„Djakarta-Lloyd" zalmetK.P.M. samenwerken R Schip liep bij Ameland op mijn Minahassa los van O.-Indonesië Dr Drees doet oproep tot steun aan „Stichting 1940-'45" in 'oren dagen?. "AKKERTJES" APRIL TAMELIJK NORMAAL DE MAN 't grijs AD 10 programma .J Eenheidsfront van oudgedienden Oudstrijders en „Het Mobilisatie- kruisverenigen zich DE MODERNE VROUW VREEST ZE NIET ..L.want zij verdrijft de periodieke pijnen en dat lusteloze gevoel met „AKKERTJES". Zij leeft alsof er geen kalender bestaat en doet haar werk vol levenslust, óók in dagen die zij vroeger als „verloren" beschouwde. Portugal en de Ned. scheepsbouw Voorstel om geen schepen meer te bestellen Schiphol krijgt nieuw vrachtgebouw MAASTRICHTS „STERRE DER ZEE" Begon zegetocht door Z-Limburg HET SCHILDERIJ VOOR CANADA Nog meer protesten Critiek op ontwerp pachtwetgeving „Het Grondbezit" vergaderde in Utrecht Verhoogde rechts bescherming Geldregeling N.-Guinea Ongerustheid berust op misverstand Protest tegen ontslag van Joliot Curie Geen gewonden, wel ernstige schade PROCLAMEERT ZICH TOT ZELF STANDIG DEELGEBIED der REPUBLIK INDONESIA Veit Harlan vrij gesproken 4 °'D(VH"N& tiTTINg£M BEVORDERING WONING BOUW Te veel regen Zij hebben de eer van Nederland hooggehouden Twee millioen nodig voor extra hulp 4 DAT WAS VOOR EEN SLANG ZELFS NIET OM TE DOEN Eerste steen voor Dacliau-gedenkteken gelegd Indonesische delegatie in Mbskou R. K. Gemeente ambtenaren besloten jubileum-jaar vergadering (Van onze correspondent) door A. HRUSCHKA Financiële afwikkeling woningw etbouw De heer Darwis Djamin, directeur van de Djakarta-Lloyd in Indonesië, arriveerde gisteren op Schiphol. Hij komt besprekingen voeren over opdrachten aan onze scheepsbouwmaatschappijen. De heer Djamin midden) bij het vervullen van de douane-formaliteiten. DARWIS DJAMIN STEUNT DE UNIE-GEDACHTE Met hetzelfde vliegtuig, waarmede mi nister Rutten naar Nederland terugkeer de, reisde de heer Darwis Djamin, pre sident-directeur van de kortgeleden op gerichte Indonesische scheepvaartmaat schappij „Djakarta-Lloyd. Alhoewel de heer Djamin aanvankelijk voor onderwijzer werd opgeleid, heeft hii altyd grote belangstelling gehad voor het scheepvaartbedrijf. „De Djakarta-Lloyd moet worden be schouwd als een zuiver particuliere maat schappij", zo vertelde ons de president directeur. „Wel verleent de regering via de Bank van Indonesië financiële steun en worden de aandelen via deze bank en haar bijkantoren over de gehele archipel geplaatst maar de uiteindelijke aandeel houders zijn particuliere Indonesiërs. Het ligt zeker niet in de bedoeling, dnt de Djakarta-Lloyd" de Kon. Pa- ketvaartmij. gaat beconcurrreren of op andere wijze dwarszitten. De K. P. M. en de Lloyd zullen in nau we samenwerking het interinsulair ver keer ter hand nemen. In hoeverre de geruchten juist zijn, dat de regering der R. I. S. eenenvijftig pet. van de aandelen van de K. P. M. tot zich wil trekken kon de heer Djamin niet zeggen. Het doel van zijn reis naar Nederland is. de aankoop en bouw voor de nieuwe maatschappij te regelen. Reeds is een order van 4.000.000 gulden geplaatst, maar er zullen meer orders volgen. „Het is mijn voornemen om tenmin ste 99 pet. van de schepen voor mun maatschappij in Nederland te laten bouwen. De unie-gedachte heeft geen zin wanneer zij niet door daden wordt gesteund". Het ligt in de bedoeling dat de Lloyd de beschikking krijgt over schepen met een inhoud van 3.000, 5.000 en 9.000 ton. Het zullen vrachtschepen zijn met be perkte passagiersaccomodatie. Daarnaast zal de vloot worden aangevuld met kustvaarders van 400 ton. De bemanningen zullen bestaan uit In donesisch personeel en Nederlandse of ficieren in de hoogere rangen. Deze tre den tevens op als instructeurs. Indonesië telt ongeveer 5.000 gegradueerde jonge zeelieden, die gewend z(jn Nederlandse instructies te krijgen. Hieruit kan met steun van Nederland op de duur een In donesisch officierskorps voor de koop vaardij groeien. Op een Zaterdag in Utrecht gehouden vergadering van vertegenwoordigers van de Bond van Ned. Oudstrijders en van de Nationale Bond „Hèt Mobilisatiekruis" hebben beide bonden zich verenigd en is een nieuwe organisatie gesticht onder de naam „Nederlandse Bond van Oud strijders en dragers van het Mobilisatie- kruis". In het dagelijks bestuur werden gekozenvoorzitter gen.-maj. b.d J. Dwars, vice-voorzitter kol. b.d. S .Plan- tinga, secretaris W. Linnebank, penning meester J. van Dijk, Als vijfde lid van het dagelijks bestuur is aangewezen jhr. T van Grotenhuis van Onstein. Het hoofdbestuur bestaat uit de heren mr. W. van Dam, J. Klopper, J. Kramer, C. Koren, G. Buys, J. Eliens, A. v. Hoof, Chr. Kiesling, Th. Grootjans en A. Kors. Lt.-gen. b.d. H. Cramer werd be- benoemd tot ere-voorzitter; lt.-gen. b.d. baron Van Voorst tot Voorst en de heer G. Bergh tot ereleden van de nieu we bond. Da vereniging van in België wonende oudstrijders en oudgedemobiliseerden kan toetreden tot de bond als district. Advertentie 19'2» DINSDAG 2 MEI HILVERSUM I (402 M) 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 „Lichtbaken", 10.00 V. d, kinderen, 10.15 Poulair conc., 10.40 School radio, 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram., 11.50 Godsdienstige causerie, 12.00 Angelus, 12.03 Gram.. (12.30-12.33 Mededelingen), 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws, 13.20 13,50 Gram., 14.00 Residentie-ork., ln.OO Schoolradio, 15.30 Gram.. 14.00 Residen- tie-orK., 15.00 Schoolradio, 15.30 Gram.: 16.00 v. d. zieken, 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd, I'-lf i-(,s, 17.45 Promenade- ork. en solist, 19.00 Nieuws, 19.15 Actual.. 19.25 Dit is leven sauscrie. 19.40 Orgel, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man. 20.12 Radio Philh ork en solist, (ca. 20.55 reisindrukken). 21 40 Piano 22.10 Strijkkwartet en cello, 22.40 Godsdienstige causerie en Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.i5-24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7,00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn.. 7.30 Gram. 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gram.. 8.55 V. d. vrouw 9.00 Gram 10.00 Morgenwijding. 10.15 Musette-ork., 10.50 V. d. kinderen. 11.00 Pianovoordracht, 11.30 V. d. zieken. 12.00 Kwintet, 12.33 V. h. platte land. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws, 13.15 Finan cieel overz., 13.25 Metropole ork. en soliste, 14.00 V. d. vrouw. 14.30 Gram., 16.30 V. d- Jeugd, 17.30 Gram., 17.45 Regeringsuitz.. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 V. d. Strijdkrach ten, 19.00 V. d. kinderen. 19.05 „Paris vous parle19.10 Populair conc., 19.25 Causerie over amateur-toneel, 19.40 Populair conc.. 20.00 Nieuws. 20.05 Actual., 20.10 Gevar. pro gramma, 21.45 Gram., 22.00 Buitenl. overz.. 22 15 Cowboyliedjes, 22.45 Gram., 23.00 Nieuws 23.15-24.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: Nws 7 05 Verz.pr. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Weric v. Porter. 8.00 Nws. 8.05 Gram. 8.20 Eng HS The Queen's Hall Light Orch. 9.00 Eng l!p Nws. 9.10 V. de huisvrouw. 10.00 Reg' Porter Brown (org.). 10.30 May en ork' 11.30 „Mrs Dale's Diary'. 11.15 Luton ork'. 12.00 VI Br.: VI. en Ned. Cab.-liedjes. 12 30 V. d landb 12.32 Hernould en kwartet. 1300 Nws' 13.15 Gram. 14.00 Fr. Br.: Cantate Bach 14 25 Gram. 15.00 Lux.: Le Ménage en Musique (VI.). 15.30 VI. Br.: Rich. Boadella (cello). 16.00 Benjamino en Rma Gigli. 1S.15 Verz. pr. 17.05 Fr. Br.: Interview. 17.10 V. d zieken. 18.00 V. d sold. 18.30 VI. Br: V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 VI. pianomuz. 19.50 Feulll. 20 00 Operettefantasieèn. 21.15 Qmr. ork. 21.45 Act 22 00 Nws 22.15 Ork. de Cock. 22.45 Gram. 23.00 Nws 23.05--24.00 Verz.pr. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H. S.: nws. 7.15 gram. 7.50 „Lift up your herats". R.00 Fr. Br.: nws. 8.10 conc. 9.00 VI. Br.: nws. 9.05 Casinopr. 10.00 Lux.: Le Ménage en Musique (VI.). U.00 VI. gew. orar. div, 12.00 Eng H. S lichte muz. 12.30 Eng. L. P.: Kurzaalork. 13.00 BBC Welsh Orch. 13.45 v. d kind M.07 VI. Gew. Ontr div. 15.00 Eng. L P Spa-ork. 15.30 v. d. sold 15.45 White en ork. 16.15 „Mrs Dale's Diary". 16.30 „Dul cet Strings". 17.30 Molly Forbes (org.). 18.00 .The Promenade Players". 18.30 John Bull's ork. 19.00 Eng. H. S.: mil. ork. 19.30 Eng. L P „Top of the form", wedstrijd .iongens- en meisjesscholen. 20.00 Fr. Br.: omr. ork. 20 30 Eng. L P.: „Come to the Opera". 21.30 Béromünster: omr. ork. 22.00 EngL. P.: nws 22 15 „Topic for to-night22.20 Evans en órk23 00 voordr. 23.15 Reaburn ork. en Charlea Smart (org.). 23.56-24.00 nwi. Dr. Luiz Morais Alcada, lid van het Portugese parlement, heeft in de natio nale vergadering voorgesteld, dat Por tugal geen schepen meer in Nederland zou bestellen. Van de 15 door Nederland se werven aan Portugese firma's gele verde schepen vertoonden minstens acht „meer of minder ernstige constructiefou ten", aldus dr. Alcada. Dit had grote verliezen voor de nationale economie ten gevolge gehad. In de meeste gevallen was men over moeten gaan tot het aan brengen van noodzakelijke veranderin- gen. Reeds eerder in Januari j.l„ ,"?ef heer Alcada deze aangelegenheid in net Portugese parlement besproken. Hij vroeg toen, zoals wij destijds hebben ge meld, aan de regering of ten tijde van de aflevering van trawlers, passagiers schepen en loodsboten, die sinds 1945 voor Portugese maatschappijen in Ne derland zijn gebouwd, afwijkingen en constructiefouten waren geconstateerd en, indien dit zo mocht zij n, of dan de scheepvaartinspectie had beslist of enige van deze schepen niet mochten uitva- ren. Naar aanleiding hiervan heeft bet Ne derlandse Eerste-Kamerlid. de heer Brongersma (P. v. d. A.) vragen gesteld aan de ministers van Economische Za- ken en vsn Buitenlsndse Zaken. Hij vroeg o.m. of het de ministers bekend was, dat in Portugal een perscampagne tegen de Nederlandse scheepsbouw in het algemeen werd voorbereid. In hun antwoord deelden de ministers mee, dat hun hier niets van bekend was. Zij had den, zo deelden zij verder mee, een on derzoek doen instellen naar de klachten, die Portugese reders zouden hebben over de wijze waarop verschillende Neder landse werven en agenten optreden bij de uitvoering van scheepsbouwcontrac- ten. Behalve een klacht welke nog niet geheel was onderzocht, waren deze klach ten volgens Nederlandse deskundigen ongegrond, zo deelden de ministers in hun eind Maart gegeven antwoord mede. In de uiterste N.O.-hoek van de lucht haven Schiphol is men op het ogenblik druk bezig met het bouwen van een nieuw vrachtgebouw, dat men voor het eindè van dit jaar gereed hoopt te krij gen. Men heeft dat daar op Schiphol hard nodig, want mede doordat het lucht- vrachtvervoer dagelijks toeneemt, is men op de huidige vrachtafdeling wat krap komen te zitten. Het nieuwe gebouw, dat jaarlijks 20.000 ton aan vracht zal moeten verwerken dus ongeveer 45 ton per dag - is twee ledig en bestaat uit een laag en een hoog gedeelte. Het lage gedeelte heeft een breedte van 32 m. en een lengte van 70 m. Via glazen kappen in het dak wordt het inwendige verlicht. Het gebouw be vat enkele grote hallen, waarin men tij dens het af- en aanrijden van de goede- ren zo min. mogelijk gehinderd zal wor den door in de weg staande palen. Om het aan- en afvoeren der goederen mogelijk te maken, wordt gelijktijdig het betonnen platform tot voor het nieuwe gebouw uitgebreid met een oppervlakte van 8000 m2. Vrachtvliegtuigen kunnen daardoor dicht bij de loodsen worden ge- stationneerd. Ook de kijklustigen zi.in niet vergeten. Een wandelterras aan de platformkant zal op het dak van het lage gebouw worden aangelegd. Teneinde wederom een levende scha kel te leggen in de ketenen van liefde en verering tot Maria, heeft mgr. Lemmens goed gevonden dat het miraculeuze beeld van O. L. Vrouwe „Sterre der Zee" een tocht zal maken door het Zuid-Limburg se land. Deze tocht ving Zondagmiddag aan na het plechtig Lof tot opening van de Mei maand in de Basiliek van O. L. Vrouwe. In plechtige processie waarin mgr. Lemmens medetrok, werd het Genade beeld uitgeleide gedaan naar de St. Mar- tinuskerk te Wijk. Aan de Wijkerkant van de Maasbrug werd de Maastrichtse Moeder overgeno men door de processie der Wijkenaren en overgebracht naar hun kerk, alwaar het genadebeeld tot 3 Mei blijft. Op die dag vertrekt het naar het Wittevrouwenveld en vandaar van de ene plaats naar de andere. Iedere plaats en iedere parochie doet zijn best dit overbrengen op plechtige wijze te doen plaats hebben. De maatschappij „Arti et Amicitiae", de vereniging „St. Lucas't. de vereniging ter bevordering der grafische kunst „De Grafische hebben adhaesie betuigd met genootschap „Pulchri Studio" nrntc,.+ a|e aah de regering gericht van het sohu ^^nomen schenking van TVTo- 1 eUJ e twee watermolens van Meindert Hobbema aan Canada. Op een Zaterdag'in Utrecht gehouden vergadering van de Vereniging „Het Grondbezit" heeft het bestuurslid jhr mr F. van Nispen tot Sevenaer, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem en lid van de regeringscommissie voor de pachtwet geving, een uiteenzetting gegeven van het rapport dier commissie, dat door hem en het lid C. Grijns slechts onder voorbehoud van alle bezwaren is getekend. Spr. kwam tot de conclusie, dat in het ontwerp de rechtspositie van de eigenaar veel verder is aangetast, dan voor het behoud en het verkrijgen van een g0ede rechtspositie van de pachter nodig en nutiig is. Wil het ontwerp aanvaardbaar worden, dan zal het sterk moeten worden gezuiverd en zullen de erin aanwezige pachtdwang, on nodige verboden en enkele veel te een zijdige regelingen moeten worden ge schrapt, aldus spreker. Des ochtends waren de aftredende be stuursleden van „Het Grondbezit", de he ren jhr mr J. Smits van Oyen te Eindho ven en S. J. baron Van Tuyll van Seroos- kerken van Heeze en Leende en de secre taris C. Grijns herkozen. Tot nieuw lid werd gekozen de heer F. den Hartog te Hoog-Blokland, voorzitter van de Hol landse Maatschappij van Landbouw. De commissie-De Monchy, die in op dracht van de ministers van Binnenland se Zaken en van Justitie had te advise ren over het vraagstuk der verhoogde rechtsbescherming ,js thans met haar werkzaamheden gereed gekomen en heeft haar verslag aan de regering aan geboden. De commissie is tot de overtuiging ge komen .Jat aan een algemene rechter lijke contröle op de administratieve be schikkingen om meer dan een reden niet kan worden gedacht. Wel is zij van me ning dat vooral de na de tweede wereld oorlog ingezette enorme uitbreiding van de staatsbemoeienis 0p economisch ter rein het gewenst' maakt door bepaalde andere maatregelen een verhoogde mate van rechtsbescherming te bieden. Zij komt in dit verband met een tweetal voorstellen voor de dag, n,j. een ont werp „Wetberoep administratieve be schikkingen' en een ontwerp „Wet on rechtmatige daden openbare lichamen". In verband met de uit een telegram aan H.M. de Koningin blijkende, beducht heid, die onder de transmigranten naar Nieuw Guinea bestaat over monetaire maatregelen ten aanzien van de Nieuw Guinea gulden, maakt het Nederlandse ministerie van financiën het volgende bekend: Voor ongerustheid in verhand met de geldsanering in Nieuw-Guinea bestaat geen aanleiding. Voor zover bestaande, berust zij op een misverstand. De be schikking geldregeling Nieuw-Guinea bepaalt uitdrukkelijk, dat inwisseling van oud geld (bankpapier van de Ja- vasche Bank en Indonesische muntbil jetten) tegen de nieuwe z.g. Nieuw- Guinea gulden tegen de nominale waarde zal plaats hebben. De koers van deze Nieuw-Guinea gulden is I Nieuw- Guinea gulden 1 Nederlandse gulden. Van een devaluatie is derhalve geen sprake. Omwisseling zal plaats hebben voorzo ver daaraan behoefte bestaat ter voor ziening in levensonderhoud of voor de uitoefening van beroep of bedrijf. De ge dachte dat slechts 25 pCt. van het inge leverde geld zou kunnen worden omge wisseld en de resterende 75 pCt. zijn waarde zou verliezen, heeft waarschijn lijk kunnen postvatten, doordat slechts tot eerstgenoemd percentage plaatselijke autoriteiten tot de omwisseling bevoegd zijn. Door het centrale bestuur van Nieuw- Guinea zal evenwel ook boven dit per centage omwisseling kunnen worden toe gestaan. Het Franse nationale verbond van lera ren, dat 180.000 van Frankrijks 200.000 leraren omvat, heeft geprotesteerd tegen het ontslag van prof. Joliot Curie als hoge commissaris van de Franse commissie voor atoomenergie. Het verbond ver klaarde. dat prof. Joliot niets anders had gedaan dan „gebruik maken van het recht van vrije meningsuiting, dat door alle Fransen wordt genoten". Zondagmiddag is het ongeveer 10.000 ton grote, onder Panamese vlag varen de, schip „Canopus". buiten de vaar route ten noorden van de Wester Eems, dicht onder Ameland op een mijn gelo pen. Het schip maakte veel water en de ter assistentie gekomen sleepboot .Holland" heeft het op sleeptouw geno men om het schip naar Amsterdam te brengen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Het was omstreeks drie uur in de mid dag, dat de „C^nopps'- (j00r ,je mijn ge troffen werd. In IJrnuiden werd het be richt opgevangen en ook de verschillen de reddingstations op de Waddeneilanden ontvingen de Hiding. Onmiddellijk voer de reddingboot „Brandaris" uit, terwijl ook de sleepbo ten .Holland" en „Oceaan", van de fa Doeksen ter assistentie zee kozen. De po sitie van de „Canopus" bleek toen onge veer zeven mijl ten Noorden van Ame land te zijn. Het Panamese schip had ge seind. dat het „onmiddellijk hulp" nodig had. Ook de reddingboot „Twente" uit De Minahassaraad heeft besloten, de Minahassa los te maken van de Negara Oost-Indonesië en heeft zich met ingang van Vrijdag j .1. geproclameerd tot deel gebied van de Republiek Indonesië, aldus bericht de norrespondent van Aneta te Menado. Het „Front Kesatuan" te Me- nado heeft een resolutie aangenomen tot liquidatie van de staat Oost-Indonesië. In verband met de ernstige situatie is van Vrijdag af een militair bestuur inge steld over de Daerah Minahassa onder leiding van de majoor Sumual, basiscom mandant van Menado. De troepen van het K-N.I.l. zijn in hun verblijven geconsig- neerd, de politie is gemilitariseerd onder leiding van de A.P.R:I:S: (het leger der RI.S.). Oostmahorn stak in zee, terwijl tevens de Duitse slepei Danzig" uit Cuxhaven op weg naar de plaats des onheils was. Vier voet water in de machine kamer In de loop van de avond bereikten al deze schepen de „Canopus". Het bleek, dat door de ontploffing belang rijke schade was aangebracht in de machinekamer en aan de schroefas. Door een lek .stroomde hef water de machinekamer en de stookruimte bin nen, waarin zich toen de schepen langs zij kwamen, reeds vier voet water be vond. De sleepboot „Holland" sloot een con tract af met de Panamc-es en nog in de avonduren werd de „Canopus" vastge maakt. De sleepboot „Oceaan" wist eveneens een verbinding met het beschadigde schip tot stand te brengen en t egen het midder nachtelijk uur waren beide sleepboten met de „Canopus" op weg naar Amster dam. Veit Harlan, de bekende filmproducer uit de nazitijd, is Zaterdag vrijgesproken van de beschuldiging van medeplichtig heid aan misdaden tegen de mensheid. Deze aanklacht steunde op de vervaardi ging van de film „Jud Stiss", die volgens de openbare aanklager anti-semitische ge voelens bij het Duitse volk had gewekt. OHBÏPOWrt C.ARAMTJE Verzekeringmijen richten woning- maatschappij op Met een maatschappelijk kapitaal van 2.000.000, verdeeld in 2000 aandelen a 1000.is opgericht de Woningmaat schappij Vlaardingen N.V. te 'sGraven- hage. Doel is werkzaam te zijn in het belang van de woningbouw. Geplaatst en in contanten volgestort zijn 1100 aandelen. Deelgenomen wordt door de Mij. tot Financiering van het Natio naal herstel voor 100.000, door de Alg. Friesche Levensverz Mij, de Levensverz. Mij „Arnhem", de Eerste Ned. Verz. Mij. op het Leven en tegen Invaliditeit, de Na tionale Levensverzekerings Bank, de Le vensverz. Mij. Nillmij van 1859, „de Ol- veh van 1879", de R.V.S. en de Levens verz. Mij. „Utrecht", elk voor 125.000. (Van onze weerkundige medewerker) Verleden jaar hebben wij ons bU het schrijven van het overzicht over het weer in April afgevraagd, of het geen tijd werd om April tot vakantie maand te promoveren, aangezien Augustus zich nu eenmaal niet altijd van zijn beste kant laat zien. Acht maal achter elkaar hadden wij toen een prachtige maand April gehad, verleden jaar zelfs met een zomerse Pasen. Of er op die acht vette jaren nu ook acht magere*zullen volgen, zullen we moeten afwachten, maar zeker is, dat de afgelopen maand April een heel stuk minder mooi is geweest dan de Grasmaanden van de afgelo pen jaren. Beter is het echter om te zeggen, dat de afgelopen maand zich normaler heeft gedragen dan wij de laatste jaren gewend waren. Want als wij de gemiddelde temperatuur, berekend uit uur-lijkse waarnemingen, vergelijken met de normale waarde, berekend uit waarnemingen van de jaren 19011940, blijkt het verschil slechts 0,2 gr- C. te zijn! Daaruit springt direct naar voren, dat wij verwend waren en dat die verwen nerij de oorzaak is van al die klaag zangen in velerlei toonaarden. Want April heeft nu voor het eerst sinds negen jaren weer eens zijn ware ge daante laten zien! 14 Dagen waren ditmaal aan de warme en 16 aan de koude kant van de normaal ge legen, vorst kwam te De Bilt nog op 5 dagen voor, het normale aantal vorstdagen bedraagt eveneens 5, zo dat ook in dit opzicht April zich heel ordinair heeft gedragen. In de neerslag zijn echter tamelijk grote afwijkingen te signaleren. Overal viel te veel, vooral de laatste week heeft daaraan een belangrijk steentje bijgedragen. In De Bilt viel 76 mm tegen 53 mm normaal: een zo grote hoeveelheid was sedert 1935 niet meer in April voorgekomen. In Den Helder werd 70 mm gemeten te gen 44 mm normaal; deze hoeveel heid was sedert 1931 niet meer zo groot geweest in April. In Brabant viel 65 mm tegen 50 mm normaal, voor Zuid-Limburg zijn deze getal len 76 en 54 mm. De verschillen van plaats tot plaats zijn dus niet bijzonder groot met uitzondering van Friesland en van de Waddeneilanden, waar het 't minst nat is geweest; maar ook daar is nog te veel geval len. Enkele malen kwam de neerslag in de vorm van sneeuw naar bene den: bovendien kwam op 11 dagen in ons land onweer voor tegen op 9 dagen normaal. Van de zon is niets ongunstigs te zeggen; dagen zonder zon kwamen in De Bilt zelfs niet voor. Het aan tal uren zonneschijn was boven normaal; 162 uren werden gere gistreerd tegen 153 uren als ge middelde van 40 jaren. Hoewel Aprilletje zoet zijn witte hoed dit maal dus niet aan de kapstok heeft laten hangen, moeten we toch con stateren, dat wij er nog heel rede lijk zijn afgekomen, al zullen we onze vacantieplannen toch maar voor een meer zomerse maand be waren. „Geen waardiger vorm van herdenking dan die waartoe de „Stichting 1940-45" oproept. Tot stand gekomen in de kring der verzetsbeweging reeds In de tijd van C bezetting, heeft zij op zich ge nomen het wmrd waar te maken, aan de verzetsstrijders gegeven, dat. indien zii vielen, het Nederlandse volk zijn plicht tegenover hun nabestaanden zou kennen". Aldus sprak Zaterdagavond de minister-president, dr. W. Drees tij dens een radio-uitztnding over beide Hilversumse zenders. „Met diepe eerbied", aldus ging dr. Drees voort, „bewaar ik de heugenis aan de prachtige moed van wie, wetend wat hun wachten kon, zonder weifeling deden wat hun hart hun gebood. Zij hebben de eer v-n Nederland hoog ge houden. Zij hebben de geestkracht van ons volk door alle inzinkingen heen weer weten te doen opleven. Wij rullen hen, die vielen, weer ge denken an de vooravond van de bevrij dingsdag, maar ..ij hebben méér te doen dan dat. Wij kunnen het leed niet weg namen van wit verloren wie hun het liefst waren. Wij hebben echter de een voudige, vanzelfsprekende plicht om de in hun gezondheid getroffenen en de naa-.an van wie omkwamen, met de daad te tonen, dat wij niet vergeten. Van de plicht tegenover de verzets- j slachtoffers heeft natuurlijk ook de staat1 zich rekenschap gegeven Het rijk neemt I jaarlijks een bed-ag van ca. 8*4 millioen gi'lden voor fijn rekening, dat het Ne derlandse volk dus door middel var be lastingen bijeenbrengt. Een wettelijke re geling kan echter bezwaarlijk verder gaan dan het stellen van algemene rege len, die niet aan elk individueel geval op eve afdoende wijze tegemoet komen. Daarom is er naast de rijkspensioen- regeling de hulp van de „Stichting ig40—45". Naast de 8% millioen van het rijk heeft de stichting te zorgen voor nog 2.000.000, die een verruiming brengen in de levensmogelijkheden van wie zoveel verloren in de dienst van ons volk. Om dat mogelijk te blijven maken doet zij in de komende weken een beroep op u allen", aldus besloot de minister-president. Dr. Hans Erhard, minister-president van Beieren, heeft Zondag, vijf jaar na de bevrijding, de eerste steen gelegd voor een gedenkteken op het kerkhof van het concentratiekamp te Dachau. Ruim 3.000 personen, onder wie velen, die het kamp overleefden, woonden de plechtigheid bij. Geheel zonder weerklank verliep de eerste-steenlegging helaas niet. De Ita liaanse consul te Muenchen verliet de plechtigheid, omdat hij niet tevreden was met de regeling van de toewijzing der plaatsen. De Nederlandse consul in Beieren, mr. J. G. Patijn, diende een protest in, dat de buitenlandse consuls met officieel waren uitgenodigd. Een aantal verplaatste per sonen vocht om plaatsen. Dr. Erhard wekte in zijn rede alle vol ken en landen, die vrij willen blijven, op zich aaneen te scharen in de strijd te gen terreur en onmenselijkheid. Onder de gedenksteen legde hij een document, waarin de hoop werd uitgesproken, dat „deze plaats van haat tot een plaats van liefde zal worden". De Indonesische delegatie onder leiding van L. Palar, die over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met de Sov jet-Unie gaat onderhandelen, is te Mos kou aangekomen. De delegatie werd op het vliegveld welkom geheten door ver tegenwoordigers van het ministerie van buitenlandse zaken en de Nederlandse ambassade. Het voornaamste agencapunt van de Zaterdag voortgezette jaarvergadering, gehoudm door hoofdgroep III van de ARKA, was de rede van mr. P. A. G. Ubink, die een uiteenzetting hield over: „De autonomie der gemeenten en de ge meentelijke bezoldigingen". Vooreerst zette spr uiteen, dat het be grip autonomie ten aanzien van de ge meenten door tal van gezaghebbende lieden verschillend wordt gehanteerd Op het stuk der bezoldigingen is hier een merkwaardige evolutie vast te stellen, waarop spr. uitvoerig inging. Het "apport van de Staatscommissie Raaymakers in 1920, dat spr. eveneens behandelde, stelde voor de gemeente ambtenaren te bezoldigen volgens de klassen geldende voor Rijksambtenaren. En er was slechts weinig verzet tegen wat eigenlijk een schending van de ge meentelijke autonomie was. Alleen wordt om een ruimere aanslag gevraagd voor die gemeenten, die in overleg met het personeel reeds een bevredigende oplos sing hadden gevonden. Spr. behandelde vervolgens de gema tigder vorm van centralisatie volgens de wet Donner van 1934, waarbij samen werking tussen gemeente en ambtenaren organisatie voorop stond. Na de oorlog bleek, dat de ambtenaar geen volledige autonomie wenst der ge meente en na tal van pogingen ontstond eindelijk het advies-lichaam, de certrale commissie van georganiseerd overleg, waarin Rijk, provincie, gemeente en arao- tenarenorganisati» - zitting hebben En. hierin zou naar redelijkheid gestreefd worden naar een soort van „gedecentra liseerde unificatie" van de gemeentelijke bezoldigingen. De uiteenzetting van mr. Ubink werd uiteraard met grote belangstelling aan hoord. Bij de bestuur: 'ijzigingen traden af de heren A. M. Teijnen. W. J. van Dijk en J. Hendrix, deze laatste wegens het op heffen van het distributie-apparaat. T. a. v. dhr. Teijnen die per 1 Jan. 1951 met pensioen gaat, werd besloten het af treden uit te stellen tot de jaarvergade ring in 1951, dhr. Van Dijk werd als enige candidaat herkozen, in de vaceture- Hendrix werd gekozen dhr. M. B. v. Hoek, hoofdcommies, wnd secretaris der gemeente Oldenzaal. Om twaalf uur werden de deelnemers aan de jaarvergadering op het jtadhms te Tilburg door de burgemeester mr. E. J Baron van Voorst tot Voorst offwieel ontvangen Met een feestelijk diner werd de jaar vergadering beslc+er. 2 j Waarvoor had uw zoon geld nodig? Hij werkt in een grote winkel van kristal- en glaswerk en had een kostbare vaas gebroken. Zijn baas dreigde hem zonder loon te zullen wegzenden, als hij hem de vaas niet vergoedde. Ik gaf mijn jongen alles wat ik had, doch ik kwam nog twee gulden tekort. In mijn wan hoop liep ik naar mevrouw Walker.... Daar heb je mevrouw Walker niet te spreken hebt gekregen, heb je dus je zoon het geld niet gegevenOf kreeg hij het later toch van je? Vrouw Branders knikte zonder de minste verlegenheid. Ja, antwoordde zij. De goede God heeft mij onverwachts hulp gezonden, zodat ik die arme jongen toch uit de nood kon redden. Heel aardig! Ja, ja! Vertel mij eens, hoe dat gebeurde. Ik ging bitter bedroefd naar huis en hoe dichter ik bij Grünau kwam, des te smartelijker viel mij de gedachte, dat |Karl nu zijn betrekking zou verliezen. Onderweg ging ik op een rotsblok zitten en ik dacht schreiende na over een mid del om toch aan geld te komen. Plotse ling stond er een jong, keurig gekleed heer vóór WH e f vroeg waarom ik schreide. Ik wou 1\et ®®rst, niet zeggen, maar het ene w0°[lhet ander uit, en eindelijk vertelde ik hem de gehele geschiedenis. En de vreemde heer gaf m— ^rg^edef van^ hem! En hoe zag die °nDeekteonon van de-ebter was zo scherp dronisch, dat vrouw Branders ontsteld P_ Hoe hij er uitzag? Hij was donker gekleed en had een zeer deftig voorko men. Hij droeg ook een knevel, maar verder heb ik niets bijzonders aan hem opgemerkt. Heb je die heer vroeger wel eens in Grünau gezien? Neen nooit Vind je zelf niet, dat uw historie van de onbekende weinig aannemelijk klinkt? Weinig aannemelijk.' Mijnheer de rechter, het is de zuivere waarheid en ik zweer bij alles wat me dierbaar is, dat ik onmiddellijk weer ben weggegaan van het huis van mevrouw Walker! MogelijkHet onderzoek zal dit uitwijzen.... Het spijt me in ieder ge val, je in hechtenis te moeten nemen, totdat de historie van de twee gulden is opgehelderd. Mijmijopsluiten?, stotterde vrouw Branders verblekend. In 's he melsnaam, meneer de rechter, waarom? Omdat ik jou verdenk dat jii aaa de moord, op mevrouw Walker gepleegd niet zo onschuldig bent, als je wilt laten voorkomen.Karelli, brengt de wedu we Branders weg. De vrouw slaakte een gil. Zij keek wezenloos uit de moede ogen en scheen op het punt in zwijm te vallen. Zij bood niet de minste tegenstand en werd door Karelli, de gemeenteveldwachter, mee genomen. De districtsveldwachter sloot het huis, stelde het onder bewaking en verliet met de andere heren de huiveringwekkende plaats, waar een laffe misdaad was ge pleegd. II. De volgende morgen, nog al vroeg.... Uit de, in de loop van de nacht van Graz vertrekkende sneltrein, waren vijf heren uitgestapt aan het station, dat het dichtst bij Grünau is gelegen. Vandaar werd de reis met twee auto's voortgezet. In de eerste zaten, buiten de rijkspro cureur, Dr. Binder, expert-medicus en de commissaris van politie Otto von Bolzmann, een nog piepjonge beambte, die zijn mooie plaats eerder aan protec tie dan aan zijn eigen verdiensten te danken had. In de tweede auto hadden plaats ge nomen twee detectives, de heren Hein- rich Brauner en Silas Hempel, die te vens agenten der geheime politie waren. Beiden stonden bij de criminele justitie jhoog aangeschreven wegens hun buiten gewone schranderheid en taaie volhar- Hing. Het was erg koud. Een scherpt wind streek over de stoppelvelden. Von Bolz mann rilde en sloeg de kraag van zijn overjas op. Mooi karweitje voor de Zondag! brom de hij. Tegen middernacht uit je bed te worden gehaald. Bij zo'n weer in die open vlakte loop je makkelijk een ver koudheid op. En dat alles om een ver moorde vrouw, met wat spaarduitjes, waar de een of andere bandiet het op be grepen had. Ook mij kwam de affaire zeer slecht gelegen, zei dr. Binder. Ik was tegen vandaag op e jachtpartij bij baron Doser geïnviteerd. De rijksprocureur glimlachte. Waanijk zeer onaangenaam, zei hij. vooral omdat hei maar een doodgewone moord met di fs'.al betreft. Interessant is de zaak helemaal niet. Maar als ik mij niet vergis, zijn we al in Grünau. Ginds, een beetje links, loopt de weg in ds rich ting van het kasteel Grauenegg, en recht doorgaande komt men waarschijnlijk aan het huis van de vermoorde wed' we. Ja, de chauffeur rijdt er heen, zei BolzmannWat ik u wilde vragen: is Grauenegg niet het eigendom van graaf Grauenstein, die met een baronesse Wan del is getrouwd? Ja, en hij is de majoraatsheer. Een charmante dame, de gravin! Var adel tot in de tappen van haar vin gers en verstandig als.... nu. laten we zeggen: als de zeven Wijzen van Grie kenland, Ik wou, dat haar nicht, de mooie Rita von Sydord, even vriendelijk was als haar tante. Freule Rita is dus niet zo erg toe schietelijk? Toeschietelijk? Onuitstaanbaar trots is zij. die bedelprinses! Een fijn lachje van dr. Binder: De bons gekregen? Ja, en op welke manier! Anderen zijn blij als men haar 't hof maakt; maar zij. zij beschouwt dat juist als een beledi ging alsof het waarlijk in de bedoe ling had gelegen, ernstig werk van haar te maken. Stel je voor een ambtenaar, die carrière wil maken en zo'n freule von Habenichts! Enfin, zand erover! Dat was in ieder ge va1 het verstan digste, vat u kon doen.... Trouwens ik heb toevallig gehoord, dat de gravin haar mooie nicht voor haar zoon bestemd heeft. Het moge de jonge Grauenstem wel bekomen. De mooie Rita zal hem menige harde noot te kraken geven. Heren, we zijn er! Met deze woorden onderbrak de pro cureur het gesprek en vP hetzelfde ogen' blik hielden de beide auto's dicht achter elkaar stil voor het hub van de ver moorde weduwe Walker. Daar wachtte de distrietsreehter van Grünau de heren op. Heinrich Brauirer sprong vlug uit de wagen en voegde zich bij de commissaris, terwijl Hempb langzaam uitstapte, wre velig rondkeek en met trage stap de anderen volgde. (Wordt vervolgd) In een circulaire aan de gemeentebe sturen heeft de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting meegedeeld, dat tot dusver nog slechts voor een zeer gering gedeelte van de vele duizenden woningwetwoningen, die na de oorlog zijn gebouwd, de definitieve vaststelling der bouw- en grondkosten kon geschie den. Naar hem is gebleken, moet dit wor den geweten aan het feit, dat omtrent be paalde posten nog geen overeenstemming kon worden verkregen, hoewel de desbe treffende woningen reeds lang gereed en bewoond zijn. De minister is thans voornemens de fi- nanciële afwikkeling van de woningwet- bouw van de laatste jaren met kracht ter hand te nemen. De minister dringt bij de gemeentebe sturen aan op spoedige indiening van de formulieren voor het definitief vaststellen van rijksvoorschotten. Het lijkt hem waarschijnlijk, dat het indienen dezer formulieren in veel gevallen nog achter wege is gebleven tengevolge van het feit, dat nog geen overeenstemming is verkre gen over rekeningen van meerwerk en claims wegens stagnatie- en andere risi coverrekening. Voor zover dit een gevolg is van achterstand bij de directies van de wederopbouw en de volkshuisvesting in de provincies, zal hij rtaatregelen nemen, teneinde deze achterstand snel te doen inlopen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5