Schiedam veroverde 25 (doornatte) vendelzwaaiers ra- - - Zij waren tevreden en voldaan EYSINK Gth"s" Hulp Een toenemende scheepsbouw- activiteit De jaarfeesten van de K.A.B. Schiedam beleeft film-première R Optel-puzzle DE MAN in 't grijs Rijwielhandel H. B. Matfhijssen 3 Ned. Kath. Vrouwen beweging Maar jammer van de verregende dag Wilton Fijenoord in 1949 ADIO WALDO Handvaardigheid VLAARDINGEN ZATERDAG 6 MEI 1950 PAGINA 2 anfe -■ Afdeling Gilde REPATRIëRENDE MILITAIREN UIT VOORRAAD CONCERT STED. MUSEUM bekendmaking GEEN SPREEKUUR MEDISCHE ZONDAGSDIENST BURGERLIJKE STAND mm r EN JOHN FORD VERDWAALT IN EEN MAGAZINE-STORY NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT REPARATIE-AFDELING ONDER VOND INVLOED VAN SCHERPE CONCURRENTIE programma a a door A. HRUSCHKA .'..V -ivk .-■■■/• Mi Moederlied (Monopole) Benjamin Gigli is een groot zanger. Daarom geeft deze film hem ampel ge legenheid zijn kunnen te demonstreren in menig hartroerend en traan-verstik- ked lied. Als acteur Is hij minder op zijn plaats, maar dat wordt hem door zijn aanhang snel vergeven. De afd, Gilde van de Ned. Kath. Vrou wenbeweging fe Schiedam houdt Maan dagavond 8 uur haar jaarlijkse leden vergadering in de R. K. Volksbond. Deze avond belooft zeer mooi te worden, om- dhit de geestel. adviseur, de weleerw. heer G. de Wit, een lezing houdt met licht beelden over de St. Pieter te Rome. Het bestuur rekent daarom op een grote op komst van de leden. Het vendelen op de Grote Markt stond niet op het programma, maar het was een kleine uiting van de goede wil om, ondanks het slechte weer en de loodzware vlaggen te tonen waartoe de Brabantse gilden in staat zijn. Het is heel anders gegaan, dan U en ik hadden verwacht. Heel anders. IJ had gedacht, dat de ontvangst van de Brabantse vendelzwaaiers in het water is gevallen, maar het had heel weinig gescheeld of zij waren in het grondvat van edeler nat terecht gekomen. Het was evenmin een droef geestige bedoening bij het afscheid. Er werden hartelijke woorden gewisseld en de 25 vertegenwoordigers van de Zuidelijke schutterijen gingen weg met de zekerheid, dat zij Schiedam onder zonniger omstandigheden zouden terugzien en dan eens even een demonstratie vendelzwaaien zouden geven, waarbij vergeleken de episode klassiek vendelzwaaien voor het stadhuis maar een beginnetje zou zijn. monstratie klassiek vendelen, terwijl de heer Verheijen graag het acrobatisch vendelen had laten zien, waarbij de vendelzwaaiers op de grond liggen. Na deze demonstratie ging de groep terug naar de R.K. Volksbond om er de Brabantse koffietafel te gébruiken. Van de regen in de droog De vanen waren echter zo nat ge worden, dat er naar een goede oplossing gezocht moest worden om ze droog te krijgen. Als het kon met de mannen in cluis. Schiedam is niet voor niets ver scheidene grote wasserijen rijk en spoe dig was de oplossing gevonden. De bus bracht de doorweekte gildebroeders naar wasserij Noordhoek, waar tot hun grote verrassing enkele vlaggen na een paar minuten geheel droog terugkwamen. De rest zou volgen. Helaas was het door de vrije dag van het personeel niet moge lijk de vendelzwaaiers even door de droogkamer te laten marcheren om hen er als kurk te doen uitkomen. Aao boord van het troepentrameport- schip „General W. M. Black", vermoede lijke aankomst te Amsterdam 19 Mei a.s-, bevinden zich de volgende negen Schie- damse militairen: A. H. Batoker, Stadhouderslaan 8b; H. Bijioo, Voorosestnaait 30a; H. J. .Goud zwaard, Ridderkerksestraat 27a; B. Hoek, W. de Zwijgerlaan 48; J. A. C. Kéijzer. Kerkewg 87; T. C. Snikkers. Bosboom laan 10c; G. van Trichit, Spinhuispad 9; F. W. Verhoeven, Broersvest 14c III; H- Vroon, Koningin Emma-flait 39. Advertentie 125 c.c. 200 c.c. ST. LIDUINASTRAAT 78 - TELEF. 68156 Op Woensdag 10 Mei zal er onder auspiciën van het Stedelijk Museum een concert gegeven worden in de Aula, door Bea Marckenzie .sopraan, P. Cuperus, or gel en piano en drs. C. H. Schmidt, viool. Uitgevoerd worden werken van Bach en Mozart. In verband met werkzaamheden aan de waterleiding naar v.m. Kethel, zal de watertoevoer Maandagavond, 8 Mei a.s., na 19 uur naar de Noordvestsingei, Vel- levestsingel, Damlaan, Oude Dijk en v.m. Kethel voor enige uren worden onder broken. De Wethouder van Gemeentewerken is a.s. Maandag verhinderd zijn wekelijks spreekuur te houden. L. H. Geerdes, Veenlantstraat 2. telef. 68357; G. D. Maas, Nieuwe Haven 147, telef. 68067; W. A. de Ridder, Stadhou derslaan 46, telef. 67590. Apotheek fa. A. Gouka, Hoogstraat 29. GEBOREN; Martinus L„ zn. van B. K. Brons en S. Barzilaij. Aaltje C„ dr. van J. Zeeuw en C. Rodenburg. Jan nétje, dr. van P. L. Bovenlander en A. Olofsen. Jannetje, dr. van A. L. de Bruin en J. E. v. d. Brink. Marinus, zn. van C. Poot en K. P. v. d. Berg. OVERLEDEN: G. v. d. Kleij, 84 j„ we duwe van C. v. d. Kleij. Citaat van de dag; Er zijn men sen, die niets met ernst doen, be halve spelen. Vandaag, Zaterdag 6 MeiGeen agen da. Geen Torenzaal. Morgen, Zondag 7 MeiGeen agenda. Overmorgen, Maandag 8 Mei; R. K. Volksbond 8 uur jaarvergadering R.V.B. afd. Gilde, lezing over de St. Pieter. DagelijksPassageDe heldhaftige stormloop; MonopoleMoederlied. Het zat het bestuur van de Oranje Vereniging nu ook helemaal niet mee. God Pluvius was neetorig en weigerde een fatsoenlijk buitje af te wisselen met wat zonneschijn. Het bleef maar dreine rig drenzen, zodat de grote bus van de B.B.A. met naargeestige druilerigheid kwam binnenrijden voor de Volksbond, daarbinnen was het wel gezellig. De Veth had zijn heiligdom met oranje- lampen opgetuigd, zodat de verlichting voor het jaarfeest van de KAB tegelij kertijd dienst kon doen ais omlijsting voor de ontvangst van de Brabantse gas ten. Al om even na 1 uur waren ze er, hoofdman (kapitein) Verheijen met de mannen van het St. Antonius- het St. Antonius en Sebastianus- het O.L. Vrouwegilde, het gilde van O.L. Vrouw Van de zeven weeën en het St. Leöiiar- dusgilde. Vier koningen waren erbij en de keizer-vogei, die nog stamt uit de 15e eeuw droeg Verheijen zelf, omdat keizer onlangs gestorven ig. Mr. Peek nam de gelegenheid te baat om de betekenis van de bevrijding en de daarop volgende jaren voor Schie dam te schetsen alvorens hij in het bij zonder het woord richtte tot de vendel zwaaiers en erop wees van hoeveel be lang hun werk is; niet alleen uit folklo ristisch oogpunt, maar ook uit dat van gemeenschapsbinding. Een pluim stak hij de O.V. op de hoed, omdat deze jaar in jaar uit werkt om tijdens de grote feestdagen aan Schiedam bijzondere at tracties te geven, ondanks gebrek aan medewerking en tekort aan middelen. Hij prees in het bijzonder dit initiatief om de Brabanders naar Schiedam te ha len. Na deze toespraak werd rondgegaan met Oranjebitter. De organisatoren waren inmiddels tot de conclusie gekomen, dat het onmogelijk zou zijn om op Boshoek te demonstreren, want wel waren zei len neergelegd om de ergste modderplek- jes te bedekken, maar deze zeilen waren intussen vijvertjes geworden. De gymna stiekverenigingen, nöeh de vendelzwaai ers konden dus optreden, Excelsior, de Ó.D.O. 2 en het Tamboer en Pijperkorps De Harmonie" bleven nu op de Grote De vier koningen waren behangen met Markt om te kijken naar een demonstra- tientallen zilveren schilden. Er waren tie van 11 vendelzwaaiers. Het was een schilden bij, die reeds in 1948 het 675 jarig bestaan van het gilde memoreerden. Een eeuwenoude traditie was te gast In Schiedam, maar de luister van de gilde-stoeten moest verre blijven, omdat de zon weigerde medewerking te ver lenen. Een ogenblik droegen de vendelzwaai ers tijdens de tocht naar het stadhuis hun machtige Vaandels in volle glorie, maar toen de regen met de oude verf aquarel ging spelen, rolden de gilden broeders hun kostbare vlaggen op. Nog nooit hadden zij in zulk slecht weer ge marcheerd. Op het stadhuis wachtte hun een oud- koning. Burgemeester Peek met de ver sierselen van het koningschap van het gilde van Pannerdan stond gereed om üch te goed te doen aan de herinnerin gen aan glorievolle dagen, toen hij leefde m een gemeenschap, waar het gilde de eigenlijke normen van de samenle ving bepaalde. Na de begroeting kwam het gehele gezelschap in de raadzaal tezamen om er ontvangen te worden door het Ge meentebestuur in de personen van mr. Peek, mr. v. Bochove en de heer Sabel. imposant gezicht, ondanks de regen, de mannen in de kleurige tunieken met de kuitbroeken en witte kousen, bezig te zien de door de regen lood-zwaar ge worden vlaggen in velerlei bewegingen rond te draaien. Het bleek een uiterst zwaar werk om op het rhythme van de tamboer alle bewegingen met flair uit i te voeren, want de vlaggen scheerden langs de grond en werden daardoor ex tra zwaar. Zij schoten niet-goed door. Bovendien was dit nog slechts een de- Bij wasserij Noordhoek werden de drijfnatte vaandels keurig droog afgeleverd. De zwaaiers moesten eens goed voelen, of het wel waar was. Het ongelooflijke is gebeurd. Het Pas sage-theater beleeft een première. Door een toeval kan hier als eerste plaats in Nederland een film van JohnFord ver toond worden. Moge de directie van het Tuschinsky-concern ons nog vele malen met dit toeval zegenen en dan boven dien ook het nog betere genre hier in troduceren. Want deze première is zeker geen pro duct dat men cadeau geeft voor 'n goede reprise, ook al is het geen meesterwerk geworden. Er speelt een John Wayne in als Kapt. Brittles, die in de 150 fSbis, die hij in 20 jaar gemaakt heeft, tot 'n 100 procent filmacteur is geworden, waarvoor in het genre geen betere bestaat Het is merk waardig, dat Wayne door Ford ontdekt is in 1939. nadat hij gedurende de der tiger jaren zoveel Cowboy-films (z.g. quickies) had gemaakt, dat hij zelf zei. te moeten slapen in het zadel. Deze geschiedenis is een typisch be wijs voor John Ford's capaciteiten als een talent-zoeker en spelregisseur. Ook nu weer heeft hij rond zich verzameld een troep spelers .waarin vooral Ben Johnson als Tyree opvalt. Hoezeer een regisseur in de film is aangewezen op zijn camera-man, wordt duidelijk uit de ze film: „De heldhaftige stormloop" Ford is als film-regisseur een man van het zeer trage rhythme. Men zou hem Een koning en een kapitein ont moeten elkaar. Bur gem. Peek drukt de hand van hoofdman Vereyken tijdens de ontvangst op het raadhuis. DACBIAO VOO» SCHIEDAM IN OMSTHEAEH 72ste Jaargang No. 21228 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode. Rotterdam. Abonnementsprijs 4,30 per kwartaal, 1,45 per maand, f 0,35 per week. Advertentle-prtjs op gewone kolombreedte 0 15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. Contract tarieven tegen gereduceerde prtjs verkrijgbaar bij de administratie of btj de erkende advertentie bureaux. Kampioenen (kleine advertentlen) tot 28 woorden 50 ct. Elk woord meer 3 cf Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentte-wezen. Directeur J. Kuijpers. Hoofdredactie: Prof. Dr. St. Tesser O.P. en Leo J. M. Hazelzet bepaald „sloom" kunnen noemen door de starheid, waarmee hij de camera laat hanteren en door 't gemis aan dynamiek in de montage. Hij werkt bij voorkeur met long-shots, waarbij hij verkikkerd schijnt op de natuur-opnamen, die ech ter door een noodlot nooit zelfstandige dramatische betekenis krijgen in de film. Als de camera betrekkelijk immobiel is, moet de camera-man zelf een groot kun stenaar zijn om het beeld interessant te maken. Gregg Toland stond Ford echter deze keer niet ter zijde en Winton Hoch tracht niet eens zijn hoogte te benaderen. Hoezeer een regisseur eveneens afhan kelijk is van een goed scenario, blijkt uit deze film. Het Satevepost-verhaal „She wore a yellow ribbon" maakt de strijd om een meisje tot het hoogtepunt van het verhaal. Het is haar grilligheid, die het noodzakelijk maakt om een pa trouille uit te sturen met de twee vrou wen. om hen. dwars door opstandig ge bied, naar Californië te brengen. Ford zag hierin niets en begon het verhaal te bouwen op Kapt. Brittles als hoofd persoon .Maar hiermee was hij de dra matische lijn kwijt en hij is er niet in- geslaagd die naar zijn eigen inzichten opnieuw op te bouwen. Toch is er ge noeg afwisseling aan humor en spanning, beide met grote beheersing toegepast Victor Maclagglan geeft in de kroeg een staaltje boksen weg, dat menigeen nog lang zal heugen,, terwijl er gevechten met Indianen in voorkomen, die de lief hebbers kunnen doen likkebaarden. Ik houd van jedat is alles Reeds enkele .avonden is door het Ama teur Toneelgezelschap „Magna Pete" uit Rottendam, ter gelegenheid van het jaar feest van de K. A. B., opgevoerd het blij spel: „Ik hou van je.... dat is alles". In zijn openingswoord heette de heer C. Meyer alle aanwezigen hartelijk wel kom op deze avond en zei o.m.. dat het louter toeval was,dat juist de bevrij dingsdag de dag was waarop de K. A. B. het jaarfeest viert. Hierna werd door hem verzocht om ter gelegenheid van de her denking van onze bevrijding staande het Wilhelmus te zingen. Het blijspel van Jerome K. Jerome, naar bewerking van Kees Spie-rimgs, mag zeer zeker geslaagd heten. De rollen van de oude Engels adelijtoe dames werden zeer goed vertolkt door de dames G. van Eyck en D. de Bie. Zij waren de oude' statigheid: der adel. .geheel geregeerd door de butler en zijn uit 23 man bestaande familie. Er vindt echter een grote ver andering plaats. Hun neef treedt te Parijs in het huwelijksbootje met een cabaret- artiste, die later een nicht van de butler blijkt te zijn. Het jonge paar komt naar Engeland over en nu wordt de artiste bekend met wie zij is getrouwd, want de jongè Lord had zijn afkomst steeds voor haar verborgen gehouden. De jonge vrouw zit mdddem in de moeilijkheden. Haar vroegere manager George P. Newte trachtte uitkomst te brengen, doch zijn loomst is voor de butlersfamilie een ver schrikkelijke verrassing, nog vergroot door de komst van vier charmante zange resjes. De jonge vrouw maakt dan haar man bekend met naar afkomst en ont slaat de butlersfamilie. Doch wanneer de oude tantes vertellen aan de jonge Lord dat zijn overgrootmoeder maar een ge wone dochter van een steger was voor zij in de adelstand verheven werd, komt alles weer in het reine, zelfs de butler belooft verbetering. De rol vain, manager werd door de heer Johan H. Juray zeer goed gespeeld: de artiste, die een zeer moeilijke rol had, bleek voor deze taak zeer geschikt. Na afloop der toneeluitvoering werd onder leiding van de heer H. Westdjjk een gezellig bal gehouden, met medewerking van „The Yellow Black Stars", de band der K. A. J., o. 1. v. de heer J. Ruigrok. In de R-K. Volksbond was intussen de koffietafel klaar gekomen, zodat de gas ten konden toetasten. Er werd zo aan stekelijk gezongen, dat ook de liêkens uit Oost-Brabant aan de beurt kwamen en wij Noord en Zuid in een hartelijk vrijersliedje tot elkaar zongen: „ik hou zoveul van ou". De heer Kamp, voorzitter van de Oranje Vereniging onderbrak een ogen blik de jolijt om de vendelzwaaiers van harte dank te zeggen, dat zij toch nog hadden willen draaien. Het was een proeve van wat volgen zal bij een nieuw bezoek. Wanneer dat zou zijn, kon spr. nog niet zeggen, maar het zou beslist plaats vinden. Ter herinnering aan de prettige middag bood hij aan hoofdman Vereijken het zilveren schild aan, waar van wij gisteravond een afbeelding plaat sten. Een donderende ovatie klonk uit de kelen van de stoere Brabanders, toen de heer Kamp sprak over weerom-komen, maar het enthousiasme steeg de forse stembandkracht van aller kelen te boven, toen het schild werd aangeboden en de tenor van het O.L. Vrouw-gilde een drie hoera's op de O.V. inzette. De heer Vereijken dankte voor het schild en hoopte, dat een tweede bezoek werkelijkheid zou worden. Al had hij de verantwoordelijkheid over zoveel vaak nog jonge knapen, dan zal hij van deze wens allerminst zijn teruggekomen, na het bezoek, aan de Raam, waar het gezelschap uit Daal- meijers bessenvat de vredesmaat drong, die van mond tot mond ging. Voordien was iedereen dorstig (en duizelig) gewor den bij het kijken in het grondvat van IOjSOO liter en allen besloten plechtig, dat alle verhoogde accijns uit den Lieftinck- boze zou zijn. De vastberadenheid werd tot vlammende strijdlust na een tocht door de distilleerderij eh het juiste ge bruik van enkele flessen met oude roem. Was het wonder, dat het gezelschap in operbeste stemming de bus opzocht, vol deernis voor de chauffeur, die zelfs niet aan hét grondvat had mógen ruiken zelfs geuren kunnen bedwelmen. In de R.K. Volksbond was het daarna een hartelijk afscheid, dat voor menig be zoeker aan het K.A.B.-jaarfeest enigszins vreemd aandeed. Maar die kwamen dan ook uit een regenachtige nuchterheid, terwijl de vendelzwaaiers een stuk re clame meenamen naar Beek en Donk, dat Schiedam er ten allen tijde weer met pro fijt zal kunnen terughalen. Het is heel anders gegaan, dan iemand had kunnen verwachten. Maar als de O.V. ooit een grandioos succes behaald heeft, dan bij 25 vendelzwaaiers uit Beek en Donk. En wie zal zeggen, of er bij een volgende uitnodiging van vendelzwaaiers geen karavaan bussen zal meekomen. Aam het verslag over 1949 van de Dok en Werf Mij Wilton Fijenoord te Schie dam is het volgende ontleend: Het bedrijf heeft gedurende het ge hele jaar op vrijwel volle capaciteit ge werkt. Tengevolge van scherpere con currentie in binnen- en buitenland werd het tijdelijk iets minder druk in de afdeling reparatie, terwijl de bedrijvig heid in de afdeling scheepsbouw toe nam. Tegen het einde van het boekjaar is de drukte bij de reparatie toegeno men en deze tendenz heeft zich in de eerste maanden van 1950 voortgezet- Een zeer belangrijk gedeelte van de in 1949 uitgevoerde scheepsherstellin gen geschiedde voor buitenlandse re kening, zodat onze onderneming haar aandeel tot het verkrijgen van deviezen heeft bijgedragen. De herstel werkzaamheden aan ons, tij dens de oorlog zwaar beschadigd, 46.000 ton metende dok IV zyn in 1949 zover gevorderd dat, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, dit diok bij het ver schijnen van het onderhavige jaarverslag wederom in gebruik zal zijn genomen. (Is inmiddels gfschied Red.) In Augustus 1949 hebben wij met de Maschinenfabrik AugsburgNürnberg te Augsburg, ter vervanging van onze tij dens de oorlog verlopen overi>.nkomst, voor de duur van tien jaar een contract afgesloten voor de verkrijging van een licentie voor de bouw van M. A. n. en- kelwerkende viertakt-, enkelwerkende tweetakt- en dubbelwerkende tweetakt- Dieseimotoren. De mogelijkheden tot het betrekken van grondstoffen, gereedschappen en gereed fabrikaat zijn in de lo°P ^_an 1949 groter ge* eden. In de prijzen Ro men de loonstijgingen, de kosten der sociale voorzieningen en in het alj»e" meen de gevolgen van de In September 1949 ingetreden devaluatie meer en meer tot uitdrukking. In 1949 hebben belangrijke werkzaam heden en aanschaffingen ten behoeve van het herstal, de modernisering erj. de uit breiding van onze bedrijfsinrichtingen hun beslag gekregen. Deze voorzieningen hadden in de eerste plaats betrekking op onze werf te Schiedam. Het financieel resultaat over 1949 moet bevredigend worden geacht. Na afschrijving van ƒ3.952.441 (v. j. 4.051.262) op de kosten van gereedgeko men uitbreidingen en vernieuwingen is het mogelijk, evenals over 1948, een divi dend van 7 pet. op de gewone aandelen en de prioriteitsaandelen uit te keren. Het bruto-overschot over 1949 bedraagt, na aftrek van reeds betaalde en reser vering van nog te betalen belasting ƒ6.327.716 (6.528.225). Voorgesteld wordt hiervan te bestemmen voor afschrijving ƒ3.952.441 (4.051.262). bijschrijving by de reserve voor dubieuse debiteuren, molest- schade en bijzondere risico s 899.49b (1:025 944) dotatie aan de Stichting Pen sioenfonds Wilton Fyenoord ƒ300.000 (onv.). Van het ter verdeling overblijvende bedrag ad 1.175.779 (1.151.018), wordt o.a. voorgesteld te bestemmen voor: divi dend op de preferente aandelen 5 pet. 52.200 (onv.), divideno op de gewone aandelen en de prioriteits-aandelen 7 pet. 915.096 (onv.). Zoals uit de in het verslag op genomen staat van onderhanden wer ken blijkt, is men het nieuwe boekjaar ingegaan met een goed voorziene or derportefeuille voor nieuwe bouw. Over de bezetting van de afdeling reparatie heeft men tot dusver niet te klagen. De directie vertrouwt er in te zullen slagen ook in de toekomst, zij bet na veelal scherpe concurrentie, een bevre digend aandeel in de op de markt ko mende opdrachten te verwerven en een harmonische verdeling van onze werkkrachten over de verschillende bedrijfsafdelingen van onze onderne ming te bereiken. Advertentie BIJ GEEN GEHOOR TEL 69915 GRONDVERKOOP VOOR EEN SCHOOL VOOR CHRISTELIJK NIJVERHEIDS ONDERWIJS AAN MEISJES. De vereniging tot het verstrekken van christelijk nijverheidsonderwijs aan meis jes, alhier, heeft verzocht haar een ter rein van 400 m2 bouwgrond te verkopen, gélègen ten noorden van de Schiedamse- dijk en de spoorlijn Rotterdam—Hoek van Rolland, ten behoeve van de stich ting van een nijverheidsschool voor meis jes. B. en W. stellen de Raad voor deze grond aan voornoemde vereniging te verkopen tegen de prijs van 10 per m2, met dien verstande, dat de grond wordt verkocht zoals hij daar ligt. De kosten van de op het uitbreidingsplan geprojec teerde weg, voorzien van riolering, ver lichting en waterleiding, komen daarbij ten laste van de gemeente. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen kan zich in beginsel met een en ander verenigen. De Vlaardingse Jeugdgemeenschap or ganiseerde handvaardigheids-cursussen. Van de 154 deelnemers(sters) volgden 48 de afd. Boetseren; van deze cursisten had niemand eerder met klef gewerkt. Onder leiding van mej- Th. de Vroo- me, studente aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten en Technische Weten schappen te Rotterdam, werd in 8 lessen o.a. deze prestatie bereikt door onge schoolden. Dit werkstuk werd vervaardigd door de 13-jarige L. van Nes en uit dankbaar heid voor het werk van de georganiseerde jeugd, op de tentoonstelling aan de voor. zitter van de V.J.G., Ds. Schouten aan geboden. In bovenstaande optelling bestaan de getallen 1 en 2 samen uit de cijfers 01 —2—3 1 5—6—7—8—9. In de som (ge tal 3) komen slechts twee cijfers voor, waarbij de letters a en b steeds hetzelfde cijfer voorstellen. Oplossingen inzenden tot Donderdag middag. De oplossing van de verbeterde N. puzzle luidt: 1 netheid, 2 narcose, 3 na dorst, 4 Niagara, 5 namelijk, G netwerk, 7 notitie, 8 Naarden, 9 Nigeria, 10 Navar- ra, 11 nuchter, 12 noentijd, 13 negotie, 14 noorden, 15 Nijmegen, '6 naphtha, 17 Nir wana, 18 nakomer, 19 niemand, 20 no velle, 21 nerveus, 22 navrant, 23 Nehe- mia, 24 neutrum. Het gevraagde spreek woord: De takken aarden naar de stam. Prijs gewonnen door C. P- M. Gunne- wegh, Lorentzlaan 46d, Schiedam. 8) Op de eerste vraag kan ik bevesti gend antwoorden. Om zeven uur kwam hij mijn woning voorbij. Ik stond juist aan de deur en stak de lantaarn aan, toen hij mij aansprak en vroeg, of er niet een andere weg naar het station leidde, want de grote baan was zo vre selijk stoffigIk verwees hem naar de wandelweg langs de beek, maar voeg de er bij, dat die wel aangenamer en zelfs korter was, maar 's avonds erg don ker, door het dichte bos, dat er naast loopt. De vreemdeling zei, dat het wel zou gaan, want de maan zou spoedig op komen. Was hij kalm of nogal opgewonden. Om u de waarheid te zeggen, niet erg kalm. Integendeel Droeg hij iets in de hand? Een kleine zwarte tas en een wan delstok, zoals 's middags bij de eerste ontmoeting. Dank u, Lampl, u kunt gaan. Eindelijk werd nog vrouw Stojan in verhoor genomen. Met betrekking tot de vreemdeling vertelde zij ten naastebij 't- zelfde als de kastelein uit „Het Witte Hert". Ook zij moest erkennen, dat hou- I ding en gang van de man in het grijs toen hij terugkwam van het huis van de weduwe zekere haast en zenuwachtig heid verrieden, die zij niet had opge merkt toen hij daarheen ging. Zij schreef dit echter toe aan de reeds invallende schemering en eerst toen de moord be kend werd herinnerde zij zich die bij zonderheid. De rechter ondervroeg de dagloonster aangaande haar betrekkingen met de vermoorde. Zij had mevrouw Walker niet beter dan de anderen gekend. De vermoorde kwam in de laatste tijd de kleine Ida nog al eens bezoeken en moest, in weerwil van haar nog al zon derlinge manieren, een gevoelig hart hebben gehad, verklaarde vrouw Stol- jan. Waarom meen je dat., vorste de rechter. Heeft zij je bewijzen van die goedheid en gevoeligheid gegeven? Ja. Vier jaar geleden leed het kind van een boerin aan diphteritis. Mevrouw Walker ging er iedere dag verscheidene malen heen, verving de moeder bij het bed van de kleine en verpleegde deze als was het haar eigen kind. Nog méér bezorgdheid toonde zij, toen, nu zes jaar geleden, de enige zoon van de kaste lein uit „Het Witte Hert" aan typhus leed. Zij schreide en kon maar niet tot bedaren te komen. Eens, op een dag tydens de crisis, kwam zij nog omstreeks middernacht bij mij aankloppen en ver zocht my, naar Grünau te gaan, om naar de toestand van de kleine Lampl te gaan informeren. „Arme moeder;" zei ze „Arme moeder! Ik kan my voorstel len, hoe angstig zij is.Ik heb geen rust, vrouw Stojan, vóórdat ik weet, hoe 't nu met Karl is gesteld. Mijn Ida was ook zeer aan haar gehecht en schreit nu ge durig om haar... Ja, dat zy goed van hart was, Hjdt geen twijfel. Had mevr. Walker betrekking met de familie op Grauenegg? O neen! zij groetten elkaar zelfs niet. Wordt de weg naar 't huis van me vrouw Walker veel gebruikt? Integendeel. Mevrouw kreeg geen bezoeken en de smalle, nogal steile weg naar 't kasteel, die uit vroegere tyd da teert en nu helemaal verwaarloosd is, wordt door niemand gebruikt. De Graue- neggers hebben een eigen weg van Grü nau laten aanleggen, en die is korter en gemakkelijker. Heeft mevrouw Walker je nooit gezegd, dat ze bang was voor inbraak en diefstal? Neen, ze was dapper van aard en kende geen vrees. Bovendien ging zij voor arm door! Wie zou op de gedachte zijn gekomen, btj haar iets te gaan zoe ken? Trouwens, de streek is zeer veilig, de mensen slapen met open deuren en er is nooit iets gebeurd. Goed... Je kunt gaan, vrouw Stojan. De rechter van instructie keek naar Hempel, die op dat ogenblik kalm een sigaret rookte. Wel, wat denkt u ervan? vroeg de rechter. Veel nieuws zijn we niet te we ten gekomen. Hempel stond op en streek zich het blonde haar van 't voorhoofd. Méér dan ik durfde hopen, ant woordde hy laconisch. Nu moeten we op de eerste plaats trachten, de man te pak ken te krijgen: hy is de moordenaar. Daar valt, om zo te zeggen, niet aan te twijfelen. Maar hoe komen we de ke rel op het spoor? In 't grijs geklede man nen lopen er bij honderden rond. Bevel tot aanhouding! Signalement! Ik zal het concept maken en u neemt 't mee. Als 't maar enigzsins mogelijk is, moet de tekst reeds morgen gedrukt en verzonden zyn. Ik ben in het alge meen geen voorstander van die maat regel, maar in dit geval moeten wy elk middel te baat nemen. Rijdt u niet mee terug naar de stad Geen denken aan! Ik heb hier nog veel te doen. Op de eerste plaats de pa pieren van de dode. Hempel fronste de wenkbrauwen, als had hij reeds teveel gezegd. Goede dag! bromde de detective. En met de handen in de zakken van zijn overjas verliet hy 't bureau. Zonderlinge kerel! mompelde de rech ter. Maar sluw, sluw! Ik ben nieuwsgie rig, hoe hij de „man in 't grijs" te pak ken zal krijgen. Intussen slenterde Silas Hempel weer naar 't huis der weduwe Walker. Hij was zó verdiept in gedachten, dat hü niemand zag, hoewel vrij veel Grünauers gebruik maakten van de Zondag om op het toneel van de misdaad een kijkje te gaan nemen. Van tyd tot tyd bleef hy staan, trok gedachtenloos aan z'n sigaret en wierp dan een vorsende blik op de vallei. Links van hem, tegen de flank van de berg, zag hü [t kasteel Grauenegg op doemen en te midden van het dal 't huis van de weduwe Walker en de hut van de dagloonster: voorts waren er, afge zien van enige tegen de rechterflank van de berg gelegen boerderijen, in het Grauenegg-dal geen andere gebouwen te bespeuren. Nu stond Silas Hempel voor 't huisje van vrouw Stojan. Deze scheen nog niet teruggekeerd te zijn, maar op de bank vóór de hut zat een in dekens gehuld bleek kind, met donkere ogen, dat nieuwsgierig de voorbijgangers bekeek, 't Was een extraatje voor de arme klei ne, want op gewone Zondag kreeg men daar bijna niemand te zien. Hempel bleef staan en knikte het kind vriendelijk toe. jy bent de kleine Ida, nietwaar? vroeg hij. Ja, meneer. Ben je al lang ziek? Ja, meneer, ik weet zelf niet hoe lang al. Ben je niet bang, zo helemaal al leen, als moeder niet thuis is? Neejj. Ook nu niet, nu zo dicht in de buurt iets ergs is gebeurd? De kleine wierp 'n schuwe blik ln de rich ting van 't huis der weduwe, en Hempel zag, dat haar ogen zich met tranen yul- den. Vol deernis met het arme kind, kwam hy een stap dichter btj en vroeg; (Wordt vervolgd) ZONDAG 7 MEI. HILVERSUM I (402 M.) 8.00 NCRV. 8..10 KRO, 17.00 IKOR, 19.00 NCRV, 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.;- 8.30 Geref. kerk dienst; 9.i5 zangkoor; 9.30 Nieuws en water standen; 9,45 Gram.; 9.55 Hoogmis; 11.30 Gram.; 11.40 Kamerork. en solist; 12.15 Apo logie; 12.35 Gram.; 12.40 Lunchconc.; 12.55 Zonnewijzer; 13,00 Nieuws, mededelingen en Kath. nieuws; 13.20 Lunchconc.; 13,40 Gram.; 14.20 „Uit het boek der boeken"; 14.35 Koor; 15.05 „Katholiek overleg"; 15.30 Strijkkwar tet; 15.55 Gram.; 16.10 „Katholiek Thuisfront overal"; 16.15 Reportage; 16.30 Vespers; 17.00 Vesperdienst; 18.00 Zlekendlenst;; 18.30 Gram.; 19.00 Gewijde muziek; 19.15 Bijbelcauserie; 19.30 Nieuws; 19.45 Actual.; 19.53 „In 't boeck- huys"; 0.05 De gewone man; 20.12 Gevar. Progr.; 22.35 Actual.; 22.45 Avondgebed en liturg. kalender; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Pymphonie-orkest en solist. uoiyERSUM n (298 M.) 8.00 VARA, 10.00 17 70 t', j°*80 IKOR, 12.00 AVRO, 17.00 VPRO, »«n ™RA' 20.00-24.00 AVRO. h„r p,,„Ws weerber.; 8.15 Postduiven- 9nn"v»o=^.r^v,: 8 30 v- d- tuin;-8.45 Orgel; q'is Vpmlov 910 Sportmededelingen; 9.15 Verzoekprogr,; 9 45 causerie; 19.05 V. d. Kinderen; 10.30 Doopsgezinde kerkdienst; 12.00 Kamermuziek; 12.30 v. d. jeugd; 12.40 Ned. volksliedjes; 13.00 Nieuws; 13.20 ,,De spoor wegen spreken"; 13.30 Harmonie-ork.; 13.50 ,,Even afrekenen, heren"; 14.00 Gram.; 14.05 „pa f?haIfuur: 14,30 Omroepork.; 15.45 Film- P-rnn 16 00 Dansmuziek; 16.30 Sportrevue; sprekken met luisteraars"; 17.20 Mu- w!„?J?_£auserle; 17.30 „Ome Keesje"; 17.50 Meisjeskoor; 18 05 gp^t; 18-15 Nieuws en sportuitslagen; i8.80 v. d. Utrijdkr.;. 1B.0O Radloiympus; 19.30 Semi-kUssleke muziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Populair conc.; 20.35 ,rHet houten paard" hoorspel; 21.10 Tenor en piano; 21-"*5 Actual.21.55 Surinaamse volks muziek; 22.10 Hersengymn 22.35 viool; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. RADIODISTRIBUTIE ÏII: 8.0Ö VI. Br. nws. 8.05 gram. 8.30 dagkl. 8.40 conc. 8.55 postduivenber. 9.00 nws. 9,-15 gram. 9.20 gespr. apéritief. 9.30 gram. 10.00 Fr. Br, gram. 11.00 VI. Br. staf Nees (beiaar- dier). 1150 vrol. gram. 11.45 journ! 12.00 zangpl 12.15 ork. The Rainbow". ÏKOO nws. 13.15 leuke liedjes. 13.30 v. d. sold. 14.00 opera- en tongpi. 15:30 gev. gram, 16.00 Eng. H.S. BBC Opera-ork. en koor. 17.00 VI. Br. lichte gram. 17.30 Mertens (org.) 17.45 marsmü'z. 17.55 sport. 18:00 sonate v. cello en piano v. Grieg. 18:30 Lux. Time for a song.. 19.00 VI. Br. n\v*L "19.30 Eng. L. P. .Palm Court. Orch". 20.3(7 com singing. 21.00 VL Br. óïk. 'V. d. ttuz. academie te Rqesselaere m. Sol. 2L50 amus. müz. 22.00 nws.". 2.15 Stkbatr Mater (vervolg v. Roe'sselaere). 22.50 :ainüs, muz. 23.00 ïiws. 23.05—24.00 gram. RADIODISTRIBUTIE IV: 8.00 Eng. L.P.: Rossboro.ugh (paino), 8.20. „Ran-( chers". 8.40 Ch. en .H. Smart (org.). 8.Q0 nws. 9.10 koorzang. 9.30 Mil. ork. 10.00 gram. 10.30 y.TJie Keynotes". 11.00 „Ig norance is bliss". 11.30 Fr. Br.: zang, 11.45 Jazz. 12.00 kunstoverz..en weerbr, 12.08 Ens. Alexandre. 12.30 L.P. verz, pr. 13.45 „Take it from -here", 14.15 Far- non en ork. 15.00. Fr-Br. gram. 15.50 Belg. mil. muz. 16.00 Eng L.P.: filmpr, 16.45 Fr. Br.: dansmuz. 17.30 v. d. sold. 17.45 Eng. L.P. BlaCk en-dansork. 18.30 „Ray's a laugh". 19,00 nws. 19.30 VI. Br.: „Radiomozaik". 21.00 Eng. L.P. „Variety Bandbox". 22.00 nws. 22.15 Semprini (pia no). 22.30 „Think on these things". 22.45 Macpherson (org). 23.15 Laurie Johnson ork. 23.56-24.00 nws. HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24.00 NCRV. 7,00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek, 7.45 Een berichten. 8.10 Sportuitslagen. 8.20 Gram. S.15 woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer- Voor de zieken. 9.30 Waterstanden, 9.35 Gram 10.30 Morgendienst. 11,00 Fluit en piano. 11.20 Voordracht. 11.40 Gram. 12.00 Maandag 8 Mei Trio. 12.33 Marinierskapel. 13 00 Nieuws. 13.15 Mandolinemuziek 13 45 Gtam.-14.Q0 School radio 14.35 Strijkkwartet. 15.00 Gram. 15.30 Pianovoordracht 16-00 Bijbellezing. 16.45 Gram. 17.00 V. d. kinderen. 17.15 Gram. 17.45 Koor en solist. 18.05 V. d. kinderen. 1820 Sportpraatje. 1830 Metropole-ork en solist. 19.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.35 „Johann Se- bastiaan Bach'hoorspel. 21,30 Koor. Baeh- ork. en solisten. 22.00 Intern, evang. com ment. 22.10 Kamermuziek. 22 45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15- 24.00 Gram. HILVERSUM II (298 Mi) 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. ?!5 Gram. 8,55 V. d vrouw 9 00 Gram. -10-00 Morgen wijding. 10.15 Gram. 11.00 „Op de uitkijk". 11.15 Carillon en orgel. 12.00 Dansmuziek. 1233 „In 't spionnetje". 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13,15 Promenade-ork, 13.50 Gram. 14.00 „Wat gaat er om ln de wereld?", cau serie 14.20 Ptanovoordracht. 14.45 Voor dracht en harpspel. 15.00 Tenor en plano' 15 30 Voordracht. 15.45 V. d. vrouw. 16.30 V. d. kinderen. 1645 ..Musicalender". 17.30 V. d. padvinders. 17.45 Regeringsuitz, 13.00 Nieuws. V. d. kinderen. 19 05 Filmprogr. 19,30 Muzt- 18.15 Gram. 18.30 V. d Strijdkrachten. 19 00 kale causerie. 19 45 Regeringsuitz. 20.00 Nws. 20.10 Gevar. progr 23 00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.25—24.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws., 7.05 gram., 7.30 fcron., 7.40 gym, 1.50 gram., 8.00 nws., 8.05 conc., 9.00 nws., 9.05 gram., 10.00 Eng. L. P. Smitton (or gel), 10.30 Pol. ork., 11.00 mrs. Dale's dagb., 11.15 d'Amato en daasork., 11.45 voordr., 12.00 VI Br.: conc. walsen, 12.15 Trio Seyers.^ 12.30 weer. en lan-db.ber., 12.40 verv. trio, 13.00 nws. en sport, 13.15 Eng. H S. „Those were the days", 13.55 cricket, 14.00 Fr. Br.: werken van Rimsky Korsakow, 15.00 Eng. L. P. ens. ..Dulcet Strings" 15.30 v. d. sold., 15.45 Kinsmert en dansorl:., 16.15 VI. Br,: gram., 16.30 omr.koor, 17.05 nws.. 17.15 ork. de Ville, 17.50 deck, 18 00 A. Chislett (piano), 18.25 boekbespr., 18.30 v. d. sold., 19.00 nws., 19.30 volksmuz., 19.50 fCuill., 20.00 Eng. L. P. „Rainbow Room", 20.45 verz pr., 21.15 Fr. Br. Gr. Symph. conc., 22.00 VI, Br. nws., 22.15 verz.pr,, 23.00 nws., 23 05 —24.00 mod kamermuziek. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H. S. nws., 7.15 gev. gram., 7.50 „I ift up your hearts", 7.55 weerber., 8.00 Fr. Br.: nws., 8.10 conc.. 9 00 Eng. L. P. nws., 9.10 v d. huisvr., 1000 Lux. Ménage en Musique (VI.), 10.45 VI. gew. omr. symph. nr 9 v. Beethoven. 1150 klaviermuz. v. Cho pin; 12.00 Eng. L.F.: „Montmartre Players"; 12.30 BBC Schots ork.; 1315 cricket; 13.35 Queen's Hall Light Orch.; 13.45 v d kind.; 14.00 VI. gew. omr. varia; 14.30 ziekenhalfuur; 15 00 Kalund- borg: Wivex ork. (om 15.35 zang); 16 20 VI. gew. omr. gram.; 16.30 théconcert; 17.30 Fr Br.: gev. gram 18.00 v. d. sold.; 18.30 gram.; 18.45 Eng. H.S.: BBC North, orch.; 1930 Eng. L.P.: „Ignorance is bliss"; 20.00 VI Br.: omr. kamerork.; 21.00 Beromünster verz. conc.; 21.15 Eng. L.P.: „Palace of Varieties": 22 00 nws.; 22.15 ..Topi for to-night"; 22.20 Stapleton en o-rk 23.00 voordr.: 23.15 Stradivari or.; 23.00 voordr.; 23.15 Stradivari ora.; 23.5624.00 nws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2