Dankbaar Nederland eerde Franse doden Minister Schokking opende ere begraafplaats in Kapelle Tweehonderd Belgen sneuvel den op Hollands Diep ACHESON niet erg tevreden Go DE „WONDERDOKTER" VAN DE VOLENDAM Karei Doorman ais bioscoop-theater NGSlageN Hulde aan Belgen en Fransen is daad van ware broederschap v. Titans aan de wal met gemiddeld 75 patiënten per dag Woensdag 17 Mei 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Monument wordt Tweede Pinksterdag te Willemstad onthuld Weinig enthousiasme voor Amerikaans defensieplan Speciale onderwijzers opleiding General Black" Don derdag te Amsterdam Mevr. Roosevelt naar ons land Tsjechische V.N.-afge- vaardigde neemt ontslag Een film in de rechtszaal Z.K'll' Prins Bernhard ivoont film voorstelling bij Stoken in Mei WEERBERICHT V. 4* GESLAAGD „AVONTUUR" Terugblik Met dezelfde moed, Honderd kransen voor gedemobiliseerd en Zeventien jaar terug begonnen VICE-ADMIRAAL V. HOLTHE OVER DE TAAK DER koninklijke MARINE Nuchterheid VECHTEN OM DE SCHOOL Granaat tussen de kolen De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Over het algemeen veel bewolking met later hder en daar enige regen. Weinig wind. Onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Donderdag 18 Mei: Zon op 4.42 uur, onder 20.31 uur; maan op 4.49 uur, onder 22.50 uur. Vrijdag 19 Mei: Zon op 4.41 uur, onder 20.32 uur; maan op 5,25 uur, onder 23.50 uur. UWE SCHIEDAMSCHE COURAN Gisterochtend, even over half twaalf, verschenen vijf J uncker-toestellen boven de vliegbasis Woensdrecht. De velen, die zich hier hadden verza meld, zagen de machines rondcirkelen en toen brak het moment aan, waarop iedereen had gewacht en dat het preludium vormde op de grootse plechtigheid, die later op de dag in liet Zeeuwse dorp Kapelle plaatsvond: de officiële opening van de begraafplaats, waar de lichamen van de in ons land gevallen Franse militairen aan de schoot der aarde zijn toevertrouwd. Toen de vliegtuigen tot een hoogte van 300 a 500 meter waren gedaald, sprongen er de i' ranse parachutisten uit, die hun land bij de opening van het kerkhof zouden vertegenwoordigen. Het was een imposant schouwspel: 75 groene parachutes ontvouwden zich achtereenvolgens, waarna zij door de wind naar het vliegveld werden gedirigeerd. Na een behouden landing van de Fransen, vertrok men naar Kapelle. in 1945 terug om aan de zegevierende operaties van de Anglo-Canadese legers deel te nemen. Het waren het tweede en derde regiment parachutisten, die deze strijd streden. Het was een „avontuur", zei later in *ijn herdenkingsrede ds. Mark Jospin, predikant te Amsterdam en voorzitter van het „Comité du Souvenir fransais". Anders dan een avontuur, kon hij het plan in Kapelle een centraal Frans kerk hof op te richten en hier een monument te doen verrijzen, niet noemen. Doch het had hem een les gegeven, zo zei hij, in optimisme en vertrouwen in de verbor gen eigenschappen van het ménselijk hart. De nodige gelden kwamen bijeen, alle medewerking werd ondervonden en het „avontuur" mocht uitstekend ge klaagd worden genoemd. Ds. Jospin kon dan ook niet nalaten allen, die ertoe hadden bijgedragen dat de in ons land gesneuvelde Franse militairen zo'n pas- geilde hulde kregen, oprecht te bedan ken. Onder hen die deze dank in ontvangst hadden te nemen, bevonden zich ook Ka- pello's burgemeester H. Suylekóm en diens medewerkers, aan wier activiteit 't e.a. te danken was, dat hun gemeente de eer te beurt viel op haar grond de be graafplaats te zien verrijzen. Dé grond hiervoor werd vrijwillig door de eigena ressen, de dames Groene, afgestaan en de pachters deden afstand van hun rech ten. De begraafplaats werd aangelegd voor rekening van het Departement van Oorlog onder leiding van de Ned. Hei demaatschappij. Het „Comité du souve nir francais" belastte zich met de op richting van het monument, waarvan Anton Molkenboer het mozaiekwerk ver vaardigde en waarin 30 ton graniet werd verwerkt. Het gedenkteken bevat de na men van 600 in Nederland gevallen Franse militairen. Van Franse zijde waren o.a. aanwezig de minister van oud-strijders L. Jaequi- not, vice-admiraal Le Bigot, generaal Blanchard en de Franse ambassadeur in «ns land, de heer J. Garnier. t saietppnoemde herinnerde er aan hoe van 10 tot 16 Mei 1940 Franse troepen, die het overrompelde Nederland te hulp u-aren gekomen, vooraan m het gevecht stonden Na Tilburg, Breda Wajfheren en Vlissingen bezet te hebben, moesten Kij de eerste schok opvangen van de ge duchte Duitse „elite troepen -Na een heldhaftige verdediging op Walcheren, waar het 224ste regiment infanterie werd gedecimeerd en na een even krachtig verzet op Zuid-Beveland, waar het 271ste regiment hetzelfde lot onderging, moes ten de Franse troepen zich tenslotte te rug trekken. De Fransen kwamen echter stonden als een haag naast elkaar opge steld Nederlandse en Franse militairen. In een wijde boog omsloten zij de graven en het monument. Bovendien stonden op de dodenakker opgesteld een Frans mi litair muziekkorps van ongeveer. 80 man, afkomstig uit Rijssel en het Ned. mili tair muziekkorps van de Stoottroepen uit Den Bosch. Bij aankomst van de stoet op het kerk hof werd treurmuziek ten gehore ge bracht, waarna gen.-majoor Sitsen mi nister Schckking verzocht het woord te nemen. Minister Schokking begon zijn rede met de opmerking, dat men des morgens bo ven het vliegveld van Woensdrecht Fran se parachutisten met dezelfde moed en zelfbeheersing had zien afspringen als zij ook in 1940 betoonden. Hij noemde het een groot voorrecht voor de Ned. re gering de Franse doden te eren, die vie len èn voor „La Patrie" èn voor Neder land. Zich in het Nederlands tot de Zeeuwse bevolking richtende, vroeg de minister haar de graven met toewijding te willen blijven verzorgen. Aan het ein de van zijn rede wenste mr. Schokking de nabestaanden van de gevallenen Gods steun toe. Nadat ds. Jospin zijn herdenkingsrede had uitgesproken, onthulde de Franse minister van oud-strijders, de heer Jac- quinot, het monument, waarna de „Mar seillaise" ten gehore werd gebracht. Ver volgens trad vice-admiraal Rost van Ton ningen naar voren om namens H. M. de iii1 Koningin de Bronzen Leeuw te hechten hen der sterkste schakels aan het gemeenschappelijk vaandel van De heer Garnier sprak ook nog van het aanstaand bezoek van het Konink lijk Paar aan Parijs, dat hij het ware symbool noemde van de vriendschap tussen Frankrijk en Nederland. Spr. dankte tenslotte hartelijk voor de op richting van het kerkhof. „De naam van Kapelle dient in het gouden boek van de Frans-Nederlandse herinnering te worden geschreven. Dit kleine dorp, waar zoveel Franse sol daten rusten, zal voortaan een van de sterkste schakels vormen in de keten, die Frankrijk en Nederland zo nauw aan elkander verbinden", zo zei de heer Garnier. Vervolgens begaf men zich onder klok- j ien voor'a^®eSaan door ruim hon derd kransdragers en kransdraagsters, te voet naar het kerkhof, waar gen.-majoor J. Sitsen, bevelhebter in het derde mi litaire gewest, de leiding van het mili taire gedeelte had. Op de begraafplaats het tweede en derde regiment „Chasseurs parachutistes", een onderdeel, dat thans is opgeheven, maar dat in 1945 deel uit maakte van de speciale hulptroepen van de luchtmacht van het Franse leger. Na deze decoratie reikte de Franse am bassadeur een onderscheiding uit aan me vrouw Mol, wier echtgenoot ir een con centratiekamp in Duitsland stierf. Vice-admiraal Le Bigot reikte daarop onderscheidingen uit aan Fransen en Ne derlanders, die hadden bijgedragen tot de totstandkoming van dit Franse mili taire kerkhof en de oprichting van het monument. Tenslotte werden ongeveer 100 kransen gelegd waarvan de eerste door vice-admiraal Rost van Tonningen namens Koningin Juliana en prins Bern- hard en de tweede door minister-pre sident Drees namens de regering. Een grootse plechtigheid was hiermede ten einde. Zoals bekend is, kwamen op 30 Mei 1940 op het Hollands Diep bij Willemstad ongeveer tweehonderd Belgische militai ren om het leven, die slachtoffer werden van een mijnontploffing. Aanvankelijk werden hun stoffelijke resten begraven op de algemene begraafplaats te Willem stad, op een speciaal daartoe aangelegd kerkhof aan de oever van het Hollands Diep. Nadat vele moeilijkheden over wonnen zijn, is het nu eindelijk zo ver, dat alle gesneuvelden bij elkaar liggen op het geheel nieuwe aangelegde kerk hof aan de oever van het Hollands Diep, in de onmiddellijke nabijheid van de plaats van de ramp Op deze begraaf plaats is een monument opgericht, ver- De opening van het Franse soldatenkerkhof te Kapelle (Z.); het monument, dat daar is opgericht, uiordt onthuld. Be toch al geheime besprekingen van He Raad van het Atlantisch pact zijn gistermiddag plotseling nog veel gehet- mer geworden, naar men meent om de algemene besluiteloosheid te verber gen, waarmede de nieuwe Amerikaanse voorstellen om de militaire en econo mische plannen van de Atlantische ge meenschap te integreren, begroet wer den. .Ret communiqué, dat gisteravond werd uitgegeven, muntte uit dcor n etszeggend- hc d „De twaalf ministers hebben rap- prr'on van de pomm-ss es voor econo- m s-he. financ ële r defensieve aan- 8" besproken", zo lu'dde het. ile,en beeft men te Londen de in druk. flat de twaalf het gisteren niet cens konden worden over de Ameri- k-aanse oorstellen. Men vermoedt, dat de paees ?ters gisteravond overleg hebben gep eegd met hun regeringen en dat de verkregen richtlijnen op de ver- gadering van vandaag. Woensdag, zullen borden besproken. 8' Volgens ingewijden heeft minister ^cbesoP besprekingen van gis teren een overheersende rol gespeeld. Hij zou zelfs zo nu en dan vrij heftig zijn geweest. Over het, algemeen, zo verzekert men, hebben de besprekingen trouwens een „levendig" karakter, vooral als het over de verdediging van het Noord Atlantische gebied gaat. Portugal heeft een nieuwe poging ge daan om Spanje in de organisatie opge nomen te krijgen, maar het beroep van minister Caeiro da Matta vond weinig weerklank. Na de vergaderingen zetten de minis ters onderling hun diplomatieke activi teit voort De ministers van de Benelux zijn reeds enkele malen door M-onnet, de Franse economische deskundige, en Schu man uitvoerig ingelicht over 't plan van laatstgenoemde om de Franse en Duitse industrie nauw aan elkaar te koppelen. Ook voerde minister Stikker besprekin gen met de Britse minister van financiën over het oprichten van een Europese be- taUngsunie, maar omtrent de resultaten van deze besprekingen werd de grootst* stilzw ijgendh «id in acht genoman- vaardigd van Franse zandsteen, dat de namen vermeldt van allen, die hier een laatste rustplaats vonden. Het monument zal op 29 Mei Tweede Pinksterdag onthuld worden door de Bel" gische minister van binnenlandse, zaken, dr. A. de Vleeschhauwer. De Nederlandse minister van Oorlog mr. W. F. Schok- ki»s' vervolgens de begraafplaats overdragen aan de gemeente Wi'lewstad. ^e.®e'-8ische deelnemers aan de plech tigheid worden verwacht tegen half tien uur s morgens, waarna zij zich om 10 15 uur zullen inschepen or een daartoe in gericht kerkschip, dat gebracht zal wor den naar de plaats van de ramp. Op het schip wordt een H Mis gecele- breerd door de schipperspastoor J Ha- merlynck. De plaats van de ramp zal op de herdenkingsdag aangeduid worden door een drijvende boei, waarop een rouwvlag zal worder geplaatst. Veie honderden Belgen en Nederlanders worden die dag in Willemstad verwacht. W oensdrecht: het grote moment, Franse parachutisten springen uit de Junckerstoestellen; een evenement, dat plaats had ter gelegenheid van de opening van de erebegraafplaats voor gevallen Franse sóldaten te Kapelle (Z.J. Links: landing geslaagd! Voor gedemobiliseerde militairen uit Indonesië zowel als uit Nederland wordt de mogelijkheid opengesteld, een speciale opleiding voor onderwijzer te volgen- °ezc opleiding zal 1 September a.s. te Arnhem beginnen. Blijkt de animo ander de gedemobiltseerden vol doende, dar zal in andere plaatsen in Nederland eenzelfde opleiding worden opgericht. Bjj aanmelding van 20 of meer gegadigden van een bepaalde con fessionele richting zal de 'cursus in een nader te bepalen plaats in confessio neel verband worden gegeven. De duur van de opleiding is bepaald op l'/j jaar. Gegadigden moeten in het bezit zijn van een diploma H.B.S. 5-jarige cursus gymnasium ox eer. daarmee gelijk staan de opleiding. Men dient zich aan te melden, liefst zo spoedig mogelijk, maar in elk geval vóór 1 Sep tem oei as bij het hoofd van bureau 4 van de sociale dienst van het ministe rie van Oorlog, Mauritskade 19, 's Gra- venhage. onder qpgay van godsdienst, genoten opleiding en d'pknba's. 9? Het troepen-schip „General Black" wordt Donderdag 18 Mei te Amsterdam verwacht. Aan boord zijn o.a. het 5e ba taljon van het Garde-regiment „Prinses Irene" en 5-9 R.I. De ontscheping begint 's morgens te negen uur. Mevrouw Eleanor Roosevelt zal op 19 en 20 Juni een bezoek aan ons land bren gen. Zij za] daarbij vergezeld worden door haar zoon Elliot en diens twee kin deren en door een secretaresse De Tsjechoslowaakse permanente af gevaardigde bü de Ver. Naties, dr. Vla dimir Houdek, heeft gisteren ontslag ge nomen als protest tegen het huidige re giem in zijn land. Gemiddeld 75 patiënten per dag, die hij van een kwartje tot een rijksdaal der laat betalen, dat is zo ongeveer de praktijk van de „wonderdokter", C. W„ die zich als assistent chef-hofmeester van het s.s. „Volendam" naam heeft verworven als een man, die zieken kan genezen, die door de medici als ongeneeslijk zijn opgegeven. In Indië heeft hij op één avond zelfs 450 patiënten behandeld, zo uitermate groot was daar de toeloop. Omdat zijn praktijd steeds groeide, gaf bij het varen er aan. Hij had zich gisteren voor het Kantongerecht te Rotterdam te verant woorden wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. De justitie had gemeend, hier te moeten ingrijpen. Er waren W. daarom een vijftal concrete gevallen ten laste gelegd, voorgekomen tussen Maart en Septem ber van het vorige jaar, waarbij hij tegen betaling patiënten met strijkende bewegingen behandeld had. Er was grote belangstelling voor deze zaak, zowel op de publieke tribune als op de gereserveerde banken, waar geen plaats onbezet bleef. maatschappij. Zelfs de film achtte hjj ge vaarlijk, omdat er een bepaalde suggestie van uitgaat en ze bij het publiek de in druk wekt, dat die „wonderdokters" toch wel iets kunnen. Welke krachten'de wonderdokters be nutten, kon get. niet zeggen. Maar hij was eens op een lezing van magnetiseurs geweest. Daar viel een man van de trap. Geen der „wonderdokters" kon de man van zijn pijnen afhelpen en get. heeft hem toen als dokter behandeld en hem naar een ziekenhuis laten brengen, waar hij hoorde. Artsen willen niets met deze wonderdokters te maken hebben. Ze stichten meer onheil dan dat ze heil brengen, totaal ondeskundig als ze zijn. De „wonderdokter" kwam voor de rech ter in eer smetteloos grijs zomercostuum en in blakende welstand. Hij gaf zelf eerst een uiteenzetting van zijn geneeswijze, die voornamelijk op het bestrijken van de pa tiënten bleek neer te komen. Het werd al spoedig, duidelijk, dat de talrijke col lega's, die W. in het land heeft, dit geval als een soort „test case" beschouwen. Dit uitte zich o.a. door een in een rechtszaal ongewoon verschijnsel. De Vereniging van paranormaal begaafden" heeft n.l. een film laten maken, waarin een aantal genezingen in beeld worden gebracht, door zijn leden bewerkstelligd. Men zag inderdaad verschil lende personen, die allengs het gebruik van verschillende ledematen herkregen. Maar, zo merkte de ambtenaar van het O. M., mr Hijnsbergen later op, zo'n film heeft toch geen waarde omdat we niet we ten, hoe ze tot stai.d kwam en of de ge filmde „genezingen" stand hielden. W. vertelde, 17 jaar geleden met de behandeling van zieken begonnen te zijn, allen personen, die door de doktoren zon der resultaat behandeld waren. Hij heeft tal van brieven van mensen, die baat bij hem hebben gevonden. Contact met medici onderhoudt hij niet. Dr. A. in 't Veld, inspecteur van de Volksgezondheid, achtte magnetiseurs en wonderdokters als W. een gevaar voor de De „Karei Doormanhet imposante vliegkampscliip van de Koninklijke Marine, dat in Rotterdam voor anker ligt, heeft gisterenmiddag wel een zeer vredelievende bestemming gehad. De grote hangar, waar anders de yliegtuigen met een enorme lift worden af- en aangevoerd, was herschapen in een bioscoopzaal een belangrijke, zij het tijdelijke aanwinst voor de Maasstad, die in Mei 1940 meer dan de helft van haar bioscooptheaters verloren zag gaan waar in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard, vice-admiraal E. J. van Holthe, bevelhebber der zeestrijd krachten, vice-admiraal J. J. L. Willinge, die de opperste leiding heeft bij de op 22 Mei beginnende vlootoefening „Activity" en van de bemanning voor het eerst in haar geheel de joumaalfilms werden vertoond, die zijn gemaakt tijdens de reis van Prins Bernhard naar de Antillen, Suriname, Zuid-Amerika en Canada. Bovendien had Z. K. H. een door hemzelf vervaardigde kleurenfilm van deze reis voor vertoning beschikbaar gesteld. Vice-admiraal Van Holthe maakte van de gelegenheid, dat talrijke persvertegen woordigers zijn gasten waren, gebruik om enkele mededelingen te doen over de taak van de Koninklijke Marme, die er in oor logstijd voor moet zorgen, dat de eigen koopvaardij ongehinderd de zee kan be varen en die van de tegenstander niet. Een taak, die door de vorming van de Benelux nog zwaarder is geworden omdat België en Luxemburg over weinig of geen vlootmiddelen beschikken. Het Nederlandse volk alleen heeft aan invoer, welke in tijd van oorlog geheel over zee zal moeten plaats vinden, per jaar 1,2 ton per hoofd nodig, hetgeen in geval van invoer over land zou beteke nen, dat iedere 22 minuten een trein van 50 wagons onze grenzen moet passeren. Aanvoer overzee vormt voor Nederland Van groot belang ia het, dat Nederland in staat is, zijn eigen koopvaardij te be schermen, om te voorkomen, dat deze gro tendeels door de geallieerde mogendheden wordt gebruikt. Hoewel het vliegkampschip de kern is van een moderne vloot, kunnen artillerie schepen en jagers niet worden gemist de weersomstandigheden beletten of be lemmeren vaak de activiteit van de vlieg tuigen en daarom heeft de Koninklijke Marine een zeer aanzienlijke scheepsmacht op stapel staan, waaronder 12 jagers, 2 kruisers en 4 duikboten. Door deze be stellingen, die in de honderden millioenen guldens lopen, helpt de marine de eigen scheepsbouw- en machinebouwindustrie. De geschiedenis, aldus vice-admiraal Van Hoithe, heeft geleerd, dat de Nederlandse welvaart afhankelijk is van de zeevaart en ook thans kunnen wij nog zeggen: „Zon der zeevaart geen welvaart en zonder marine geen zeevaart". Om vier uur kwam Prins Bernhard aan boord van de „Karei Doorman". Nadat Z.K.H. in wiens gezelschap zich o.a. de loco-burgemeester van Rotterdam, een slagader en op afsnijding er^sa volgt wethouder J, van Tilburg bevond de tot bioscoopzaal ingericht» hangar had betreden, werd allereerst een uitstekende en zeer instructieve reportagefilm van Polygoon-Profilti over de „Karei Door man" zelf vertoond, gevolgd door een film, samengesteld uit opnamen, welke door luitenant ter zee lie klas F. Was- senburg tijdens de reis naar de Antillen zijn gemaakt en welke indertijd na door Polygoon te zijn gemonteerd en van een gesproken commentaar te zijn voorzien, successievelijk in de Nederlandse bios coop-journaals hebben gedraaid. enVoor velen van de Jantjes, die herhaal delijk blijk gaven de op het celluloid vastgelegde herinneringen aan hun reis zeer te waarderen, was het een verras sing, dat daarna een kleurenfilm werd vertoond, die Prins Bernhard zelf tij dens de reis had opgenomen. Op hun beurt hadden de opvarenden van de „Karei Doorman" ook een ver rassing voor de Prins. Na de voorstelling werd Z.K.H. verzocht op een der dekken te komen om een sportieve reisherinne ring in ontvangst te nemen. Tijdens de reis had Z.K.H. namelijk aan de luite nant ter zee le klasse A. P. Smitt verteld dat hij zijn halter, waarmee hij zich in het gewichtheffen oefende en die tijdens de oorlog verloren was gegaan, nog steeds niet had kunnen vervangen. „Er is ze ker een vriendelijke marineman geweest, die die halter voor u heeft gemaakt?" in formeerde de Prins, toen hij luitenant Smitt met zijn halter van eigen fabri kaat zag manipuleren. De heer Smitt had deze opmerking in zijn oren geknoopt. Na veel moeite wist hij beslag te leggen op een afgekeurde as van een motorsloep, terwijl hem een tiental metalen schijven welwillend wer den afgestaan door de Curacaose Petro leum Industrie. De stoker eerste klas P. Vredenbregt maakte alles vakkundig in orde en de matroos 3e klas J. Kulk ver vaardigde een prachtige houten kist om het vervoer van de gewichten te verge makkelijken. Tezamen met een door Peter Spier, de zoon van Jo Spier, getekende album met grappige tekeningen en humo ristische teksten werd dit marinegeschenk met. enige plechtigheid geoffreerd aan de Prins, die zich zeer ingenomen toonde met dit onverwachte cadeau en die zich kostelijk amuseerde met de inhoud van het album. Ook dr P. A, F. v. d. Spek, zenuwarts, kende aan de film geen waarde toe. Wat is er in deze film echt? vroeg hij. Dr W H C. ten Haeff, de bekende para psycholoog. betoogde, dat er wei degelijk mensen bestaan, die over bepaalde krach ten beschikken, welke tot ontwikkeling gebracht kunnen worden. Maar hun optre den zou onder medisch toezicht moeten geschieden. Er is voorts veel kaf onder het koren. Daartegenover zijn er zeer op merkelijke genezingen bekend. Get. kon mededelen, dat tot de cliënten van de „wonderdokters" leden van de politie be horen en zelfs leden van de rechterlijke macht! «.-De voorzitter van de bovengenoemde vereniging, de heer G. C., verdedigde uit voerig het optreden der bonafide „gene zers". Hij kwam tot de conclusie, dat er bepaalde normen moesten worden gevon den, volgens welke ze bij de behandeling van zieke mensen zouden kunnen worden ingeschakeld. Tegenover de soms wonderbaarlijke ver halen, stelde de ambtenaar van het O. M. de nuchtere feiten, menend, de bewijs kracht van de film te kunnen uitschakelen. Men kan zich afvragen, of deze verd. over bijzondere geneeskundige gaven beschikt of dat alles slechts humbug is. We be schikken eigenlijk over niet veel meer dan de verklaringen van de patiënten zelf, die niet tot oordelen in staat en misschien zelfs niet eens ziek zijn. Elk geval, door W. behandeld, zou feitelijk precies moeten worden nagegaan. Het feit, dat zoveel mensen vertrouwen in W. stellen, kan her- Verkregen rechten worden gemakkelijk geaccepteerd. Na enkele jaren spreekt alles zo vanzelf, dat moeite, strijd en offers van een vorige generatie worden vergeten. Zo is het op sociaal terrein, zo is het op onderwijsgebied. De schoolstrijd in Nederland is al jaren geleden beëindigd, al is de gelijkstelling nóg niet op alle punten doorgevoerd. In andere landen moet nog danig om de Katholieke school worden gevochten. In enkele dagen kwamen daarover èn uit Engeland èn uit Frankrijk èn uit Duits land berichten binnen. Nadat de Engelse regering weinig vast heid had getoond in de afwikkeling van zaken naar aanleiding van een voorstel van het Engelse episcopaat inzake ophef fing van de onderhoudskosten door de be sturen van katholieke scholen, hebben de bisschoppen een nieuw schrijven gericht tot de regering om tijdelijk samen de kos ten te dragen. Een candidate der labourpartij te Liver pool had zich nu op afkeurende wijze over het standpunt der Kerkelijke overheid uit gelaten, doch de partij was niet bereid de betrokken candidate tot de orde te roepan. Uit deze laatste omstandigheid heeft het. katholieke labourlid Hogan, één der stich ters van de labourpartij te Liverpool, op een wijze, welke hem eert, de volledige consequenties getrokken door als lid van de partij, die hij tientallen jaren zulke waardevolle diensten heeft bewezen, te bedanken. De Franse katholieken steller de laatste weken alles in het werk om de regering te bewegen haar politiek ten opzichte van de scholen te wijzigen. In druk bezochte massa-demonstraties eisen zij, dat de con fessionele scholen en de staatsscholen ge lijke rechten zullen bezitten. Sprekers wij zen erop, dat de katholieken na de offers, die zij in de twee wereldoorlogen hebben gebracht, kunnen eisen, dat hun goed recht op beëindiging der anti-katholieke school politiek wordt erkend. Het is waanzinnig, zo zeggen zij, dat de katholieken milliarden francs moeten op brengen voor het onderhoud van hun scho len en bovendien nog belastingen moeten betalen, die aangewend worden voor de openbare scholen. Hoe sterk de opwinding bij de katholie ken in Frankrijk over het reeds tientallen jaren ondervonden onrecht is gestegen, blijkt uit het feit, dat tijdens een der massa-demonstraties, die door honderd duizend katholieken werd bezocht, beslo ten werd geen schoolbelasting meer te be talen. totdat een bevredigende oplossing voor het schoolprobleem is gevonden. De Franse regering behoeft er in geen geval op te rekenen» zo verzekert men in katholieke kringen, dat het episcopaat deze ontwikkeling zal tegenhouden. Men wijst in dit verband op de verklaring van mgr. Cazaux, bisschop van Lucon en kardinaal Lienart, aartsbisschop van Rijssel. Op een congres van paedagogen. Zondag 14 Mei te Berlijn gehouden, keerde de bis schop van Berlijn, kardinaal Von Preyslng. zich zeer beslist tegen het instituut der openbare scholen, waarbij de kinderen van elke godsdienst neutraal onderwijs ontvangen, terwijl voor elke godsdienst aparte godsdienstlessen worden gegeven. De kardinaal noemde deze scholer een geliefkoosd denkbeeld voor oppervlakkige mensen; zodra tengevolge van de wissel valligheden van het parlementaire leven een meerderheid aan de macht zou komen, die tegen de godsdienstige opvoeding der jeugd gekant is, zou met reden een anti godsdienstige beïnvloeding van het open baar onderwijs te duchten zijn. Om deze reden verklaarde kardinaal Von Preysing zich een zeer besliste voorstander van de confessionele school. Uit bovenstaande beschouwing en feiten blijkt overduidelijk, dat de strijd om de jonge zielen via de school nog lang niet is uitgevochten. Tegelijk is deze situatie ook weer een signaal om paraat te zijn en te blijven. HENK VAN DER MAZE. leid worden tot zuiver psychologische fac toren. Zijn optreden is in ieder geval in strijd met de wet. Bovendien kent hij de grenzen van zijn vermogens niet. Is dat strijken en armzwaaien nu helemaal on schuldig? Wat hiervan zij, de verleiding is voor verd. groot, om op dezelfde voet voort te gaan. Vandaar dat spr. de eis stelde van vijf geldboeten van ƒ200 elk subs, twintig dagen hechtenis. De verdediger, mr W. Noordijk, hield een» lang en gedocumenteerd pleidooi waarin hij o.a. een geschiedkundig over zicht gaf van de kwestie der wonderbaar lijke geneeswijzen en vroeg tenslotte ont slag van rechtsvervolging voor twee ge vallen en clementie voor de andere drie. De rechtbank zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen. Doordat zich een projectiel, een 2 c.m. brisantgranaat, tussen de kolen bevond, ontstond gisterenmiddag te Bergen op Zoom een ontploffing in de woning van d familie V. aan de St. Josephstraat, toen de haard zou worden bijgevuld. Door deze ontploffing werd de haard vrijwel ver nield, terwijl in de kamer veel glas- en seherfschade werd aangericht. Mevrouw V. en een kind, die zich in de kamer be vonden, kwamen er zonder verwondin gen al Prins Bernhard in een opgeivekte stemming. En niet tonder reden. Hem werd gisteren aan boord van de „Karei Doorman" te Rotterdam een origineel cadeau aangeboden: een halter met toebehoren tor beoefening von de krachtsport.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1