1400 Rotterdammers trokken naar St. Liduina van Schiedam DEMOCRATIE en sportiviteit G LAATSTE BERICHTEN Jeugd en volwassenen huldigden de jarige Koningin Spannende 1 Mei-dag te Berlijn Excelsior verbeterde de kans op behoud: 0-1 zege op D.R.Z. Reclame Hulp eheugen Wat nog van de Raad bleef staail Vliegtuig wierp bevrijdingssigaretten en duiven stoven omhoog Nu nog de laatste slag in Puttershoek Geen treinloop in Ierland Vliegtuig stort tussen huizen De Katholieke Kerk in Polen V ierhoeksconf er entie hegint Woensdag Laatste kans" voor Ambon Maakt MAANDAG 1 MEI 1950 PAGINA 2 SCHIEDAMSE MIDDEN STANDS CENTRALE VERDUISTERING Ter zake van verduistering in dienst betrekking is aangehouden de 28-jarige H. J. W. C„ die bij een firma alhier koperen doppen en gereedschappen heeft ontvreemd. VERZET EN WEDERSPANNIGHEID AUTORIJSCHOOL NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT IS HERDENKING VAN DE GEVALLENEN AUTOSUGGESTIE? HET UITBREIDINGSPLAN DOOR DE VLAARDINGSE RAAD AANVAARD NIEUWENHOORN 1B-KAMPIOEN K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM ALLE TROEPEN IN DE KAZERNES R. K. SCHAAKYER. S. B. O. TOCH STADHUIS- PRIJSVRAAG NIEUW PORTRET VAN DE KONINGIN Overeenkomst met de regering? AEROCLUBS VLIEGEN DOOR DE BENELUXLANDEN Het secretariaat deelt ons het navol gende mede: In venband met de per. wisseling der be stuursfuncties per 1 April 1950 is het dagelijks bestuur van de S. M. C. thans als volgt samengesteld: voorzitter: F. Ste- reniberg; vice-voorzitter: F. Kramer Freher; 2e vice-voorzitter: F. J. G. Schrij ver; secretaris-penningmeester: A. J. C. v. Oppen, Lange Haven 102, telef. 88941. Het voorzitterschap wordt met toer beurten telkens voor een jaar waargeno men door een der voorzitters der 3 aan gesloten middenstandsorganisaties. In de S. M. C. hebben zitting: Namens de Chris telijke Middenstandsbond de heren F. Sterenberg, P. W. v. Oosten en F. v. d. Touw. Namens de Katholieke Midden standsbond de heren F. J. G. Schrijver, L. Brounts en A. M. Schoof en namens de Koninklijke Middenstandsbond de heren K. Kramer Freher, C. F. v. Meuers en A- Byloo. Uit zakelijke overwegingen blijft het secretariaat in handen van de zelfde persoon. Veertien honderd pelgrims trokken in de rust van een mooie voorjaars-Zon- dag langs de Rotterdamse Dijk naar Schiedam, om daar dn een grootse ver ering van de relieken van de H. Liduina de climax te vinden van hun gebed- en boetetocht. Het was niet voor de eerste maal, d«,t een lange stille stoet Rotter dammers naar het Westen trok, maar het was wel de eerste maal, dat dit zo massaal, zo volkomen als een grote ge meenschap gebeurde. Er was geen groep van Katholiek Rotterdam of zij was in deze stoet vertegenwoordigd, al droegen zij vaandels noch vlaggen. Er waren oude mensen, mensen van middelbare leeftijd, jonge mensen en kinderen; er waren leiders van bedrij ven en eenvoudige werkers; neomisten trokken mee in de stoet, en geestelijken, die de lasten va:n de grote stadsparochies uit de practijk kennen. Indrukwekkend •was het de eindeloze stoet uit de rich ting Rotterdam te zien naderen. Men kon voorzien, dat niet allen een plaats zouden kunnen krijgen in de Dekenale St. Liduinakerk. Velen moesten staan, hetgeen na de vermoeiende tocht een extra offertje was. Het bestuur van het St. Liduina-comité had voor een uit stekende organisatie gezorgd. De pel grims hadden het voorrecht de nieuwe reliekschrijn van een gloriërende Li duina rond te zien dragen, al ging het met angst in het hart van velen, want de bronzen baar is niet sterk genoeg gebleken om het gewicht van de zware zilveren schrijn veilig te dragen. In zijn welkomstwoord noemde Pas toor Lansbergen St. Liduina de patro nes van dit H. Jaar, omdat haar leven en lijden zo geheel in het teken stonden van gebed en boee om de bekering van de zondaars en de vrede in de wereld, dezelfde intenties als aan het Heilig Jaar ten grondslag liggen. Een massale ..Veni creator opende het Lof. dat gecelebreerd werd door de Hoog- eerw. Deken Nickel met assistentie van de Weleerw. Heren Donkers en v. d. Voorn. Tijdens de processie zongen de pei- prims de aloude St. Liduina-liederen, welke een geheel geworden zijn met de devotie tot de Schiedamse Heilige. On der leiding van Frans Odiik voerde het koor „In honorem Sancti Josefi" tijdens het Lof uit het „Adoramus Te Christe^ van Clemens nog Papa. de „Magnificat en de „Te Deum" van Hendrik Andrses- De 23-jarige J. M. uit Vlaardingen liep op de Rotterdamse Dijk met een flink stuk in zijn Zondagse kraag. De politie wilde hem ter zake meenemen, maar M. liet zich dit niet welgevallen en pleegde verzet, geholpen door zijn soberder maat L. P„ eveneens 23 j. en eveneens uit de haringstad. Beiden zijn e ongehouden. sen, het „Tota pulchra est" en de „Tan tum Ergo" van Anton Briickner en tot slot Psalm 50, getoonzet door de dirigent organist van het koor, Frans Odijk. In zijn predikatie vroeg Kapelaan Don kers zich af, of de toch naar Schiedam waarde had? Hij kon daarop bevestigend antwoorden, als de tocht een symbool was van de wil tot boeten en versterven, om daardoor voor. de stad Rotterdam iets goed te maken van het kwaad dat er geschiedt en van de massale afval die er plaats vindt. Luidina had ieder van de pelgrims te leren, hoe het mogelijk was het lijden te zien als een bron van vreugde. De figuur van St. Liduina zag hij als een ideaal voorbeeld voor deze H. Jaar boetetocht. Zij wilde lijden voor de een heid, die was verscheurd door het Wes ters Schisma vraagt de H. Vader ons niet te bidden voor de eenheid van deze verscheurde wereld? Zij wilde lijden voor een rechtvaardige vrede in een tijd, die van krijgsrumoer zo vervuld was, dat het tot in haar kamer doordrong heeft Paus Rius Xn niet opgeroepen tot gebed voor de vrede? Zij wilde, lijden voor een juiste verhouding tussen de standen, die volkomen zoek was door de strijd van de opkomende steden tegen de adel de intentie van dit H. Jaar is o.m. een verbetering van de verstandhouding tus sen de standen. Na het Lof trok de lange stoet langs de plaatsen, welke in het leven van St. Liduina een bijzondere betekenis heb ben gehad. De pelgrims defileerden langs de gave grafzerk, die nu in een muur van de kapel van Huize Liduina is gemetseld; in de Kreupelstraat over dachten zij de val op het ijs, het begin van het glorievolle lijden. Langs Grote Kerk en Achterweg, waar haar huis stond, ging de tocht ten slotte naar de kapel van O. L. Vrouw van Schiedam, waarin de devotie tot de H. Maagd in de oorlog opnieuw is opgebloeid. Hierna gingen de bedevaartgangers ieder huns weegs. De R.E.T. had dit door doelmatige maatregelen extra gemakke lijk gemaakt. Advertentie instructeurs Citaat van de dag: Na regen komt zonneschijn. Vandaag 1 Mei. Broersvest 7 uur; Bravo speelt. Hoogstraat, terrein voor Aula: 7.30 le voorstelling Boy Scouts Circus. Broersvest, 7.30: Volksdansdemonstra- ties m. m. v. Excelsior, T. H. O. R., Hy- giea, O. D. O., D. O. K. Broersvest 9 uur: Volkszang o. 1. v. Mevr. Grimberg Huyser. Hoogstraat 9 uur: 2e voorstelling Boy Scouts Circus. Broersvest 10 uur: Showband-muziek door Jan de Klerk. Morgen, Dinsdag 2 Mei. Musis Sacrum 8 uur: AUberdirifek Thijm voert op „De stormbal hangt uit Overmorgen, Woensdag 3 Mei. Geen agenda. Dagelijks: Passage: De fatale brief. Monopole: Jungle Jim. Voor het goed. werken van democrati sche instellingen is een grote mate van sportiviteit nodig onder diegenen, die de belangrijkste posten in de politieke arena bezetten. Het wil ons voorkomen, dat deze spor tiviteit Vrijdagavond bepaald zoek was bij de Partij van de Arbeid-fractie. Reeds voor de aanvang bemerkte men een zekere gespannen toestand, die anders was dan bij andere gelegenheden. Men scheen te vermoeden, dat het deze keer bij een stemming niet tot een overwin ning zou komen voor de beslissing, die de P.v.d.A. loenste. Daarom was de hou ding der leden van die fractie bepaald verbeten en grimmig. Merkwaardig is het, dat een dergelijke houding nog nooit werd geconstateerd bij partijen, die in het ver leden verscheidene malen het onderspit moesten delven. In de politieke strijd te verliezen is immers verre van een schan de. De democratie werkt nu eenmaal met het tellen van koppen en het is het doel van dat politieke koppentellende spel te trachten bepaalde verlangens te verwe zenlijken. Gaat het niet bij meerderheid van stemmen, dan zo het belangrijke kwesties betreft bij die van de helft plus één. Zo werkt een democratie nu eenmaal. Maar de P.v.d.A. vond er viel iets sma delijks in ook eens de verliezer ja, voor het eerst na de oorlog, de verliezer te moeten zijn. Opmerkenswaard was het daarom, dat, behalve door het incident ten gevolge van de keel-ontsteking van de heer Bosch, geen enkele humoristi sche interruptie is geplaatst, terwijl wet houder v. Bochove hierin toch bepaald sterk is. Vrijdagavond bleek, dat de humor bij de P.v.d.A. zover strekt, als men voelt veilig aan de kant van de spottende meer derheid te zitten, maar dat deze verdwijnt zo gauw men meent een stemming en een inzet te moeten verliezen. Is het al een slechte karakter-trek als men tijdens het gewone spel niet tegen zijn verlies kan, erger wordt het, als dit spel het democratische spel van een stem ming tijdens een Raadszitting is. Dan wordt het bepaald onverkwikke lijk als een man als de heer v. Lith, frac tievoorzitter van de P.v.d.A.. in de rich ting van de K.V.P. opmerkt, dat deze partij door een principiële wens door te drukken naar de verwezenlijking ervan, zich plaatst tegenover de P.v.d.A. en dus aansprakelijk is voor een eventuele ver-t wijdering tussen die partijen. Hij wachtte zich er wel voor dit duidelijk te zeggen, maar intonatie en wat volgde maakten zijn bedoeling akelig ja letterlijk ake lig duidelijk. Is het niet ongepast en in hoge mate onsportief om de voorzitter van de Raad te verwijten, dat hij in het College van B. en W. een standpunt innam, dat hem door zijn geweten werd opgelegd Toen mr. Peek de hoop uitsprak, dat dit de laatste maal zou zijn. dat er ver deeldheid zou zijn in het College, repli ceerde de heer Van Lith op wel zeer on elegante wijze door de burgemeester te betichten oorzaak te zijn van die split sing door zijn houding in het College. Begrijpt U wel lezer, als de burgemees ter aan de kant van de minderheid in het College had gestaan, dat was aan die van de P.v.d.A., dan was het een beste, DAGBLAD VOOR SCHIEDAM tH OMSTREHtM 72ste Jaargang No. 21223 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, -telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs ƒ4.30 per kwartai L ƒ1.45 per maand, f 0,3o per week. Advertentie-pms op rewone kolom breetf* f o 15 pt±r millimetei hoogte. Ingezonden Mededelingen oP__redaCt^e kolombreedte 0 30 pet millimeter hor contract taneven tegen gereduceerde dr«s verkrijgbaar bij de administratie of bij; de erkende advertentie bureaux. Kampioenen (kleine ^veHentlën) tot a, woorden 50 ct. Elk woord meer 3 «ct Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluiteM bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden A1! geplaatst overeenkomstig de Regelen het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredactie: Prof. Dr. St. Tesser Ojp. en Leo J. NL Hazelzet. brave man geweest, die wist wat zijn plicht als burgemeester was, maar nu hij de moed had tegen de wensen van de P.v.d.A. in te gaan. was hij de splijt-zwam. Democratie kan alleen bestaan bij de gratie van sportiviteit en sportiviteit wordt afgemeten naar de graad, waarin iemand een verliezer kan zijn. In dit op zicht heeft de P.v.d.A.-fractie en vooral haar voorzitter, een bijzonder slecht fi guur geslagen. Leo van de herdenking voor de ge vallenen in de Julianakerk op Donder dagavond a.s. heeft behalve de Ned. Herv. Kerk, ook de Nationale Bond van oud-gemobiliseerden en oud-strijders „Het Mobilisatie kruis", afd. Schiedam gemeend een geheel eigen herdenking te moeten organiseren. Deze heeft plaats op Donderdag 4 Mei a.s. om 8.30 uur in het gebouw v^n de Nederlandse Protestanten Bond aan de West vest. Sprekers op deze avond zijn de Wel eerw. Heer Aalmoezenier F. A. J. Kok O.F.M. kolonel J. Termaten, C. W. Vis ser, oud-gezagvoerder ter koopvaardij, de majoor der mariniers J. A. v. Reijn en de Weleerw. Heer majoor Jonkheer Ds. P. H. W. M. v. d. Meer de Walche ren. Medewerking verlenen het gemengd koor Elthéto, o. 1. v. Mevr. Verhoeff Tom en de organist J. J. T. Penning. Zaterdagnacht om 3 uur zocht de heer S. C. S. uit de Groenelaan tever geefs naar zijn auto, die hij voor Tivoli op de Nieuwe Haven geparkeerd had tijdens zijn bezigheden aldaar. Het was geen autosuggestie, dat deze wagen ontvreemd was, want de volgende dag. Zondagmiddag om 4 uur, vond de po litie haar op de Parellelweg. Dat er -een onderzcuk wordt ingesteld spreekt vanzelf, want al heet zo iets een auto mobiel dan betekent dat nog niet, dat het helemaal uit zichzelf beweegt. Bij de behandeling van het uitbrei dingsplan begon de Gemeenteraad met de Algemene Beschouwingen (Vervolg) Wethouder T. de Bruin (P.v.d.A.) ant woordde namens het college. Het uitbrei dingsplan wil trachten zich boven de geest van de tijd te verheffen, doch te werken voor een toekomst, die spr. als samenleving beter hoopt te zijn dan de huidige periode van lauwheid op menig terrein. Men zal er niet helemaal aan kunnen ontkomen, dat er ook hier wel eens ver velende gevels komen. Bij de huidige wo ningnood kon men eigenlijk alleen maar rekening houden met het aantal M3. per woning. Vlaardingen zal, ook al wordt het een gemeente met 80.000 of meer in woners, toch een typische provinciestad blijven met groene dijken, open bebou wing enz. De stad zal haar eigen karakter blijven behouden, het kan geen vissers plaats blijven, het zal ook niet worden alleen maar industriestad. Het aanleggen van wandelwegen door de polder zal een kwestie moeten zijn van overleg met de landbouw. Hier zal niet de sterke arm kunnen worden gebruikt. Om de Vlieten te bestemmen voor de watersport zal be zwaren ontmoeten. De gronden, die mo menteel bouwrijp worden gemaakt, kun nen worden uitgegeven tegen erfpacht- prijzen zoals die golden vóór de oorlog, zonder verlies te geven. Er is getracht het grootste aantal wonin gen te bouwen voor middelgrote gezinnen (4 personen), de duplexwoningen zijn momenteel bestemd voor 2 jonge, kleine gezinnen, doch dienen over plm. 10 jaar te worden ingenomen door grote gezin nen. Spr. voelt ten volle het bezwaar, om gezinnen met kinderen onder te brengen in etage-woningen. Het boekje, dat han delt over de uitbreiding van Vlaardin gen, zal binnen enkele dagen van de pers komen. In de verschillende stadsdelen is gelegenheid open gelaten tot het bouwen van garages, ook voor autobussen. Als dus, hopelijk binnenkort een stadsbus kan gaan rijden, is er ook gelegenheid om deze onder te brengen in garages. Na korte replieken worden de alge mene beschouwingen gesloten en wordt overgegaan tot de behandeling plan in hoofdzaken. De heer Van Houwelingen vraagt naar de mogelijkheid van een jachthaven, de Spoorhaven voldoet niet geheel. De wethouder deelde mede, dat van de Rijkswaterstaat geen toestem ming is verleend vöor aanleg van een jachthaven aan deze zijde van de rivier. Men wil deze watersport verleggen naar de Zuidzijde, daar men dan ook niet over de rivier hoeft te varen, wat grote ge varen meebrengt. De Spoorhaven uitbag geren voor jachthaven, is niet voldoende, daar men dan ook tal van voorzieningen moet aanleggen, steigers, onderbrengen van boten enz. Dit brengt echter grote kosten mee. Toezeggingen kunnen niet worden gedaan. Het gehele uitbreidingsplan, het plan in hoofdzaak en in onderdelen, alsmede de verordeningen werden tenslotte z.h.s. met algemene stemmen aanvaard. De burgemeester sloot de raadsvergade ring na een extra woord van dank te heb ben gesproken tot de wethouder van Stadsuitbreiding, de heer T. de Bruin. Na zo'n fraaie voorsprong te hebben gehad, zag Tediro in de laatste weken zich steeds meer ingelopen, en de clou is wel dat gisteren het kampioenschap uit eindelijk toch nog aan Tediro's neus voorbii ging: Nieuwenhoorn ging nu met de titel van 1 B streken. Tediro kwam in de laatste fasen van de str«d adem te kort, maar nog stonden gisterochtend de kansen gelijk. Tidero wist echter zyn laatste wedstrijd niet te winnen: 1 i te gen Nestoro, terwijl Nieuwenhoorn wel de volle buit binnenhaalde: 2—0 op Bloemhof. En daarmee werd Nieuwen hoorn dan kampioen! In 1 A moet om de laatste plaats een extra-kamp plaats vinden tussen Zwart Wit en Sunrise, omdat laatstgenoemde zijn laatste wedstrijd tegen Demos met 3—2 verloor. Voorts werd na Zuiderster in 3 A nu ook Oldi in 3B kampioen, en de wacht is nu alleen nog op de titelwinnaar van 3C. De standen in telegramstijl: IA: HWD 20—29, Progress 20—28, Schiebroek 2025, Roekan je 2021, AVO 20—20, Steeds Hoger 20—19, Noorder kwartier 2d19, Demos 2017, Activitas 20—16, Sunrise 20—13, Zwart Wit 20—13. 1B: Nieuwenhoorn 2030, Tediro 20- 29, Groen Witten 20—23, Nestoro 20—20, Eureka 20—18, DOK 18—18, Bloemhof 20—18, Saturnus 18—16, WICO 20—15, OV 20—14, HWS 20—13. De uitslagen van gisteren luidden: Kamp van de afd.: HWD-Roga 33. Prom. degr. le en 2e kl.DilettHWS 2—2, RKWIK—Huric 0—0. le kl. A: Act.—AVO 1—2, Demos— Sunrise 32, Schiebr— Noorderkw. 5—1, B: Nieuwenh.—Bloemh. 2—0, Nieuwenh. kamp., TediroNestoro 11, Gr. Witten —DOK 0—2. 3e kl. A: Luno—HCF 12—0, Oldi— Dreadn. 2—1, Oldi kamp., WCRBlijd. 1—0, B: HBB—Sportv. 1—0, DCB—In dex 05, R. GroenKorten. 31, RVVB PSB 4—1, C: West Eind—Don Bosco 0—0, VIR—DOZ 7—0, SVO—DLB 4—1, Verero—RJB 2—4, VGLSC—GBR 2—7. v - ,«55 Het vlaggeschip van de Kon. R'damsche Lloyd de „Willem Ruys", is Zaterdag voor de grote schoon maak of zoals het in vaktermen heet, voor knippen en scheren, in dok opgenomen. Foto van de „Ruys" in dok bij Wilton. Soestdijk 1 Mei. (Van onze Utrechtse redacteur). Een prachtige Mei-hemel overkoepel de als een blauwe sluier de grote tuin voor het paleis Soestdijk, toen vanmor gen de eerste voorbereidingen voor de troffen werden en bleef daar de ganse morgen hangen. Tot ver uit de ofgeving van Soestdijk trokken kinderen, met oranje sjerpen, mutsen en vlaggetjes ge tooid, naar het huis van het Koninklijk K<I)e kleine prinses Marijke drentelde eerst vrolijk in de hal van het paleis, waar zjj zich spiegelde in een muur kast. Voor de toeschouwers buiten langs de straatweg, dierijen dik stonden een klein rood beweeglijk stipje. Ook de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet, die reeds lang voor half elf fldstip van de hulde met de Koningin naar buiten kwamen, droegen een rood jurk je. Prinses Beatrix vertrouwde blijkbaar de temperatuur nog niet en had over het rode toiletje een blauwe mantel aangetrokken. De Koningin was gekleed in een banaanklcurige deux piece. De kleine Marijke had de meeste pret in de grote auto met projectieapparaten van Polygoon en wandelde er heel par mantig naar toe, tot mevrouw Penning haar kwam halen om bij papa en mama en de zusjes op het bordes te gaan staan, toen het défilé van de jeugd begon. Maar dat was toch wel niet naar de zin van de kleine peuter, die zich schreeuwend mee lief voeren. Het begin der feestelijkheden was een knetterende ovatie van een motorende putatie uit Zaandam, die door de tuin vlak langs de Koninklijke Familie reed. Het paleisklokje had nauwelijks half elf geslagen, toen het ronken van een vlieg tuig doordrong en even later schoor een toestel van de luchtstrijdkrachten op een hoogte van nauwelijks 200 meter over het witte paleis, circelde enkele malen boven het met Meizoentjes bezette gras gazon en onderwijl wierp majoor-waar nemer Wanróoy pakjes bevrijdingssiga retten uit, waarboven oranjelinten ais driftige vlammen dwarrelden. Het tuig werd bestuurd door adj.-off. Hateboer. Intussen waren de tienjarige Hansje van Hijningen, de eveneens tienjarige Fieke Blankenstijn en de dertienjarige Stans van Nooten. kinderen van geval lenen uit Baarn en Soest komen toelopen om de siraetten te rapen, die zij de Ko ningin aanboden. Met hoog rode kleur kwamen zij de bordestrappen afgedaald. Sportief deed het een groep estafettelo pers van het studentencorps uit Leiden, die H. M. een oorkonde met gelukwensen bracht. Hijgend en wel kwamen zij tegen elf uur de paleistuin inzetten en ds heer Heerma van Vos, praeses van het Leidse collegium maakte zich uit de rij los om de Vorstin het document aan te bieden. De Koningin informeerde vrien delijk naar de ervaringen tijdens hun; tocht en vroeg of zij niet moe waren. Maar Prins Bernhard merkte lachend op, dat ze zeker pas om de hoek met lopen begonnen waren. Als één kleurige bloemenruiker was daarna de groep schoolkinderen uit Baarn en Soest, die vrolijk zingend en zwaaiend met vlaggetjes zich op het grasveld opstelden, onder^ de opgewekte tonen van de honderdjarige Apeldoorn- se harmonie. Zij plantten vervolgens hun vlaggetjes in de grond tot een reusach tige gekroonde J. en B. Kinderen, kinderen en nog eens kinderen bleven daarna langs de Koninklijke Familie trek ken en legden bloemen voor de jarige Vorstin op de trappen. Prachtig uitgedoste groepjes waren er bij en als de kleine Marijke het goed wilde zien beurde prinses Beatrix haar hoog op. Een bijzonder keurige groep was de Stella Maris Jeugdmarine uit Utrecht, een stel olijke jongens met leidsters in matrozencostuum. Vier kleine stuurlie den kwamen naar voren om een boei met bloemen voor de voeten van de Ko ningin neer te leggen. De ouderen wil den m het brengen van hulde niet on derdoen en allicht ook geleid door het verlangen de vorstelijke personen van dichtbij te zien. sloten zij zich achter de jeugd aan en onvermoeid bleef de Ko ningin ook naar de volwassenen wuiven. Nog hield de stroom mensen, die de paleishekken binnentrok aan. toen uit vele manden postrTwen werden losge laten. die als confetti omhoog stoven, een imposant besluit van het openbare feestbetoon, de bekroning van een mor gen, die vol zon en vreugde was. Het was beden een dag van spanning te Berlijn. De geallieerde commandanten hadden gisteren reeds bevel gegeven, dat alle troepen In de kazernes zouden moe ten blijven gedurende de 1 Mei-demon straties, die heden, in onderlinge con currentie tussen Oost en West, werden gehouden. Alle verloven waren Inge trokken. Alle troepenonderdelen moesten klaar staan voor het geval zich een uitbarsting moecht voordoen, waartegen de Duitse politie niet opgewassen mocht blijken. SBO 1 behaalde het kampioenschap in de tweede klasse van de R.S,B. Hierdoor komt zij het volgende seizoen voor de eerste klasse uit. SBO 2 bezet de vierde plaats in de derde klasse. De zomercompetitie is begonnen met een wedstrijd volgens Zwitsers systeem. Deze wedstrijden worden gespeeld in de bovenzaal van het Corner House, Don derdagsavonds om 8 uur. Hieraan kun nen door de R. K. schakers worden deel genomen. De uitslagen van de huishoudelijke competitie zijn als volgt: Van ZijlMaagdenberg 01; De Jong Broeren 01; MulderSchermer 01; v. d. Berg—Kloos 10; Kleinekoort— Leerentveld 10; Veringmeierv- Riet 10; ZeefSonnemans 10; De Jong Schermer V»14; LeerentveldKemper 0—1; NoordegraafBroeren 10; Steen houwerv. Riet afgebr.; KloosBrok- ling 10. Een van top tot teen geladen Excel sior kwam in de zo belangrijke plaat selijke ontmoeting tegen D.R.Z. aan de Laan Ons Genoegen In het veld. Drie weken geleden was in net Volkspark met 00 gelijk gespeeld, maar ditmaal kon Excelsior het verlies van de halve buit nog minder lijden. Gelukkig voor de zwartwitten slaagden zij er nu wel In om de zege te behalen, zij net met de kleinst mogelijke score: 0 1. Van de aftrap af nam Excelsior het hetf in handen. Goed combinerend werd steeds het D.R.Z.-doel belaagd. Het pri ma backstel van de thuisclub, met y. Santen als uitblinker aan het hoofd, wist echter voorlopig de gevaren te bezwe ren. De gehele helft bleef Excelsior door haar technisch overwicht in de meerder heid en TJ.R.Z. kon het niet verder bren gen dan tot enige steeds subiet afgewe zen contact-pogingen met het zeer solide en beheerste Excelsior-backsitei. Ondanks deze sprekende meerderheid plannen uit te werken. Die tweede prijst vraag zal echter nog wel even op zich laten wachten. Met dit antwoord is dé heer Bosch tevreden. Kan in het Westen geen filiaal komen van de Openbare Leeszaal, in navolging van de stichting hiervan in het Oosten, die een crediet vraagt van 4000? Op deze vraag van de heer Eising (P.v.d.A.) kan wethouder Sabel geen positief ant-, woord geven. Als het Westen dichter be bouwd is, zal het zeker worden over wogen. De heer Domimcus (A.R.) is een voor stander van Tuindorpwoningen, al kan niet iedereen er in gaan wonen. Hij vindt ook de bouw in Schiedam prachtig als hij geen ander bezwaar had. Er worden goe de cultuurgronden aan de bestemming onttrokken. De bodemproductie van ons land loopt gevaar. Het is ontstellend te zien hoeveel cultuurgronden onttrokken wor den aan de nationale economie. Het is geen kleinigheid om voor een wijziging van uitbreidingsplannen 100 ha. grond te onttrekken. Kan men beslist met minder. Deze wijziging heet partieel te zijn, maar is zo ingrijpend, dat heel het plan uit het evenwicht dreigt te raken. Men loopt zeer vooruit op de toekomstige loop der dingen. Laat men het eerst eens laten komen tot ongeveer de toestand, die als eindfase gesteld wordt in het Memoran dum. Zou de woningbouw deze wijziging noodzakelijk maken, dan zou hij geen be- zwaren hebben, maar de toestand in de schetsplan kunnen indienen. Daarna komt i bouwerij is niet zo rooskleurig, dat er de gesloten prijsvraag, die aan de win- i haast bij is. Waarom wordt er niet eens naars gelegenheid zal geven hun schets- eerst in Nieuwland verder gebouwd? De heer Bosch (V.V.D.) spreekt eerst nog over 't stadhuisvraagstuk. Hij vindt het financieel niet verantwoord een prijs vraag uit te schrijven. Hij wil maar vast houden aan zijn plan het huidige zieken huis tot administratieruimte in te rich ten. Wel wil hij een commissie ingesteld zien, die de bouw van het nieuwe zieken huis voorbereiden zal. De heer Hoek (A.R.) wil weten of al leen het stadhuisplan bij de prijsvraag be trokken is of ook het bepalen van de toe komstige omgeving daarvan. De heer v. d. Berg (C.H.) meent dit laatste bij voorbaat juist, omdat de toe komstige plannen voor het Emmaplein bekend moeten zijn. De voorzitter onderschrijft dit. Inder daad zal het schetsplan verouderen. Daarom alleen gaat het echter niet. De stedebouwkundige oplossing mag niet lang op zich laten wachten. De gemeente moet weten hoe en waar gebouwd kan worden. Dit kan geen 15 jaar wachten. Bovendien moet er continuïteit zijn in het bestuur van een gemeente. De Raad heeft het besluit genomen om de weg van de prijsvraag te bewandelen, dus moet dit besluit worden uitgevoerd. Spr. is zelf geen bewonderaar van prijsvragen, gezien de ervaringen elders opgedaan. Er zullen twee fasen zijn: een open prijs vraag, waarvoor alle belangstellenden een Wethouder v. d. Kraan deelt mee, dat er wijziging is in het uitbreidingsplan, omdat de Rijkswaterstaat het tracé van de nieuwe Rijksweg na de oorlog volko men heeft verlegd in de plannen. Daar door kwamen er tal van nieuwe moge lijkheden en konden huizen gebouwd worden ter weerszijden van de provin ciale weg, terwjjl oorspronkelijk, maap op een kant gerekend was. Het heeft dit voordeel, dat het nood- gemaal, dat nu in Kethel gebouwd is, ook dit complex kan bemalen, hetgeen een verlaging is van de hoge lasten op dit gemaal. Het gemeentebestuur heeft er allereerst voor te zorgen, dat er huizen gebouwd kunnen worden. Dat gaat vóór alle an dere overwegingen. Mocht de Raad besluiten deze wijzi ging van het uitbreidingsplan aan te ne men, dan is het verzoek gedaan voor lopig de grond tussen de Poldervaart en de spoorlijn naar Den Haag niet in ge bruik te nemen. Dit zijn de gronden, welke o.a. in de toekomst zullen worden aangelegd als recreatiegebieden met aan de top van de driehoek een complex Tuindorphuizen. Op de vraag van de heer Dominicus, waarom niet eerst Nieuwland word vol gebouwd, antwoordde wethouder v. d. Kraan, dat dit een kwestie is van bouw volume. De toewijzingen van de laatste tijd zijn voor montagebouw. Dit is laag bouw. In Kethel kunnen we niet drie- of vier hoog bouwen, terwijl in Nieuwland geen tuindorpwoningen gezet kunnen worden. Zeker zal de heer Dominicus betwij- T felde dit indien bouwquota dit toestaan der? Opgaven bij de heer J. Gokke, tegelijk in Nieuwland en Kethel ge- i Hoogstraat 142, t.m. Vrijdagavond. Wie bouwd worden. 'zich niet opgeeft, vist achter het net..,. duurde het toch nog tot 3 minuten voor de rust alvorens een der vele goed opge bouwde aanvallen tot succes leidde: Dries gaf een afgemeten pass naar Kreischer, deze passeerde keurig door naar Bos man, en meteen stoof de middenvoor door de D.R.Z.-verdediging om met een zeer mooi beheerst schot de bal achter de D.R.Z.-keeper te plaatsen. En dit doel punt van Bosman zou later voor de over winning van Excelsior beslissend blij ken. Direct daarop weer zo'n vloeiende aan val, maar nu schoot Bosman juist even naast de paal. Met 01 kwam dus de rust, een bekroning van een overwicht dat met drie goals nóg maar mager ge honoreerd zou zijn geweest. In de eerste 10 minuten na de hervat ting kwam Excelsior weer sterk in de aanval; dat ene doelpunt was dan wel een verdiende maar toch een te labiele basis voor een zekere overwinning. En Excelsior moest nu doordrukken. Dries en Bosman namen verscheidene keren met goede schoten het D.R.Z.-doel onder vuur, maar het leverde geen resultaat op. Dan wist D.R.Z. geleidelijk het initia tief voor een tijd te veroveren, maar de uitstekende Excelsior-verdediging gaf geen enkele kans weg. Aanvoerder V. d. Linden bleek in buitengewone conditie, uitstekend geassisteerd door Vlugman. terwijl in laatste instantie keeper Kerk- laan alle D.R.Z.-pogingen rustig en be heerst afwees. Excelsior kwam na dit vruchteloos tegenoffensief weer meer in de aanval, en gevaarlijk. Schoten van Dries, Bos man en Broere brachten wel dreiging maar geen succes en ook een snelle door braak van Hölscher leidde niet tot een treffer. D.R.Z. kroop nóg tweemaal in enkele minuten door het bekende naald oog bij schoten van Dries net langs de verkeerde kant van de paal. En toen kwam het einde. Met een 01 zege voor Excelsior dus. En daarmee beeft 9nz!? R.K. club haar kans op behoud geheel in eigen hand. A.s. Zondag de laatste wedstrijd, een uitbeurt tegen Puttershoek. Aan een gelijk spel hebben onze stadgenoten voldoende. De spelers zullen hun best wel doen, maar een leger van suppor ters dient hen hierbij te steunen. Want dat laatste loodje zal deksels zwaar wegen! Immers, Puttershoek zal ook vechten voor zijn laatste kans om de degradatie-dans te ontspringen. En het zal voor Excelsior een wel zeer moei lijke ongave blijken om daar dat ene ontbrekende punt in de wacht te sle pen. Wie gaat mee naar de Eilanden-pol- De politie van West-Berlin (11.000 man) en die in de sovjet-sector waren op volle kracht aangetreden. Het plein bij de ruïnes van de rijks dag was naar schatting met minstens 300.000 betogers gevuld. Aan de andere kant van de „Branden burger-tor" de sovjet-sector zou den de communisten (volgens hun zeg gen) „Unter den Linden" de de „Lust- garten" met 400.000 betogers hebben bezet. De twee massa's stonden op minder dan anderhalve kilometer van elkaar ver wijderd, met daartussen een strook, die tijdens de blokkade van 19481949 tot een soort grens werd. Kranten, vlugschriften en aanplakbil jetten hadden in West-Berlijn het publiek aangespoord te laten zien, dat de een heid tegen de communistische blakkade- tactiek sterker is dan ooit. Bij de rijksc7 - hielden burgemeester Reuter en de West-Duitse minister Jacob Kaiser de voornaamste redevoeringen, waarin opnieuw de eis werd gesteld, dat in geheel Berlijn vrije Duitse verkiezin gen zouden worden gehouden. Oost-Berlijnse communistische sprekers daarentegen eisten, dat alle Duitsers het communistische „nationale front" zouden steunen, een massa-organisatie, die dient om het risico van vrije verkiezingen in de sovjet-sector te vermijden. De marsroutes en de punten van bij eenkomst waren vandaag aan weers kanten met vlaggen en aanplakbiljetten versierd. De betogers in West-Berlijn begonnen hun tocht om 9 uur 's morgens. In Oost- Berljjn ging men kort voor het middag uur op weg. Om middernacht is alle voer in de Ierse republiek ®toM0ebTok een wilde staking, Zaterda.-, e n onder stokers en machiMSg e- riek, tengevolge van een 'g over ^Gisteravond kregen de/akers de steun van spoorwegmannen - Cork en andere belangrijk*^eindstations. De vakvereniging |»f qtaTt We|: maatscharppij. £ie j f h wordt "econtroleerd, bericht, dat het treinver- ïter zou worden stilgelegd. De Laren se beeldhouwer-schilder P. W. Zwart heeft een meer dan levensgroot Staand portret vervaardigd van H. M. Koningin Juliana. Het doek zal geplaatst worden in hotel Gooiland te Hilversum. - At' -1 - jt*vv, Een Amerikaans legervliegtuig is gis teren te Lebanon (Illinois) alhier tussen, twee huizen neergestort. De bemanning van zes koppen kwam om het leven. De huizen werden met brandende ben zine besproeid. Het ene werd geheel ver nield, het andere beschadigd. In Poolse R. K. kringen te Rome ver klaart men, diait de Poolse bisschoppen een overeenkomst hébben getekend met de Poolse regering. De eerste overeenkomst van deze aard tussen Kerk en staat in een communis tisch land sinds de oorlog. Deze bevestiging had men, aldius deze kringen, de laatste dagen langs particu liere weg uit Warschau ontvangen, min stens twee weken nadat regeringswoord voerders de ondertekening te Warschau hadden gemeld. In welingelichte kringen vari het Vati- oaan had men aan de ondertekening geen geloof gehecht. Van officiële Vaticaanse zijde werd niet op de berichten gerea geerd en op het ogenblik legt men nog een uiterst gereserveerde houding t. o. v. bovenstaande bevestiging aan de dag. Men verwacht geen officieel commentaar, vóór de volledige tekst van die eventuele over eenkomst en de omstandigheden, onder welke zij getekend zou zijn, bekend zijn. Volgens Poolse kringen te Rome schij nen de Poolse bisschoppen de voorwaar den aanvaard te hebben, daar zij op het ogenblik geen betere kunnen verwachten. Tien der clausules beschouwden zij als gunstig voor de Kerk en 9 als compro missen aan de regering. Daar het louter om een particuliere gedragslijn gaat, was goedkeuring van het Vaticaan niet no- d,ig, zo meende men in deze kringen. Zaterdag zijn de ministers der Repu- blik Indonesia mr. Susanto Tirtoprodjo (binnenlandse zaken) en Wiwoho (voor lichting te Djakarta aangekomen, voor het houden van voorbereidende bespre kingen over het tijdstip waarop, en de voorwaarden, waaronder de vierhoeks conferentie tussen de regeringen van de .I.S., de RepubUk Indonesia, Oost-Indo- nesië en Oost-Sumatra zal worden ge houden. Dinsdag worden te Djakarta nog de ministers mr. Abdul Halim (wnd. mi nister-president) en Lukman Hakim (fi nanciën) verwacht. Naar Aneta van welingelichte zijde verneemt, zullen de informele bespre kingen van de vierhoeksconferentie Woensdag aanvangen. Het korvet „Hang Tuah" van de zee macht der RIS is Zaterdag van Makassar naar Ambon vertrokken met aan boord minister Leimena en de andere leden van de delegatie der RIS, die te Ambon on- derhandelingen zullen aanknopen met het comité, dat daar de onafhankelijke republiek der Zuid-Molukken heeft uit geroepen De delegatie zal in een sloep aan de wal gaan. De uitvaardigers van de proclamatie zullen dan een laatste kans krijgen om de proclamatie in te trekken. Indien zulks niet gebeurt, zal de APRIS (het leger der RIS) tot een actie overgaan, aldus verneemt Aneta van zeer betrouw bare zijde te Djakarta. Zaterdag werd bij v. d. Gicssen en Zonen te Krimpen a. d. IJssel de 10.000 ton metende „Tjiwangi", be stemd voor de K.J.C.P .L.-lijn te Amsterdam, met goed gevolg te water gelaten Ook dit jaar, en wel in Juni, zal de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart in sa menwerking met de Aero-clubs van België en Luxemburg een benelux-rond- vlucht organiseren. Donderdagmiddag 15 Juni zullen de deelnemers op het vlieg veld Hilversum aankomen, waarna zij door B. en W. van Hilversum zullen worden ontvangen. De volgende dag ver trekt men naar het vliegveld Zuid-Lim burg en vandaar wordt doorgevlogen naar Sandweiler—Luxemburg. Zaterdag gaat de tocht verder naar het vliegveld Grimbergen bij Brussel waar 's middags in het kader van de „Salon international de l'aêronautique een internationale luchtvaartvertcning ter ere van de deel nemers aan de rondvlucht wordt gege ven. Zondag 18 Juni bezoeken de deel nemers deze „salon" en de volgende dag vertrekken zij uit Brussel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2