Zwaar debat over de salarissen der Kamerleden Matige schadeloosstelling voor veel werk Kath. Kinderuitzending in liet bisdom Haarlem Het omzetverloop in de detail handel in April Eerste officiële optreden van Prinses Margriet Uitzetting bij het Hongaarse gezantschap Acheson over het vredesplan-Lie Op de" Iribune - Goed werk moet goed betaald wordenMeer loon "voor Kamerlid v__ Donderdag 8 Juni 195C DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Gortzak bedrijft demagogie Koloniehuis te Boxtel kreeg fraaie uitbreiding Treinremblok liep vast Het lokkende water Leopold pelgrim naar Rome Vrijwel in alle branches meer verdiend dan in Maart Kotikof afgezet als sov j et-commandant van Berlijn Op 20 Juni plan- Schuman conferentie Onthulling van symbool van strijd tegen het water «SH Portier, een Hongaar, moest met familie het gebouw verlaten Eerst dient Ruslands houding gewijzigd Wim van Est niet in de Tour de France V. WEERBERICHT .V 6000.voor Paul de Groot voor ongeveer vier vergaderingen Begin van brand ontstond Twee slachtoffers in de hoofdstad HOGE PRIJS IN DE STAATSLOTERIJ VAN 25 APRIL TOT 3 JUNI Slagers deden goede zaken KINDERWAGEN IN SLOOT GEROLD Eiföl M - Bh— f 4' - (teil Asyl gevraagd in Nederland De verwachting van heden- tot morgen avond luidt: Vrij veel bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Verdere daling van temperatuur, vooral in het Oosten van het land. Vrijdag 9 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 20.57 ■uur; maan op 1.41 uur, onder 14.38 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Vergadering van Woensdag 7 Juni.) Er was al heel lang het een en ander over te doen geweest of de volksverte genwoordigers een ruimere schadeloos stelling zouden moeten genieten. Voor de derde keer na de oorlog kwam dit onder werp in de Kamer aan de orde. Nu om de schadeloosstelling, die reeds vroeger tot zesduizend gulden was verhoogd op 7200 te brengen voor Tweede-Kamer leden, die in Den Haag woonachtig zijn, op 7800 gulden voor hen, die op minder dan vijf en twintig kilometer afstand van Den Haag woner en op 8400 gulden voor hen die nog verder weg wonen. Maar het onaangename van de zaak was, dat de Kamerleden over hun eigen inkomsten moesten beslissen. Het mocht vooral geen loon worden genoemd, het heette schade loosstelling en dat is het ook. Minister Teuling, heeft daarover geen twijfel laten bestaan en van de gelegen heid gebruik gemaakt de goegemeente eens uiteen te zetten, dat het Kamerlid maatschap heus geen sinecure is en de inzet van de gehele persoon vereist. Hij sprak kennelijk over de hoofden van de Kamerleden heen tot het onpolitieke Ne derlandse volk en hij deed dat terecht, omdat, zoals hij zeide, geen wetsontwerp oeter geschikt was om het parlement bij het Nederlandse volk in discrediet te brengen, dan dit. De communisten hebben deze gelegen heid dan ook niet ongebruikt voorbij laten gaan. Hun woordvoerder was de neer Gortzak, die betoogde, dat de arbeiders al maar soberder moesten leven en har der moesten werken in plaats van hun loon verhoogd te zien. De heer Gortzak vond, dat de Kamerleden Seen grotere verhoging van hun schadeloosstelling moesten hebben dan 50 cent per week (sic!), dat wil zeggen de helft van de Joekesgulden, die de arbeiders hadden gekregen, plus 214 pet. verhoging, zijnde de helft van de loonsverhoging van „het werkende volk". Dit omdat de Kamerleden nog allerlei nevenfuncties hadden en dus niet het redht hadden op 100 pet. van deze emolumenten. En, zo riep de heer Gortzak tenslotte pathetisch uit. „Gij zijt niet waard tot volksvertegenwoordigers te worden gekozen, omdat gij niet bereid zijt offers te brengen voor Uw Maar hij vertelde fcr met bij, dat zijn partijgenoot, Paul de Groot verleden jaar niet meer dan hoogstens vier of vijf vergaderingen had bijgewoond en daarvoor de schadeloosstelling van 6000 had getoucheerd. Wij herinneren ons tenminste nog zeer goed de rake opmerking van de heer Schouten, die bij de behandeling in de Kamer van de scuveremiteitsoverdracht de heer De Groot, partijsecretaris van de commu nistische partij, op het laatste nippertje zag binnenkomen en bij interruptie de vraag stelde: Wie is die meneer? Zó bekend was de communistische heer De Groot in de Kamer. Dat wilde de heer Schouten slechts accentueren. Dat zo iemand niet weet, wat voor werk er in de Kamer zo te doen valt is te begrijpen. Dat zo iemand niet be seft, dat het Kamerwerk sinds de oor log bijna de gehele persoon in beslag neemt, valt te verstaan. Hij toucheert alleen maar zijn 6000 en verschijnt practisch nooit. Mej. Tendeloo (P. v. d. A.) zette uit voerig uiteen wat voor werk er zo al aan dat Kamerlidmaatschap vast zit. Zij somde op: drie en halve dag per week Kamervergadering, daarnaast commissie vergaderingen afdelings vergaderingen, fractievergaderingen, pa-rtijvergaderingen, congressen in het binnen- en buitenland, contact met de kiezers, reizen door het land en dan nog het lezen en dikwijls uitgebreid bestuderen van de stukken vóór de vergadering. Zij had niet eens tijd over joor 'n particulier gesprek. En toen iemand haar eens had gevraagd waarom zij dat werk dan allemaal deed voor die sthamele zesduizend gulden, had zij geantwoord: „niet terwille van mij zelf, niet terwille van het geld, maar alleen terwille van het algemeen belang. Nu willen wij gaarne •aannemen, dat deze intentie bij een ijverig Kamerlid als mej. Tendeloo levende werkelijk heid is. Maar vooreerst brandt men geen kaarsjes voor zijn eigen heiligen beeld en vervolgens was het ietwat overdone. De heer Gortzak was handig genoeg om daarop onmiddellijk te reageren. Geen tijd over voor iets anders?, zo vroeg hij. Er is zelfs een Kamerlid, dat daarnaast nog kans ziet burgemeester van een onzer grootste gemeenten te zijn. En die is dan bovendien nog frac tievoorzitter van zijn partij, voor wie mej. Tendeloo het befst nog een aparte beloning zou zien, omdat die fractie voorzitters zo ongeveer niet eens meer tijd zouden hebben om naar bed te gaan. Neen, dit betoog was allerminst tactisch, en mej. Tendeloo schoot hier haar doei ver voorbij. De heer Andriessen van de K.V.P. deed het heel wat beter. Hij gaf eenvou dig vier criteria voor de beantwoording van de vraag of de verhoging der scha deloosstelling redelijk kon worden ge noemd. Het eerste criterium was het al gemeen welzijn. Kon deze verhoging door het volk worden gedragen? Het antwoord luidde bevestigend. Eiste het algemeen welzijn deze verhoging, opdat men daardoor mensen uit verschillende kringen zou kimnen aantrekken voor 't Kamerwerk en ook behouden? Ja! Dit was o.i. het meest waardevolle argument. Het feit is niet geheel onbekend, dat er ïxi verschillende besturen van politieke organisaties heel wat vergeefse pogingen zijn gedaan om geschikte figuren uit ver schillende groepen der bevolking voor de functie van Kamerlid te winnen, wel ke pogingen bij de verkiezingen zijn af gestuit op de te geringe vergoeding. Dat dit de kwaliteit van de Kamer niet ten goede komt, behoeft geen betoog. Wij be hoeven overigens slechts te wijzen op figuren als Geseling, die belangrijke in komsten opgaf om zich aan dit werk te kunnen wijden en het is ons bekend, dat er onder de huidige ministers en Ka merleden verschillenden zijn, die be langrijke inkomsten en functies hebben laten varen om dit ambt in 's lands be lang te kunnen uitoefenen. Zo is er een minister, die het ambt van adviseur aan een groot concern met een salariëring van 24.000 per jaar. heeft opgegeven om een ministersfunc tie op zich te nemen en die waarschijn lijk niet bereid zal zijn dit te continue ren. met de redenering, dat zijn kinde ren groot worden en hij er nu eens aan moet gaan denken in hun belang iets meer te gaan verdienen. Wij denken aan een knap econoom als minister Steenberghe, die hierom voor de poli tiek niet behouden kon blijven. Wij denken aan een onzer Kamerleden, die een aanbod van 18.000 'sjaars van de hand wees om eenvoudig Kamerlid te blijven. Deze argumenten, die al te persoon lijk zouden zijn geweest, werden in de Kamer niet genoemd. Maar de on-politie- ke massa weet dit niet, zij kent ook de overvloed van werk niet, welke heden aan een Kamerlid wordt voorgelegd en minister Teulings heeft de gelegenheid nu eens benut om dit over de hoofden der volksvertegenwoordigers heen den volke duidelijk te maken. Dit was maar niet een verhoging van eigen inkomsten, maar een poging tot opvoering van het peil der volksvertegenwoordiging, mèt de andere argumenten der gewijzigde economische verhoudingen, de positie van de volksvertegenwoordiger en de redelijke waardering van de gepresteer de arbeid, argumenten, die de heer An driessen nog naar voren bracht. Dat de C. P. N. zich tegen verklaarde om demagogische redenen stond al van te voren vast. Slechts de heer Schouten (A.R.) met een drietal zijner politieke vrienden had principiële bezwaren tegen deze verhoging. En ook de heer Zandt St.G.P.) verklaarde tegen te zullen stem men. Toen het ten slotte op stemming aankwam, werd het voorstel dan ook aangenomen met 73 tegen 11 stemmen. Volgens art. 92 van de Grondwet moesten 67 leden van de Kamer voor het ontwerp stemmen, wil men het zien aangenomen. Dat was dus ruimschoots het geval. Tegen stemden alleen de C. P. N„ de St. G. P. en de A. R. heren Schouten, Terpstra, Roosjen en Verkerk. Bij de aanvang der vergadering werd het wetsontwerp: Voorlopige regeling inzake het Nationale Plan en Streekplan nen, dat een dag te voren door de Kamer was behandeld, z. h. st. aanvaard. Een amendement Maenen (KVP) beogend om de benoeming van leden in de provinciale commissies niet te onderwerpen aan het advies van het Nationale planbureau werd aanvaard met 48 tegen 19 stemmen. Een amendement-Groen werd na een kleine wijziging door de minister overgenomen. F. S. Een dure handtekening. Truman had heel wat bekijks van democratische en repu blikeinse kopstukken, toen hij zijn naam zette onder de wet, waarbij een bedrag van 3.248.500.000 dollar wordt beschikbaar gesteld voor de Marshall-hulp. Toen de electrische trein, die om 18.08 uur uit Utrecht was vertrokken in de richting Arnhem ter hoogte van station „De Klomp" was gekomen, merkte de wagenbestuurder op zijn instrumenten bord, dat er iets haperen moest aan een der treinstellen. Hij bracht onmiddellijk de rem in werking. Het treinpersoneel constateerde, dat er brand was uitgebro ken onder de bagage-afdeling van het achterste treinstel. De vlammen, die ver gezeld gingen van een hevige rookont wikkeling, konden door het ijlings toe schietende stationspersoneel van „De Klomp" met blusapparaten gedoofd wor- en, zodat erger voorkomen werd. Met i en kwartier vertraging kon "e rels oortgezet worden. De oorzaak was ver moedelijk gelegen in het vastlopen van een remblok. Gisterenmiddag omstreeks vier uur is «en 8-jarige jongen bij het baden in de Houthaven te Amsterdam, verdronken. Twee uren later eiste het water een tweede slachtoffer. Zwemmend in het Schinkelkanaal werd een 13-jarige jon gen overvallen door een hartverlam ming. tengevolge waarvan ook hij ver dronk. Koning Leopold van België zal a.s. Vrijdag te Rome aankomen als H. Jaar- belgrim. Hij zal met zijn gemalin, prinses de Réthy. en zijn vier kinderen door de H. Vader in audiëntie worden ontvangen. Op no. 10897 is een prijs van 20.000 «^Vallen. Uit de overzichten, welke door het Economisch Instituut voor de Midden stand zijn gepubliceerd met betrekking tot de omzetverloop in de detailhandel in April J.L kan worden afgeleid, dat de omzetten in vrijwel alle branches, hoger waren dan die in de voorafgaande maand. Hiertoe heeft de omstandigheid, dat de Paasdagen dit jaar in April vielen, in be langrijke mate bijgedragen. Ook het feit, dat de betrokken maand een Zaterdag meer telde dan Maart j.l. is van invloed geweest. Opvallend is echter het verschijnsel, dat in zeer veel branches de April- omzet'ten in 1950 lager waren dan die in 1949. Voor een deel zal dit moeten worden toegeschreven aan de uitermate ongunstige weersomstandigheden in April van het lopende jaar. Vastgesteld kan worden dat o.m. in de detailhandel in textiel de omzetten, ten opzichte van de voorafgaande maand vijf pet. stegen. Ook waren de omzetten ge middeld hoger dan die in April 1949. Toch was dit laatste geenszins een algemeen verschijnsel, hetgeen duidelijk hieruit blijkt, dat van de deelnemers aan de om- zetstatistiek voor deze branche niet min der dan 41 pot. van het totaal aantal lagere omzetten noteerde dan in de cor responderende maand van 1949. Vooral in de grote zaken was enige daling waar neembaar. De detailhandel in schoeisel ondervond in sterke mate de invloed van de on gunstige weersomstandigheden, waardoor de extra omzet in de week vóór Pasen voor een groot deel verloren ging. De geldomzetten waren in deze branche 30 pet. hoger dan in Maart j.l. maar konden niet de hoogte bereiken van die in April 1949. Ongunstig was het omzetverloop in April j.l. in het banketbakkersbedrijf. Wel was ook hier ten opzichte van Maart enige omzetstijging waar te ne men, maar ten opzichte van de gelijk namige maand in 1949 werd een om zetdaling geboekt van niet minder dan 18 procent. Bij de detailhandel in tabaksfabrikaten nemen van de verkoop van tabak naar die van sigaren en sigaretten. De totale (Van onze Brabantse correspondent). Enkele luchtige speelzalen heeft het Katholiek Kindertehuis St. Antonius te Boxtel er bij gewonnen, terwijl het aan tal bedden van 84 op 97 kon worden ge bracht. Deze uitbreiding zal de Katho lieke Kinderuitzending in het bisdom Haarlem, bezitster van dit tehuis, in staat stellen in plaats van ongeveer 2900 thans aanzienlijk meer dan 3000 kinderen Jaarlijks uit te zenden. En het zijn fraaie lokalen, deze speel zalen. Ze werden zó gebouwd, dat ze als het ware licht, lucht en zon naar zich toetrokken en door vrolijke- wand schilderingen met sprookjesfiguren zul len de kinderen in een prettige en eigen sfeer huizen. Dit laatste is trouwens de gehele opzet der instelling. En een kleuterkoloniebuis te Castricum aan de voet der duinen acht hij eveneens iets zeer noodzakelijks. Voor Castricum is al een bouwfonds van 90.000 gevormd, maar nog vijf ton ontbreken. Zonder rijkssteun zal hier dus niets te bereiken zijn. Tenslotte spoorde de voorzitter de ter gelegenheid van de opening der nieuwe speelzalen aanwezige afdelingsbestuur ders aan, geregeld contact te onderhouden met de ouders en de geneeskundige dien sten, maar vooral hun werk te willen zien als een vorm van apostolaat. De arts van de kinderkolonie, dr Went- holt, toonde ons hierna de inrichting van het huis. Hoe er speciale zorg wordt be steed aan voetbaden en douches, hoe er een aparte „kamkamer" en een medische onderzoekkamer is en hoe zich bij elke TT r~. onaei zuexvivaTiieT is tui nue aui uy N,Vl ga,at uitzending van j slaapzaal een kamertj€ bevindt voor de zwakke kinderen, die het door familie omstandigheden moeilijk hebben. Zij ko men uit alle rangen en standen. In dit paradijsje kunnen ze naar hartelust spe len. Het kind kan zich hier volledig ontspannen; als het zenuwachtig is, komt het hier tot kalmte en als het mager is, krijgt het hier stevige leden en een blos op de wangen. In groepjes van twaalf trekken ze er met hun geleidsters op uit en bij slecht weer kunnen ze nu in de nieuwe speelzalen hun verpozing vinden. wachthoudende zuster- Het is alles up-to- date geregeld. De uitzending geschiedt op medische of sociale indicatie. Zij heeft betrekking op jongens en meisjes van 514 jaar en duurt, zes weken, maar kan door de ko lonie-arts tot drie maanden worden ver lengd. De financiering wordt gevonden in sub sidies van rijk, provincie en gemeente, j terwijl de ouders bijdragen naar draag-1 kracht. Zo is deze kinderkolonie, onder leiding van directeur De Lange en van j tot een Gen.-majoor Kotikof, de man, die de vroegere geallieerde Kommandantura met zijn veelvuldige veto's ten gronde heeft gericht, is van zijn functie als Sovjet-commandant van Berlijn ont heven. Hij zal worden vervangen door Sergei Iengin, een burger. Dit laatste zou, zo menen Westelijke waarnemers, de eerste vingerwijzing kunnen zijn in de richting van een algehele „de- militarisatie" van de Russische be stuurscommissie. Ook de vertegenwoordigers van de Sovjet-Russische controlecommissie in de Oost-Duitse provincies Thüringen, Bran denburg en Saksen zijn van hun functie ontheven en zullen naar Moskou terug keren. De Franse regering heeft Italië, West- Duitsland en de Benelux-Ianden voorge steld, op 20 Juni a.s. de besprekingen over het plan-Schuman te beginnen, aldus is te Parys bekendgemaakt. Daar is dan de nieuwe indeling van de voetbal-competitie aangenomen. De bonds vergadering was er nogal rustig bij en kwam ook in betrekkelijk korte tijd tot een besluit. Wij geloven dat het besluit om die vergadering van 25 April tot 3 Juni uit te stellen, in het voordeel van de bond en zijn rapport heeft gewerkt. De ge moederen zijn bedaard en de sympathie voor het bondsvoorstel is toegenomen. Tenslotte moest er wel iets gebeuren, daar was de grote meerderheid in de K. N. V. B. het wel over eens. En het rapport van de commissie-Burgwal be vatte dan ook waarschijnlijk wel het minst kwade van alle voorstellen. Opmerkelijk was ook de rust in de pers; zo druk als het voor 25 April was, zo stilletjes was het voor 3 Juni. Zelfs op onze brave „Tribune" werd er geen spijker over ingeknald. In feite veranderde er tussen 25 April en 3 Juni niets. De bezwaren tegen de nieuwe indeling bleven bestaan. Toch maakte het voorstel-Burg wal de grootste kans om te worden aangenomen. Im mers: zou het zijn verworpen, dan stond daar zo'n massa tegenvoorstellen aan de andere kant dat daarover tóch geen meerderheid zou vallen. Vermits het K. N. V. B.-bestuur zijn voorstel er met beslistheid dóór wilde halen, stond men voor de keuze: een vernieuwing volgens het rapport-Burg wal óf een bestendiging van de oude toestand. En men koos dan het voor- stel-Burgwal, op het nippertje, maar voor veien was het toch niet zó'n grot» verrassing. Zo was er dus in feite niets althans bitter weinig veranderd. En dat kon men dus zien aankomen. Vandaar de publi catie-rust. Wij zouden dezelfde oude spijkers in het „Tribune"-hout hebben moeten slaan; nieuwe waren er niet, want er was geen enkel veranderd as pect. Vandaar de sfeer van lauwheid allerwegen, waarin tenslotte de beslis sing viel. Aan die lauwheid was wellicht ook de tropen-temperatuur niet vreemd. En nu gaan we in de nieuwe compe titie-indeling nota bene nóg langer voet ballen. De uitbreiding van de afdelingen zal tot méér hitte-voetbal leiden. En van een verplichte seizoen-sluiting op 15 Juni hoort men niets. O.i. moest het voetbal-seizoen reeds op 1 Juni sluiten. Maar dan ook dwingend en zonder uit zonderingen. Dat zou het voetbal, maar vooral alle sporten in het algemeen, méér goed doen. SUPPORTER. De voorzitter van het hoofdbestuur, notaris J. Anten, vertelde gisteren in zijn I directrice Lambo uitgegroeid openingsrede iets over het ontstaan van model-tehuis, deze kinderkolonie. In de oorlog werd het gebouw door de Duitsers gevorderd. Bij de opening van de nieuwbouw wa- slotte werd het op vordering van het Militair Gezag, voor N.S.B.-kinderen ge bruikt Toen het complex in 1946 aan de eige naren terugkwam was het totaal uitge woond en bleek de inventaris verdwenen te zijn. Langzaam werd alles hersteld en in 1949 besloot men over te gaan tot het bouwen van nieuwe speelzalen en het zetten van een verdieping op een der vleugels. Met de gehele herbouw was an derhalve ton gemoeid. Rijkssteun werd bij deze gelegenheid niet ontvangen en het is te begrijpen, dat de stichting diep in haar beurs moest tasten. Toch is voorzitter Anten vol goede moed, want hij vertelde van plannen om het tehuis in Dieren te herbouwen om prae-t.b.c.-kinderen te kunnen herbergen. lijk adviseur van deze diocesane Kinder uitzending, dr Banning, hoofd-inspecteur der Volksgezondheid in ons land en dr Van Weezemael, inspecteur der Volks gezondheid in N.-Brafo-ant. geldomzetten waren in April wel iets i£ateföök door' de eeallieerden en ten fen o a- aanwezig mgr v. Hussen, geeste- hoger dan die in Maart ji„ maar ble- geallieerden en ten lijk a<ïv,„Mlr „a„ rip7p diocesane Kinder ven toch lager dan de omzet in de over eenkomstige maand van 1949. Tiet kruideniersbedrijf stemden de geldomzetten over de verslagperiode niet 2e j ?A Tevredenheid. In het slagers- bedrijf waren de geldomzetten gemiddeld 6 pet hoger dan die in Maart j.l. en 38 pet boven het peil van 1949. De daling van de omzet ten opzichte van April 1949 bedroeg voor de detailhandel in chocola de- en suikerwerken 12 pet., terwijl de omzet in de branche: aardappelen, groen te en fruit 20 pet. hoger was. Bij de zui velhandelaren bleef de verkoop van eieren beneden de verwachting. De familie T. de B., te Geefsweer, na bij Delfzijl, kwam tot de ontstellende ontdekking, dat de kinderwagen, die een ogenblik onbeheerd buiten stond, in een sloot was gerold. De zich daarin bevin dende baby van 3 maanden was reeds verdronken toen men de wagen uit de sloot had getrokken. I X;..'- V Ül 1' TTi 1 (Van onze correspondent). 't Eeuwenoude vissersplaatsje Spaam- dam stond gisteren in het teken van een wel zeer bijzondere gebeurtenis KI. de onthulling door Prinses Marijke van een door de Haagse beeldhouwster Grada Rueb vervaardigd gedenkteken voor „Peter, de kleine held van Haar- tut1"' een legendarisch jongetje uit de Middeleeuwen, dat eens de Spaarndam- tnerdijk en de polder voor overstro ming zou hebben behoed door zijn vinger te steken in het lek van de dijk waar het water doorheen sijpelde. was slechts enige verschuiving waar te jriimen'England hefzStóld^ istnjd van het Nederlandse volk tegen het water en het werd een dankbaar ob ject voor het Amerikaanse boek „The Silver Skates", van Mary Mapes Dodge. Dit alles is tenslotte voor de Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelingenverkeer aanleiding geworden, deze legendarische figuur vorm te geven in een fraai bronzen mo nument op zwart marmeren voetstuk, en dat aan de Nederlandse jeugd als voor beeld en symbool op te dragen. Het was een waarlijk oer-Hollandse aanblik, toen tegen vier uur het konink lijk jacht „Piet Hein" het eeuwenoude haventje van Spaarndam binnenvoer. Koningin Juliana wandelde met de prin sesjes Margriet en Marijke en klein ge volg tussen de oude huisjes de Woerder Sluis op. Nadat de Koningin en het offi- ciële gezelschap in een open tent hadden plaats genomen; een allerliefst Marijke spelend aan haar voeten, stelde burge meester Cremers prinses Margriet voor aan vier kleine Spaarndammertjes, die de grote eer genoten met haar de plech tige onthulling te mogen verrichten. Dr. L. N. Deckers, voorzitter van de A.N.V.V. sprak alle aanwezige kinderen toe. Marijke was niet onder de indruk Intussen dribbelde de kleine Marijke druk heen en weer voor de voeten van de hoge gasten. Eerst speelde ze osten tatief met de tas op moeders schoot en daarna met een zwart zakkammetje. En toen ook hier de aardigheid af was en haar vrijheid van beweging ietwat protocolair werd beknot, liep ze naar moeder, hief de beide armpjes naar haar omhoog en zei zo hard, dat ieder een het wel moest horen: „Laten we nu maar weer naar de boot gaan, ik vind er niets aan!". Het was een aller- vermakeljjkst incident op de hoge Woerdersluis en speciaal de honderden kinderen genoten er van met volle teugen! Intussen had dr. Deckers Prinses Mar griet bij de hand .genomen en samen met de vier andere kinderen verwijderde ze het grote witte laken van het monument. Ter beloning ontvingen zij van dr. Dec kers elk een grote plak chocolade, i Burgemeester Cremers aanvaardde met een korte rede het monument namens de gemeente Haarlem. De „Piet Hein" stoomde later in de avond via Spaarndam weer op naar haar vaste ligplaats in de Amsterdamse haven. Overstapje, conducteur! Deze reuzenvliegboot van de Amerikaanse Marine bracht 105 adelborsten tegelijk naar Miami, waar het toestel voor de kust neerstreek. De passagiers mochten toen in motorbootjes overstappen. (Van onze Haagse redactie) Hedenmorgen te acht uur is de portier van het Hongaarse gezantschap te Den Haag, de heer George Frank, met zijn vrouw en twee kinderen van resp. zeven jaar en acht maanden, onder toezicht van de Haagse politie uit het gebouw van het gezantschap gezet. De heer Frank was reeds sedert ruim 10 jaar aan het Hon gaarse gezantschap als portier verbonden. Op 31 Mei j.l. 's middags 12 uur kreeg hij van de gezant, de heer Bölöni, plotse ling bericht, dat hij naar Hongarije moest terugkeren. De heer Frank, die de gevol gen bij zijn terugkeer in Hongarije zeer goed begreep, weigerde te gaan. Naar ons werd medegedeeld, hield deze terugzen ding verband met een zuivering, waarbij de leden van het gezantschap opdracht kregen actief lid te worden van de com munistische partij. Er hebben zich namelijk aan de Hon gaarse legatie reeds drie van deze geval len voorgedaan. Eerst verdween de lega- tieraad, de heer Polonyi, plotseling met vrouw en kinderen naar Zuid-Amerika. Verleden jaar nam de handelsattaché de heer Brödy, ontslag, die in April j.l. met zijn vrouw naar Zuid-Afrika vertrok. On geveer een maand geleden volgde de secretaresse der legatie, mej. Pongracz, dit voorbeeld. De heer Frank kreeg 24 uur Prinses Margriet onthulde gisteren in Spaarndam het monument ter ere van gieter", die een hele nacht lang met zijn duim een gat in de dijk dicht hield en zo Haarlemvoor over stroming behoedde. Links: de aankomst van dt Koningin met Margriet en Marijke. Rechts: Margriet bij dt mthuUitw- Het memorandum van Trygve Lie, se cretaris-geperaal der V.N., inzake een 20- jarige vrede heeft in Amerika, gelijk reeds bericht werd, slechts matige bijval gevonden, met name wat betreft Lie's voorstel, dat de Veiligheidsraad In een speciale bijeenkomst, krachtens art. 20 van het charter, de bestaande geschillen nogmaals onder de ogen zal zien. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, heeft naar aanleiding van dit plan verklaard, uiter mate sceptisch te staan tegenover deze poging, zolang de Sovjet-Unie in haar huidige houding volhardt. De Russische houding in de Veiligheidsraad en andere organen der Verenigde Naties, naar aan leiding van de niet-toelating van Com munistisch China, beschouwde hij als een obstructie. De minister verwierp Lie's vredesplan niet, in zoverre de Verenigde Staten steeds bereid bleven tot onderhandelen. Maar Acheson zag in de huidige omstan digheden alleen een militair machtig ge organiseerde vrije wereld in staat om werkelijk vruchtbare onderhandelingen te kunnen openen. In diplomatieke kringen te Lake Suc cess maakt men hieruit op, dat de Wes terse landen niet eerder bereid zijn met de Sovjet-Unie te onderhandelen, dan nadat zij hun militaire krachten volledig hebben opgebouwd en gecoördineerd. Het gevolg hiervan zou, bij blijvende afwezig heid der Russen in de Veiligheidsraad, zijn. dat dit voornaamste orgaan der Ver enigde Naties zou zijn lamgelegd. de tijd om het legatiegebouw te verlaten. Hij weigerde dit echter, daar hij zijn meu belen wilde meenemen en daar hij boven dien nog een vordering had op de Hon gaarse staat wegens achterstallig loon. De gezant wees de heer Frank in een brief op een verordening van de Hongaarse staat, volgens welke hij door het niet gevolg geven aan het bevel tot terugkeer, een vreemdeling was geworden, die niet meer behoorde tot het Hongaarse staats verband en deswege het gezantschapsge bouw had te verlaten. Daarom riep de gezant de hulp in van het departement van Buitenlandse Zaken. De heer Frank heeft toen de minister om asyl gevraagd en tevens onderdak verzocht. Hij kon zijn meu bels meenemen en hedenmorgen om 8 uur kwam een verhuisauto naar het gezantschapsgebouw en werden de meubelen ingeladen om opgeslagen te worden. Reeds spoedig verliet de heer Frank met de beide kinderen en zijn vrouw het gebouw aan de Oranjestraat Zij vonden een voorlopig onderkomen bij buren. Vermeldenswaard is nog de verklaring van de heer Frank, dat hij de laatste tijd I moeilijk het gezantschapsgebouw kon verlaten, daar men het slot op de voor- jdeur had veranderd en hem geen nieu we sleutel was verstrekt. Bij de verhui zing werden enkele Haagse politieman nen, die buiten toezicht hielden binnen geroepen om moeilijkheden te voorko men. Van verschillende zijden is aan Van ëlLf3 ZIJJï, overwinnin:g in de wedstrijd Bordeaux-Parijs gevraagd of het in zijn bedoeling ligt deel te nemen aan de Tour de France. Zelf gaf hij daarop een ont wijkend antwoord, maar de heer Dries- sens, de directeur van de fabriek, waar voor hij rijdt, verklaarde dat Van Est zeker dit jaar niet in de Rondé zal uit komen. De Brabander heeft nog veel t« leren op het gebied van étappewedstrij den en bovendien denkt hij aan het we reldkampioenschap achtervolging. Zijn. kansen hiervoor staan (gunstig en we moeten hem die geven. Over een of twe« jaar wellicht zou hij aan de Ronde kun nen deelnemen maar niet eer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1