San Marino onder rode dictatuur Geheimzinnige Maxim ten tonele Burgerlijke hoge commissarissen voor Oostenrijk AMATEURISME De vorming van de eenheidsstaat Indonesië Onnodig casino als hoofdkwartier der communisten PU1IOL g&neestvn veitfatext de fvuid IMPORT UIT DUITSLAND WORDT VERGEMAKKELIJKT HET WORDT NOG ZACHTER e ooievaars door drA. J. v. Leusen R.I.S. eist geen schade vergoeding Hulp aan landen in Z.O.-Azië Havenstaking in Buenos Aires Morgen begint de Missieweek Burgemeester liet woning opknappen ZATERDAG 20 MEI 195Ö PAGINA I Maxim. San Marino is een der kleinste republieken ter wereld. Het ligt in liet bergland der Apennijnen, niet ver vau Rimini, aan de Adriatische Zee. Het is slechts ongeveer een vijftig vier kante kilometers groot en aan alle kanten door Italië inge sloten. Met Andorra, Lichtenstein en Monaco behoort het tot de miniatuur staatjes, waarvan er in de Middeleeuwen zo vele waren en die liun onafhankelijkheid, zij het dan in be perkte mate, hebben weten te bewaren. Eeuwen lang bleef San Marino in de vergetelheid. Maar thans staat het sinds enige tijd telkens in het centrum der belang stelling. Want deze kleine republiek met haar 45.000 inwo ners wordt door communisten geregeerd en evenals overal, waar communisten aan het hewind zijn, heerst er een abso lute dictatuur en loopt de boel in het honderd. VER KLARING VAN ..DE DRIE" OVER OOSTENRIJKSE KWESTIE (Uitgave: K.N.Y.B.) WEER TOURISME NAAR DUITSLAND MOGELIJK Compromisplan te Sydney In de Indische Missies ruim 74 millioen die Christus niet kennen OVEREENSTEMMING TUSSEN R.I.S. EN DJOGJA i> oprichter van het casinodat mets anders is dan een communistische centrale: de geheimzinnige Roemeen Voor het eerst sinds eeuwen mogen de inwoners van San Marino hun zaken niet zelf meer regelen. Z\j worden bedis seld door een dictator en wel door een man. die zich de bijnaam verworven i heeft van de ..geheimzinnige Maxim". Deze Maxim, een Roemeen, treedt in middels niet op de voorgrond. Hp geeft zijn bevelen aan de leiders van de com munistische en socialistische partij, wier coalitie thans San Marino regeert. Deze coalitie wordt intussen gedomi neerd door de communistische leider o - do Gasperoni en het was deze man, die doorzette, dat er in San Marino een speelzaal zou komen. Tegen het oprich ten van een casino hebben de christen democraten zich tot het uiterste verzet. Maar aangezien na de oorlog de com munisten en socialisten met allerlei be loften de overhand hebben weten te krij gen, levert het verzet 'geen resultaat op. De verkiezingen zijn door de communis tische corrpptie geen graadmeter meer. De roden hebben de macht in handen en hebben vele katholieke kiezers aan zich weten te binden, door hun een betrek king in „staatsdienst" te verschaffen. Al direct, nadat de Duitsers uit San Marino verdreven waren, dat ze evenals heel Italië bezet hadden, begonnen de communisten, gesteund door de socialis ten, in de kleine republiek de lakens uit te delen. Ze kondigden grootse plannen aan. Er was in San Marino veel ver woest. De Engelsen hadden de kleine re publiek, die zich neutraal verklaard had, b\j vergissing gebombardeerd en er gro te schade aangericht. De schadevergoe ding, welke zij gaven, kon de kosten van de wederopbouw in de verste verte met goedmaken. Bovendien, het toeristenver keer, waarvan San Marino in belangrijke mate leefde, was weggevallen, zeits toen elders in Italië zich weder de eerste toe risten begonnen te vertonen, kwamen die niet naar San Marino, aangezien de spoorweg, die er van Rimini heen liep, tijdens de krijgsverrichtingen verwoest was en niet hersteld werd. Ook de wegen er heen hadden door de oorlog zeer ge leden en maakten het voor automobilis ten niet aanlokkelijk, naar de berg Ti- tano te rijden, waarop San Marino hoog boven het omringende land ligt. De communisten gaven, om in de gunst te blijven, grote sommen gelds uit. Ze konden echter San Marino geen wel vaart brengen. De schijn-welvaart van enkele jaren liep uit op een voor het kleine landje reusachtig tekort. De christen-democraten hoopten, dat de politieke kansen zouden keren. De bewoners van San Marino zouden toch eindelijk moeten inzien, dat de commu nisten niets anders deden, dan het bezit van het landje opteren en ten slotte slechts ellende zouden overlaten. Maar toen verscheen de geheimzinnige Maxim ten tonele. Een totaal onbeken de Roemeen, die er echter in slaagde, et telijke honderden millioenen lire bij el kaar te brengen, om een groot casino te bouwen. Hij wilde van San Marino een speelhol maken, y Krachtige protesten van de bisschop pen van Rimini en Montefalco, waartoe San Marino kerkelijk behoort. Tever geefs. Het baatte opk niet, dat de pas toor van San Marino in October van het vorige jaar weigerde, de wapenschilden van de twee nieuwe regenten, een communist en en socialist, in te zegenen. Het was de eerste maal, dat zulks in San Marino's lange geschiedenis gebeurde. De communisten zetten door. Maxim kreeg een concessie voor negen jaar en betaalde hiervoor twee honderd millioen lire, toezeggend, ook nog elk jaar een flink bedrag in de staatskas te storten en San Marino tevens een aandeel in de ontvangsten belovend. Met het geld, dat ze in handen kregen, konden de communisten een flinke pro paganda voeren envan San Marino een waar communistisch bolwerk ma ken. En dit is juist het merkwaardige en tegelijkertijd het beangstigende in heel de affaire. Het oprichten van een casino in San Marino wordt door mensen uit het speelvak als een volkomen dwaasheid beschouwd. De kleine republiek is nu eenmaal nooit een oord geweest, waar rijke lieden heen trokken, om er zich te vermeien en hun kansen met de roulette te wagen. Ze doen het ook thans niet. sino niet binnen mogen. En wel, om hen niet in de verleiding te brengen. Zo goed als zeker werd deze maatregel echter genomen, om hen niet in de gelegenheid te stellen, precies te we ten te komen, wat er in het speelhol omgaat. Er wordt een hotel bijgebouwd met honderd kamers. In christen-de mocratische kringen gelooft men stel lig, dat hier in werkelijkheid het com munistische hoofdkwartier zal worden gevestigd. En zo beleeft de wereld het bijna on gelofelijke feit., dat Stalin zich door mid del van 'n kapitalistische truc meester maakt van 'n klein, onafhankelijk gebied, dat eens zelf door 'n veroveraar als Na poleon gerespecteeerd werd en zelfs on der Mussolini toch een zekere mate van zelfbestuur heeft weten te behouden. De anti-communistische inwoners van San Marino, wier aantal langzaam maar zeker toeneemt, denken met weemoed aan de 1649-.iarige geschiedenis van hun kleine republiek. Maar het is tevens deze geschiedenis, die hun een hart onder de riem steekt. Deze geschiedenis luidt als volgt; Om streeks het jaar 300 kwam uit: Dalma- tië 'n vrome steenhouwer naar de streek bij Rimini. Hij deed daar veel goed. Een Italiaanse gravin, wier twee zonen lip van een zware ziekte genezen had, schonk hem de rotsachtige berg Titano en daar, op de hoogste top, ging Marinus, zoals de steenhouwer heette, als kluizenaar leven. Hij moest eerst de grote, bruine beren verjagen, die er hun verblijfplaats hadden. Toen verzamelde hij er een aan tal volgelingen om zich heen en stichtte er een gemeenschap. Maar, zo verhaalt de legende, op een kwade dag kwamen de beren weer opdagen, aangevoerd door Aan de grens van San Marino, op een regenachtige dag een grote, zwarte, die niemand anders was dan Satan zelf. Marinus ging hen tegemoet. Hij dreef de zwarte beer naar een ravijn en wierp hem op de rand daarvan een houten kruis in het gezicht. Hierop stortte de beer in een wolk van zwavel in het ravpn. Marinus leefde daarna een heilig le ven, stichtte een klooster en werd later als een heilige vereerd. De mensen, die na hem op de berg woonden, gaven aan het stadje, dat ze stichtten, zijn naam, San Marino, Sint Marinus. Hun geschiedenis en de legende in dachtig, hopen de goed willende mensen van het huidige San Marino, dat de speel- satan en communist Maxim op een goede dag in een wolk van zwavel verdwijnen zal...... Advertentie Er zijn elders veel luxueuzer en gemak kelijker te bereiken plaatsen, waar ze hun hart kunnen ophalen. Daarom won het vermoeden al lengs meer veld, dat het casino slechts een camouflage is en dat Maxim geen andere bedoeling heeft, dan van San Marino een broeinest van de kominform te maken en in het hartje van Italië een commu nistische centrale te stichten. De aanwezigheid van het casino maakt het komen en gaan van allerlei vreemdelingen een normaal gebeu. ren. Maar deze vreemdelingen zijn geen toeristen, die wel eens een gokje willen wagen, doch communistische agenten. Het is volkomen terecht, dat de Itali aanse regering thans een cordon rond San Marino getrokken heeft en aan Ma xim zelfs de toegang tot het land ge weigerd heeft. Hfj zit nu in San Marino opgesloten. Dit is echter slechts betrek kelijk, want een communistische agita tor heeft overal de hulp van de vijfde colonne en steeds allerlei valse papieren tot zijn beschikking. Hij erkende onlangs, inderdaad betrekkingen te hebben onder houden met communistische kopstukken in Roemenië, maar, naar hij zeide, ging het hier slechts om zakelijke relaties. De communisten hebben bepaald, dat de burgers van San Marino het ea- De ministers Aan buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben een verklaring uitgegeven over de Oostenrijkse kwestie,waarin zij nog maals verzekeren, dat hun politiek ten opzichte van Oostenrijk het sluiten san een verdrag niet Oostenrijk in zo kort mogelijke tijd inhoudt. „Een verdrag, dat zal leiden tot het herstel van een vrij en onafhankelijk Oostenrijk en het terug trekken van de bezettingsstrjjdmacht, zulks in overeenstemming met de belof te in de verklaring van Moskou van No vember 1943". De drie mogendheden verklaren zich bereid, binnen het kader van de vier-mo- gendheden-overeenkomst maatregelen te treffen, welke Oostenrijk een zo groot mogelijke onafhankelijkheid zullen geven en de lasten van de bezetting zullen ver lichten. Daarom is besloten, zo spoedig moge lijk burgerlijke hoge commissarissen te benoemen. Te Londen ziet men in de verklaring, dat de geallieerde controle in Oostenrijk een burgerlijk karakter zal krijgen, een bewijs voor de opvatting der westelijke mogendheden, dat er voorlopig geen re geling voor de Oostenrijkse kwestie ver wacht wordt. De plaatsvervangers der „westelijke grote drie" zullen blijven vergaderen, totdat er wijziging js opgetreden in de houding vaa °-e sovjet-Russische rege ring en zonder verder uitstel tot sluiting van een vredesverdrag niet Oostenrijk kan worden overgegaan. IV (slot). Er is veel critiek geuit op de betrekkelijk weinig Ingrijpende wijzigingen, die onlangs in de amateurs- bepalingen zijn aangebracht. Vooral het verbod voor officials om tegen betaling sportartikelen te schrijven, heeft bèel wat pennen in beroering gebracht. Hier worde nog een nadrukkelijk vastgesteld, dat deze bepaling sinds jaar en dag gold voor actieve voetballers en dat hierop bijna geen entiek is ver namen. Eerst toen de Bondsvergadering besloot een einde te maken aan de onbillijke toestand, waarbij aan officials toegestaan werd wat aan spelers was verboden, kwam de critiek losl Dit geeft te denken. Intussen staat de Bond open voor ieder advies om de amateursbepalingen te verbeteren- Wie alleen maar critiseert, zonder wegen tot venbetering te wijzen, moge zich een aanhang van ontevredenen verwerven, maar bewijst het voetbal geen dienst. Integendeel. Wie alleen maar verbetering verwacht door het glib berige pad te betreden van semi-professionalisnm, wete dat slechts achteruitgang kan worden verwacht naar de mening van de overgrote meerderheid van de bestuursleden, leden van de Bondsvergadering en van de voetballers. Een enkele menimgsuitmg van een enkele speler, soms met veel fanfares ver kondigd. bewijst niets voor de overtuiging van het grote geheel. Bovendien hebben we nog geen enkele motivering van een speler, die zijn stem verhief voor een premiestelsel, gelezen, waarbij men ook maar enigszins de indruk kroeg, dat deze een gefundeerd oordeel uitsprak, waarbij de voorgestane wijziging tot in alle consequenties werd overzien. „Amateurisme bestaat niet meer!" is de stemming makende kreet, die alom wordt vernomen. Amateuris me bestaat in Nederland, op enkele uitzonderingen na, bij de ongeveer drie honderd duizend voetballers, die onze Bond telt! „Amateurisme heeft afgedaan!" wordt er geroepen. Onze voetbalbond zal blijven vechten en zal hard blijven vechten curn het amateurisme te handhaven. De belagers van fiet amateurisme krijgen geen kans. De Bond draagt een zekere verantwoordelijkheid, die gegroeid is door de enorme ontwikkeling, wel'ke de voetbalsport heeft doorgemaakt. Een verantwoor delijkheid voor de spelers. Ben verantwoordelijkheid voor de jeugd. Sommigen zullen het betreuren, dat het in Neder land niet mogelijk is en, naar wij van harte hopen, ook niet mogelijk zal worden, met voetbalspelen zijn brood te verdienen. Maar men trooste zich met de overweging, dat, indien de omstandigheden anders wa ren. dit slechts voor zeer enkelen zou zijn weggelegd.Bp- vendien, het blijft de vraag of het uiteindelijk levens winst voor deze voetbal-arbeiders zou betekenen. Voorlopig schijnen de uitkomsten anders. Wie hier tegen aanvoert, dat de spelers „het zelf maar moeten weten", geeft zich een brevet van geestelijke armoede, waardoor hij iedere autoriteit om te spreken verliest. Nog altijd draagt in een geordende maatschappij de ene mens verantwoordelijkheid voor de andere! Zeker is dit zo in onze verenigingen, die het ideaal na streven, dat tussen haar leden, door het gezamenlijk sporten en strijden, een vriendschapsband zal groeien. Indien onze Bond deze verantwoordelij kheid niet meer zou beseffen dan zag het er wel heel droevig uit Nog steeds geloven we, dat onze jeugd het voetbal spel wil beoefenen om lichaam en geest te trainen, om sterker en gezonder te worden, om de simpele vreugde te beleven eigen kracht met die van anderen te meten en om in het spel een tegenwicht te vinden tegen dagelijkse arbeid en plicht. Levenszekeheid en be staanszekerheid zo ge wilt: levensmogelijkheid en bestaansmogelijkheid zal de jonge mens zich moe ten verwerven door 6tudie en door arbeid. Wie de jeugd afleidt van deze noodzakelijke voor bereiding. wie de jeugd voorspiegelt, dat ook het spel productief zal kunnen worden gemaakt hij moge het dan in zijn bekrompenheid goed met de voetbal sport menen voor onze samenleving en voor onze jeugd is hij een gevaar, dat geschuwd dient te worden als de pest. Onder de huidige omstandigheden hebben vele ver enigingen de gelegenheid om door het organiseren van gemeenschappelijke reizen en goede clubavonden de blik van onze jongelingschap te verruimen en de vriendschapsbanden te versterken. Gelukkig maken velen van deze gelegenheid gepast gebruik. Onze jon gens willen het spel om het spel. Zij denken er niet aan om als voetballers in loondienst te treden, Zij zijn bereid te trainen, omdat eigen verlangen naar ver betering van de prestaties en trouw aan htm club hen er toe opwekt. Zij passen voor een contractuele verplichting om te trainen, welke aan een gereglemen teerde 'betaling zou worden verbonden. De vrijheids drang van de Hollandse jongen is tè groot, dan dat hij het zou kunnen verdragen, dat ook zijn eigen, vrije tijd verkocht zou worden voor enkele guldens per week Onze Bond is een vereniging van vrije mensen. Samen kiezen zij hun bestuur, samen bepalen zij hun reglementen. X>e buitenstaanders, het publiek, de pers, hebben het recht deze vereniging, onze Bond. te critiseren, maar zij hebben de idealen, van onze duizenden leden te eerbiedigen. Onze Bond heeft, door. de ontwikkeling die het voetbalspel heeft doorgemaakt, publiek en pens nodig om voetbal als volkssport te handhaven. Het publiek, diat zijn entree's betaalt, bekostigt het voetbalspelen van duizenden, die het spel anders niet zouden kun nen beoefenen. Wij waarderen het publiek en wij waarderen de pers, evengoed als wij de supporters van onze clubs waarderen. Maar als zij zich daadwerkelijk met onze zaken gaan bemoeien, als zij willen gaan voorschrijven on der welke omstandigheden onze leden zullen moeten voetballen of als ze en hier denken we aan een bepaald soort supporters, dat veilig buiten de machts- sfeer van de Bond blijft zwakke broeders over halen om eigen vlag tebezoedelen, dan mogen zij weten, dat zij bij iedere eerlijke sportman slechts min achting wekken en dat zij in troebel streven slechts tijdelijk en plaatselijk succes boeken. Niemand zal duiven beweren, dat er geen verbete ringen mogelijk zijn. Maar de Bond als geheel is kerngezond en sterk. Onaantastbaar voor gekuip en intriges. Onkwetsbaar voor verdachtmakingen of scheldpartijen. De Bond is sterk, omdat wij in Nederland voor het behoud van, ons amateurisme strijden. Dat is, op hoge uitzonderingen na, de strijd van ruim drie honderd duizend leden van de Koninklijke Nederlamdsche Voetbalbond, die trots is, omdat hij reeds zestig jaar zijn banier deze moge dan sporen van strijd ver tonen kloekmoedig voorwaarts heeft gedragen en dit ook in de toekomst zal doen! Naar aanleiding van de recente be richten betreffende een eis tot schade vergoeding, welke door de regering der R.I.S. zou worden ingediend in verband 1 met de gebeurtenissen, waarbij K.N.LD-" troepen onder Nederlands bevel betrok ken waren, wordt thans van bevoegde zijde medegedeeld, dat de Nederlandse hoge commissaris te Djakarta van de re gering der R.I.S. een verklaring heelt ontvangen, volgens welke de desbetrei- fende mededelingen van de woordvoerder van het ministerie van voorlichting dei R.I.S. geheel onjuist zijn. (Van onze weerkundige medewerker). Negen dagen lang was het op een enkele, onbetekenende druppel na in het hele land droog gebleven, maar de tiende dag was het Hemelvaarts dag, waarvan het gerucht zegt, dat het dan altijd regent. Nu zij waren er dan ook, de pijpestelen, maar ge lukkig viel het 's middags op vele plaatsen iets mee, hoewel het zonne tje verstek liet gaan. Dan was het gisteren beter; de zon deed haar best en de temperatuur was zo doende een stuk hoger dan op He melvaartsdag. Wij schijnen nu ech ter weer in een nattere periode te zijn beland want een nieuwe depres sie die vanmorgen boven Zuidoost Engeland gelegen was, deed het in een uitgestrekt gebied regenen, het geen hier en daar met onweer ge paard ging. Om zeven uur vanmor gen was het regengebied overal in ons land reeds doorgedrongen. De depressie bezorgt ons evenwel ook een meevallertje dat na het koude weer van de laatste dagen heel wei- kom zal zijn. De wind is namelijk van het Noorden naar liet Zuiden kun nen draaien, zodat de warme lucht uit het Zuiden naar ons land is doorgedrongen. Verwacht mag worden dat de temperatuur Zondag nog wat noger zal zijn dan vandaag, omdat de zon zich dan wat meer zal vertonen, maar de kans op regen- of onveeis- buien blijft ook voor morgen be staan, temeer daar zich nog enkele storingen van de golf van Biscaye naar het Noordoosten bewegen. Hedenmiddag is door M. L. A. Kes pen, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, in de Hoekscha IVaard °P de plaats, waar Zondag 18 Febr. 1945 tien mensen zonder proces als represaille-maatregel werden neer geschoten, een monument onthuld, Het beeld uit brons, vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer Hubert van Lith. De zeven ter Britse gemenebest-con ferentie te Sydney vertegenwoordigde landen zijn er gisteren in geslaagd de dreigende impasse in de besprekingen te ontwijken door het aanvaarden van een compromisplan, dat voorziet in het on middellijk verlenen van hulp aan door het communisme bedreigde Z.O.-Aziati- sche landen, waarvoor een bedrag van acht millioen pond sterling zal worden uitgetrokken. Overeengekomen werd, dat eerst over drie maanden een beslissing zal worden genomen over de voorstellen welke er in voorzien, dat op korte termijn gelden beschikbaar zullen worden gesteld voor het aanleggen van noodvoorraden van levensmiddelen en medicijpen. De sta- ten-leden van het Britse gemenebest zul len in Augustus a.s. te Londen opnieuw vergaderen. De 8 millioen pond sterling voor tech nische hulp wordt in welingelichte krin gen te Sydney beschouwd als een nood maatregel voor onmiddellijke hulp in de komende drie jaar. Een som van 23 mil lioen pond sterling zou genoemd zijn als het totaal van de toewijzingen over een periode van zes jaar, doch hierover zou op de conferentie te Londen in Sep tember een beslissing genomen worden. Tijdens de handelsbesprekingen op grond van het verdrag met de West- Üuitse Bondsrepubliek is van Duitse zijde verklaard, dat het heffen van „Ausgleichbetrage", (Importausgleichab- gabe) op land- en tuinbouwproducten en op producten van agrarisch-industriële aard nog slechts een kwestie van enkele weken zal zijn. De Nederlandse delegatie maakte ern stige bezwaren tegen dpze heffingen boven de vaste invoerrechten. Namens de Duitse delegatie werd verklaard, dat indien soortgelijke problemen zich in de toekomst mochten voordoen, nauw over leg tussen beide landen verzekerd moet zijn. Er werd een bevredigende oplos sing voor de Duitse wensen en de Ne derlandse agrarische export gevonden. In het middelpunt van de besprekingen stonden de problemen inzake het even wicht in de NederlandsWest-Duitse be talingsbalans. Als gevolg van de in Sep tember 1949 doorgevoerde liberalisatie ontstond aanvankelijk een zeer aanzien lijk nadelig saldo voor de Duitse han delspartner Het is in het bijzonder een Duitse wens om dit saldo, dat thans S 86 millioen bedraagt, spoedig af te lossen. Een woordvoerder van het West-Duit se ministerie van E.Z. deelde Vrijdag te Bonn mede. dat a voornaamste oorzaken van het debetsaldo waren ten eerste, dat Duitsland eerder tot liberalisatie van het handelsverkeer tussen de beide landen is overgegaan dan Nederland en ten tweede, dat een groot gedeelte van de Duitse invoer uit Nederland bestond uit In de haven van Buenos Aires konden Vrijdag de schepen niet geladen of ge lost worden door een staking van na- venarbeiders, welke door het algemeei vakverbond van havenarbeiders en aan gesloten organisaties was atgeKonaiga- Men denkt, dat de staking naar andere Argentijnse havens zal overslaan. stakers eisen het weder in dienst nemen van georganiseerde arbeiders, tegen ie maatregelen genomen war®*1 (thans genationaliseerde) Dadcro-scheep- vaartmaatschappij. Een andere eiis houdt in de vrije ontwikkeling van organisaties, die zijn verbonden met het algemeen vakverbond. Van morgen tot Zondag' 28 Mei zal in geheel Nederland de jaarlijkse „Week van gebed en offer voor het Missiewerk in Indonesië, Suriname en de Ned. An tillen" worden gehouden. goederen, die niet van Nederlandse oor sprong waren, In de toekomst, zo zeidc hij, zullen die goederen, die voornamelijk een luxe-ka rakter dragen, zoals thee, en die uit an dere landen niet in onbeperkte hoeveel heden in Duitsland kunnen worden inge voerd, ook niet meer vrij uit Nederland mogen worden ingevoerd. Van het debetsaldo zal een bedrag van $46 millioen op een afzonderlijke reke ning worden geboekt en door speciale maatregelen worden verminderd. Het resterende bedrag van $40 millioen dol lars zal worden overgedragen naar de volgende verrekeningsperiode. Ter conferentie In Den Haag is tot maatregelen besloter teneinde storende invloeden, welke van de betalingskant op de Uberalisatie-politlek zouden kun nen uitgaan, uit te schakelen. Door be paalde maatregelen zal de Duitse ex port naar Nederland worden vergemak kelijkt. Sedert de ln Februari 1950 gemaakte afspraken vertoont de Duitse export naar Nederland trouwens een stijgende lijn. Naar oordeel der delegaties mag verwacht worden, dat de onevenwichtigheid in de betalingsbalans binnen afzienbare tijd overwonnen zal zijn. Op grond van de gemaakte afspraken »zal het gewenste herstel van evenwicht bovendien worden nagestreefd door middel van verhoging van het totale handelsvolume. Van Nederlandse zijde Is ln ditzelfde kader ook het tourisme naar West-Duits- land, zij het binnen de ln Nederland gel dende ai; nene bepalingen, vrijgegeven. Op het gebied van de Rijnscheepvaart zullen zo spoedig mogelijk besprekingen tussen deskundigen van beide landen worden gevoerd met het doel de Ne derlandse belangen op dit gebied verder te kunnen behartigen. Pinksteren nadert en hiermee de reeds zolang besproken demonstratie van de communistische jeugd in de Oostelijke sector van Berlijn. Geruime tijd houden de Engelse, Franse en Amerikaanse militairen gezamenlijke oefe ningen om in de Westelijke sectoren de orde te handhaven. Nieuwsgierig drommen de Berlijners rond de radio-jeeps van de militaire politie in de Amerikaanse zone. Gezicht op San Marino, de kleine republiek in het Italiaanse bergland der Apennijnen, liet kastee' ligt op de jiuogste top van de berg Titano, die hoofdzakelijk het gebied van San Marino vormt Ongeveer vier weken geleden, n.l. op 11) April j.l., arriveerde, na een verblijf van zes maanden in het zonnige Zuiden, de ooievaar weer in Oudewater. Niemand Icon toen vermoeden, dat de komst van Vadertje Langbeen slechts van korte duur zou zijn. Na enkele dagen het nest te heb ben betrokken, is hij n I- weer naar andere oorden heengevlogen. Gevreesd werd, dat Oudewater het dit jaar zonder ooievaars zou moeten doen. Haastig werd ..toen naar de reden van het vertrek gezocht, en het bleek, dat het nest grotendeels was begroeid door mos-, hetwelk door het warme lentezon netje welig opgroeide, zelfs zo ver. dat het boven het nest uitstak. Het valt daar om niet te verwonderen, dat de ooievaar „de benen" nam. In opdracht van de burgemeester werd met de meest mogelijke spoed het aan- ivezige mos verwijderd, met het gevolg, dat de ooievaar weer is teruggekomen en voor de tweede maal het nest heeft be trokken, dat er na de schoonmaak heel wat ordentelijker uitzag. Inmiddels is ook de tweede aoievcur gearriveerd, zodat thans het ooievaa, s-echtpaar zoals van ouds weer op het stadhuis resideert. Tussen de regeringen van de R.I.S. en de Republik Indonesia (Djogja) is gisteren overeenstemming bereikt ten aanzien van de procedure voor ont binding van de huidige federale rege ring en de oprichting van een nieuwe eenheidsstaat. De grondbeginselen van de nieuwe staat zijn: 1. intern; de vervolmaking van de volkswelvaart en de eenheid van het In donesische volk; 2. naar ouiten: de verzorging van de goede betrekkingen met andere landen. Inzake de voorlopige constitutie werd overeengekomen, dat de constitutie van de eenheidsstaat zal worden verkregen l door het aanbrengen van veranderingen in de grondv. e' der R.I.S., waarbij de essentialia van de grondwet der Repu bliek Indonesië, metname de artikelen 27. 29 en 33, vermeerderd met de goede delen van de grondwet der R.I.S. zullen worden opgenomen. Verder is een artikel opgenomen, waar in de grondgedachte „eigendomsrecht is een sociale functie" tot uitdrukking wordt gebracht. De Senaat zal worden opgeheven. De voorlopige volksvertegenwoordiging zal bestaan uit de samengevoegde voorlopige volksvertegenwoordiging der R.I.S., het werkcomité van het K.N.I.P. (voorlo- 1 pige republikeinse parlement) en door de president aangewezen leden, waar over nader overleg zal woraen gepleegd. Deze voorlopige volksvertegenwoordi ging met het gehele K.N.I.P. heeft het recht veranderingen in de nieuwe con stitutie aan te brengen. De constituante bestaat uit leden, die door middel van algemene verkiezingen zijn gekozen, op basis van een lid per 300.000 inwoners. Verder bestaat er een redelijke vertegenwoordiging voor de minderheden. President wordt Sukarno. De minister raad zal het karakter van een parlemen tair kabinet hebben. Met betrekking tut de vice-president zal nader van gedach ten worden gewisseld. In afwachting van de wetgevingseen heid blijven de bestaande wetten en ver ordeningen van kracht. Waar mogeliik, zal getracht worden de wetgeving der R.I.S. te doen voortbestaan. De hoge ad viesraad wordt opgeheven. Besloten werd een commissie in te stellen voor het zo spoedig mogelijk uit voeren van deze overeenstemming. De resultaten zal de regering der R.I.S. voor leggen aan de voorlopige volksvertegen woordiging en de senaat; de regering der R.I. zal deze voorleggen aan het werkcomité van het K.N.I.P. Indien deze aanvaard worden, zal de president de vorming van de eenheidsstaat officieel afkondigen. Hierna zullen de regeringen van de R.I. en de R.I.S. opgeheven wor den en zal de president stappen onder nemen tot vorming van de nieuwe rege ring. De overeenstemming werd vastgelegd in een acte, getekend door drs. Hatta (R.I.S.) en dr. Halim (R.I.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3