Inschakeling West-Duitsland wordt een feit Bonn juicht over de goede stap vooruit Tegelen zet z 'n vrome traditie voort Koningin Elizabeth bracht troost aan de treurenden Titoïst Mueller gearresteerd C Handelsverkeer met Duitsland bereikt de 1 milliard Mark Moeilijke groei van Indonesië Dr. Hirschfeld vertrok naar Indonesië AMBONESE „AFSCHEIDING" VAN K.N.I.L. Een sarong droeg ons Bertha en ging school in Malakka Als Duitsers inzicht tonenkan toekomst zonniger worden Voor uit voering der Passiespelen H. Vader bevestigt benoeming van mgr. Jachym Maandag 15 Me! 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen kracht der vrije wereld voor agressie Ook Denemarken loste Amerikaanse wapens Te Trazegnies leidde- de bisschop van Doornik de rouwdienst Al weer zuiveringsoffensief Tsjechische consulate» in V. S, gesloten éÉÉÉh Hevige heidebrand te Garderen J Licht geval van nekkramp Inschakeling Nederlandse havens en positie Rijnvaart Mr. Fockema Andreae (terugkerend)„Geen reden om mijn functie neer te leggen Op 20 Mei de eenheids staat? Nederlands kind na acht jaar teruggevonden Prins Bemhard uit de V. S. vertrokken Einduitslag Britse verkiezingen Record-oplcoop van copra in 0.-Indonesië WEERBERICHT Intocht van Jezus in Jeruzalem. fT V Christus valt onder het kruis. Duizenden manschappen te Hilversum in quarantaine Op 26 Juli geen K.N.I.L. meer Laatste federale staten over handigen hun mandaat MET MILITAIR CEREMO NIEEL Bisschopswijding zal binnen kort plaats hebben Verwachting geldig van heden- tot Dins dagavond: Matige tot vrtf krachtige wind tussen Noord en Noord-Oost Koel en droog weer met overdag vooral in het Zuiden van het land perioden met zonneschijn. Dinsdag 16 Mei: Zon op 4.45 uur, onder 30.38 uur; maan op 4.07 uur, onder 20.38 uur NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De „grote driehebben hun conferentie te Londen niet besloten met het uitgeven van het gebruikelijke nietszeggende communiqué, dat slechts ge waagt van „grote eensgezindheid en goede vorderingen", maar met de publicatie van een document, dat in alle hoofdsteden van de gehele wereld zeer sterk de aandacht heeft getrokken. In hun verklaring zeggen de drie ministers o.m., dat Duitsland zo spoedig mogelijk deel zal gaan uitmaken van de vrije volken van Europa. De bezet ting zal echter worden voortgezet m.h.o. op de verdeeldheid van Duitsland en de gespannen internationale situatie. De vrijheid, die Bonn zal worden ver leend, zal afhangen van de mate waarin regering en volk van de West-Duitse federatie goede wil tot openlijke samen werking en vertrouwen tonen. Letterlijk zeggen de ministers: „Het bevredigen van de natuurlijke wens van het Duitse volk tot vermindering der controle en het herstel van de souvereiniteit van het land. hangt slechts af van wat het volk en zijn regering zelf presteert". De voornaamste ongerieven, voort vloeiend uit de staat van oorlog, zullen worden geëlimineerd. Voorts wordt ge zegd: „Gezien de voortgezette weigering van de sovjet-regering om de bewoners van de door haar bezette zone toe te staan, zich met hun landgenoten te her enigen in een democratisch en verenigd Duitsland, is het niet mogelijk geweest over te gaan tot het sluiten van een vre desverdrag met Duitsland. Daarom zijn de ministers overeengekomen, te Londen een studiegroep in het leven te roepen voor het verrichten van het noodzake lijke voorbereidende werk voor de her- ziening van het bezettingsstatuut op een nader te bepalen tijd". Ondanks deze passage in het commu niqué neemt men in diplomatieke krin gen te Londen aan, dat de Westelijke Eéallieerden vastbesloten zijn de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen zodra de voorgenonlen herziening van het bezettingstatuut tot stand is geko men. Men gelooft, dat de verklaring van „de grote drie" In feite een garantie In houdt voor de verdediging van de West- Duitse staat, zodat een eventuele aanval op West-Duilsland het gehele mechanis me van het Atlantische pact in beweging «tou zetten. De ministers Acheson, Schuman en Bevin legden er aan het einde van bun verklaring de nadruk op. dat zij de een heid van Duitsland graag hersteld zou den zien door het houden van vrije ver kiezingen. Bonn: „Een goede stap vooruit Jn Duitse diplomatieke kringen is het Londen se communiqué met grote instem ming ontvangen. Men noemde het „een goede stap vooruit" en bondskanselier Adenauer voegde aan nieuwe lof voor het plan-Sehuman ook een woord van vertrouwen in de verklaring van „de grote drie" toe. „Het communiqué is in ieder opzicht bevredigend voor Duits land", zeide hij: „Duitsland zal zo spoe dig mogelijk volledige vrijheid van han delen krijgen en dit vooruitzicht stemt ons zeer hoopvol". De Benelux-landen hebben alle te Londen genomen besluiten goedge keurd: In Brussel noemde men het com muniqué „een historische boodschap die van harte de goédkeuring van Bel gië kan ontvangen, puts „de waarlijk democratische, aard van Duitsland be wezen is, alvorens het als volledig ge lijkberechtigd lid kan worden opgeno men in de gemeenschap van vrije lan den". Moskou gaf over de Londense confe rentie een verslagje van slechts honderd woorden, zonder enig commentaar. In Parijs en Kome juichte men de Londense beslissingen toe. Franse politieke krin gen hebben groot vertrouwen in „het grootse besluit Wantrouwen van Arner. zijde Vijf Amerikaanse senatoren hadden reeds vóór de publicatie van de Londense verklaring een brief naar minister Acheson gezonden, waarin zij waar-, schuwden tegen het verlenen van verdere onafhankelijkheid aan de W.-Duitse re- gej-ing. Ook drongen zij aan op verwer ping van elk voorstel tot vergroting van de West-Duitse staalproductie, omdat, zo beweerden zij, staal uit het Roergebied gezonden wordt naar onder sovjet-in vloed staande landen. De andere besproken punten Behalve over de Duitse kwestie, zijn de drie ministers het in principe eens over de belangrijkheid van de politieke ontwikkeling van de volkeren van Afrika en het bereiken van betere economische en sociale omstandigheden. Zij bevestigen hun voornemen om de nieuwe regerin gen in Z.O. Azië aan te moedigen en te steunen, teneinde het in dit gebied op dringende communisme te stuiten. Voorts verklaren de ministers, dat zij deskundigen zullen aanwijzen om de problemen van overbevolking ln West-Europa te bestuderen en de mo gelijkheid te bezien, van aanvullende plannen voor migratie, in het bijzon der uit Italië en Duitsland. „De kracht van de vrije wereld zal nimmer voor agressieve doeleinden ge bruikt worden", aldus de ministers: „Wij oordelen het nodig, deze fundamentele waarheid nogmaals te bevestigen met het oog op de leugen-politiek van de enige militaristische en agressieve mogendheid ter wereld'Tenslotte bevestigen de mi nisters hun verlangen naar het totstand komen van een vredesverdrag met Oos tenrijk. Communistische pogingen om de ha venarbeiders van Aarhus (Denemarken) er toe te brengen niet tot het lossen van per schip aangevoerde Amerikaanse wa penen over te gaan, hebben geen succes gehad. De lading, voornamelijk bestaan de uit veldgeschut en geweren, werd Za terdag zonderincidenten gelost. Weder om is Moskou s verzekering, dat in geen enkel land Amerikaanse wapens zouden worden gelost, gelogenstraft. Zaterdagmorgen zijn 16 van de 38 bij de mijngasontploffing in de mijnen te Mariemont-Bascoup om het leven ge komen mijnwerkers te Trazegnies ter aarde besteld. Vele autoriteiten gaven van hun medeleven blijk en o.a. de minis ters Behogne, Duvieusart, oud-minister Delattre en de Italiaanse ambassadeur te Brussel brachten een bezoek aan de rouwkapel. In de kerk te Trazegnies werd door de bisschop van Doornik een Requiemmis opgedragen, die door de familieleden der omgekomenen en door de autoriteiten werd bijgewoond. De lijkkisten stonden opgebaard in het hoor van de kerk. Bij de kisten lagen Kurt Mueller, die bekend stond als West-Duitslands communist no, 2, doch verleden week uit de partij werd gesto ten wegens „verraad en Titoisme" is door de communistische regering van Oost-Duitsland gearresteerd. De com munisten stellen het voor. alsof Mueller eigener beweging naar Oost-Berlijn was gekomen om zich tegen de beschuldigin gen te verdedigen. In West-Dnitsland neemt men echter aan, dat Mueller ont voerd werd. Deze arrestatie schijnt een nieuwe grootscheepse zuivering van de Duitse communistische partij in te luiden. Vol gens berichten uit Amerikaanse bron zouden sedert Juni 1949 dertigduizend West-Duitse communisten hun partijlid- maatschap hebben opgezegd. In het laat ste jaar zijn vijftig leidende figuren uit de partij gezet, terwijl een gelijk aantal is geschorst of van zijn functie ontheven. Volgens het West-Berlijnse blad „Ta- gesspiegel" zijn vorige week meer dan 100 ieden van de Oost-Duitse „volkspo- litie', o.w. verscheidene hogere officie ren, naar West-Berlijn gevlucht. Zij heb ben de Westelijke autoriteiten om asyl verzocht. ir)JieAer" Staten hebben Tsjechoslow3- iand Hjn consulaten in Clcve- S Pittsburgh te sluiten en een asn- i'wc ei -n diplomaten terug te roepen. wn.it 's ee" Uitvloeisel van Praags ^ederde van de Amerikaanse iP,,Th1,! ambtenaren in Tsjecho- slowakjje Ult tc wyzen. a JeSl°e,k vau Amerika betekent, dat van de 33 Tsieehische diplomatieke enilennmoe£e ««btenaren in de V.S. 22 zullen moeten Vertrekken ^bureaux Van de gritse voorlich tingsdienst en van de British Council te Praag zijn Zaterdagmiddag gesloten, zo- fen bevolen ^oslowaak* autoritei- kransen van de prins-regent koningin Elizabeth én Belgische regering. Tijdens .de hJ'kdienst defileerden duizen den mijnweikers met hun echtgenoten en kinderen ian_gs d^ kerk Om 12 uur 30 Werden de acht Oekrainse mijnwerkers ter aarde besteld. Hun kis ten ware11 oedolvgn onder een schat van bloemen en kransen. Oekrainse vrou wen, die, naar Russisch gebruik, een kleine sIule£ duoeten, ondersteunden de vrouwen cm Slachtoffers. Oekrainse mijn werkers1 hadden een er€Wadit betrokken bij de storieiJijkg j-esten hunner gevallen makkers- De Grjek&/Ort$odbxe lijkdienst werd geleia door .een .Oekrainse priester, waarbij een Koor Russische liederen zong. Een uur later naderde de begrafenis stoet der i>;atho]ieke slachtoffers; Een dertigtal mijnwerkers, dié de stoffelijke resten flcr omgekomenen droegen, open de de stoet, gevolgd door de bisschop van Doornik. De droeve optocht werd gesloten door een 50-tal Oekrainers, die hun land genoten droegen, die volgens de Katho lieke .ritus."«graven werden. Terwijl de Ben jraaie opname van een scene uit de Tegelse Passiespelen. vlaggen zich neigden en treurmarsen weerklonken, Werden de lijkkisten in de voorlopig® Fypte geplaatst. Honderden kransen bedekte^ de lijkkisten en de oniliggcr.de gca£pj--.rkeru Koningin-moeder Elizabeth heeft Zater dagmiddag een bezoek gebracht aan de nabestaanden der bij de mijnramp om het leven gekomen mijnwerkers. Zij heeft zich in het bijzonder onderhouden met Mad. Noel, wier man en 14-jarige zoon om het leven kwamen en die met acht kinderen is overgebleven. Vervolgens heeft de koningin-moeder, een bezoek gebracht aan de gewonden, die zich in het ziekenhuis te Morlanwek bevinden. Dezer dagen heeft in de onmiddellijke omgeving van hotel „De Viersprong" aan de Rijksstraatweg ApeldoornVoorthuizen een hevige heidebrand gewoed. De in allerijl gewaarschuwde Veluwse bosbrand- weren hebben na enkele uren zware ar beid, de brand kunnen blussen. De brand eiste enige h.a. heide op. Vermoed wordt, dat een brandend peukje sigaret de oor zaak van dit onheil is geweest. Het openluchttheater „De Doolhof' te Tegelen zal in de komende weken in het centrum van de internationale belangstelling staan. De Passiespelen in de prachtige tekst van pater Jacques Schreurs zullen met een nieuwe reeks opvoeringen nieuwe luister geven aan de vrome en artistieke traditie die deze Limburgse plaats sinds 1931 siert. Op Zondag 21 Mei heeft de officiële première plaats, maar een besloten gezelschap heeft reeds gisteren gesticht en ontroerd een voorstelling bijgewoond. Na de première zullen wij een uit voerige beschouwing aan de Tegelse Passiespelen 1950 wijden; vandaag volstaan we met enkele foto's, die tijdens de voor-uitvoering werden opgenomen. f ::-y •- Een der ontroerende hoogtepunten van de Tegelse Passiespelen. De bemanning van het Marine Oplei dingskamp Hilversum, dat enige duizenden manschappen omvat, is sinds Zaterdag in quarantaine, omdat zich in het kamp een licht geval van nekkramp heeft voorge daan. De patiënt is overgebracht naar het militair hospitaal te Utrecht. Om gevaren van verdere besmetting te weren, is een order uitgevaardigd, dat de bemanning het kamp de eerstvolgende dagen niet mag verlaten. Geneeskundige maatregelen zijn getroffen. Met enig ceremonieel werd Zaterdagmiddag op de Dam in Amsterdam de eerste „steen gelegd voor „Damstad", de oud-Hollandse Markt, welke daar zal verrijzen in. verband met het 500-jarig bestaan van de Kalverstraat. „Het Nederlands-Duitse handelsverdrag is het modernste verdrag in Europa. Alles moet in het werk worden gesteld om hel: tot zijn recht te laten komen, aangezien wij tegenover Europa ver antwoording schuldig zijn. Een ernsti ge verstoring zou een nederlaag bete kenen van de Europese gedachte". Dit verklaarde prof. Ludwig Erhard, mi nister van Economische Zaken van de Duitse bondsrepubliek, Zaterdag j.l. op Schiphol kort voor zijn terugkeer naar Duitsland. Bepaald optimistisch sprak prof. Er- hard zich uit over de ontwikkeling van het Nederlands-Duitse handelsverkeer, dat aan beide zijden een totaal bedrag heeft bereikt van 1 milliard Duitse mark, hetgeen hij in de eerste plaats toeschreef aan de gevorderde liberalisatie van de handel, die in Nederland, naar hij zeide, een verheugend krachtige weerklank heeftgevonden. Onbetekenende storingen van het handelsverkeer, die van Neder lands standpunt uit vooral in de land bouwsector aan de dag zijn getreden, acht prof. Erhard niet verontrustend. Hij hoopt dat de thans m Den Haag gevoerde Duits- Nederlandse handelsbesprekingen de kleine meningsverschillen uit de weg zul- ruimen. Inzake d« Nederlands» kapitaalamvotti»- ringen in Duitsland verzekerde prof. Er hard, dat dóór de bondsrepubliek alles zou worden gedaan om dit vraagstuk zo spoedig mogelijk op te lossen- Na erken ning van de oud particuliere schulden, waarop in ieder geval kan worden gere kend, hoopt men een zekere transfer in valuta mogelijk te kunnen makén. Ook had de minister vertrouwen in de ont wikkeling van de Rijnvaart en hij legde nadruk op het Duitse verlangen naar in ternationale samenwerking op dit gebied. In dit verband zeide hij, dat de industrie van het Ruhrgebied en de Noordzeeha vens niet van elkaar te scheiden zijn. Hij verklaarde, dat overwogen wordt de Nederlandse havens in te schakelen in de Duitse export en Nederland te laten deelmmen aan de Duitse binnen scheepvaart. Tenslotte sprak de minister van Eco nomische Zaken der Republiek van Bonn zich zeer positief uit over het plan van de Franse minister, Schuman over een Frans-Duitse staal- en steenkoolunie. Prof. Erhard heeft grote verwachtingen van deze aaneensluiting van het econo misch leven van twee landen, waaraan hij Europese betekenis hecht Ook voor de Benelüxlsndén, zo meende hij, kan deze aaneensluiting *a» hetek.ni» njn. Twee staatsllieden ontmoetten elkaar Zaterdagavond op Schjpho,: dr. Hirsch feld, de «oge Commissaris van Neder land in stond gereed om met het vliegtuig naar Djakarta te vertrek ken, nadlrt zqn besprekingen met de Nederlandse regering had beëindigd; mr. Fockema Andreae, staatssecreta ris van jnist weer voet op Nederlandse bodem, „adat hij enige weken in Indonesië vertoefd om de liquidatie van het KNIL te regelen. Dr- Sinten moteeide med*> dat zijn besprekingen met de ]eden van de Nderlandse regering nuttig zijn ge weest. 'Hn Jakarta zal van betrekkelijk korte duur zijn, maar de heer Hirschfeld kon ons geen datum noemen van rijn "Hreden als Hoge Commissaris. Dit zal echter wel in de nabije toekomst geschieden. De Hoge Commissaris werd uitge leide gedaan door de ministers Götzen, Van Maarseveen en de staatssecreta- rissen dr. Blom en mr. Fockema. An dreae. In een persgesprek zeide mr. Fockema Al),r4a&26 Juli zal het KNIL opgehouden hebben te bestaan en daarmee zal een grote zorg van de regering van de R.I.S. zijn weggenomen. Overmorgen (dat. is heden) sluit de mogelijkheid voor de le den van het KNIL om te kiezen of zij over willen gaan naar de Koninklijke Landmacht of naar het federale Indone sische leger. Van de zijde van de R.I.S.-regering", 20 vertelde mr. Fockema Andreae, „is veel medewerking ondervonden, ook waar het betreft dat deel van het Indonesische personeel van het: KNIL, dat, de Jaatste tijd gebrek aan begrip voor discipline h—tt getoond. Do» nMMMJt Ml toch d» 99 gelegenheid worden geboden tot het fe derale leger over te gaan." Nogmaals sprak mr. Fockema de ge ruchten, als zou hij spoedig zjjn functie van staatssecretaris neerleggen, tegen. „Ik heb de taak een leger op te bouwen en die taak is nog lang niet vervuld. Slechts indien mij lou blijken, dat ik haar niet zou kunnen vervullen en onder een leger versta ik een goed le ger zou ik geneigd zijn mijn functie neer te leggen, maar daar is op het ogen blik geen reden voor." Zaterdagochtend, tijdens formele bespre kingen tussen de R.I.S., Oost-Indonesië en Oost-Sumatra overhandigden de delegaties van Oost-Indonesië en Oost-Sumatra haar mandaten aan de R.I.S. om te onderhan delen met de republek van Djogja over de eenheidsstaat; 19 Mei zullen deze be sprekingen plaats hebben. Reeds wordt de verwachting uitgesproken, dat 20 Mei de eenheidsstaat kan worden verwezen lijkt. Het Londens Philharmonlsch orkest zal, onder leiding van Eduard van Bei- num, op Donderdag 6 Juli a.s. in het Concertgebouw te Nijmegen een uitvoe ring geven. De afscheiding van de groep van het KNIL op Ambon heeft, volgens de „Am- bon Broadcasting Company", plaats ge had met een militaire ceremonie, waar bij aan kolonel Schotborch een Neder landse vlag, een pistool en distinctieven werden aangeboden. In alle kampemen ten in de Zuid-Molukken werd de drie kleur gestreken en de Ambonese vlag gehesen ten teken der afscheiding. Aan kolonel Schotborch zou verzocht zjjn, hiervan mededeling te doen aan de legercommandant, aan Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina. De commissie van het Hoge Commissa riaat der Nederlanden en kolonel Schot borch werden Zaterdagmiddag te Ma- missie Europese burgers Ambon", afkom stig van het m.s. „Kota Inten", via' Sche- veningen-radio en gericht aan het A.N.P. wordt gezegd, dat, naar uit betrouwbare bron te Ambon werd vernomen, een om- roepbericht vanDjakarta-radio, dat op Ambon twee Nederlanders zouden zijn vermoord, onjuist is. Er is, gaat deze mededeling voort, op Ambon geen schot gelokt en de Europeanen op Ambon zijn op het ogenblik volkomen "eilig. Levens gevaar ontstaat pas zo wordt verder gezegd zodra na een landing door de R.I.S. vijandelijkheden op Ambon plaats vinden. De tijdige evacuatie der Europeanen was slechts hierom gewenst, omdat door de voortgezette blokkade de voedselpo sitie der Europeanen, die niet zjjn inge steld op het Ambonese sago-diëet, in het Toen de Japanners in 1943 Java bezet ten, achtten de Nederlandse sergeant De Hartogh en zijn vrouw, wel vermoedend, dat zij zouden worden gevangengenomen, het beter hun 5-jarig dochtertje Bertha aan de goede zorgen van hun baboe toe te vertrouwen. Inderdaad werd het echtpaar geïnter neerd. Na hun bevrijding in 1945 bleek Bertha echter onvindbaar. De De Har- togh's deden al het mogelijke om haar terug te vinden, doch alle pogingen waren vruchteloos. Ook de baboe was spoorloos. Tenslotte gaf het echtpaar de hoop op en vertrok naar Nederland. Hier ontving het nu het verheugende bericht, dat Bertha, na acht jaar, was te ruggevonden. Een districtsofficier in Ke- manan op Malakka had gerapporteerd, dat een blond „inlands" meisje uit een dorpje in de staat Trengganoe wel eens het vermiste dochtertje van de familie De Hartogh zou kunnen zijn. Men ging op onderzoek uit en het vermoeden werd bewaarheid. Bertha woonde bij baboe Aminah, droeg een sarong en ging op Malakka op school. Groot was de vreugde van de ouders, doch de nu 13-jarige Ber tha, die al die tijd als Malakkaans kind heeft geleefd, alleen Maleis spreekt en niet eens weet hoe ze een mes en vork moet gebruiken, wil niet bij Aminah weg. Het bureau van kardinaal Innitzer, de aartsbisschop van Wenen, heeft het volgende communique gepnbli- ceerd Het staatssecretariaat van Z. H. Paus Pius XII maakte bekend, dat de H. Vader, na grondig onderzoek van alle persoonlijke redenen, die mgr Jachym er toe brachten zich van zijn ordinatie terug te trekken, op nieuw zijn benoeming tot aartsbis schop van Maronea en co-adjutor van Z. Em. de Kardinaal-Aartsbis schop van Wenen bevestigt. De wij ding zal zeer bianenkort plaats heb ben. De juiste datum zal later bekend worden gemaakt. Zoals bekend, trok mgr. Franz Jachym zich op 23 April JJL, toen hij in de kassar verwacht en zouden zich Zondag gedrang zou komen, hetgeen oorzaak zou Stephansdom in Wenen tot bisschop zou of Maandag naai- Djakarta begeven. kunnen zijn v«uiijjf«gev»ar <n»- worden gewijd, op het laatste ogenblik In een telegram, ondertekend „Cöm- der voeding. j Wrug. die ze als haar moeder beschouwt. En ook de baboe wil geen afstand van het kind doen. Toch zal Bertha weldra met het pas sagiersschip „Surriënto" naar Nederland komen, waar haar ouders haar komst ver beiden. Gedurende de reis zal zij door twee verpleegsters van het Nederlandse leger worden verzorgd. Zondag is Prins Bernhard per vlïeg- tui,- uit New Vork vertrokken, na een bezoek van twee weken aan de Verenig de Staten, waarbij hij os. de „Holixnd „Fair" te Philadelphia opende „Nederland moet naar de V.S. expor teren ten einde een handelsbalans te ver krijgen om weer op de been geholpen te worden", zo verklaarde de Prins aan verslaggevers. Hij sprak de hoop uit, dat de Amerikanen, die de „Fair" bezoeken, Nederland zullen zeggen, welke goederen zij graag villen hebben en welke niet, zodat Nederland weet, wat geëxporteerd moet worden. Prins Bemhard. die vergezeld werd door zijn luitenant, majoor Sonder. man, werd uitgeleide gedaan door de Nederlandse consul-generaal te New York, mr. W.Cnoop Koopmans. Zaterdag was ZK.H uit Washington te New York aangekomen. De Prins had een niet-oföcieel bezoek gebracht aan drie bases van de Amerikaanse lucht macht, teneinde een indruk te krijgen van Amerikaanse vliegtuigprestaties en de nieuwste opvattingen, speciaal met het oog op het gebruik van straalvlieg tuigen. De volledige uitslagen van de Britse gemeenteraadsverkiezingen geven 'net volgende resultaat te zien. De conserva tieven wonnen 219 zetels e® verjaren er 69. Labour, verlies 2fflT, winst jast Onaf hankelijker: verlies 1®T, winst 58. Da communisten verkregen geen enkele zetel. We verkiezingen zrjti geheroien at de gro s steden, Londen uitgezonderd. Het coprafcrmds rapporteert voor Oöst- IndonesiS 5n de maand April ee® record- verkoop van ca 45.500 tem copra. Het to taal der voorraden eind April is ca 60.009 ton. Door deze laatste cpers gewn eerste vier maanden van 19S0 ten opzich te van de overeenkomstige periode ia 1949 een vooruitgang te zien van 6AC0 ton». Gedurende de maand April bedroeg bet dear het copra-fonos geEmaneerda volksinkomen globaal f 55 snillineo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1