Vanderveken (België) won de eerste etappe Blauw Wit weer aan de kop der kampioenen z in 't grijs DE RONDE VAN_ Radio Lord Wavell overleden DE MAN r O ZWARTKOP Favoriet Faanhof een verlaten man.,. i programma msm Het leidersshirt V Westerling moet nog wachten Fictieve brand in paleis Soestdijk PAGINA 3. DOOR EEN 3-2 ZEGE OP AJAX Onrustig, gejaagd? VAN MEEGEREN verliest TE PARIJS INTERN. DAMTOURNOOI Shampodor BONDSTEAM—MIDDLESEX WANDERERS 2—2 PLEEGOUDERS WILLEN GROTERE RECHTEN LENSTRA EN HOFMA NIET IN VOORLOPIG NED. ELFTAL GRADUS STOND EEN BEETJE TE SUFFEN NED. MILITAIRE PLOEG CONTRA OOSTELIJK ELFTAL door A. HRUSCHKA IX. (Wordt vervolgd.) Beschuldigingen niet door bewijzen gestaafd Brandweer hield oefening De Belgen begonnen hun zegetocht APPINGEDAM, Woensdagavond. Het begon met de derde Ronde van Nederland allemaal, zoals men wel verwacht had, dat het beginnen zou! De dag was grauw, de wind was guur en de druibegen zó typisch Nederlands, dat de N.V. der Verzamelde Belgische Renners zonder veel geestdrift zich op de Amsterdamse Wester- markt rond de ploegleiders, mecano's en supporters schaarde, voor wij met enige vertraging vanmorgen de karavaan op weg zonden naar het Noorden, terwijl de organisatoren, de wedstrijdleiding en de officials der Ned. Wielren Unie het nog steeds niet met elkaar eens waren of Wim de Ruyter, die met een geldig contract rondliep doch niet in een equipe was ondergebracht nu wèl of niet aan de feestelijkheden zou mogen deelnemen (een vraagstuk, dat tenslotte door de heer De Ruyter hoegst persoonlijk werd opgelost, toen hij eenvoudig maar van start ging zónder rugnummer, zónder ploeg en zónder veel perspectieven). En de Belgen stonden daar op de Wes- verbazend slecht gekozen. Henk termarkt dure eden te zweren, dat er hof.onze ex-wereldkampmei^jiie jn dit miserabele klimaat van een Neder lands offensief in de allereerste-de-beste etappe niets, maar dan ook niets zou kunnen komen. En daar gedroeg men zich dan ook naar! Wij waren nog geen tien kilometer van start, of men zag de groene en geel rode shirts van de Belgen reeds breed uit vóóraan in het peleton de karavaan aanvoeren en alles en iedereen met zorg •bewaken. Er gebeurde dan ook niet veel voor lopig. Wat er gebeurde waren enige on bezonnen avonturen van avontuurlijke knapen als De Korver en de Belg Van Kerkhove, die wat solonummers en eni ge demarrages weggaven, enkel maar om dat later te betalen met 'n beeld van een inzinking. Voor het overige maal de het peleton maar rustig zijn kilome ters naar het Noorden, gingen wij in een bijtende kou over de Afsluitdijk, bleef het tempo, ondanks alles, nog behoorlijk op peil en viel voornamelijk daardoor het peleton zo nu en dan in enkele brok ken uit elkaar. Bepaald ernstig was dat vrijwel nooit. Alles wat maar even op een ernstige jacht leek, werd onmidde- lijk in een algemeen Belgisch tegenof fensief aan flarden gereden en vervol gens keerde dan de rust weer vele ki lometers lang terug in de gelederen; en alléén, ergens ver in de achterhoede, jammerden de Zwitsers Usch en Pfister ach en wee. Reeds vóór de Afsluitdijk waren beiden er kennelijk volkomen uit en zaten zij tezamen, met een half uur achterstand, al uit te. zien of ze vanavond de Bazel-expres nog zouden kunnen ha len toen zij gelukkig assistentie kregen van een vriendelijke volgwagen, die de heren met zóveel vaart en ijver gang- maakte, dat men hen later, voorbij Zu rich, tot aller verbazing opnieuw in de rijen van bet peleton zag terugkeren. Helaas niet voor lang Want eindelijk, zestig kilometer voor de finish, hieven de Belgen hun blok kade, welke zij, naar men zich herinnert, ook in de eerste etappe van de jongste Ronde van Frankrijk niet zonder succes toepasten, op en gingen ze zelf over tot het offensief. Het moment was. althans voor een der Nederlandse favorieten, :ekozen. Henk Faan- zeer makkelijk reed en in deze etappe een uitstekende kans op een der eerste plaat sen leek te maken, reed namelijk een onschuldig bandje lek en verloor daar mee een paar honderd alles behalve alarmerend lijkende meters. Helaas: juist op dat moment gingen aan de voorkant van het peleton, vier, vijf Belgen met vól-gas weg en voor het overige demonstreerden we daar na weer even, op welke typische ma nier wij in Nederlandse equipes het teamwork toepassen. Faanhof, die, wanneer hij in Frankrijk rijdt, nu al zover is, dat hij er een reeks knecht jes tot zijn beschikking heeft, werd vandaag door de rest van zijn Neder landse ploeg glansrijk achtergelaten. Hij vocht nog wel een tijdje moedig en eenzaam aan de langzaam groeiende achterstand, doch hij kon niet verhin deren, dat het grote peleton voorgoed van hem wegliep en dat hij tenslotte in een groepje terecht kwam, dat nog slechts weinig fut bezat. Zo verloor een der Nederlandse favorieten reeds in deze eerste etappe zijn kans op een ereplaats in het algemeen klassement. Hoewelmen moet dat maar niet overdrijven Want het ziet er op het ogenblik naar uit, dat er aan die ereplaatsen in het algemeen klassement voornamelijk Bel gen te pas zullen komen. Het zou mis schien reeds nu, hier in Appingedam, een volkomen Nederlandse catastrofe heb ben opgeleverd, als niet de brave Neder landse Spoorwegen ons bij het plaatsje Visvliet een hand geholpen hadden, toen zij een spoorwegbarrière nog net op tijd dicht draaiden voor een groep van niet minder dan negen Belgen met slechts Wim van Est aan hun wiel, een groep, die daar 300 meter voorsprong genomen had én zich gereed maakte om de rest van de menigte tot poeder te fietsen. Da* feest ging nu niet door. Wellicht ook, omdat de Belgische ploegleiders op het kritieke ogenblik een verkeerde weg in sloegen en de beide Belgische equipes daardoor een tijdlang de aanmoedigin gen en de altijd gevaarlijke tactische aanwijzigingen van hun chefs moesten ontberen. Toen deze beide Belgische heren er 20 kilometers voor de finish eindelijk in slaagden het hoofdpeleton, dat toen nog altijd uit meer dan 40 renners bestond, te bereiken en hun instructies rond te delen, was het meteen gebeurd. Drie fel- le demarrages waren voldoende om de Belg Vanderveken (van de A-ploeg) vooruit te zenden naar een vrij gemak kelijke overwinning. De rest van de Bei gen hield eerst nog even de Nederlandse concurrentie in bedwang en trof ver volgens voorbereidingen om ook de vol gende ereplaatsen voor onze Zuiderbu ren te veroveren. Dat lukte knap. Vanderveken ging met méér dan veer tig seconden in Appingedam, dat slechts weinig belangstelling toonde voor deze finish, in het oranje leidersshirt. Zijn landgenoten Maelbrancke, Leenen, Jan sen en Decock zorgden er voor, dat de Belgen ook in het ploegenklassement voorlopig niet veel meer gebeuren kan en nadat de snelle Meersman voor zjjn landgenoten Mertens en Gallens nog even de sprint van het grote peleton gewon nen had (en de eerst aankomende Ne derlandse deelnemer, Henk de Hoog, slechts met een banddikte zijn negen de plaats tegen een woedend sprintende Verpóorten redden kon) hadden wij dan het eerste Belgische lesje in deze Ronde van Nederland te pakken. En men kan slechts hopen, dat er in de volgende etappes van Nederlandse zijde enig be ter ploegwerk vertoond wordt, opdat wij met volledig tegen deze Belgische overmacht ten onder zullen gaan. Algemeen klassement De uitslag van de eerste étappe Amster dam—Appingedam over 265 kilometer luidt: 1 -Emile Vanderveken (België) 7 uur, 12 min. 44 sec.; 2 André Maelbrancke (België) 7.13.28 sec.; 3 Frans Leenen (België), zelfde tijd; 4 René Jansens (België) z. t.; 5 Roger Decock (België) z t.; 6 M. Meersman (België), 7.13.49; 7 René Mertens (België) z. t.; 8 Callens (België) z. t.; 8 Henk de Hoog (Nederland) z. t.; 10 J. Verpoorten (België) z. t. Ex aequo: 11 t.m. 33 in de tijd van 7 uur 13 min. 49 sec.; Schotte (België), Rogiers (België), De Poorter (België), Van Stayen (België), Hendrikx (Belg. gemengde Nederlandse ploeg), Bednar (Hong.-gemengde Nederlandse ploeg) en verder de Nederlanders de Vries, Pauwels, Middelkamp, Lakeman, Janssen, Savels- berg, Lambrichs, Seyen, Vinken, van As, Van Beek, Evers, Van Est, Loos, Smits, Vos, en de Ruyter. Besloten is dat de Ruyter als negende man in de gemengde Nederlandse ploeg zal rijden. Het ploegenklassement Het ploegen-klassement na de eerste étappe van de Ronde van Nederland luidt: 1. Belgische A-ploeg, 21 uur 40 min. 01 sec.; 2. Belgische B-ploeg 21 uur 40 min. 24 sec.; 3 tot en met 6 ex aequo: DE 3e ETAPPE 26 MEI GELDERLAND -Rf»ds afctW NoqJtfrltWW B'ugw Sambffk' WfrWbwk, v. NOORD BRABANT \Bt&t»rwT warm. BELGIË Su4^w DUITSLAND De ca. 55.000 toeschouwers, die de tweede ontmoeting tussen de twee Am sterdamse kampioenen bijgewoond heb ben, zagen een van de beste wedstrijden welke tot dusverre voor de kampioens competitie gespeeld werden. Ajax met een nieuwe links achterspeler Looyen, met Bruins midvoor en verder weer de oude opstelling, speelde aanmerkelijk beter dan j.l. Zondag in de Meer tegen Maurits en vooral in de aanvang leek het of Ajax regelrecht op een overwin ning afstevende. Blauw Wit werd op eigen helft teruggedrongen en aanval op aanval op het doel der gastheren volgde, waarbij Van Raalte al zijn talenten no dig had en er toch niet in geslaagd zou zijn zjjn doel „schoon" te houden, als niet achtereenvolgens Van Dijk, Drager en Bruins mooie kansen gemist hadden. Intussen was al gebleken, dat de uit vallen van Blauw Wit gevaarlijk waren, mede door tekortkomingen in de defen sie der rood-witten. Niettemin verkreeg Ajax na ea. 10 minuten de leiding, toen Advertentie Mij nhardt' s Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. Nederlandse nationale ploeg, gemengde Nederlandse ploeg, Brabants-Limburgse ploeg en Nederlandse B-ploeg: allen 21 utir 41 H»n- 27 sec.; 7. Nederlandse A- ploeg 22 uur 29 sec.; 8. ZwitsersNeder landse ploeg 22 uur 12 min. 35 sec. De renners Usch, Koot en Hopstaken, die te laat aan de finish van de eerste étappe kwamen, zullen, aldus een besluit van de wedstrijdleiding, toch voor de tweede étappe mogen starten. In zijn eerste party, in de eerste ronde van het heren-enkelspel, is van Meege ren uitgeschakeld door de Franse speler Jamaln die tot de tweede helft van de ongeveer twintig spelers van de „premiè re série" beu°ort. De drives van onze landgenoot hadden niet die vastheid en die scherpte welke ze zo gevaarlijk kun nen maken- Jamain is een taai verdedi ger, die weinig naar voren gaat, doch in dien hi) tot aanval overgaat, de momen ten goed kiest. Zqn spreiding van slagen was beter dan die van van Meegeren die het te veel in de lengte zocht. Enkele malen had hij succes aan het net, doch in de laatste set werd hij herhaaldelijk ge passeerd of tot missen geforceerd. Met 6-3 62 3b 6i 02 won de Franse SPAndere winnaars van de nog slechts enkele partijen, Welke gisteren gespeeld werden (voor een zeer gering aantal toe schouwers) waren de drie Philippijnen Ampon, Deyro en Carmona, de Fransen Abdessalanl' Kermadec en Delhomme, welke laatste de Davis Cup speler Remy uitschakelde. VRIJDAG 26 MEI HJLVERSUM I (402 M.): 1.00—24.00 KRO 100 Nieuw». 1.1» Gram. 1.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 Schoolradio. 9.45 Hobo's, fagotten en hoorns. 10 00 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Orgel. 12 00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Mededelin gen 12.33 Reportage. 12.43 Gram. 12.53 Repor tage. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Metropole ork. 13.45 V. d vrouw. 14.00 Gev. progr. 14.45 Symphonie-ork. 1P.35 Sopraan en orgel. 16.00 V. <j. Zieken. 17,00 V. d. jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Politiekapel. 18 50 Gram, en actual. 19.00 Nieuws. 19.15 Rege- ringsuitz. 19.35 Reportage. 19.45 Brabantse ititz. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man, 20.12 Liehte muziek. 20.30 „Ja, zo was "t, klankbeeld. 21.30 Omroepork. en solist (in de pauze: Actual, en „Ophouw in liefde", cau serie) 2245 „De zin van het huwelijk", cau serie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Amusements- ork. HI^T„R„SUM n <298 M.)7.00 VARA. 10.00 VpRO. 10.20 VARA 12,00 AVRO. 16.00 VARA. I9 30 X?2?' ,l 0° ^ARA. 22.40 VPRO. 23.00— 24.00 VARA. 7 00 Nieuw», 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuw» en weerberichten, 8.18 Gram. 8.50 V d- vrouw, 9.00 Gram. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding 10.20 Gram. 10.30 V. „.vrpuw. 10.45 Tenor én piano 11.05 Radiofeuil'eton. 11.20 Gram. 12.33 Sport- praatje 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Lich te muziek. 15.45 Gram. 4.00 V. d vrouw. 14 20 Sopraan en plano. 14.40 Boekenschouw. «00 Kamerork. en solist. 18 00 PilmDroer jfi.30 V d. jeugd. 17 00 Dubbelkwartet. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws, 18.15 Felici taties. 18.30 V. d. Strijdkrachten. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Orgel.19.30 „Op bezoek bil anderen causerie 19.45 Radiokrabbel 10 55 Berichten. 20.00 Nieuwa. 20.05 Boekbe- enr 20 15 Pianóvoordracht. 20.35 „De bedrei- der menselijkheid ln de crisis der hui dige cultuur", causerie. 21.00 Verzoekprogr. 2140 !üe Ducdalf". f .00 B^te"''u"e^°vf?z 2215 Gram. 22.40 „Vandaag Avondwijding. 23 00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE III: Nws. 7.05 L. gram. 7.30 Kron. 7.40 Gym. 7.50 Gram- 8.00 Nws.-8.05 Cone. 9.00 Nws. 9.10 Gev. gram. 10.00 Eng. L. P; Keane (org.). 10.30 Peaehey en Mayfair oren. 11.00 Mrs Dale's Dagb. 11.15 Pianospel. 11.30 BBC Schots Var. ork. 12.00 VI. Br. Zang. 12.30 Weerber. 12.32 Verv. gram. 13.00 Nws- 13.15 Klass. gram. 14.00 Lux. „Madame, êtes-vous chez vous?". 14.30 Fr. Br. Muz. v. Franse compon. 15.45 VI. Br. Pianospel. 16.10 Verz. pr. 17.05 Fr. Br. Interv. 17.10 V. d. zieken. 18.00 V. d. gold. 18.30 Br. VI. V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 gram. 19.50 Feuill. 20.00 Filmrevue. 2015 Omr. symph. ork. (21.10 Kunstka- leidoscoop). 22.00 Nws. en kron. 22.15 Verz. pr. 23.00 Nws. 23.0524.00 Avond- muz. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H.S. Nws. .15 Gev. gram. 7.50 „Lift up your hearts". 7.55 Weerber. 8.00 Fr. Br. Nws. 8.10 Cone. 9.00 Eng. L-P- Nws. 9.10 Verz. pr. v. d. huisvr. 10.°° ld,. (Fr.). 11.35 V.G.O. Fragm. uit "SaV'ca?,a_' 11.50 Regent Classic orch. 12.00 Eng. H.S. Cotton en ork. 12.25 Pauze. 12.30 Eng. L. P. A. Crawford en „Serenaaers 13.00 BBC North. Orch. 13.45 V. d. kind. 14.00 APPINGEDAM, Woensdagavond. De volgerskaravaan Is zwaar onder de indruk van de massale Belgische overwinning, waarmede w(j deze derde Ronde van Nederland hebben ingeluid. Zonderling genoeg heerst er echter in het kamp der Belgen niet bepaald een juichstemming. Het schijnt, dat de Belgische ploegleiders nogal moeite hebben om enigen hun ner rennen» in het gareel der equipes te houden. En ook al start dan de Belg Vanderveken morgen als leider in het algemeen klassement met het oranje shirt, bij de Belgische ren ners herinnert men zich nog uit stekend, dat aam het einde van de eerste etappe in 1949 een Belg (Meersman) iin het leidersshirt gehe ven werd, dooh dat hij daarvan tij. dens p de volgende etappes slechts weinig plezier en véél meer ellende ondervond. In leder geval acht men Vander veken niet in staat tenslotte deze Ronde van Nederland te winnen. Hij mist daartoe, volgens de Belgische experts, het gemak en men beweert niet zonder nadruk, dat het zware geschut, het geschut van de heren Schotte en Rogiers, pas later in actie zal komen. Dón, zo voorspelt men in het Belgische kamp, zullen we stellig opwindender dingen gaan beleven dan vandaag d'«ze .weliswaar zware, doch eigenlijk weinig leven dige etappe. Gordijn behoudt de leiding De uitslagen van de in Amsterdam ge speelde 6e ronde van het Damas-dam- tornooi luiden: Major-tornooi: G. PostG. E. van Dijk 1—1; F. HarroldP. Roozenburg 0—2; F. Gordijn—A. Guignard 1—1; N. Botta M. Bonnard 0—2; R. C. Keller—King 1—1. Minor-tornooi: M. Bandstra—B. W. den Hartogh 02; H. NoomeP. J. Ham 1—1; B. DukelA. Verse 20; J. H. Ansems W. de Jong 11; A. SlabyM. Causse 62. Over de partijen uit het Major-tornooi nog het volgende: GordijnGuignard 11. Een vervaar lijke dreiging wist de Zwitser Guignard tegen de oud-Nederlands kampioen in het spel te vlechten. Gordijn omzeilde de klip en toen hij ten aanval klaar stond liet Guignard zich door een combinatie ver schalken. In het nadelige eindspel be vocht de Zwitser toch nog remise. G. Post—G. E. van Dijk 1—1. De Alge rijnse vliegerofficier liet in een klassiek middenspel gedurfde zetten zien, door met 36—31 zijn lange vleugel immobiel te maken, waarop reeds een stuk op 27 stond. Later formeerde hij met 2822 een stelling met een veilige remiseslagzet. F. HarroldP. Roozenburg 02. Na lang goed stand gehouden te hebben, kwam de Engelsman in een kettingstelling ver strikt. Daarop volgde een foutieve afruil, zodat de wereldkampioen schijfwinst kon boeken en winnen. N. BottaB. Bonnard 0—2. Ook tegen de oudste deelnemer was de Italiaan niet opgewassen. Met een lichte combinatie won de Fransman een stuk en hoewel Botta met de moed der wanhoop verbeten doorvocht tot het bittere einde, moest hij buigen voor de overmacht. R C Keiler—Li Tchouan King 1—1. Een gedurende 11 zetten bijna symmetrisch gespeelde opening, ingeleid met 32—28, 18—23, 38—32. Interessante positionele schermutselingen met steeds ongeveer ge lijkwaardige stellingen volgden en een vroegtijdige remise (in een stand van 6 om 6) was het resultaat. Thans heeft na 6 ronden de Hagenaar F. Gordijn de leiding met 8 punten uit 5 partijen, voorwaar een fraaie score. Daarop volgen Bonnard 8 (6), Roozen burg en Keiler 7 (5); Van Dijk 6 (5); Guignard 6 (6); King, Post 5 (6); Ver- poest 4 (5); Botta 2 (5); Harrold 2 6). Stoffelen de bal uit een vrije schop hoog voor doel plaatste en Michels zeer fraai inkopte. Nog een tijdje bleef Ajax sterker, toen ging het spel meer gelijk op en tien mi nuten na het doelpunt van Ajax kon Tjepkema. nadat Looyer. verzuimd had aan te vallen, met een niet onhoudbaar schot Van der Pol passeren. Vijf minuten later liet de niet bijster fortuinlijke doel man de bal uit de handen vallen voor de voeten van mid-voor Koekebakker die Blauw Wit de leiding gaf en die zelfs tot 31 verhoogde toen Van der Hart vlak voor doel tegen een tegenstander aan schoot. Weer kreeg Koekebakker de bal vrij en kon gemakkelijk inschieten. Waarlijk een sensationeel slot van de eerste helft en een stand, die in het ge heel niet in overeenstemming was met het spelverloop en de krachtsverhouding, De tweede helft werd in een halve duisternis gespeeld. Bijna voortdurend was Ajax aanvallend, doch hoe Stoffelen en Van der Hoeven de aanval ook in actie brachten, tot het beslissende schot wilde het niet komen. Eerst kort voor het einde kon de ook al mee naar voren getrokken spil Van der Hart na een scrimmage met 'n hard schot een tweede treffer langs Van Raalte plaatsen. De tijd om nog tot de verdiende gelijkma ker te komen ontbrak. Met Van Raalte in het doel van Ajax en de nog piet van zijn blessure herstel de v. d. Pol in de goal der Zebra's zou Ajax stellig gewonnen hebben, 't Spel van Ajax was wel van beter gehalte, doch Advertentie. de aanval met vooral Van Dijk en Bruins te langzaam speelt steeds te veel in de breedte. Blauw Wit met Wil- ders, de rechtervleugel en Koekebakker als uitblinkers, speelde ongecompliceer der, doch feller en vaak ook doelmati ger. Intussen is Blauw Wit door deze toeh wel gelukkig verkregen punten weer aan de kop gekomen. Op het VUC-terrein te Den Haag speelde een bondselftal gisteren een wedstrijd te«en de Engelse amateur- ploeg Middlesex Wanderers. Nadat de rust met blanke stand was ingegaan, bezorgde Van der Vegt 15 minuten na ae hervatting de bondsploeg een 10 voorsprong, die echter door middenvoor Dyke teniet werd gedaan (1—1). Nadat Kelleher van dichtbij doelman Hato had' gepasseerd en de stand op 1—2 had ge bracht, was het tenslotte wederom Van der Vegt, die uit een voorzet van Roo- zen de eindstand op 2—2 bracht. Het enige voor de rust door Ajax gescoorde doelpunt. De armen van Van Raalte zijn te kort om het onheil te voorkomen. Een aantal in Twente woonachtige pleegouders heeft zich met elkaar in verbinding gesteld om te trachten te geraken tot weiswijziging, waardoor een grotere bescherming van pleegouders mogelijk zou zijn. Nu is de situatie zo. dat zij. die kinderen aannemen, nimmer volkomen zekerheid verwerven, dat zij deze mogen houden. De beslissing of kinderen eventueel terug kunnen keren tot de ouders of een der ouders .die het kind soms door omstandigheden daartoe gewongen afstonden, berust bij de 'rech ter. De Twentse pleegouders men wil trachten in landelijk verband een actie te ontplooien waarvoor reeds contacten Lord Wavell, de voormalige Britse onderkoning van India en in de tweede wereldoorlog bevelhebber op verse bil lende fronten, U Woensdag op 67-joti- ge leeftijd overleden. Hij had onlangs een ernstige operatie ondergaan. Lord Wavell, die uit een oiïde solda- tanfamilie «tarnt nam als jong officier deel aan de Boerenoorlog. In de oorlog jvan 19141918 diende hij in de Kauka- Het bestuur van de voetbalvereniging Heerenveen" heeft de spelers Hofma en Lenstra met het oog op de Maandag a.s. te spelen kampioenswedstrijd Maurits— Heerenveen, niet toegestaan uit te komen in de wedstrijd Voorlopig Nederlands ElftalMiddlesex Wanderers, welke Za terdag 27 Mei te Utrecht plaats vindt. De linkervleugel zal thans worden ge vormd door Clavan (ADO) en Laken- berg iBlauw Wit), spelers, die ook in Newcastle van de partij waren. Als re serve is aangewezen Van der Vegt (H. B. S.). INDIA NIET NAAR RIO De voetbalbond van India heeft beslo- /„j. 'ten niet deel te nemen aan de eindron- De karavaan renners op de afsluitdijk op tveg van Noord.Holland naar d?n van het tornooi om de Jules-Rimet. Friesland en Groningen. I beker in Brazilië. werden gelegd stellen zich voor eep wetswijziging, waardoor althans onder ,sus en in Frankrijk, waar hij zijn rech bepaalde omstandigheden de mogelijk- j teroog verloor, heid geopend wordt, dat pleegkinderen! volledig in de rechten van eigen kinde ren treden en de pleegouders anderzijds alle plichten op zich nemen, welke zij zouden hebben, indien het pleegkind een eigen kind was. Onder grote belangstelling had gutter- avond op het WSV-terrein te Apeldoorn de wedstrijd plaats tussen het Neder lands militair elftal en het Oostelijk elf tal, die na een enerverende strijd in een 2—2 gelijk spel eindigde. In het spel zat weinig samenwerking. Spanning was er evenwei volop en die bleef tot de laatste minuut, toen de militaire - ploeg voor de tweede maal wist gelijk te maken. Nadat de eerste minuten van onzeker spel aan beide zijden waren verstreken, gooiden de Oostelijken het spel open. Na een pass van middenvoor Ponstijn (Ro- bur) schoot Oerlemans (NEC) keihard in. De keeper slaagde er echter in de bal zij het onnauwkeurig te pare ren, waardoor de rechtsbinnen Meekens (ZAC) een prachtkans kreeg, die hij goed benutte: 1—o. Ook na dit doelpunt bleef het initia tief geruime tijd in handen van de Oos- telijken en had de defensie van de m'li- tairen de handen vol om het doel van een verdere doorboring te vrijwaren. Tenslotte wisten de militairen zich los te werken, maar het gelukte hen even wel niet te doelpunten. Kort voor de rust wees de scheids rechter de militairen een strafsehop toe, die door linksbuiten Jan Kolkman (Go Ahead) in een doelpunt werd omgezet. In de tweede helft namen de Ooste- lijken door middel van een zuiver gericht Jschot van Oerlemans, opnieuw de leiding. Na dit doelpunt ontstond weer een hache lijke situatie voor het doel der militairen, maar keeper Gerberink ritste net op het critieke moment met zijn vuist de bal van het hoofd van Ponstijn, die wllda inkoppen. Kort voor het einde maakte midden voor Homan (DWV) de stand andermaal gelijk. 23) Dat wil zeggen: wij hebben het to neel van de misdaad vluchtig in ogen schouw genomen. Een grondig onderzoen moet nog plaats hebben. Ik ben vast over tuigd, dat we met betrekking tot haar verleden het een of ander aanknopings punt zullen vinden. Ik kan mij toch niet voorstellen, dat die vrouw alles, wat ons aangaande haar persoon zou kunnen in lichten, vernietigd zou hebben. Hm.... Waarom met? Om logische redenen. Zjj heeft zich, hardnekkig en niet zonder succes, uit- gegeven voor een andere aan die zy m werkelijkheid was. Daarvoor zi.ï bepaalde redenen hebben gehad. Deed zij het met het oog op zichzelf, dan ver- V.G.O. Balletklankan en div. gram. ïs.uu dween dig aanl5djng met haar dood; T8ne. L.P. Scott Wood en acc. orn- „.-ïi. .rivi hebben haar Eng. U-P- Scott Wood en acc. V. d sold. 15.45 Muscaat en ork. 1615 Fr. ©r. Jazz. 16.30 Eng. L.P. BBC Welsh Orch. 17.00 V.G.O. MaMrsen en Walsen. 17.30 Eng. L.P. Foort (org.). 17.45 Race report 18.00 Boheems ens. 18.30 Geraldo en strijkork. 19.00 Fr. Br. Oxfordsymph. v Haydn. 19.45 Eng. L.P. „Riders of the Rranee". 20.15 „Leave your name and number". 20.45 Gev. ork. 21.30 Muz. in miniatuur. 22.00 Nws. 22.15 „Topic for to- nieht" 22 20 Stone en ork. 23.00 voordr. tuS Urns (org.). 23.58-24.00 Nws. welk belang kon zii erbij hebben haar geheim mee te nemen in het graf? In dat geval zou men zeker haar papieren hebben gevonden, en tot nu toe hebben we niets van dien aard, ontdekt. Nog steeds weten wij niet, waar zij geboren is: noch, of zij gehuwd was: noch, of „Walker" wel haar echte naam was. En niet de minste aanduiding betreffende haar aanzienlijke nalatenschap, 't Is niet aan te nemen, dat iemand uit pure ver getelheid zijn vermogen aan de fiscus overlaat.... Het komt me veel waar schijnlijker voor, dat het geheim moest Worden bewaard met 't oog op nog in leven zijnde personen. Deze kunnen, ja moeten zeker belang bij haar dood heb ben gehad' immers mevrouw Walker werd niet om haar geld vermoord. En die personen moet en zal ik vinden! De gravin glimlachte. Weet u mijnheer Hempel, dat u een groot fantast bent heel zeker 'n gebrek voor een criminalist? Waarom een fantast? - Umdat u daar 'n hele roman ineen- zet Vanmorgen dacht ik dat reeds. Vanmorgen? Wanneer? Toen u uiting gaf aan het vermoeden, dat de moordenaar van die vrouw ook de moordenaar van mijn arme man was. Niet logisch hoor! vv erd mevrouw Walker om geheimzinnige redenen vermoord en dat geloof ik absoluut met waarom dan zou dezelfde misdadiger mijn man hebben vermoord? Het een kan opzet, het ander noodweer zijn geweest. Waarom liet hij het ene lijk liggen en verborg hij het ander, zodat men *t niet vinden kan? Uit voorzichtigheid. Indien hij de ge woonten van mevrouw Walker kende wist hij, dat vóór Zaterdagavond niemand haar huis zou binnentreden. Maar het hq 't lijk van de graaf midden op de weg liggen, dan had men hem onmiddellijk op de hielen gezeten. Trouwens, veel moeite had hij zich niet te geven. Nauwelijks vijf minuten gaans van het vermoedelijk to neel der misdaad ligt een vijver - die morgen zal worden leeggepompt en tien minuten verder stroomt de Mur, die wel geschikt is om een lichaam, dat erin geworpen werd, dagen lang te bewaren, Misschien komt 't op zekere dag boven drijven, misschien °°k wordt het voor goed meegesleurd door het water. Omdat de kleren van het lijk.verwijderd zijn, zal het ook uiterst moeilijk zijn de identiteit vast te stellen. Daar mevrouw Walker door twee personen werd vermoord, waren blijkbaar beiden ook bij de moord op de graaf betrokken, zodat 't hun niet moeilijk kon vallen, met vereende krach ten het lijk een eind ver weg te slepen. De gravin maakte een gebaar van ver rassing. Twee...- waarom twee? Dat Is.... daar heb ik nog geen woord van ge hoordIk dacht, dat de politie alleen naar de „man in 't grijs" zocht Omdat hij ongetwijfeld de voornaam ste dader is. Maar feitelijk hebben beiden deelgenomen aan de misdaad. Twee, mompelde de gravin, twee.. Is dat mogelijk? Zij hief 't hoofd op, en keek met een zonderlingen blik de detective aan. Weet u, ging zij langzaam voort, dat mi)n zwager mevrouw Walker kende? Ditmaal was Hempel verrast. Hijde majoor? Hoe weet u dat? Ik heb hem zowat veertien dagen geleden met haar in de Herregasse, vóór de Disconto-Bank. in gesprek gezien. Is u er zeker van/ dat u zich niet vergist? Heel zeker. Ik ben ieder ogenblik be reid, het onder ede te verklaren. Hebt u mevrouw Walker persoonlijk gekend? Persoonlijk? Hoe zou dat mogelijk zijn geweest? U vergeet dat wij tot andere kringen behoorden.... Wel, ik dacht, dat men het bulten met die dingen niet zo erg nauw nam en daar u om zo te zeggen buren waart Uitsluitend met mensen van mijn stand heb ik omgang en dan nog mag er in hun handel en wandel niets geheim- zinigs zün. Nooit heb ik eraan gedacht, kennis te zoeken met die vrouw, wier afkomst en middelen van bestaan nie mand kende. Overigens kende ik haar, zoals iedereen in Grünau, van aanzien. Hum..,. Maar hoe kan de majoor met mevrouw Walker in kennis zijn ge raakt? Met die vraag kan ik mijn hersens niet plagen. Eerst vandaag schoot het mij weer te binnen. Ik moet echter toegeven, dat 't mij, in verband met de jongste ge beurtenissen, nog al zonderling voor komt Nu weet ik, waarom je mij hebt ont boden, dacht Hempel. Dat wilde ze mij zeggen! Zij moet de majoor wel verschrik kelijk haten. In haar plaats zou iedere andere vrouw gebroken en wanhopig zijn, en zij vraagt 'n vreemde op de thee en praat druk en zonder verlegenheid met hem, als was er niets gebeurd, enkel om een steentje bij te dragen voor het ge bouw. dat die man moet verpletteren. Wat kan hij haar misdaan hebben, om zo vreselijk te worden gehaat? Niet zonder afkeer tegen deze vrouw met haar stalen zenuwen en ijzeren wils kracht liep Silas Hempel een kwartier later door het veld. In gedachten verzon ken koos hij een voetpad, dat van het kasteel tussen kreupelhout en struikgewas afdaalde naar de woning van mevrouw Walker. Vóór 't huis bleef zij, peinzend staan. O, konden de muren maar spreken! Welk drama zouden zij dan onthullen? Plotseling kwam hij op een idee. Als hij van de paar avonduren, die hem nog overbleven, gebruik maakte om hier alles nog eens goed na te speuren. T Was weer een onverklaarbaar instinct dat hem dreef en nog vóórdat hij tot een vast besluit was gekomen, had hij de sleu tel te voorschijn gehaald en in het slot gestoken. In 't verlaten, doodstille huis was alles nog zoals op het ogenblik van de moord. Alleen het lijk ontbrak. Dat was na de gerechtelijke schouwing op het kerkhof van het dorp begraven. Het licht der maan kroop binnen door de reten van de vensterluiken en wierp lange strepen op de met bloed besmeurde vloertegels. Er was meer dan gewone moed toe nodig om geheel alléén te vertoeven op deze plaats, waar kort tevoren "ich een vreselijk toneel had afgespeeld. Maar Silas Hempel kende geen vrees. Hij maakte licht en onderwierp de vak ken en laden der schrijftafel aan een scherp onderzoek, maar zonder resultaat. Zij bevatten beursnoteringen, kranten knipsels, aantekeningen, betreffende ge lezen boeken, oude rekeningen over de meubels die door de meubelmaker van Grünau waren geleverd, een afschrift van het koopcontract van 't huis en enige oude kalenders. Bovendien nog wat postpapier, postzegels en schrijfbenodigdheden.... Niets, dat betrekking op de persoon van mevrouw Walker kon hebben, Als de jongste generaal in het Britse leger commandeerde hij de Britten in Palestina gedurende de Arabische op stand van 1937—1938. In Juli 1939 werd hij Brits opperbevel hebber in het nabije Oosten en einde 1948 opende hij zijn schitterende campagne tegen de Italiaanse troepen in Afrika. Hij ontnam de Italianen heel Cyrenaica en in het volgende jaar ook Somaliland, Eritrea en Abessynië. Intussen had de Duitse invasie van Griekenland en de komst van Rommel'» Afrika-corps de krijgskans in Lybië doen keren en moest Wavell met zijn ver zwakte leger terugtrekken tot 100 km van Alexandrië. Hij werd naar het Verre Oosten over geplaatst voordat de zo nodige verster kingen arriveerden, die zijn opvolger in staat stelde het verloren terrein te her winnen.- Jn 1943 werd Wavell veldmaarschalk en vlee-koning van India. Bij zijn aftre den in 1947 werd hij tot graaf verheven. Het gouvernement van Singapore heeft het Indonesische verzoek tot uitlevering van Westerling niet aanvaard. In het Engelse Lagerhuis heeft de on derminister van Koloniën. J. Dugdale, gisteren in antwoord op een vraag mede gedeeld, dat op 4 Mei een Indonesische vertegenwoordiger een formeel verzoek om uitlevering bij de Gouverneur van Singapore heeft ingediend. Dit verzoek was gebaseerd op het uitleveringsverdrag tussen Engeland en Nederland van 1898 maar, zo had de gouverneur aan de on derminister medegedeeld, het was niet vergezeld van enig bewijsmateriaal, dat op de beschuldigingen betrekking had. Zolang de gouverneur niet van mening is dat aan de bepalingen van het verdrag en de uitleveringswet is voldaan, kan hij geen maatregelen nemen ten aanzien van het verzoek der Indonesische regering, zo besloot de heer Dugdale. Het Labourlid W. L. Wyatt vroeg da minister of hij de gouverneur te Singa pore opdracht wilde geven de Indonesi sche vertegenwoordigers in Singapore bij te staan bij de juiste formulering van het verzoek. „In Indonesië heerst sterk de mening, dat Westerling in Singapore be schermd wordt en dat hij uitgeleverd moet worden om terecht te staan", aldus de heer Wyatt. Hierop antwoordde de onderminister: „Het wordt natuurlijk aan de Indonesi sche regering overgelaten zelf te bepa len wat voor verzoek zt) wenst in te die nen. Wanneer dit is geschied zal het uiteraard warden bestudeerd". Als een lopend vwurtje ging gistermid dag het bericht door Baarr en Soest, dat brand uitgebroken was in het Koninklijk paleis. De sirenes hadden in beide plaat sen driemaal geloeid ten teken, dat er een uitslaande brand woedde. Ook do vele automobilisten, die Soestdijk pas seerden, verkeerden in deze mening, om dat de brandweer van Baam en die van Soestdijk met groot materieel ter plaats® aanwezig waren. Het bleek loos alarm te zijn. De brand weer van beide plaatsen was per sirene opgeroepen om een fictieve brand ia hét paleis te bestrijden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3