België staat nu voor de crisis Openlijke vervolging in Oost- Duitsland Kerken kunnen op generlei steun rekenen O Heilig Jaar draagt rijke vrucht voor het Missiewerk Rome als centrum der wereld De Nederlandse in- en uitvoer in April Invoer in April sloeg export met stukken Niet zo mooi C.V.P. heeft nog één kamerzetel bij WERKLOOSHEID DAALDE FLINK i ar Dinsdag 6 Juni 1950 v. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kabinet Eyskens treedt vandaag af K.V.P. en Middenstand Azis-troepen in Semarang gearriveerd Koninginneharing op paleis Soestdijk De havenstaking te Londen V. Gewelf onder de Sint Pieter Ergerlijk optreden Meer vraag naar mannenminder naar vrouwen Maar sluiten zich weer nauwer aaneen NDER DE LOUPE Een Pius XH-plein te Rome Kerkelijk huwelijk in Oostenrijk WEERBERICHT De officieuze verkiezingsuitslagen voor Kamer en Senaat in België, gelijk die gisteren in ons blad werden gegeven, behoeven volgens een mededeling van het Belgische ministerie van binnenlandse zaken voor wat de Kamer betreft de volgende correcties: C.V.P. 108 zetels (vorige opgaaf 107) 77 zetels (vorige opgaaf 78) 20 zetels (vorige opgave 2d) 7 zetels (vorige opgaaf 6) Socialisten Liberalen Communisten Er wordt echter geen nieuwe opgave verstrekt over de winst- en verlieszetels der betrokken partijen in de Kamer. Voor wat de Senaat betreft, luidt de gecorrigeerde opgaaf als volgt: C.V.P. 54 zetels (opgave blijft hetzelfde) Socialisten 37 zetels (vorige opgaaf 39) Liberalen 12 zetels (vorige opgaaf 10) Communisten 3 zetels (opgave blijft hetzelfde) In vertrouwvol beraad bijeen „Geen misdadigers, doch slechts misleiden" KIPPEN DOOR EEN TUNNEL door de Paus opengesteld Versperring in rijwielpad n De Kerken staan alleen „ZONDER BEROEP MASSA-BEKERING WEKT ONTROERING i*M COLPORTEUR WAS TE ACTIEF IMPORT STEEG AANZIENLIJK, EXPORT DAALDE DE SLACHTOFFERS IN MAKASSAR De verwachting van heden- tot morgen avond luidt: Over het algemeen vrij zonnig weer met morgenmiddag een kleine kans op onweer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Woensdag 7 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 20.56 uur; maan op 1.22 uur, onder 12.14 uur. E SCHIEDAM SCflE Het agentschap Reuter meldt uit Gene ve dat de koning de leiders van de CVP - meer speciaal de heren van Zeeland, Car ton de Wiart en v. d. Straeten Waillet naar Pregny had ontboden „om het pro gramma voor de terugkeer van Leopold te regelen". Dit was echter een volkomen onjuist bericht, dat te Brussel onmiddel- Het dagelijks bestuur der K.V.P. ver gaderde gisteren te Utrecht met het col lege van beraad over middenstandspro blemen. Met name werden besproken: het ontwerp van wet kinderbijslag voor kleine zelfstandigen en de economische en fiscale politiek met betrekking tot de middenstand. Ten aanzien van het eerstgenoemde onderwerp kwamen nadrukkelijke ver langens tot uiting met betrekking tot de inkomengrens, de grootte van de bijslag en het aantal kinderen, dat achtereen volgens voor de bijslag in aanmerking komt met het oog op het inkomen. Wat het tweede onderwerp betreft, werd vooral aandacht geschonken aan de wijze van heffing der omzetbelasting, waarbij het verlangen naar heffing in eens bij de bron sterk naar voren kwam. Ook werd geklaagd over administratieve rompslomp. Op spoedige herziening van de vestigingswet werd aangedrongen. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de fiscale politiek. In de vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter van de K.V.P., de heer J. W. Andriessen, waren verte genwoordigers van tal van middenstands branches aanwezig en voorts van de lan delijke en diocesane middenstandsbon den. Ook woonden verschillende leden van de Katholieke Eerste- en Tweede- Kamerfracties het beraad bij, o.a. de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie prof. mr. C. P. M. Romme. ljjk en officieel werd tegengesproken door Pirenne, die vandaag naar Pregny zal vertrekken om de koning verslag over de toestand uit te brengen. Vandaag zal de katholiek-liberale re gering Eyskens haar laatste minister raad houden. Daarna, zo verwacht men, zal z\j ontslag nemen. Dan komt weer de figuur van de prins-regent op de voorgrond om eventueel een formateur of een informateur aan te wijzen. Wie zal dit zijn? Eyskens, Van Zeeland of een andere personaliteit? Wil Kien een homogene C.V.P.-regering in het leven roepen? Het bestuur van de C.V.P. vergaderde gisteren en verstrekte na afloop een com muniqué, waarin geconstateerd wordt, dat het sedert 1914 niet is voorgekomen, dat in België één partij over de abso lute meerderheid beschikt. „Van die meerderheid", aldus het communiqué: „zal de C.V.P. gebruik maken om weer aan te knopen met de echte democrati sche tradities van een meerderheid, die regeert, en een oppositie, die toezicht uitoefent. De C.V.P. wil haar program systematisch en volledig verwezenlijken". In Semarang zijn ex-troepen van Andi Abdul Azis uit Makassar aangekomen. De militairen, die ongewapend zijn, heeft men ondergebracht in een kampement bij Apris-eenheden. Zij zijn afkomstig van Ambon, Timor en verschillende delen van Java. Kolonel Gatot Subroto heeft de troepen geïnspecteerd, waarbij hij 'n toe spraak hield. Hierin wees hij er op, dat allen leden van één land en één volk zijn, dat dit lend nu vrij en souverein is en dat men deze vrijheid slechts door eendrachtigheid kan gehouden. De kolo nel sprak het vertrouwen uit, dat de militairen zich disciplinair zullen gedra gen en dat zij als militairen zich niet met politiek zullen bezighouden. Hun taak is het slechts het volk te beschermen. Hij beloofde iedere militair een taak volgens zijn bekwaamheden te geven, waarbij men er b.v. aan zal denken dat de Timo- rezen goede ruiters zijn. Tot de buitenstaanders richtte de kolo nel de boodschap deze militairen niet als misdadigers te beschouwen. Zij zijn slechts door hun leider misleid geweest, doch zullen nog veel voor land en volk kunnen doen. Zij zullen zich vrij in de stad mogen bewegen. In een druk bewoonde volkswijk te Naaldwijk woont Jac. Alblas. Zijn zonen hebben een experiment toegepast. In de tuin, achter het huis, hebben zij een kippenren. Maar zij hadden geen nachthok. Derhalve hebben zij de boven-eta- ge van de tuinschuur als zodanig ingericht. Zagen wij vroeger wel eens een zogenaamd kippentrapje van de ren naar het nachthok, de zonen van de heer Alblas hebben van de ren onder de grond door een tunnel gegraven, die in de schuur uitkomt. Aanvankelijk had den de kippen er geen zin in on dergronds naar hun zolder-nacht hok te gaan. Thans zijn zij er aan gewend. Ondergronds gaan zij naar het hok om dieren te leggen. Gisteren is aan H.M. de Koningin de Koninginneharing aangeboden. In twee oranje vaatjes verpakt, arriveerde ze des middags traditiegetrouw op het paleis Soestdijk, vergezeld door de burgemeester van Vlaardingen, mr J. Heusdens, de op- perrijkskeurmeester, de heer W. Don, schipper J. Rog van de Vlaardingen 61 en de reder, de heer C. v. Toor. Het was de eerste maal in het 70-jarig bestaan van de rederij C. v. Toór Hzn, dat zij de Ko ninginneharing kon aanbieden. Na de aanbieding van de haring ontving de Koningin uit de eerste hand tal van bijzonderheden over de haringvangst. De haring werd voorlopig nog onaangeroerd gelaten en frisse dronken kwamen op tafel. Onder het genot hiervan werd nog menig haringvangstverhaal opgedist. Toen vertrok het gezelschap in twee versierde auto's naar Het Loo om het derde en laatste vaatje aan Prinses Wil- helmina te overhandigen. De 1.000 Londense schuitevoerders, die 31 Mei in staking gingen uit protest tegen het ontslag van 91 collega's, hebben gis teren besloten het werk te hervatten, nu de havenarbeidsraad deze 91 weer aanneemt. De H. Vader heeft gistermorgen het gewelf onder de basiliek van de Sint Pieter opengesteld, waar naar ver luidt na 10 jaar opgravingswerk het graf van de apostel Petrus te voor schijn is gekomen. De besloten plechtigheid was tot op het laatste ogenblik geheim gehouden. De Paus betrad het gewelf door een nieuwe deur en wijdde een altaar boven dt plek, waar het graf van Petrus zich zou bevinden. Alleen door archeologen van het Vaticaan vergezeld, nam de H. Vader de opgravingen, 15 meter onder de vloer van de basiliek, in ogenschouw, waar volgens noch door het Vaticaan bevestigde noch ontkende berichten het gebeente van de apostel in een loden en stenen kist, die in de 9de eeuw aan plun dering ontkwam, zou zijn gevonden. Zaterdagmiddag ontdekte de Opspo ringsambtenaar van Delfland, de heer Roth, dat in het rijwielpad nabij Kijk duin, een versperring was aangebracht. Er waren enkele platen, waaraan ijzeren pennen, zoals de Duitsers die voor der gelijke doeleinden gebruikten, midden op het rijwielpad geplaatst. Doch men had die gecamoufleerd met helm, zand enz. Waar even tevoren genoemde amb tenaar enkele jongelui in verboden duingebied had aangetroffen, reed hij per motor die lieden achterna en hield hen aan. Zij bekenden de versperring te hebben aangebracht. De heer Roth nam het stel mee naar het politiebureau te Kijkduin. Het waren de 19-jarige L. K., de 18 jarige F. J. C. W. en de 17 jarige E. J. M.. allen uit Den Haag. Zij werden ter beschikking van de kinderpolitie gesteld, die de ouders waar schuwden. Dat bij het enorm drukke verkeer over genoemd rijwielpad geen Nrnstige ongevallen hebben plaats ge vonden, mag wel een wonder worden ge noemd. Per 1000 mannelijke inwoners van ons lamd waren er, over het gehele land ge rekend, eind Mei 15 werkloos. Procents- gewijs was In Drenthe de werkloosheid het grootst, nl. 38 per 1000 mannelijke Inwoners; het geringst was zij in Overijssel, Zeeland en Limburg, ml. 8 per 1000. Koninginneharing! Vlaardingen was gisteren weer op Soestdijk om H.M. de Koningin een proeve van de nieuwe haring aan te bieden. V.l.n.r. de heren Van Toor, reder van de VI. 61, G. v. d. Schee en schipper Rog. Van onze bijzondere correspondent) BERLIJN, Juni 1950. In de verhouding tussen het bewind van de „Duitse democratische repu bliek" en de Kerken is het in de laatste maanden tot nieuwe spanningen gekomen. Men geraakt er geleidelijk aan in het stadium van de openlijke strijd, nadat nu reeds jaren de systematische verdringing van de kerkelijke invloeden uit het openbare leven was gecamoufleerd door een huichelende bereidwilligheid op het hoogste niveau. De Kerken hebben weinig reden om zich over die bereidwilligheid, voor namelijk geveinsd door hoge sovjet-officieren, te verheugen; zij hebben er niet meer mee kunnen bereiken dan een incidentele verlichting van de druk, veroorzaakt door zelfs volgens het communistische plan te hard dravende godsdiensthaters. Waar de kern der dingen geraakt werd, heeft de conciliante houding steeds haar einde gevonden. Onder het oppervlak der uiterlijke vormen overigens ook en deze hebben niet kunnen voorkomen, dat de systematische ondermijning van de positie der Kerken zonder enige Groningen Friesland Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland' Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant' verbetering op de arbeidsmarkt te zien Het aantal werklozen daalde immers in die maand van 86.244 tot 72 397 Daarbij waren 49.290 geheel 54.803); 22.471 (28.4741 D.U.W.-arbeiders en 636 (2967) wachtgelders. I III IV 5152 6764 5739 25 2967 4891 3601 15 3790 5791 5444 38 2565 2825 2724 8 5094 7883 6852 13 1930 2969 2555 9 9256 14978 12500 14 10201 19276 16476 14 698 2665 1106 8 8572 14662 12417 20 2510 3539 2983 8 IV onderbreking werd voortgezet. De Kerken hebben in hoger vertrou wen een zekere lijdzaamheid kunnen be tonen toen zij binnen de kerkgebouwen werden teruggedreven; die lijdzaamheid heeft echter een einde moeten nemen, daar waar de directe anti-godsdienstige propaganda begon en waar de pressie op de lagere geestelijkheid om zich te laten 20 inschakelen in communistische propa ganda-manoeuvres ondraaglijke vormen aannam Het communistische bewind. dat de Russen in Oost-Duitsland voor de wagen 52735 86244 72397 15 1949; II Eind April_ 1950; hebben gespannen, heefi de grenzen van Deze daling kan o.m worden toege schreven aan de minder gunstige weers omstandigheden in April, waardoor ver ruiming der werkgelegenheid toen werd geremd. De daling manifesteerde zich in alle takken van bedrijf, doch wel in het bijzonder in de landbouw, waar het aan tal werklozen van 15-412 tot 9.739 werd teruggebracht. Onder de bouwvakarbeiders daalde het aaotaj werklozen van 9.586 tot 7.665. Het aantal werkloze arbeiders uit de voe- dings- en genotmiddelen-industrie ver minderde van 5.067 tot 3.910.^ De daling in deze laatste Dedrijfstak vloeit voort uit het feit, dat aan sigaren makers geen wachtgeld meer wordt ver strekt wegens invoering van beurte ling se arbeid. Ofschoon zij aanvullende overbruggingsuitkering genieten, werd om administratieve redenen afgezien van hun inschrijving bij het arbeidsbureau. Bet aantal werkloze handels- en kan toorbedienden daalde van 7.849 tot 7 460. Het aantal werklozen uit het Horeca bedrijf laaide van 1-807 tot 1.289 De vraag naar mannelijk personeel steeg van 18.631 tot 19-285. Onderstaand overzicht geeft een beeld van de spreiding der werkloosheid over de provincies. Daaruit blijkt dat de toe stand thans heel wat ongunstiger is dan een jaar geleden. Totaal I Eind Mei werklozen (April jjj p,jn<j Mfi 1950; TV E nd Mei 1950 per het draagbare snel overtreden. De pres- 1000 mannelijke inwoners. Het aantal geheel werkloze vrouwen daalde van 4330 tot *048 De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 18 086 tot 17.885. testantse Kerk minister-president Gro- tewohl vlammende protesten hebben doen toekomen. Kardinaal Preysing heeft de kansels moeten gebruiken als plaats van pro test, omdat hem geen andere methode meer rest. Hij heeft onthuld, dat de opvoeding in de scholen der zone thans zodanig van het marxistische ma terialisme is doortrokken, dat school boeken hun intrede hebben gedaan, welke het historische bestaan van Christus ontkennen. ried daarbij de kardinaal aan zich in ver binding te stellen met de opsteller van het gewraakte schoolboek, maar dit is een zekere heer Mischulin, die ergens in de Sovjet-Unie woont en daar wel niet veel lust zal hebben om met een kardi naal in briefwisseling te treden- Er zou wanneer het bestaan van een „christelijke democratische unie" in de sovjetzone niet geheel een farce was ge worden, van die zijde wel een woord van ondersteuning van het bisschoppelijke protest hebben mogen klinken. Het te gendeel is echter waar, want de zich nog altijd christelijk noemende partij heeft zich openlijk aan de zijde van het be wind gesteld en de leiders der beide Ker ken voorgehouden, dat zij hun gelovigen voor ondragelijke gewetensconflicten stellen. Dat kardinaal Preysing van de kansel liet opmerken, dat de druk op de geestelijkheid en de gelovigen door de werving van het „nationale front" ver sterkt was, staat voor de „christelijke" politici der zone gelijk met landsverraad. Ten- overvloede is dus weer bewezen dat de Kerken in de openlijke strijd, die nu ontbrind is, op generlei steun kunnen rekenen van dwaalgeesten als de heer Nuschke, de plaatsvervangend minister-president, of opportunisten als Dertinger. de minuster van buitenland se zaken. Het zal deze politici toch reeds zwaar genoeg vallen hun leven ae redden, laat staan dat zij zich zou den kunnen wagen aan redevoeringen, die hun niet zijn voorgeschreven. Met weinig materiële middelen staan de Kerken thans in de volle strijd; zij hebben geen kerkelijke organisaties De laatste tijd wordt zeer interessant gedebatteerd over de vraag, of „huis vrouw" al dan niet een beroep is. Tot nu toe moet de gehuwde vrouw op vragen naar haar beroep invullen: „zonder". Waarschijnlijk, of wei zeker, is dit wet telijk juist, doch zij zal ongetwijfeld zich wel eens afvragen: „Wat een rare wereld; niemand werkt wellicht zo hard en zo lang als een moeder van een gezin en toch heb ik geen beroep. Men zal toch niet denken, dat ik niets te doen heb?" O neen, beste moeders, dat denken wij niet! Wjj weten wel beter! Het is rnqar goed, dat Uw taak niet als een beroep wordt aangemerkt. Wat zou er van de gezinnen terecht komen, zo gij onder een „beroepsgroep" werd ondergebracht cn zelfs onder de sociale wetten kwaamt? Gij, die dag en nacht voor Uw gezin klaar staat, zoudt dan slechts zoveel uren mogen werken, eens per week een vrije- dag dienen te hebben, contractueel zo veel moeten verdienen enz. Ongetwijfeld komt U dat alles eigenlijk toe, maar het gezin eist U volledig op en gij zoudt Uw taak niet aan een ander willen overlaten, tenzij noodgedwongen bij ziekte e.d. Te recht meent gij, dat de moeder in een gezin niet te vervangen is en gij zoudt op Uw vrije dag aldoor in ongerustheid zitten, dat de zaak thuis niet marcheert, zoals het behoort. „Zonder beroep". Maar gelukkig wordt er nimmer tevergeefs op U een beroep gedaan door Uw gezin. Wel moet het pijnlijk voor de moeders zijn, als zij nu en dan tevergeefs een be roep doen op de gezinsleden om haar plichten en werkzaamheden, welke zij in grotere en zwaardere mate hebben dan welke beroep-bezitter ook. te verlichten. Laten wij niet discussiëren, of huis vrouw een beroep is in de zin van de wet. Haar te helpen dient voor allen echter een ongeschreven en dwingende wet te zijn! ANALYST. meer, geen "jeugdwerk buiten het strikt godsdienstige, geen godsdienstig onder- i wijs in het normale schoolplan, geen christelijke pers en een te verwaarlozen -kleine mogelijkheid tot het drukken van Izuiver kerkelijke lectuur. De opleiding 'van priesters en predikanten is sterk be- l lemmerd en er is een schreeuwend ge brek aan geestelijken, predikanten en le- ken-helpers, waardoor honderdduizenden de geestelijke raad moeten ontberen, die zij juist nu zozeer behoeven. Deze nood heeft de Kerken weer dichter bijeen gebracht, nadat zij lange tijd de strijd tegen de verstikking door het materialisme practisch elk voor zich hebben gevoerd. De Evangelische Kerk heeft, nadat de Katholieke reeds had. erkend, dat ook in het voorland der volksdemocratie geen compromis met de geest van het wereldlijk bewind mogelijk was, nog getracht zich een geestelijke weg te banen door de wildernis der ideologie, die over de sovjetzone groeit. De harde en beslissende woorden van dr. Dibelius en van de Evangelische Kerkconferentie, die onlangs in het sovjetdeel van Berlijn werd gehouden, hebben aangetoond, dat ook de Evan gelische Kerk de periode van de open strijd gekomen voelt. Grotewohl wiens recente onderhoud sie op de geestelijken om de propasan-1 met kardinaal Preysing en de protestant- da-leuzen van het „nationale front" te 'se bisschop Dibelius nog generlei gevol- ondersteunen en de directe aanvallen op gen heeft gehad, heeft de gehele pers de godsdienst zijn zo veelvuldig gewor- van de zone gecommandeerd zijn repliek den, dat zowel de katholieke als de pro- op het kanselwoord te publiceren. Hij Agenzia Fides, hel persbureau van "de H. Congregatie de Propaganda Fide te Rome, publiceert in zijn laatste uitgave een oproep aan alle gelovigen over de gehele wereld van Mgr. Celso Costantini, secretaris van deze congregatie. Mgr. Costantini, in wiens handen de feitelijke leiding berust van het geweldige werk der geloofsverbreiding, uit zich op optimistische wijze over de uitwerking van het H. Jaar op het Missiewerk. „Het H. Jaar 1950 betekent", schrijft hij o.a. „een triomf van dé geest, de over winning op de oorlogen, die de geplaag- mensheid tot zich trekt. Zelfs uit de verst afgelegen missiegebieden stromen bisschoppen, priesters, zusters en leken al pelgrim naar Home om neer te knie len voor de H. Vader, die als Plaatsbe kleder van de liefdevolle Zaligmaker on vermoeibaar Zijn ambt van vergeving en de mensheid verscheuren, een Sursum i vertroosting uitoefent. Voor Hem ver- Corda tot de oneindig goede Vader, die ln Zijn barmhartige armen en de gehele Het gemeentebestuur van Rome had aan de gemeenteraad voorgesteld om het vroegere „Piazza Rusticucci", dat gele- Ecn ls tussen hei St. Pietersplein en de yia della Conciliazione, om te dopen tot ï,i Zza Pio XII". In het voorstel ver klaarde het gemeentebestuur, dat dit be- s.uit genomen diende te worden als een eerbetuiging aan- Paus Pius XII wegens Diens toegewijde arbeid in het belang van de bewoners van de Eeuwige Stad tijdens de jaren van de laatste wereld oorlog. Naar het K. N. p. nader verneemt, heeft de gemeenteraad het voorstel met algemene stemmen goedgekeurd. De bootjes van 1940 zijn Zondag weer van Engeland naar Duinkerken gevaren voor de herdenking van de vermaarde terugtocht van Juni 1940. Een foto van de plechtigheid op het brede KanaalUrand. dwijnen alle verschillen van ras, van kleur, van cultuur en van natio naliteit. Blanken, zwarten en 'gelen die zich Christen noemen, zijn allen, al spre ken zij ook de meest verschillende talen, in gelijke mate Zijn zonen. Zo geweldig en lichtend is dit schouwspel, dat ook heidenen en gescheiden broeders de schoonheid en verhevenheid der Katho lieke Kerk beginnen te vermoeden en eveneens naar Rome pelgrimeren om daar licht en klaarheid te zoeken." „Het H. Jaar is in zeer bijzondere bete kenis een missiejaar, dank zij de rijke genade, die zich uit de onuitputtelijke bronnen der Verlossing in deze tijd uit stort, zowel over de oude Katholieke moederlanden als over het pas ontloken zaad in de missiegebieden. In vele plaat sen beleven wij het ontroerende schouw spel der massabekeringen. Doch ook daar, waar de missies met bijzondere moeilijkheden te kampen hebben, blij ken de missionarissen, de inheemse pries- ters en de gelovigen tegen hun zending te zijn opgewassen. Een bisschop schrijft daarover naar Rome: „Van de ontberingen, die wij door maken, wil ik niet spreken, ook niet over hetgeen ons het hardste treft, na melijk het gemis van de vrijheid. Men schikt zich daarin. Steeds weer dwin gen mijn missionarissen op dit punt mijn bewondering af. Nimmer heb ik van hen één onwillig woord gehoord." Een .der bisschoppen uit het Verre Oosten schrijft: „Overal kan men onder de gelovigen ns kHU&Uge raligieuM opleving ra onder de heidense massa's een leven dige belangstelling voor de Kerk waar nemen. Voor de eerste maal in de ge schiedenis van deze missie geniet de Katholieke Kerk de spontane en op rechte sympathie van het gehele volk. Ondanks de tegen-propaganda of juist tengevolge daarvan neemt het aantal catechumenen van dag tot dag toe. Algemeen krijgt men de indruk, dat de tijd van de rijke oogst niet ver meer is, wanneer het gelukt de opgerichte missiewerken ondanks de moeilijkhe den te behouden." Mgr. Costantini besluit met de oproep om gedurende het H. Jaar de Missie nog meer dan tot dusver te gedenken en het grote uur waardig te beleven. (Van onze weerkundige medewerker). Het lijkt er veel op, dat ook de weergoden aan de vacantiespreiding mee zijn gaan werken. Het weer, dat wij de laatste dagen hebben is ten minste wel heel geschikt voor de vroege vacantiegangers. Veel zon en veel warmte en geen druppel regen; zelfs de onweersbuien die anders zo vaak een domper op de warmte zet ten, ontbraken nu op het appèl. Se dert Pinksterzondag heeft Pluvius geen voet meer aan de Nederlandse wal kunnen zetten en dat in een land, waarin het zomers gemiddeld om de andere dag regent! Zowel iondag als Maandag is de tempera tuur tot 30 graden Celsius opgelopen. Dat is dus een tropische hitte. Alleen in Den Helder heeft men nog maar een zomersklokje horen luiden, maar heeft men de echte zomerwarmte nog niet aan den lijve gevoeld. Het kwik kwam daar niet boven 22 gra den Celsius uit. Ook vanmorgen waren nog geen belangrijke veranderingen in het weer te verwachten. Het gebied van hoge druk handhaaft zich boven Centraal-Europa en de Noordzee, terwijl een tweede hogedrukgebied bij de Azoren is gelegen. Tussen deze beide maxima in bevindt zich voor de ingang van Het Kanaal een gebied van relatief lage luchtdruk, dat zich heel langzaam naar het Noorden beweegt. Het zag er van morgen evenwel niet naar uit, dat de onweders in dit gebied tot ons land zullen doordringen; voorlopig houdt het mooie weer, dat ook in Engeland, België, Frankrijk en Duitsland te vinden is, dus aan. De politie te Doetinchem is tot de ont dekking gekomen, dat in deze plaats zich iemand druk bezig -houdt met het werven van nieuwe abonné's op een da- mestijdschrift. De pseudo-codporteur heeft af en toe succes en hij int dan meteen de abonne mentsgelden voor de eerste drie maan den. De abonné's echter zijn hun geld kwijt, want het tijdschrift komt nimmer bij hen in de bus. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige cijfers bedroeg de waarde van on ze invoer in April 1950 644 millioen (zonder pakketpost en diamant). Hier mede werd het recordbedrag van de vo rige maand (n.l. 612 millioen) nog vrij aanzienlijk overschreden. Het gewicht der ingevoerde goederen daalde echter van 2,17 millioen ton in Maart tot 1,97 millioen in April 1950. Bij de uitvoer kon het hoge peil van de voorgaande maand niet bereikt wor den. Terwijl onze uitvoer in Maart. 1950 tot een totale waarde van 400 millioen (zonder pakketpost en diamant) (ge wicht 1,14 millioen ton) was gestegen, liep deze in April 1950 terug tot 367 millioen (gewicht 1.13 millioen ton). Als gevolg hiervan vertoonde ook het dekkingspercentage een aanzienlijke ach teruitgang, zr .ls uit onderstaand over zichtje kan blijken. Invoer Uitvoer Dekkings- (ln millioen percentage Jan.-April 1938 472 335 71 Jan.-April 1949 1.779 1.101 62 Jan.-April 1950 2.357 1.477 63 Maart 1950 612 400 65 April 1950 644 367 57 Bij da iavoar vielra vooral da cijlari voor cacaobonen op. Terwijl de Importen in Februari en Maart betrekkelijk gering waren, werd in April 1950 voor 31 mil lioen aan deze goederen ingevoerd. Daar naast valt o.m. een belangrijke stijging van de invoer van granen, suiker, ruwe wol en katoen en vervoermaterieel (o.a. personenauto's, April 12.9 mill, en Maart 5.7 mill.) te constateren. Andere produc ten, zoals minerale oliën, koffie en thee geven echter een aanzienlijke daling te zien. Bij de uitvoer moet gewezen worden op de vaartuigen, die in April ruim 6 pet. van de totale waarde van onze uitvoer voor hun rekening namen. Tegenover deze stijging staat echter een daling voor vele andere producten, o.m. aardappelen, zuivelproducten en zaden (lijnzaad bijv. 3.5 mill, in Maart en 0.5 mill, in April.) Volgens opgave van de „Panitia Per- tolongan Sosial" (sociaal steuncomité te Makassar), werden meer dan 400 gezins hoofden slachtoffers van de ongeregeld heden in Makassar op 16 en 17 Mei. De Panitia hielp allerwegen met voedsel en eerste benodigdheden. Er werd ruim 10.000 gulden, alsmede 1300 kg rijst van particulieren ontvangen voor het lenigen vh de nood. Mgr. Pavolikonski, bisschop van Graz, in Oostenrijk, heeft in een herderlijk schrijven over het huwelijk en het gezin bekend gemaakt ,dat de voorlopige be sprekingen tussen Kerk en Staat in Oos tenrijk. betreffende het alleen kerkelijk trouwen van katholieken, zoals ook in bet Concordaat is overeen gekomen, zijn beëindigd. Binnenkort zal Oostenrijk te rugkeren tot de situatie, zoals deze vóór het nazistische regiem bestond: de hu- welijkscandidaten, die zulks wensen, kunnen, evenals in Italië, hun huwelijk aangaan alleen voor de priester. De s.aat heeft dan niets anders te doen dan het huwelijk te registreren. Zaterdagmiddag is in Den Haag op 59- jarige leeftijd overleden dr. A. Trouw, sinds 1933 voorganger van de Haagse af deling van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. Hij genoot bekendheid als spreker voor de V.P.R.O. De speciale postzegel, welke wordt uitgegeven ten bate van de wederopbouw der verwoeste kerken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1