,Er bestaat geen godsdienst vrijheid in Oost-Duitsland" ONENIGHEID IN BRITSE KERNKABINET? L.T.B. herdacht zijn 35-jarig jubileum Wees morgen eens gul want reclassering is belangrijk werk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kardinaal Von Preysing stelt Pieck zeven eisen NDER DE LOUPE Troepenschepen op weg naar Nederland Het „England-Spiel' Attlee en Bevin zouden meningsverschil hebben met Dalton Staking bij een communistisch blad Opstand in Peru onderdrukt Estlandse ministers ontslagen Luidklok v oor paleis Soestdijk Feestelijk samenzijn te Haarlem WEERBERICHT ZIJN WIJ NIET ALLEN. „Gen. A. W. Greely" Zondag te Rotterdam Rapport Pari. Enquête Commissie verschijnt half Juli En tafelbellen voor de prinsesjes De verwachting van heden tot morgenavond luidt: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien en voornamelijk in de nacht en ochtend opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 17 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.02; maan op 5.10 uur, onder 23.13 uur. v Dezer dagen ontvingen wij een krant, waarop een grote blauwe vlek was ge drukt. Gedachtig aan de overigens vrij onhebbelijke uitdrukking „blauwe knoop" gaven wij het blad ongelezen door aan onze vrijgezel-vriend, die meeT belang stelling pleegt te hebben voor een goed glas echter in behoorlijke proportie dan voor vrouwen en door zijn afkeer van water zijn naam geen eer aandoet. Men moet dit laatste zonder meer van ons aannemen, want wij kunnen natuurlijk die naam niet noemen. Enfin! Doch onze ongehuwde kameraad gaf de krant terug onder de opmerking, dat het een Reclasseringscourant was en dus voor ons bestemd. Hetgeen ons het protest deed uiten, dat wij geen reclas- seringsklantje zijn, Hij echter was daar niet zo zeker van: z. i. komen schier alle mensen in aanmerking voor reclassering, want aan allemaal mankeert wel het een en ander. Het loopt echter bij de meesten niet zo in de gaten. Schrijf daar maar eens een Loupe over. Het mooie reclas- seringswerk verdient, dat er de aandacht op gevestigd wordt. Daar had onze vriend wel gelijk in en aangezien velen wellicht niet zich de tijd zullen gunnen om het gehele blaadje te lezen, zullen wij er enkele zinnen uit lichten. Mogen wij dan eerst er op wijze*, dat onze Vorstin grote belangstelling toont voor de reclassering? Na een bezoek, dat H. M. Koningin Juliana aan een reclas seringsinrichting bracht, liet zij enkele dagen later in een dankwoord o.m. schrij ven: „De Koningin was diep onder de in druk van hetgeen u haar hebt verteld van het bijzonder subtiele en moeilijke werk in de gevangenissen, waarbij het u gegeven is als „instrument" te mogen dienen in Gods hand om deze ongeluk kige mensen te helpen hun plaats we derom in de gemeenschap te kunnen in nemen". En naast Haar bevelen tal van autori teiten dit mooie werk aan: het Nationaal Comité bevat de namen o. m. van onze kardinaal, de bisschoppen, ministers en een keur van vooraanstaande personen va allerlei richting en werkzaam op elk mogelijk terrein- Wij behoeven hier niet uiteen te zet ten, wat reclassering nu eigenlijk is: zo als men weet, wil de reclassering de be hulpzame hand bieden aan hen, die in handen van de justitie gevallen zijn, op dat deze misstap niet de eerste stap wor de naar een volkomen „mis zijn". En daartoe worden doyr de reclasserings- ambteuaren en vrijwillige medewerkers heel wat stappen gedaan. Zo worden per jaar door de reclasseringsinstellingen on geveer 9000 voorlichtingsrapporten uitge bracht. Daarenboven een groot aantal zo genaamde v.i.. en gratierapporten. In to taal veel meer dan 10.000. Het aantal re- classenten, dat op 31 December 1949 of ficieel onder toezicht van de reclasserings instellingen stond, bedroeg ongeveer 13.000. Over een toezichtgeval wordt ge woonlijk 4 maal per jaar een rapportje uitgebracht. Dat betekent meer dan 50.000 kwartaalrapporten. Behalve deze officiële toezichten is er nog een groot aantal niet- officiële en oefenen de instellingen, ook niet-officieel, nazorg uit over honderden ontslagen gevangenen. Begin 1950 waren er ongeveer 4200 veroordeelden in de strafgestichten, die voor het overgrote deel door de reclassering bezocht worden- Bij bovenstaande aantallen zijn geen po litieke delinquenten gerekend. En dan is nog niets gezegd over het andere reclas- seringswerk: verpleging in inrichtingen, recreatie in de gevangenissen, lectuur- verspreiding enz. Waarom nu de Nationale Reclassermgs- dag wordt gehouden? De Reclasse ringscourant geeft er antwoord op: „Deze dag heeft een tweeledig doel. Het werk van de reclassering geschiedt veelal in stilte. Het is werk, dat geen ruchtbaarheid verdraagt, want het is stille hulp van de ene mens aan zijn minder gelukkige medemens. Maar één dag in het jaar wordt de trom geroerd, één dag in het jaar wordt dit werk onder de aan dacht van het Nederlandse volk gebracht, wordt gevraagd om morele en daadwer kelijke steun, zonder welke de reclasse ring niet kan bestaan". Zeg nu niet, det het U niet aangaat; dat die mens maar moeten zorgen, dat zij de reclassering niet nodig hebben. Zijn wij niet allemaal reclasseringsklanten, als wij in de biechtstoel knielen? Het gaat daar veelal inderdaad wat gemakkelijker dan voor de rechtbanken, doch dat is geen. reden om zijn handen in onschuld te was sen en die handen af te trekken van onze medemensen, die in geestelijke en maat schappelijke nood onze helpende hand zo nodig hebben. Er wordt niet eens van U allen ge vraagd, dat gij actief medewerkt aan de reclasseringsarbeid. Voor de meesten is het genoeg, een gift te geven. Welnu, het is toch niet zo erg, wanneer men een col lectant tegenkomt, even zijn portemonnaie te voorschijn te halen? Om een „Holland se Nieuwe" te kopen doet men het ook. Waarom dan niet om van een zwakke evennaaste een nieuw mens te maken! ANALYST. Zó gaat de tip-top gentleman naar de Ascot-paardenrennen in Engeland: grijze hoge hoed, morningdress en natuurlijk de verrekijker. En weet V wie deze chiqueling is? Leen Savold uit de V. S., sinds twee weken wereld kampioen zwaargewicht boksen. Een dezer dagen zijn de troepensche pen „Kota Inten" en „General Harry Taylor" met resp. 900 en 1450 repatriëren de militairen aan boord van Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Beide schepen worden begin Juli resp te Rot terdam en te Amsterdam verwacht. Het troepenschip „General A. W. Gree ly" wordt in de nacht van Zaterdag 17 Juni op Zondag 18 Juni a-s. voor Hoek van Holland verwacht. De ontscheping van de „Gen. Greely" zal onvoorziene omstandigheden voorbehouden Zondag 18 Juni as. des morgens te 9 uur in de haven van Rotterdam beginnen. Tenslotte kan worden medegedeeld, dat in tegenstelling tot de aanvankelijke ver wachting, het troepenschip „Hellenic Prince" eerst omstreeks Woensdag 21 Juni a.s. in de haven van Amsterdam wordt verwacht. plan uit te werken tot vermindering van de handelsbelemmeringen, invoerrech ten en kwantitatieve beperkingen in de agrarische sector. Met een dergelijk ini tiatief op een beperkt terrein zou er mo gelijk, evenals de Fransen met hun ko len- en staalplan, wat bereikt kunnen worden. Ongetwijfeld zal ook een derge lijk beperkt plan geweldige moeilijkhe den ontmoeten. Bedenken wij maar eens dat in Bend' ux verband hiervoor nog niet eens een oplossing is gevonden. Maar een dergelijk plan zou nog in het niet vallen bü ket plan Stikker. Bij het Staatsdrukkerij- en Uitgevers bedrijf zal medio Juli het vierde deel ver schijnen van het rapport der Parlemen taire Enquête Commissie. In dit deel wordt verhaald van de gang van zaken bij de geheime diensten en van de verbindingen met het bezette gebied. Ook wordt er het „England-Splei" in behandeld. De commissie geeft in dit deel van haar rapport o.a. een verkla ring voor het feit, dat een dergelijk „Spiel" Is mogelijk geweest. Londen heeft de primeur van een anti communistische staking bij een commu nistisch blad. Het gehele personeel van de afdeling expeditie van het Engelse communistische blad „Daily Worker" heeft' gisteren namelijk het werk neerge legd, omdat een zo juist benoemde op zichter communist is. De stakingsleider verklaarde, dat nie mand van de expeditie noch van het magazijn communist was. Het personeel had twee personen voorgedragen voor de functie van opzichter, doch zij werden ten behoeve van een communist voorbij gezien. De stakers waren van oordeel, dat bekwaamheid in het werk en niet de politieke kleur doorslaggevend moet zijn. Terwijl er onderhandelingen worden gevoerd, liggen duizenden pakken kran ten te wachten op vervoer naar de ver schillende Londense stations om van daar verzonden te worden naar alle delen van Engeland. De communistische opstandelingen, die Donderdag de tweede stad van Peru, Arequipa, hebben overmeesterd, zijn blij kens een regeringscommuniqué versla gen Het aantal slachtoffers van de op stand is nog niet officieel bekend. On bevestigde berichten spreken van meer dan 50 doden en 200 gewonden. In politieke kringen te Londen ge looft men, dat het Britse kernkabinet, dat Donderdagmiddag bijeengekomen is. een onderzoek instelt naar de pijnlijke tegenstelling tussen Attiee's verklaring over het plan-Schuman in het parlement en het daags tevoren gepubliceerde ma nifest van de Labourpartij over de Euro pese eenheid. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron hebben premier Attlee en minister Bevin het manifest pas gezien nadat het gepu bliceerd was. 't Gerucht gaat, dat er in het kernkabinet verschil van mening over bet beleid in de zaak bestaat. Attlee en Bevin zouden tegenover Dalton staan, die aan het hoofd stond van de partijcom- missie, welke het manifest heeft opKe" steUL In Washington vraagt men zich af wel ke de beweegredenen voor het Britse socialistische partijbestuur waren, om het fel omstreden geschrift te publice- ren. Er zijn Amerikanen die menen, dat de publicatie van het manifest werd doorgedreven door de orthodoxe socialis ten, met wier zienswijze in de afgelopen verkiezingscampagne over het algemeen geen rekening; is gehouden en die nu op deze wijze naar en n«rb*vestigiog van hun invloed zouden hebben gestreefd. Lagerhuisdebat over plan-Schuman Ondanks de aanvankelijke weigering van de regering, krijgt Winsten Churchill zijn zin en zal in het Britse Lagerhuis een debat over het plan-Schuman worden gehouden. Het is voorlopig vastgesteld op 26 Juni. De ontevredenheid van de Franse so cialistische partij over de verklaring van de Britse labourpartij inzake een ver enigd Europa heeft er toe geleid, dat de Franse socialisten besloten hebben slechts één afgevaardigde te zenden naar de in ternationale socialistische conferentie te Londen nl. Guy Mollet, de secr.-gen. van de Franse partij. De bestuursvergadering was storm achtig en verscheidene leden wilden in het geheel geen afgevaardigden naar Londen zenden. Naar verluidt heeft Mollet opdracht te trachten een open lijke breuk tussen de labourpartij en de socialistische partijen van het vaste land te voorkomen. Drie Estlandse ministers zijn ontslagen wegens „corruptie", zo meldt de commu nistische radio-omroep van het door de Russen bezette land. Het zijn de ministers van lichte industrie, van visserij en van bosbouw en papierindustrie. Het zijn de enige ministers, die aan de eerder in het jaar uitgevoerde kabinetszuivering zijn ontkomen. Door de directie van de klokkengieterij „Van Bergen" te Heiligerlee zal tijdens 't bezoek van het koninklijk paar aan Hei ligerlee op Woensdag 22 Juni a.s. naast een luidklok voor het paleis Soestdijk ook nog aan elk der vier prinsessen een tafelbel worden aangeboden. Deze tafel bellen worden gegoten in brons en op een speciaal chemische wijze bewerkt De versieringen van de bellen, die voor elk der prinsesjes verschillend zijn. worden naar historische motieven ontworpen. vergadering een fraai symbolisch schil derij aan van de Haarlemse schilder Ewout de Kat, voorstellend schoven- bindende boeren, die de rijpe oogst bin nenhalen, ter plaatsing op het bondskan- toor te Haarlem. Als oude pionier en secretaris van de Onderwijs-Vereniging van de L.T.B., waarin ruim 25 land- en tuinbouw- en huishoudscholen zijn ondergebracht, sprak tenslotte de heer Kees van Baar. Aan het slot van deze zeer geslaagde en langdurige feestzitting dankte de bonds voorzitter allen hartelijk voor hun wel gemeende woorden en de jubileumge schenken, waarna alle aanwezigen deel namen aan een gemeenschappelijke maal tijd. Tot besluit van de feestdag bood het Bondsbestuur een filmvoorstelling aan, waarop een reportage van grote Land bouwtentoonstellingen en de bekende film „Boeren-crediet" werden vertoond. Naar wij vernemen zullem de grote in- ternatiornle Ixwhimanoeuvres de oefening Cupoda, dii jaar in Neder'and p»hnndpn worden Ze zi'lten onder iei- -.taan van a'r -hie''mar«ba,l Sir J "r Rol i1 remmandant van d" \V« st-Fnrntiesp lunhts'r"diwa-b en diA zün hoofd'wart'er zal vestigen in het Grand Hotel te Sohevem'nzen Vorig Jaar werden deze oefeningen onder de naam „Operation Bulldog" in Enge land pehouden in de maand September en men mag verwachten, dat omstreeks datzelfde tijdstip dit jaar de oefenin gen zullen plaats hebben. Bet spreekt van zelf, dat de oefenim- »r niet tot Nederlands grondgebied b*- N

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1