m OOK DE MISSIE WERKT IN EGYPTE! Het Egyptische Folk is zeer gul en gastvrij II Tegelse Passiespelen: een religieuze manifestatie van ingrijpende kracht 99 99 J nmc r VAN GABBATHA TOT GOLGOTHA India en Indonesië geen blok Het lustrum der Leidse studenten de exportstop voor Katholieke Lectuur voorziening J Ili De gierige Shaker Effendi DINSDAG 23 MEI 19ÜH5 PAGTNl \-- „De Passiespelen treffen altijd mooi weer" zegt André Thyssen, regisseur van de Tegelse Passiespelen sinds de eerste opvoering van 1931- Een uur voor de première 1950 loopt hij ons nog technische bijzonderheden te vertellen over zijn nieuwe regisseurs-cabine, van waaruit hij met groene en rode lichtsignalen de spelers dirigeert, rustig babbelend alsof hij daar over een uur een parochiefeestje zou gaan leiden inplaats van het wereldgebeuren waartoe de vrome traditie van dit Limburgse fabrieksdorp gaande weg is uitgegroeid. „De Passiespelen treffen altijd mooi weer". Bij deze première leek het weer zelfs actief aandeel te willen nemen aan het spek Want toen het Passiespel zijn climax naderde, toen de afgebeulde Christus verkrampt en eenzaam aan het Kruis te sterven hing, schoven donkere wolken voor de zon, die Zijn juichende intocht in Jeruzalem zoveel luister had bijgezet. En juist op dit moment, toen het volk als door de bliksem getroffen ter aarde stortte en de sombere mu ziek, aanzwellend tot een onheilspellende orkaan van ïanK, de dood van de Verlosser aankondigde, accentueerden ae eerste zware regendruppels de sinistere sfeer van o go alsof regisseur Thyssen ook aan de wolken een groen sig naal gegeven had. Zo speelde zelfs de natuur haar rol m het aangrijpende gebeuren in de Tegelse Doolhof waar het wuivend geboomte en de kwelende wielewaal de heerlijk heid Gods, door mensenhanden zo bruut beledigd, m ere herstelden. MEDITERENDE GEMEENSCHAP DRAMATISCHE CONTRASTEN NAAMLOOS BOTER NAAR DUITSLAND TENTOONSTELLING „HET NED. TREKPAARD" VERBRUIK VAN GEDISTIL LEERD EN BIER AMERIKAANSE STEM OVER DE EENHEIDSSTAAT B.S.-ers TEGEN JORIS DIELS In da hoofdstraat van Tahta, Als dit nog spel kan heten "V- A. sN';. «ft Dp minister-president van India, Pan dit Nei/ue. heeft op een persconferentie op een vraag in verband met zijn aan staande bezoek aan Indonesië óf hij hoopte een Aziatisch blók voor dé vrij making van do koloniale gebieden tot stand te brengen, het volgende medege deeld: ..Wij zijn niet vóOmemons een blok te vestigen, omdat dit: 1. Niet onze po litiek is. 2. Niet uitvoerbaar is. 3. Geen enkele betekenis heeft. Indien India en Indonesië zich een blok noemen, zegt dit niemand iets", aldus Nehroe. Dé aangrijpende Kruisafneming, zoals deze in de Tegelse Passiespelen wordt uitgebeeld. Uit de veelheid van indrukken die de ze eerste opvoering van de Tegelse Pas siespelen 1950 bij de toeschouwer achter laat, indrukken van de ontroerende een voud in tekst en spel, maar ook van machtige en kleurige massaregie, is et één die zich vóór alles naar voren dringt. Wat een bezieling, wat een heilig vuur moet in deze ruim 500 Tegelenaren leven, om met zóveel overgave, met zo devote toewijding dit spel „als het nog spel kan heten" van Christus' Lijden uit te beelden. Inderdaad, hier kan men nauwelijks meer van spel spreken, dit gebeuren ont snapt aan de gewone artistieke maatstar, het is een religieuze manifestatie van in grijpende kracht; de bezieling gaatva de spelers op de ruim 5000 toeschouw over, die vier uur lang ontroerd e verzonken aandacht Jezus op ainy densweg volgen. Spelers cn wers worden tot één grote ntemt^nae gemeenschap, die het tragisch hoogtepunt van het Verlossingswerk van nabij mee beleeft. De tekst van pater Jacques Schreurs M.S C behoudens enkele onbeduidende wijzigingen dezelfde die in 1940 en 194b werd gebruikt, weet de juiste harmonie te vinden tussen het religieuze getuige nis en het dramatische, dat nergens overheerst. Zich baserend op het Evan gelie. schreef pater Schreurs een tekst vol klank en kleur, met prachtige poë- judar ontmoet zijn moeder. Een mar kante scène uit het Passiespel. ■üsche omspelingen, die soms het su blieme bereiken. Subliem van eenvoud, is reeds aanstonds de proloog: „Aanschouw dan, mens, hoe duur uw [heil Hem kostte, Vergeet een Stond uw dorst naar lust [en goed, En, voor de spiegel van dit leed [gezeten Vraag aan uzelf: „Wat deed ik met [Zijn Bloed? Subliem is ook de dialoog waarin Je zus Zijn Moeder overtuigt van de nood zakelijkheid om de wil van Zijn Vader te volbrengen en waarin Maria ver zucht: Hier staat een moeder machteloos; God heeft zo grote zaken!" welk een simpele dichterlijke tekst, en bedenkelijke stoplappen, maar wie het werk in zijn geheel hoort, wordt zo dikwijls getroffen door de pure schoonheid van deze uit diepe religiosi teit geboren poëzie, dat hij de tekst gaar ne in deze vorm voor Tegelen behouden wil zien. Met de boven gemaakte opmerking dat het dramatische nimmer overheerst, wil den wij geenszins zeggen dat de tekst aan dramatische kracht te kort kbmt. Het tegendeel is waar. In sterke dramatische contrasten heeft de dichter juist dikwijls zijn kracht gevonden. Het contrast van de tegen Jezus kijvende Sanhedrieten. onmiddellijk gevolgd door de glorieuze intocht in Jeruzalem temidden van een juichend volk dat palmtakken zwaaiend „Hosanna" zingt, van de wanhopige Je zus in de Olijfhof temidden van de sla pende apostelen, van de waardig zwij gende Jezus temidden van zijn spottende belagers, of de contrasterende ontmoeting van Maria met Judas' moeder behoren tot de meest pakkende gedeelten van het spel. „BARABBAS" De spelleiding heeft niet nagelalen het effect van deze contrasten te verhogen. Prachtig zijn vooral de verschillende massasccnes in beeld gebracht. We den ken aan de jubelende Jeruzalemmers met de op gramofoonplaten uitgevoerde mu ziek van Hubert Cuypers, die zeer goed voldeed, en aan het rumoerige volk uit welks verwarde kreten steeds één naam naar voren komt: „Judas" als de soldaten met de verrader in de hof van Olijven verschijnen „Pllatus" als het volk teleur gesteld van de vermakelijkheid terug keert die de spotter Herodes van Jezus' verhoor maakte, „Barabbas" als Pilatus hen voor de keuze stelt. In deze Barab- bas-scène is de massaregie bijzonder tref fend. Nadat Pilatus zijn aanbod „Jezus of Barabbas" gedaan heeft, ziet men het volk onder het venijn der Sanhedrln-mfluis- teringen („Niet hij, niet hij") terugwij ken, om dan als een onweerstaanbare vloedgolf met de kreet „Barabbas. ae landvoogd te overdonderen. De symbolische Verrijzenis-scene. die dit jaar voor het eerst het Passiespel be sluit, lijkt ons geen aanwinst. Noch de choreografie noch de uitvoering van het Imitatorium uit de Metten van het Paas- officie riepen de machtige apotheose te voorschijn die hiermee ongetwijfeld be doeld is. Het dramatische in het individuele spel is echter tot een minimum beperkt. De spelers zijn naamloos; persoonlijke lof voor acteursprestaties streven zij niet na. Het is als bij een film, waar de regisseur zijn type kant en klaar uitkiest, zonder dat deze bijzondere toneeltechnische ga- ven behoeft tentoon te spreiden om het gewenste effect te bereiken. Een Judas mocht dan door sterk spel zijn hebzucht en zijn tweestrijd accéntueren, eén He rodes zijn spotlach doen klinken dat het daverde, een Annas en Caiphas hun haat tot het uiterste opzwepen, de stille, waar dige Christus met zijn zachte stem maak te nimmer de indruk dat hij acteerde, en verkreeg vooral hierdoor iets van het superieure dat deze bovenmenselijke rol behoeft. Prachtig was dezef figuur bij het laatste Avondmaal en in de met alle bruut realisme uitgebeelde gang onder het kruis. Ook het spel van Maria waS van een ontroerende natuurlijkheid. En Petrus, met zijn driftige grijze kop, de hooghartige, clean-shaven Pilatus, en de slanke jongeling Johannes om slechts enkele Van de velen te noemen had den de juiste typering al gekregen, zon der de hogeschool der toneelkunst daar voor nodig te hebben. Zo heeft het kleine Tegelen opnieuw sld van grote betekenis, zullen in do komende we- kunstgenot, maar als pelgrims die gedu rende enkele uren over het Lijden van Christus willen mediteren. Zij zullen van dit prachtige spel, van deze machtige ge tuigenis van geloof en godsdienstzin' als betere mertsen terugkeren. En aan Tege len 1950 een onuitwisbare herinnering bewaren. Vele autoriteiten, waaronder minister Van Maarseveen, de oud-ministers Beel en Deckers en talrijke buitenlandse ver tegenwoordigers woonden de premiere bij. p- Het lustrum van het Leids Studenten corps zal begin Juni worden herdacht. De plechtige opening van het lustrum heeft op Zaterdag 10 Juni plaats in de Smt Pieterskerk te Leiden. Op Zondag 11 Juni wordt aen Concours Hippique gehouden op hel terrein „De Hofstad" te Den Haag. terwijl 's avonds één galacir cusvoorstelling het lustrum opluistert. Als hoogtepunt volgt dan op 13 Juni de galapremière van „l'Etat de Siège" van Albert Camus in de Leidse Schouwburg. De exportstop voor melk en boter uit Nederland naar West-Duitsland zal slechts gelden voor de eerstkomende vier maan den, aldus meldt Ass. Press uit Bonn. De maatregel is bij de vorige week ge houden Nederlands-Duitse handelsbespre kingen uitvoerig bediscussieerd. De Ne derlandse regering heeft er in toegestemd verdere exportvergunningen voor boter naar West-Duitsland te annuleren, omdat anders de binnenlandse Duitse markt ver stoord zou worden. In ruil daarvoor heeft het Duitse ministerie voor Economische Zaken beloofd de Nederlandse exporteurs van andere landbouwproducten meer ge legenheid voor export te geven. Christus en de Apostelen bij het laatste Avondmaal. Scène uit het Tegelse Passiespel De Spaanse socialist Segundo Lopez Carpintero is Maandag door een krijgs raad te Madrid ter dood veroordeeld- Hij zou gedurende de burgeroorlog In 1936 hebben deelgenomen aan ongeregel de executies. Na ruim een jaar van voorbereidend werk kon gisteren in Utrecht de lande lijke Katholieke Centrale Vereniging voor Lectuurvoorziening worden opge richt, Er werd een bestuur geformeerd, waarvan architect van Velsén uit Haar lem voorzitter en Herman Divendal uit Heemstede secretaris is. Naast dit bé- lt stuur, dat bestaan zal Uit afgevaardigden van elk der elf provinciale verenigingen, zal een landelijke Katholieke Leetuur- raad worden samengesteld, waarin een plaats zal worden ingeruimd voor de afvaardiging van stands- en jeugd-orga- nisaties, voor verenigingen, die zich di- reet met de lectuur voorziening bezig houden en voor enkele anderen, wier aanwezigheid in een dergelijke raad node gemist zou worden. De K. C. V. L„ die zich voornamelijk gaat bezig houden met de. lectuursprei- ding ten plattelande, "Werkt thans reeds actief in de provincies Noord-Holland en Overijssel. In Limburg verkeren de voor bereidingen in eén vergevorderd stadium. Friesland krijgt zijn centrale in het Augustijner klooster te Wltmarsum. Ook in Brabant worden plannen uitgewerkt, terwijl in Gelderland zeer binnenkort de Gelderse K. C. V. L. zal worden opge richt. De situatie in Zuid-Holland bleek ietwat moeilijk, doch men heeft goede hoop ook daar eerlang met het werk der KCVL t« kunnen starten. De nationale paardententoonstelling te 's-Hertogenbosch, de 18e in successie, zal op Dinsdag 5 en Woensdag 6 September in de Brabantse hoofdstad worden ge houden. De Kon vereniging ,.Het Neder landse Trekpaard", die deze tentoonstel ling organiseert, verwacht zowel uit Nederland als uit het buitenland weder om zeer groot bezoek. Volgens gegevens van het C. B. S. is volgens de accijnsopbrengst in de maand Maart van dit jaar voor het binnenlands verbruik 22.400 hectoliter (i 50 volume percent) gedistilleerd beschikbaar geko men. Per hoofd der bevolking betekent dit 0.22 liter. In Februari was het 0.21 liter en in Januari 0.27 liter. Het maand- gemiddelde voor 1949 was 0.27 liter te gen 0.26 in 1948 en resp. 0.12 en 0.13 li ter in 1938 en 1939. De totale binnenlandse bierafzet der Nederlandse brouwerijen bedroeg in het eerste kwartaal van 1950 179.200 hecto liter tegen 168.900 in het eerste kwar taal 1949. Hiervan Was 26.600 (27.700) hectoliter lager en tussenbier, 150.800 (139.500) hl. zwaar bier en 1.800 (1.700) hl. extra zwaar bier. Door MARY ?OS Verblijf houdende in Tenia, waar mejuffrouw Hclce» Voorhoeve uil Den Haag aan het hoofd van een bloeiende zendingsschool staat, maakte ik mijn verlangen kenbaar, dat ik ook een bezoek aan een missiepost wilde brengen, zoals op al mijn reizen n,9n gewoonte is. „Dan tref je het", zei ze, „want in lahta ligt het centrum van de missie in Opper-Egyple en er is een uitstekende treinverbinding mee". Op één van die verrukkelijke morgens, welke in Egypte, vooral in de gkociendhete zomermaanden, Let hart zo Verheugen, gingen wij over Tenia's onbestrate wegen naar het station. De stad heeft een dertigduizend inwoners en hoge, meest uit hemstenen opgetrokken, bruine huizen en gebouwen. Het wegdek der straten is niets dan vastgestampt Nijlslib, dat 'g nachts besproeid wordt cn bruin is als alles in Tema en trouwens in ieder dorp cn iedere plaats in de Nijlvallei, waar men gebonden is aan de bouwmaterialen, ter plaatse verkrijgbaar. viSlwf wordt de scèhê van het laatste Avondmaal waar geen overbodig woord een daad gesteld Onzuivere kracht der gebeurtenissen ver- Tienduizenden zul tróebèlt ken naar dit Limburgse dorp trekken Er zijn ook zwakkere passages in deze I niet op de eersto plaats uit zucht naar e'-d- L. yv c ma} y Tafereeltje op het perron van het station in Tema, Oppcr-Egypte Jezus in de Hof ven CUivén- De trein, komend van Assuan en Luxor en op we£ naar Cairo, is in Tema onge veer op de helft van zijn tocht., welke door de lengte van de Nijlvallei gaat en heeft zelfs een air-conditioned wagon, wij waren echter al te zeer gelukkig uit stekende zitplaatsen in een brede twee- de-klaswagon te kunnen vinden, want er waren vele passagiers In ons compartiment bevond zich een welgesteld ingezetene van Tema, Shaker Effendi genaamd, bekend om zijn gierig heid Tot onze verbazing had hij, toen we ón het station aankwamen en hoorde waarheen we wildengaan dadelijk twee retours tweede-klas Tahta voor ons ge kócht Van iedere andere inwoner van Tema zou dit ons niet zó verrast hebben als van hern want het Egyptische volk is niet alleen uitermate gastvrij maar ook zeer hartelijk cn gul. Heieen Voorhoeve, die als enige Európeaanse in Tema werkt, is niet alleen zeer gezien om hetgeen zij in de twaalf jaar dat zij in Egypte is, voor goed werk heeft verricht, doch bo- ven dien weet men. dat zcnchngs- cn mis- siemensen meestal niet over veel geld beschikken Daarbij kwam, dat, vanwege mijn komst, verscheidene inwoners zich ge drongen hadden gevoeld Heieen de één of andere hartelijkheid te bewijzen. De één had een paar duiven gezonden, dè tweede een aantal ronde mais-broden. de derde had ons te eten gevraagd en zo vermoedden wij thans, dat de schriele Shaker Effendi het kopen van de kaart jes een mooie gelegenheid vond om zijn goede wil te tonen en toch niet al te duur uit te komenZijn kinderen be zochten de zendingsschool vanwege het prima onderwijs, dat er gegeven werd. Tegenover ons zaten een paar jonge mannen, met wie wy al spoedig in ge sprek kwamen, want ook zij waren zeer verlangend om de vreemdelinge een dienst te bewijzen en vooral een goede indruk van hnn land mee te geven. Het ergste, wat een Egyptenaar kan overko men, is, dat men hem en zijn land niet „au serieux" z°u temen of er op zou neerzien. Daarom is, vooral in de ogen der „ontwaakte" Egyptische mannen en vrouwen, dat zijn zij, die b.v. gestudeerd hebben, de ontzettende armoede der fel lah's, der hoeren dus, een gruwel, waar :ian melt ogenblikkelijk een einde zou willen maken, wat echter niet zo gemak kelijk gaat. Eerstens, omdat ze minstens drievierde der gehele oevolking uitmaken en, door gebrek aan enige ontwikkeling, nog de zelfde primitieve methoden gebruiken als duizenden jaren geleden hiïh voorva deren, maar bovendien, omdat het parle ment 'voor een groot deel uit schatrijke landeigenaren bestaat, die iédere verho ging van de levensstandaard van hun arme pachters tegenhouden, omdat ze die aanvankelijk in hun eigen poi'te- mónnaie voelen. De autoriteiten zullen echter alles doen om te voorkomen, dat men juist die ar moede en de bijna altijd daarmee gepaard gaande onzindelijkheid, fotografeert. Doet men het toch, dan kan men daar door in de grootste moeilijkheden komen, ja, zelfs als men alleen maar iets heel schilderachtigs wil nemen, zender verder enige bijbedoeling te hebben, dan kan dit tot grote verbittering aan de zijde der ontwikkelde Egyptenaren aanleiding ge ven. Bisschop Alexander ontvangt ons Onder aangename gesprekken be- reikten we een goed uuf later Tahta, dat een geheel andere aanblik dan Tema biedt. De hoofdstraten zijn er geplaveid, al zijn de zijstraten leem- wegen; er zijn winkels en moderne ge bouwen, vele woningen zijn er in een frisse tint geschilderd, zodat we al direct een prettige indruk kregen. Voor het station stond een aantal zeer wrak ke rijtuigjes, maar, aangezien huurrij tuigen in vele Europese steden ook niet altbd een florissante indruk maken, deed dat aan de indruk, die wij van Tahta als zodanig kregen, niets af. De galabiah en hoofddoek van onze koetsier waren echter niet veel meer dan lompen; een dochtertje met ontsto ken ogen, zat naast hem en zijn paardje viel bijna dubbel van magerte. De jonge man, die AJbdel Rehim Osman Sarou heette en een zoon van de no taris van Tahta bleek te zijn, stelde voor ons te begeleiden naar het missie centrum en klom daarom bij ons m net rijtuigje. Doch ook Shaker Effendi voelde zich gedrongen met ons mee te gaan, zodat wij in het rijtuigje zaten en onze begeleiders er half buiten hm geil! Gelukkig voor het paard was de tocht niet ver, al was het voor ons reeds veel te heet om het eind te i?P™- Op een bepaald punt sprong de jonge man van het rijtuigje en nodigde ons uit om eerst in zijn ouderlijk huis iets te komen drinken, alvorens verder te gaan. Stralend, omdat wij aan zijn ver zoek gehoor gaven, ging. hij ons. V,°°F een onbestraat buurtje m, h®4 frisse, nieuwe huis van zijn familie op rees, dat tegelijk kantoor was van zijn vader en de klerken. We kregen er eén coca-cola, dat zeer veel in de Egyptische steden wordt gedronken, maakten de afspraak dat, als we nog tijd over hadden, we terug zouden ko men voor een kopje zwarte koffie en altijd nog begeleid door Shaker Effen- di, die zich de koele dronk eveneens goed had laten smaken, zetten we ons weer in ons wachtende rijtuigje en kwamen voor het voorname gebouw van het Groot-Seminarie der R.K. Kop ten, zoals de leden der R.K. Kerk In Egypte zich noemen. Het woord Kopt, uit het Grieks afgeleid, betekent eigen lijk niets anders dan Egyptenaar. Dé vacantie was, in verband met de hitte-periode, die van Mei tot Septem ber het werk door dikwijls ondraag ljjke temperaturen zeer Belemmert, juist begonnen en het was dus zeer stil en rustig rondom het mooie witte gebouw met zijn zuilengalerij en om de Protestantse Kerken, gemakkelijk in Egypte, temidden van het overmachtige Mohammedanisme, dat de staatsgods dienst van dit land is. Slechts ongeveer twaalf procent van de ongeveer 20 mil- lioen inwoners zijn geen belijders van de Islam en onder dezen vormen de R.K. Kopten een minderheid. Daarbij hebben ook zij te kampen met de grote armoede van de meesten hunner leden. De bisschop vertelde ons iets over zijn eigen gebied, te weten Opper-Egypte. De missie had er 120 schoten, waarop ruim 9000 leerlingen gingen, jongens zowel als meisjes. Aan deze scholen waren 141 zus ters verbonden, 57 fraters, waarvan 39 uit dé Egyptenaren en bijna 300 inheem se leerkrachten. Van Minia tot Assiut was het aantal R.K. Kerken 81 en het aantal leden dezer Kerken 21440 op een totaal van 260.000 Christenen. Bij bestrij ding van het analphabetisme werkten alle Christelijke kerken in Egypte teza men en gebruikten hetzelfde materiaal. Volgens de overlevering zou de evan gelist Maïcus het Christendom in Egyp te hebben gebracht. Machtig was de kerk van Alexandrië in de eerste eeuwen on zer geschiedenis. De patriarchen dezer kerk waren reuzen op het gebied van het geestelijk leven en hun namen hebben de eeuwen weten te verduren. Ook de kloosters en hermitages van het Noorden van Egypte werden wereldberoemd en verscheidene van de mannen, die hiér leefden, werden door de Kerk heilig ver klaard vanwege hun onberispelijk leven, hun zelfwegcijfering, hun voorbeeld en de kracht, die van hen uitging. De kerk vaders Athanasius en Cyrillus werden heilig verklaard, maar ook de heremieten Antonlus en Pacömius. Het Christendom bloeide in geheel Egypte en de Koptische Kerk telde maar liefst 13 millioen leden. Deze bloei be reikte haar hoogtepunt in de vijfde eeuw, maar na het beroemde Concilie van Chalcêdonië in 451 ging hét bergafwaarts. In 640 vielen de Arabieren Egypte bin nen en begonnen voor de Christenen Vreselijke vervolgingen van de zijde der Mohammedanen, welke zich meerdere malen herhaalden. Het gevolg was, dat In het begin van de 19e eeuw hun aantal in Egypte nog slechts een honderddui zend bedroeg, terwijl de Islamietisehe godsdienst oppermachtig was geworden in het eertijds Christelijke Egypte, dat zelfs onderdak had verleend aan Jozef, Maria en de Verlosser der Wereld. Nóg altijd heeft de R.K. Kerk in Egyp te te kampen met een groot tekort aan geestelijken, maar toch bemerkt men een voortdurende vooruitgang, dank zij de prachtige daden van geloofsvertrouwen, zelfverloochening en naastenliefde, welke door geestelijken en leken, zowel mannen als vrouwen, worden verricht, waarvan eveneens een hooggeplaatst Fransman zeide dat men, om die te doen, boven; menselijke kracht moest bezitten. „Wonderbaarlijk", zo zei Monseigneur Alexander, terwijl zijn donkere Ogen schitterden, „is de Goddelijke bijstand, die wij hebben mogen ontvangen. Tel kens én telkens bemerken wij weer de hand Gods, die de moeilijkheden als het ware voor ons schijnt weg te ruimen en ons uitermate gezegend heeft...." Avontuur in Tahta Gedurende het gesprek met Monseig neur Alexander had Shaker Effendi ona niet begeven. Hij had meegenoten van de zwarte koffie die, naar echt Egypti sche gewoonte, slechts enkele minuten nadat wij er waren, ons reeds automa tisch door een huisbediende werd aan geboden en nu stapte hij opnieuw met ons in het rijtuigje dat hij, welk een royaliteit voor zijn doen, vonden we. buiten had latery wachten. Zo reden we terug naar het hart van Tema de zeer drukke hoofdstraat en stopten bij de Barclay-Bank, waar Sha ker Effendi moest zijn. De reden liet hij ons weten ook. want uit zijn beide broekzakken Shaker Effendi was in Westers confectiepak gestoken haalde hij een bundel Egyptisch bankpapier! We keken onze ogen uit, doch onze ver bazing viel in het niet bh die van onze koetsier, die nog nooit zoveel geld bij elkaar had gezienZelfs tegenover deze doodarme man moest hij dus nog op scheppen! Of hij hem nog een fooitje zou geven? vroegen we ons at maar dat scheen hij toch te doen, want de koet sier groette ons met een dankbaar ,.kat- tar-gerak", ons „dank U vriendelijk", dat ik nu volgens de letterlijke uitspraak neerschrijf. Twee dagen later kreeg Heieen van Shaker Effendi de afrekening van het schoolgeld zijner kinderen, verminderd met twee kaartjes 2e klas Tema en de rondrit plus fooi door Tahta De New York Times schreef gisteren in een hoofdartikel, dat de uitroeping van de Indonesische eenheidsstaat de moeilijkheden eerder zal vergroten dan verklei: en. „Het zou kunnen zijn, dat een eenheids vorm na eén zeker aantal van jaren beter zou blijken te zijn dan een federatie", zo gaat het blad voort. „Maar het fede rale experiment werd juist voorgesteld in verband met het landelijke karakter van 't eilandenrijk en -ie grote ettonische. politieke en culturele verschillen, tussen de vele groeperingen". Het blad noemt het tekenend, dat de federale Ideeën verlaten zijn voordat men ze geprobeerd heeft. „Dit zal onvermijde lijk twee resultaten hebben: Ten eerste zal het velen overtuigen, dat de Indonesiërs niet helemaal recht door zee voeren, toen rij 't federale plan I aanvaardden, terwijl rij blijkbaar niet van plan waren, het uit te voeren. Ten tweede zal deze stap in deze fes* natuurlijk een aantal dissidente minder heidsgroeperingen creëren, die er niet tevreden mee zijn, geregeerd te worden door een regime, dat hoofdzakelijk mid den-Javaans is ondanks de franje van aanhangers van andere volkeren". DoOr de hOnd van oud-BS'ers is een telegram gezonden aan de gemeenteraad te 's Gravenhage. De inhoud hiervan, luidt: „Wij protesteren tegen de even tuele benoeming van de heer Joris Diel» en protesteren tegen het niet publiceren van de motivering van het rapport". ringd van op dit ogenblik bloeiende jaccarandah's, acacia's en andere bo men. In de drukke hoofdstraat, waar we doorgekomen warén, scheen verzen gend dc zon cn sloeg de hitte als het ware van de straatstenen omhoog, doch hier lag, bij het binnentreden, een hoge schaduwrijke gang voor ons. waarvan de plavuizen pas geschrobd waren cn Ons de koelte tegenkwam. Welk een verademing.Een huisknecht kon digde ons onverwachte bezoék aan cn even later stonden we in de werkka mer van Monseigneur Alexander, bis schop van Tahta, die ons met de groot ste vriendelijkheid ontving. In het ruime werkvertrek heersten eveneens koelte en rust, een rust, die ook van de bisschop zelf uitging, ondanks zijn levendige verteltrant, iedere Egypte naar eigen en de gloed van Zijn bruine ogen. Men zag voor zich een man, dié midden in het teven stond, wiens mar kante verschijning, stem cn blik deden vermoeden, dat hij veel jonger was dan zijn sneeuwwitte baard zou doen geloven. Dat was ook zo. De bis schop bleek nog maar even Vijftig jaar oud te zijn. O ver mach tig M oharn medanisme De RJC. Kerk heeft het, evèiimin als

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3