Europa en het plan-Schuman Engeland blijft tegen voorstel in huidige vorm IÉ1 ederlander werd door Russen gevangen genomen Centrale politie-macht in West- Duitsland? Belgen trekken morgen weer op naar de stembus Christelijke Volkspartij rekent op voordelig saldo Duikers zochten naar de in zee gestorte „Fireflies" Mariale devotie en levenshoogte Bescherming scapulierdragers EEN SCHIP WORDT VERBREED Belgiè' stemt morgen opnieuw over de troon van koning Leopold V ervoerverbod voor pluimvee Zaterdag 3 Juni 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v.. Marshall-hulp als steunpilaar? Hoop op oplossing blijft bestaan De eerste kersen Spoorwegman had onaangenaam avontuur in Wenen Westelijke geallieerden overwegen voorstel van Adenauer l c V.S. hebben nieuwe atoomwapens Vroege aardappelen Liberalen op de pplank Biechtgeheim in Joego slavië bedreigd Wel Benelux-Unie op 1 Juli? Radio-Bremen geeft „Holland-W eek" General MacGrey" naar Nederland vertrokken Pauselijke aansporingen hij een zevende eeuwfeest WEERBERICHT V. Marshall-steun voor Plan- Schuman De correspondent van het blad schrijft Geldt voor heel het land MilSl üi België zet invoer stop wi OLIFANTEN IN DIERENPARK WASSENAAR Opzienbarende verklaring van prof. Baudhuin GEDEELTE VAN HOOGTE ROER OPGEHAALD De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Droog en overwegend zonnig weer. Weinig ver andering in temperatuur. Meest zwakke ver anderlijke wind. Zondag 4 Juni: Zon op 4.24 uur, onder 20.53 uur; maan op 0.31 uur, onder 8.09 uur. Maandag 5 Juni: Zon op 4.23 uur, onder 20.54 uur; maan op 0.54 uur, onder 9.35 uur. NIEUWE SCHIED URANT SA*/ Na een gistermiddag gehouden spoedzitting, heeft het Engelss kabinet be sloten niet deel te nemen aan de onderhandelingen over het samensmelten van de Europese steenkolen- en staalproductie, aldus heeft de Franse am bassadeur te Londen telefonisch aan het Franse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Deze weigering heeft betrekking op de Franse voorstel- len in hun huidige vorm en te Londen sprak men de hoop uit, dat toch nog te elfder ure een oplossing zal worden gevonden, welke Groot-Brittannië in staat zou stellen alsnog aan de besprekingen over Schuman's voorstel deel te nemen. zakelyikheid voor een Britse deelneming en geen onoverwinlijke moeilijkheden voor goede betrekkingen tussen de ge combineerde industrieën en de Britse industrieën, aldus de correspondent. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat in de Britse nota aan Parijs een geheel nieuw plan voor de onder handelingen over heit plan-Schuman uit een wordt gezet. Minister Bevin zou dit plan gisterochtend in de kliniek, waarin hij voor het ondergaan van een kleine operatie is opgenomen, hebben opgesteld. De berichten over de Britse tegenvoor stellen hebben te Parijs de hoop doen toenemen, dat Groot-Brittannië vroeger of later toch zal deelnemen aan de be sprekingen. De gehele nacht hebben te Parijs zowel vïe Londen hoge regeringsambtena- ambtenaren gewerkt aan pogingen om de Britse en Franse standpunten met elkaar te verzoenen. Schuman en zijn naaste raadgevers lieten zich voortdurend van de resultaten van dit last-minute overleg op de hoogte houden. Overigens wordt in Franse politieke kringen scherpe critiek uitgeoefend op Engeland's weigering om het plan-Schu man in zijn huidige vorm te aanvaarden. Ken hoge Franse functionaris zeide: „Het traditionele Britse wantrouwen t. k. v. een Verenigd Europees vasteland is de Britse regering opnieuw te machtig gebleken". In West-Duitse regeringskringen is men van mening, dat Engeland vooral bezwaar maakte tegen de bepaling dat de regeringen der landen, die aan de onderhandelingen wensen deel te ne men, vóóraf moeten verklaren de be sluiten van de in te stellen gemeen schappelijke ,heheensautoriteit te zul len uitvoeren. Men meent te Bonn, dat Engeland niet bereid was een dergelijk aanzienlijk gedeelte van zijn nationale souvereiniteLt prijs te geven, zonder zidh er van tevoren van te hebiben over tuigd in welke vorm de internationale „beheeraautoriteit" zal worden opgezet. Naar verwacht wordt, zal de Franse regering vandaag. Zaterdag, een gemeen- Eohaippelvk communiqué doei* publiceren van de mogendheden, die wèl die Franse voorwaarden hebben onderschreven en aan de komende onderhandelingen zullen deelnemen. Dit zijne Frankrijk zelf en verder Italië, Nederland, België, Luxem burg en West-Duitsland. In dit communi qué zal de datum (omstreeks midden Juni) worden vermeld, waarop de be sprekingen zullen beginnen. De „New York Times" meldde gisteren Uit Genéve, dat bevoegde Amerikaanse kringen aldaar de mogelijkheid niet uit sluiten, dat Marshall-hulp rechtstreeks of indirect zal mogen warden aangewend ter bevordering van het plan-Schuman tot unificatie van de Europese ijzer- en staalindustrieën. Men acht het plan-Schuman van zo groot belang als een stap In de richting van een gezondere organisatie van de Europese economie, dat men van mening is dat bet, tezamen met de Europese betalingsunie, recht heeft op een ge deelte van de 600 millioen dollars, welke de E. C. A. in opdracht van het Ame rikaanse Congres moet reserveren tot ondersteuning van het program voor economische integratie. „Onverschillig of de speciale vraag stukken, voortvloeiende uit hef plan- Schuman, een nieuwe verdeling van de dollartoewijzingen en hulpverlening al dan niet noodzakelijk maken, is de E. C A. bereid nieuwe voorzieningen ten aanzien van het gebruik van tegen- waardegelden in overweging te nemen, wanneer daardoor de o verga ngsmoei- lijkheden voor de deelnemende in dustrieën minder groot kunnen worden" ze vervolgt de correspondent. Volgens hem Is men op het ogenblik In de V. S. van mening, dat Britse toe treding tot de Pool onwaarschijnlijk is en mogelijk zelfs ongewenst. Hij voegt er aan toe. dat de organi- satiemoeilykheden, die ontstaan door afwijkende loonniveaux, belastingen en levensstandaarden, veel groter zouden worden, wanneer getracht zou worden ook de Britse industrieën te doen deel nemen. De Amerikanen zien geen drin gende, economische of politieke nood- De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft be paald, dat het met ingang van heden verboden is in Nederland levend pluimvee te vervoeren. Deze beschikking is in de Staatscou rant van gisteren opgenomen. Het mestbedrijf in Barneveld, dat door de ziekte is getroffen, is het derde mest bedrijf in Nederland, waar de gevreesde vogelziekte is geconstateerd. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat nog meer mestbedrijven, die uiterst gevoelig zijn voor besmetting, aangetast zullen worden, indien ten aan zien van het vervoer van levend pluim vee geen maatregelen worden genomen. Van het vervoerverbod is ontheffing mogelijk, hetgeen door of namens de districtshoofden van de veeaxtsenijkun- dige dienst kan worden verleend in de vorm van een vergunning, die de te ver voeren kippen moet vergezellen. Bovendien moeten van alle dieren, waarvoor ontheffing wordt verleend, de staartveren worden afgesneden, zodat controle op de naleving van het vervoer verbod gemakkelijk uitgevoerd kan wor den. Het vervoer van dood pluimvee, broed- dieren en andere delen van pluimvee, pluimveemest en verpakkingsmateriaal in de grensstrook van 5% km. diepte langs de Belgische grens is verboden, zoals dit reeds eerder is bepaald. Aan de veiling Septer te Tiel zijn giste ren de eerste kersen uit boomgaard-varië teit „vroegste van de markt" aangevoerd door een teler uit Var ik. Ze werden ge kocht door een Amsterdamse firma. Kanselier Adenauer heeft de drie Westelijke mogendheden het voor stel gedaan, een centrale W.-Duitse politiemacht te vormen ter sterkte van ongeveer 25.000 man. Te Londen, Parijs en Washington wordt dit voorstel bestudeerd. De uiteindelijke beslissing zal binnenkort worden ge nomen door de geallieerde hoge commissarissen en de West-Duitse regering. Li diplomatieke kringen te Londen verklaart men met nadruk, dat de te vor- - <;M men politiemacht geen gelijkenis zal ver tonen met de Oost-Duitse. Zij zou onder toezicht van de federale regering komen te staan en op de eerste plaats bedoeld zijn voor de bescherming van de bonds regering -n haar ministeries te Bonn en omstreken. Naast deze politiemacht zouden de ge wone politie-eenheden der verschillende West-Duitse staten zelfstandig blijven voortbestaan. In diplomatieke kringen verwacht men, dat de Westelijke geallieerden het voor stel van Adenauer zullen goedkeuren. Naai* A.P. verneemt, heeft Amerika nieuwe atoomwapens ontwikkeld, nJ. atomische artillerie-granaten en atomi- sche koppen voor bestuurbare projec tielen. De nieuwe atomische projectielen heb ben tegelijkertijd tactische en strategi sche betekenis, hetgeen betekent, dat zy zowel tegen troepen te velde als tegen industriële doeleinden gebruikt kunnen worden Desondanks zullen de nieuwe wapens niet als vervanging van de ge wone strijdkrachten kunnen dienen; ver sterking van de grond- en luchtstryd- kraohten in West-Europa en de lucht- en marinestrijdkrachten in Amerika blijft dus een dringende eis. Daar de binnenlandse productie van vroege aardapelen zeer groot is hebben in België de ministers van Landbouw en Economische Zaken besloten de invoer van vroege aardappelen met terugwer- kende kracht van 31 Mei stop te zetten. Men is uitgegaan van de overweging, dat verdere invoer zeer nadelige gevolgen zou hebben voor de Belgische landbou- De nieuwste „nieuwe", binnengebracht door de „Prinses Marijke" te IJmuiden wordt op de visafslag te Scheveningen gekeurd door het puikje van de deskundigen. Een 44-jarige lijnwerker bij de N. S., de heer P. C. Lammens uit Temeuzen. heeft een wel zeer onaangenaam avon tuur doorgemaakt, toen hij in Mei tij dens een bezoek aan Wenen het gezel schap, waarmee hij reisde, kwijtraakte en in handen van Russen viel. De heer Lammens, die dezer dagen in zijn woon plaats terugkeerde en thans in een zie kenhuis verblijft, is naar zijn zeggen gearresteerd en heeft in een gevangenis handelingen ondergaan, die overeen komen met wat andere slachtoffers van de Russen hebben moeten verduren. De heer Lammens had zich op 15 Mei jl. met andere Nederlanders naar Salz burg begeven om daar een congres van Esperantisten bij te waren. Op de terug reis, na afloop van het congres, bracht het gezelschap een bezoek aan Wenen- Óp een gegeven moment bemerkte de Voor de érnde maai binnen één jaar tjjds gaan de Belgen morgen, Zondag, naar de stembus. De 26ste Juni 1949 had den de periodieke verkiezingen voor de kamer plaats; de 12de Maart j.l. stond het referendum over de koningskwestie op het program; morgen zijn weer de kamerverkiezingen aan de orde; zoals dat in België de gewoonte is, worden tegelij kertijd de verkiezingen voor de provin ciale staten gehouden, zodat ook over de samenstelling van de senaat wordt be slist. De achtergrond van al deze drie volks raadplegingen is het sinds vijf jaren als een kanker aan Belgie's politieke leven voortwoekerende probleem, of koning Leopold HI zÜR koninklijke prerogatie ven zal her vatten, d.w.z. uit zijn balling schap naar Brussel zal terugkeren en weer de troon zal bestijgen; dan wel of de vorst zal aftreden ten gunste van zijn zoon Boudewljn; wat zeker het gevaar zou inhouden, dat aan de monarchie in België een einde komt. Drie verkiezingen in één jaar is zeer veel. Reeds in 1949 kon men in België Met het stoomschip Meonia arriveer den van Bangkok een tweetal olifanten, welke bestemd zijn voor het Dierenpark Wassenaar. Ze zijn met 'n speciale trnas- portgelegenheid naar Wassenaar door gezonden. evenals trouwens ten onzent, een poli tieke moeheid en onverschilligheid waar nemen. En hadde in België niet de stem plicht bestaan, dan zou het aantal uitge brachte stemmen zektr betrekkelijk ge ring zijn geweest. Bij het referendum was er wat meer rumor in casa, maar de verkiezingscampagne voor morgen is weer zó mat geweest, dat men nauwe lijks van strijd kan spreken. Men kan natuurlijk de harten der men sen niet peilen, maar we zouden ons sterk moeten vergissen, als er geen grote waarheid schuilde in de veelal in België gehoorde bewering, dat de koningskwestie in de afgelopen vijf jaren totaal is dood- gepraat. „De politiekers", een betrekke lijk kleine groep in België, hebben er, om welke reden dan ook, nog belangstelling voor; doch de grote massa van het volk heeft slechts één verlangen: rust, na de terugkeer van de koning. Het voelt ech ter, dat hoe de verkiezingen ook mogen uitvallen, die zo vurig begeerde rust nog lang zal uitblijven. En als het een mooie Zondag wordt, zou het veel liever naar buiten trekken dan in het benauwde stemhokje voor een der partijen, welke het eigenlijk koud laten, te voteren. Wat nu de kansen der partijen betreft: de algemene mening is, dat de Christe lijke volkspartij goede kans maakt een meerderheid, zelfs een bruikbare meer derheid te halen; dat de liberalen heel wat stemmen en waarschijnlijk ook zetels zullen verliezen; en dat de socialisten, die in het Vlaamse land nogal wat konings- gezinden hebben, een eventuele terug gang daar zullen goed maken door winst op de oommunisten. Dit echter zijn verwachtingen, op re delijke gronden gebaseerd ongetwijfeld, maar verkiezingen zijn steeds een doos van pandora, men weet nooit welk en geltje of duiveltje er uit zal springen; de stembus is een sfinx, die haar geheimen slechts openbaart, als alle briefjes zijn geteld. (Dit geldt natuurlijk alleen voor de echte, niet voor de volksdemocra tieën). De partijen tussen welke de strijd gaat, zijn de Christelijke Volkspartij, de so cialisten, de liberalen en de communisten. Hun getalsterkte in de kamer bedroeg in 1949 1946 Christelijke Volkspartij 105 92 socialisten 66 69 liberalen 29 17 communisten 12 23 In 1949 werden op deze partijen aan stemmen uitgebracht: Chr. Volksp. 2.V57.310; 43,5 percent socialisten 1.496.890; 29.7 percent liberalen 766.655; 15.2 percent communisten 376.876; 7.5 percent Uit bovenstaande gegevens blijkt, dat de Christelijke Volkspartij slechts twee zetels te kort kwam om te absolute meerderheid te hebben. Zij hoopt, dit te kort nu ruim om te zetten in een voor delig saldo. Die mogelijkheid bestaat ze ker. Ten eerste hebben vele splinterpartij en, die vooral ten nadele van de C. V. P. werkten, ditmaal geen candidaten ge steld. Anderzijds is bij het referendum over de koningskwestie, waarbij de Leopoldisten 2.933.383 geldige stemmen, d.i. 57,68 percent van het totale aantal uitgebrachte stemmen haalden, wel dui delijk gebleken, dat zeer, zeer vele, hon derdduizenden liberalen, en waarschijn lijk ook heel wat socialisten voor de koning hadden gestemd. Zo is het begrijpelijk, dat vooral de li beralen de komende uitslag met de grootste bezorgdheid tegemoet zien. Hier en daar zijn zij, om de C. V. P. te druk ken, lystverbindingen met de socialisten aangegaan; maar vooral hun verkie zingscampagne is door die angst gedeter mineerd geweest. Zo hebben zij de koningskwestie, het gevaarlijke geschilpunt in hun gelederen, nauwelijks aangeroerd. Maar er heel sterk de nadruk op gelegd, dat deze ver kiezingen, al zijn zjj ter wille van de ko ningskwestie uitgeschreven, in werkelijk heid een veel verdere strekking hebben, en de landspolitiek voor de komende par lementaire periode zullen bepalen. En dan kwam hun grote stunt; het gaat om de macht van de Katholieke Kerk. Wint de C. V. P., dan bloeit het clericalisme in België weer sterk op. Het liberalisme speculeert aldus op het in brede Belgi sche kringen nog steeds heersende anti- clericalisme om zijn terli essen zoveel mo gelijk te beperken. Maar ook deze liberale strijdmethode heeft de Belgen niet doen opveren. Zij zullen morgen naar de stembus gaan, omdat het moet. En verder zullen zij wel gedwongen zijn af te wachten, hoe de ko ningskwestie zich in een nabije toekomst zal ontwikkelen. Daarover valt voorlo pig weinig of niets te voorspellen. Naar het K.N.P. verneemt, zal aan het Joegoslavische parlement binnenkort het ontwerp van een wet worden voorge legd, volgens welke het de daartoe be voegde overheidsorganen geoorloofd zal zijn. een priester te verhoren over het geen hem in de biecht is medegedeeld. Volgens hetzelfde wetsontwerp zal dan ieder priester verplicht zijn het biecht geheim prijs te geven. heer Lammens, dat hij het gezelschap was kwijtgeraakt. Hij is toen aan het dwalen gegaan en werd, volgens zijn ver klaringen. plotseling door enige Russen in zijn kraag gepakt. De heer Lammens zegt, dat hij in een auto is gezet en naar een gevangenis is gebracht. Bij zijn acres-, talie heeft hij enige klappen opgelopen, waardoor enige van zijn tanden sneuvel den. In de gevangenis, waar men hem heenbracht, hebben Russen, volgens de heer Lammens hem een injectie gege ven, waardoor hij enkele dagen bniten kennis is geweest. Hij is ook nog enige dagen opgenomen in het ziekenhuis der gevangenis, waar hij in een kool ver bleef. De gevangene is, naar hij zegt, op kunstmatige wijze weer tot bewustzijn gebracht en verhoord. Toen bleek, dat men hem van spionnage verdacht. De Nederlandse consul te Wenen, de heer J. Schouten, die door de ieden van het gezelschap Nederlandse.esperantisten was gewaarschuwd, dat him landgenoot was verdwenen, stelde een onderzoek in. Hij slaagde er in de heer Lammens trit de gevangenis te verlassen. Maandag JL werd deze vrijgelaten. Op gezag van welingelichte kringen t« Brussel heeft prof. Baudhuin van de Leu vense universiteit en bekend Belgisch economisch deskundige verklaard, dat de economische unie tussen Nederland, België en Luxemburg wel op 1 Juli 1950 zal ingaan. Dit in tegenspraak met de vrij recente beweringen, dat de datum van ingang zou zyn uitgesteld. Prof. Baudhuin uitte deze opzienbaren de mening op de beurslunch van het de partement Zuid-Limburg der Nederland se Mij. voor Növerheid en Handel, welke gisteren te Maastricht gehouden werd en waar hp sprak over: „De Benelux op eco nomisch gebied". Spr. maakte hierbij ech ter het voorbehoud, dat eventuele poli tieke moeilijkheden in België wegens de Koningskwestie, geen roet in het Bene- lux-eten zouden gooien. Radio Bremen zal van 4 tot 10 Juni a.z een speciale „Holland-Week" organi seren (221 en 230 meter). Gedurende deze week worden dagelijks opnamen uit en over Nederland uitgezonden: Ne derlandse muziek (Concertgebouwor kest), letteren, scholen, steden, have:;» en instellingen zullen op deze wijze wor den behandeld. Bq de totstandkoming van deze „Holland-Week" heeft o.a. ook de KRO medewerking verleend In een uitzending zal ook worden voorgelezen uit het werk van Pieter van der Meer de Walcheren. De „Holland-Woche" zal worden ingeleid d-oór een toespraak var» minister-president Drees. 55 Op Woensdag 31 Mei is uit Priok naar Rotterdam vertrokken het troepenschip „General MacGrey". Aan boord bevin den zich het 403e en 412e bat. infanterie. Scheepswerf „De Hoop" te Schiedam is bezig een dekschuit voor zwaar ver voer van de Fa. v. d. Was, Expeditiebedrijf, een me ter te verbreden, zodat er inplaats van veertien, achttien betonpalen ver voerd kunnen worden, hetgeen by gemiddeld 50 vaarten per jaar 200 palen meer betekent. Het schip voor deze verbouwing over de lengte in tweeën gedeeld om er nu een me ter tussen te bouwen, waardoor de breedte van 5,68 meter op 6,78 meter wordt gebracht. V. ya" LJ,u,i 1950 tot 31 Juli 1951 wordt het zevende eeuwfeest gevierd van het H. Scapulier. Op ie Juli 1951 immers is i. i °nleï i Jaar geleden, dat de H. Maagd in het kleed van de orde der Carmelieten met de onderscheidende I scapulier verscheen aun dp H. Simon j Stock, generaal van de orde der Carme lieten. Deze verschijning werd de aanlei ding, dat ook vele leken het kleed van de orde gingen dragen, dat de H. Maagd als onderpand van Haar byzondere be scherming had getoond. Dit vormde de grondslag voor de broederschap van het Scapulier van de Berg Carmel. Naar aanleiding van dit eeuwfeest heeft Z.H. de Paus een Breve gericht aan de paters-generaal van de Orden der Ge schoeide en Ongeschoeide Carmelieten. Deze Pauselyke Breve is echter ook ge- icht aan allen, die het H. Scapulier of Ie Scapulier-medaille dragen. In dit schryven zegt de H. Vader: Het is ongetwyfeld voor niemand ver borgen, hoezeer de liefde tot de Allerza ligste Maagd en Moeder van God er toe bijdraagt om het Katholieke geloof te verlevendigen en de zeden te verbeteren, vooral door die uitingen van devotie, welke mèèr dan anders de menselijke geest met hemelse wijsheid schijnen te verlichten en de zielen tot beoefening van een christelijk leven aan te zetten. Hiertoe dient vooral gerekend te wor den de godsvrucht tot het H. Scapulier van de Carmel, die, juist door haar een voud, aan bet, bevattingsvermogen van allen is aangepast en daardoor tot groot voordeel voor hun zielen onder de chris tenen wijd en zijd verspreid is. Daarom hebben VVy dan ook met grote biydschap vernomen, dat de Carmelieten, zowel Geschoeiden als Ongi „choeiden, by het zevende eeuwfeest van het ontstaan van dit Scapulier van O.L. Vrouw van de Berg Carmel het besluit genomen hebben, om gezamenlijk met de grootste luister plechtige feesten te vieren ter ere van de H. Maagd Maria. Gedreven door Onze standvastige lief de jegens de goedertieren Moeder Gods, en omdat ook Wy van kindsbeen af in de Scapulierbroederschap zijn opgenomen bevelen Wy deze heilige plannen van harte gaarne aan en roepen er een over vloed van goddelyke zegeningen over af. Want het gaat hier niet om een zaak van gering belang, doch krachtens de ons overgeleverde belofte der Allerzalig ste Maagd Maria, over het verwerven van het eeuwige levenhet gaat hier dus over de allervoornaamste taak van ons leven en over de manier om de goede af loop daarvan te verzekeren. Nu is het H. Scapulier, als het kleed van Maria, zeker een teken en onderpand van de bescherming der Moeder Gods; doch zy, die dit kleed dragen, mogen niet menen, dat ze in geestelyke luiheid en zorgeloosheid het eeuwig heil zullen ver werven, daar de Apostel ons vermaant: „Bewerkt Uw heil met vrezen en beven" (Phil. 2 12). Daarom moeten alle Carmelieten, die m de kloosters van de eerste en tweede Orde, in de reguliere of seculiere Derde Orde of in de Scapulierbroederschappen door een bijzondere liefdeband verbon den, tot de éne familie van de Allerhei ligste Moeder behoren, dit gedachtenis teken der H. Maagd zien als een spiegel van nederigheid en kuisheid. De een voudige vorm van dit kleed zij voor hen een kort begrip van bescheidenheid en eenvoud. Mogen zij bovenal in dit zelfde kleed, dat zij dag en nacht dra gen, als in een welsprekend symbool zien uitgedrukt de gebeden, waardoor ze Gods hulp afsmeken. Laten zij daarin zien, tenslotte, een uitdrukking van die toewijding aan het Allerheiligst Hart der Onbevlekte Maagd, welke Wij ook on langs nog zo dringend hebben aanbevo len. Zonder twyfel zal de goedertierenste Moeder niet nalaten te zorgen, dat haar kinderen, die ter uitboeting hunner fou ten in het vagevuur verblijven, door Haar voorspraak by God, ten spoedigste zo als is overgeleverd door het bekende z.g. Zaterdagse Voorrecht het eeuwige Va derland bereiken. Een bergingsploeg van de Kon. Ma rine, die daartoe het bergingsvaartuig „Texel" van de fa. Doeksen heeft ge charterd, is er gisterenmiddag In ge slaagd een wrakstuk van een der te Scheveningen verongelukte „Fireflies" uit zee op te halen. Het was een deel van een hoogteroer, dat even over half drie op aanwijzingen van een duiker op het droge werd gebracht. Gistermorgen was een bergingsploeg met duikers van de marine, die uit Den Helder afkomstig is, te IJmuiden aan boord van de „Texel" gegaan. Ongeveer tegelyk met de Sch. 9, die de eerste Hol landse Nieuwe naar IJmuiden had ge bracht, werd koers gezet naar Scheve ningen. Omstreeks het middaguur ging men daar boven de plaats, waar, naar men aanneemt, een der vliegtuigen in zee is gestort voor anker en werd in aan wezigheid van officieren-deskundigen van de Marine Luchtvaart Dienst met het zoeken naar de wrakstukken begon nen. Het motorschip „Madeline" van de fam. Van Oven en de reddingboot „Ar thur" onderhielden de verbinding met de wal. De eerste duiker gaat te water Vijf minuten over twee ging de eerste duiker te water. Gespannen werden zijn bevindingen, die hy telefonisch doorgaf, afgewacht. De dreg, waaraan de boei van de zandzuiger „Blanka" vastlag, werd eerst opgezocht. Hier zit niets aan" meldde de man op negen meter diepte. Even later klonk het: „Ik heb een paar aluminiumscher- ven. verder niets". Aan kleine luchtbellen op het water kon mende wandeling op loden schoe nen over de zeebodem volgen. Al spoe dig werd om een langere looplijn ge vraagd. ,;ele minuten lang hoorde men slechts de slagen van Ie door twee man bediende luchtpomp. De luchtbellen ver- wyderden zich steeds verder van het schip totdat op vijftien meter afstand de duiker op het eerste wrakstuk stoot te, een gedeelte van hét hoogteroer van een der toestellen. Duiker Veerman van de Marine daalt bij Scheveningen in het zeewater af om nasporingen te doen naar de wrakstukken van de Donderdag ver- ongelukte Fireflies Verder werd tijdens deze eerste ber- gingspoging niets van belang meer ont dekt. Niet onmogelyk is het, dat bij vloed Donderdagmiddag en gistermor gen vroeg de wrakstukken een eind- weegs meegesleurd zyn. Aangezien het zoeken by opkomend t.y moeilyk is. zou gisteravond en vandaag by eb verder worden gezocht. Waar ongeveer het wrak van het twee de vliegtuig ligt is nog niet bepaald. Men neemt aan dat het op ruim een mijl tot anderhalve myl afstand van de kust op de zeebodem ligt. De vuurtoren wachter van Scheveningen heeft dade lijk na het ongeluk de plaatsen, waar de vliegtuigen neerstortten, zo nauwkeurig mogelijk gemeten en deze peilingen op gegeven aan het loodswezen te Rotter dam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1