Plan voor twintig Trygve Lie blijft optimist jaar vrede INPOLDERING van IJsselmeer M De grote lijn van VREDE in Tsjechoslowakije Moskou G°NGSla<3EN Grote actie tegen het Hongaarse Episcopaat aangekondigd Roken is veel te duur Nieuw geld voor de K.L.M. Verhouding met rijk wordt nader geregeld REGERINGSCRISIS in België Rode vogelaar zet zijn vangnetten nog steeds verder uit Koningsmaal van het Lam Kerfindustrie te zwaar belast ££E£5L d,e ?i Prins Karei zal for- mateur aanwijzen Woensdag 7 Juni 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Washington en Londen nodig in bijval Verliezen in Indonesië Dijkaanleg voor ruim vier millioen werd nu gegund Herdenking verschij ning aan H. Margareta Ze dachten dat het Polen waren Communistenleiders buiten de wet gesteld Sabotage op Brits vliegdekschip? Oorlogsspel achter de schermen Eerst eigen stoep reinigen Afdoende maatregelen tegen clericale reactie Het lokkende water Rijk gaat verlies K.L.M. dekken Vonnis in spionnage- proces te Belgrado Roemenië's haat tegen de Kerk "N WEERBERICHT Drie Friezen in Enschede ernstig mishandeld KORTERE WACHTTIJDEN BIJ BEWAAKTE OVERWEGEN Kanselier Figl geeft communisten een lesje ONTWAKEN EN DROMEN 37.5 millioen voor 1949 Kvolg. gjajSL5ïï£|teoi3ii!>£d hall .11 trolf.n tm DOM ALPH. VAN KALKEN Homogeen-katholieke regering kan reeds thans worden voorgelegd 1 1 De verwachting van heden- tot morgen avond luidt: Droog en overwegend zonnig weer met aan de kust 's middags een koele zeewind en in Ihet binnenland weinig wind. Voornamelijk in het Noorden van het land iets minder warm. Donderdag 8 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 20.56 uur; maan op 1.32 uur, onder 13.27 uur. nieuweschiedamschecourant Trygve Die. de secretaris-generaal der V. N., heeft Dinsdag zijn „twintigjaren plan voor de vrede" gelanceerd in een memorandum aan alle leden van de V. N. Dit document bestrijkt alle vraag stukken, waarin de V. N. twee jaar lang zijn blijven steken. In zijn inleiding zeide Lie, er stellig van overtuigd te zijn, dat een nieuwe en krachtige poging moest worden gedaan om de z.g. koude oorlog te beëindigen en de wereld nogmaals een weg op te voeren, die grotere hoop zou geven op een duurzame vrede. Lie's voorstellen waren vervat in een program van 10 punten, dat nagenoeg hetzelfde is. als dat, hetwelk Lie on langs aan de V. S., Engeland, Frankrijk en de sovjet-unie heeft voorgelegd, toen hij een bezoek bracht aan de hoofdsteden der vier landen. De punten zijn; 1. Periodieke of spe ciale bijeenkomsten van de veiligheids raad, waarbij ook de ministers van bui tenlandse zaken der grote mogendheden tegenwoordig zijn. 2. Nieuwe bijeenkom sten van de commissie voor atoomenergie. 3. Nieuwe bijeenkomsten van de commis sie voor conventionele wapens. 4. Een poging om de militaire stafcommissie weer bijeen te doen komen. 5. Toelating van alle 14 oandidaten voor het lidmaat schap der V.N., zowel degenen voorge dragen door het Westen, als die door Rusland voorgedragen. 6. Meer steun voor 't program va nhulp aan onvoldoen de ontwikkelde gebieden. 7. Steun voor de gespecialiseerde bureaux, als de we reldgezondheidsorganisatie en de F.A.O. Krachtiger actie tot het doen naleven van de verklaring van de rechtep van de mens. 9. Meer actieve steun aan de po gingen van de trustschapsraad tot bijstand van de afhankelijke volken. 10. Hernieuw de pogingen om een code van het inter nationaal recht op te stellen. Naar men meent te veten, was het doel van Lie's reis deze punten of enkele er van besproken te krijgen op een „spe ciale" zitting van de veiligheidsraad, welke zou worden bijgewoond door de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sov jet-Unie. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd. Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneu veld 16 Mei 1950: Amb. soldt le kl infie J. Lekatompessij, Amb. korpl infie M. J. Sahureka, Jav. soldt 2e kl infie Soejoed, Soend. soldt le kl infie Soelaman, Jav. Sergt infie Raden Soetjaki, Eur. soldt le kl infie F. J. Trouwer- bach. Gesneuveld 17 Mei 1950: Jay- soldt le kl infie Djojosentoto, Arnp soldt le kl M. Maillissa, Amb. korpl J. J. Reawaroe, Soend. Sm"! 2e kl infie Soeparman, Jav. soiat 2e kl infie Toekirin. Overleden 23 Mei 1950, aan zijn op 16 Mei bekomen verwondingen, sergt infie A. A. Denekampe. Gesneuveld, datum onbekend: Man. soldt 2e kl mfie J F. Tang- kere en Amb. soldt 2c kl infie N. R. Umteh. In gewoonlijk welingelichte kringen verklaarde men, dat dit plan slechts ma tige bijval kreeg te Washington en Don- den, waar men van gevoelen ,wa®' ®at een speciale vergadering van de veilig heidsraad meer kwaad dan goed zou doen, tenzij de sovjet-Russische regering te kennen zou geven een compromis te wensen. De Eerste Kamer heeft gistermiddag enige naturalisaties, b-egrotingswijzigin- Een cn wijzigingen van de Drankwet zond-er hoofdelijke stemming goedge keurd. Bij fe wijziging van de begroting van ■het Zuiderzeefbnds in verband met ver dere inpoldering van het IJsselmeer yxoeg de heer Hoaalfind (P. v. d. A.) j,oe het staat met de plannen voor in poldering van de Wadden. Minister Spitzen antwoordde, dat nog geen afgerond plan daaromtrent be staat, doch dat daar wel veel belangstel ling voor is, vooral van de zijde van omliggende polderbesturen. In antwoord op enige vragen van de heer Kievit (P. v. d. A.) over de gun ning van de verdere inpoldering van het IJsselmeer, deelde de minister mede, dat de gunning nog niet is geschied, pjaar dat, nu de Staten-Generaal de wij ziging van de begroting van het Zuider- _cefonds hebben aangenomen, de gun ning ZO spoedig mogelijk zal plaats vin don" hetgeen wenselijk is in verband met' het gunstige seizoen. De gunning zal aan de laagste inschrijver geschie den. pe voorzitter deelde mede, dat op dertien dezer de Kamer weer zal bijeen komen voor enige wetsontwerpen o.a. dat voor de uitbreiding van de Hoog ovens en op 20 dezer voor de behande ling van de begroting van Onderwijs, K. en W. In aansluiting aan bovenvermelde me dedelingen van minister Spitzen verne men wij nog van officiële zijde, dat de aanleg van het dijkvak R van het her stek voor het maken van delen van de meerdijk van de Oostpolder inmiddels is gegund aan het aannemersbedrijf voor heen N.V. J. P.. Broekhoven te Arnhem voor 4.283.000. De aanleg van de dijkvakken P en Q is gegund aan de N.V. Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken (M. U. Z.) te 's-Gravenhag-e voor f 19.900.000. De dijkvakken Q en R zijn de dijkvak ken nabij het Keteldiep. Dijkvak P ligt midden in het IJsselmeer, bij de toekom stige Fl-evostad. Op 16 Juni a.s. is 't 275 jaar geleden, dat Christus verscheen aan de H. Mar gareta Maria Alacoque en aan deze een voudige zuster in het klooster der V\si- tandinen te Paray-le-Monial Zijn God delijk Hart toonde. „Hier is het Hart, dat de mensen zo zeer bemint dat Het uit liefde tot hen verteerde. Als dank ont vang Ik slechts ondankbaarheid Het jubileum van deze verschijning zal met grote luister worden gevierd.. Vele bedevaarten worden op die dag ver wacht en ook kardinaal Roques, aarts bisschop van Rennes, en mgr. M. Feltin, aartsbisschop van Parijs, zullen aan de plechtigheden deelnemen. Voor een café te Enschedé heeft zich een ernstige vechtpartij afgespeeld. On geveer dertig mannen gingen een drietal Friezen, dat in Enschedé woont, met allerhande slagwapens te lU*- De drie Friezen, de 23-jarige G. B.. de 20-jarige O. V. en de 20-jarige G. de H. kregen in het café, woorden met andere I bezoekers. De Friezen begonnen op ze- ker ogenblik Fries te praten en dat bracht de anderen op het idee dat zij met Polen te doen hadden. Toen de Friezen zich, ondanks de waarschu wing van de waardin, naar buiten be gaven, werden zij door de mannen aan gevallen, die het drietal met boksbeugels en ploertendoders te lijf gingen. De drie jonge mannen werden op afschuwelijke wijze toegetakeld en zij moesten m ziekenhuis worden verbonden. Generaal Mac Arthur heeft de Japanse regering opgedragenalle leden van het centrale comité der Japanse communis tische partij buiten de wet te stellen, omdat zij minachting hebben getoond voor recht en orde en door onware, op ruiende verklaringen en andere revolu- tionnaire activiteit sociale oprust en open bare verwarring hebben geschapen ter voorbereiding van een gewelddadige om verwerping van de grondwettelijke re gering. De maatregel Is gericht tegen 24 per sonen. Op andere communisten, ook ai bekleden zij een functie als b.v. parle mentslid, is zij niet van toepassing. De communistische partij als zodanig behoelt niet te worden ontbonden. Enkele dagen geleden is een vlieg tuig, dat wilde landen op het Britse vliegdekschip ..Illustrious", veronge lukt. Men acht het niet uitgesloten, dat het ongeluk aan sabotage te wij ten is en er wordt een onderzoek in gesteld. De marine-correspondent van de „Dai ly Express" weet te melden, dat de an tecedenten van de gehele bemanning van het vliegdekschip zijn onderzocht en dat 160 man voornamelijk machinekamer- personeel zijn ondervraagd. Twee maanden geleden werden aan boord van het schip twee magnesiumfakkels gevon den, die bij een stoomketel waren ver borgen. De Ned. Spoorwegen hebben naar aan leiding van een desbetreffende vraag van ae K. N. A. C., medegedeeld, dat alles in het werk zal worden gesteld om de wachttijden bij bewaakte overwegen in 5? Het warme weer van de laatste dagen doet de kersen m de Betuwe snel riinen Gisteren is de pluk begonnen van de eerstelingen. Hierboven. 5Ster»" de heerlijke erueh.ee e,, de ajel uU. naa.ua feserteerd beperken. worden en naar de veiling gaan Er zijn meer farizeeërs dan tollenaars, d.w.z. meer kathO|lieken, die prat gaan op hun beleving van het Christendom dan christenen, die nederig telkens vragen om bijstand, teneinde het een beetje goed te doen. De Goddelijke klacht over te weinig liefde, eerherstel en vriendschap maakt nog steeds weinig indruk. We zijn be zeten door velerlei verlokkingen, we wil len de wereld en ons werk beheersen, terwijl de smaak voor het geestelijke is bedorven. Morgen viert de Kerk de triomf van Christus' liefde tot ons. Zullen wij tijd hebben ons enkele ogenblikken op dat geweldig mysterie, belangrijker dan alle uitvindingen van de laatste eeuwen bij elkaar, te bezinnen? Waarheen willen We toch in onze hoog- mWat is katholicisme, dat het wereid- gebeuren moet bevruchten, zonder bran dend Eucharistisch leven? We missen eenvoud en inzicht zowel van de grote St. Thomas van Aquine als van de kleine zusters Margareta, Gertrudis en Mechtildis. Het is voor de Christus een genot bij de kinderen der mensen te zijn. Heel Zijn Godheid en mensheid deed Hij schuil gaan onder een stukje brood, om ons niet af te schrikken en goed te kunnen doen. In de H. Communie wil Hij Zijn eigen leven aan ons meedelen. Welk een rijk dom! Maar we kennen de waarde niet of veronachtzamen haar gemakkelijk. Geestelijk zijn we vaak armetierige plantjes, terwijl we prachtige bomen zouden kunnen zijn. We stellen echter te weinig prijs op het sap der goddelijke kracht. Van de hervorming der ziel tot in de innigste kern van haar wezen door de H. Communie hebben we geen notie. St. Gertrudis zag eens na de H Com munie haar ziel als een helder kristal, doorschenen met een schittering als van sneeuw. Wat een rijkdom, wat een pracht, wat een uitwerking in de mens! Voor geen goud zouden we Misoffer en Communie mogen missen. En met hoe veel gemak en ongeïnteresseerdheid gaan We de kerk en het tabernakel voorbij. En toch verwachten we alle mogelijke wel daden, elke dag. En onze reactie? Morgen is het wéér Sacramentsdag. Zal er nu onzerzijds eindelijk begrip ko men? Zal nu eindelijk dat liefdevlamme tje van onze zelfgenoegzame zielen op laaien tot een vlam, die gloed verspreidt? Sluit U aan bij de schuldbewuste tolle naars En U zal vrede geworden en nog veel meer. Want geen is groter in edel moedigheid dan de Christus Zelf. AMATOR. De inlichtingendienst van het Vrije Tsjechoslowaakijë te Londen is- erin ge slaagd het een en ander te weten te ko men over een serie maatregelen die de Tsj echoslowaakse regering heeft geno- mHet Ministerie van Binnenlandse Za ken te Praag heeft aan alle fabrieken en ondernemingen aan de Westelijke en Zuid-Westelijke grens van Bohemen een geheim rondschrijven doen toekomen, waarin het verzoekt om per omgaande te laten weten, hoeveel soldaten er in de gebouwen van de ondernemingen zouden kunnen worden ondergebracht, hoe de gebouwen zijn gelegen en hoe groot de capaciteit is van de bedrijfskeukens. On geveer terzelfdertijd heeft het Ministerie van Oorlog aan de districtsbesturen ver zocht mede te delen, hoeveel soldaten ondergebracht zouden kunnen worden in de openbare gebouwen en of er eventu eel opslagruimte aan is verbonden. Aan de Westelijke grens van Bohemen tot in Zuid-Bohemen houden partisanen hun oefeningen in de bosgebieden langs de grens. De soldaten zijn ondergebracht m een aantal gemeenten, ü*e sedert de ver drijving der Sudeten-Duitsers leegstaan, en in verschillende wachtposten langs de grens. In de sector Libava worden groot scheepse Tsj echoslo waaksRussische manouevres gehouden. Het doel van deze gecombineerde oefeningen is het testen van de nieuwe infanteriewapenen, die beide legers hebben ontvangen. De genietroepen van het Tsjechoslo- waakse leger hebben de laatste weken grote manouevres gehouden in andere sec toren waaraan eveneens eenheden van het Rode leger hebben deelgenomen. Het civiele vliegveld van Marienbad, dat se dert Wét vervallen van de passagiers- vluchten Marienbad—Praag overbodig geworden is, wordt thans uitgebreid tot een militair vliegveld. Het Tsjechoslo- waakse luchtwapen maakt oefeningen In Utrecht promoveerde gisteren de heer A. Stolk uit Rotterdam eerst tot doctor in de wis- en natuurkunde en daarna tot doctor in de geneeskunde. Op de foto ziet men de overhandiging van de tweede doctorsbul door profP- Nieuwenhuyse. De Oostenrijkse kanselier, Figl, heeft gisteravond tot de deelnemers aan een communistische vredesdemonstratie ver klaard, dat hun vredespropaganda ver keerd geadresseerd was en dat zij eerst hun eigen stoep van leugens, ver draaiingen en laster" moesten reinigen. „Geef jullie plannen voor wereldre volutie en dictatuur op en stuur de sol daten van jullie millioenenlegers naar de In boeken, tijdschriften en kranten wordt nog druk nagekaart over de ver wachtingen van de door de Kamers aan genomen wet op de P.B.O. Er wordt van alles bijgesleept om maar te bewijzen, dat de ondernemers waarschijnlijk groot onrecht wordt aangedaan wijl zij een aantal, deels zeker onbekwame „potte- kijkers" naast zich moeten dulden en voorts .dat de werknemers die medezeg genschap zich maar niet al te groot die nen voor te stellen. In dit verband was weer interessant de tot op de kern doordringende rede van de Paus tot de deelnemers aan het internationale congres voor sociale stu diën. Van deze rede gaven we Maan dag een uitvoerig uittreksel. De H. Vader noemde hun komst meer dan een gelukkig toeval. Een reden ook voor de blijde hoop,, dat besprekingen en besluiten in hoge mate het hunne ertoe zullen bijdragen, dat de schone vruchten tot rijpheid zullen komen, die van dit jaar van terugkeer en van uni versele verzoening worden verwacht, n.l. de vernieuwing en de ontluiking van de geest van rechtvaardigheid, van liefde en van vrede in de grote mensenfamilie. Met scherpe visie karakteriseerde dan de Paus het tijdbeeld, toen Hij op merkte: met een jachtvliegtuig Focke-Wulf 260 met verbeterd motorsysteem. De wapenfabriek in Povazska Bystrica in Slowakijë produceert dagelijks 1.500.000 geweerkogels. Het meeste wordt direct door Russische officieren overge nomen en verzonden. De persoonlijke bewaking van Gott- wald op zijn kasteel te Lancy bij Praag is thans overgenomen door de Sovjets. Behalve door de Russische]Men »sien van juine vandhet Rodeer d°e gekleed zijn in i J^ggm werk terug", zo zeide Tsj echoslowaakse uniformen. 1 er' De Hongaarse minister van onderwijs, Revai, heeft in een toespraak een grote propagandistische actie tegen het Hon gaarse' episcopaat en tegen andere „re- actionnaire clericale elementen" aange kondigd. Revai sprak zich uit voor het volgende program: - 1. „De clericale reactie en het episco paat in Hongarije moeten als vijanden van de vrede aan de kaak worden ge steld. 2. Priesters en andere kerkelijke oe- dienaren, die „het volk getrouw zijn en die, niettegenstaande het verzet van hun bisschoppen, de zaak van de vrede en Na de sigarenindustrie heeft zich thans ook de Vakgroep Kerftabakindustrie tot de regering gewend om verlaging van de accijns. In een nota, welke aan alle mi nisters en aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer is gezonden, wijst men er op, dat in geen geval tot verlaging van de accijns op sigaren mag worden overgegaan zonder tegelijkertijd de ac cijns der kerfproducten proportioneel te verlagen. Ook bij de Kerftabaksindustrie is de afzet belangrijk teruggelopen, zo deelt men mede. Van 65 der 191 kervers bedroeg de afzet in Maart 1950 slechts 10 pet. of minder van de gemiddelde in de tweede helft van 1949. Hiervan hebben er 41 na 1 Januari Bjj de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot nadere regeling van de verhouding tussen het rijk en de Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij N. V. De financiering van de K. L. M. behoeft dringend verbetering, aldus de memorie van toelichting. Zij zou in staat moeten worden gesteid haar schulden en de haar verstrekte kort lopende leningen af te lossen, waarmede een bedrag van 38,5 millioen is gemoeid. De regering acht voldoende gronden aanwezig het voren bedoelde bedrag ter beschikking van de K. L. M. te stellen en zij grijpt deze gele genheid aan om tevens voorstellen in te dienen betreffende de voorziening in de kapntaalsbehoefte van de K. L. M., al thans tot 1953. Aan de hand van marktanalyses wordt de verkoop in 1952 geraamd op 160 mil lioen tonkilometer, hetgeen, rekening hou dende met een tariefdaling van ruim 10 pet, resulteert in een omzet van ca 240 millioen. Hiervoor zal ce toekomstige pro ductie met gemiddeld 12 h 13 pet per jaar moeten worden opgevoerd. Daarvoor zal, op grond van de thans beschikbare ge gevens, een bedrag van tenminste 21 millioen nodig zijn, terwijl de vergrote bedrijfsomvang investeringen in an dere activa tot een bedrag van ongeveer 5,5 millioen nodig maakt. Wat betreft de te verwachten rentalibi- teit van het bedrijf zij medegedeeld, dat de komende jaren in dit opzicht nog zeer moeilijk zullen zijn, Slechts door het ne men van vergaande bezuinigingsmaatre gelen kan eerst In 1952 een matige ren- tatoilite" worden verwacht. IVat er nodig is Samenvattend bestaat de nieuwe ka pitaalbehoefte van de KLM derhalve uit 80 miUioen, te weten 38.5 milli oen ter consolidatie van reeds aange trokken kortlopende credieten, 26,5 millioen ter financiering van de voor de komende jaren beoogde uitbreiding en f 15 millioen ter deelneming in de Garuda Indonesian Airways N.V. Uitgaande van de. voorshands beperk te, financieringsmogelijkheden stellen de ministers van verkeer en waterstaat en van financiën voor m de behoefte aan nieuwe middelen op de volgende wijze te voorzien: Aandelenkapitaal i" .J»"*» "f* rijk 116 millioen (51 ,L^ n milM handen van derden 7 millioen I miHj Door het rijk te verstrekken leningen c.q. garanties 15 millioen (50 mill.) door middel van bij derden op te nemen geld leningen of credieten met rijksgarantie 50 millioen (nihil). De regering blijft inmiddels bereid om, indien te eniger tijd de mogelijkheid daartoe aanwezig blijkt te zijn en Je goede vorm daarvoor kan worden ge vonden, do deelneming van particuliere zijde in het kapitaal van de K.L.M. te bevorderen, mede door de overdracht van een deel van de aandelen, thans in het bezit van het Rijk. van dit jaar niets meer afgeleverd. Boven de 75 pet. kwamen slechts 29 kervers. De Vakgroep Kerftafcaksmdustrie is van mening dat deze vermindering een ge volg is van de hoge accijns, die 12 maal zo groot is als in 1939 T°fN,0 lijk 1 kg. kerftabak gemiddeld 1.84 (ac cijns 0.41. Thans is de prijs 12.76 (accijns ƒ5.10). De producten zijn dus ongeveer 7 maal zo duur geworden. Rii de sigaren- en sigarettenindustrie is de situatie anders. In 19391 kostten 1000 sigaren gemiddeld ƒ45,90. De prijs hier van is 4V- maal zo hoog geworden en bedraagt thans 194,30. Het accijnsbedrag is gestegen van ƒ5,70 tot ƒ52,20, dus tot het negenvoudige. Voor sigaretten zijn deze cijfers: prijs per 1000 stuks in 1939 gemiddeld 10,20, thans 37,78; accijnsverhoging van ƒ5,10 tot 23 42. De sigaretten zijn dus 3V2 maal zo duur als in 1939, terwijl de accijns 4% maal zo hoog is geworden. Uit deze gegevens blijkt, dat de kerf tabaksindustrie te kampen heeft met de zwaarste lasten. Bovendien is de prijs voor de goedkoopste pijptabak (ƒ2,50 per 250 gram) op zich zelf verlies gevend, al dus de nota, en kan slechts worden vol gehouden zolang in de hogere prijsklasse voldoende wordt verkocht. Dinsdagavond omstreeks kwart over zes is de 16-jarige N. K. in de Lek nabij Culemborg verdronken. Het meisje, dat de zwemkunst niet volledig machtig was kwam in een dieer gedeelte van de Lek terecht en verdween in de diepte. Tever geefs is ruim twee uur lang getracht met kunstmatige ademhaling de levensgees- De K.L.M. heeft in 1949 een verlies geleden van 39,5 millioen, in hoofd zaak als gevolg van de bijzondere om standigheden op de AmsterdamDja- karta-route, waarvan de nadelige ge volgen in 1949 op f 28,2 millioen kun nen worden gesteld. De devaluatie van de gulden had tot wekken der volksdemocratie steunen", moeten worden geholpen 3. Er moet een politieke opVoedings- actie worden ingezet. 4. De Hongaarse arbeiderspartij moet het initiatief hemen tot een actie, welke ten doel heeft de staat te helpen bij het nemen van „afdoende maatregelen tegen de clericale reactie". 5. De opvoeding moet erop gericht zijn een stand van zaken te doen ont staan, waarbij functionarissen van de Hongaarse communistische partij en zo veel mogelijk partijleden besluiten hun kinderen geen godsdienstig onderwijs meer te doen geven. (Dit onderwijs is in Hongarije thans facultatief gesteld). Minister Revai gaf duidelijk te ken nen, dat in de nabije toekomst een groot aantal kloosters zal worden ge sloten. In het spionnage proces tegen de twee Joegoslavische officieren generaal Branko Petricevitsj en kolonel Vlado Daptevitsj, waarvan wij reeds eerder melding maak ten, is thans vonnis gewezen. De tenlastelegging, in houdende samen zwering tegen het Tito-regime en uitleve ring van militaire geheimen aan de Sovjet-Unie, werd bewezen verklaard. Beide beklaagden werden veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Aan het eind van de zitting bracht de voormalige samenzweerder Petricevitsj, die in 't proces bekende, een heilwens uit op maarschalk Tito. Daptevitsj, die slechts gedeeltelijk be kend had, zweeg De Franse militaire attaché te Boedapest, is door de Hongaarse regering „persona non grata" verklaard en heeft bevel gekregen het land binnen 24 uur te ver laten. De attaché, majoor Lannurien, heeft verscheidene jaren in Hongarije vertoefd en is daar ook grijsgevangene geweest. In 1944 ontsnapte hij naar Slowakije, waar hij deelnam aan partisanenwerk. Na de bevrijding keerde hij naar Boedapest terug. Voor zijn uitwijzing is geen reden opgegeven. „Het ontbreken of het verminderen van deze geest, vormt inderdaad een der voornaamste oorzaken van fle kwalen, waaraan in de moderne sa menleving millioenen van mensen lij den, zoals bijv. die- grote menigte van ongelukkigen, die tengevolge van de werkloosheid honger lijden of daarme de bedreigd worden. Het is op hun el lende en hun wanhoop, dat de geest van het kwaad rekent, om hen van Christus, de ware, enige Redder, te vervreemden, hen tn de maalstroom van het atheïsme en materialisme ta werpen en in de mechanisatie van de sociale organisaties in strijd met de bestaande orde te betrekken. Verblind door de glans en voorspiegeling vaa mooie beloften, door de gedurfde re sultaten en oncontroleerbare successen verkeren zij in de grote verleiding zich aan "te gemakkelijke illusies over te geven, die hen zeker naar nieuwe en schrikwekkende sociale conflicten zullen leiden. Welk een ontwaken geeft hun de werkelijkheid na deze gouden dromen I" Alleen een samengaan van alle goede mensen der gehele wereld in een grootse, loyale en met volkomen onderling ac- coord opgezette actie, kan hier her middel zijn. Men moet. aldus de Paus, het grote sociale probleem tot een gelukkige op lossing trachten te brengen, zelfs ten koste van stoffelijke belangen en van* offers van alle leden der grote mense lijke familie. Een andere treffende passage uit de rede van de H. Vader was nog de vol gende: „Wat de landen betreft, waarin de industrialisatie pas begint, kunnen Wij niet anders dan de pogingen van de kerkelijke autoriteiten prijzen om aan de volkeren, tot nu toe onder een patriarchaal of zelfs feodaal regiem le vend. de herhaling van de onaange name 'nalatigheden van het economi sche liberalisme van de vorige eeuw te sparen. Een sociale politiek, over eenkomstig de leer der Kerk, onder steund door de organisaties, die de stoffelijke en geestelijke belangen van het volk garanderen en aangepast is aan de tegenwoordige levensvoorwaar den. zou met de steun van elke ware Katholiek, zonder enige uitzondering, verzekerd moeten worden". Meit de steun van elke ware Katholiek, zonder enige uitzondering. Al werd de rede in het Frans uitge sproken, er was geen woord Frans bij. Weer sprak Rome. Weer werd de weg gewezen. In de niet-kathólieke pers hebben we nog geen woord over deze Pauselijke redevoering gelezen. Doodzwijgen maar. En wij? Hebben wij plannen, om, waar het kan, onze invloed, kennis, voorbeeld en goede eigenschappen ten bate van mensengeluk aan te wenden? Of staan we wederom voor een ont nuchterend ontwaken? De hitte van het egoïsme in velerlei vorm, maakt de mens wel traag voor actie! HENK VAN DER MAZE. Het Vaticaan heeft gisteren bekend ge maakt, dat de laatste diocesane hoogwaar digheidsbekleder van de Katholieke Kerk I mgr. Boga in Roemenië door de regering is gearres- overbleef. teerd. Het is mgr. Luigi Boga, vicaris- generaal van het diocees Alba Julia. Het orgaan van het Vaticaan, de „Osser- vatore Romano", wijst er op, dat door deze arrestatie de Katholieke Kerk in Roemenië zonder diocesane leiders is. Na de opheffing van alle diocesen van de Grieks-Katholieke Kerk, met de arrestatie van alle bisschoppen, eiste de regering, dat de diocesen van de Latijnse ritus tot twee Alba Julia en Jassi gereduceerd zouden worden. Daarna werden de bisschoppen van deze twee diocesen in Juni van het vorig jaar gearresteerd. De vicaris-generaal van het diocees Jassi overleed onlangs, waardoor als laatste diocesane prelaat Drie artsen en leden van de E.H.B.O. en het Rode Kruis hebben gedurende twee uren getracht de levensgeesten op te wekken. Zij slaagden daarin niet De betrokkene bleek te zijn de 28-jarige L. uit Vlissingen, die om half acht was gaan zwemmen. Hij was de zwemkunst niet machtig. Benoemd is tot officier in de orde van De minister van verkeer en waterstaat j^"nant^kolonel b^d.^hn R W. Sic- stelt voor aan de KLM ter tegemoetko-1 lmtenant KoIOnel ten dele compenseren, begin van 1949 werd overgegaan tot be zuinigingen. Verregaande bezuinigingsmaatregelen zullen noodzakelijk zijn. Deze zullen echter in 1950 nog niet de gewenste volledige herstel van de rentabiliteit tengevolge hebben. luitenant-kolonel - kinehe secretaris-penningmeester van ming in de in 1949 geleden verliezen op militair tehuis in de legerplaats bij de Amsterdam-Djakarta-verbinding een nm.Snlk subsidie toe te kennen ten bedrage van 27,5 millioen. Van de overige bedrijfs- De abt van de Trappistenabdij „Maria Toevlucht" onder Zundert, Dom. Alph. verliezen zal de KLM zelve 2 mil lioen voor haar rekening nemen. Voor gesteld wordt voor het niet gedekte ver- lies een bijdrage van 10 millioen aan van Kalken.' die onlangs met het gouden de KLM toe te kennen. De KLM zal hier- bestaan van de abdij zijn vijftigjarig voor 10 millioen niet-rentedragende amortisatiebewijzen aan het rijk uitrei ken, welke uit de winst van de eerstvol gende vijftien jaren moeten worden af gelost. kloosterfeest vierde, is benoemd tot of ficier in de Orde van Oranje-Nassau. I Burgemeester G. Manders uit Zundert i reikte vader-abt deze Koninklijke onder- scheiding uit. I De prins-regent heeft het ontslag van de C.V.P.-liberale regering Eys- kens aanvaard; h(j heeft de aftredende ministers verzocht, de lopende zaken af te handelen. Daarna is prins Karei direct begonnen met verschillende figuren te raadplegen over de te be noemen kabinetsformateur. Literaard bestaan er vele speculaties, wie zal worden aangewezen, maar over het algemeen gelooft men, dat Duvieusart of Eyskens de taak zal worden opge dragen, een nieuwe Belgische rege ring te vormen. In politieke kringen te Brussel is men van oordeel, dat reeds vandaag de samenstelling van een homogeen-katholieke regering aan de prins-regent zou kunnen worden voorgelegd. Het schijnt de bedoeling te zijn van de CVP, bij de a.s. bijeenkomst van het parlement, welke tegen het einde van deze maand zal plaats hebben naast het voorzitterschap van de Kamer, dat door Van Cauwelaert wordt bekleed, ook dat van de Senaat op te eisen, dat in handen was van de liberaal Gillon. Als CPV- candidaat voor dit praesidium wordt ge noemd de oud-minister van justitie, Struye.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1