Parijs ontvangt Koningin Juliana t I Grootse praal Giuliano weer f „Frankrijk is als een zuster Schmidt tot „bevende generaals Bertha slechts logé van Aminah I Frankrijk heeft weer bewezen een Koningin te kunnen ontvangen 17-Jarig meisje vermoord Woensdag 24 Mei 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Beleefdheid van Parijse politie Eerste contact LAGEN Politie gaat een nieuw net spannen Thomistische wijs- ZSS&S2&&SÏXS fc Diepgevoelde rede van H.Mde Koningin begeerte Volgend jaar bezoek aan Engeland? Pinkstermars grootste vredesbetoging Zaak nog niet opgehelderd Handlanger van Fuchs gearresteerd V WEEKBERICHT ÉK s: Van onz Parijse correspondent Chef-piloot Van Ulsen heeft niet vergeten, dat de nauwgezetheid de beleefdheid der Koningen is. Op de seconde af om vier uur bracht hij de K.L.M.-Convair geruisloos op de landingshaan om haar precies voor het punt te plaatsen, waarop de be groeting van ons koninklijk echtpaar zou plaats hebben. De gastheer en zijn gezelschap hadden reeds enige tijd het naderen kunnen volgen en tegelijker tijd dat het vliegtuig in het luchtruim toen nog met weinig bewolking verscheen, had de president van de republiek de eresalon verlaten om de koninklijke gasten tegemoet te gaan. Zo ontrolde zich een plechtigheid, die als een mechanisme was, dat geen haperen toelaat. De trap werd aangereden en de Nederlandse ambassadeur te Parijs en dc Franse chef van het protocol begaven zich in het vliegtuig om Hare Majesteit de Koningin en Prins Bernhard en heider gevolg af te halen. De enkele dame, die zich in het gezelschap, dat de koninklijke bezoekers opwachtte, bevond, was mevrouw Vincent Auriol. ONTVANGST van 'T corps DIPLOMATIQUE DE KLEUR DER REPUBLIKEINSE GARDE Aan de T.H. te Delft ECHTE MEDEWERKERS tT VIER TWEELINGEN f De verwachting van heden-tot mongen; avond luidt: Over het algemeen veel bewolking met voor al aanvankelijk nog plaatselijk enige regen. Meest matige wind uit Noordelijke richtin gen en ongeveer diezelfde temperatuur als vandaag. Donderdag 25 Mei: Zon op 4.33 uur, onder 20.41 uur; maan op 12.37 uur, onder 2.06 uur. S C H1E DAM S CH E COURANT 4?? De Parijse politieagenten heb ben besloten gedurende het vier daagse bezoek van Koningin Juli ana van bun actie voor hogere lo nen en pensioenen en tegen het ontslag van zes politieagenten, te onderbreken. De agenten die Vrijdag naar de letter van hun dienstvoorschriften hadden gewerkt en daardoor ver keersopstoppingen deden ontstaan, beraadslaagden heden over verde re actie. H. M. Koningin Juliana in gesprek met de heer en mevrouw Auriol, na aankomst op het vliegveld Orly. i Links Z. K. II. Prins Bernhard. Dc heer en mevrouw Vincent Auriol werden gevolgd door de minister-presi dent. Georges Bidault. de minister van buitenlandse zaken. Schuman, de minis ter van defensie, Pleven en een aantal andere ministers, de beide Parijse pre fecten, enige generaals. Een hartelijke begroeting volgde, die plaats vond' in een prachtige entourage van de erewacht en de sobere, maar tegen het wijde lucht ruim kleurig afstekende vlagigensier. De stafmuziek zette het Wilhelmus in en de koninklijke gasten begaven zich naar de erewacht, door een der Parijse infante- rie-regimenten gevormd en terwijl Hare Majesteit en de Prins zich juist tegen over het vaandel ophielde a, golfden de tonen van onze nationale hymne breed uit over het vliegveld, weldra gevolgd door het meer onstuimig schallen van de Marseillaise. De begroeting in de ontvangstsalon nam geruime tijd in beslag, tot dat om 4.25 het gezelschap in de open auto's ging plaats nemen Hare Majesteit de Koningin en haar gastheer, de president met schout bij nacht Géli als geleide- officier. In de tweede Prins Bernhard en mevrouw Vincent Auriol. die gene raal Montana, chef van het militaire huis van het Elysée tot geleide hadden. In de volgende auto's namen verder de mi nisters van buitenlandse zaken Schuman en Stikker plaats, de leden van het ge volg en een aantal Franse hoogwaardig heidsbekleders. De talrijke prachtige auto's werden omsloten door het ere- geleide van motorrijders en het was een lange stoet, die de grote weg naar Parijs nam. Langs die weg wachtte H. M. reeds onmiddellijk de eerste verrassing. Tot zelfs In die afgelegen gemeenten van de rode banlieue waren de bewoners uitgelopen om zich langs de weg te scharen, de schoolkinderen met Neder landse vlaggetjes lai de hand ont de hoge gasten hartelijk te begroeten. Nog zeggen, dat het nu zo'n bijzonder effect maakte, af was aardig te zien hoe op de grens van Parijs twee ontzaglijke vaandels zich hoog in de lucht verhieven, nl. de standaard van H. M. en de vlag van Parijs. Lang heeft H. M. zich niet in haar nieuwe vertrekken kunnen ophouden, want in het paleis van het Elysée stroom den onmiddellijk de leden van het diplo matieke corps toe, die zich in een der antichambres m het gelid schaarden om reeds om *es "ur in een der ontvangst- salons te worden binnengeleid door ba ron Van Boetzélaer om aan H. M. en aan de Prins te worden voorgesteld. Dat ging natuurlijk met protocollaire preciesheid. De Canadese ambassadeur, de heer Van nier, werd het eerst voorgesteld als de langst aanwezige ambassadeur te Parijs, nu de deken van het diplomatieke corps, de Nuntius, zich nog te Rome ophoudt. Geheel anders was het schouwspel 's avonds, toen het galadiner op het Elysée plaats 'nad, waaraan vele hoge begiftigden met deonderscheiding, die zowel van vranse als van Nederlandse zijde zÜ" Ult8ereikt, aanwezig waren, evenals de leden van het huis van de president van de republiek van de regering en andere hoge staatsdiena ren. In de hojje feesteen van het Elysée, welks wanden met prachtige gobelins en andere wandtapijten zijn behangen, werd het schouwspej echter van een bij zondere pracht, toen tegen tien uur de gasten toestroomden voor het grote avondfeest. De balzaal was in een toneel zaal herschapen, d.w.z. men had er mets aan veranderd en zo had deze zaal de ontzaglijke rijkdom van schone gobelins en andere tapijten behouden, terwijl op de gouden stoeltjes de vele hoge gasten gezeten waren in een. pracht van uni formen, galakleding en toüetten, als al leen een stad als Parijs kaïr bijeenbren gen. Toneel en- :.,aal vormden op de meest kunstzinnige wijze een eenheid, voornaamste spelers van de Comédie Francaise droegen op een kleine verho ging in de orkestnis, die de serie wand tapijten voortzette. Dientengevolge wer den de beide „vermaken" van Carmon- telie met, zijn grappige onschuldigheden, voorgedragen in de stijl van de tijd der gobelins zelf. Dat gaf een artistiek ensemble, wat de waarde van *t schouw spel zeldzaam opvoerde. Maar van dat schouwspel konden de gasten nog méér genieten door het ongeëvenaarde spel van de kunstenaars van het huis van Molière, onder wie de zeer grote Cham- breuil le Marchand, Clariond. Martineili en Berthau. De jeugdige en schone Micheline Boudet. die als actrice reeds op volle hoogte staat, droeg verzen voor van Dubellay, Fontaine. Voltaire. Ver- laine en Prévert en liet het klankschoon en het poëtisch vermogen der taal ge nieten in een verrukkelijke schalksheid. Hare Majesteit bleek zich vooral kos telijk te vermaken en de president niet minder, zoals trouwens het gehele ge zelschap, met het kostelijk relaas der po gingen, die de vermaarde filmacteur Noel-Noel deed om zijn Nederlandse er varingen en vooral met de uitspraak van het Nederlands te tonen; met moeilijk heden, die de president van de republiek bij ons had ondervonden, toen hij een Nederlands woord wilde leren, volgens Noel-Noel en de arme Noel- daardoor zo verschrikkelijk lang liet wachten. (S -J II. M. de Koningin maakt voor haar vertrek op Schiphol kennis met gezag voerder A. van Ulsen van de K. L. M., die daarna de crew aan Hare Majesteit voorstelde. Sicilie's bandietenkoning, de aalgladde Salvatore Giuliano, is weer eens ontsnapt, ditmaal uit een net, dat 2000 uitgezochte mensenjagers van de carabinieri in acht moeitevolle maanden steeds nauwer rond zijn schuilplaats in de bergen hadden aangehaald Elke weg en alle bergpaden hadden zij afgezet. Iedereen werd tegengehouden, elke hut en elk hol kamden zij uit. Zij legden hinderlagen, zochten van heuvel toppen de omtrek af met veldkijkers en patrouileerden in radio-jeeps. Maar toen zij de laatste heuveltop om singeld hadden, was de 28-jarige moorde naar, die zijn eigen „vrije staat Sicilië" had uitgeroepen, niet te vinden. Hij was opnieuw door het cordon heengeglipt. Hij was er des te legendarischer door gewor den. maar het was niet zo'n erg grote verandering. Al weken lang hadden de Sicilianen gezegd, dat zij er zeker van waren, dat Giuliano ontsnapt was. Zelfs de politie President Auriol verlaat met zijn Koninklijke gasten het vliegveld Orly. Van links naar rechts: mevr. AuriolH. M. Koningin Juliana, president Auriol en Z. K. II. Prins Bernhard. vóór Parijs bereikt werd, was de me nigte van een verrassende dichtheid geworden en in Parijs zelf reed de s*0®* door zulk een aanzienlijke menigte aam weerskanten van de weg, als hier maar zelden gezien is. Op de Place de i» Concorde' en in de Champs Elysees was de opkomst der Partfzenaars zodanig, dat zij miet achterbleef b« wat slechts met zeer grote feesten te zien is. de Koningin als Prins Bernhard de over tuiging schenkend van de £'°te popula riteit, die zij in de Franse hoofdstad en zelfs in heel Frankrijk hebben veroverd. Het was een prachtig moment toen op die tocht bij het bereiken van de boule- In antwoord op de begroetingsrede, die president Vincent Auriol gisteren avond aan het banquet tot zfjn vorste lijke bezoekers richtte, zeide H.M. de Koningin o.a.: Frankrijk is voor ons steeds geweest als een zuster, aan wier lippen we vaak hebben gehangen en die ons zoveel ge not verschaft heeft. In het jongste verleden hebben de zo- nen van Frankrijk op onze grond gestre den in onze gemeenschappelijke strijd voor de vrijheid. Diegenen van mijn landgenoten, die aan de vijandelijke be zetting trachtten te ontkomen om de vrije wereld te' bereiken, zullen voor al tijd in dankbaarheid aan hun Franse vrienden terugdenken, die hen onderweg geholpen hebben met inzet van hun eigen leven. De stoutmoedige voorstellen, onlangs door Frankrijk gedaan, kenmerken zich door die geest van oorspronkelijkheid en van bereidheid tot offer, die noodzake lijk Is om ™t Nieuwe Europa geboren doen worden, als deel van een betere ■wereld- Dat Europa zal een waar tehuis. _:;n voor zijn grote familiekring en (iaat ons nooit ophouden het te hopen) zelfs voor zijn verloren zoons, en zal open staan voor al zijn vrienden. Waar Frankrijk en Nederland niets te vrezen hebben van mislukkingen in het. verleden, daar hun strijd is omgezet in een 'hechte en diepe hervormings-kracht, zullen deze beide landen op gelijkwaar dige wijze samen optrekken, in de ge schiedenis die komen gaat. Zij zullen de vrijheid van de westelijke volken be stendigen en tegenover West en Oost de enig mogelijke oplossing plaatsen, die van die vrede. Frankrijk en Nederland hebben een se garde in de schitterende gala-unifor men werd opgenomen, voor het statig binnenreiden in 't hart van Parijs. Voor afgegaan door de bekende stafmuziek en vier groepen, een escadron van de garde vormend en ook met zij-escorte van die schitterende ruiters, de gouden helmen met de wuivende pluimen, was 't 'n feest voor het oog. Maar de Parijzenaars zijn die praal gewend en hadden slechts oog voor Hare Majesteit, die met lach en handbeweging voor de hulde dankte. Het was een ware triomftocht. Een klein af gunstig onweer, dat enige tijd gedreigd had. was zo beleefd met regenen te wachten totdat de hoge gasten het Elysée juist hadden bereikt om na een kort bui tje de plaats weer te laten aan de Oran jezon. Dal was het ogenblik voor de da mes-toeschouwers om over de toiletten te spreken en het toilet van H. M. in donkere zilvergrijs gebrocheerde fou- lardzijde en de brede strohoed met op- In het Staatsblad is gisteren afgekon digd een Kon. besluit van 28 April 1950, waarbij de St. Radboudstichting is aan gewezen als bevoegd om bjj de afdeling der algemene wetenschappen van de Technische Hogeschool te Delft een bij zondere leerstoel te vestigen in dc wijs begeerte van de H. Thomas van Aquino. Het is al zeker twee jaar geleden, dat de St. Radboudstichting de aanvraag tot goedkeuring van de vestiging van zulk een leerstoel had ingediend. Het wachten was almaar op het advies van de Hoge school enkele maanden geleden heb ben we daar nog op gewezen maar thans is de beslissing dan gevallen. Waarschijnlijk zal met het nieuwe stu diejaar de te benoemen hoogleraar in functiê treden. Naar wij nit bevoegde bron verne men, ligt bet niet in de bedoeling van het Koninklijk Echtpaar nog dit jaar een officieel bezoek aan het hof van Sint- lames te brengen. Hiermee wor den eerder verschenen berichten gede menteerd, volgens welke zulk een Koninklijk bezoek aan Londen nog ge durende dit jaar te verwachten zou zijn. Indien het Vorstelijk Echtpaar een officieel bezoek aan Engeland zal bren gen, hetgeen door bevoegde kringen al zeer waarschijnlijk wordt geacht, dan zal dit pas in de loop van het volgend jaar gebeuren. twijfelde er op het laatst aan, dat zij hem nog in haar net had. Maar dit is niet haar laatste kaart in het spel van de dode lijke jacht, die de afgelopen herfst be gonnen is, toen premier Alcide de Gas- peri in hoogst eigen persoon beloofde, dat Giuliano zou worden vernietigd. De politie ter plaatse heeft, de bergen ten zuiden van Palermo uitgekamd, maar zij houdt staande, dat Giuliano zich nog op het. eiland bevindt, zodat het nu de kwestie is, te bepalen, waar een nieuw net. uit te zetten. Toch is de politie van oordeel, dat de moeiten van deze zes maanden, al is Giuliano dan ook niet gepakt, een ze kere mate van succes hebben gehad. Een dozijn of meer bandieten zijn er in ge lopen en verscheidene hebben het leven gelaten. Bij deze laatsten zijn zeker en kele leden van de bende, die Giuliano ze ven Jaar geleden, toen hij veertien ban dieten uit een Siciliaanse gevangenis be vrijdde, om zich heen begon te verzame len. De kracht van Giuliano's bende is thans gebroken en de leden zijn uiteen geslagen, al is hij zelf dan ook nog voort vluchtig, zegt de politie. Maar ook dit is niets nieuws voor Giuliano. Zijn bende is in die zeven jaar, gedurende welke hij en zijn mannen bjjna 100 politiemannen zouden hebben gedood, al meer uiteengedreven en op nieuw gevormd, ondanks het feit, dat een prijs op zijn hoofd was gesteld. In een interview met een krantenman I heeft prof. Keesing. raadadviseur van het l ministerie van Financiën, in verband met het feit, dat de eenwording van I Europa slechts in etappes kan geschieden. de opmerking gemaakt, dat Nederland de Zuiderzee ook niet ineens heeft droogge legd. Dezelfde opmerking is eveneens te ma- ken wanneer het vraagstuk der maat- schappelijke reorganisatie aan de orde is- 1 Vele aangelegenheden zijn aan een groei- proces onderhevig. Zij die „in een ha-nd- i omdraaien" willen hervormen, boeken geen succes en worden jammer genoeg vaak pessimisten en kankeraars. Iets anders is. en beroerd, dat. wanneer de vruchten zijn gerijpt, geen plukkers 1 aanwezig zijn tengevolge van sociale lam- j lendigheid of een overmaat van slomp- zinnige onverschilligheid. Wij zijn met de mond dikwijls ferme medewerkers. Nu de daad. Houdt als .hardwerkende progressieven" in de eerstvolgende maanden ogen en oren wijd open. Nieuwe lijnen staan door de P.B.O. uit getekend voor de samenwerking onder bedrijfsgenoten tot een nieuwe ordening van het economisch leven. Daarnaast is begin Mei door de Eerste Kamer het wetsontwerp „regelen om trent ondernemingsraden" goedgekeurd, zodat nu voor de Kroon de weg vrij is om het tijdstip vast te stellen, waarop de verplichting van kracht wordt een on dernemingsraad in te stellen van alle on dernemers, die 25 of meer werknemers in dienst hebben. De instelling van zo'n raad zjj reeds nu volop een zaak van s: menspraken met collega's, al dan niet uit hetzelfde bedrijf. Als katholieken hebben we in de sociale sector vaak moeilijke uren beleefd, om dat meer de kracht van het getal dan de waarde van het stelsel de doorslag gaf. Deze zaak is echter mede een uitvloeisel van katholieke visie op een nieuwe orde ning voor het behoud van de bedrijfs- vrede. Ondernemers en werknemers, mits bei de groepen voldoende haar hersens ge bruiken, kunnen via genoemde raad heel veel tot stand brengen. Omdat de fac toren overleg en inzicht beter materiaal voor de gezondheid der onderneming zijn. dan strijd, conflict en stakingsdreiging.' De zelfstandige functie van de onder nemer is erkend; maar er blijven in elk bedrijf nog voldoende zaken over, die bij genoegzaam samenspreken op een ideale manier kunnen worden opgelost. En dan niet alleen ten aanzien van de hygiëne van een schaftlokaal, doch ook over de technische en economische gang van za ken. Dan kan ook he^ woord van minister Joekes bewaarheid worden, dat met deze wet een belangrijke stap wordt gezet in de richting van de erkenning en waar dering van het element arbeid in ons arbeidsproces. De arbeiders zullen niet langer werker, tegen een bepaald loon en voor de rest tot zwijgen zijn gedoemd, maar mede werkers in de onderneming zijn in de werkelijke en tegelijk schone betekenis van het woord. HENK VAN DER MAZE. Het hoofd van de Oost-BerUjnse po litie, Waldemar Schmidt, heeft de jon ge communisten, die het aanstaande weekeinde naar Berlijn gaan om de massale „vredesbijeenkomst" bij te wonen, officieel gewaarschuwd, zich niet in de westelijke sectoren van de stad te begeven. Eén half millioen blauwgehemde leden van de „vrije Duitse jeugd" zullen deze bijeenkomst van 26 Mei tot 29 Mei in de sovjetrussische sector bijwonen. Schmidt zeide op een persconferentie, dat de volkspolitie paraat zou zijn om de orde en veiligheid te handhaven, „zonder der gelijke wapens als traangasbommen, die door de politie van de westelijke secto ren in gereedheid gehouden worden". Het hoofd van de Oost-Duitse voor lichtingsdienst, Gerhart Eisler, verklaar de, dat er met Pinksteren niets zou ge- dieper verbondenheid bereikt dan zo gaande en afhangende touffe yan zwarte oppervlakkig schijnt, en dit ligt in de i aigrettes te bewonderen die niet minder drang naar vrijheid: een vrijheid die geen in de smaak viel aan ae violet-blauwe ongebondenheid meevoert, want dat is robe en de witte stronoea van mevrouw een fakkel die spoedig uitdooft, maar die Vincent Auriol, wier elegance reputatie een drang is, die tot zuivere vrijheid leidt, terwijl veel wat oud en versleten is, als overbodig verdwijnt. Tenslotte bracht H. M. een dronk uit op de president der Franse republiek en mevrouw Auriol en op dat van geheel Frankrijk, „La France eternelle", die altijd heeft te Parijs. Wij weten niet of H. M. nog oog heeft kunnen hebben voor de versiering door de stad Parijs langs de wegen aange bracht en die uit 15 meter hoge vlagge- mastèn bestond en een overvloedige lin- tentooi. Dat hadden de versieringskunsté- haar buren bestraald heeft en die thans j naars heel nieuw bedacht, waarsehijn- draagster is van creatieve gedachten, op i lijk oro het mooie stadsbeeld, dat in het de welvaart en het geluk van onze gelief-j groen van lentevreugde :s, niet in het d« zuster Frankrijk- J minst te hinderen. Evenwel kan men niet De berichten uit Singapore, dat het 13-jarige meisje Bertha Hertogh niet zal mogien afreizen voor dat over de zaak in hoger beroep uitspraak is gedaan, heb ben deze kwestie weer in het middelpunt van de belangstelling geplaatst. Voor de heer Hertogh in Bergen op Zoom is een en ander aanleiding gewor den de zaak geheel uit de doeken te doen. Allereerst verklaarde hjj daar, dat Aminah nooit de baboe van Bertha is geweest. Hij heeft deze Maleise vrouw zelfs nog nooit gezien. Voorts legde hij er de nadruk op, dat Bertha nooit zo als is beweerd permanent aan Aminah is toevertrouwd. De toedracht van de zaak was eigen lijk als volgt. In 1942 werd hij kort na de capitulatie door de Japanners gevan gen genomen. HU woonde destijds in Tjimahi en zijn schoonmoeder, mevr. Hunter-Winterberg, die oorspronkelijk uit Singapore kwam. woonde bU hem in. Na zijn gevangenneming kwam een ken nis van zijn schoonmoeder, een zekere Aminah Maroeff, geregeld vragen, of zij niet een van de dochtertjes te logeren kon krijgen. Aanvankelijk weigerde mevr. Hertogh steeds, doch tenslotte stemde zjj er in toe Bertha voor drie dagen uit lo geren te laten gaan. Het kind keerde echter niet terug en daarom begaf mevr. Hertogh zich per fiets naar Bandung om het kind te gaan halen. Onderweg werd zij evenwel door de Japanners gearres teerd en naar het Darmo-kamp in Sura- baja overgebracht. Later werden haar vijf kinderen nagezonden, maar Bertha was er niet bij. ZU wist toen haar moe der een briefje in handen te spelen. Deze begaf zich daarop naar Bandung. Aminah verklaarde echter, dat zij Bertha zelf 't Is verleden week in de.kraam- afdeling van het R.K. Ziekenhuis te Doetinchem ongewoon druk ge weest. Er werden die week name lijk niet minder dan vier twee lingen geboren. naar het kamp zou brengen. Dit is nooit gebeurd. TUdiens haar internering had mevr. Hertogh nog vernomen, dat Aminah voor de Kempetai (de Japanse SS) werkte. Het is verder bekend, dat de heer Hertogh in 1946 na vruchteloze pogingen om het kind op te sporen, naar Neder land terugkeerde. De ontdekking van de verblijfplaats geschiedde in Januari 1949. Aanvankelijk was het slechts een vermoeden, dat het kind daar verbleef, doch later werd dit vermoeden bewaarheid. In November 1949 ontving de familie Hertogh in Ber gen op Zoom een mededeling van de Nederlandse vice-consul-generaal, waar in verklaard werd. dat Aminah geenszins een onwelwillende houding aannam. Er werd overeengekomen, dat zU het kind naar Nederland zou brengen, waarbU het Rode Kruis de overtocht zou betalen. Door de devaluatie van de Indonesische gulden kon dit echter niet doorgaan. Volgens mededelingen van de heer Hertogh is van de bedoelingen van Aminah geen hoogte te krijgen. Zij wij zigt geregeld haar houding. Zo is later de kwestie van de compensatie der gemaak te kosten ter sprake gekomen. Eerst leek het alsof Aminah aan de repatriëring van het kind zou medewerken indien on middellijk de vergoedingskwestie gere geld werd. Naderhand weigerde zij ech ter het kind af te staan. Aminah heeft zich van rechtskundige bijstand voorzien en zou de eis van de ouders tot terugga ve van het kind bestrijden op grond van het feit, dat zij destijds de zorg van het meisje op zich heeft genomen onder voorwaarde, dat het nimmer door de ouders zou worden teruggevraagd. Nadien is echter nog via het Rode Kruis, een schrijven binnengekomen, waarin wordt medegedeeld, dat zij van haar eisen afstand doet en genoegen neemt met een klappertuintje voor haar oude dag. Intussen is ook het Rode Kruis te Ber gen op Zoom zich met het geval gaan bemoeien en heeft het een uitvoerig rap port over het geval naar het ministerie van Buitenlandse Zaken gezonden In een telegram van minister Stikker M$ WS comtui-gsner»»; in Singapore l seint de minister 't onbegrijpelijk te ach ten, dat het kind quasie een onderpand zou zijn bij de aanspraken van de ver zorgster. Hel Nederlandse Rode Kruis, zo zegt hij verder, is desnoods bereid een tegenwaarde voor „losprijs" te fourneren, waarvoor deviezenvergunning is aange vraagd. Doch Intussen blijft de zaak maar sle pen. En 't schreeuwend onrecht, dat ouders hun kind wordt onthouden, blijft bestaan. De Amerikaanse geheime dienst (F. B. I.) heeft de 39-jarige Harry Gold uit Philadelphia gearresteerd onder beschul diging dait dr. Klaus Fuchs hem gestolen atoomgeheimen heeft toevertrouwd. Deze arrestatie volgde enikele uren 'nadat Fuchs in een Engelse gevangenis onder vraagd was door twee leden van het F. B. L Gold wend als zoon van Russische ouders in Zwitserland geboren en is thans genaturaliseerd Amerikaan- Tegen een borgtocht van 100.000 dollar is hij weer vrijgelaten met de order, 12 Juni voor de rechter te verschijnen. beuren, „behalve, dat de grootste vredes betoging, die ooit aanschouwd is, zal worden gehouden". De westerse gene raals behoefden „niet langer op hun be nen te trillen", aldus Eisler. De West-Berlijnse politie heeft Dins dag 11 blauwgehemde leden van de „vrije Duitse jeugd", die in een vrachtauto door de Amerikaanse sector reden, gearres teerd. Volgens een politie-functionaris droegen de jongelieden, die uit Leipzig afkomstig zijn, blauwe vaantjes. De vrachtauto was overdekt met propagan- dabiljetten. (Van onze correspondent) Gisterenmiddag heeft zich in de bos sen van Schaarsbergen onder Arnhem een verschrikkelijk drama afgespeeld, waarvan een zeventienjarig schoolmeisje het slachtoffer is geworden. Omstreeks kwart over vier vervoegde zich aan de politiepost te Schaarsbergen een burger, die mededeelde, dat hij toen hij over het geïmproviseerde rijwielpad nabü het zogenaamde Hazenpad fietste, een damesfiets tegen een boom had zien staan. Een vijftal meters het bos in had hij daarna een meisje gevonden, waar van hij vermoedde, dat het niet meer in leven was. De dienstdoende politieman stelde zi.ch terstond met het hoofdbureau in Arn hem in verbinding en kort daarop waren verschillende politie-autoriteiten en het parket ter plaatse. Het kwam weldra vast te staan, dat zich hier een afschuwelijk misdrijf had afgespeeld. Het slachtoffer bleek te zijn de 17-jarige E. v. Galen, dochter van het hoofd der Christelijke school te Schaars bergen. Het meisje bezocht in Arnhem een middelbare school. Gisterenmiddag om 3 uur had zij deze school veriaten en niet ver van het ouderlijke huis moet een onverlaat haar hebben overvallen en door wurging om het leven gebracht. Tot op heden heeft men van de dader geen spoor. Öh.sWP»»1*» -'■> 't It weer zo! In het schuim van de vloedlijn zoekt de schooljeugd op het strand naar aangespoelde coloradokevers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1