Kort bezoek van dr. Hirschf eld Weg naai" opgang in Indonesië over berg en dal Verbondenheid AANVULLENDE BIJDRAGE HUISRAADSCHADE I 1st ■g Neer lands samenleving heden Morgen begint het „Gesprek tussen regering en volk" AANVULLENDE VERHOGING OP KOSTWINNERSVERGOEDING TOT DE GEVALLENEN Op de IRIBUNE Twee minuten stilte is mooidoden hulde eist andere offers Vrijheidsklokken" zullen Nederland steeds aan bevrijding herinneren f.Y Donderdag 4 Mei 1950 v__ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geruchten over aftreden tegengesproken Oost-Sumatranen popelen Ministers in Oost- Indonesië gearresteerd? Regeling van de uitbetaling Prinses Irene in Juli naar Londen Twee procent voor bur gerlijk rijkspersoneel Sabena moet dienst op Wenen staken Tweede uitgifte 3% pet staatslening 1950 Mijlpaal 195099 opent dan zijn poorten Geen conflict in de meubelindustrie Tweede „papieren «mobilisatieoefenins'* Voedsel-, naast wapen- voorraden Ruim 550 jubilea Nederlander in Wenen gearresteerd WEERBERICHT K.. naar opneming in de republiek g£a! J500Stidodh het zal in ieder als h/t e bJoperi of zoveel minder Eerste-steenlegging van nieuwe Nederlandse kerk Omzetting van 3 pet voor- inschrijf rekenmg j SLIJKHUIS NAAR BRUSSEL Voor dienstplichtigen van de Kon. Marine Het laatste onvoldoende zonder het eerste, meent Zwitserland hij jubilerende „Karei 7" KLANKEN DAGELIJKS DOOR RADIO UIT TE ZENDEN In opdracht van „vreemde mogendheid" De -verwachting, geWiiig -van, beden- tot rnotg-enavanid, luidt: Over bet algemeen veel bewoOikinjg met plaatselijk enige regen en in de oacht en ochtend bier en daar tijdelijk mist. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen en weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 5 Mei: Zon op 5.04 uur. zon onder 20.10 uur; maan op 0.15 uur, maan onder 6.38 uur. SCHIEDAMSCHE Met de K. L. >1.-Col] stel lat ion „Am sterdam" is gisterenavond de Hoge commissaris van Nederland in Indone sië. dr. H. M. Hirschfeld, voor een kort bezoek in ons land op Schiphol gear riveerd. Te zijner begroeting waren aanwezig de Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, Mohammed Boem en de ministers Van Maarseveen, Götzen en prof. Kutten. „Maandagavond na de receptie ter ere van de verjaardag van H. M. de Konin gin, ben ik in het vliegtuig gestapt en sindsdien heb ik geen bed meer gezien", zo verontschuldigde hij zijn begrijpelijke vermoeidheid tegenover de journalisten. Hij vertelde, dat zijn bezoek aan Neder land tot doel heeft met de regering een aantal vraagstukken van algemene aard betreffende de verhouding Nederland- Indonesië te bespreken. Dr. Hirschfeld denkt, dat hiermede ruim een week ge moeid zal zjjn. „En dan keer ik naar In donesië terug en zet daar mijn werk ge woon voort". De geruchten omtrent zijn eventueel spoedig aftreden sprak dr. Hirschfeld beslist tegen. Over zijn ambtsperiode in Indonesië xeide hij tevreden te zijn. Er waren talrijke moeilijkheden maar ook talrijke prettige momenten, zo ver telde hij. Geen nieuws over Sultan Hamid Over het lot van sultan Hamid XI kon dr. Hirschfeld geen inlichtingen geven. „Hij is in Djogja en of er een openbare rechtszitting zal zijn weet ik niet", merk te de Hoge Commissaris op. „Op Ambon" zo vertelde hij, „zijn nog steeds Neder landse bestuursambtenaren. Het is erg moeilijk met hen contact te onderhouden, maar zij weten hoe hun houding moet zijn", zo voegde hij er aan toe. „De twee Nederlanders, die gearresteerd zijn m verband met de zaak-Westerling, ztln door een vertegenwoordiger van het Ne derlandse Hoge Commissariaat bezocht. De behandeling was goed. Wat de be sch-uldigingen aan hun adres betreft ver wijs ik U naar de beschuldigingen aan Hamid H. Zij werkten nauw samen met de sultan". ..Wat is de rol van de UNCI op dit ogenblik in Indonesië?" zo luidde een volgende vraag. Het antwoord Van dr. Hirschfeld was: Ontelbaren zijn in ons land, op de we reldzeeën, in de lucht, in de Duitse con centratiekampen, in Indonesië of waar ook ter wereld, van de levende stam van ons volk afgeschud. Zo groot is het aantal medeburgers dat door ge welddadigheid sinds 1939 de dood heeft gevonden, dat alleen reeds de opteke ning van hun namen boekdelen zou vullen. Maar er is geen papier en inkt genoeg in de wereld om te beschrijven door welke diepten, en afgronden van angst en pijn en leed deze ontelbaren gegaan zijn alvorens de dood hun bloed deed verstijven. Met al deze gewelddadig uit het leven gerukten gevoelen wij ons hedenavond verbonden; met hun nabestaanden treu- ren wij over hun verscheiden. Van velen, die vielen is de dood de bekroning geworden van een heldhaf tige periode in hun leven. Anderen vonden zuiver passief hun einde in deze verschrikkelijke catastrofe, wier geweld des te wreder scheen naarmate de wil lekeur waarmede de dood-zaaiende krachten woedden groter was. Wij be schouwen hen echter allen als een een heid en sluiten allen in onze ene her denking in. Nu zich immers reeds een zekere tijd tussen de dood van alle oor logsslachtoffers en het heden heeft ge schoven, nu vervagen de grenzen van individuele heldenmoed en offerbereid heid en wordt aller dood één dood al ler pijn één pijn, aller leed één leed- nu siert ook de heldhaftigheid van dé besten de gehele ontelbare groep van de massa die in die jaren omkwam Allen zonder uitzondering zijn'het voorwerp van onze eerbied geworden en wij brengen hun onze hulde; wij willen er van doen blijken dat wij nimmer zullen vergeten dat zij de grote offerande gevormd hebben die moest worden gebracht voor onze vrijheid. Als gelovigen, die er van overtuigd zijn, dat God niet alleen aan de indi viduen hun bestaan schenkt, maar ook aan de volkeren hun ejgen aard heeft gegeven, bidden wij in deze herden kingsuren dat door Zijn genade dit massa-offer, voor ons volk gebracht, niet zonder vrucht moge zijn. Hij die het offer van Zijn Eengebo- rene, dat „voor het gehele volk" werd gebracht, aanvaard heeft en dit heeft laten worden tot bron van ons aller heil, moge ook de bloedige hecatomben aanvaarden, waaraan iedere Nederlan der hedenavond met smart en eerbied terugdenkt. Iedere Nederlander, die in God ge looft, moge om dit te verkrijgen zijn ogen vanavond opslaan tot Hem, Die de volkeren bestuurt, maar hij moge tevens beseffen, dat God ons zelf vaak gebruikt als middelen om ons de ver horing van ons gebed te doen gewor den,. Zo zal dan ook de dood van hen, die door geweld vielen, slechts dan het zaad zijn, dat een belofte van betere tijden inhoudt, als wij dét in ons weten uit te roeten, waarvan zij de rekening hebben betaald. Hun dood is de cijns geweest waarmee hoogmoed, rassen waan, gebrek aan eerbied voor de per soonlijkheid en andere duivelse zonden betaak' moesten worden. Wij huldigen onze doden niet beter dan wanneer wij juist die ondeugden, waarmede onze tijd welhaast erfelijk belast schijnt, in onszelf weten te bestrijden. Wij vol staan niet met de twee minuten stilte. Wij hebben een veel moeilijker plicht. Laten wij daaraan hedenavond denken! „De taak van deze commissie is toe te zien op de uitvoering van de besluiten van de R. T. C. Het standpunt van de UNCI is slechts dan een onderzoek in te stellen als een der partijen klaagt". „De teruggave van 25 ondernemingen in het gebied van Surakarta waarover gisteren bericht is zal worden gevolgd" zo zeide dr. Hirschfeld, „door de terug gave van alle andere ondernemingen. De vraag werd ten slotte gesteld of dr. Hirschfeld deelde in het optimisme van de Nederlandse ministers, die een bezoek aan Indonesië hadden gebracht. Dr. Hirsohfeld antwoordde hierop* „Toen ik op 27 December in Singapore arriveerde, voorspelde men mij een Barfcholomeusnacht. Anderen stelden zich op het standpunt dat na de souve- reiniteitsoverdracht alles bergopwaarts zou gaan. Beide, verwachtingen zijn niet uitgekomen. Het ligt er maar aan op welk standpunt men zich stelt: of men optimistisch, of pessimistisch is". Er is in Medan een „volkscongres" bij een geweest om de status van Oost-Suma tra te bespreken. Aan het slot werd een resolutie aangenomen, waarin o.m. wordt gezegd: 1. Het is te betreuren, dat de centrale regering talmt met de tenuitvoerlegging van de motie-Nasution en de motie-Yamin in het parlement der R.I.S., waarin de op heffing van de negara Oost-Sumatra ge vraagd werd. 2. Geëist wordt, dat de centrale regering zo spoedig mogelijk de negara zal opheffen en, gebied zal terugbrengen in de Re publiek Indonesia. 3. Aangedrongen wordt, dat de centrale regering bij de'opheffing van de negara de door het congres aangewezen verte genwoordigers zal horen. In de overwegingen wordt gezegd, dat de negara Oost-Sumatra zich tot doel stelde de politieke, economische en so ciale exploitatie van het Indonesische volk door Nederlanders en andere impe rialisten te handhaven, terwijl de Re- publik Indonesia daarentegen streeft naar de afschaffing van exploitatie, im perialisme en kolonialisme. De secr«Jaris-generaal van het ministe rie van voorlichting der R.I.S., Ruslan Abdul Gani, heeft tenslotte de kwestie „eenheidsstaat via de Republik Indonesia of de Republik Indonesia Serikat?" bespro-1 van medeplichtigheid aan de opstand ken. Onder luide bijval wees hij er op, van Andi Abdul Aziz. dat de Republik als „kapitaal" voor de vrijheidsstrijd niet zo maar kan worden geliquideerd. De correspondent van Aneta te Medan bericht voorts, dat, volgens mededeling van de initiatiefnemers, door de aanhan gers van de negara Oost-Sumatra, die ge organiseerd zijn in (je Partai Negara Su- matera Timur, over twee weken een con gres zal worden gehouden. De wali negara van Oost-Sumatra, dr Mansur, en R. Kaliamsjah, de plv. wali negara, vertrokken heden voor besprekin gen naar Djakarta. Keuter meldt, dat volgens een bericht van Antara, de demissionaire minister president van "e Negara Oost Indonesië, ir. P. D. Diapara en enige ministers van zijn kabinet', gisteren te Makassar in hechtenis zijn genomen onder verdenking Minister Mansholt haalt de handle over en start hiermede de stikstof' productie van de Mekog in IJ muiden, welke fabrieken gisteren werden geopend In de Nederlandse Staatscourant is een uitvoeringsbeschikking gepubliceerd, welke de betaalbaarstelling van de aan vullende bijdrage voor huisraadschade regelt. Deze regeling is wat de algemene pun ten betreft, te weten: aan wie bijdragen betaalbaar worden gesteld, wie worden beschouwd als hoofd- en leden van een gezin, de wijze van uitbetaling en van besteding der bijdrage e.d., geënt op de reeds bestaande bepalingen van de eer ste uitvoeringsbeschikking besluit op de materiële oorlogsschaden 1945. Voor de administratie van de aanvul lende bijdrage wordt gebruik gemaakt van hel destijds aan belanghebbenden uitgereikte spaarboekje (bet z.g. schade- boekje) ten laste van de Nederlandse Middenstandsbank N.V. Daartoe wordt het voor de getroffenen bestemde exem plaar van de kennisgeving der aanvul lende bijdrage door of namens de zojuist genoemde bank in het spaarboekje ge hecht. Degene aan wie destijds geen spaar boekje is uitgereikt of die liet spaar boekje niet meer in zijn bezit heeft ont vangt alsnog of opnieuw zo'n boekje, waarin dan de hierboven bedoelde ken nisgeving van de vaststelling der aan vullende bijdrage wordt gehecht. Aanvullende bijdragen beneden 100 worden in contanten aan de belangheb benden uitbetaald, behalve wanneer er op hun spaarboekje nog een tegoed staat waarover zij nog niet hebten beschikt. Voor aanvullende bijdragen tot een hoger bedrag geldt de volgende regeling. Elk jaar wordt van dit bedrag een be paald gedeelte afgeschreven en bij het eventueel nog op het spaarboekje aan- ru+ jan, de eerste bijdrage ge- viterde van ff'e is ^steld op een lénde S.?! bedrag der totale aanvul- draagt. pmeu'v ontstane tegoed be- f i ïnnaallV u"ende bjjdrage van meer dan taain nordt dus in vier termijnen be- f 1 nnT eeSteW' een meer dart rfan f inn |drie termÜnen> een van weer dan 500 In twee termijnen. Bedraagt de aanvullende bijdrage f 500 of minder dan wordt dn bedrag in een keer betaal baar gesteld. De eerste overboekins vindt plaats rfnnSr tehechHn de invullende bijdrage door mnechting Van meergenoemde kennisgeving in hetn sd|a™^kje is op- genomen. De resterende overboekingen vinden telkens een jaar na de vooraf gaande plaats, terwijl' de bedragen daar van zoveel mogelijk op honderd gulden Het ligt in de bedoeling aldus deelt het Ministerie van Oorlog mede de ver wanten van de dienstplichtigen bij de zee land- en luchtmacht, die op 1 Januari 1950 kostwinnersvergoeding ontvingen, voor zover deze dienstplichtigen voor de loons verhoging van maximaal 5 pet. in aan merking zouden zijn gekomen, indien zij niet in militaire dienst zouden zijn ge weest, alsnog een aanvullende verhoging op de kostwinnersvergoeding toe te ken nen. Teneinde dit onder alle omstandigheden mogelijk te maken, hebben de ministers van Oorlog en Marine dë vastgestelde maxima te rekenen van 1 Januari 1950 af met 5 pet verhoogd. Zij, die menen voor deze verhoogde vergoeding in aanmerking te komen, die nen zich te wenden tot de burgemeester hunner woonplaats, .waarbij van alle ver dienende gezinsleden, werkgevers-verkla ringen moeten worden overgelegd, ver meldende het bruto-loon op 1 Januari 1950 en ten aanzien van de militair een verkla ring, waaruit het loon blijkt dat hij op 1 Januari 1950 zou hebben kunnen ver dienen, indien hij niet in werkelijke dienst zou zjjn geweest. Prinses Irene zal, op 23 Juli a.s. Naar men ons mededeelt heeft de re gering besloten ook over 1950 aan het burgerlijk rijkspersoneel, de onderwij zers en de leraren, alleen voorzover hun salaris een bedrag van f 4.560 per jaar niet te boven gaat, een uitkering te doen overeenkomende met 2% van hun jaar salaris met een maximum van 50. De Belgische luchtvaartmij. Sabena heeft met haar verleden week geopende weekdienst Brussel-Wenen een weinig ge- lukkig begin gemaakt. Reeds gisteren is een gereedstaand toestel niet gestart, daar de sovjet-overheid in Oostenrijk de maat schappij niet langer toestaat op het vlieg veld van Wenen te landen, omdat, het eerste Sabena-vliegtuig niet de aangege ven route zou hebben gevolgd. Er zijn onderhandelingen "aan de gang o«n bet verbod opgeheven te krijgen. Prinses «11, op 33 dun a.s. jn zeischap van haar vader Prins Bernliard een bezoek aan Engeland brenge„, om r* de city van Londen de eerste steen te lel «en nieuwe Neifoi.1.»..le* of een veelvoud daarvan naar boven worden afgerond. Over de aanvullende bijdrage wordt, zodra en voor zo\.er daarvan enig be drag op het spaarboekje is overgeboekt, een rente berekend op overeenkomstige wijze als over de eerste bijdrage. Wegens de beperkte ruimte, welke de bij de Leningwet 1946 gegeven machti ging tot het aangaan van geldleningen nog bood, was het niet toegestaan op de 314 pet. Neoer-andse staatslening 1950 in te schrijven ten lasjte van de 3 pet. voor- inschfijfrekenmg. Nu de lenlngH et 1949 voorziet In een nieuwe maentigj,^ het aangaan van geldleningen heeft de minister van financiën de gelegenheid geopend, de gelden, gestort «p de 3 pet. voorin- schrijfrekemng, om zetten in een 314 pet- I®"jarige ienj„g Dc modaliteiten van deze lenjig zijn gelijk aan die de- 314 pet. Nederlandse Staatslening 19o0. Dg notering ter beurze, alsmede de dooreenleverbaarhëid van de schuldbewijzen van deze lening met die van de lenmg 1950, eerste uitgifte, zal worden bevorderd. De houders van een 3 pet. voorin- schrijfrekening dienen nun opgave recht streeks m te dienen bij het ministerie van financiën. tOOSLl EEN KRUIS. EEN HELM, EEN NAAM Zo lagen in 1945 langs de weg ArnhemNijmegen de voorlopige graven van hen, die hier sneuvelden. Met hen gedenken wij heden de honderd duizenden anderen, wier graven liggen in alle landen van Europa en van het Verre Oosten. De soldaten en de mannén van het verzet en ook de 'honderdduizenden burgers, die het slachtoffer werden van de mach'tswaan van een dictator. Zij gaven hun leven opdat wij vrij zouden zijn. Gij, dooden, die den dag niet meer [beleeft Voor ons door uw heldhaftig bloed gekocht Gij die verbitterd in 't verborgen vocht En in een kamp of in een kerker [bleef t. O laat het -woord dot uw laatite [ademtocht ontstijgend met uw ziel, gestameld [heeft Weer hooren opdat g'ons een teeken [geeft Dat zelfs de dood het niet heeft [overmoch t Ziet, 't vlag doek dat uw baar niet [heeft gedekt Ontplooit zich boven ons, en 't [volkslied dat U bleef onthouden zet zijn. [klanken in. En wij verstaan in de onze opgewekt Uw stem in 't feestgedruisch van [veld eii stad: Leev' Nederland! Leve de Koningin! M. NIJHOFF. gen van een nieuwe Nederlandse kerk Ds Van Apeldoorn va„ de St. Marris Church in Londeias Wes -End, verklad gisteren, dat n j ae otffciele bevestiffinr van het'bezoek van de Prinses ontvangen De gebouwd worden 053 het tSard^ent ln °otober 1940 bij een bombardement vernielde kerk gebouw. In de parken Sonsbeek en Zjjpendaal in Arnhem, wordt morgen de grote tentoonstelling „Mijlpaal 1950 geopend, die een overzichtelijk beeld wil geven van de Nederlandse samenleving van heden. Het karakter van deze exposi tie is geheel nieuw, zij is ondergebracht in een aantal paviljoens, die over een afstand van 4 km. verspreid liggen. De bedoeling van deze tentoonstelling wij hebben dit reeds eerder geschre ven is een overzient te geven van wat in de afgelopen vijf jaar is be reikt, van wat er nu is, na de chaos van eerst. Men zou het 'n gesprek tussen de regering en het volk kunnen noemen. En men verwacht dat volk ook, want men richt zich in de eerste plaats tot dc massa. De verwachtingen over het bezoek zijn hoog gespannen, men denkt dat er wel een millioen mensen zullen komen kijken. Welnu, men zal er niet bedrogen van daan komen. De tentoonstelling is gron dig voorbereid, voortreffelijk opgezet en schitterend ingericht. De paviljoens zijn tijdelijke gebouwen, opgetrokken uit kale dennenstammen, afgedekt met board. Maar de architectuur is zeer geslaagd, steeds variërend en zeer mooi in de een voudige lijn. En ook zeer goed aange past aan de omgeving. Hoe belangrijk is meteen al het eerste paviljoen, dat handelt over de Staat. Daar vertelt Jo Spier op onnavolgbaar geestige, maar toch volkomen klare en instructieve wijze iets over de inrich- ting en de werkwijze van de staat. De Nederlandse staat is eigenlijk een soort vereniging, zo zegt hij bij zijn platen, je moet ook contributie betalen aan een zekere Lieftinck. Die contributie is hoog, maar je moet eens zien wat er allemaal mee gebeurt. En met allerlei grapjes vertelt hij zo het een en ander, heel be grijpelijk, heel geestig, en heel juist. Het tweede paviljoen handelt over „Onze levensweg", van de wieg naar het graf. Er is een lange wandschildering van Doeve, die die weg uitbeeldt. Heel dat bouwsel van sociale en andere wet ten. die ons beschermen moeten en steu nen, ons opvoeden en helpen wordt hier uitgebeeld en. met prachtige foto's en an der materiaal verduidelijkt. „Ons bestaan" bespreekt de economie van ons land. In eenvoudige beeldenèn voorbeelden wordt hier een overzicht gegeven van ons bestaan voor. in en na de oorlog en ook van de perspectieven van dat bestaan. Onze prestaties Een zeer mooi paviljoen is „Durven en kunnen", waar men laat zien wat Ne derland presteerde en presteert in eigen land en in de wereld. Ons verkeerwe- zen, onze scheepvaart en luchtvaart wor den behandeld, telefoon, radio, televisie, scheepsbouw, industrie, waterbouwkun de. alles krijgt een beurt. Modellen en foto's tabellen en statistieken instrueren de bezoeker van dit zeer leerzame over zicht. i In het viifd- paviljoen kan men zich haarfiin laten voorlichten over het Mars- hali-pian. Weer gaat de wandeling ver- j der, nu naar de paviljoens die „Onze j veiligheid" behandelen. In de ene ruimte krijgt men een overzicht van de geva- j ren, die het dagelijkse leven bedreigen en wat de Staat en andere instellingen daar tegen doen, in het andere paviljoen Izien wi.j hoe wij oiize veiligheid naar buiten kunnen verdedigen, door Atlan tisch pact en Pact van Vijf. door Marine. Land- en Luchtmacht. De beide volgende gebouwen geven 'n indruk van het we tenschappelijk onderzoek in ons land. met vooral speciaal Nederlandse dingen als waterbouwkunde. In het aan de Kunst toebedachte paviljoen krijgen wij een overzicht van wat we op dit gebied presteren. Het laatste gebouw brengt „Ons huis", een wel zeer actueel onder werp, dat hier met zorg wordt behan deld, maar ook het stedebouwkundig plan, het streekplan, het nationale plan. kortom het Nederland van de toekomst. Zo zijn we aan het einde van onze lange wandeling. Een wandeling die ver moeiend was, maar waarbij we veel ge leerd en ook veel genoten hebben. Men moet respect hebben voor de wijze waar op hier is aangepakt en niet minder voor de wijze waarop een grootse idee tot werkelijkheid werd gebracht. Naar wij vernemen hebben de werk geversorganisaties in de meubelindustrie hoewel zij in principe haar standpunt handhaven t.a.v.'het vrijgeven op 5 Mei besloten haar leden vrij te laten op genoemde datum des middags vrij te geven met behoud van loon. Onze athleel Wim Slijkhuis heeft j.l. j Zondag* eindelijk voor het eerst in het j nieuwe seizoen weer gelopen, en wei in de D.O.S.-estafette te Rotterdam. Dat stond eigenlijk bij voorbaat al wel min of meer vast, want zónder Slijkhuis zou I zijn club Trekvogels stellig niet hebben ingeschreven. De D.O.S.-estafette gaat immers over verschillende afstanden die in totaal 7500 m. uitmaken, en zonder Slijkhuis op de. 1600 m. had Trekvogels geen enkele loper van klasse in de baan kunnen brengen. De Hagenaars lagen dan ook ver achter, toen Slijkhuis voor die laatste afstand van 1600 m. het stokje overnam. Maar Wim ging al zijn tegen standers de een na de ander vlot voorbij en zo kon Trekvogels deze estafette dan winnen. Dat was allemaal te voorzien, en toch bleek tot het laatste ogenblik de ongewisheid van sterkere suggestie.- Daar is immers nog altijd bet conflict van Slijkhuis met de K.N.A.U. En nog altijd staat Slijkhuis op het standpunt, dat hij onder de huidige omstandighe den liever.... voetbal in een of ander lager elftal speeltHet is namelijk ver leden jaar voorgekomen, dat Slijkhuis via de K.N.A.U. was uitgenodigd voor diverse buitenlandse wedstrijden en dat de K.N.A.U. toen die uitnodigingen ach ter heeft gehouden. Slijkhuis meent, dat een at'nleet vrij moet zijn om te lopen waar hij wil, en dat het achterhouden van uitnodigingen, nog erger is dan het verbieden om aan een bepaalde wedstriid deel te nemen. Als niet de athleet zelf maar de K.N.A.U. uitmaakt, in welke wedstrijden men wel of niet zal uitkomen, is voor Slijkhuis de aardigheid er af. En zo blijft Wim erbij: „Ik heb er schoon genoeg van". Dat hij j.l. Zondag dan tóch gelopen heeft, verandert aan zijn houding niets. Want hij had een duidelijk voorbehoud gemaakt, dat hij wél in een paar estafettes voor de plooi van Trekvogels zou uitkomen, maar meer dan ook niet. Géén Sliilchuis dus meer in de indivi duele wedstrijden. Géén Nederlandse troef-aas dus meer op de grote interna tionale wedstrijden on de nummers tus- i sen de 1500 en de 5000 meter. En dat is belangriik. Want in de a* zomer worden in Brussel de Euroness athletiek-ksmnioenschaonen gehouden Zou er werkelijk geen Slijkhuis in Brus sel zijn? SUPPORTER O Evenals enkele maanden geleden zul len dezer dagen verschillende niet on der de wapenen zijnde dienstplichti gen van de Koninklijke Marine een opdracht krijgen van het ministerie van Marine om een speciaal toegezonden kaart volgens daarbij gevoegde acn- wijzigingen in te zenden. Ter voorkoming van misverstand wordt er wederom de aandacht op gevestigd, dat het ook ditmaal een oefening betreft waarbij geen dienstplichtigen zullen worden opgeroepen De bedoeling is al leen te controleren of het systeem van oproepen in de practijk voldoet. Deze oefening staat dus geheel los van enige herhalingsoefening, en niemand be hoeft onder de wapenen te komen, in dien hij de hem schriftelijk toegezonden aanwijzingen nakomt Naar Reuter uit Bern meldt, zullen de Zwitserse huisvrouwen binnenkort regeringsinstructies ontvangen tot het vormen van voedselvoorraden, voor het geval, dat er een oorlog uitbreekt. De regering stelt zich op net stand punt, dat de militaire voorbereiding van het land onvoldoende zou zijn, wanneer ze niet vergezeld zou gaan van een vol ledige economische voorbereiding. Daarom moeten er volgens de re gering „redelijke voorraden" worden aangelegd in particuliere- en gestichts huishoudingen, zowel als bij commer ciële ondernemingen in de levensmidde lenbranche. „Deze voorraden zouden een belang rijke rol spelen, indien onvoorziene om standigheden op zekere dag onze voeösel- toevoeren zouden blokkeren", zegt het desbetreffende regeringscommuniqué. Dr. Hirschfeld begeeft, zich naar het restaurant. Rechts naast hem minister J. H. van Maarseveen, die evenals zijn ambtgenoten, dr. F. J. Th. Rutten en L. Götzen ter begroeting aanwezig was. J De „Karei I" s'garenfabriek te E'ndho- ven. v'ert 19 Mei a.s haar souden jubi leum. Teselifk biermede herdenkt een der vier directeuren de heer J. v. Abhe. de dag waarop bil 25 laar geleden deze funet'e aanvaardde, vicen ruim 150 per soneelsleden hun zilveren Jubileum ln dienst van het bedrijf en meer dan vier honderd anderen hun koperen. Met hor loges en fraaie aanstekers zullen deze ju bilerende employés op 19 Mei a.s. tijdens een Intern bedrijfsfeest gehuldigd wor- den. Voor de buitenwereld wordt het ."""den „Karei I"-feest op 20 Mei her- I dacht. Binnenkort zal, zo bestaat het plan althans, het Nederlandse volk dagelijks aan zijn verlossing uit een der zwartste perioden van zijn geschiedenis worden herinnerd. Dit zal dan gebeuren door de klanken van een aantal „vrijheids- klokken", die in een eenvoudig bouwsel in de hoofdstad zullen worden aange bracht, klanken, die elke dag door de radio zullen worden uitgezonden. Een subcommissie van de Nationale Herdenkingscommissie, die zich de toe passelijke naam „Commissie Vrijheidskiok- ken" heeft aangetneten, heeft dit plan ontworpen. De huidige generatie vergeet zo vlug wat er in de jaren van bezetting is geschied en wat onze bevrijding bete kende. Daarom acht men het passend een blijvende herinnering te bewerkstelligen door de dagelijkse klanken van een klok kenspel, dat door geheel Nederland zal moeten -worden gehoord. De commissie was van mening, dat de hoofdstad de juiste plaats was om het klokkenspel aan te brengen. Van andere zijde werd de gedachte geopperd, dat zwaar getroffen steden, zoals Rotterdam of Arnhem, daarvoor beter in aanmerking zouden komen. Behoudens toestemming van het Koninklijk Huis zal de grootste klok de naam Wïlhelmina dragen. Deze klok zal dan ook een spreuk hebben. Voorts be staat het plan een klok te noemen naar Koningin Juliana en een naar Prini Bernhard. De overblijvende klokken dat zullen er elf zijn zullen dan de namen van de elf provincies dragen. Het is de bedoeling, dat luid niet op gramofoonplaten wordt op genomen. Voor dit klokkenspel zal een bedrag van ongeveer 25 000 30.000 nodig zijn. Men is van mening, dat dit bedrag gemakkelijk bijeen te brengen zal zijn, daar reeds veie toezeggingen zijn gedaan. Men wil echter het gehele volk in de gelegenheid stellen een bijdrage te verlenen, reden waarom de kleinste bijdrage welkom is. De Com missie Vrijheidsklokken ontvangt deze bij dragen gaarne op haar girorekening 1011. De Nederlander Herman Vogt. die werkt voor een Oosten-rijks bureau voor opinie-onderzoek, is Maandagavond :n opdracht van „een vreemde mogendheid" door de Oostenrijkse politie gearresteerd, a-M-us werd volgens A. P. van Amerikaan se zijde in Wenen medegedeeld. Men denikt dat hij in Russische handen is. Herman Voigt vroeg huisvrouwen in de Russische sector van Wenen, hoe zij de ~h- ten over de stem van Amerika en het Marshall-plan, toen hij door de polili# gearresteerdwerd. Het Oostenrijks mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft geluid direct weeigeel., dus d.at het ge- j interesseerde verklaard niets van die arrestatie af weten, Vogit werkte sedert December ven het vorige jaar voor het opinie-instituut Zija verloofde probeerde hem gisteren te be zoeken, maar dit werd haar door de Oos tenrijkse politie geweigerd. Het enig* antwoord, dat zij ontving, was, „dat een de radio hei i buitenlandse mogendheid zidh voor Vogt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1