Lieftinck won op alle fronten Grote verzoendag in de Kamer Devaluatie heeft gunstiger voor waarden geschapen De drie over Berlijn en over de krij gsge vangenen-kwestie Nog geen positieve houding inzake plan-Schuman G' Vlaggen halfstok in Borinage Atoomenergie voor onderzeeërs m Naar t land van de Canadezen ONG' v Op Lieftinck's wem viel reeds gisteren de Grote Verzoendag Bij Moeders dag Pater Lombardi voor de radio Zaterdag 13 Mei 1950 v.. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v. Regering zorgt ook voor de minst- draagkrachtigen Toeslag op Indische pensioenen lijfde deviezen-nota Geen verbetering betalingsbalans in eerste maanden 1950 Kinderen speelden met vuur De Keloet werkt LAGEN Medeleven der bevolking zeer groot Waarde voor marine en luchtvaart Bevroren vlees komt beschikbaar Tabinta" Maandag in Amsterdam Botsing in de lucht eist 10 doden „Baby"-atoombommen Coloradokever: gevaar tr WEERBERICHT Financiering ziekenhuisbouw Indische gepensionneerden De aardappelprijzen Zondagavond kwart voor acht Invloed devaluatie De te Londen confererende ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten hebben gisteren na de tweede zitting van hun conferentie een communiqué uitgegeven, waarm zij verklaren, dat de drie westelijke mogendheden hun rechten te Berlijn handhaven. Zij zullen, aldus het communiqué, de democratische rechten van de Berlijners blijven beschermen en met de Duitse autoriteiten samenwerken, om de economische positie van V esl-BerJ jjn zo veel mogelijk te verbeteren. Intussen zullen de drie regeringen blijven streven naar de vereniging van de gehele stad door vrije verkiezingen. Zestien personen dakloos GOEDE GREEP DER JONGEREN Tegen verlaagde prijzen Verdeligingsplicht wordt zeer streng De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Matige wind tussen Noord en Oost. In de Noor delijke provincies en in de kop van Noord- Holland koel'weer met van zee binnendrijvende mist- of wolkenbanken. Elders in het land overdag zonnig en vrij warm weer. Zondag 14 Mei: Zon op 4.48 uur, onder 20.25 uur; maan op 3.43 uur, onder 18.00 uur. Maandag 15 Mei: Zon op 4.47 uur, onder 20.26 uur; maan op 3.53 uur, onder 19.13 uur. NIEUWE'SCHIEDAMSCHE COURANT mm iüJ .Jin rfnruin cl" nn n aar d Mini.4 Vergadering van Vrijdag 12 Mei) De motie Hofstra op het wets ontwerp: afschaffing ondernemingsbe lasting en verhoging vennootschaps belasting, welke oorzaak was van her nieuwd uitstel, bleek een storm in een glas water te hebben veroorzaakt. De overwinning was aan alle zijden voor minister Lieftinck. In de bedoelde motie werd gevraagd om spoedige? kinderbijslag voor kleine zelfstandigen, voortzetting van de voed selsubsidies en verhoging van de over- heidspensioenen. Een en ander zou voor de heer Hof stra een compensatie betekenen voor het afschaffen van de ondernemingsbelas- ting: Zorg voor de minderbedeelden te genover zorg voor de middenstand. Indien u mU Woensdag aan het woord had gelaten, zo luidde nu het betoog van minister Lieftinck, dan zou ik de Kamer enkele primeurs heb ben kunnen geven en wel juist over de drie wensen, welke de heer Hofstra in zijn motie tot uitdrukking bracht. Ik had dan kunnen mededelen, dat een voorstel tot kinderbijslag voor kleine zelfstandigen het departement had verlaten, dat verhoging der over heidspensioenen spoedig te verwachten was en dat de voortzetting van de sub sidiepolitiek bfj de regering in ern- stig beraad was. Aangaande dit laatste punt deelde minister Lieftinck nog mede, dat daartoe een wijziging van de begroting van het Landbouw egalisatiefonds op zijn schrijf bureau klaar lag, en dat reeds deze Vrij dag de interne besprekingen daar zouden zijn aangevangen. Door de procedure echter, welke de kamervoorzitter bij de behandeling had gevolgd, moest hij nu in de kamer zijn. In ieder geval kwam de regering reeds tegemoet aan de wen sen, in de motie geuit, waaruit mochtmq- ken, dat zij ook waakte voor de belan gen van de minst draagkrachtigen. Laat ons nu grote verzoendag hou den, zo stelde minister Lieftinck voor, en het wetsontwerp aanvaarden. De heer Hofstra had nu redenen te over om zijn motie in te trekken, wat hij dan ook prompt deed. Bij de behandeling van art. 1 ontstond er opnieuw verschil van mening met de Voorzitter, toen deze het voorstel deed de spreektijd bij dit artikel en volgende te beperken tot vijf minuten. De heer Hoogcarspel verzette zich hier tegen, daar de heer Hofstra twee dagen eerder bij behandeling van dat artikel reeds een uur had gesproken. Waarom de overigen nu vijf minuten? De voorzitter handhaafde echter zijn voorstel, dat hij reglementair kon doen. Het werd aangenomen met 4829 stem men, maar verschillende leden der K. V. P.-fractie stemden terecht tegen. Het wetsontwerp afschaffing van de ondernemingsbelasting en verhoging der vennootschapsbelasting werd tenslotte aangenomen met 78—4 stemmen. Tegen stemden alleen fjp communisten. Drankwet Bij de voortgezette behandeling van de wijziging der Drankwet werd het amendement-Verkerk (A.R.), om het vergunningsrecht voor de principiële Zondagssluiters ook nu weer te halveren, aangenomen met 59—20 stemmen. Al leen de P. v. d. A. stemde hiertegen. Het wetsontwerp werd z. h. sL aange nomen. Voor de begrotingswijziging in verband met de financiering ziekenhuisbouw, stond nog de motie-dr. Mol ter behande ling open. Na overleg met minister Joekes had de heer Mol zijn motie in dier voege gewijzigd, dat de aanduiding „objectieve normen" daaruit was weggelaten en in plaats van om een wet, om eep wettelijke regeling werd ver zocht. Toen had minister Joekes geen bezwaren meer en werden motie en be grotingswijziging z. h. st. aanvaard. Toen moesten er nog twee interpella ties worden behandeld. De eerste was er een van de heer v. d. Wetering (C H.) over de nood van de Indische gepen sionneerden. Minister Götzen betoogde op de uit eenzetting van de heer v. d. Wetering, dat de regering geen toezeggingen had gedaan. Zij bad slechts gezegd, zorg te zullen dragen voor een redelijke behan deling van de in Nederland verblijvende Indische gerepatrieerden. Alles wat bil lijk geacht moest worden, zou daarvoor worden gedaan. Bovendien was in 1946 reeds een toeslag verleend. De heer Van de Wetering, aldus mi nister Götzen, legt het zwaartepunt bij de minimaal gepensionneerden, maar dat zijn mensen, die op zeer jeugdige leef- Door het overhalen van een handle stelde minister v. d. Brink de nieuwe raffinaderij van de Caltex te Pernis officieel in bedrijf. tijd zijn gepensionneerd, niet om met dat pensioen op hun lauweren te gaan rusten, maar als een tegemoetkoming. De minister betoogde voorts, dat de Indische gepensionneerden al heel gauw boven het maximum-pensioen van ge lijkwaardige Nederlandse ambtenaren uitkwamen. Maar zijn voornaamste argument was, dat bij de souvereiniteitsoverdracht de basis voor deze personen was komen te vervallen. Het spreekt vanzelf dat de heer De Graaf (KVP) en ook andere leden tegen dit betoog in het geweer kwamen. De heer De Graaf zeide dat een beroep op onze staatsrechtelijke wijziging niet opging en de regering verantwoordelijk voor deze mensen bleef. Min. Götzen hield echter voet bij stuk, maar was ook weer niet zo stug, of hij deed toch een toezegging en wel deze, dat de regering bereid was aan de laag gepensionneerden een dunrte- toeslag toe te kennen en wel aan hen, die een pensioen genoten van 400 per maand en minder. Hierover was spoedig een wetsontwerp te verwachten, doch slechts met terugwerkende kracht van 1 Jan. 1950. Deze toeslag zou echter niet gelden voor hen, die uit anderen hoofde over extra inkomsten beschikten. De tweede interpellatie was er een van de heer Gortzak betreffende de nog voort durende stijging van de prijs van con sumptie-aardappelen. Min. Mansholt zette op de hem gestelde vragen uiteen, dat er ook goede zand- aardappelen zijn, soms zelfs beter dan klei-aardappelen. Feit is echter, dat het publiek hoofdzakelijk klei-aardappelen vraagt, die er na de prijs-débacle voor de boeren in 1948/49 thans minder waren. De maatregelen, welke de regering had genomen, waren: aanvankelijk afremmen van de export en sinds 20 Januari van dit jaar zelfs het stopzetten van de gehele export. Voorts had de regering na de vorst periode het verwerken van aardappelen verboden. Een andere oorzaak van de prijsstijging was echter het opkopen van klei-aard appelen tegen hoge prijzen door de groot handel. Hieraan had de minister spoedig een einde gemaakt. Zolang er echter vol doende voor de consumtie geschikte zanJ- aardappelen voor 12 a 13 ct verkrijgbaar waren, was het nog niet nodig speciale maatregelen te nemen. De heer Gortzak drong natuurlijk nog eens aan op verlaging van de prijzen der klei-aardappelen. Minister Mansholt maakte het hem echter duidelijk, dat een „enquête" als de heer Gortzak had in gesteld bij slechts één groothandel moei lijk als basis voor een ernstig debat kon worden genomen. F. S. 'tls weer feest morgen! In heel de wereld! Bloemengaven en taarten wor den aangedragen en wat verder een vrouwenhart maar mag begeren. Want de moeders zijn jarig! Alle moeders! Is er wel één dag mooier m heel het jaar dan deze tweede Zondag in de Mei, de maand van, ons aller Moeder. Als de peuters om het vroegst daar komen aangestapt met hun wensjes en geschenken. En de groten, wat links mis schien maar met een glans in de ogen, hen volgen om 6ók moeder een vreugde te bereiden. We konden ze zien vandaag In elke straat, in alle stad en dorp, trots op wat ze kochten Want moeder, moeder is toch eigenlijk all-es. 't Allerliefste en 't aller heerlijkste, wat ze hebben en die moet geëerd. De onderwijzer kon dan deze week wel zeggen, dat 't veel beter was, elke dag haar een pleizier te doen, hij weet niet, hoe moeilijk je dat vindt. Je wilt wel,' maar ohEn daarom is het zo fijn.' dat je nu eens gelegenheid hebt om haar te laten blijken, dat je dat andere eigenlijk niet zo bedoelde en dat je toch alleen maar van haar houdt. Net als die jongen, die ik gisteravond hoorde. 'tWas vrij stil op straat en daar doorheen klonk plotseling een schreeuw: ..Je bent gemeen. Je hebt niks van mijn moeder te zeggen. Van haar blijf je af". De jongen riep het tegen een kameraadje "Tv ;.vtielartik®l«»n7 verderop jn de straat Tranen klonken in I artikelen (b-v. bepaalde tex len) zijn stem Van hém mochten ze wel wat I P0® niet geheel verzadigd blijkt^ d^vry In de vijfde na-oorlogse deviezemiota, die minister Lieftinck mede namens zijn ambtgenoten van Economische Zaken, Buitenlandse Zaken cn van Landbouw Vrijdag aan de Tweede Kamer heeft aangeboden, de regering, dat ten aanzien van de verbetering van de deviezen positie van het land en een doelbewuste bevordering en handhaving van bet binnen landse monetaire evenwicht op lange termijn naar haar oordeel voort durende waakzaamheid is geboden. Het geleidelijk verminderen van de Marshall-hulp zal er toe leiden, dat ook de geldverminderende werking, die van deze hulpverlening thans uitgaat, langzamerhand zal afnemen. Teneinde te verhinderen, dat deze omstandigheid aanleiding zou geven tot een uitbreiding van de geldlioeveelheid in een omvang, die de behoeften van het verkeer te boven gaat, zal vooral een verbetering der budgetaire positie noodzakelijk zijn. Het is dus van groot belang, dat een te grote binnenlandse geldlioeveelheid wordt vermeden, vnl. in verband met de ongunstige invloeden daarvan op de in- en uitvoer en op de arbeids productiviteit. Landgenoten, <jie niet in de gelegen heid zijn een van de spreekbeurten van pater Lombardi tydens zijn tocht door Nederland te volgen, zullen de stem van de gevierde Italiaanse predikar toch kun nen horen. Gisteren bracht hij namelijk een be zoek aan cie K. R. O. in Hilversum en hij had daar een vraaggesprek met mr. F. baron Van Voorst tot Voorst, voor zitter van de st. Adelbertsvereniging, welke de tournee door ons land heeft georganiseerd. Sprak pater Lombardi tot.nu toe bijna uitsluitend m het Duits, het vraagge sprek in de studio werd geheel in het Nederlands gehouden. Het gesprek wordt morgen, Zondag avond om 19.43 uitgezonden, na een vijfminutenpreekje van de pater in het Duits. Pater Lombardi had in de K.R.O.-studio een vraaggesprek. V.l.n.r. pater P. Claereboets S.J., pater Lombardi en mr. F. baron Van Voorst tot Voorst, landelijk voorzitter der St Adelbertsvereniging. ■s, Het antwoord op de vraag, wat nu in concrete de invloed van de devaluatie op de totale Nederlandse betalingsbalans is geweest, valt naar wordt opgemerkt nog zeer moeilijk te geven. Zeker is die invloed niet in bedragen uit te drukken. Wel hebben zowel het handels- als het betalingsverkeer zich in het laatste kwartaal van 1949 gunstiger dan in enige voorgaande na-oorlogse periode ontwik keld. Hier hebben echter zeker een aan tal incidentele factoren een rol gespeeld. In een opzicht heeft de devaluatie dui delijk een ongunstige invloed op de beta lingsbalans. Als gevolg van de omstan digheid, dat de laatste jaren belangrijke bedragen aan buitenlandse credieten zijn opgenomen in valuta's, die niet of minder dan de gulden zijn gedevalueerd, vergen thans rentebetalingen en aflossingen hogere bedragen in guldens, waardoor resp. de lopende rekening en de kapitaal- balans extra worden belast. De regering komt tot de conclusie dat de devaluatie weliswaar niet de funda mentele problemen, waarvoor Nederland zich ziet gesteld bil bet herstellen van evenwicht op de betalingsplans, tot een oplossing heeft gebracht, doch dat voor het bereiken van het beoogde doel tbans echter gunstiger voorwaarden zyn ge schapen. Stijgende invoer uit Duitsland Wat de liberalisatie van het goederen verkeer betreft, kan voorshands worden gesteld, dat voor Nederland, een land met een gematigd tarief van invoerrech ten en een markt welke voor tal van zenaspect betreft noodzakelijk is, dat ook door de landbouw een zo gering mo- gelyk beoep wordt gedaan op de schaarse buitenlandse betaalmiddelen, die ons ter beschikking staan terwijl de export van de daarvoor in aanmerking komende producten zoveel mogelijk moet worden opgevoerd. In de eerste plaats echter zal de Ne derlandse landbouw in de steeds toe nemende behoefte aan voedsel van het Nederlandse volk moeten voorzien. Aangenomen, dat het verbruik per hoofd niet stijgt» betekent de te ver- wachten bevolkingsaanwas tot 11 mil, lioen inwoners in I860, dat in dat jaar het binnenlandse verbruik aan voe dingsmiddelen 12 pel- hoger zal liggen dan in 1949 en dat alleen reeds ter voorziening var. de binnenlandse markt een jaarlijkse productiestijging van 1.2 pet. nodig i». In een tweede communiqué, dat de ministers gisteren uitgaven, verklaarden zij met "v?rijPfsing en diepe bezorgdheid" kennis te hebben genomen van de sovjet russische verklaring, dat oe repatriëring van Duitse krygSg,£vanHenelj ujt RUS]and is geëindigd. Zij achten de sovjetrussische verkla ring m stryd met het feit, dat een zeer groot aantal Duitse gezinnen nog wacht op de terugkeer van bloedverwan ten, van wie zij uit sovjetrussische krijgs- ||vangenschap bericht hadden ontvan- De schaarse gegevens, die de sovjet unie op verschillende tijden over het aan tal, de verblijfplaats en het lot van Duit- krijgsgevangenen en gedeporteerde burgers heeft bekend gemaakt, noemen de ministers een blijk van ernstige ver onachtzaming van de mensenrechten. Het communiqué gaat verder met te verklaren, dat de sovjet-unie ook in ge breke gebleven is, talrijke burgers van door de Duitsers bezette landen, die in de oorlog krijgsgevangen zijn gemaakt, alsmede meer dan 300.000 Japanse krijgs gevangenen te repatriëren. De ministers zijn overeengekomen, al dus het communiqué, alles in het werk te stellen, om inlichtingen te krijgen over het lot van de nietgerepatrieerde bur gers en krijgsgevangenen in de sovjet unie en om in het grootst mogelijke aan tal gevallen hun repatriëring te bewerk stelligen. Men gelooft, dat Bevin gisteren een critische analyse van het plan-Schuman heeft gegeven. Schuman, daarentegen, zou duidelijk hebben verklaard, dat Frankrijk vastbesloten was, met het plan voort te gaan. Teneinde de ontwikkeling van zijn plan te vergemakkelijken, zal Schuman 't bespreken met de geallieerde deskun digen inzake Duitsland, die eveneens te Londen zijn. In het algemeen kwamen de ministers overeen, dat zij geen positieve houding ten opzichte van het plan zullen inne men, zolang het nog niet concreter en meer gedetailleerd is uitgewerkt. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt nog vernomen, dat de ministers beslo ten hebben een laatste beroep op Rusland te doen wat betreft het houden van ver kiezingen in geheel Duitsland onder om standigheden, die voor het Westen aan vaardbaar zijn. (Van onze correspondent) Tween aal werden kinderen, die met vuur speelden, er de oorzaak van, dat g,. teren in Drenthe een boerderij brand ontstond, waarbij aanzienlij' e schade aangericht werd en niet minder dan drie gezinnen van in totaal 16 personen dak loos werden. In het dorp Meppen ontstond het vuur in een landbouwschuur en sloeg van daaruit over naar de boerderij van dè fam. Ziengs en een zgn. stookhut, be woond door de wed. Marselink. Beide gingen in vlammen op, en tien biggen en een kalf vonden hierbij de dood. In Ruinerwold bij Meppel brandde de boerderij van de lam. Guichelaar tot de grond toe af, maar men wist nog een gedeelte van de inboedel te redden. Gisteren zijn geologen in allerijl uit Djakarta naar Oost-Ja va vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de be richten, dat de vulkaan Keloet weer be gint te werken De Keloet had in 1919 een eruptie, waarbij óOOO mensen gedood werden. Zondag over een week komen de jon geren in de K.V.P. te Amsterdam bijeen voor een appèl, dat de toekomst aanbe langt. Aan. de orde komen de vraag stukken van bevolking en werkgelegen heid. Een uitstekend program voor bezin ning, want beide vraagstukken zijn po- blemen van de eerste orde. Kwesties ook, die een diep indringen in vele aangelegenheden noodzakelijk maken, want bevolkingsaanwas en vol doende arbeidsmogelijkheid bijv. zijn al twee facetten die ten nauwste met el kaar samenhangen. Tegelijkertijd kan hierbij worden op gemerkt, dat voor een goede oplos sing de wereldbeschouwing van leidende instanties en betrokkenen een geducht woord zal meespreken. Dat een aantal jongeren zich op de overigens uitermate gecompliceerde ma terie ernstig gaan beraden, is 'n vreug devol feit en een gongslag waard. Want het betekent, dat ook onder de jongeren „hardwerkende progressieven" zijn. Al leen hopen we, dat de jongeren, die naar Amsterdam zullen optrekken, van te vo ren pogingen zuilen aanwenden, om de stof wat machtig te worden, opdat de sprekers van de dag kunnen worden ge volgd, de gedachtenwisseling interessan te punten oplevert en de vrucht van de appèl-Zondag overvloediger zij dan van menig ander congres. Juist inzake belangrijke onderwerpen van studie en inzicht, worden zo vaak halve waarheden gedebiteerd, alsmede licht- en stompzinnige opmerkingen ge maakt, met een soms quasi wetenschap pelijk tintje, dat men, onbeslagen ten ij* komend, kans loopt uit te glijden. Gisteren nog troffen we in een neu traal blad een bericht over de leeftijd van getrouwde vrouwen. Steeds minder vrouwen sterven in het kraambed, van wege de vooruitgang van de weten schap natuurlijk en omdat er minder grote gezinnen worden gesticht. Dat klopt volgens Bartjens, want bij honderd geboorten is er meer kans op dood dan bti tien. Doch men moet weer goed le zen, anders wordt de suggestie gewekt, dat ook het stichten van een minder groot gezin op zich een waarborg kan zijn voor langer leven. En dat i* heel wat anders. Voelt u de fijne nuance? Spreekt maar eens over kinderbijslag in een gemengd gezelschap. Tien tegen een, dat in een minimum van tiid de be- volkingsaanwas-"poppen aan het dansen zijn. Nogmaals, we vinden het bovengesig- naleerd appèl der katholiekejongeren, een hulde-woord waard. Maar vasthou den en voorbereiden! Want de zaak is ernstig en we ci teren hier een communistisch vredes- manifest tegen wapenlossing we wer ken niet samen met maffers. De jongeren gaan wapens smeden om vredesproblemen Ie helpen oplossen. Succes HENK VAN DER MAZE Van alle officiële gebouwen in België hing gisteren de vlag halfstok en uit alle delen van het land stroomden tele grammen van deelneming naar de bur gemeesters van Pieton en Trazegnies, waar de mijnwerkers woonden, die bij de mijnramp te Mariemont-Bascoup om het leven zyn gekomen. Admiraal Fraser. de bevelhebber der Britse ze est rij dkra ebt en. die gisteren aan boord van de Britse torpedobootjager „Nepal" in ons land is aangekomen, ver klaarde tegenover vertegenwoordigers van de Nederlandse pers, dat in Engeland op het ogenblik de bouw van door atoom energie voortgestuwde onderzeeërs „in het experimentele stadium verkeert". Op een desbetreffende vraag verklaarde de admiraal, dat Engeland reeds thans in staat zou zijn een massale aanval van vijandelijke onderzeeërs te weerstaan. Admiraal Frasen gaf kennen, dat in Engeland hard wordt gewerkt aan de ont wikkeling van effectieve afweermiddelen tegen onderzeeboten. Over het verschil van inzicht, dat zich vooral in Amerika manifesteert, of aan de luchtmacht gro tere waarde moet worden toegekend dan zegge"- maar van zijn moeder Eigenlijk was het haast jammer, dat ze het met hoorde; omdat ze nu niet wist. welk een fijne knul haar jongen was. Maar zoals hij, zijn we in ons hart al- lerna0' en we zijn blij. dat we het nu op deze Zondag eens ongezocht kunnen tonen. En Moeder? Zij zal ook blij zijn en stralen van crpip'k En niet eeru vragen> dat 't elke tl* zó moederdag mocht zijn. Want zij 'w„nt haar kind en weet, dat dat zo moei- zou zijn. het wel anders wUWo. making althans aanvankelijk een vergro ting van de import tengevolge zal heb ben. mede tengevolge van voorraadvor- ming. Met stelligheid is te verwachten, dat de invoer uit Duitsland aanzienlijk zal uitgaan bover die in het jaar 1948 Het is zeer wel mogelijk, dat dit op de duur een remmende invloed zal uitoefe nen op de invoer uit andere landen. Landbouwpolitiek In een Apart hoofdstuk zet de regering dë betekenis van de landbouwpolitiek voor de betalingsbalans uiteen. Daarin wordit o.m gezegd, dat het wat het devie- Wrakstukken van de verongelukte Firefly van de Marineluchtvaartdienst, dat gisteren te 11 aar lent neerstortte. aan de oorlogsmarine, luidde het oordeel van de Britse bevelhebber: „Ik geloof niet. dat men ooit het belang va» een goede luchtmacht kan overschatten". Hij iegde er echter de nadruk op, dat in vele landen de uitrusting van de marine in een betere staat verkeert dan die van de luchtmacht. Zo ook in Engeland. „We hebben ook bij ons bezuinigd op de marine, omdat we meer geld nodig hadden om de luchtmacht van goede vliegtuigen te voorzien. Dit wil echter niet zeggen dat men in Engeland de ma rine op de tweede plaats stelt. Men kan eenvoj/üig niet zeggen, dat men de marine wil vervangen door de luchtmacht of an dersom". En met enige trots voegde de admiraal hieraan toe: „Geen leger en luchtmacht kan bestaan Zonder de vloot, want wie zou de voorraden aan land moe ten brengen?" Voorts vertelde de „Eerste Zeelord" nog, dat voor de Engelse vloot op het ogen blik in aanbouw zijn: twee grote vlieg tuigmoederschepen, twee kleinere sche pen van hetzelfde type en acht torpedo- bootjaigers. Voorts heeft men prototypes van mijnenvegers gebouwd, voorzien van de laatste uitvindingen op dit gebied. In het najaar van 1949 heeft de over heid een voorraad bevroren vlees ge vormd. met het doel dit vlees op de markt t. brengen ier ondersteuning van de vleesvoorziening in perioden, waarin een gering aanbod /an slachtvee is te ver wachten. Deze voorraad bevroren vlees is hoofdzakelijk verkregen uit hier te lande verrichte slachtingen van Neder lands vee van uitstekende kwaliteit en vo._een deel van uit Ierland en Dene marken ingevroren slachtrunderen, even- -os van prima kwaliteit. De moeilijkste periode voor de vlees voorziening ligt in de maanden Mei en Juni. De verkoop is aan de consumenten mogelijk tegen prijzen, die ca. 35 pro cent lager zyn dan de thans geldende voor vers rundvlte» van gemiddelde kwaliteit In het gehele land worden inzamelin gen gehouden ter ondersteuning van de nabestaanden. Het medeleven is zeer groot en één der grote warenhuizen kon, na een collecte onder het personeel, reeds fr. 45.000 storten in het steunfonds. De Belgische ministerraad heeft besloten •een bedrag van een half millioen francs ter beschikking te stellen tot steun aan de familieleden der slachtoffers. De laatste mijngasontploffing in de mijnen van Mariemont-Bascoup dateert van 1900. Hierbij kwamen veertien ar beiders om het leven. Mijnschacht 6 te Pieton was steeds voor rampen gespaard. Men acht het niet uitgesloten, dat een gerechtelijk onderzoek zal worden inge steld naar de oorzaak van de ontploffing De twee mijnwerkers, die Donderdag gered werden, verkeren nog steeds in levensgevaar. Het troepenschip „Tabinta" wordt Maan dag a.s. des morgens omstreeks 9 uur voor de sluizen te IJmuiden verwacht. De ont scheping van de opvarenden begint, on voorziene omstandigheden, voorbehouden, des middags om 3 uur in de haven van Amsterdam. „Boskoop" vermoedelijk Zondag in V lissin gen De „Boskoop" van de KNSM, die mili tairen uit de West naar Nederland brengt, wordt Zondagavond in de haven van Vlissingen verwacht. De ontscheping van de militairen geschiedt Maandag morgen om 8 uur. Men gelooft, dat tien leden van de Britse luchtmacht om het leven zijn ge komen bij een botsing in de lucht tussen 'n Lincolnbommenwerper van de R. A. F. en een jager tijdens een oefening bij Fayid in Egypte. De stoffelijke resten van de slachtoffers zijn nog niet gevonden. De Ver. Staten hebben „baby"-atoom- bommen gemaakt, die klein genoeg zijn om door straalvliegtuigen te worden ver voerd, zo is door ambtenaren te Washing ton verklaard. Het kleinere formaat be tekent echter niet, dat de uitwerking minder krachtig zou zyn dan van de ge wone atoombommen. Op de naleving van de bü de wet voor geschreven verplichting tot het verdel gen van de coloradokever, waar deze zich ook bevindt, zal dit jaar streng worden toegezien. In voorgaande jaren werd bij overtre ding van het wettelijke voorschrift veel al met een waarschuwing volstaan. Nu echter mag worden aangenomen, dat iedere aardappelteler (ook degene, die alleen voor eigen gebruik aardappelen teelt) voldoende op de hoogte is van da op hem rustende verplichting, zal voort aan in het algemeen zonder voorafgaan de waarschuwing proces-verbaal worden opgemaakt Het ministerie van landbouw dat in verband met de thans optredende stijging der temperatuur nogmaals op de verplichting tot verdelging van de coloradokever wijst, voegt aan het bo venstaande toe. dat zo nodig op kosten van de overtreder tot bestrijding zal worden overgegaan. Wist U, dat Canada op China en Rusland na het grootste land ter wereld is? Gij gaat U met verwondering af vragen hoe onze goede, dappere boerengezinnen uit Limburg, Bra bant, Noord-Holland, Friesland en uit bijna elke andere Nederlandse provincie het wel zullen stellen In die eindeloze prairies, in die onmetelijke wouden, omspoeld door bruisende rivieren. Het kan niet anders, gevoelens van eenzaam heid en verlatenheid zullen In het begin de onafscheidelijke metge zellen zijn van de pioniers, die voor de eerste maal dit land betreden, welks taal en omgangsvormen hun voirlopig vreemd zullen blijven, to taal anders dan op de geboortegrond, die zij voor een verhoopte betere toekomst hebben verlaten. Naar Canada, het land met de im mer wijkende horizon, het land van het „esdoornblad" (Maple Leaf), 't land van de felle winters en de gloei- end-hete zomers, 't land van de Royal Mounted (de beroemde bereden Ca nadese politie), het land waar onze bevrijders eens als legendarische hel den vandaan zijn gekomen. Maar ook wellicht het belofteland voor de ve le Nederlandse boeren, die daar een nieuwe toekomst willen gaan op bouwen om hun kinderen te kun nen geven wat het oude vaderland helaas niet meer schenken kon. Onze krant heeft gemeend voor haar lezers dit verre Canada te moeten gaan verkennen, mee te gaan pionieren met hen, die alles ach terlieten om een nieuw leven te be ginnen. Een van haar reporters richt op pagina 3 een inleidings- en afscheids woord uit het vaderland tot U, staan de als het ware op de valreep van het emigrantenschip de „Volendam" van de Holland-Amerika Lijn, dat Dinsdag a.s. resoluut de steven wendt palwest: rechtoe-rechtaan op Halifa»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1