Oranjedag in zonnestofgond Feesten met vele middelen Dr. DREES FELICITEERT UIT NAAM VAN HET VOLK Belgische socialisten maakten misbruik van 1 Mei-dag Moskou hield op 1 Mei parade Prins Bernhard vertrok Amerika naar m TWEE FELLE BRANDEN IN AMSTERDAM r v. De krant staat vol Oranjevreugde en rode teleurstellingen „Hoge waardigheid en ontroerende menselijkheid vloeiden samen" ag WERK"HERVAT MOEDER VERJAARDE Berlijn doorstond generale repetitie van a.s. Pinkstermars Dinsdag 2 Mei 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Haagse Malieveld als openluchttheater Truman feliciteert de Koningin Burgemeestertje99 stak spaak in het wiel van Spaak's zegekar Ontslag voorzitter Belgische liberalen Net geen nederla in Londense haven Versnelde repatriëring ONDI LO NDER DE U P E Verloofd paar te water - Herrie in een danslokaal Jeneverinvoer in de V.S. Vliegende vleugel" neergestort Vier vliegongelukken in de Ver. Staten Taxi-bedrijf gedeeltelijk uitgebrand WEERBERICHT Gelukwens van president Sukarno voor Engelse regerin De man verdronken Zaterdagavond omstreeks half tien zijn twee personer 45_jarige J. C., woon- achtis te Manrik cr. mej. M. M. uit Buurn-alsen i„ de L- te water ge raakt. Een sehipper die met zijn vaar tuig op de Linge lag, hoorde hulpgeroep en g'n? "et ziJn roeiboot naar de plaats van het ongeval. Hij wist nog juist het meisje te redden. Dit kon ®et veel moeite vertellen, dat r nog iemand in het water lag. Jongeman doodgeschoten Koningin deed hem uitgeleide Stalin op het Merdekaplein te Djakarta iCCOORD! 14 Personen kwamen om De verwachting van heden tot morgen avond luidt: Wisselende bewolking met plaatselijk en kele buien. Matige, langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 3 Mei: Zon op 5.08 uur, onder 30.07 uur; maan op 22.49 uur, ondier 5.15 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De verjaardag van onze Vorstin is voor een groot gedeelte onder een stra lende zon voorbijgegaan en dat heeft niet nagelaten de viering van deze dag een extra feestelijk tintje te geven. Het was eigenlijk overal in liet land hetzelfde: Overal vlaggen, die vrolijk wapperden in de nu eens niet schrale wind, drukte in de straten der steden, waar „ééndagsartisten" hun kunste» vertoonden en de jeugd, met papieren hoedjes of mutsen getooid en toete rend op papieren horens, plezier had voor tien. In Den Haag werden gistermiddag op het Malieveld 2000 ballonnetjes, waaraan gelukwensen voor H.M. de Koningin waren bevestigd, onder gejuich van dui zenden kinderen „gelost". Reeds vroeg in de middag waren vaders en moeders naar de Haagse Dierentuin getrokken om de zo zeer begeerde ballonnen te be machtigen en eindeloos scheen het wach ten in de brandende zon, voordat via de microfoon het sein werd gegeven: „Een- twee-drie alle ballonnen los". Natuurlijk had de residentie, die des avonds baadde in een zee van veelkleu rig licht men moest b;v. maar eens gaan kijken op de Vijverberg of Het Plein des ochtends haar parade ge had. Het was een vlaggenparade op het voorterrein van de oude Alexanderka- zeme, gehouden door een detachement van de Kon. Marine. Een detachement Marva's en een gewapend peloton mari niers namen aan deze parade deel. De Kon. Militaire kapel speelde na het hij sen van de vlag het Wilhelmus en enige marsen. Onder d>e vele gelukwensen, die Ko ningin Juliana op haar verjaardag ont ving, bevond zich ook dóe van president Truman. Hij wenste H. M. en het Neder landse volk namens het Amerikaanse volk van harte geluk met haar verjaar dag. In verband met de verjaardag van Koningin Juliana heeft pres. Sukarno het volgende telegram gezonden: „Mede namens de ingezetenen van de R.I.S., bied ik Uwe majesteit hierbij mijn eer biedige gelukwensen aan met Uw Majesteits een en veertigste ver jaardag. Moge God Zijn zegen over U en Uw gezin en het Koninkrijk der Nederlanden uitstorten De Nederlandse Hoge Commissaris, dn Hirschfeld, recipieerde Zondagavond. Duizenden Nederlanders en vele autori- teiten, onder wie Hatta en het voltallige corps diplomatique, waren aanwezig. Traditie hersteld In Den Helder werd gisteren een traditie hersteld. Daar werd voor de oorlog elk jaar op Koninginnedag een grote parade van alle aanwezige Ma rine-onderdelen gehouden. Dit heeft men nu voor het eerst na de bevrijding weer gedaan. De commandant-zeemacht Nederland, schout bij nacht J. W. Reynierse nam de' parade af. waaraan ruim 1200 man be staande uit de Marinierskapel met tarn. boers en pijpers, een bataljon adel- borsten en twee bataljons officieren, on derofficieren en manschappen deelnamen. Van de overige Marine-onderdelen Mag He er ook 'ns even aaienV De drie oudste prinsesjes lieten de gelegenheid, dat er gisteren tijdens het défilé langs het paleis Soestdijk 3000 duiven gelost werden, niet ongebruikt voorbijgaan. „Nu wij vandaag de verjaardag van Ko ningin Juliana vieren, is voor het eerst sinds zij werd ingehuldigd, van ver jaar dag tot verjaardag een volle jaarkring doorlopen. Het ts een jaar geweest, zwaar van gebeuren en m dc geschiedenis van het Koninkrijk van beslissende betekenis. Bovendien valt de viering ditmaal op de eerste van de maand, waarin machtige herinneringen ons volk bestormen. Wij zullen weldra gedenken hoe 10 jaar gele- den Nazi-Duitsland bij zijn grote aanval °Jl, es't Europa ook ons land besprong". Aldus begon de minister-president, dr. W. Drees een radiotoespraak tot het Neder landse volk, welke gisterenavond over beide Nederlandse zenders en de Wereld omroep werd uitgezonden. „Ik gewaagde er van," aldus zeide dr. Drees, „hoe beslissend het jaar, waarop wij terugzien is geweest voor het Ko ninkrijk der Nederlanden. Indonesië is niet meer een deel van het Koninkrijk, al is er tussen Nederland, en Indonesië op andere wijze weer een band gelegd. Het Koninkrijk is kleiner geworden, maar groot is de wijze geweest, waarop Konin gin Juliana de gevoelens heeft vertolkt, gewekt door de diep ingrijpende beslis sing, die bekrachtiging vond toen Konin gin Juliana de souvereiniteitsoverdracht ondertekende. Hoge waardigheid en ont roerende menselijkheid vloeiden samen in de rede die er zoveel toe bijdroeg om dit resultaat van een ontwikkeling, die naar haar wezen in de lijn der historie lag, maar naar tempo en vorm tot grote te genstellingen aanleiding heeft gegeven, te doen aanyaarden, ook door wie zich uiter mate bezwaard gevoelden. Moge in de geest, die uit die rede sprak, en die ook op Indonesische ver tegenwoordigers diepe indruk maakte, H.M. Koningin Juliana als Hoofd der Unie, overeenkomstig het door beide het plein in kwestie. Daar aangekomen moesten de socialisten tot hun grote erger nis constateren, dat „de arme domme knul' St Remy iemand is, die niet met zich laat sollen. Heel de Rogierplaats Was afgezet: Veel politie en brandweer en haar spuiten op volle sterkte, met ontel bare gendarmes te voet en te paard met hun gevechtswagens en prikkeldraadver sperringen in de vorm van Friese ruiters. Spaak moest zich tevreden stellen met vanaf het dak van een auto en op Brussels grondgebied enkele zinnen, die zo goed als niemand verstond, tot zijn aanhangers te richten. De gendarmes stonden onbeweeg lijk en flegmatiek op hun post. De rode stoet moest afdruipen... (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). Brussel stond gisteren weer in rep en roer. De Belgische socialisten, die, samen met hun communistische broeders, in de koningskwestie hebben bewezen, dat zij e®n. r.evolutionnaire partij zijn, als zij ruet In een regering zetelen, hebben daarvan gisteren, 1 Mei-dag, de proef op de som Willem geven. Het feest van de arbeid, zoals men 1 Mei bier noemt, is in Belgie een wettige feestdag. De Marxisten maken van deze dag telkens gebruik om met optochten en meetings de arbeid op hun manier te vierem, d.i. op uitdagende, zich zelf overschattende en leuter materialistische wijze. Dit jaar hadden de rode heren hun Meifeest speciaal in het teken gezet van het anti-Leopoldisme en van razende aanvallen op de C.V.P. Weken geleden reeds hadden de so cialisten. zonder daarin enige plaatselijke autoriteit te kennen, besloten, dat hun traditionele 1 Mei-meeting zou plaats hebben op het vlak voor de uitgang van het Noord Station gelegen Rogierplein. Nu moet men weten, dat dit plein tot de z.g. neutrale zones der hoofdstad be hoort en dat daar bijgevolg geen po litieke manifestaties mogen gehouden worden. De jonge C. V. P.-burgemeester van St. Joost ter Nooden, op welks grond gebied het Rogierplein is gelegen, het Kamerlid Saint Remy, had dagen gele den de socialisten laten weten, dat hij niet zou toestaan, dat_ het Rogierplein ais forum voor socialistische en com munistische ophitsende redevoeringen zou worden misbruikt. De socialisten dreven in hun pers de spot met dit ver bod en antwoordden, dat zij zich er niet aan zouden storen. Voor dat gisteren de socialistische stoet zich van het rode Volkshuis af op het grondgebied van Brussel in beweging zette, hield de gewezen minister-presi dent Spaak een heftige redevoering te gen de CVP en zeide. dat deze meeting eigenlijk als de inzet van de nieuwe ver kiezingscampagne kon worden be schouwd. Plotseling echter raakte Spaak van z'n stuk, toen iemand hem kwam meedelen, dat de voorgenomen meeting niet zou kunnen doorgaan wegens uitge breide politiemaatregelen, welke Burge meester Saint Remy daar had getroffen. Spaak verviel nu plotseling in de toon van een straatjongen door te zeggen, „dat een arme, domme knul van dat soort, hem. Spaak, niet zou beletten op het, Kogierplein te sprdken" Hierna begaf de rode'optocht zich naar Uit Brussel wordt gemeld, dat Motz ontslag heeft genomen als voorzitter van de liberale partij in België. Mote las steeds tegenstander van kamerontbinding en nieuwe verkiezingen en behoorde tot degenen onder de liberalen, die voorstan der waren van 'n verzoenende houdin" ten opzichte van het koningsprobleem en een oplossing hiervan in nationale zin. partners aanvaarde Unie-statuut, de idee verwezenlijken van vrijwillige en duur zame samenwerking tussen de deelgeno ten. Nauwere banden met de West Met de overzeese gebiedsdelen in de West, die evenzeer hebben opgehouden koloniën te zijn, maar die deel blijven uitmaken van het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden, zijn, daarvan ben ik overtuigd, dit jaar tenslotte de banden nauwer aangehaald toen Z.K.H, Prins Bernhard op de reis naar Amerika, die hij in 's lands belang ondernam, kon doen blijken van diepe en brede belangstelling in Suriname en de Antillen en daarbij op zo hartelijke wijze werd begroet." Aan het slot van zijn toespraak sprak de minister-president als volgt de geluk wensen uit van alle Nederlanders: „We tend te spreken uit naam van het Neder landse volk wens ik Koningin en Prins geluk met deze dag en geef ik uiting aan de hoop dat ook dit jaar zegen moge rus ten op hen beiden, op hun bloeiend gezin en op hun arbeid voor het Koninkrijk". cistero W6rk ,1» Londense havens is heenV,lediS hervat. De staking waren daRen geduurd. De stakers gister»., i °"ts'ag bedreigd, al» zi' gaan' niet aan het werk zouden stonden ruim 1500 officieren, onderoffi cieren en manschappen, onder wie enige ridders der Militaire Willemsorde, langs de marsroute opgesteld. Des morgens om negen uur Was ree(js de vlaggenpa- rade voor het commandementsgebouw gehouden. Voorts klonken om die tijd 33 saluutschoten vanaf Hr. Ms. wacht schip „Willemsoord". Om 1 uur volgden de eveneens voorgeschreven 35 schoten. De m de naven liggende wachtschepen en de schepen van de mijnendienst wa ren feestelijk gepavoiseerd. Generaal Kruis in Breda Breda wilde natuurlijk als garnizoen- stad niet achterblijven. Generaal Kruis nam hier in tegenwoordigheid van o.a. gen.majoor Sitsen, bevelhebber van het derde militaire gewest, op het bordes van het stadhuis eefe défilé af. Hieraan na men deel de speciale troepen, gelegerd in het kamp Chaam bij Breda en in de Chassé-kazerne ïn Middelburg en een detachement van de kaderschool infan terie in Weest. Voordat het defilè begon werd op het terrein der Chassé-kazerne een inspectie afgenomen door gen.-ma- joor Sitsen. Australische schepen gecharterd? De „Sydney Daily Telegraph" meldde gisteren dat vjjf schepen van de route Australië ingeland gedurende Augus tus en September tussen Indonesië en Nederland zullen varen voor het ver voer van >'ederlan{ise burgers naar Hol land- Het blad verklaart, dat de Nederlandse regering via de Engelse regering de schepen „Ranchi" en „Chitral" van de P. en O.-lijn en de „Ormonde" en de „Otranto van de Oriënt-Iijn voor één reis heeft gecharterd en dat men ver wacht, dat ook de „Maloja" van de P. en O.-HJn voor een reis gebruikt zal wor den. Zo stond een voltallig, gelukkig konink- 1 hoog bent, dan wil je er wel eens tussen- lijk gezin, in een bijna zomerse zon, gis- uit. Prinses Marijke zorgde voor vele ge- termorgen op het bordes van het witte slaagde momenten door haar hardnekkige paleis te Soestdijk, om tijdens een défilé pogingen om de zaken eens van dichtbij de hulde vooral van de jeugd in ontvangst te bekijken. Onder gelach van de konink- te nemen. Maar défilé's duren wel eens lijke familie wordt Prinses Marijke weer lang en als je nog maar 'n paar turven I eens bij een „uitlooppoging" gestuit Over dc gehele wereld ziju gisterert 1-Mei-betogingen gehouden. Aan toe spraken, boodschappen en optochten was geen gebrek. Rnsland en zijn satellieten vierden „de dag van de vrijheid" met legerparades en een ge- past aantal bedreigingen aan het „oorlogszuchtige Westen". In Moskon j ingmi v X ói igep en vergader woonde Stalin een grote parade bij, die zeven en een half uur duurde. Buitenlandse luchtvaart-attaché's, die de luchtshow bijwoonden, waren zeer verbaasd toen er grote groepen straalvliegtuigen boven Moskou zoemden, gevolgd door 64 viermotorige bommenwerpers. werden verschillende personen licht ge wond. In Joegoslavië hadden de betogingen uiteraard een anti-Kominform tintje. In optochten werd vooral de spot gedreven met de Sovjet-Unie en slechts in beperkte mate met t Westen. De betogingen in Triëst leken wel wat op die van Berlijn. Hier hielden de Kominform-communisten en de volgelingen van Tito in eikaars Na een uur dreggen heeft men het lijk van C., de verloofde van mej. M. M., kunnen vinden. Bij een herrie in een danslokaal in Tud- deren, welke in een gevecht ontaardde dat toen de zaal was ontruimd, buiten werd voortgezet. Toen het te bont werd, heeft de mare chaussee van de vuurwapenen gebruik gemaakt. Daarbij werd de 24-jarige J. zo zwaar getroffen, dat hij bij aankomst in het ziekenhuis in Sittard reeds was over leden. De mans was ongehuwd. Duidelijker dan ooit heeft de 1 Mei- vierang yan dit jaar de grote splitsing van de wereld in een communistisch en anti-communistisch kamp laten zien. Nérgens echter bleek dat zo goed als in Herlijn, waar met krachtige steun vatvde Russen grote communistische demonstra ties werden gehouden, maar waar de anti-communisten zich niet lieten intimi deren en even grootse betogingen hiel den. Het verloop van de 1 Mei-viering In Herlijn is dan ook over de gehele wereld met grote spanning gevolgd. Gevreesd werd voor incidenten en die zijn dan ook niet uitgebleven, al konden ze gelukkig worden beperkt. De geallieerde comman danten hadden uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen.- Alle troepen moesten, in de kazernes blijven en de verloven waren ingetrokken, opdat de troepenonderdelen direct zouden kunnen °Ptreden als de Duitse politie de toe stand niet meester zou kunnen blijven. In West-Berlijn deden 11.000 agenten dienst en ook de politie van de sovjet sector was op volle kaoht aangetreden. In sommige wijken van Oost-Berlijn daalden gisterochtend anti-commun'sti- sche vlugschriften als 'n regen neer. Vol. Sens socialistische functionarissen wer den de biljetten, waarin vrije verkiezin gen voor geheel Berlijn worden geëist, in raketachtige „pamfletbommen" van bases in West-Berlijn afgeschoten. „Wij zullen aan niemand de bijzonderheden van het nieuwe verspreidingssysteem uitleggen. Wij kunnen slechts zeggen, dat de vrijheidslievende West-Berlijners thans gebruik beginnen te maken va de nieuwste technische ontwikkelingen te gen het oostelijke totalitarisme", zo voeg de men er aan toe. ringen. De eerste groep trok de meeste belang stellenden. Gevechten in Israel en Z. Afrika Nabij Tel Aviv kwam het tot botsin gen tussen communisten en gematigde ren meer dan een millioen Berlijners op de been en de westelijke betogers waren door een strook van nauwelijks ander- I socialisten. Negen demonstranten werden halve kilometer van de oostelijke ge- gewond; de toestand van twee hunner is scheiden. Toch deden er zich geen inci- denten van noemenswaardige omvang Berlijnse jeugd speelde met vuur Tegen de middag werd de stemming echter rumoeriger. Een communistische mars werd door de West-Beriijnse po litie uiteengejaagd en er werden arres taties verricht. De West-Berlijnse jeugd verzamelde zich daarop voor de Bran denburger Tor en joelde tegen de Oost- Berlijnse politie. Later begon men met stenen te gooien, die rijkelijk voorhan den waren in de vele ruines. De „volks- politie" trok zich, zoals haar bevolen was, terug zonder het tot een incident te laten komen. Een luid juichende menigte vuurde een jongen aan, die in de sovjet-sector in een lantaarnpaal klom om een daaraan opge hangen luidspreker, waardoor een com munistische demonstratie werd uitgezon den. uit te schakelen. Elders werden communistische aanplakbiljetten afge scheurd. De West-Berlijnse politie verscheen pas zeer laat op de punten, waar haar optreden noodzakelijk was. In enkele gevallen duurde het twintig minuten vóór z(j arriveerde om opgewonden menigten uiteen te jagen. Dit feit heeft in Westerse kringen ernstige critiek uitgelokt. Uit Hamburg en Saarbrüeken werden «en ci aan wt. botsingen tussen socialisten en communis- De morgen verliep vrij rustig. Er wa- ten gemeld. In laatstgenoemde plaats De KJ .M.-Constellatioa, „Enschedé" is omstreeks "en gisteravond, onder commando van gezagvoerder Van Rees, naar Amerika vertrokken. Aan boord van toestel bevond zich Z K. H. Prins Bernhard der Nederlanden, die In Philadelphia de „Holland Fair" zal openen. De conservatieven hebben gisteren in het lagerhuis plotseling een stemming geforceerd, waarbij de labourrcgering ternauwernood aan een nederlaag is ontsnapt. De uitslag was 278 tegen 278, maar de speaker (voorzitter van het huis) mocht zijn stem nog uitbrengen en redde de regering. De stemming ging over een vrij onbe langrijke kwestie. Zou de regering haar hebben verloren, dan zou zij haar toch niet als een motie van wantrouwen heb ben beschouwd «n niet zijn afgetreden. Venaging van invoerrechten voorgesteld Het Amerikaanse ministerie van finan ciën heeft in lu t longres een voorstel in gediend, dat tot strekking heeft het hui dige invoerrecht van S 2.10 per fles op buitenlandse spiritualiën, zoals whiskey, nr n ,rnl (lnor ri i/ i cognac, genever. likeuren enz. met 21 dol-1 lercents te verlagen. Koningin naur l vliegtuig vergezeld H. M. Koningin Juliane was naar Schiphol gekomen om afscheid t» nemen, evenals de Amerikaanse ambassadeur. Selden Chapin, de leider van de E.C.A.- delegatie in Nederland, Clarence Hunter, de minister van Economische Zr ken, prof. dr. J. R. M. van den Brink en de directeur van de K.L.M., de heer Von Balluseck. De prins is vergezeld van zijn piloot majoor G. Sonderman. Reeds drie kwartier voor het vertrek van de Constellation „Enschedé" arri veerden H.M. de Koningin en de Prins op Schiphol en zij begaven zich onmid dellijk naar het inter-continentale pas- sagi ersrestaurant. „Gaan we weer samen „Gaan we weer samen?" vroeg de Prins aan gezagvoerder Van Rees, die hem in het restaurant begroette. Gezag voerder Van Rees is overigens niet de enige, die reeds verscheidenen malen met de Prins heeft samengevlogen. Steward Wolders mag gevoegelijk het praeoicaat „Hofsteward" dragen, want hij vloog reeds driemaal met de Prins, enige ma len met de Koningin, met Koning Leo pold en de Sjah van Perzië. De Koningin en de Prins onderhielden zich voor het vertrek nog geruime tijd met het hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland, de heer Clarence Hunter en de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin. Ook generaal Kruis was bij het vertrek aanwezig en burgemeester Jan- sonius van Hoofddorp, onder welke ge meente Schiphol valt. was voor dize ge legenheid naar de Amsterdamse lucht- i heven gekomen. I - ernstig. De ernstigste ongeregeldheden zijn voorgevallen in Zuid-Afrika. In naturel- lendorpen in het gebied van Witwaters- rand werd de politie met stenen beko geld. Zij opende daarop het vuur, tenge volge waarvan minstens 10 naturellen om het leven kwamen. De ongeregeld heden braken uit bij het vallen van het duister, na een Meidag zonder noemens waardige incidenten. Ongeveer 100.000 naturellen van fabrieken te Johannes burg zijn in staking gegaan. Te Wijn berg in Transvaal werden winkels in brand gestoken. Te Parijs hielden de communisten een optocht die twee kilometer lang was. Voorop liep prof. Joliot Curie, die ver leden week ontslagen werd als leider van het Franse atoomonderzoek. Honderden politiemannen hadden zich op onopval lende wijze langs de marsroute opgesteld. Er deden zich geen incidenten voor. De een-Meidag heeft in Djakarta een rustig verloop gehad. Tachtigduizend mensen woonden een massa-bijeenkomst op het Merdekaplein, het voormalige Koningsplein, bij. Het terrein van de vergadering was versierd met grote por tretten, o.a. van Stalin, Lenin. Mao Tse Toeng en Marx. Er deden zich geen on geregeldheden voor- 75 Een Brits de Havilland 108-vliegtuig met straalaandrijving, dat voor experi menten werd gebruikt, is gisteren in de lucht ontploft en neergestort. De piloot vond de dood. Het vliegtuig, dat „Vliegende vleugel" werd geteemd, is van hetzelfde type als dat waarmee de befaamde testpiloot ka pitein Geoffrie de Havilland in 1946 ver ongelukte, toen hij met 'n snelheid vloog sneller dan het geluid. Vandaag moeten wij een inzender l>e- antwoorden en dit valt cms niet te moei lijk, omdat de aangelegenheid, waarover deze een weinig ontstemd is, niet komt op de debetzijde van ondergetekende. Analyst is daaraan onschuldig, zelfs on- i der de sterkste loupe. Men zal zich mis- schien afvragen, waar wjj ons dan mede bemoeien. Ja, onze geachte briefschrjj- i ver meent blijkbaar en terecht dat j wij overal zo 'n beetje ons neus insteken en dus voor dit geval ook onze neus niet zullen ophalen. En hij is nieuws gierig, wat wij „wijsneus" hij gebruikt dat woord niet, hoor! er wel van denken. Nu, inzender heeft gelezen, dat een werknemer 65 jaar bij een onderneming in dienst was en daarvoor zeer waar derende woorden en een koninklijke on derscheiding mocht incasseren. Van be doelde onderneming vindt inzender het onverantwoord, dat zij een man op 77- jarige leeftijd, die reeds geruime tijd van zijn pensioen had kunnen genieten, nog in zijn functie handhaaft, terwijl er thans reeds zoveel jongeren zonder werk zijn. In de gedachtengang van ge noemde werknemer kan hij zich ook niet geheel inleven; z.i. dienen de oude ren, wanneer zij op een bepaalde leeftijd gekomen zijn, dus pensioen-rijp. auto matisch plaats te maken voor de jon gere generatie en van huir wel verdien de rust te gaan genieten. Dan heeft schrijver critiek op het verlenen van de onderscheiding, de waarderende woor den in de krant en tenslotte merkt hij op, dat de jeugd een redelijke kans dient te krijgen, welke kans haar door der gelijke practfjken ontnomen wordt. Gaarne zal inzender tenslotte onze visie over deze aangelegenheid vernemen. Nu, wij behoeven hem niet graag te laten; in principe, afgescheiden van het concrete geval, zijn wjj het volkomen met hem eens. Wij laten het aangeval len jubilé echter buiten beschouwing; wij kenen niet alle détails en het heeft niet zoveel zin om een bepaalde gebeur tenis post factum te becritiseren, daar gelaten, dat wij niet beoordelen, of bij zondere omstandigheden hier tot dit uit zonderlijk jubilé hebben geleid. En ge zien deze ongewone prestatie er nu een maal was, kan men niet zonder meer, naar onze bescheiden mening, elke lof e.d. ongepast vinden. Doch in het algemeen genomen, zijn wij van oordeel, dat ook in het arbeids proces, er een tijd is van komen en een tijd van gaan. Dat dit onze mening is. had inzender kunnen weten, indien hij al onze Loupen onder de loupe had ge- women, hetgeen misschien een onbeschei den eis onzerzijds is. In elk geval heb ben wij deze kwestie al meer dan een jaar geleden eens onder de loupe geno men. Als resultaat werd toen in ons hoekje o.m. afgedrukt; Er is nu eenmaal een tjjd van ko men en gaan. Weshalve wjj het een even sociale als economische maatre gel vinden, als de leiding van de on dernemingen zorgt, dat op een bepaald tijdstip een goede pensionnering het de ojude getrouwe mogelijk maakt, zijn trouw te beëindigen en aan een jon gere over te laten om trouw te doen blijken. Zulks komt ten goede aan het bedrijf en aan het personeel. Maar die pehsionnering moet na tuurlijk behoorlijk zijn. Als men zijn hele leven geworsteld heeft om met zjjn salaris rond te komen, dan mag de levensavond, wanneer de zorgen voor het gezin minder plegen te zijn, toch wel onbezorgd zijn. Kijk, wfl stellen ons voor, dat men op de laatste van de bewuste maand tot zijn collega's zegt: „Nu luitjes, ik ga het er nu van nemen. Veel ple zier en tot ziens. Ik denk nu maar: werken is voor de dommen." Tot zover onze diagnose destijds. En wij zijn nog van hetzelfde gevoel en, al willen wij hier uitdrukkelijk herhalen, ons niet in te laten met het door in zender aangevoerde concreet geval; wij kunnen daar niet over oordelen! Maar dit dan in het midden latende, verder accoord! Wij behoeven het dus met Inzender niet op een accoordje te gooien ANALYST Zondag zijn 14 mensen in de V. S. om het leven gekomen bij. vier vliegtuigon- gelukken. Het ernstigste gebeurde in Lebanon in de staat Illinois, waar een B-25 bommenwerper tegen een boom Ti- A zes i^ittenden werden gedood. Bij Sharon Spring (Kansas) werden drie mensen gedood bij een botsing van twee kleine vliegtuigen. De vrouw van een van de mannen zag van de grond af het ongeluk gebeuren. Bill Houston, een verzekeringsinspec teur uit Stockton in Califomië, vloog met zijn privé-toestei tegen een bergtop. Houston zijn vrouw en zevenjarige zoon. kwamen hierbij om het leven. De drie jarige dochter Maryann werd gewond. Bij Bishop in Californië verongelukt» nog een privé-vliegtuig, waarbij twee mensen om het leven kwamen. Z. K. II. Prins Bernhard voor zijn vertrek in gesprek met mr. H. JKruis, chef van de gen. staf Tweemaal heeft gisteren in de hoofd- brandweerlieden kon het. vuur beperkt stad brand gewoed. De eerste keer om- blijven tot de zolderverdieping die ech- streeks kwart voor twaalf toen de brand-1 ter geheel uitbrandde. De derde en vier- IVAAr tixr-curvl rr^n „„.J nan -frxl l O r\ i Kort na half tien begaf de Prins zich naar de „Enschedé". Op het plat vorm nam hij afscheid van H.M. de Koningin en bleef daarna nog enige tjjd in de ingang staan om een af scheidsgroet aan zijn gemalin te zwaaien. De Prins wees de Koningin nog precies welke plaats hij in het toe stel had en daarna sloeg de gezagvoer der Van Rees de motoren aan en taxie de naar de startbaan. Nog even wachtte H.M. weer werd gealarmeerd voor een felle generaal j brand in het gebouw „Plancius" -aan de Plantage Kerklaan. In dit gebouw zijn de garage, de werkplaatsen en het kan toor van de taximaatschappij „Atax" ge vestigd. De brand was door onbekende oorzaak ontstaan op de tweede verdie ping waar emballage-materiaal, waarin auto's voor de RAI-tentoonstelling waren verpakt geweest, was opgeslagen. Met drie stralen waren de brandweerlieden het vuur spoedig meester. D« schade is nog nit. bekend. Acetyleen-cylinder ontplofte Ca- kwart over drie moest de brand weer voor de tweede keer uitrukken Dit- de Koningin de verdieping liepen aanzienlijke water schade op. De brand ontstond door het wegsprin- van vonken uit een lasapparaat in licht onlbrandbare stoffen, waaronder verfafval Een der personeelsleden was namelijk bezig in zijn vrije tijd een kar weitje op te knappen voor een collega. De brand greep vrij snel om zich heen. Er kon dan ook niet worden voorkomen, dat de acetyleencylinder waarmede hel lasapparaat gevoed werd, ontplofte. Ge lukkig vielen hierbij geen slachtoffers. Het enige zij het indirecte slacht offer van de brand was een 60-jarig» vrouw, die onzacht in aanraking kwam tot. het toestel zich van de baan Sad I mla! voor een brand In een pand aan ó- '."-jiMeV'uo'hoMdwrJSu^61^ losgemaakt. Daarna begaf zy zich per j Spuistraat, waarin „Rcmeo kantoormnchil jde vrouw naar een ziekenhuis ov^? (nes is gevestigd. Door snel optreden der i bracht. auto terug naar SoestdijK.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1