HET DRAMA VAN REES Twaalf pact-landen bespreken de toestand Bezoek van in t grijs DE MAN ADIO Int. affiche-prijs voor jonge Nederlander „Activity" Huidig Duitsland voelt geen schuld Geen woordenboek bij eindexamens Trygve Lie door Stalin ontvangen Treinbotsing nabij Antwerpen Naar concentratie van protestantse mijn werkers De kleine ziin bans; voor koud vuur Doodstraf voor Duitse kampbewaker MATHENESSERPLEIN29 R'DAM PAGINA 3 DINSDAG 16 MEI 1950 Westerse Unie houdt vlootoefeningen SYSTEEM VAN OMROEP- VERGUNNINGEN blijft gehandhaafd Ongelukkige uitlating van Adenauer DE TABINTA THUIS HOOFDPIJN? m NEDERLANDER VERONGE LUKT IN BELGIë ALLE RIJWIELEN MET HULPMOTOR tlians ronder nummerbord ZACHTE RUST NA STORMGETIJ door A. HRUSCHKA NIEUW WERELDRECORD 120 YARDS HORDEN lüd Aan de 25-jarige Nederlander R. D;rk- sen is de eerste prijs van 1.500 dollar toegekend voor 'n door hem vervaardigde reclameplaat, die een volledig uitgerust zeilschip, „Europa" genaamd, laat zjen in een storm. De zeilen van het schip zijn in de kleuren van de vlaggen van de verschillende landen van het plan-Mars hall. Het onderwerp van de prijsvraag, waarvoor 10.000 inzendingen zijn binnen gekomen, was: „de intereuropese samen werking voor een betere levensstandaard" Twaalf bekende grafische kunstkenners uit negen landen vormden voor deze prijsvraag de jury. De gecombineerde oefeningen in het verband der Westerse Unie van de Franse, Britse en Nederlandse marines zullen worden gehouden onder leiding van vice-admiraal J. J. L. Willinge. De schepen der drie lenden zullen zich op 22 Mei verzamelen in de baai van Douarnenez aan de Zuidwestkust van Bretagne. Na afloop van de oefeningen zal een rendez-vous worden gehouden te Brest. De Britse en Franse schepen zuilen zich naar Douarnenez baai begeven on der bevel van resp. schout bij nacht W. R. Slayter, en schout bsj nacht L. Sala. Zoals bekend is zullen ook eenheden van het „R. A. F. Coastal Command" aan de oefeningen deelnemen. Verscheidene hoge marine-autoritei- ten zullen de oefeningen als toeschou wer bijwonen. Hierbij bevindt zich ad miraal Sir Philip Vian, opperbevelheb ber van de Britse „home fleet". Aan het wetsontwerp tot regeling van het radiobestel wordt gestadig doorge werkt, zo deelt minister Rutten aan de Eerste Kamer mede. Het ligt in de bedoeling het systeem van omroepverenigingen te handhaven. Wordt dit aanvaard, dan zal zulks in vele opzichten tot een legalisatie van de be staande regeling leiden. De West-Duitse kanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft in een interview met het weekblad „United States New and World Report" verklaard, ciat de Westelijke ge allieerde troepen in Duitsland moeten blijven, „totdat de wereld rustig is". Het interview dateert van vóór de conferentie dier drie ministers van buitenlandse zaken te Londen. Dr. Adenauer gaf toe, dat de betrek kingen tussen de regering van Bonn en de Westeljjke geallieerden verslechterd waren. In de landen der Westelijke geallieer den, aldus de bondskanselier, is men ge neigd meer te denken aan het feit, dat Duitsland de oorlog js begonnen. Maar het Duitsland van heden voelt zich niet verantwoordelijk voor de oorlog. Tenge volge hiervan zou Duitsland meer vrij heid willen hebben, vooral, zo verklaar de hij, omdat de ontwikkelingen op inter nationaal terrein z0 snel zjjn verlopen. Het ligt niet in de bedoeling het ge bruik van een woordenboek op de eind examens van de Hogere Burgerscholen in het algemeen toe te staan- Zo deelt minister Rutten de Eerste Kamer mede in zijn Memorie van Antwoord inzake de begroting van O. K. en W. Slechts ten aanzien van de eindexamens van de H.B.S. A wordt overwogen het gebruik van een woordenboek toe te staan bij het maken van een verslag of het schrijven van eenbrief in de vreemde taal op grond van zakelijke gegevens (de zoge naamde zakelijke opgave). De daarom trent gevraagde adviezen zijn nog niet alle uitgebracht. De minister is bereid bij zijn ambt genoot van Binnenlandse Zaken stap pen te doen tot wijziging van de bepa ling. welke het lidmaatschap van de raad ener gemeente onverenigbaar met het leraarschap verklaart. Ten aanzien van de decentralisatie van het technisch hoger onderwijs laat de minister de interpretatie van vroegere beslissingen in het midden. Hoe die ook zij, bij de definitieve beslissing zal men zich noodzakelijk moeten afvragen of een uitgave van 50 tot 60 millioen voor dit doel op het ogenblik verantwoord en noodzakelijk is. Het eind-rapport van de z.g. tweede commissie-Holst is nog niet ontvangen. Voor het nemen van een be slissing wordt dat advies afgewacht. Radio Moskon meldde gisteravond, dat maarschalk Stalin Trygve Lie, secr.-gen. der V.N., heeft ontvangen. Molotof en Visjinsky waren bij het onderhoud tegenwoordig. In gewoonlijk welingelichte kringen te Lake Success verwacht men dat de Rus sische leiders op bepaalde voorwaarden zullen instemmen met Lie's plan om door middel van een speciale zitting van de Veiligheidsraad 't werk van de V.N. nieuw leven in te blazen. Men neemt aan, dat een van de voorwaarden zal zijn: het vervangen van de Chinese nationalis tische vertegenwoordiging in de V.N. door een communistische. De trein uit Roosendaal, die gistermor gen om half elf het Centraalstation te Ant werpen moest binnenlopen, is door het stopsein nabij het depót voor locomotie ven te Berchem gereden en op een losse locomotief gebotst, die naar het depót word gebracht. De eerste wagon van de uit Nederland komende trein werd gedeeltelijk ingedrukt, waarbij een tiental personen gewond werd. Zij behoefden echter niet in een zieken huis te worden opgenomen en konden de reis voortzetten. De materiële schade was vrij aanzienlijk. De Tabinta was vanmiddag iets later in IJmuiden door de sluizen dan men had aangenomen, zodat het nu pas omstreeks half vier de Amsterdamse haven kon binnenlopen. De ontscheping zou om vier uur beginnen Hedenmiddag om waalf uur begon tn Amsterdam de debarkatie van de circa 1800 passagiers (hoofdzakelijk öurgers en enige leden van het KNIL met hun ge zinnen), die met de „Johan van Olden- barnevelt" van de Stoomvaartmy. Neder land uit Indonesië arriveerden Advertentie Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. Bij de mondelinge behandeling in de Eerste Kamer van de begroting der Staatsmijnen in Limburg voor 1950 maakte de heer Schipper (AR) enige opmerkingen over de werving van ar beiders uit het Noordelijk deel van ons land. De minister van Econ. Zaken heeft naar aanleiding hiervan o.a. het volgen de medegedeeld. De mening, dat de ge- zellenhuizen voor de mijnwerkers alle onder R.K. leiding staan is niet geheel juist. Zo zijn er b.v. voor de verzorging der geestelijke belangen van protestantse mijnwerkers in de verschillende gezel- lenhuizen twee protestantse zielzorgers aangewezen. Er zal ernstig worden gestreefd naar een grotere concentratie van de prote stantse gezellen in enkele tehuizen, voor zover dit door betrokkenen op prijs wordt gesteld en de belangen van de bedrijven niet in aanmerkelijke mate worden geschaad. Naar de minister heeft vernomen, zal voorts de Prot. Christelijke Bouwvereni ging te Heerlen zo spoedig mogelijk de gelegenheid krijgen een aantal traditio nele woningen te bouwen, nadat een ëaP~ bieding van gemeentewege tot het stich ten van een 50-tal montagewoningen door haar werd afgewezen. Een Nederlandse motorrijder is te Hasselt in België tegen een slagboom van een overweg aangereden. De 37- jarige heer Bergmans uit Maarheeze, die op de duo had plaatsgenomen, werd op slag gedood. De bestuurder liep slechts lichte verwondingen op. Groot-Brittannië heeft de Tsjechische ambassade in Londen opdracht gegeven, haar voorlichtingswerk stop te zetten. Dit besluit is een represaillemaatregel voor het sluiten van de Britse voorlichtings dienst en British Council in Tsjechoslo- wakijë. Advertentie Dat zuurbranden op de maag, maakt U van alle eten en drinken afkerig. Maar dat kan zo niet doorgaan want naarmate ge steeds minder voedsel neemt en juist het lichaam stevig voedsel onthoudt, verzwakt ge allengs meer, boet ge ln aan weerstand en wordt zó vatbaar voor allerlei kwalen. Begin liever van de andere kant - neem Rennies bij de eerste aanwijzing van brandend maagzuur. Rennies zijn sma kelijke pastilles, aangenaam om te gebruiken en afdoende tegen dat nare zuurbranden op de maag. Met Rennies geen lange kuur, waarbij ge over het effect in onzekerheid blijft. Van de ene minuut op de andere onder vindt ge met Rennies de weldadige werking. De brandende pijn verdwijnt even snel als ze opkomt. Gewoon een of twee Rennies laten smelten in ae mond, zonder water of wat ook. Altijd zorgen, dat ge een paar Rennies bij de hand hebt en nooit meer de vrees voor die brandende pijn. De minister van Financiën heeft mede gedeeld het wenselijk te achten uitbrei ding te geven aan de tijdelijke vergun ning tot het achterwege lóten van de ver melding van het provinciale nummer in de aangiften van bepaalde merken rijwie len met hulpmotor. In - erband hiermede heeft de minister goedgekeurd dat eer dergenoemde tijdelijke vergunning toe passing vindt op alle merken rijwielen met hulpmotor. (Advertentie) Zeer mooie kwaliteiten Diverse kleuren mir. 9?° 11?0 14.50 De bijzondere raad van cassatie veroor deelde gisteren de voormalige „Unter- sturmfuhrer" J. Stoever uit Bremen tot de doodstraf. De bijzondere strafkamer te Amsterdam had hem tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Het O. M. was van dit vonnis in beroepgekomen. S. is tijdens de oorlog enige tijd belast geweest met de bewaking, verzorging en administratie van het kamp te Amersfoort en heeft zich daar tegenover de gevange nen zeer laaghartig bedragen. Verder heeft hij te Hoorn, Zaandam, Amsterdam, Haar lem en Halfweg executie-pelotons gecom mandeerd en gevangenen zonder vorm van proces doen neerschieten. Het beroep van een andere Duitse kampbewaker uit Amersfoort, de voor malige „Untersturmführer" H. Dohmen uit Duisburg in kamp Amersfoort werd hö de „Rijnschipper" genoemd werd door de bijzondere raad van cassatie verworpen. D. behoudt dus de gevangenisstraf van 17 jaar, waartoe hij in Amsterdam is veroor deeld wegens de wijze waarop hij de gevangenen in Amersfoort heeft mishan deld. eenvoudig man, die van u zyn levensge luk komt afsmeken. De houtvester wendde het gezicht af. Hü klemde lippen opeen, als om zijn aan doening in bedwang te houden. Eindelijk streek hij zich met de hand over het voorhoofd, keek den graaf weer aan, en hernam Zij is mijn enig kind.... Neem 't mij niet kwalijk, graafSinds den dood van mijn Hermine is dat kind alles voor me geweestIk had Lore een kalm, vredig geluk toegewenst, aan de zijde van een braven, eenvoudigen man. Nooit heb ik met haar eerzuchtige bedoe lingen gehadEn thans schijnen de zaken een anderen keer te nemen Mijnheer Steinbrech, ik ben geen vriend van grote woorden en ijdele be loften; maar ik hoop u in lengte van ja ren te kunnen bewijzen, dat Lore mij dierbaarder is dan alles ter wereld. Ik hoop, dat u in staat, is om het te bewijzen! Ik ben ruim twintig jaar in dienst op Grauenegg en weet, hoe de za ken gelegen zijnHebt u al met me vrouw de Gravin gesproken? Neen. Maak u daarover niet be zorgd. Zodra mijn vader terug is van zijn reis, zal ik met mijn ouders spreken. Ik ben meerderjarig en al zouden er moei lijkheden komen liefde overwint alles! Steinbrech zuchtte: Ik zeg nog eens: Ik hoop, dat u gelijk heeft. Hij trok met onstuimige tederheid Lore tegen zich aan en kuste haar. Trek 't je niet te veel aan, kindje, dat zou me gek maken Maar, vader, lk gevoel mij on uit- Mijnheer SteinbaOh, zei hij, neem 't my niet kwalijk dat ik met uw dochter heb gesproken, alvorens bij u officieel aanzoek om haar hand te doen. 't Kan echter voor u geen geheim meer zijn ge bleven, dat uw dochter een. zeer diepe indruk op mij heeft gemaakt; een in druk, zo diep, dat ik zonder haar niet meer leven kan. Ook Steinbach was bleek geworden. Hij keek de jonge graaf somber aan en zei: Op mijn erewoord van hetgeen u mij daar zegt had ik geen flauw ver moeden! Had ik dat geweten graaf, ik zou u, al is u mijn meester, verzocht hebben, uw bezoeken aan de houtvesterij te staken Mijnheer Steinbrech! Ja, zó is hetMijne dochter is te goed om de speelbal van Genoeg, meneer Steinbrech! Bele dig mij en Lore niet. U moet mü goed genoeg kennen om te weten, dat ik geen oneerliike bedoelingen had gehad. De eer van ieder mensch is mij heilig, zeker van de vrouw, aan wie ik mijn eigen naam wil verbinden. Niet als meester sta ik voor u, meneer Steinbrech, maar alt a Tijdens athletiekwedstrijden te Fresno in Californië verbeterde de Amerikaan Dick Attlesey het wereldrecord 120 yards horden met 0.1 seconde. Attlesey bracht het op 13.5 sec.; het oude record stond met 13.6 sec. op naam van Hamsson Dil-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3