Amendementenregen op akker van Lieftinek's belastingen Elke groep wil onder de druk uitkomen, maar.... Westlands fruit voor de H.Vader Qo Man vond een schedel onder een winkel Middelbare scliool-diploma noodzakelijk Erkenning werknemer in het arbeidsproces In elk bedrijf: ondernemingsraad Britten zetten demontage stop «lil NGC Sociaal-economische wijzigingen niet zo snel goed af te werken Trygve Lie naar Moskou Amerik. wapens onderweg 1111 Woensdag 3 Mei 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Millioenen-cijfers op liet rekenbord Russen verlaten laatste belangrijke V.N.- commissie Britse liberalen tegen anti-socialistisch blok Waarschuwingsschoten voor V.I\.-vliegtuig Piekfijne zending door K.L.M. snel vervoerd Hongaarse bisschoppen mogen niet naar Rome Meer schepen voor repatriëring Oude Roosendaalse moord opgehelderd? mmm Buitengewoon pensioen mobi lisatieslaclitof f ers 1914-1918 Russen verstevigen de greep op Estland OLAGEN Nieuwe eisen voor beroepsofficier der K. L. Ook zonder wettelijke sanctie Prins Bernhard in de Ver. Staten Hermann Goeringiverke verbouwd voor vredelievende doeleinden WEERBERICHT AANBIEDING DOOR TWEE WIELRIJDERSPELGRIMS Geen deviezen voor gods dienstige doeleinden V Nog onderhandelingen gaande ECONOMISCHE ORANJELIEFDE De verwachting van heden- tot morgen avond luidt: Plaatselijk octtfteiidtmst. Overigens wisse lende bewolking met vooral aanvankelijk nog^ enkele verspreide buien. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Vannacht op de meeste plaatsen iets kouder- Morgein overdag diezelfde of iets lagere temperatuur dan vandaag. Donderdag 4 Mei: Zon op 5.06 uur, ondier 20.09 uur maan op 0.00 uur, onder 5.46 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Vergadering van Dinsdag 2 Mei). Twee wijzigingen had minister Lief- tinck aangekondigd na de eerste be sprekingen over de belastingherzie ning 1950, welke verleden week Dori derdag reeds waren aangevangen. De eerste was de vervroegde afschrijvin gen ook te doen gelden voor investe ringen, gecontracteerd in het tijdvak 1 Juni 1949 1 Januari 1950, waarop de heer Lucas (KVP) had aangedron gen, de andere betrof een tegemoetko ming aan lichamen, welker boekjaar niet met het kalenderjaar samenvalt. Voor deze lichamen zou de vennoot schapsbelasting, verschuldigd over het boekjaar '48'49, worden verminderd met een vierde ten honderd van het belastbaar bedrag voor elke volle maand in 1948. Dat was dat. Maar dat waf lang niet alles. Dit hele belastingontwerp was uitermate ingewikkeld en het werd nog ingewikkelder door een twintigtal amen dementen. Gaat men dan, zoals de Ka mervoorzitter deed, deze amendementen gelijkertijd behandelen, dan komt men er soms helemaal niet meer uit. De behan deling der amendementen, welke in het middaguur was aangevangen, werd des avonds voortgezet. Maar de amendemen ten werden alleen maar behandeld. Er werd niet gestemd. Minister Lieftinck had verschillende deskundigen van zijn departement laten aanrukken en zelfs dezen werden door deze stroom van amendementen evenals door de gelijktij dige behandeling ervan dikwijls op een zware proef gesteld. In zijn antwoordrede ging minister Lieftinck uit van het standpunt van^be zuiniging, waarop zovele leden hadden aangedrongen. De regering zag m een rechtvaardiger inkomstenverdeling de enig mogelijke weg tot een zo efficient mogelijke besteding der gelden en verho ging der productie. Dit klemde te meer, als men zich realiseerde, dat straks de Marshallhulp ging ophouden. Er moest evenwicht blijven op fiscaal en budge- tairterrein. Verlagjng van belasting bet vorderde de liquiditeit en gaf de onder nemingen in ongunstige tijden verrui ming. De heer Hoogcarspei (CPN) had alleen bezuiniging op militaire uitgaven gepredikt en de minister had hierbij ge dacht aan de vos, de passie, de boer en de kippen. Toen de heer Hoogcarspei bij de replieken vroeg, wie minister Lief tinck bedoelde met de vos en de kippen, antwoordde de minister, dat er enkele vossen waren en vele kippen en dat hij het verder maar liever aan de Kamer overliet om uit te maken, wie de vos en wie de kippen waren- Harder werken en meer sparen De heren Ritmeester (VVD) en Van de Heuvel (AR) wilden ook bezuinigen, maar wisten geen middelen aan te geven. Minister Lieftinck gaf toe, dat het ni veau van overheidsuitgaven in verhou ding tot het volksinkomen te hoog was. Het was nodig harder te werken en meer te sparen, maar de overheid moest daar in het voorbeeld geven door opvoering van de efficiëncy en uitbanning van alle luxe; alleen dan kon zij een beroep doen op het volk om harder te werken en meer te sparen. Gelet op de bevo) kingsaanwas moest het volksinkomen blijven stijgen om de sociale voorzienin gen in stand te kunnen houden, daarvoor was nodig een verlaging van de belas tingdruk op het bedrijfsleven. Op korte tentlijn gezien was de beraamde belas tingderving volgens het aanhangige wet- ontwerp eigenlijk niet verantwoord, op Jange termijn eehter wel, mits aan de drang tot verhoging van de uitgaven weerstand wordt geboden. Het offer op korte termijn zs. op lange termijn ba ten afwerpen mits de bedrijven niet tot hogere winstuitkeringen overgaan. De minister deelde mede, dat het afschaffen van de ondernemingsbclasting bruto 240 millioen. netto 90 millioen zal kosten, daar immers daardoor inkomsten- en vennootschapsbelasting zullen stijgen. Dit offer achtte de minister aanvaardbaar, het komt ten goede aan de middenstand, die de zwaarste belastingdruk torst. Voor budgetair optimisme is er echter voors hands geen reden. De verlaging der be lastingdruk is noodzakelijk om herstel, vervanging en uitbreiding mogelijk te maken, de credietaanvragen van de mid denstand nemen immers band over hand toe. De stijging der prijzen versterkt de behoefte aan meer bedrijfskapitaal en zo dient de fiscale tegemoetkoming dus wel degelijk het investeringsprobleem. Handhaving van de ondernemingsbelas ting. maar met een vrijstelling van 6000 7000 gulden zou nóg 40 millioen kos ten en zou bovendien veel te weinig ge differentieerd zijn. Minister Lieftinck verdedigde de stelling, dat de belasting- politiek na de bevrijding meer sociaal was geweest dan ooit in de Nederlandse geschiedenis. In verband met bepaalde vragen deelde hij tenslotte nog mede, dat de wet „Toeslag op pensioenen" binnen enkele dagen zou worde,, ingediend en dat deze 8 a 10 millioen gulden van de schatkist zou vergen. van Twee uur besteedde de Kamer teen aan de-amendementen "en zij kwlm e? niet eens ver mee. J ^WeU" mee ^oratVOnciverSadering ging men er Amendementen de dePa] ing van de jaarlijkse winst „rinf j neer Lucas nog iets grotere jneid °pdat de rechter niet al te dwin gend aan deze bepaling zou zijn gebon den. De heer van den Heuvel (AR) kon nnnister Lieftinck niet meekrijgen met zijn amendement, dat de bedoeling had om de feitelijke terugwerkende kracht van een belasting voor de stille reserves te beperken tot winsten, ontstaan na het tot stand komen van deze wet. Men begon zelfs nog met subamende menten te werken. Zo kwam er een sub amendement op het amendement-Lucas betreffende de bepaling van de jaarlijkse winst. Het gaf slechts een andere formu lering, waarmee minister Lieftinck het echter ook al niet eens was. Als de Kamer echter het amendement Van den Huevel betreffende de terug werkende kracht zou aanvaarden, zou de minister schorsing van de beraadslagin gen vragen en het wetsontwerp terugne men. Zou dat betekenen, dat het wetsontwerp zou worden ingetrokken, dan bleef de heer Van den Heuvel niets anders over dan zijn amendementen in te trekken. En hij trok- het dus in. Bij de winstbepalingen wenste de heer Lucas invoeging van een artikel, waarin een aantal posten werden genoemd, die men wel en die men niet zou mogen af schrijven. De minister beriep zich hierbij op de vereenvoudig]'ngscommissie, die bij dergelijke formuleringen geen taak meer zou hebben. Hiermee waren weer langdurige de batten gemoeid en laat op de avond zag net er naar uit dat van de bedoeling van de voorzitter om heden om half twee over de amendementen te stemmen, niets zou terecht komen. De verdere behandeling werd dan ook afgebroken tot hedenochtend te elf uur. F. S. De Russische afgevaardigde in de V. N.-commissie voor statistische classifi catie heeft gisteren formeel een voorstel ingediend om de Chinese nationalisti sche vertegenwoordiger uit de commis sie te verwijderen. Geen der andere af gevaardigden steunde zijn voorstel en dus verliet de Rus de vergadering, zeg gend, dat Moskou geen enkel besluit van de commissie zou erkennen. De Rnsscn hebben thans alle be langrijke organen van de V. N., behal ve de Algemene Vergadering, verla ten. Zij zijn nog vertegenwoordigd in een tiental organen van gering belang, maar men verwacht dat ook deze bij de eerstvolgende bijeenkomst geboycot zullen worden. Volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen te Lake Success heeft Trygve Lie, sec.-gen. der V.N., een uitnodiging om naar Moskou te komen voor besprekin gen met vooraanstaande Russische func tionarissen aanvaard. Hoewel geen officiële bevestiging was te verkrijgen, meent men te weten, dat Lie van plan is op een persconferentie te Parijs bekend te maken, dat hij in derdaad naar Moskou gaat. Zoals gemeld hebben de Britse conser vatieven de liberale partij uitgenodigd een gemeenschappelijk anti-socialistisch front te vormen. De liberalen hebben dit plan van de hand gewezen, omdat zij niet voornemens zijn „cie onafhankelijkheid van de liberale partij in gevaar te bren gen." Bij de laatste algemene verkiezingen verkregen de liberalen 2.600.000 stemmen, doch wonnen slechts 9 zetels. In zekere zin nemen zij een sleutelpositie in het parlement in. Een vliegtuig van de Israëlische lucht macht heett gisteren waarschuwingsscho ten gelost voor Cen toestel der V.N., dat de plaatóenJie vliegrggeis had overtreden en in de rienting van een verboden ge bied vloog. De Israëlische vlieger had alle internationaal be^en(je tekenen gege ven, doch ae v.N.-piioot had deze gene geerd- Dam op Waren de schoten gelost. Nadat de Pdoot van het V.N.-toestel op het vliegveld Ly<ida was geland en de zaak met ae.Israëlische autoriteiten had besproken, bleek, ciat het voorval op een misverstand berustte. Het toestel kon toen de reis weer voortzetten. Op Dinsdag 11 April vertrokken twee Westlandse jongens, n.l. Wiiu Vogels uit Naaldwijk en Wim Thoen uit Kwintsheul, per fiets naar Rome. Thans zijn zij na een tocht tan ruim 2200 kilometers, af gelegd in dagelijkse trajecten van circa 120 km., in Rome aangekomen. Twee jongens, die ter gelegenheid van het Heilig Jaar hun tocht hebben opgevat als 'n pelgrimage naar de Eeuwige Stad. 11 Dinsdagmiddag vertrok uit Naaldwijk i een deputatie naar Schiphol om er een j zeldzaam fraaie kist fruit aan te bieden ter verzending naar Prof. Dr. Chr. Vij verberg O. P., hoogleraar aan het Ange- licum te Rome. Deze, zelf Westlander l en zoon van een Tuinder, heeft zijn beide streekgenoten opgewacht en voor hen i een audiëntie b. Z. H. de Paus j fKm voorbereid. Als deze audiëntie zal plaats i vinden, zal de H. Vader deze fraaie kist Westlands fruit worden aangeboden, ruim anderhalve maand eerder dan men in Italië dergelijke producten uit de natuur kan oogsten. Uit het koude noor den dus witte en blauwe druiven, prui men, perziken en aardbeien eerder dan uit eigen land. De K. L. M. bleek grote aandacht aan deze geschenkzending te besteden Van alle zijden kwam men zien naar deze nor male Westland Holland-kist, die slechts gelakt was, doch waarin het nog spora dische fruit, op bijzonder fraaie wijze was verpakt in pilo-film en in cartonnen doosjes, zulks in samenwerking met het Proefstation voor de Groenten- en Fruit teelt onder Glas te Naaldwijk. Is het fruit geschonken door Westlandse kwe kers, de pruimen door H. Persoon van Kwekerij Ons Doel te Honselersdijk, de perziken door B. van Marrewjjk en de blauwe druiven door C. Jansen, beide eveneens uit Honselersdijk, de witte drui ven door Th. van Leeuwen van Poeldijk en de aardbeien door de Proeftuin van De./eerste Amerikaanse wapenladingen voor" Nederland en België zijn aan boord van twee Amerikaanse schepen uit New York vertrokken, aldus hebben wel ingelichte regeringsfunctionarissen te Washington bekend gemaakt. Zij voegden hier aan toe, dat de schepen „ladingen van verschillende aard" voor de Bel gische en Nederlandse grondstrijdkrach ten bevatten. Voor de derde maal hebben de Hon gaarse bisschoppen een afwijzing ontvan gen van hun verzoek om een visum voor Italië, Het is thans definitief zeker, dat zij geen bedevaart naar Rome zullen kun sten maken, te meer daar de weigering der Hongaarse regering in zeer scherpe bewoordingen was gesteld. Als motief voor de afwijzing gaf de regering op, dat geen deviezen ter beschikking konden worden gesteld voor godsdienstige doel einden. Tot grote verrassing van de bezoekers van de bloemententoonstelling „De Keu kenhof" in Lisse stopten gistermiddag om kwart ove drie plotseling enkele hof- auto's voor de ingang en bracht H. M. Koningin Juliana met de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet een officieus bezoek san de lusttuin. De Koningin werd begroet door de heer T. van Waveren, voorzitter en de heer J le Feber, loco-burgemeester van Lisse Tot het gevolg van H. M. behoor den mevrouw Pennink, mevrouw Smitt Avis, secretaresse van de Koningin en baron Van Heeckeren van Molecaten. Ruim een uur hebben de hoge gasten in de tuin rondgewandeld, waarbij zij door bestuursleden van „De Keukenhof" werden voorgelicht. omrpWp°T?in§in en de prinsesjes waren lSfl„uer de tulpgewassen. De stellen den niet op met vragen te j ge^onden haar bewondering de ronrivbl°emen te uiten- Na a£loop vra,n kamer in hei W®r? de thee in een a^De heer Van «r rGstaurant geserveerd. De ,n Waveren bood de Koningin een riaesC1aanVvoVaa-digde vaas van Leerdam- t,ias aan, voorzie van gravures, die be- trekking hebben op de Keukenhof. De vaas was gevuld met een groot bouquet DarW=^Gtr-. bijzonder soort tul pen. Nadat H. jj d; „ekIeecj was in een gryze mantel met een fomers wit hoedje, nogmaals Haar grote voldoening over het bezoek had gemt, keerde zij tegen kwart voor v«f naar Paleis Soestdijk terug. R' RKoningin Juliana en de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet brachten gistermiddag een bezoek aan de bloemententoonstelling „De Keukenhof' te Lisse. Van bevoegde zijde vernemen wfl, dat het bericht van de „Sidney Daily Tele graph", waarvan we gisteren melding maakten, dat vpf schepen van de route AuStrali ë-Engela nd gedurende Augustus en September tussen Indonesië en Ne derland zouden varen voor het. vervoer van Nederlanders, voorbarig is. Bespre kingen over het charteren van deze schepen worden nog gevoerd. I «NM 'tv Inmiddels begon te Roosendaal een amateurwichelroedeloper op eigen houtje nasporingen te verrichten naar he stoffelijke resten van Driessen en hij kwam daarbij tot de bevinding, dar D. begraven moest zijn in het steegje. waar de stoffelijke resten thans zijn ge vonden. De wichelroedeloper heeft met behulp van buren van de verdwenen winkelier verschillende opgravingen in het steegje verricht, maar men vond niets. De stoffelijke resten zijn gevon den in de onmiddellijke nabijheid van de vroegere woning van Driessen en vaq de vroegere woning van De J. Gistere" stootte de zoon van de sla gersfamilie M. te Roosendaal bij het graven bij zijn vaders winkel op iets hards, dat by nader onderzoek ben menselijke Schedel bleek te zijn. De politie werd deze ontdekking op de hoogte gestelc, en zij nam het graaf werk verder zeif ter hand. Men is in Roosendaal van oordeel, dat deze op graving de sleutel zal blijken te zijn tot de oplossing van een mysterie, dat daar nn reeds vijf jaar lang de gemoe deren bezig houdt, ^Omstreeks de bevrijding verdween na- won de winlselier Driessen; een alleen- °aend man, zonder dat nog ooit een spoor van hem werd ontdekt. De ge meentepolitie moest tenslotte haar uit- gebreide nasporingen voorlopig opge ven bij gebrek aan resultaat. Intussen werd in de zomer van 1947 ln Roosendaal een zekere De J. gear resteerd. die naast de winkelier Dries- SeiJ.dad gewoond en die een vrouw in de Nabijheid van de stad door wurging van het leven had beroofd. De J werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld m de cel vertelde hü aan een medege- vangene, dat hij ook Driessen had ver atoord. Sindsdien heeft men van de zaak echter niets meer gehoord. s.- S bovengenoemd Proefstation, voor de verpakking en verzending hebben zorg gedragen de heren Jac. van der Hoeven te Naaldwijk en J. Thoen te Wateringen. Over het fruit heen was een venster aangebracht, waarop voorkwamen denva- pens van Z. H. de Paus. van Italië, van Nederland en van Naaldwijk volgens een ide van'de Westlandse schilder J. Bae- tings. Een fraaie zending. En een reclame voor het Westland en voor de K. L. M., die het transport door de lucht verzorg de per DC 6 n.l. de P HT P J „Koningin Juliana", die gisteravond enkele minu ten na zes uur vertrok en 's avonds te gen half elf nog te Rome arriveerde. Blijkens de memorie van antwoord op het voorlopig verslag inzake het wetsont werp tot invoering van een buitengewoon militair pensioen voor militaire slacht offers van de mobilisatie 1914-1918 kan in zekere gevallen, aan mobilisatieslachtoffers een toeslag op hun pensioen worden ver leend. De minister van Oorlog heeft thans aan de voorzitter der Tweede Kamer medege deeld, dat alleen de invaliditeit, overge houden van de gebreken, welke tot het ontslag uit de militaire dienst hebben ge leid, het uitgangspunt vormt voor toeken ning van een toeslag op het pensioén. In dit geval wordt op het pensioen een toe slag gegeven, gelijk aan de minimumuit keringen, die ook aan militaire oorlogs invaliden worden toegekend. Gehuwd: per week per jaar 1ste kl, gemeente 34,56 f 1797,12 2de kl. gemeente32 16 1672.32 Overige gemeenten 29.76 1547,52 Eventueel verhoogd met kinderbijslag, overeenkomstig de kinderbijslagwet. De Estlandse minister van Justitie, Aleksander Joeaar, en de minister van Buitenlandse Zaken, Hans Kruus, zijn ontslagen omdat zij zich volgens de Rus sische overheersers schuldig hebben ge maakt aan „bourgeois-nationalisme" en „werktuigen in handen van Westerse mo gendheden" zijn geworden. Het ontslag volgt op de benoeming van de Rus Moskalenko tot minister voor de veiligheid in plaats van de Est- lander Boris Kumm. De twee ministers waren de laatste „westers georiënteer- den" in het kabinet. Te Stockholm is men van oordeel, dat deze ontslagen gezien moeten worden in het kader van veiligheidsmaatregelen ter bescherming van Russische militaire ge heimen. Langs de kust zijn namelijk ma- rinebases, militaire vliegvelden, zware ge- schutsstellingen en een radarnet gebouwd. Vele Estlanders zijn van de kustgebieden geëvacueerd en het gehele eiland Oesel, in de golf van Riga is ontruimd. In het rechteroor van de krantenkop stond Maardagavond kort maar krachtig: Oranjefeesten alom. maar er werd toch nog teveel gewerkt. Een stoot van de sirene, waarmee we het als gongslager volkomen eens kun nen zijn. Duizenden waren vrij inderdaad, maar duizenden hebben moeten arbeiden. En dat was een reden tot begrijpelijke er gernis. Er zijn diensten, die geen stopzetten kunnen verdragen. Vandaar dat ook elke Zondag mensen in touw zijn. Maar wie kan gemist worden, moet ook vrij heb ben. Tot die uitzonderlijke vrije dagen be hoort ook Koninginnedag. We hebben met Kerstmis, Paser. en Pinksteren twee Zondagen. Dubbel, om dat we ook daarmee willen demonstre ren. hoe hoog het feit van de dag eigen lijk is, al veten velen, neen zeer velen niet eens meer precies, wat op die hoog tijdagen wordt gevierd of herdacht. In ieder geval de dubbele Zondag be staat nog, omdat de christelijke traditie in dit opzicht nog doorwerkt. Maandag vierden we de verjaardag van H. M. de Koningin. Ook deze dag behoort onder ons volk een bijzondere dag te zijn. Dan stellen we daden, die buiten de gewone werkssfeer vallen, den handelen we anders dan op een Maandag Dinsdag enz van een normale werkweek. Tot de wezenselementen var, een vie ring of herdenking is noodzakelijk de be vrijding van de dagelijkse portie arbe d. Op zo'n dag moet het werk rusten. Eerst dan krijgt de dag betekenis en cachet, eerst dan ook wordt gehandeld overeen komstig de eerbied voor perSoon of feit. Bij een bruiloft behoort een bruilofts kleed. Dat is evangelisch. Men viert geen feest in overall of achter de toonbank. Dat Maandag 's morgens of 's middags, of 's morgens en 's middags is gewerkt achten we een gebrek aan goede smaak, erger een volkomen tekort aan eerbied tegenover de Hoogste in den lande, H. M. de Koningin. We praten over actie tegen commu nisme. maar bovengenoemde volslagen negatie van respect voor ons vorstenhuis ligt zeer nauwkeurig in de lijn van onze rode broeders. De leidende instanties, die voor de werkdag van Maandag j.l. verantwoor delijk zijn, hebben o.i. foutief gehandeld. Er is vertrouwenscrisis, er is een manco aan eerbied, er is een overvloed van on verschilligheid. Maar met een dergelijke Affti-Oranje methode maakt men de zaak waarlijk niet beter. De winst, die men Maandag dacht te maken was geldelijke winst in theorie, zij betekent echter tegelijkertijd verl.es van de toch al niet overvloedige rijkdom aan gee telijke waarden- De viering van Koninginnedag zij een familiefeest, waarbij hoogachting moet blijken, terwijl tegelijk de liefde tot de vrijheid kan gedemonstreerd. Zoals het Maandag in vele gevallen was, was het weer echt Holland op z'n allersmalst. De vijand heeft kunnen gnuiven. Tot onze schande. HENK VAN DER MAZE Bij ministeriële beschikking is de jaar lijkse gelegenheid om zich candidaat te stellen voor de opleiding tot beroepsof ficier van de Kon. Landmacht wederom opengesteld. De gang van zaken bij het medisch en psychologisch onderzoek van de candidaten, de toelatingseisen en de opleiding van de candidaten zijn echter op verschillende punten gewijzigd. I ijdeus Haar verblijf op di' tentoonstelling had men de auto van H. M. met bloemenslingers vvitierd. (Vergadering van 2 Mei). „Ik heb goed vertrouwen, dat het zon der wettelijke sanctie in het bedrijfs leven zal komen tot ondernemingsraden en als dat zo is, dan is een belangrijke Btap gezet op de weg naar erkenning en waardering van de werknemer in het arbeidsproces". Met deze woorden besloot minister Joekes in de Eerste Kamer zijn 'ver dediging van het wetsontwerp op de ondernemingsraden. Het gemis aan wettelijke sanctie in het ontwerp had bij sommige Kamer leden vrees doen ontstaan, dat er van invoering van ondernemingsraden niet veel terecht zou komen. Minister Joekes was hieromtrent niet zo pessimistisch gestemd. Hij achtte in het feit, dat er wettelijke bepalingen zijn, op zichzelf reeds een stimulans gelegen om tot in voering van ondernemingsraden over te gaan; maar bovendien, zei hij, iedere ondernemer, die zijn tijd verstaat, zal willen medewerken aan het tot stand komen van een ondernemingsraad in zijn bedrijf De bewindsman noemde dat een maatschappelijke sanctie, die zeker niet zonder invloed zal zijn. De bepaling, dat niet uitsluitend aan vakorganisaties, maar in zekere om standigheden ook aan anderen de be voegdheid wordt toegekend candidaten voor een ondernemingsraad te stellen, meende de minister voorshands niet te kunnen missen, althans niet zolang er nog een aantal ondernemingen is, waar de vakorganisaties slechts weinig leden hebben. In de toekomst zullen alleen de vakorganisaties candidates kunnen •tellen, verzekerde hij. Overigens werden door de Eerste Ka mer weinig bezwaren tegen het wetsont werp als zodanig ontwikkeld. Wel ont spon zich een vrij uitvoerig debat over het feit, dat deze regeling niet was ge ïncorporeerd in de wet op de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie. De heren Schipper (A.R.) en De Bruijn (K.V.P.) oefenden een vrij scherpe critiek op deze scheiding, welke inging tegen de advie zen o.a. van de Stichting van de Ar beid en van de meerderheid der commis- sie-Van Rhyn. Wat is«de reden, waarom de Regering van deze adviezen is afge weken, vroeg de heer De Bruijn. Dat aan deze afwijking van bepaalde adviezen een politiek geschil in de boe zem van het Kabinet ten grondslag zou hebben gelegen, zoals de heer Schipper veronderstelde, ontkende de minister ten stelligste. Louter op zakelijke overwegingen heeft de Regering tot splitsing besloten. Daartoe heeft bijgedragen het oppor tunistische argument, dat de gang van zaken bij de ondernemingsraden een andere zou zijn dan bij de P. B. O. De uitvoering van de P.B.O. zal be drijf voor bedrijf geschieden De instel ling van ondernemingsraden kan op korte termijn in alle ondernemingen plaats vinden. Voorts stonden tegenover de adviezen van de Stichting van de Arbeid en die van de Commissie-Van Rhijn andersluidende adviezen, o.a. die van het rapport van het N.V.V. en het artikel van prof. G. v. d. Bergh in het „Sociaal Maandblad" van Aprü 1948. Bovendien zijn bedrijfschappen en on dernemingsraden verschillend in taak, samenstelling en bevoegdheden. En een vaardde minister Joekes ln zoverre, dat de P.B.O. een zuiver publiek-rechtelijk en de ondernemingsraden een meer naar 't privaat-recht geriqht karakter hebben. Intussen werd het onderling verband tussen Ondernemingsraden en de P.B.O. door de minister niet ontkend. Dat bleek ook wel uit zijn medewerking tot het aanbrengen van een aantal wijzigingen in het wetsontwerp tijdens de behande ling ervan in de Tweede Kamer. Het wetsontwerp werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming door de Kamer aanvaard. Alleen de communisten wens ten geacht te worden t* hebben tegen gestemd. Het wetsontwerp tot aankoop van het flatgebouw aan de Van Stolkweg 14 te Den Haag, voor huisvesting van de Cen trale Dienst van In- en Uitvoer werd zonder discussie en zónder hoofdelijke stemming aangenomen. AD INT. In het algemeen moeten de candidaten ongehuwd en geboren zijn in de jaren 1929, 1930, 1931, 1932 of 1933. De toela tingseisen betreffende de vooropleiding zijn voor de verschillende wapens en dienstvakken als volgt bepaald: Voor de infanterie en de cavallerie wor den slechts candidaten geaccepteerd, die in het bezit zijn van diploma HBS-B of gymnasium-B. Slechts bij hoge uitzonde ring wordt genoegen genomen met een diploma HBS-A of-gymnasium-A. De artillerie, genie, verbindingsdiensten en technische dienst (de laatste twee zo wel bij de land- als bij de luchtmacht) verlangen van de candidaten het diploma HBS-B of gymnasium B. Candidaten voor de militaire administratie moeten in het bezit zijn van het diploma A of B van de HBS of het gymnasium of dat van de Ho gere Handelsschool. Het medisch onderzoek en de psycho logische test worden voortaan zodanig sa mengevoegd, dat beide uitgevoerd zullen worden tijdens een tweedaags verblijf van de candidaten in het selectiecentrum te Amersfoort tussen 15 Juni en 15 Augustus. Een advies-commissie, bestaande uit vijf vertegenwoordigers van het Minis terie van Oorlog en de generale staf, kijkt tenslotte bij de beoordeling van de candidaten voornamelijk naar hun per soonlijkheid. Prins Bernhard is gisteren om 11.25 nur plaatselijke tijd op Idlewtld. het vliegveld van New York, aangekomen. Z. K. H. verklaarde tegenover journa listen: „Ik hoop en ik geloof, dat dit ook het geval zal zijn dat de „Holland- Fair" in Philadelphia het Amerikaanse publiek een beeld zal geven van wat wij te verkopen hebben en ik hoop, dat de tentoonstelling een succes zal worden". De prins zeide ongeveer 14 dagen in het land te zullen verblijven. Prins Bernhard werd op het vliegveld begroet door de Nederlandse consul- generaal in New York, de heer Cnoop Koopmans. De Birirtae hoge commissaris in Duits land, gen. Sir Brian Robertson, heeft in beginsel besloten, dot bepaalde delen van de staalfabrieken te Waitenstedt Selzgiitter de voormalige Hermann Goeringwerke mogen worden ver bouwd voor vreedzame industriële doel einden Duitse voorstellen daartoe zijn, met een aantal wijzigingen, reed» door de hoge commissaris aangenomen. In een brief aan de Duitse bondskan selier geeft Sir Brian te kennen, dat h{j concessief, slechts gever, als de door ae beer Kegout (K.V.P.,) aan- j kanselier van zijn kant bereid is de vol- gisvoard argument voor splitting, aan-1 ledig» medewerking van dé Duits* auto riteiten aan de thane resterende ontma». telinigswerkzaamheden te garanderen. Zoals bekend, is in het begin van dtt Jaar reeds een groot gedeelte van dez» reusachtige fabriek, die voor oorlog», doeleinden was ingericht, ontmantel^ hetgeen aanleiding gaf tot verzet van dm arbeiders, die werkloosheid vreesden Be deden zich toen heftige tonelen voor, waarbij het om. kwam tot mishandeling van demontage-arbeiders. In de nieuwe industrie, dCt zich zal toeleggen op de vervaardiging van mijn- bouwmachimes en rollend spoomveganeteh- rtaafl, zullen 2000 arbeider» werk viwdw.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1