r Plan tot samengaan met Duitsland inzake stdal- en kolenproductie Minister In 't Veld naar Amerika INDONESIË OP WEG NAAR DE EENHEIDSSTAAT Mensheid onder oorlogsdreiging Film ter gelegenheid van het Heilig Jaar Auto reed in op stoet jongelui Katholieke emigranten in Canada Fransen en Duitsers willen de strijdbijl gaan begraven Basis voor Europese economische federatie Op Celebes de staat van beleg Woensdag 10 Mei 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v__ West-Duitsland in raad van Europa Wolkenkrabbers zijn te duur voor Nederland Hitler in Thibetaans klooster? LAGEN Uitvoer van kaas naar België D jog ja-republiek naar het tweede plan Kmistocht voor Vrede", vervaardigd onder auspiciën van het Vuticaan Lie op weg naar Moskou Drie doden, vier gewonden Mgr. Hanssen gaat overleggen met Canadees Episcopaat De moord op pater Mulder WEERBERICHT V. Verklaring Adenauer Zat Amerika er achter? Wij komen terug Borntann zegt Speciale heffing vervallen NOG EENS ORANJELIEFDE Twee verdachten aangehouden Weer een slachtoffer De verwachting van heden- tot morgenavond luidt Droog weer met weinig bewolking en meest matige Noord-Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Donderdag 11 Mei: Zon op 4.53 uur, onder 20.20 uur; maan op 3.15 uur, onder 14.27 uur. NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT' Frankrijk ruimt oude vete op (1 elefonisch van onze Parijse correspondent) Tn een zeer belangrijke persconferentie, die de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, gisteravond in de bekende Vredeszaal van het paleis aan de Quai d'Orsay gehouden heeft, heeft hij mededeling gedaan van een voorstel der Franse regering, om de gehele Franse en Duitse kolen- en staalindustrie te stellen onder een gemeenschappelijk gezagsorgaan. Dit plan heeft het economisch samengaan van Frankrijk en Duitsland op het gebied der productie van kolen en staal en de verkoop dezer producten tot uitgangspunt. Het is tevens grondslag voor de deelneming eraan staat voor alle Europese economische federatie en Europese landen open. Schuman heeft verklaard, dat het noodzakelijk is, dat de eeuwenoude tegenstelling tussen Frankrijk en Duits land verdwijnt. De volgens het plan te scheppen ge meenschappelijke productie zal iedere oorlog tussen Frankrijk en Duitsland on mogelijk maken. De productie zal ten bate komen van de gehele wereld en ter verhoging van de levensstandaard en bevordering van vredeswerken dienen. Het plan is van Franse zijde in het diepste geheim voorbereid, doch het is duidelijk, dat er onlangs tijdens de reis van minister Schuman in Duitsland con tacten gelegd zijn, waardoor Frankrijk nu zo positief van het beginsel van Frans Duitse samenwerking kan uitgaan. Het is waar, dat, wat de kolen- cn ^taalproductie betreft, ^le vrijheid van West-Duitsland beperkt is en dat Bonn geen geldige overeenkomst kan aangaan, die niet de goedkeuring heeft van de hoge vertegenwoordigers der bezettende mogendheden. Maar, door het plan te ontvouwen op de vooravond der Londense besprekingen opent de heer Schuman ook al staat die zaak niet op de agenda der beraad slagingen toch de gelegenheid, met zijn Amerikaanse en Engelse collega's en andere voorname belanghebbenden over het Franse voorstel te spreken en daar bij ook voor de regering te Bonn de weg tot aansluiting te effenen. De heer Schuman heeft er de nadruk op gelegd, dat het Hoge Gezag, dat hij ingesteld wil zien, in geen enkel opzicht op de eigendomsrechten of de vormen der ondernemingen prejudicieert. Hij zei ook, dat het in te stellen Hoge Gezag rekening zal hebben te houden met de bevoegdheden van het internatio naal gezag over het Roergebied en de verplichtingen, aam Duitsland opgelegd, zo lang die zullen bestaan. Aangezien het plan-Schuman in de Franse ministerraad van gsteren werd goedgekeurd en de minister gemachtigd werd, het wereldkundig te maken, is hetoog op waarschijnlijk, dat in de tijd tussen het Londen, einde van de ministerraad en het begin van de persconferentie het plan aai» de kanselarijen werd gegeven. Aan Schuman's verklaring ter perscon ferentie ontlenen wij voorts nog: Het is de bedoeling van de Franse re gering. zo zeide Schuman, dat het voor gestelde gezagsorgaan tot taak zal heb ben om in zo kort mogelijke tijd de mo dernisering van de productie en de ver betering van haar kwaliteit te bewerk stelligen, zomede de levering op gelijke voorwaarden van kolen en staal aan de markten van Frankrijk en Duitsland en van de andere landen, die tot het gezags orgaan toetreden. Verder zouden aan dit lichaam de ontwikkeling van een gemeen schappelijke export naar andere landen en een evenredige verbetering van de levensomstandigheden der arbeiders in de kolen- en staalindustrieën opgedragen moeten worden. Voorts voorziet het Franse plan in de Het West-Duitse federale kabinet heeft gisteren gestemd voor de toetreding der federatie tot de raad van Europa. D. P. A., liet West-Duitse nieuwsbureau, verklaart, dat het kabinet eenstemmigheid bereikte. West-Duitsland werd intertijd, tezamen met het Saargebied, uitgenodigd om deel te nemen als toegevoegd lid van de raad van Europa. Naar men verwacht, zal het kabinet het besluit spoedig aan de in het parlement vertegenwoordigde partijen mededelen. Het besluit werd genomen na een ge detailleerd rapport van kanselier Adenauer over de uitnodiging. „^"regeringskringen verklaart men, dat W est-Duitsland door het aanvaarden der uitnodiging de nadruk wil leggen op de Duitse wens om samen te werken met de Europese gemeenschap, vooral met het de conferentie van ministers te Gisteravond is de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, mr. J. In 't Veld, met die K. L. M.-lijnmachine naar de Ver. Staten van Amerika ver trokken, waai" hij zal spreken op de United States Conference of Mayors, die van 11 tot 13 Mei in New York wordt gehouden. De 200 steden in Amerika, die meer dan 50.000 inwoners hebben, zijn op dit congres vertegenwoordigd. Het probleem der volkshuisvesting zal er aan de orde worden gesteld en minister In 't Veld is als enige Europeaan uitge nodigd om op dit congres iets te ver tellen over de wederopbouw en volks huisvesting in. Nederland. Behalve op dit congres zal de minister ook in Chi cago spreken en voorts staat een be zoek aan Washington op het programma. Het is de eerste reis van de minister naar Amerika en het is zijn bedoeling er meteen een studiereis van te maken. Vooral de oplossing in Amerika van het probleem der goedkope arbeiderswonin gen hoopt hij te bezien. Een der op Schiphol aanwezige jour nalisten stelde de vraag of het gevolg van deze reis naar Amerika misschien zal zijn, dat in Nederland wolkenkrab bers zullen worden gebouwd. Lachend antwoordde hij: „De grondschaarste zou ons daar misschien wel toe moeten bren gen, maar relatief is de bouw van wol kenkrabbers duurder dan laagbouw en er zijn dus wel ernstige financiële be zwaren tegen deze vorm van bouwen". Het ligt niet in de bedoeling van de minister in Amerika te trachten geld te lenen voor huizenbouw in Nederland. Het woningvraagstuk in Nederland is geen deviezenprobleem meer, zo zeide hij. De materialen, die uit het buiten land moeten komen, kunnen wij in vol doende mate krijgen uit landen met „zachte" valuta. benoeming van een vertegenwoordiger van de Verenigde Naties bij het gezagsorgaan, die tiveemaal per jaar aan de V. N. verslag zal moeten uitbrengen over het function- neren van de nieuwe organisaties. De Duitse bondskanselier Adenauer heeft op een persconferentie verklaard, dat Frankrijk en Duitsland niet over inter nationalisatie van de steenkool- en staal industrie hebben onderhandeld. Hij ontkende, dat Schuman's verklaring had gediend als een middel, om Duitsland tot toetreding tot de raad van Europa te overreden. Adenauer noemde Schuman's voorstel „van de grootste betekenis, niet alleen voor Frankrijk en Duitsland, maar voor de gehele wereld'. Het was een „grootmoedig gebaar jegens Duitslaifh." Pr,l_Ni?nauer legde er de nadruk op, dat het Franse voorstel gedaan is op de *as£„va" Selijke rechten voor de beide betekende een aanzienlijke gen Van ^rans~Duitse betrekkin- Nadat hij een Duitse vertaling van ti ?ans redc had voorgelezen, ver klaarde de bondskanselier, dat de pro ductie van het Saargebied in het Franse voorstel is begrepen en dat daardoor het geschil tussen Frankrijk en Duitsland over Saarland uit de weg is geruimd. Het besluit van de Franse regering om haar steun te verlenen aan een gezags orgaan voor de gehele Franse en Duitse steenkool- en staalindustrie, dat onmid dellijk naar de conferentiekamer van Be- vin en Aaheson is gezonden, kwam als een verrassing voor de Britten. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken noemde het on mogelijk commentaar te geven, alvorens de volledige tekst van Schuman's rede beschikbaar was. Volgens Britse officiële kringen was ook de Amerikaanse delegatie te Londen verrast door het bericht van Schuman's voorstel, doch de meeste waarnemers achten het onwaarschijnlijk, dat Parijs in de huidige omstandigheden een dergelijke stap zou doen, zonder overleg te plegen met Washington. Sommige waarnemers achten het zelfs mogelijk, dat Aclieson Maandag een der gelijke Franse stap ais voorwaarde heeft gesteld voor Amerikaanse hulp aan Indo- China. Men neemt aan. dat het Franse voorstel Vrijdag door de ministers der grote drie zal worden besproken. Dr Schumacher, de leider van de Duit se sociaal-democraten, ontving het Fran se voorstel met reserve. Hij achtte het „verwonderlijk dat het voorstel wordit gedaan aan de vooravond van West-Duits- lamds beslissing, of ft^t tot de raad van Europa zal toetredes. Volgens Heinz Karn er. hoofdredacteur van het geïllustreerde blad „Tempo der Welt", zouden Hitier en Bormann beiden nog in leven zijn. Karner beweert, dat hij Bormann verleden jaar Juli in Frans Ma rokko heeft gezien. Bormann zou hem gezegd hebben, dat Hitler nog leeft en dat hij onderdak heeft gevonden in een kloos ter in Thibet. „Ik geloof, dat de tijd is aangebroken om de wereld te zeggen, dat wij nog in leven zijn", zo zou Bormann aan de journalist hebben verklaard. „Het is niet meer nodig voor de wereld te ver- hergen, dat men ons op een goede dag terug zal zien Het economisch kernkabinet van België heeft besloten de speciale heffing op de invoer van Nederlandse kaas te laten ver vallen en dit recht, voorlopig te vervangen door een premie op de binnenlandse pro ductie van kaas. gecondenseerde melk en poeder van volle melk. Door dit stelsel zal de invloed van de vergunningsbelasting op de prijzen van die producten onge- daan worden gemaakt Zoals bekend, was ingevolge de daling van de Nederlandse prijzen van de naar België uitgevoerde kaas door de Belgische regering deze special^ heffing enige tijd geleden ingesteld. De heffing heeft echter moeilijkheden doen rijzen in verband met de internationale verplichtingen van België, weshalve het economisch kern kabinet Dinsdag tot bovengenoemde ver vanging besloot. Na haar bezoek aan Moskou stond gisteravond de Indonesische delegatie op Schiphol de pers te woord. V.l.n.r. de heren Yam-in, Palar en Sujono. doende duidelijk op het standpunt ge steld van de vorming van de eenheids staat via de R.I.S., zodat de kavs be staat, dat de extreme elementen voor lopig op de achtergrond worden gedron gen. Op 16 Mei zal een conferentie tussen Republik Indonesia Serikat en de Re- publik Indonesia (Djogja) over de vor ming van de eenheidsstaat worden ge houden. Aldus werd Maandag op de ver gadering van het kabinet der R.l.S. be sloten. De Indonesische minister-presi dent, de heer Hatta, zal voorzitter van deze conferentie zijn. Op 13 Mei zal de regering der R.l.S. een informele bespreking voeren met vertegenwoordigers van Oost-Indonesië en Oost-Sumatra. Hierbij zullen ook twee waarnemers van West-Borneo te genwoordig zijn. De betekenis van Hatta s radio-rede Uitgeleide gedaan door het bestuur verlaat Z. Em. Kard. De Jong de Sociëteit van de Kath. Studentenvereniging St. Franciscus Xaverius te JT ageningen, n aar hij de reünisten toesprak. Achter Z. Em. de moderator, pater Tepe O.P. en praeses J. B. van As. De radiorede van de Indonesische mi- nister-president, de heer Hatta, heeft in vele Indonesische kringen zeer grote vol doening gewekt, aldus verneemt de spe ciale correspondent van het ANP te Dja karta. De premier heeft zijn persoonlijke prestige en dat van president Sukarno ingezet om de verdere ontwikkeling van federatie tot eenheidsstaat ordelijk en volgens de wettelijke regelen te doen verlopen. Beide nationale figuren willen thans weer positief de leiding nemen bij de vorming van de eenheidsstaat, hetgeen volgens vele waarnemers betekent, dat de eenheidsstaat zal worden gevormd via de Republik Indonesia Serikat, ook al zullen aanmerkelijke concessies worden gedaan aan de Republik Indonesia. De rede moet, zo menen deze waarne mers verder, gezien worden tegen de achtergrond van de chaotische toestand op het gebied van bestuur in Oost-Indo nesië, waar verschillende daerahs volko men zelfstandig zonder enige rugge spraak noch met de regering der R.l.S. noch met de regering van de negara zich aansluiten bij de Republik Indonesia. De rede van Hatta is tevens een waar schuwing aan Djogja tot matiging en re delijkheid, vooral met het oog op de in ternationale erkenning, die alleen aan de R.I.S. en niet aan de R.I. gegeven werd. In dit verband is het opmerkelijk, dat reeds stemmen in Djogja opgaan, die be reid zijn de eenheidsstaat door omvor ming van de R.l.S. tot stand te brengen. Hatta heeft zich voor de komende be sprekingen raet de regering te Djogja over de eenheidsstaat door deze rede vol- Bij de viering van het vijfde eeuw feest van de Kalverstraat zal ook „Naatje" iveer op de Dam ver schijnen. Hierboven het voorontwerp voor het enige meters hoge beeld, dat de bceldhouiver Van Lith hier voor vervaardigt. Precies tien jaar geleden is liet, dat voor ons land de oorlog uit de krantenkolommen en van de foto's-met-onderscliriften werkelijkheid werd. De werkelijkheid van verminkte en dode lichamen, van brandende en ineenstortende huizen, van zinloze verwoesting, van rassenhaat, verraad en kindermoord, van marteling, honger en dood. Thans schrijven wij 1950, het H. Jaar en ter gelegenheid daarvan heeft het Centro Catholico Cinematografico te Rome onder auspiciën van het Vaticaan de film „Sursum Corda" vervaardigd, welke onder de titel „Kruistocht voor Vrede" hier te lande in roulatie zal worden gebracht. makers van de film op waarlijk voortref felijke wijze is benut. Onmetelijk moet de bron z,Jn geweest, waaruit het documentaire materiaal voor deze film is geput. De filmarchieven van het Vaticaan, van vrijwel alle landen in West-Europa, alsmede van de Verenigde Staten, China en Japan hebben voor de makers opengestaan. Ontzaglijk moet het werk zijn geweest om uit deze enorme veelheid van materiaal juist die fragmen ten te kiezen, die „Kruistocht voor Vrede" tot de meest felle aanklacht tegen de oorlog hebben gemaakt, welke we tot nog toe op het doek hebben zien geprojec teerd. De film opent met een reeks beelden, welke niets dan vrede, rust, ontkiemend leven, geluk en welvaart ademen. Maar reeds zijn er het van de rotsen stortende water en een even versnelde beelden wisseling, waaruit de onrust spreekt, welke achter dat rustige uiterlijk schuil gaat. Een eenvoudige arbeider komt thuis. Met zijn vrouw luistert hij naar de veront rustende klanken, welke uit zijn nog niet helemaal betaalde radio komen. Europa marcheert. Japan orgavseert. Uit duizenden luidsprekers klinken woor- Door middel van deze film doet Z.H. Paus Piux XII, wiens ascetische figuur herhaaldelijk zegenend op het witte doek verschijnt, nu eens als de Vader temidden van zijn geslagen en vertrapte kinderen, dan weer als Christus' Stedehouder op de eenzame hoogte van het balcon van de «t. Pieter, een indrukwekkend beroep op de gevoelens van liefde en rechtvaardig heid welke in alle mensen van goede wu leven, om in onderlinge samenwer- f'Pg en wederzijds vertrouwen aan de ge- LL0!i i wereld de ware vrede en daar- Tiïr., iF en welvaart terug te schenken, jifj" bovenal houdt de film zelf een Pleidooi in voor de vrede. door de oorlog in al zijn dreiging, waanzin, vernietiging en afschu- Wo1J vfdKKeid aan de kaak te stellen. Daartoe bebben haar makers de enig juiste weg gekozen. De oorlog staat nog te dicht bij ons en is te ontzettend om tot een filmdrama in de gangbare zin van het woord te worden verwerkt. Slechts de werkelijkheid, geregistreerd door de niets verbloemende camera, maar gedrama tiseerd door de montage, het fundament van de filmkunst, kon hier de oplossing brengen. Een mogelijkheid, welke door de den en toejuichingen, toejuichingen en woorden. De wereld produceert in steeds toenemend tempo kanonnen, tanks en vliegtuigen. Tot de storm, die de vissers schepen geselt, als een orkaan van vuur en ijzer losbarst over de mensheid. Wat de makers hier in een dodendans van wisselende beelden laten zien van het helse oorlogsbedrijf en zijn voor bereidingen, aan luchtbombardementen, aanvallen van parachutisten, tankcharges en gevechten van man tegen man over treft de stoutste en meest afschuwelijke verbeelding. Hun „j'accuse" in filmbeel den richt zich niet tegen één enkel land of tegen één enkel volk, maar tegen de verdwaasde mensheid in het algemeen, die zich in haar egoïsme, hebzucht en heidens materialisme aan zulk een zin loos bloedbad te buiten ging. Beelden uit de concentratiekampen volgen. De concentratiekampen, voor welker gruwzaamheid het menselijke verstand terugschrikt, al kan het niet loochenen, wat het oog heeft gezien. En temidden van al deze ellende en verschrikking, verschijnt telkens weer de Paus, vergeefs pogend, eerst om de wereldbrand te voorkomen, dan om de nood te lenigen. Zijn stem is die van een roepende in een woestijn van staal en vuur. De materiële hulp, die hij kan verlenen, is zo nietig in vergelijking met do wereldnood. Slechts één ding rest hem en de ver pletterde mensheid: het H. Misoffer en het niet aflatende gebed om vrede. De kanonnen zwijger,. Over de hele wereld worden de bevrijdingsfeesten uit bundig gevierd. Maar de vrede van deze wereld is als het reusachtige vuurwerk, dat in Londen ter gelegenheid van V-day werd afgestoken: slechts een ogenblik is het licht en dan heerst er weer de duisternis van onrust en wantrouwen De volken hebben geen vertrouwen in elkaar. Zij durven de wapens niet uit de handen te leggen. Vandaag is er een parade. Morgen misschien een oorlog. En hier schiet de film te kort in haar taak om óe mensen te overtuigen van de enig juiste weg, die zij moeten be wandelen om tot de ware vrede te komen. Zij schiet te kort. eenvoudig om dat zij hier wel móést falen. Het geweld immers i# dynamisch, maar de vrede is uitsluitend in de harten van hen, die van goede wil zijn. Tegenover hun even overtuigende als welsprekende aanklacht tegen de oorlog, hebben de makers van de film hun pleidooi voor de vrede beperkt tot een reeks opnamen van de H. Vader, gezeten op zijn sedia gestatoria temidden van de in de St. Pieter verzamelde gelovigen. Opnamen, die op zich slechts documen taire waarde hebben, maar die door de gelovige toeschouwer toch zullen wor den begrepen als een vingerwijzing, in welke rich'ing de ware vrede moet wor den gezocht, een richting, welke door het woord van de Paus wordt aangewezen. De film is voorzien van een Vlaamse tekst, welke soms eerder afbreuk doet aan het beeld dan dat hij aanvullend werkt. Verschillende beelden in de film. met name de documentaire opnamen van de concentratiekampen, maken haar onge schikt voor al te jeugdige personen en ook voor gevoelige mensen met zwakke zenuwen. Alle overigen echter kunne we niet anders dan aanraden, deze „Kruistocht voor Vrede" te gaan zien, als de gelegenheid zich daartoe voordoet. Men moet de werkelijkheid onder de ogen durven zien, hoe afschuwelijk die ook moge zijn. De ministerraad van de R.l.S. heeft in een vergadering, welke werd bijgewoond door president Sukarno, een ontwerp besluit van de president aangenomen inzake de afkondiging van de staat van oorlog en beleg op geheel Celebes, met inbegrip van de Sangir- en de Talud eilanden. De kabinetsleden bebben ten aanzien van de kwestie-Ambon aan Aneta me degedeeld, dat deze aangelegenheid aan het ministerie van defensie zal worden overgeloten. Het comité, ingesteld door het voorlo pige bestuur voor de provincie Celebes, welk comité een voorlopig mandaat had gekregen voor het samenstellen van een provinciale regering, heeft Maandagmor gen besloten de samenstelling van een pro vinciaal bestuur uit te stellen totdat de eenheidsstaat Indonesië zal zijn gevormd, waaromtrent binnenkort besprekingen zul len plaats hebben tussen de regeringen van de R.l.S. en de republiek Indonesië, en deze samenstelling van een provinciaal be stuur eveneens uit te stellen totdat over leg zal zijn gepleegd met alle delen van de provincie Celebes. Trygve Lie, secr.-gen. der V. N., is van morgen per vliegtuig naar Zürich ver trokken op doorreis naar Moskou. Lie was vergezeld door zijn sovjet-Russische mede- werekr Constantin Zintsjenko. De slag op de gong, een week geleden, heeft nogal enige opschudding ver wekt. En, zoals vaak bij een opmerking, het werd een verguizen en een toejui chen van bedoeld artikel. Van verschillende kanten werd de vraag gesteld, waarom verschijnt de krant, als u van oordeel is, dat er teveel gewerkt wordt. We zullen deze vraag eerst afdoen. Het is hiermee weer het oude liedje. I Er zjjn altijd lieden, die economisch schade vrezen. Ook in het krantenbe- dr«f. En als er geen eenheid te krijgen lis, ontstaan zoveel moeilijkheden en eigenaardige omstandigheden, dat van goede voornemens van één bedrijf wordt en moet worden afgeweken. Alleen nog een vraag onzerzijds in het algemeen, maar toch wel in dit verband. Men houdt zo van particulier initiatief. Men heeft zo gaarne, op grond van in tellect, kennis van zaken en verantwoor delijkheidsbesef, de touwtjes zelf in han den. Zijn er nu nóg niet voldoende in stanties, die in overleg en uit eerbied voor de hoge dag tot 'n eenstemmig besluit kunnen komen. Of moet ten slotte toen weer de overheid maatregelen treffen, om aan de chaotische situatie, die velen heeft geprikkeld, een einde te maken. Eerlijk, we begrijpen dat niet goed. Een werkgever, die zich aan de rech teroorspreuk van „Oranjefeesten alom. maarenz." had geërgerd, schreef daarover o.a.: Dergelijke tendentieuze „hoekjes" .zijn een rem voor de zozeer gewenste en noodzakelijke „bedrijfsvrede Zulk soort „opvoeding" gespuid door „hardwerkende -progressieven", wordt niet door iedere abonné gewaar deerd, ook niet door mü". Dergelijk tendentieus geschrijf van "n werkgever is volkomen een rem voor de bedrijfsvrede. Die vrede kan niet van één kant komen. Anders krijgen we de methode van „Maul halten". Zo n „een zijdigheid" werkt fnuikend voor de be drijfsvrede en de vreugde in de arbeid. En de gevolgen zullen niet uitblijven. Een ander werkgever schreef ons het volgende: Naar aanleiding van Uw Gongslag van 3 Mei bericht ik U, dat ik hei met het artikel over economische oranjeliefde volkomen eens ben. *U sloeg hier de spijker wel precies op de kop. Ook mijn personeel had op Koningin nedag vrij, hetgeen mij een financieel offertje kostte, dat ik echter voor dit doel gaarne breng. Hopend, dat vele werkgevers uit Uw artikel een les zullen trekken verblijf ik, enz. Zo'n geluid is heel wat sympathieker. Het financieel verlies zal o.i. zeker door het personeel worden ingehaald. Behoorlijk personeel zal de geste hoog waarderen en in werktijd der andere dagen uitstekend zijn plicht weten te doen. Men denkt wel eens winst te behalen in theorie we schreven het reeds de vorige maal maar de verliezen tn de practijk zijn veel groter. Iedereen moet zijn plicht vervullen. lanterfanten staat ons als „hardwerkend progressief" uitermate tegen doch de leiding dient psychologisch inzicht te tonen. Zo'n leiding wint 't op den duur. HENK VAN DER MAZE. In Liempde is gisterenavond op de rijksweg Boxtel-Eindhoven een ver schrikkelijk ongeluk gebeurd. Een aulo reed daar in op een stoet mensen, met het gevolg, dat drie personen werden gedood en vier min of meer ernstig werden gewond. De fanfare „Concordia" uit Liempde had gisterenavond een serenade gebracht aan Cornells de Laat, een militair, die gisteren met de Zuiderkruis uit Indonesië was teruggekomen, 't Was een vrolijk feest en opgewekt marcheerde de fan- tere na afloop omstreeks kwart voor tien huiswaarts en, zoals gebruikelijk, sloot een grote groep jongelui zich erbij aan. Het gezelschap liep op het fietspad en de daaraan grenzende strook van de rijksweg, terwijl flambouwen werden meegedragen. Eensklaps echter reed een personen auto, die uit de richting Boxtel de stoet achterop kwam en bestuurd werd door de heer H. der K. uit Best, op de jon gelui in, met het gevolg, dat verschei- denen van hen werden overreden of aan gereden. Toen men zich kon realiseren, wat er was gebeurd, bleek het, dat de 19-jarige monteur C. S„ de 18-jarlg« klompenmaker C. v. H. en de 18-jarige molenaar Th, v. D. waren gedood. De 20-jarige Henrica van M., de 19-ja- rige H. v. d. Velden, de 17-jarige Maria v. d. V. en haar 13-jarige broertje H. nadden verwondingen opgelopen. De eer ste drie waren zelfs zodanig gekwetst, dat zij naar een ziekenhuis in Eindho ven werden overgebracht. De eerste had een hoofdwond en een schaafwond aan een der benen; de tweede vermoedelijk een zware hersenschudding en Maria v. d. V. een gebroken been. De overledenen kwamen uit grote ge zinnen. Twee ervan werkten bij hun va der thuis. De verslagenheid in het dorp is uiter aard groot. Tot diep in de nacht stonden de mensen nog in groepjes te praten over deze ramp. De politie tracht intussen vast te stellen hoe het kon gebeuren, dat de automobilist op de jongelui inreed. Mgr. dr. J. Hanssen. coadjutor van de bisschop van Roermond, vertrok gister middag. vergezeld door rector P. Mom- mersteeg, van het Doofstommeninstituut te St. Michielsgestel, met de „Nieuw Amsterdam" naar Amerika om vandaar door te reizen naar Canada. In opdracht van het Ned. Episcopaat zullen zij zich op de hoogte stellen van de geestelijke verzorging van katholieke Nederlandse emigranten. Zij willen daar over, aldus mgr. Hanssen, de mening ho ren van het Canadese Episcopaat Ver ware der willen beiden naar de opvattingen en meningen van het Canadese Episco paat informeren om te zien hoe de actie voor emigratie daarbij aangepast kan worden. In Canada echter, aldus mgr., bestaat contact tussen de „Canadian Catholic Conference" en de civiele emigratie instanties, alsmede met de emigratie attaché van t Nederlandse gezantschap Het ligt in de bedoeling de katholieke emigranten zoveel mogelijk in katholieke gebieden onder te brengen. Aangezien de meeste mensen, zo besloot de coadju tor ,naar het Westen van Canada emi greren, waar in hoofdzaak protestanten w~ien. is het iets moeilijker daar de granten onder te brengen. De politie in Djakarta heeft twee Indonesiërs aangehouden, die ervan worden verdacht betrokken te zijn ge weest t>U de moord op de zeereerw. pater D. Mulder O.F.M. By een hun ner werd de fiets van het alachtoffer aangetroffen. Intussen is in Djakarta een nieuwe gewelddaad voorgevallen. Zaterdag avond, anderhalt uur vAór het ingaan van de avondklok, is namelijk een vrouwelijke employé van de Nationale Handelsbank aldaar, door geweervuur getroffen. Zij reed in een auto naast de bestuur der. toen in eer. stille straat van de stad enige gewapende lieden plotseling een teken tot stoppen gaven De bestuurder meende met aanranders te doen te heb ben en reed daarom door. waarop een vuursalvo volgde, dat rie vrouw zo ern stig trof, dat zij gisterenochtend over leed. Op het kantoor van de militaire gou verneur werd medegedeeld, dat geen rapport van de schietpartij was ontvan gen. De politie kon tot nu toe geen in lichtingen verschaffen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1