Z. H. Exc. mgr. Paolo Giobbe zijn zilveren bisschopsjubilé en heel katholiek Nederland, dat hem èn als ver tegenwoordiger van Z. H. de Paus èn om zijn innemende en beminnelijke Twintig leden van de bemanning van het Nederlandse schip „Coolhaven" heb ben aan boord vergiftiging gekregen door het eten van bedorven voedsel. Drie hunner moesten in een ziekenhuis te Carthagena in Spanje worden opge nomen, omdat hun toestand reden tot ongerustheid gaf. De anderen zyn aan i boord gebleven en kunnen vandaag hun dienst hervatten. (Telefonisch van onze Parijse correspondent). De Franse nationale vergadering is thans begonnen met de behandeling van de gedetailleerde begroting, teneinde het juiste cijfer der posten vast te stellen, daar in Januari de hoofdstukken van de begroting slechts globaal waren uitge trokken. Aangezien daarbij een bezuini ging op onderwijs aan de orde komt, doordat de bezuinigingscommissie het opheffen heeft voorgesteld van een 50-tal scholen met geen of slechts een enkele leerling, is van socialistische en radicale zijde een zeer sterke oppositl» t* ver wachten. Naar verluidt zou zulks de gelegen heid bieden tot het openen van een crisis, waarbij het ministerie zou kun nen worden hervormd en wederom socialisten zou kunnen opnemen. Er is by de -socialisten een gestadig verlan gen naar terugkeer in de regering en dienaangaande hébben met de andere partyen van de oude regeringsmeer derheid onderhandse besprekingen plaats. Aangezien de post van onder-jen subdiaken bjj de Hoogmis waren dei Een enkel keertje luisteren we wel feljjk blijk van eerbied en vriendschap ®ens, naaJ, de A.V.R.O.-sportrevue op aan te bieden had zich enige weken1 Zondagmiddag. Zo n enkel keertje was dan ook m het afgelopen weekeinde. kapelaans der parochie dr. G. Neefjes en kapelaan L. C. Schinkel, en cëremoniaril de secretaris van het bisdom J. P. J. Sol- F, vT o_n„„ v Aev®ld en kapelaan C. C. v. d. Sman. Stu- Dreesmann en P. bpoorenberg opgewacht denten van het seminarie Warmond fun- en na aankomst, voorafgegaan door een stoet van bisschoppen en gevolgd door de kardinaal, naar het priesterkoor ge leid, terwijl het zangkoor het „Ecce Sa- cerdos" van Bruckner zong. Aanwezig waren met de Kardinaal H.H. Hoogw. Exc. mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond met zijn coadju tor, mgr. dr. J. M. j. a. Hanssen, de coadjutor van het bisdom Breda, mgr. J. W. M. Baeten, mgr. W. P. A. Mutsaerts bisschop van Den Bosch, de bisschop van Haarlem, mgr. J. P- Huibers en de vica rissen-generaal van het aartsbisdom mgr. D. Huurdeman en mgr. J. GeerdincK. By de pontificale Hoogmis werd Z. H. F.XC, mgr. Giobbe bijgestaan door de De ken mgr. W. J. Pompe als presbyter-as- sistens; troondiakens waren mgr. O. Ros si, de vroegere auditeur van de pause lijke internuntiatuur te Den Haag en de nieuwbenoemde huisprelaat van Z. H. de Paus, mgr. H. J. J. van Hussen. Diaken geerden als acolythen. Het zangkoor zong de „Missa in honorem Mariae Mag- dalenae" van Philip Loots onder leiding van Jos Vranken. Na de Hoogmis las mgr. Pompe het pauselijke schrijven van gelukwens voor, waarbij mgr. Giobbe werd ge machtigd aan alle gelovigen die bij de pontificale Hoogmis aanwezig waren, de pauselijke zegen en een volle aflaat te verlenen. Hierna gaf mgr. Giobbe aan alle gelovigen de pauselijke zegen. Na deze plechtigheid werd het „Te Deum" van Hubert Cuypers ten gehore gebracht. Receptie op de Internun-, tiatuur Om de Pauselijke Internuntius ter gelegenheid van zijn jubilé namens de katholieken van Nederland «en »tof- geleden een comité gevormd van voor aanstaande katholieken. Aan een op roep van dit comité hebben velen spontaan gehoor gegeven en hun bij drage voor een passend huldeblijk ge zonden. Om kwart voor drie gistermiddag verenigden de leden van dit huldi gingscomité zich in de Pauselijke In ternuntiatuur. Namens het comité voerde het woord minister mr. J. H. R- van Schaik, die Z. H. Exc. Mgr. Giobbe het feestgeschenk aanbood, bestaande in het ontwerp voor een bisschops- kruis. uit te voeren door Gebr. Brom te Utrecht, bénevens een Franse theolo gische encyclopedie in 29 delen. Na deze huldiging had in de zalen van de Internuntiatuur een druk bezochte receptie plaats. De leden van het corps diplomatique hadden Dinsdag reeds hun opwachting by de jubilerende Internuntius gémaakt. En dat gaf meteen sd stof voor een „Tri bune". Tom Schreurs had het o.a. over de Engelse Cup Final voor amateurs, welke Londón tussen Willington en Bishop Auckland werd gespeeld. Maar liefst 70.000 toeschouwers waren daarbij aan wezig. En dat was voor collega Schreu aanleiding om te verklaren: reur» „Tegenstanders in Neder In de late avond van Woensdag heeft een auto-ongeval op de rijksweg tussen Wouw te Bergen ip Zoom het leven ge kost aan het bejaarde echtpaar Meeuws van der Zande uit Heerlen (N.Br.). He 77-jarige M. A. Meeuus en diens 76-jarige echtgenote werden in het avondlijk duister plotseling door een passerende personenauto gegrepen, toen zy, na het verlaten van een B.B.A.-bus de Rijksweg wilden oversteken. De man was op slag dood. De vrouw overleed nog tijdens het vervoer naar het zieken huis te Roosendaal. De personenauto werd bestuurd door de beer J. v. d. B. uit Be Bilt van beroepsvoetbal erland mogen zich hieraan spie gelen. Bij het ver doorgevoerde pro fessionalisme in Engeland 70.000 kij kers naar amateurs. Bij beroepsvoetbal in Nederland zou ons amateur-voetbal diis ook nog genoeg publiek bliiven trekken". En publiek is belangrijk voor een gezonde financiële basis; S.). Wy kunndn het daarmee niet een» Op de eerste plaats is het cijfer van 70.000 geen maatstaf voor een vergelij king met -wat in Nederland mogelijk zou zijn. Want die Engelse amaS- m v milli°cnenstad Londen V ?,arj1J ls Engeland's bevol- m a i1 iuim 3 maal 20 groot EmpU™ Bovendien zijn de Engelsen als volk veel sportiever en ook de'NederlSï1 V°6tbal dan a4tfere "ffumenten zijn: Het Engels» mateurpeil is aanzienlijk hoger dan het Nederlandse zou zijn als het naast een categorie professionals moest vegeteren. zuigkracht van de prof-cluhs zou het amateur-voetbal in korte tyd tot paupe- nj doen verarmen. En daarnaar zou geen sterveling gaan kijken. Nu al zijn et wedstrijden in de eerste Klas, die man nelijks 300 man publiek trekken «a niet één maar rijenI Op zakelijke gronden moeten we dn» het optimisme van de professionalisme- voorstander Tom Schreurs verwerpen. En dan praten we nog niet. eens over de ideële gronden (die zym over-be- kend) «JPPORTim

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1