Rustig, jongen, rustig... LOURD „Hoe is 't mogelijk 5975 8475 2875 475» NAAR EEN „LEVENDIGER" STADSBEELD KANS OP REGEN BLIJFT .DRINK 'S UIT Reisbureau PEETERS De opheffing van de binnenlandse K.L.M.- nen Kwestie-Diels voorge legd aan scheidsgerecht Canadese doden herdacht VoorzitterschaD Staten Ned Antillen Dr. G. Bolkestein ere-doctor Maastrichtse Spoorweg- dieven gearresteerd dat men in vakkringen vraagt: ZATERDAG 6 MEI 1950 PAGINA ft Mijnheer Bijster weet geen raad met z'n zoon. „Wat die jongen mankeert..." zegt-ie. Ik zeg: „Wat drinkt-ie?" „Nou, wat zal-ie drinken?", zegt hij. Ik zeg: „Dan weet ik het wel. Kom maar 's hier met 'm." Nou, hij komt hé, met die zoon. Ik zag 't zó, hé, ik zag hem en ik wist het. Een scheiding, weet je wel - dat ken je toch? tot in z'n nek Zó'n pruik... Ik schenk die jongen een glas bier. Nou, hij zat er eerst wel even tegen aan te kijken. - Enfin, hij drinkt. En verslikt zich natuurlijk. Ik zeg: „Rustig, jongen, rustig', 't Is geen water, dat ze de een of andere bewerking hebben laten ondergaan, waardoor 't een drankje geworden is. Bier is geen drankje maar een drank. Daar hebben boeren akkers voor omge ploegd en geëgd en gezaaid. Achter dat glas bier van jou rijzen, zo te zeggen, allé seizoenen op. Als je goed proeft, dan proef je de lente, de zomer, de herfst en dc winter." „Je bent een dichter", zegt-ie. Ik zeg: „Jongeman, dat doet het bier. Het bier maakt dingen in je los waarvan je zelf niet weet dat ze in je zitten." Hij drinkt dat glas, dat ik hem aangeboden heb. Hij drinkt daarna nog een glas, op rekening van zijn vader. Toen zegt-ie: „Ik ga me even laten knippen. Hij wou z'n pruik kwijt, vat je. Twee glazen bier hadden een normale kerel van 'm gemaakt... Kort en goed, en dat wou ik maar zeggen: fl. 197.50 KAMPEERTENTEN Wm ASSISIE-VENETIE PADUA Kosten f 430. Middelbare Technische School „St. Virgilius" NOG STEEDS MIJNEN IN DE NOORDZEE H. VADER TOT RADIO DESKUNDIGEN Waaróm U niet voordelig kleden, Waarom elders méér besteden. Bij C A geldt steeds de leusi De laagste prijs, de grootste keusl Sn* -«int» HET BIER 18 WEER BIST n Vertrek iedere 14 dagen. Trein en autocarreizen. Alles inbe grepen vanaf: Programma's bij HEUTZSTRAAT 3 - VENLO TELEFOON K 4700—3136 American Pat., en zw. terras- parasols, mits rechtstreeks betr, van „THE INDIANA WORKS" bespaart U 30% tussenh. win sten. Hoofdkant. v. Nederl.: Haarlem, Zijlweg 111, Tel. 17877 Vr. geïll. catalogus A 16. WORHAtB 101 IR 34971 ROTTERDAM 26 SEPT7 OCX. Erkende Bedevaart o.l.v. P.P. Franciscanen Aanmelding: Haagse D.O. Fed., Altingstraat 16 of Beisbureau Laagland N.V., L. v. Meerdervoort 24, Den Haag. bre»a viandenlaan 3 De aanmelding van leerlingen is opengesteld tot 1 Juni a.s. Prospectus en aangifte-formulier worden op aanvrage toegezonden. Spreekuur van de directeur iedere Woensdag van 16—17 uur. De Directeur: DR. L. H. A. BREMMERS Met de literatuur en de beeldende kunsten heeft ook de architectuur zich naar de vorm een ongebondenheid weten te veroveren, die haar diametraal stelt tegenover het systeem van starre schoonheidsformules, waarop het Klassicisme was gegrondvest. En zelfs geplaatst tegenover de bouwkunst der renaissance, met haar mathematische fundament en even wiskundige expressie in pilasterordonnanties en raamverdeling lijken de voort brengselen der avant-gardisten onder onze bouwmeesters nog steeds naar de vorm gesproken veulens in een voorjaarswei. Nieuwe materialen hebben nieuwe technieken voortgebracht en de mogelijk heden vergroot voor een minder kantige en soepeler vormgeving, die het toch altijd vloeiende verloop van de mense lijke handelingen beter dient en tot uit drukking brengt. Er is naar onze mening dan ook geen reden om een innerlijke bandeloosheid te veronderstellen. Sterker dan vele bouwmeesters uit vroegere eeuwen streven de moderne ar chitecten naar een waarachtige stijl, een zuivere uitdrukking van het wezenlijke in het bouwwerk, al mag hier en daar wel betwijfeld worden of de architect het juiste inzicht in de essentie van zijn gebouw bezat. Maar dit is een tekort, dat zich ook in het verleden veelvuldig heeft voor gedaan. In Amsterdam kan men zeventiende eeuwse pakhuizen aantref fen, die een nog nauwelijks profane allure vertonen en het Marine-arsenaal op Kattenburg bezit een bijna pa- lij selijke gestalte. De grotere tech nische en vormelijke vrijheid brengt de moderne architectuur niet alleen winst aan expressieve mogelijkheden. Zij berooft ook een oude vete van haar scherpe kanten en zal wellicht tot een complete verzoening leiden tussen eeuwenoude tegenstanders: de archi tectuur en de stedebouwkunde. TWISTAPPEL De twistappel verschijnt met de re naissance op het bouwkunstig toneel van West-Europa. In de middeleeuwse stad was de voornaamste architectonische manifestatie een kerk of kathedraal, maar op het typisch renaissancistische en wereldlijke marktplein, dat later tot stand kwam stond gewoonlijk niets. Het raadhuis werd niet zoals de kerk in het centrum van de ruimte geplaatst, het moest braaf tussen de huizen in het gelid staan en achter de rooilijn blijven. De stedebouwkunde had zich het primaat veroverd op de bouwkunst; het plein is niet meer een ruimte, die tussen de be bouwing overblijft maar een positieve conceptie, waaraan de architectuur on dergeschikt is zodat de gebouwen de al te schamele rol van plein-afsluiting krij gen toebedeeld. De architectuur krijgt daarmee iets coulissen-achtigs. Zij wordt geveltjes kunst, die aan de uitdrukking van de bouwmassa's geen plaats toekent. Zelfs wanneer een renaissance-raadhuls in het monumentale hardsteen is opgetrokken, spreekt zijn volume lang niet zo krachtig tot de beschouwer als de ijle kathedraal of kerk, die een naburig plein als het ware bezet houdt, maar aan haar voet voldoende ruimte laat om het gebouw van alle kanten te bezien. De overwinning van de stedebouw- kundige opvatting is vooral in ons land zelden volledig geweest. Positieve pleinen zoals de Place de la Concorde te Parijs waarom de gebouwen nog slechts een omheining lijken te vormen zouden de Hollandse drang naar intimiteit nimmer bevredigen. Maar toch heeft ook hier de positie van de architectuur danig geleden onder de opvattingen welke de renais sancisten hebben geïmporteerd. Het is evenwel bijvoorbeeld in het her rijzend hart van Rotterdam merkbaar, hoe de nieuwe bouwkunst de stedebouw kunde haar waarde weet te laten zonder het eigen gezicht te offeren voor een masker. Als zelfstandige massa's ver heffen zich de hoge gebouwen tussen de onderling kruisende straten. Dikwijls springen de hogere étages wat terug en vinden zodoende de vrijheid voor expres sieve vormgeving die op de begane grond door de dwang der rooilijnen wordt verhinderd. In Engeland en Amerika zoekt de ar chitectuur het steeds meer in de hoogte, waardoor de bebouwde oppervlakte klei ner wordt, meer ruimte vrij blijft voor het verkeer en een „alzijdige" waarne ming van de gebouwen mogelijk wordt. Wanneer bovendien de verkeerswegen verdiepingen krijgen in de vorm van viaducten is het starre primaat van de stedebouwkunde voorgoed doorbroken en kan een levendig stadsbeeld ontstaan, dat zijn vormgeving niet put uit dode formules, maar aan de zij het over heersend materiële werkelijkheid. A. v. R. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Maenen (KVP) in verband met het besluit van de KLM tot stopzetting van het binnenlands luchtverkeer gedu rende dit jaar, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat o.a. geantwoord- De K. L. M. maakte voorbereidingen om in de zomer van dit jaar een beperkt binnenlands luchtverkeer te onderhou den. Bij het nader uitwerken van de plannen bleek even wei, dat bij de ver moedelijke exploitatie-uitkomsten van het gehele bedrijf van de K. L. M. een verlies op het binnenlands verkeer in de orde van grootte, zoals in voorgaande jaren was geleden, niet verantwoord was In verband hiermede is met het oog op de financiële consequenties, zij het slechts node, er mede ingestemd, dat de exploi tatie van het binnenlandse luchtverkeer, althans voor de eerstkomende tijd, niet zou worden uitgevoerd. De mogelijkheid, het binnenlands luchtverkeer na 1950 te hervatten, wordt evenwel ernstig onderzocht. De juridische voorbereiding van de be heersvorm der verschillende lucht vaartterreinen is thans voor het groot ste deel gereed. Teneinde aan de moeilijkheden, ge rezen inzake de eventuele benoeming van Joris Diels als mededirecteur van de Haagse Comedie, een einde te ma ken, heeft het bestuur van de Haagse Kunststichting, in overleg met het be stuur van de Nederlandse Vereniging van Toneelkunstenaars, besloten aan een onpartijdige raad advies te vragen of Joris Diels, gemeten naar de Ne derlandse maatstaven, in aanmerking kan komen voor deze benoeming. De bovengenoemde besturen en de heer Diels hebben verklaard zich bij de uit spraak van deze raad van advies te zullen neerleggen. Het bestuur van de Haagse Kunststich ting heeft de volgende heren bereid ge vonden in deze raad zitting te nemen: mr H Haga, president van de Bijzon dere Raad van Cassatie te 's-Gravenhage. prof. G. van der Leeuw, hoogleraar in de theologie te Groningen en mr. A. W. J. Vrijberghe de Coningh, raadsheer van het gerechtshof te 's-Gravenhage. De zitting van deze raad zal gehouden wor den op Dinsdag 9 Mei te 's-Gravenhage. (Van onze weerkundige medewerker) Zware en langdurige regenval heeft vooral in de Zuidelijke helft van het land voor een groot .deel de nationale feestdag in het water doen vallen. In Zuid-Limburg was tot gis teravond 7 uur zelfs al 28 mm. ge meten, terwijl in Brabant tot dat tijd stip ongeveer 15 mm. was gevallen. In Zeeland moest de grootste hoe veelheid toen nog komen. Daar re gende het de afgelopen nacht vrijwel aan een stuk door, zodat. Vlissingen tot vanmorgen 7 uur niet minder dan 34 mm. regen meldde, gevallen in twaalf uur tüds. Met hetgeen er gis teren overdag naar beneden kwam is de hoeveelheid 40 mm. Ter ver gelijking diene, dat de normale hoe veelheid in de hele maand Mei te Vlissingen 47 mm. bedraagt. In het Noorden hadden de „weldaden van Pluvius zich gisteren overdag tot nog geen hele millimeter beperkt, hier en daar waren de druppels zelfs te tel len. Vannacht is er evenwel op de meeste plaatsen nog een aardig schepje bijgekomen. De regen, die gisteravond in Twenthe en in Drente plaatselijk met onweer gepaard ging, was een gevolg van het opdringen van warmere lucht uit het Oosten. Deze gleed tegen de onderste kou dere laag op, waardoor uitgestrekte wolkenvelden ontstonden, waarin de regen werd geproduceerd. Bovendien blijkt uit de weerkaart van de ho gere luchtlagen, dat zich juist boven ons land een depressie bevindt, die zich maar heel langzaam verplaatst, hetgeen de lange duur van de regen begrijpelijk maakt. Het centrum van deze depressie bevond zic'i in de na nacht juist boven Zeeland. Vanmorgen naderde een nieuwe regenzone uit het Oosten, die in Ber lijn vannacht 10 mm. regen heeft ge bracht. Er zal dan ook rekening mede moeten worden gehouden, dat wij nog meer van dit weinig edele vocht zullen zien vallen. Ook voor Zondag Is de kans hierop tamelijk groot. In ee*n stromende regien zijn gisteren op de Canadese begraafpla-aits te Groesbeek de Canadese mrliitaiiren herdacihit, diie voor die bevrijding van ons "aderlamid geval len zijn. Vele burgerlijke en militaire autoritei ten waren hierbij aanwezig o.a. minister president Drees, de ministers Van Schaick en Lieftinok^ jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-voorzitter van de Raad mui generaal Kruis, mr. Moh. Rum veie ambassadeurs en vertegenwdordi- gers van buitenlandse mogendheden. Inwoners van Groesbeek stonden om die graven geschaard, terwijl de jeugd bij ieder graf metbloemen in die hand ge reed stond om die stralks uit te strooien. Om elf uur werd de vertegenwoordiger van H. M- de Koningin, vice-admiraal N. Rost van Tommimgen, verwelkomd door de gezant van Canada, de heer P. Dupuy, die in gezelschap was van generaal S. Clark, die het Canadese leger vertegen woordigde. Een erewacht werd gevormd door leden van de Kon. Marechaussee, terwijl de manschappen van de Luchtstrijdkrachten een grote carré vormden om het midden van het terrein, waar om even over elven rev. R. Austin en de Nederlandse aalmoezenier L. Burgmeier in een gebed de duizenden manschappen herdachten, doe hier begraven liggeh. Na de geestelijke herdenking werd voor het monument een krans gelegd door dr, Drees namens de Ministerraad. Verder werden kransen gelegd namens de Kon. Landmacht, het Canadese leger, en de regeringen van vele landen. Van Neder landse zijde werden nog tal van kransen gelegd. Om half twaalf werd het sein gegeven, dat de schoolkinderen van Groesbeek bloemen konden leggen op de graven van de gesneuvelde soldaten. Bij elk graf lag een klein bundeltje rode tulpen, diie ge schonken waren door Nederlandse kwe kers. Na dieze bloemenlegging werd door een soldaat van de Luchtstrijdkrachten „The Last Post" geblazen, waarbij de vlaggen van geallieerde 'mogendheden, die naast Canada tegen de Duitsers gestre den hadden, halfstok getrokken werden om bij het blazen van de reveille weder om in top gehesen te worden. Na een plechtig salvo en het spelen van het Canadese en het Ned. volkslied werd de plechtigheid besloten. De Staten van de Nederlandse Antillen hebben gisteren een voordracht opge maakt voor de functies van voorzitter en ondervoorzitter. Voor de voorzitters zetel waren een tweetal candidaten: de heer Plantz (coalitie, St. Maarten) ver kreeg 12 stemmen en de heer Voges (co alitie, St. Eustatius) eveneens 12 stem men. Voor de functie van ondervoorzit ter verkreeg de, heer Tromp (Arubaan se Nationale Unie, oppositie) 18 stemmen en de heer Debrot (KVP, oppositie) 11 stemmen. De schepen in de buurt van de Noord zeekust van België zijn gewaarschuwd voor mijnengevaar. Een treiler uit Nieuwpoort viste gisteren drie magneti-. sche mijnen in zijn netten op. De schip per heeft zijn net met de mijnen losge sneden en een boei uitgeworpen in het gevaarlijke gebied. De senaat der universiteit te Amster dam heeft in zijn op 4 Mei gehouden zitting besloten het ere-doctoraat in de faculteit der letteren en wijsbegeerte te verlenen aan oud-minister dr. G. Bol kestein te 's-Gravenhage. De promotie is vastgesteld op Maan dag 17 September 1950 te 4 uur in de aula der universiteit ter gelegenheid van de opening van het studiejaar 1950/51. De Maastrichtse politie heeft in sa menwerking met de spoorwegrecherche een viertal personen, afkomstig uit Maastricht en omgeving gearresteerd. Zij bleken zich schuldig te hebben gemaakt aan een reeks diefstallen, die zich over meer dan 'n half jaar uitstrekten. Voor duizenden guldens aan textiel en andere goederen werden uit de loods van het goederenstation Boschpoort gestolen en men was druk doende deze artikelen aan de man te brengen. Een gedeelte van de buit kon worden achterhaald en in beslag genomen. Z. H. de Paus heeft gisteren de afge vaardigden van 59 landen, die te Flo rence geconfereerd hebben over de ver deling der kortegolflengten. ontvangen en hun verklaard, dat zij hoogst ver dienstelijk werk deden. Zij moesten zich gesteund voelen door de overtuiging, dat zij de zaak dienden van de mens heid en de individuen, van de naties, gemeenschappen en de beschaving, van de eenheid en de vrede. Z. H. de Paus herinnerde er nog aan, dat „het volgen van een Misuitzending per radio, ofschoon van waarde als de votie-oefening. niet gelden kan ter ver vanging van het mishoren op Zondag", wimifiiit Unieke aanbieding 1 Geklede effer grijze mantel in zuiver wollen kamgaren. Spe ciaal v. grote maten 45 t/m 53 Spotgoedkoop. Wollen Fin- Prachtige jongedames- eertir in fijn gedistingeerd Flatteuze swagger met mantel in uni velours, ruitje. In beige, bleu, marine, ceintuur. In prima wollen Moderne pasteltinten, o.a. grijs, groen, fraise. Geheel kwaliteit in grijs, bleu en groen, bleu, beige en grijs 0p zijde. Maten 38 t/m 44 beige. Maten 38 t/m 46

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 6