Nieuws uit STAD en OMTREK Leimonias I is tenniskampioen van Nederland Voor de vijfde achtereen volgende maal LAATSTE BERICHTEN BENZINE VRIJDAG DUURDER Consumptie-daling blijft bestaan HET BEGON MET GIST.... I Engeland volledig lid Europese betalingsunie r n. St. illibrordus-patronaat viert feest eheugen Hulp I. F. Semmelweis herdacht Uitbetaling Indon. pensioenen „Volkspolitie" is een militaire organisatie Televisie-conferentie in Londen geëindigd Ook op (le wereldmarkt liep prijs omhoog Minister Wijers neemt afscheid Communistisch plan McCarthy: „Acheson moet worden ontslagen' Nazi-conmlot te Pariis Stijging van nationale productie opmerkelijke prestatie Penicilline het nieuwe product DINSDAG 16 MEI 1950 PAGINA 2 DE le INNING WERD SCHIEDAM NOODLOTTIG ANNO SANTO-VIERING .J UITBREIDING EN VERBETERING AFD. C. IN APRIL GEBOORTE- EN VESTIGINGSOVERSCHOT KLAVERJASN1EUWS BURGERLIJKE STAND NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT D.D.V. ILeimonias I 210 De redder der kraamvrouwen DAMCLUB SCHIEDAM De strijd om de beeldlijnen voor opdringen naar Indonesië Penicilline en de verboden radio HET MONSTER-DINER VAN DE GISTFABRIEK Investeringen stegen relatief POST VOOR DE „GENERAL HERSEY" ROTTERDAMSE VEEMARKT Voor het begin van 'f monster-diner worden de slaatjes gecontroleerd. Dank zij besprekingen tussen Cripps en Stikker Geen half lidmeer J Men schrijft ons: Vanaf Zondag 7 Mei, geboortedag van Pater J. Meenderink S.C.J. bleef heel het Gorzenpatronaat op de Maasdijk een week lang in feeststemming. 7 Mei celebreerde Pater Meenderink een plechtige, Hoogmis waarbij een paar dames-leidsters de wisselende gezangen en het Caecilia-koortje o.l.v. mej. M. v. Noort de vaste gezangen keurig ver zorgden. Er was veel gerepeteerd en dus moest het goed gaan. Na deze H. Mis konden leiders en leid sters zich te goed doen aan een sober doch degelijk ontbijt.. 7 Mei werd besloten met Lof waarna een gezellig onder-ons met heel de staf. Zaterdagavond 13 Mei waren de grote jongens en meisjes aan de beurt die zelf deze avond moesten verzorgen. Hun po gen was goed en na verloop wordt het dan ook nog wel eens knal. Al doende leërt men. Zondag 14 Mei hadden de kleine jon gens en meisjes een feestmiddag met tractatie. De verjaardag van Pater Meen derink werd deze dag besloten met een feestavond voor de ouders. Na het ge bruikelijke begin van welkom van Jan en' alleman en wat er zo al bij behoort droeg de directeur de leiding voor die avond over aan de heer Wesseling die de taak van conferencier heel goed ver vulde. Een veertiental leden van Ambrosius o.l.v. de heer Heilker hadden zich graag op' eerste verzoek bereid verklaard die avond te komen opluisteren met muziek, 's Zaterdags kwam al vast een vracht auto de grootste van de instrumenten brengen. En op dat gezicht heeft iemand lopen denken waar hij dat lawaai zou moeten bergen in zo'n gebouwtje. Op zolder ging niet want die is er niet. In de kelder evenmin om dezelfde reden. Dan maar achter op het toneel met de gordijnen goed gesloten. Ook dit ging moeilijk. Toen er echter goed aan ge dacht werd dat het mensen van Ambro- siufe waren was het besluit natuurlijk en vanzelfsprekend: die mannen vooraan in de zaal. Wat ze gebracht en te doen gegeven hebben was onbetaalbaar. Hulde en waardering voor Ambrosius! Er is die avond gedaan aan voordracht gemeenschapszang en dans. Vader Wesse ling heeft gedicht en zijn gevoelens voor patronaat en feesteling neergezet op gro te veilen, geen behangselpapier, maar zeer kostbaar pak- of kaftpapier. En dat met koeien van letters, wat bossen pot loden heeft gekost maar waar heel de zaal van genoten heeft. Een wat late be- Onder ideale weersomstandigheden en in tegenwoordigheid van een groot aan tal belangstellenden heeft Schiedam Zon dag zijn eerste honkbal wedstrijd tegen H.H.C. uit Haarlem gespeeld. De zwart- witten verschenen in een keurig costuum op het veld en nadat de aanvoerder J. v. d. Touw met een kort speechje en enkele bouquetjes bloemen de erkentelijkheid van het negental aan het dames-comité betuigd had voor het vele werk, begon de belangrijke en voor Schiedam zo nood lottige eerste inning. H. H. C. ging aan slag en wist in deze inning niet minder dan 12 punten bijeen te garen, hoofdza kelijk door slecht werpen en enkele veld- fouten van Schiedamse zijde. Schiedam kreeg hierdoor een morele klap en hoe wel zij in het verlöop van de wedstrijd de score nog op 1014 wisten te brengen baarheid van het gezicht voor ieder is I (een prachtig resultaat) konden zij het te lezen. Om half 12 ging ieder met meer toch niet bolwerken en verloren deze gehechtheid aan het Patronaat huis- aardige en aantrekkelijke wedstrijd met waarts. --- - zoeker op weg naar het patronaat dacht dat er feest was bij de Gusto, maar hij is gewaar geworden, dat ook het patro naat feest kan vieren en goed. Om half elf kwam een vader aangefietst, die slachtoffer was geworden van de Moe derdag. Dat mag op zo'n dag. Moeder was bijtijds gegaan en Vader zou de klei- doen inslapen. Het is goed, dat hij het zelf gewild heeft ofschoon het hem een paar uur tijd heeft gekost. De dames leidsters zorgden als altijd ook deze avond onder de tonen van de muziek, graag dat ieder op tijd zijn nat je en droogje kreeg. En het kostte de jubilaris geen moeite deze avond te be sluiten, omdat na zo'n feestavond het sluitingswoord altijd lukt. Het gaat van zelf of men is zo ontroerd, dat de dank- Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, de Pauselijke Internuntius bij het Nederlandse Hof, heeft zich bereid verklaard op Zondag 2 Juli. Het Pontificale Lof op het S.V.V.-ter- rein te celebreren. Op die dag organiseert het Co mité Katholiek Schiedam een gro te Heilig Jaarviering in. de open lucht, waaraan de Katholieke or ganisaties van Schiedam zullen meewerken. Pater Lohuis O.F.M. zal de feestrede houden. Nadere bijzon derheden volgen nog. H. C. 9 éénhonkslagen en 1 tweehonkslag produceerde sloeg Schiedam 6 éénhonk slagen en 3 tweehonkslagen bij elkaar. Het veldwerk van belde partijen was lang niet feilloos. H. H. C. topnde zich met 9 veldfouten de meerdere van Schie dam dat er 14 maakte. Zoals echter uit onderstaande cijfers blijkt hebben de gasten hun overwinning hoofdzakelijk aan het betere werpen te danken, want terwijl hun resultaten 13 x 3 slag en slechts 3x4 wijd waren, waren de re- 1119. Het slagwerk van beide teams I sultaten van de Schiedamse werpers 9 x ontliep elkaar niet veel want waar H. 3 slag en 13 x 4 wijd. I" de begroting voor het dienstjaar 1950 werd, bij de afschrijving op kapi- taalswerken, rekening gehouden met een bedrag van 3000, wegens noodzakelijke uitbreiding der ruimten, waarin Afd. C. is ondergebracht. Daarbij was uitsluitend gerekend op het verbouwen en het inrichten van de lokaliteit, welke voor de uitbreiding no dig is. Bij nader onderzoek is B. en W. echter gebleken, dat een bedrag van 7.150 no dig zal zjjn, omdat zeer noodzakelijk een aantal verbeteringen moeten worden aangebracht in de bestaande ruimten, waaronder vloerbedekking, behanger wittop^ bij verven, uitbreiding van hfel meubilair onderbrenging van het ^fchief en verbet^ftfc,:?.9. <lr Ten behoeve van de verbouwing en verbeteringen is een bedrag van 4850, cn ten behoeve van de verbetering der verlichting, waaronder begrepen de ver nieuwing van het leidingnet, een bedrag van 2300 nodig. In April van dit jaar werden levend ge boren 81 jongens en 66 meisjes. Er over leden 20 mannen en 20 vrouwen. Het ge boorte-overschot bedroeg dus 107. Door vestiging kwamen er bij 69 mannen en 87 vrouwen. Door vertrek gingen er af 71 mannen en 77 vrouwen. Het vestigings overschot bedroeg dus 8. Hierdoor was de totale vermeerdering er een van 59 man nen en 56 vrouwen. Schiedam telt nu 36.299 mannen en 36.598 vrouwen. In to taal 72.897 inwoners. Het secretariaat van de Klaverjasver- eniging „Jaap's vrienden" is vanaf he den gevestigd bij M. Korperaal, Watt straat 26b. GEBOREN: Joanna E. M. d. v. J. A. M.iSchamle en J. E. Stor; Gerardus M. v. z. A. W. Jacobs en J. M. Vrijdag; Willem z. v. G. Meeder en M. Graafland; Johan na M. d. v. A. v. d. Vlugt en J. A. er- burg; Antonius A. P. z. v. H. P. Bras en L. Steenbergen; Johanna H. F. d. v. D. H. Krabbendam en H. M. Beukers; Cornelia G. d. v. J. c. Kroon en C. Hotting; Jan netje d. v. D. Eigenraam en T. Visser. OVERLEDEN: A. Gijsen 72 j.; C. A. Zonneveld 66 j. vr. van G. Veltman; J. C. van Roojj 80 j.; J. van Vliet 66 j. T Citaat van de dag: Over het algemeen twisten de mensen, omdat ze niet kun nen redeneren (Chesterton). VANDAAG, Dinsdag 16 Mei: Lekstraat (Parochiehuis), 8 uur: Alb. Thijm voert op „De stormbal hangt uit". R. K. Volksbond, 8 uur: Protestverga- dering van de kappers tegen de Stichting Kappers-vakexamens. MORGEN, Woensdag 17 Mei: Volks gebouw, Tuinlaan: Toneelcursus Arend Hayer. OVERMORGEN, Donderdag 18 Mei: Geen agenda. DAGELIJKS: Passage: Manon (strikt volw.)Monopole: Bengaalse Lanciers. OACBIAO voor scmeoAM tt» omstrikih 72ste Jaargang No. 21236 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zyn tijdelijk gevestigd ln het gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs 4,30 per kwartaal. 1,45 per maand, 10,35 per week. Advertentie-pi us op gewone kolombreedte 0 15 per mtlhmetei hoogte. Ingezonden Meeled el tngen op redactionele kolombreedte 0 30 per millimeter hoogte. Contract tarieven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 ct. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredactie: Prof. Dr. St, Tesser OH. ca Leo J. M. Hazelzet Zonder één wedstrijd te verliezen, zonder één ogenblik bedreigd te zijn heeft Leimonias, met een gemengde ploeg van ervaren jonge spelers, op nieuw (voor de 5e achtereenvolgende maal), het clubkampioenschap tennis van Nederland gewonnen. In de loop van de week had één partij van de drie nog te spelen tegen Thor-R.W, het zevende winstpunt en dus de over winning van de op 6-3 gestaakte wedstrijd gegeven. Gisteren won de Haagse ploeg grandioos, met 10-2 van D.D.V., vroeger de eeuwige mede- candidaat voor het kampioenschap. Wilton sloeg Krijt in een zeer span- nencie partij met 7-5 in de derde set (en bij 4-5 matchpoint-tegen)Verder ging het van een leien dakje: in de drie dames-enkelspelen geen set verloren, alleen won Lissauer in het heren-enkelspel van F. Beernink, met 8-6 in de derde set. Slechts in het tweede herendubbelspel boekte D.D.V. nog een punt. Het gemis van Holst scheelde ongetwijfeld een paar punten. In de andere wedstrijd werd Leimo nias II stevig geslagen door Thor-RW (39) zodat Thor zeker is van de tweede plaats en Leimonias II met D.D.V. zal moeten uitvechten wie er op de laatste plaats komt en degradatie-wedstrijden zal moeten spelen. Veel zal er afhangen van de twee onuitgespeeide wedstrijden tegen elkaar: in de ene staat DDV 6—5, in de andere staat het 55! Thor won onbe dreigd en had Dehnart bij 41 in de der de set tegen Karsten, en 40.0 niet c-en "-"'j1 gedaaon, dan zou het 102 Jf,word6n zijn Nu verloor hij vijf gaj^es achtereen en de Partij. Mej. Fikf ischer en Linck spelen zich hoe langer hoe meer als een sterke gemeng£ dubbel-combinatie in. Zij wonnen vjj, mevr. Scholten en Karsten. 1-s bleef wederom ongeslagen, zij het '{S 't nippertje: 5—7, 8—6, 6—4 tegen L. Rinkel. ïn twee jaren heeft hij geen com petitie-enkelspel verloren! In hoofdklasse B, afdeling 1 leed Phil harmonic haar eerste nederlaag en raak ook, tegen Het Spieghel, dat met Van Swol en Rinkel „au grand complet" was. Toch pikte Taminiau een set van Van Swol weg. De situatie is hier zo, dat Philharmonie een punt méér heeft uit de vier wedstrijden dan Het Spieg hel. Wint elk zijn laatste wedstrijden, en daar is kans op (al beschikt Eind hoven weer over Knottenbelt en over Borren, daardoor NMC slaande met 84), dan geeft dat ene punt voor sprong Philharmonie het afdelingskam pioenschap en de kans op promotie. In afdeling 2 won Enschede, dank zij vooral de Noorderling Adama van Schel- tema, met 9—3 van Alta. Ongeslagen gaat Enschedé aan het hoofd en het moet vreemd lopen, wil het kampioenschap niet gewonnen worden. Hilversum kwam door een 210 tegen Festina heel vast op de 'natste plaats. De Bosse „derby" tussen Wobum en Bastion Bazelaar eindigde in 55. Beide hebben nu nog een kans op de laatste plaats, zij het dat B. B. er wat moei lijker voor staat. Heren-enkelspel: Krijt verl. van Wilton 86, 46, 57; Wiegers verl. van Van Dalsum 1—6, 1—6; Lissauer sl. F. Beer nink 26, 6—1, 8—6; Flier verl. van H Beernink 57, 97, 26. Dames-enkelspel: Mej. Kiek verl. van De dag van 15 Mei 1850 zal in de ge schiedenis van de kraamvrouwenverple- ging als een datum van grote betekenis blijven voortleven. Het was op die dag nu 100 jaar geleden dat de Hongaarse geneesheer I. F. Semmelweis voor een illuster gezelschap van artsen te Wenen zijn baanbrekende uiteenzetting gaf om trent de wijze, waarop men de gevreesde kraamvrouwenkoorts, welke tot dan toe een ontzettend aantal vrouwenlevens had geëist, kon voorkomen. In medische geschriften, bestemd voor mannen van wetenschap, zowel als in meer voor leken geschreven verhande lingen is bij herhaling op de betekenis van Semmelweis voor de redding der kraamvrouwen gewezen. En toch aan de ogen van hoeveel mensen gaat zijn heilbrengend werk ongeacht voorbij! Daarom is het goed bij gelegenheid van dit eeuwfeest opnieuw de herinnering te wekken aan de man. die ondanks veleir- lei miskenning van zijn vakgenoten in die dagen van wie verscheidene hem niet voor „vol" aanzagen, toen hij hun open baarde, dat alleen de uiterste zindelijk heid van de kant van de verloskundige (medicus of leek) kraamvrouwenkoorts kon voorkomen zijn doel wist te be reiken. Van hem staat geboekstaafd, dat, toen hij geen gehoor vond bij de „medische wereld" van zijn tijd, hij zijn toevlucht nam tot de straat om daar het publiek wakker te schudden met zijn waarschu wende leuze: „Het moorden moet op houden". Gaarne zullen zelfs de beste onzer medische geleerden in zijn werk een aanmaning zien tot bescheidenheid waar het geldt de beoordeling van vindingen van eenvoudige mannen van de praktijk, maar begiftigd met een scherp waarne mingsvermogen en een grote dosis ge zond verstand. De werkgelegenheid in de V. S. is dit jaar aanzienlijk verbeterd. Van Januari tot Maart nam de werkgelegenheid toe in gedeelte van de voornaamste pro ductiecentra van het land en in 2/3 ge deelte van die gebieden, welke te lijden hebben onder grote werkloosheid. mej. Rollin Couquerque 36, -6- Mevr Herretilers verl. van mevr. Van Berkei 1—6, 1—6; mej. Kruizinga verl. van mevr. Vlielander—Hein 3—6, 46. Gemengd dubbeldek mej. Eggersman 117-1+1 v®.rl-.'' an mej. Couquerque en Wilton 26, 6; mevr. Kruizinga en Wiegers v.;-rl. van mevr. Vlielander—Hein en Van Dalsum 2—6, 4—6. lèrendubbelspel: Krijt en Wiegers verl. van Wilton en Van Dalsum 26, 7—9; Lissauer en Nolten sl. F. en H. Beer nink 64, 61. Damesdubbelspel: Mej. Kiek en mej. Eggersman verl. van mevr. Van Berkei en mevr. VlielanderHein 6—2, 68, 26. Hoofdklasse A: Thor RW I—Leimonias II 83, DDV I—Leimonias I 2—10. Hoofdklasse B: Elndh. LTV—NMC 8—4, Philharmonie—Het Spieghel 2—10, Festina— Hilv. LTC 10—2, Ensch. LTC—Alta 9—3. Eerste klasse: Haarl. LTC—Park Marlot 8—4, Joy—Leldse LTC 6—4, NMC II—DDV II 8—4, HülegersbergThor RW II 4—6, Oranje TC—Sohn 5—5, Leimonias III—Victoria 4—6, Woburnpark—Baat Baz. 5-5, Gooiland-Quick iNijm.) 55, De belangrijke degradatiewedstrijd van Schiedam 2 tegen V.D.V. 4 eindigde in een 713 nederlaag voor onze stadge noten, zodat zij de returnwedstrijd in Vlaardingen moeten winnen, om dan nog een kans te krijgen, de dan noodzakelijk geworden beslissingswedstrijd te winnen. Om het kampioenschap van Schiedam: W. Koogje—J. de Wilde 1—1; W. Verhaal J. de Wilde 1—1, D. Mast—J. v. Til- borg 0—2, W. KoogjeJ. v. Tilborg 2—0. De uitslagen van de bordenwedstrij den luiden: A. Struik—L. Schuitman 1—1; J. Leve ring—M. v. Noordennen 1—1. Een Amerikaans gerechtshof in West Berlijn heeft gisteren de Oost-Duitse volkspolitie als een militaire organisatie gebrandmerkt en zes leden ervan ver oordeeld tot elk twee jaar gevangenis straf wegens het dragen van semi-mlli- taire uniformen en het bij zich hebben van mitrailleurs tijdens een poging om de Amerikaanse sector van Berlijn bin nen te komen. De rechter noemde de opbouw van het rode volksleger een schending van de vier mogendheden bepalingen om herbe wapening van Duitsland te voorkomen. Hij verklaarde het argument van de ver dediger, dat de z.g. volkspolitie slechts tot taak heeft in de Oostelijke zone de orde te bewaren, niet ontvankelijk. Er werd op gewezen, dat er in Oost-Duits- land naast de gewone politiemacht een uit 40 bataljons imanterie bestaande strijdmacht in het leven is geroepen, welke is uitgerust met tanks, artillerie, mortieren en andere aanvalswapens. Nog twee Oost-Duitse politiemannen, die tegelijk met de zes veroordeelden werden gearresteerd en die tegen het politieleger hebben getuigd, werden elk tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dr. Kurt Schumacher, de leider van de West-Duitse Socialisten, heeft gisteren in een radiotoespraak gezegd, dat de Russen het „volksleger" in O.-Duitsland 400.000 man sterk willen maken. De hui dige sterkte schat hjj op 50.000 man. Het internationaal adviserend comité voor de radio heeft in een zitting die vier dagen duurde de problemen behan deld die samenhangen met het verschil in „systeem" dat de verschillende landen voor hun televisie-uitzendingen toepassen. Het voornaamste punt van bespreking was de kwestie der internationale stan daardisering van het televisiesysteem. Zo als men weet gebruikt Amerika 'n systeem van 525 beeldlijnen, Engeland heeft zich vastgelegd op 405 beeldlijnen. In ons land prefereert men een systeem van 625 lij nen, terwijl Frankrijk het fijnste „raster" gebruikt voor het televisiebeeld, n.l. 819 lijnen. De Britse en Amerikaanse afgevaar digden ter conferentie hebben mede gedeeld, dat hun landen niet van plan waren de eenmaal gekozen systemen te laten varen. Dit zou trouwens zeer ern stige gevolgen hebben voor de toestel- bezitters, daar bij verandering van het lijnensysteem de toestellen onbruikbaar zouden worden. Franse en Britse afgevaardigden beves tigden de overeenkomst van Ziirich om de standaardisering van hun systemen op 405 beeldlijnen te overwegen. Inmiddels gaan de Fransen echter door met hun uitzendingen van het prachtig heldere televisiebeeld met 819 lijnen De vertegenwoordigers van Oostenrijk, België, Denemarken, Italië, Nederland, Zweden en Zwitserland spraken zich uit ten gunste van het systeem met 625 lijnen. Op zjjn verzoek Is aan mr. Th. R. J. Wfjers op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister van Justitie, in gaande 15 Mei, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan H. M. de Koningin en den lande bewezen. Mr. Wijers is benoemd tot ridder In de orde van de Ned. Leeuw. De minister, die gisterochtend voor het laatst in functie was. heeft eerst van de afdelingschefs van het departement af scheid genomen, waarna in de cantine gelegenheid bestond voor alle onder zijn ministerie ressorterende ambtenaren, hem de hand te drukken. Daarna heeft hu zijn portefeuille over gedragen aan minister Van Maarseveen, die tot minister van Justitie ad interim is benoemd. De Britse algemene commissaris voor Zuid-Oost Azië, die op het ogenblik in Australië vertoeft, heeft daar in een onderhoud met de Australische minister president Robert Menfes en andere mi nisters gewaarschuwd voor een commu nistisch plan om door Zuid-Oost Azië door te dringen naar Indonesië. Aldus vernam Reuter van bevoegde zjjde in Canberra. Deze mededeling van Malcolm had op het Australische kabinet veel indruk ge maakt, doch de Britse commissaris had eraan toegevoegd, dat de situatie gered kon worden indien de Westerse demo cratieën samenwerkten. MacDonald zou verder gezegd hebben, dat de democratieën er voor moesten zorgen, de „gewettigde nationale aspira ties van de niet-communistische volks groepen niet tegen te werken" en blijk te geven van „bona-fide bedoelingen om mede te helpen aan het verhogen van de levensstandaard in Zuid-Oost Azië". Naar wij vernemen, zal de burgemees ter van Parijs, Pierre de Gaulle, een te genbezoek brengen aan Amsterdam en den Haag. Het is wel zo goed als zeker, dat de eerste burger van Parijs dan ook naar Arnhem zal komen ter gelegenheid van de herschepping van de binnenstad in een Parijse markt. De wet tot verhoging van het bijzon der invoerrecht op benzine en tot wijzi ging van de Motorrijtuigenbelastingwet, treedt ingevolge een K.B. van 13 Mei ji. met ingang van 19 Mei a.s. in wer king. In verband hiermede zijn voorra den benzine van meer dan 5 hl., welke met ingang van laatst genoemde datum In een opslagplaats in het vrye verkeer voorhanden zijn, onderworpen aan een navordering van 5.65 per hl. Voor verdere bijzonderheden hierover wordt verwezen naar desbetreffende of ficiële publicatie. Met ingang van 19 Mei a.s. zal tevens een lager tarief van de motorrijtuigen- De republikeinse senator Joseph McCarthy, die hardnekkig blijft vol houden dat het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken veel com munistische spionnen herbergt, heeft gisteren minister Dean Acheson ervan beschuldigd, de Ver. Staten in Arië te hebben verraden. Hij verzocht Truman, Acheson te ontslaan. Vol-gens de senator speelt de Ameri kaanse politiek de communisten in China in de kaart, omdat Acheson het plan voor het Verre Oosten heeft aanvaard, dat is op-gesteld door professor Owen Lattimore die door McCarthy „Rusland's spion no 1 in de V. S." wordt genoemd, hoewel Latti-more zelf onder ede ver klaard heeft, geen communistische sym pathieën te koesteren. McCarthy noemde het plan „een reusachtig bedrog en een volledige misleiding". De Parijse politie heeft wapendepots ontdekt, ondergebracht in een schoenma kerszaak en in een flat ln het Westen van Parijs. Uitgebreide nasporingen in de be trokken wijk zijn ondernomen. De politie vond uniformen, lijsten van Joden, die „geliquideerd" moesten wor den, Duitse adelaars en hakenkruisen, foto's van Hitier, handgranaten, tommy guns en draadloze installaties. Er zijn een vijftal arrestaties verricht van vermoedelijke collaborateurs. In aansluiting op onlangs gepubliceerde gegevens verstrekt het C.B.S. thans cijfers omtrent het nationale inkomen over het gehele jaar 1949. Het totaal van het nationaal product tegen marktprijzen en de interin-g op buitenlandse bezittingen, leningen en schenkingen is voor 1949 be rekend op 16.320 millioen tegen 15.402 millioen in 1948 en 5-395 millioen in 1948. Hiervan was bestemd voor con- sumpl'e door verbruikers ƒ11.440 mil lioen in 1949, 11.183 millioen in 1948 en 4.400 millioen in 1938. Door de overheid werd resp. 2.340 millioen, 2.457 millioen en 699 millioen besteed. De netto inves teringen in bedrijven waren groot resp. 2.540 millioen, 1.762 millioen en 91 milioen (in 1938 is nog ƒ205 millioen in het buitenland belegd). De stijging van het nationale product tot een niveau dart ruim 30 pet. ligt boven dat van 1938 noemt het bureau, ook als men rekening houdt met de stij ging van het bevolkingscijfer met ca- 15 pet., een opmerkelijke prestatie. Bedacht moet echter worden, dat aan deze pro- De verpakking van de penicilline en depocilline eist heel wat meisjes op. Nederlandse bakkers hebben, naar al gemeen wordt erkend, de fabricage van de gist of gest ten dienste van de brood bakkerij uitgevonden, maar Denen heb ben het product verbeterd. Van de Ne derlanders zijn de namen niet overgele verd, van de Denen wel. Deze iaatsten hadden het voordeel, dat ze in recenter tijden leefden, toen alles nauwkeuriger werd opgetekend. Maar al hadden de Denen dan het initiatief aan de Nederlanders ontno men, later hebben wij het gedecideerd teruggewonnen, toen in 1894 in Delft de voor die tijd modernste gistfabriek van de wereld in gebruik werd genomen. In 1870 reeds was de Ned. Gist- en Spi ritusfabriek in Delft in bedrijf gesteld en ze had zich al spoedig een goede naam verworven, zo dat de onderneming zich over Europa uitbreidde, gelijk indertijd het primitieve product van de onbekende Nederlandse bakkers dit had gedaan. Dit primitieve product werd in het begin der negentiende eeuw in Hollandse bran derijen gemaakt en aan de bakkers verkocht. Hoofdzakelijk werd echter gewerkt met gist uit bie-brouwerijen, met z.g. ..bovengisting", of wel met z.g. „zuur deeg", zijnde een van de brooddeeg afge scheiden portie, die men enige tijd liet verzuren, om daarmede een volgend deeg te doen rijzen. Van Holland uit verbreidde de gistfabricage zich over Europa, met name Duitsland en Oostenrijk, doch deze industrie nam geen hoge vlucht, omdat de kwaliteit van het product nog veel te wensen overliet en de gist nauwelijks beter geschikt was voor gebruik in de bakkerij dan het uit de bovengistings- brouwerijen afkomstige product. Toen echter in de brouwerijen meer en meer het systeem van de -„ondergisting" werd inge voerd en daarbij gewonnen gist voor de broodbakkerij weinig geschikt bleek, werd het vraagstuk van een betere bakkersgist acuut. De Weense bierbrouwer Mautner kwam oi de gedachte, de fabricage van gist, speciaal voor bakkerijdoeleinden ge schikt, ter hand te nemen en door hem werd een methode uitgewerkt, die onder de naam „Wiener Verfahren" grote ver breiding zou vinden. En het was hier, dat Delft op de prop pen kwam. De eerste, aan de Polytech nische School afgestudeerde technoloog, J. C. van Marken, hoorde van de nieuwe, in Oostenrijk toegepaste werkwijze. Hij stelde ter plaatse een onderzoek in en toen dit goede resultaten had opgele verd, besloot hij, zelf een gistfabriek op te richten. Delft leek de aangewezen plaats: gun stig gelegen voor de aanvoer van gra nen, maar cevens voor de afzet van het voor veevoeder geschikte bijproduct; de spoeling en met water- en spoorverbin ding. Het deviec van de fabriek werd als het ware „steeds betere gist". Een op merkelijke kwaliteitsverbetering werd verkregen, toen de z.g. „luehtgist" op de markt kon worden gebracht. De tachtig jaren geschiedenis zijn al leszins bewogen geweest, niet het minst door de twee wereldoorlogen, die moesten worden doorgemaakt. Toen had het be drijf zich reeds naar het buitenland uit gebreid, met vestigingen in België en Portugal, alsmede in Duitsland. In de oorlogsjaren drongen via de verboden radio ook naar Delft klanken door omtrent een wonderproduct: peni cilline. De uit 1928 daterende publicaties van Sir Alexander Fleming werden er mede in verband gebracht en de re- search-staf zette zich in alle stilte aan het werk. Nog vóór de Duitsers ons land verlieten, had de staf een stof in han den, welke de, aan de penicilline toege schreven eigenschappen vertoonde. Was het werkelijk penicilline? De eerste „airdroppings", waarbij zich enige fles jes penicilline bevonden, maakten een bevestigend antwoord waarschijnlijk. Een gered mensenleven, dank zij het ln het laboratorium verkregen product, bracht zekerheid. Met grote spoed werd. andermaal op eigen, chemisch-techni- sche ervaring afgaande, een kleine fa- brieksinstallatie gebouwd en in Juli 1946 aldus lazen we in het jaarverslag over 1949 van de jarige kwamen de eerste flesjes met Nederlandse penicilli ne op de markt. Sindsdien werd koorts achtig gewerkt zowel aan verbetering als vergroting van deze fabrieksafdeling. zodat thans niet alleen in de volledige Nederlandse behoefte kan worden voor zien, doch ook aan export gedacht. Onze industrialisatie, de penicilline van onze economie, kreeg aldus een flinke in spuiting. vf.' v&A ductie meer arbeiders werken dan daar voor in 1938 nodig geweest zouden zijn; de arbeidsproductiviteit ligt thans op ca. 90 pet. van die in dat jaar. Geconstateerd kan worden dat de arbeidsproductiviteit, die in de periode 1921-1938 gemiddeld met 2Vi pet. per jaar steeg, na de oorlog ge middeld met 6 pet. per jaar stijgt, zodat de achterstand langzaam wordt ingehaald. Op basis 1948 Is 100 waren de hoeveel- heid-sindexcijfers voor de invoer en uit voer in 1949 resp. 111 en 150, en in 1938: 118 en 156. Het prijsvcrlooD van in- en uitvoer vertoonde geen grote verschillen. Na de devaluatie stegen de uitvoerprjjzen aanvankelijk minder sterk dan de invoer prijzen maar in de eerste maanden van 1950 is deze achterstand weer ingehaald. De besteding van het nationaal product en van de van het buitenland verkregen of geleende gelden onderging in de loop der laatste jairen enkele wijzigingen. Drukt, men de bedragen der drie beste dingsmogelijkheden uit in procenten van het totaal der middelen, dan blijkt dat de consumptie relatief gedaald, de inves teringen relatief gestegen zijn. Zo werd in 1949: 70 peta van het totaal geconsu meerd, 16 pet. geïnvesteerd en 14 pet. besteed door de overheid. In 1948 waren deze cijfers resp. 73, 11 en 16 pet. en in 1938 81, 2 en 13 pet. (4 pet. is toen in het buitenland geïnvesteerd). De consumptie, zo besluit het C.B.S., is niet alleen relatief maar ook absoluut ge daald. Het totaal van de hoeveelheidsin- dexcijfers van de consumptie door ver bruikers bedroeg, op basis 1947 ig 100, voor 1948: 108 en voor 1949: 105. Recente cijfers tonen aan, dat de dalende tendens van de consumptie, die in Januari 1949 is begonnen, In 1950 onveranderd blijft bestaan. Dn investeringen zijn zowel relatief als absoluut in 1949 sterk gestegen; gedetail leerde gegevens zijn voorshands niet be schikbaar- belasting voor autobussen van kracht worden. In verband hiermede kunnen houders van autobussen, die in het bezit zijn van belastingkaarten, welke op 19 Mei 1950 haar geldigheid nog niet ver loren hebben, een verzoek om gedeelte lijke teruggaaf van motorrijtuigenbelas ting richten tot de inspecteur der invoer rechten en accijnzen, onder wie zij res sorteren. Hoe zal nu echter de nieuwe benzine prijs worden? De totale belasting op benzine, welke hetzij bij invoer, hetzij na hier te lande uit ruwe olie of andere grondstoffen te zijn gewonnen, in het vrije verkeer wordt gebracht, komt na de verhoging van het bijzonder invoerrecht van 11,— per 100 liter op 16.65 volgens onze bere kening uit op 19 cent. Intussen is ook de algemene wereldprijs van benzine met een halve cent per liter gestegen. En deze verhoging zal naar wij met reden mogen verwachten in de komende nieu we benzineprijs worden verdisconteerd. Bij de tegenwoordige prijs van 28 et Per zal dus een verhoging van min stens 6,15 cent per liter moeten worden gecalculeerd. Wanneer daarbij nog' rekening wordt gehouden met allerlei nevenfactoren, dan menen wy te moeten aannemen, dat de nieuwe prys zeker wel op 35 cent per liter zal komen. Tegenover het Nederlandse invoer recht van 19 cent left België 21, Frank rijk 27, Duitsland 37, Zwitserland 20 en Italië 47 cent per liter, zodat wij in all- geval met de nieuwe prijs zeer concur rerend zullen blijven. wy hebben gisteren gemeld, dat de re gering van de RIS het voornemen over woog bil de Nederlandse regering een eis in te dienen tot vergoeding van de scha de, welke was aangericht door het op- hl't ïMn" Westerling en eenheden van a j Oost-Indone ië. Voorlopig werd deze schade geschat op 200' mil lioen gulden. Een Woordvoerder van het Indonesische ministerie van voorlichting heeft nu hedenochtend nog medegedeeld, zo meldt Aneta dat, wanneer bovengenoemde eis werkelijk zou worden ingediend en deze door Nederland niet zou worden ingewil ligd, de regering van de RIS de stopzet ting overweegt van de uitbetaling der Nederlandse pensioenen tot het van de schade L bereikt bedrag Post, bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen, aan boord van het troepen-transportschip „General M. L. Hersey", welke ih een der tussenhavens moet uiterlijk 17 Mei nSfuil. P?®1 worden bezorgd. de gebruikelijke gegevens dient op het adres te worden vermeld" „aan boord troepenschip „General M L. Hersey" op thuis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. ROTTERDAM. Dinsdag 16 Me i Aanvoer in totaal 4500 dieren. Vette koeien en ossen (naar schatting 765), gebruiksvee (naar schatting 791), graskalveren (naar schatting 276), nuchtere kalveren 1457 var kens 77, biggen 443, paarden 279, veulens 7 schapen of lammeren 120, weide- en zuisl lammeren 234, bokken of geiten 51 Vette koeien le kw. 2.58—2.72' Se kw 2.38—2.58, 3e kw. 2.10—2.38 per kg.; Gras kalveren le kw. 335—, 2e kw. 250.—, 3a kw 150.Nuchtere kalveren le kw. f 50.-. ?e„ I 45.-, 3e kw. 40.-; Biggen lè kw. 30 -, 2e kw. 30, 3e kw. I 28.-; Slachtpaar- den le kw. 1.80, 2e kw. 1.70, 3e kw. f 1.60; Schapen le kw. 90.-, 2e kw. 80. 3e kw. 60.-; Weide- en zuiglammeren le kw 40.-". 2e kw. 30.-, 3e kw. 25.-; Kalfkoeien'le kw. 975.-, 2e kw, 850.-, 3e kw. f 750.-; Melk koeien le kw. f 975.-, 2e kw. 850.-, 3e kw. 750.-; Vare koeien le kw. 680 -, 2e kw. 600.-. 3e kw. 525 -■ Vaarzen le kw. f 700.-, 2e kw. 600.-, 3e kw 450.-; Pinken le kw. f 550.-, 2e kw f 450 -. 3e kw. 375.-. Vette koeien: aanvoer als vorige week, handel zeer lui, prijzen iets lager: Graskal veren: aanvoer iets ruimer, handel tamelijk prijzen onveranderd: NucU-re kalveren: aan voer kleiner, handel tamelijk, prijzen iets hoger; Biggen: aanvoer korter handel slecht, prijzen iets la£er*, Slachtpaarden: aanvoer iets ruimer, handel traag, niet geheel nriis- houdend; Schapen: aanvoer als vorige week handel matig, prijzen onveranderd- Weide! lammeren: aanvoer korter, handel kalm prij- zeV" handel k»!m: ^rammerenaanvoer wÊneSfn ianvr^; pn,zen als vorige week: «tnn ?e'kw»m«^ sewoan, handel kalm. prijzen le waliteit. onveranderd, 2e en 3e kr Sw h S5er; Va« koelen: aanvoer Vaarzen en Phfi?®1 "^lijk, prijshoudend; ud le kwalimn aanvoer klein, handel lui, ie kwaliteit ruim prijshoudend. Volgens de mening van waarnemers te Londen heeft de Britse polit'fiK als resul taat van d€ internationale besprekingen, die de vorige week Idaar zij-n gehouden, in zoverre een verand-ering ondergaan, da thans gestreefd wordt naar nauwere economische samenwerking tussen En geland en d-e rest van West-Europa. Naar men aanneemt zal deze verande ring tot uiting komen in de houding van de Britse regering tegen oi er de voorge stelde Europese betalingsunie en het Franse voorstel inzake samenvoeging van de Europese kolen- en staalindustrieën. Engeland zou thans op het punt staan nieuwe en constructieve voorstellen te doen inzake zijn deelneming aan deze unie Verder zou Engeland nu zeer wel willend staan tegenover het plan-Schu- mann en bereid zijn de mogelijkheid van deelneming van d.e Britse industrieën aan de samenvoeging ernstig in overweging te nemen. Men gelooft, dat het overwinnen van de Impasse, die Engelands deelneming aan en Europese betalingsunie heeft op gehouden. een rechtstreeks resultaat is van de besprekingen, die de heer Stlk- ker, voorzitter en litiek bemiddelaar van de O.E.E.S de "orige week met de Britse minister van financiën. Sir Staf ford Cripps heeft gevoerd. Mr. Stikker heeft Maandagmiddag op nieuw een onderhoud gehad met de Brit se minister over het vraagstuk van d« oprichting van een Europese betalings unie. Men meent te weten, dat Cripps tijdens dit onderhoud aan mr. Stikker n verklaring van de Britse regering heeft overhandigd inzake dc voorstellen van de verschillende bij de O.E.E.S aangeslo ten landen met betrekking tot dit vraag stuk. Men veronderstelt in financiële krin gen te Londen, aldus meldt Reuter dat de Britse regering thans het denkbeeld heeft laten varen, dat -Engeland half lid" van de urne zou worden. De Belgi sche voorstellen schijnen thans de moge lijkheid te hebben geopend voor een zo danige wijziging van de bepalingen,%dat Engeland volledig lid zal kunnen wor_ den. Het voornaamste pUnt van het com- promis is vermoedelijk, dat aan de con tinentale Marshall-landen een keus moet worden gelaten hun betalingsoverschot- ten hetzij in de „clearing-eenheden" van de unie, hetzij in ponden sterling aan t« houden. In ruil voor deze concessie schij nen België en de landen, die zijn voor stellen steunen, te verlangen, dat de unie meer op goudbasis wordt gevestigd. Men gelooft te Londen, dat de Britse regering tegen een goudbasis voor de Europese betalingsunie bezwaar heeft, omdat de lnter-Europese handel hierdoor in ernstige mate zou kunnen worden be perkt. en omdat de crediteuren volgen» het voorstel sneller goud zouden opne men dan de debiteuren zouden inbren gen, waardoor een goudtekort zou kun nen ontstaan. Wanneer de reserve van S 600 millioen, die de Amerikaanse rege ring, indien zij heirvoor de toestemming van het congres verkrijgt, aan de uni| zal verstrekken uitgeput zou raken, zouden J^^^wnale Monetaire Fonds of Engeland daarna het tekort moeten aanvullen, waarop uiteraard geen van beide prijs stellen. Men meent echter niet, dat deze principiële bezwaren van Engeland zullen verhinderen, dat men tot een vergelijk kemt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2