Engeland weer in Labeur sterk gekant tegen een Europees par] einent isolement Rode vredesconferenties en haar waarde Wet op huren (huurverhoging) komt nu naderbij Negerpriesters in ons land Missie aan Goudkust hun trots srr lrlE° Parades in het Oosten maar Engeland tegen eenheid in JV.-Europa ALLES VOOR VREDE Omzetbelasting op sigaretten wordt hoger Dreigende ramp voor Baraeveld ~wm Ruim 2000 ha. bos en heide jaarlijks een prooi der vlammen Dinsdag 13 Juni 1950 v. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v.. Frankrijk verder iveg dan Australië Militaire parades in het Oosten jagen het Westen schrik aan Oorlogsinvalide krijgt zijn huis (f Schoon is de daad! NDER DE O U P E Verried „Tante Bertlia Joden? WEERBERICHT ."L'La*" J Oosl-Duitsland bouwt nieuwe luchtvloot op Wassenaarse woonruimte- kwestie opgelost JJ Steeds nieuwe gevallen van pseudo-vogelpest at lange tijd in Baraeveld ge vreesd werd is een feit geworden. De op de me stbe drijven uitgebroken pseudo-vogelpest, lieeft men niet tot deze bedrijven beperkt kunnen hou den, ofschoon het pluimvee van de aangrenzende bedrijven vernietigd werd. msmmrn 8ÉMB „DE SIGAAR" Onderhoudskosten uil bespa ringen Moeilijk werk Het opperhoofd en het ei Huur-adviescommissies Huurbescherming Opnieuw zes jaar geëist DE MENS IS BIJNA IN ALLE GEVALLEN DE „BOOS DOENER" De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Veranderlijke bewolking met enkele verspreide onweersbuien. Zwakke tot matige wind. hoofd zakelijk uit Westelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. Woensdag 14 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21,01 uur; maan op 2.52 uur, onder 20.41 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 114. De Britse socialistische partij heeft gisteren verklaard, dat zij zich krachtig zal verzetten tegen voorstellen, die de instelling van een Europees parlement met wetgevende bevoegdheden en het overdragen van grondwettige be voegdheden aan een in te stellen internationale gezagsautoriteit beogen. Zij meent, dat Europese eenheid tot stand moet komen door samenwerking tussen verantwoordelijke regeringen, die hiertoe vrijwillig overgaan. „Wij kunnen niet inzien, dat Europese eenheid op zichzelf iets is, waarvoor de nationale belangen moeten wijken", aldus de verklaring. „Engeland is niet slechts een klein dicht bevolkt, eiland ter hoogte van de west kust van het Europese vasteland", aldus wordt gezegd: „het is ook het zenuw centrum van een over de gehele wereld verspreid gemenebest, dat belangen heeft op elk vasteland. In elk opzicht (behalve in dat van de afstand) staan de Britten dichter bij hun landgenoten in Australië en Nieuw-Zeeland. dan bij de inwoners van het Europese vasteland." „De economische gesteldheid van de landen van het Britse gemenebest vul- len die van Groot-Brittannië aan op Gen wijze, welke nimmer kan worden be reikt in het Brits-Westeuropese handels verkeer." .Europese eenheid moet Groot-Brittan nië in staat blijven stellen in Engeland zelf zijn politiek van volledige werkgele genheid en maatschappelijke rechtvaar digheid uit te voeren. De samenwerking tussen Groot-Brittannië en de rest van Europa mag de Britse regering er niet van weerhouden controle te blijven uit oefenen over de Engelse economie. Euro pese eenheid mag de positie van Groot- Brittannië als zenuwcentrum van het ge menebest en als bankier van het sterling- gebied niet in gevaar brengen." Het partijbestuur verklaart verder nog, dat het tot stand komen van volledige economische eenheid in West-Europa „uit gesloten is. daar hiermede een niet te verwezenlijken graad van gelijkvormig heid der binnenlandse politiek van de betrokken staten gepaard zou moeten gaan". „Evenmin moet de Europese samenwer king zijn gericht op het vormen van een neutraal geografisch blok. De z.g. „derde macht" moet worden tót een zich over de Op het rode Pinkstercongres heeft de plv. premier van Oost-Duitsland. Walter Ulbricht, reeds,- te kennen gegeven, dat de „Vrije Duitse Republiek" van plan was binnenkort weer een grote Duitse lucht vloot op te bouwen. Ofschoon dergelijke plannen uiteraard in strijd zijn met het wapenstilstandverdrag, dat in Mei 1945 1.e Berlijn tussen de geallieerde mogend heden en het verslagen Duitsland werd gesloten, laten de rode machthebbers van Oost-Duitsland in samenwerking met hun Sovjet-Russische beschermers er blijkbaar geen gras over groeien. Dezer dagen is een groot aantal vroe gere Duitse oorlogsvliegers uit Moskou in Oost-Duitsland gearriveerd. Zij waren gedurende de oorlog door de Russen krijgsgevangen gemaakt en hebben thans in de Sovjet-Unie een „speciale training" ondergaan. Zij zijn bestemd om als de eerste piloten der nieuwe Oost-Duitse luchtvloot op te treden en bovendien als Instructeurs. gehele wereld uitstrekkend politiek ver bond tegen het totalitarisme, onverschil lig waar dit wordt aangetroffen." Bedenkingen tegen het plan Schuman Het plan-Schuman tot samensmelting van de Westeuropese steenkool- en staal- productie wordt verwelkomd als „een op wekking van critiek belang, die de socia- listen als eersten zullen verwelkomen, maar het partijbestuur waarschuwt, dat alle industrieën, die betrokken zijn in het organiseren van de productie op Europe se schaal, in haar eigen land onderwor pen moeten zijn aan de leiding der rege ring. Anders zou een regering, die zekere verplichtingen in een internationale or ganisatie heeftaanvaard, geen middelen vinden om deze uit te voeren," aldus meent men. Voorts acht men het gevaar aanwezig, dat de privé-industriëlen, evenals in het verleden, beperkende kartels oprichten in de Europese zware industrie en dat zij het plan-Schuman ten bate van eigen be langen misbruiken. De Franse minister van buitenlandse zaken. Robert Schuman, toonde zich „ver. baasd" ovver deze verklaringen. Hij zeide te menen, dat noch de labour-afgevaardig- den in het Lagerhuis, noch de regering „een zo negatief standpunt" zullen inne men als het bestuur van de labóur-partij. Hij kan moeilijk geloven, dat dit het laatste woord van de labour-partij in deze kwestie is. Serrarens, de Nederlandse afgevaardig de bij de 33ste internationale arbeidscon- ferentie te Genève heeft gezegd, dat de arbeiders een stem moeten hebben bij de uitvoering van het plan-Schuman, welks belang hij „even groot, zo niet groter" achten dan dat van het plan-Marshall. De laatste tijd worden op verschil lende plaatsen door de communisten internationale „vredesconferenties" be legd, waarop de Sovjet-Unie en haar satellieten als strijders voor de vrede worden verheerlijkt en de Westelijken als oorlogsophitsers gebraiÉJmerkt. Gis teren heerste er op het vredescongres te Wenen verlegenheid, daar de voor aanstaande Oostenrijkse atoomgeleer de prof. Hans Thirring een verstandig woord sprak en op onverbloemde wijze de vredeswil van Moskou in twijfel trok. Prof. Thirring deed een beroep op de afgevaardigden der volksdemocratieën, er toe mede te werken, dat hun leiders „het recht voor alle volken zouden eer biedigen om de regeringsvorm te hand haven. die deze volken zelf hebben ge kozen. Voorts wenste hii van Moskou en zijn satelieten „tastbare bewijzen van hun eigen humaniteit" Hij verzocht de Sovjet-Unie haan: permanente veto te gen het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk op te geven. „Dit zou een schitterende bijdrage tot de vredesge- dachte zijn", aldus Thirring. Tevoren had de professor verklaard: „U moet begrijpen, dat millioenen be zorgde mensen weten, dat er in de Sov- Ged. Staten van Zuid Holland hebben uitspraak gedaan in een woonruimte kwestie, die in Wassenaar de gemoederen nog al heeft bezig gehouden. In de Ur- sula-kliniek aldaar wordt n.L een oor logsinvalide verpleegd. De man is ver lamd en zou gedoemd zijn zijn hele le ven in een ziekenhuis door te brengen. Hij Is echter met een verpleegster in het huwelijk getreden, zodat hij nu in een eigen woning verpleegd kan worden. De medewerking van B. en W. van Wassenaar werd ingeroepen die een w„- ning voor hem vorderde aan de Witten- burgerweg. De eigenaresse van dithuis de N.V. Wassenaarse Bouw- en Handels Mij, tekende echter bij Ged. Staten ver zet aan tegen het vorderingsbesluit. .a. was zij van mening, dat de "stan,„„rH!L de Wittenburgerweg omlaag zou w°r°.. gehaald als de oorlogsinvalide met J echtgenote in het huis zou trekken. ueci. Staten hebben dit verzet evenwel on|;e- grond verklaard temeer daar het Minis terie van Oorlog zich voor de huur garant stelde op voorwaarde, dat een ritmeester- leerling van de hogere krijgsschool, die juist uit Indonesië gerepatrieerd is, mede bewoner zou worden. Schoon is de daad, die vrij van eigenbaat: volbracht; de mens gezondheid, lust en levensvreuaie geeft. De liefde zelf en heeft geen schoner taak op aard. Zij Is t volbrengen waard! Zo zij in ieder huis Een warm en dankbaar hart. Dan opent zich een sluis Voor hulp aan 't Rode Kruis. Schoon is de daad die vrij van eigenbaat: volbracht: de mens gezondheid, lust enij en levensvreugde geeft; De liefde zelf en heeft geen schoner taak op aard Zü is 't volbrengen waard! In aansluiting aan ons bericht, dat de regering voornemens is de sigaren tij delijk vrij te stellen van de 3% omzet belasting vernemen wij nog, dat in het desbetreffend wetsvoorstel tevens zal worden voorgesteld de omzetbelasting van de duurdere sigaretten te verhogen. Doel van deze maatregel is, de verhou ding in belastingdruk op sigaren en siga retten meer in overeenstemming te bren gen met die van 1939 en bovendien de vereiste budgetaire compensatie te ver krijgen voor de vrijstelling van de si garen. jet-Unie en in de volksdemocratieën zui ver militaire organisaties bestaan en dat woordvoerders van deze landen een meedogenloze campagne voeren tegen de regeringen van de rest van de wereld. „Elke eerste Mei kan de wereld met verbazing kennis nemen van foto's erf berichten over enorme militaire para des in Oost-Europa met de modernste tanks, bommenwerpers, vlammenwerpers en andere wapens. Is het dan te verwon deren, dat de bevolking van het Westen, geïntimideerd door dit sabelgekletter. weinig vertrouwen kan stellen in een vredesaanbod van het Oosten?" De Tsjechoslowaakse minister van volksgezondheid, Plojhar, trachtte na snel overleg met de Russische afgevaar digde de pijnlijke situatie te verzachten met te verklaren, dat noch Rusland, noch de andere Oost-Europese staten „een stap over hun grenzen zouden doen voor een aanvalsoorlog". Op de andere pun ten, cjie prof. Thirring had aangehaald, ging Plojhar wijselijk niet in. Volgens mededelingen van officiële zijde, breidt de pseudo-vogelpest te Bar- neveld zich uit als een olievlek. Alle pluimvee in een gedeeelte van Barne- veld moet opgehokt worden, terwtji honden en katten vastgehouden moe ten worden. Honden en katten, weiae toch loslopen, worden doodgeschoten. Loslopend pluimvee wordt in beslag genomen en eveneens vernietigd. Of Enorme rookwolken verschenen gistermorgen aan de strakblauwe hemel boven de overkant van het IJ te AmsterdamNoch de brandweernoch de politie kon aan de talrijken, die uit de hoofdstad en van buiten opbelden, enige inlichtingen geven, want.... er was geen brandmelding binnengekomen. Een nader onderzoek wees uit, datóOOO liter afvalstof, olie en traan, bij de Centrale Baggerplaats van Amsterdam opbrandde. Tot een der dingen, welke na de oor log bijzonder duur zijn geworden, be hoort o.m. het „steek eens op". Vooral in dien hij daarbij in zijn sigarenkist:e moet tasten, is de gulle gever „de sigaar". De laatste week is er een zware pijp gerookt door de diverse instanties, hoe de sigaartjes goedkoper aan de man de dames plegen deze nog niet te roken gebracht kunnen worden. Want hier staan grote belangen op het spel. Wij denken aan de fabrikanten, de werknemers in de fabrieken, de winkeliers en de rokende cliënten zelf. Nu zegt men, dat het roken goedkoper zou zijn, als er maar geen belasting was. Zulks nemen wij terstond aan en durven zelfs te beweren, dat het hele leven goed koper zou zijn, wanneer de fiscus geen roet in het eten gooide. Maar ja, de staat, provincie en de gemeente zeggen terecht, dat, ook bij hen de schoorsteen van niets niet roken kan. Om de sigarenfabrikanten tegemoet te komen, heeft nu minister Lieftinck be sloten om de 3 omzetbelasting op de sigaren voorlopig te laten vervallen men ziet, minister Lieftinck is tenslotte de kwaadste niet daar het momenteel niet mogelijk is de banderolle-belasting te verlagen in verband met de overeen komst met de Benelux-landen. Binnen af zienbare tijd bestaat echter de mogelijk heid, dat in overeenstemming met de Be nelux-landen de banderolle-belasting wel wordt verlaagd. Op die manier zou on danks de Benelux het roken van sigaren minder lux worden. In elk geval schijnt de geste van mi nister Lieftinck niet onaardig. Hij kan trouwens het beste de omzetbelasting la ten vervallen, daar er bij te veel belas ting toch geen omzet zou zijn. Maar hoe moet dat nu, als de banderol- le-accijns verlaagd is? Komt er dan wel omzetbelasting? Zo'n zet zou de omzet, naar w« vrezen, niet ten goede komen, tenzij de verla ging enerzijds beduidend groter zal zijn dan de verhoging anderzijds. Het voor delig verschil zal dan toch groter moeten zijn dan, wat wij noemen, „een sigaren- centje". Anders wordt de sigaar onherroepelijk „de sigaar". ANALYST Het ligt in bedoeling de voorgestelde huurprijsregeling en de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting zo spoedig mogelijk na de aanvaarding van de desbetreffende wetsontwerpen door de Staten-Geneïaal in werking te doen treden. Hoewel de regering erkent,, dat de voorgestelde huurwet haar grondslag vindt in buitengewone omstandigheden, heeft zij er bezwaar tegen haar geldigheidsduur bij voorbaat aan een bepaalde termijn te bin den. Wellicbt zal, naarmate de situatie zich ontspant, een aantal voor schriften, hetzij voor alle onroerend goed, hetzij voor bepaalde categorieën daarvan, kunnen vervallen. Aldus schrijft de regering in haar memorie van antwoord inzake de wet op de huren. INSTELLING van HUUR ADVIESCOMMISSIES Met betrekking tot de grootte van de voorgestelde huurverhoging wordt o.a. opgemerkt, dat het percentage 15 nietzonder mee.' uitkomst is van een berekening van de gestegen exploita tiekosten van gebouwd onroerend goed. Het is mede beinvloed geworden door algemene overwegingen van loon. en prijspolitiek en het is onder invloed daarvan krap berekend. Ware het gevaar voor verstoring van de loon- en prijspolitiek niet aanwezig geweest, dan zou wellicht een hoger percentage zijn voorgesteld. Hij de berekening van de stijging der onderhoudskosten is uitgegaan van de gedachte, dat thans evenveel aan onder houd zou worden gedaan als voor de oorlog het geval was. Het is evenwel dui delijk, dat hiervan geen sprake is en ook na de huurverhoging nog geen sprake zal zijn. Nu de positie der huurders dop>r de schaarste op de woningmarkt zoveel zwakker is geworden, nemen eigenaren in het algemeen uitgaven voor het op- (Van onze correspondent) Vlif negermissionarissen van de viertal negeropperhoofden. Z« maken deel uit van een groep en zijn nu de gasten Cadier en Keer te Oosterbeek. We heb- Üen de Priesters, van H. Mis Cadier en ben de pricmwo» vis_a dag in Volendam een Ple°™is.ever opdroegen. bereid gevonden iets over het land waar zij vandaan komen te vertellen. In het Huis De Tafelberg te Ooster beek troffen wij hen bijeen. De priesters hebben ons verteld van hun ervaringen in de hun toevertrouwde districten, waar 20 millioen mensen wo nen. Van hen zijn er ongeveer 800.00U Katholiek en ruim 6 millioen Mohamme daan. De anderen zijn heidenen. Met ongeveer 16 inlandse priesters, die allen wereldheren zijn, en een aantal blanke priesters, bewerkt de Katholieke Kerk daar de heidense bevolking. Deze staat niet vijandig tegenover het Katho lieke geloof, voor zover het tenminste niet afgescheiden Mohammedanen zijn, maar zij kan niet gemakkelijk zich tot het Katholicisme keren, omdat dit een uitgesproken huwelijksmoraal huldigt. Het is bij de negers zo, dat de veelwij verij niet alleen is toegelaten, maar tot het goede gebruik behoort. In het gebied van de Goudkust, een ge bied van ongeveer 3 A 4 millioen inwo ners werken naast de inlandse priesters nog 120 Nederlandse priesters aan de kerstening van het negervolk. Men telt daar meer dan 700 scholen twee hogere burgerscholen en 5 kweekscholen. De toekomst is zeer hoopgevend. In al hun bescheidenheid spraken deze inlandse missionarissen weinig over het pioniers werk dat zij in deze landen verrichten temidden van het volk, waar uit zij zelf zijn voortgekomen. Zij zijn eenlingen, sterke en uitstekende figuren. Men kan dat opmaken uit het feit, dat nog geen 2 pet van de jongelui die het inlands se minarie bezoeken, tot het priesterschap komt. Het was voor hen een grote verrassing Europa te zien, Rome te zien en de H. Vader te mogen spreken. Maar Rome had op hen niet zo'n indruk gemaakt als Lourdes, zeiden ze. Vier opperhoofden vergezellen de pries ters op hun tocht door Europa. Zij spre ken ons aan in goed verstaanbaar Engels, dat zij misschien beter kennen dan wij, omdat zij onder de voogdij van het Engelse volk staan. Maar zij hebben tal rijke naïeve' ideeën en daarnaast bezitten ze een wonderlijke wijsheid. Een heeft in zijn hand en hij is daarvan niet te scheiden een scepter met een ivoren knop, die de vorm heeft van een ei. Wij vragen hem wat" hij ermee bedoelt. „Wel zegt hij. Een hand houdt dat ei vast, dat wil dus zeggen: Regeer niet met te straffe hand, want de hand, die het ei te straf zou vasthouden zou het breken. Maar een hand, die het ei niet te sterk drukt, kan er mee doen wat hij wil. Zo hebben wij bij onze stammen wel duizend symbolen". De opperhoofden hebben wij daarna op de Tafelberg achtergelaten, maar in de namiddag hebben wij met hen een bezoek aan de Mijlpaal gebracht, waar zij vol bewondering waren voor al het geen hier is samengebracht. Op het programma van de inlandse priesters staat ook een bezoek aan kar dinaal De Jong dat dezer dagen zal plaats hebben. I)e neger missionarissen met stamhoofd op „De Tafelberg hun bezoek aan Nederland. te gast tijdens knappen van leegkomende woningen niet meer voor hun rekening. Deze versobe ring in het ten laste van de eigenaren komende onderhoud levert voor hen een beduidende besparing op. De kosten voor z.g. achterstallig onder houd. voor onderhoudswerken dus, welke tijdens de oorlogs- én eerste vredesjaren noodzakelijk achterwege moesten blijven, zijn inde gegeven berekening van de lastenstijging niet verdisconteerd, Deze kosten moeten in de eerste plaats wor den bestreden uit de gelden, welke eige naren, zij het dan noodgedwongen, in be doelde periode op onderhoudsuitgaven hebben bespaard. Voor zover deze daar toe niet toereikend zijn, moet naar het oordeel van de regering naar andere mid delen worden omgezien. Een blijvende huurverhoging acht zij voor dit doel niet verantwoord. Bij woningwetwoningen is reeds een oplossing gevonden door enige verlenging bij de afschrijvingstermijn toe te staan. Bij particuliere woningen, waar in het verleden eveneens een reële af- schrijvingspolitiek is gevolgd, zou een geldelijke verlenging zijn te overwegen. Het bij de wet uitvaardigen van bin dende voorschriften voor de huurprijs berekeningen van nieuw te bouwen wo ningen stuit in de practijk op grote be zwaren. Het is inderdaad het voornemen van de regering als huurprijs van na de oor log zonder rijkssteun gebouwde wonin gen en bedrijfspanden te doen gelden de prijs, welke partijen overeenkomen. Het onderhavige wetsontwerp heeft niet in de laatste plaats tot strekking te bewerkstelligen, dat de verhuurder het onderhoud, hetwelk ingevolge het be paalde in het burgerlijk wetboek te zij nen laste komt, weer doet uitvoeren. Inderdaad ligt het in de bedoeling om bij algemene maatregel van bestuur ten aanzien van na de oorlog gerestaureerde en in huur verhoogde panden afwijken de regelen ten opzichte van de huurver hoging te stellen. In het gewijzigd ontwerp wordt voor gesteld in het rechtsgebied van ieder kantongerecht tenminste één huuradvies commissie in te stellen. Het ligt in het voornemen, dat in deze commissies de verschillende groepen van belangheb benden, met name de huurders en ver huurders, zullen zijn vertegenwoordigd. De taak der huuradviescommissies zal een drieledige zijn. In de eerste plaats dienen zij een huurder of verhuurder, dis zulks verzoekt, van advies omtrent de naar hun mening juiste huurprijs. In de tweede plaats brengen de huuradviescom missies op bevel van de rechter een rap port uit, bevattende alle inlichtingen, welke deze dienstig zal achten betrekke lijk een zaak, waarin hij ingevolge deze wet moet oordelen. In de derde plaats zul len zij aan de verhuurder die tot ont ruiming heeft gedagvaard, desverzocht een verklaring afgeven, waaruit blijkt, of de huurder het goed al dan niet heeft onderverhuurd. De regering acht het gewenst, dat voor de door de huuradviescommissie uitge brachte adviezen een zij het geringe vergoeding door de bezoeker aan de staat zal zijn verschuldigd. Aan de in het voorlopig verslag geuite wens, het inwinnen van een rapport der huurad- vieseommissies voor de rechter in geval van huurprijsvaststelling dwingend voor te schrijven, is door dt regering voldaan. Verschillende overwegingen hebben de regering er toe geleid in hel ontwerp de strafsanctie te laten vervallen. Uiteraard heeft bij het ontwerpen van een en ander de bedoeling voorgezeten te voorkomen, dat bij de huidige woning- schaarste huurders tiun woningen zou den moeten ontruimen, zonder dat daar- Bij de beantwoording van de in het voorlopig verslag gemaakte opmerkingen over de positie van de onderhuurder zou de regering willen vooropstellen, dat de onderhuurder een huurder is, die zich in wezen in geen enkel opzicht van andere huurders onderscheidt Uit het feit, dat ook de onderhuurder huurder is. vloeit voorts voort, dat hij aanspraak kan ma ken op huurbescherming tegenover zijn verhuurder, de hoofdhuurder. De vraag of naast de bestaande bepa lingen als gevolg waarvan de onderhuur der bescherming geniet een nieuwe be paling op zijn plaats zou zijn, krachtens welke de onderhuurder ook nog een zelfstandig recht op voortgezet genot van het onroerend goed tegenover de eigenaar-verhuurder zou kunnen doen gelden meent de regering ontkennend te moeten beantwoorden. De regering .erkent, dat er bezwaren aan verbonden zijn toe te laten, dat iemand een huis koopt, bewoond door een gezin, dat de woning minder drin gend nodig heeft dan de koper, en op die grond de woning doet ontruimen. Met name het in het voorlopig verslag geconstateerde feit, dat zulks in de practijk prijsopdrijving van panden tengevolge heeft, is voor hen aanlei ding geweest in het gewijzigd ontwerp een nieuwe bepaling op te nemen, waardoor dit euvel in de toekomst zal worden voorkomen. De officier van Justitie bij de bijzon dere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank, mr. J. Louet Féisser. eiste gistermorgen tegen de 52-jarige Rotter damse B M. K., bekend als „Tante Bertha", een gevangenisstraf voor de tijd van zes jaar met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten voor de tijd van tien jaar. Verdachte heeft drie jaar tn voor lopige hechtenis gezeten. In eerste aan leg was ze door het Rotterdamse B.G. tot zes jaar veroordeeld De bijzondere raad van cassatie verwees de zaak voor een nieuwe behandeling naar Amster dam. ïn zijn requisitoir zeide de officier o m., dat verdachte wederrechtelijk goederen heeft genomen van een Joodse landge noot B. Naarden Voorts, dat toen ver dachte er achter was gekomen dat een poging var. een Joodse familie om naar het buitenland te vluchten mislukt was. zjj opnieuw twee andere gezinnen in contact heeft gebracht met een zekere De V., voor wie zij toen reeds gewaar schuwd was. De officier achtte het een buitengewoon ernstig feit, in een tijd van Jodenvervolging Joodse families aan de Duitsers over te leveren. De verdediger, mr. B. W. Stomps, vroeg vrijspraak. i-y Zo gaat men in Engeland de coloradokever te lijf. Het is, wat men noemt, grof geschut. Met deze sproeimachine bespuit men de aardappelakkers en het ministerie van landbouw heeft thans 33 van deze machines in de strijd geivorpen tegen de gevaarlijke staatsvijand nummer 1 van het aardappel gewas Wist U, dat het achteloos wegwerpen van een bier- of limonadeflesje een heidebrand tengevolge kan hebben. Een man die het weten kan, zoals de heer Schenkenberg van Mierop, hout vester by het Staatsbosbeheer, vertel de dit tqdens een persgesprek, toen men hem vroeg of een bos- of heide brand wel eens door een of andere merkwaardige oorzaak ontstaat. Een weggegooid flesje kan als brandglas gaan fungeren en zo een brand veroor zaken. Dat is dan een van de vele mogelijk heden waardoor een brok natuurschoon in een zwart geblakerde vlakte veran- toe werkelijk dringende redenen eanwe-dert, mogelijkheden, die bijna alle door ïig zijn.. I „de mens" worden gecreëerd. Een sta-1 tistiek over de laatste 25 jaar wijst n.L uit, zo zei de heer Schenkenberg van Mierop, dat slechts 0.3% van bos- en heidebrand wordt veroorzaakt door de natuur zelf, door blikseminslag. De overige meer dan 99% is te wijten aan kwaadwilligheid (7.4%), aan vonken uit locomotieven (7.9%), aan onvoldoende voorzichtigheid bij het afbranden van heide voor ontginningen (2.7%), aan mi litaire oefeningen (1%), aan andere oor- vuurtje stoken, oorlogsomstan digheden (16.3%), aan onvoorzichtig om gaan met vuur door het publiek, zoals roken, picnicvuurtjes, enz. (18.1%). gn aan onbekende oorzaak (46.3%). Dat wil dus zeggen 99.7% der oorzaken ligt in het optreden van de mens. Statistieken wijzen uit. dat het ge middelde aantal bos- en heidebranden 288 per jaar bedraagt. Een oppervlakte van 390 ha. bos en 1812 ha. heide gaat gemiddeld per jaar door brand verloren. De jaarlijkse schade bedraagt over de laatste 25 jaar gemiddeld 134.000, een bedrag, dat men bij de tegenwoordige geldswaarde gerust met 2 a 3 kan ver dubbelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1