BRAND IN EEN TREIN MET SCHOOLKINDEREN Uitvoering sociale verzekering De voorkeur voor orgaan per bedrijfstak Heiligverklaring op het Sint Pietersplein G°NGSlaGen Later uur en de vrije middag Hogere premie Zonnedag voor ouden van dagenIdeaal in vervulling gegaan De economische aspecten en de rol die de vakbonden in de opbouw van de Jf.-Europese kolen- en staalpool zullen spelen Nieuwe arrestaties in Fuchs-zaak it Zaterdag 17 Juni 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v. J J Geen ongelukken te betreuren Ouderdomsvoorziening moet vooropgaan Gerekend wordt op 500.000 aanwezigen Winkelpersoneel niet gerust op de nieuwe sluitingswet Matt Talbot „Daily Worker''-staking beëindigd Australië wil meer Ned. emigranten V.. WEERBERICHT In de reeks plannen, welke de wereld heeft zien uitvoeren of stop zetten of zelfs falen, terwijl het falen al of niet gecamou fleerd werd, neemt het plan-Schuman een aparte plaats in. Zulks reeds, omdat het geen Vijf- of Tienjarenplan heet, maar eenvoudig naar zijn ontwerper genoemd is. Evenals de ontwerper heeft momenteel nog niemand enig begrip, in hoeveel tijd het plan-Schuman tot het vormen van een pool, waarin de hele kolen- en staalindustrie van West- Europa zou worden opgenomen, zal kunnen worden uitge voerd. Voorlopig is het trouwens veel meer het onderwerp van politieke besprekingen en onderhandelingen dan van zakelijke, economische opbouw. Tot dusver zijn in de eerste plaats de politici aan het woord geweest. Maar desondanks mag men toch niet de waarde veronachtzamen, welke reeds het praten over een dergelijke pool - waarin zoals bekend ook Nederland betrokken zou worden in menig opzicht heeft. En ten slotte hangt het toch van de politieke constel latie af, in hoeverre het plan ten uitvoer zal worden gebracht en op de lange duur succesvol zal blijken. DE FUNCTIE DER VAK BONDEN MIN. SCHUMAN MIN. STIKKER Voorrang van ouderdoms voorziening Ziekte- en kinderbijslagwet GIDEONSBENDE DER 10.000 Commissie benoemd voor Zaligverklaringsproces voor vrijwillige ziekteverzekering Regeringsbijdragen in vervoer kosten NEDERLANDS VLIEGTUIG maakte noodlanding in Belde „GROOTE BEER" Maandag in Amsterdam De verwaahtimg van heden- tot morgenavond luidt: Tamelijk veel overdrijvende wolkenvelden met slechts op enkele plaatsen later enige lichte regen. Zwakke tot matige, later aan de kust vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets hogere temperaturen, vooral des nachts. Zondag 18 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur; maan op 6.22 uur, onder 23.39 uur. Maandag 19 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur; maan op 7.41 uur, onder 23.58 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT üi;U 'k j,iv* - v »- li •- - Plan-Schuman op het tapijt militaire apparaat van West Europa tot /?- 1„L i7 I basis te dienen. \l Wat de practijk er van betreft, de eco nomische aspecten zijn de eerste, waar naar men ook hier te lande speuren zal. Men zal uiteraard allereerst behoefte voe len, zich een overzicht te vormen van de mogelijke potentie, welke een pool van de steenkool en het staal zou kunnen opleveren. Dan stuit men al direct op de basis-voorwaarden van het plan: 1. Het vestigen van gemeenschappelij ke bases voor economische ontwikkeling. 2. Het verschaffen op een gelijke basis van de producten der steenkolen- en staalindustrie aan alle landen, ook aan de landen, wier industrie niet bij het plan ls aangesloten. 3. Het moderniseren van de productie methoden en het verbeteren van de kwa liteit van het product. 4. Het bevorderen van de export der betrokken landen. 5. Het verbeteren van de levens- en arbeidsvoorwaarden in de twee basisin dustrieën (dus in de mijnen en in de staalfabrieken). 6. Het zorgdragen voor een samenvoe ging van markten en voor de expansie der productie. Punten 3, 4 en 5 zijn voor alle betrok ken landen van hetzelfde belang. Men dient hier inmiddels in het oog te hou den, dat met industrie niet alleen de be drijven bedoeld worden, maar ook de vakbonden der er in werkende arbeiders, mitsgaders de overheidsinstellingen, welk in mindere of meerdere mate over be paalde bedrijven, ondernemingen of in dustrieën enige supervisie uitoefenen of er zelfs de leiding van hebben. Hier blijft elke staat souverein. De, drie eerste punten zijn, alhoewel tamelijk vaag omschreven, samenvattin gen van doeleinden, die door geen enkel land op eigen houtje of volgens eigen in zicht bereikt kunnen worden. Hier zal men supernationaal en bovenstatelijk, moeten werken en daartoe zal eventueel een „Authority" een bepaalde organisatie moeten worden gevormd. Met deze „Authority" bedoelt men een soort internationaal bestuur, dat de auto riteit zal uitoefenen over de uitvöfering van het plan-Schuman en de definitieve organisatie er van. Schuman wenst, dat dit bestuur, dat over de regeringen der afzonderlijke, bij het plan betrokken staten heen zijn maat regelen neemt, uit volkomen onafhanke lijke mensen zal bestaan. Er zouden dus b.v. geen mijndirecteuren of directeuren van staalfabrieken of staalconcerns in mogen zetelen. Maar dit lijkt een onmo gelijke eis, omdat men toch geen volko men buitenstaanders kan nemen, die van de problemen, die zich in de productie van kolen en staal voordoen, alsook van die in de distributie etc., geen verstand hebben. En een voormalige directeur blijft, naar de practijk heeft uitgewezen, toch altijd met allerlei, soms onzichtbare banden, aan het milieu verbonden waar uit hij afkomstig is. Trouwens, er zal door de betrokken regeringen voldoende toezicht kunnnen worden uitgeoefend. militaire apparaat van West Europa tot basis te dienen. De „Authority" zal zich uiteraard ook met onze Nederlandse Hoogovens gaan bemoeien. En hier en daar wordt zelfs gevreesd, dat die op den duur als over bodig zullen worden beschouwd. Wat hiervan zij, ze is een nadere beschouwing wel waard, zulks temeer, omdat deze vorm van organisatie wellicht een voor afschaduwing is van de inter-Europese politieke organisatie, waarop het Atlan tisch pact met zijn militair, apparaat thans reeds vooruit loopt. De „Authority" zou zich bezig moeten houden met prijspolitiek, het coördine. ren van de productie, de investeringen ofwel beleggingen in nieuwe fabrieken etc. en een fonds moeten stichten, waar uit de kosten voor het moderniseren en rationaliseren van bepaalde ondernemin gen bestreden kunnen worden. Intussen, zo merkt een Amerikaanse deskundige terech* op, deze „Authority" zal zijn beslissing n moeten nemen op „factory level" (op fabriekspeil), dus volkomen op de basis van de practijk en de eisen, die deze stelt. En juist dit is niet zo eenvoudig, als het op het eerste gezicht wel lijkt. Bovendien, hetzal niet gemakkelijk zijn, de Franse en Duitse steenkool- en staalmagnaten er toe te brengen, zich voor het gezag van de „Authority" te buigen én.... dit te blij ven volhouden, vooral waaneer er moei lijkheden zullen ontstaan. Immers, de nieuw te vormen trust we laten hier alle politieke beschouwin- Dit toezicht zal ook in belangrijke mate aan de vakbonden ten deel vallen. De Amerikanen, die het plan-Schuman zo sterk bevorderen, kennen de vak bond reeds als een volkomen gelijk waardige partner van de werkgeversor ganisaties, niet alleen theoretisch, maar vooral practisch. De Amerikaanse vak bonden worden in de eerste plaats vol gens zakelijke principen geleid en ze vormen machten, in menig opzicht even machtig als de leiders der industrieën. kering. Een vakverenigingsman als b.v. Walter Reuther is in de Verenigde Staten een figuur, die het tegen een Ford kan op nemen niet alleen, maar over machts middelen beschikt, waarvoor de indus triebaronnen al menigmaal het hoofd hebben moeten buigen. Het plan-Schuman is in de pu blieke belangstelling bijna door het plan-Stikker verdrongen. Maar zonder het eerste kan het tweede niet slagen' en omgekeerd. Want het plan-Schuman is de eerste po. ging tot een algemene economische samenwerking in West-Europa, dat tot dusver nog slechts militair ver enigd kon worden. Het plan-Schu man zal verstrekkende gevolgen hebben, omdat het de steenkolen mijnen en de staalindustrie in één groot lichaam onder wil brengen. Kolen en staal zijn belangrijk voor alle mensen. Daarom achten wij een nadere uiteenzetting voor on2e lezers van het Schuman-plan alles zins actueel. Nederland is er met zijn mijnindustrie en zijn hoog ovens en tevens met zijn industri- alisatie.plannen ten nauwste bij betrokken. gen ter zijde en ook de zakelijke, die bij elke afzonderlijke regering toch nog wel lange tijd een belangrijke rol zullen spe len zal een betrekkelijk gemakkelijke taak hebben, zolang er geëxporteerd kan worden en er geen overproductie is of een moordende prijzenconcurrentie, b.v. van de Amerikaanse staalindustrie of van een mogelijkeRussische. Het plan- Schuman kan voorts menigmaal gevaar lijk dicht komen bij een positie, die vrij wel gelpk staat aan een nationalisatie, in dit geval dan een sujjernationalisatie. Hier komen ook tal van staatsrechtelijke en juridische factoren naar voren. Dan is er nog het feit, dat de staal, industrie in het bijzonder een zeer in gewikkeld complex is. De productie is er lang niet zo simpel als b.v. natuur lijk in betrekkelijke zin in de houtin dustrie, de .cement- en zelfs in de auto mobielindustrie, om sléchts enkele voor beelden te noemen. De steenkoolindustrie is niet zulk een groot probleem. Het pro duct is veel meer gestandaardiseerd dan staal. En in Frankrijk b.v. is de steen koolindustrie in handen van de staat. Er bestaan voor kolenmijnen veel een voudiger tests ten aan zien van efficiency dan voor staalfabrieken. Een centrale planning van investeringen levert in de steenkoolindustrie minder economische problemen op. ofschoon het socialistische Engelandreeds iang ontdekt heeft, dat voor het beheren van een steenkoolin dustrie heel wat meer decentralisatie nodig is dan volgens' socialistische op vattingen nodig leek. Intussen mag worden aangenomen; da.t de leiders van de staalindustrie volledig zullen medewerken, terwijl de regerin gen met het opheffen van im- en ex- portrestricties een machtig wapen in handen hebben, om indien nodig de eigen staalindustrie in het gareel te brengen. Een ongebreidelde concurrentie, als re sultaat van het opheffen van een tol grens, zou voor eeT1 bepaalde industrie, zeker in de kleinet-e landen, desastreuze gevolgen kunnen hebben. Het plan-Schuman is een onderdeel van de Europee samenwerking op elk gebied. En het plan-Stikker, waarover thans zoveel te doen is, bereidt deze samenwerking inzake het handelsver keer voor, door de pogingen, om één grote markt ip Europa te vormen. Op deze markt zn' de steenkool, en staa'- pool moeten opereren. Zonder het plan- Stikker geen Sehuman-plan en omge keerd. Maar zeker is, dat we aan het begin van zeer ingrijpende veranderin gen staan, die een grondslag moeten leggen voor een Verenigd Europa, waarvan velen van onze beste mensen, te beginnen met Briand, gedroomd hebben. Ze willen een haven, de Katwijken en dat is wel een beetje te begrijpen. Van de week hield men een levensgrote persconferentie (we berichtten er van) en gisteren ging het over een andere boeg. Met 500 Katwijken trok men naar Den Haag, naar Plein 13, ivaar de minister-president zetelt. Daar zong men eerst het Wilhelmus, een deputatie stapte naar binnen, bood een adres aan en toen trok men, met de burgemeester, spandoeken en Katwijker haringvrouwen voorop, vrolijk en welgemoed weer naar huis. En nu nog maar even wachten op die haven 't Was gistermorgen een feestelijke drukte op het station in Hilversum. Kinderen joelden en krioelden om een trein, die voor vertrek gereed stond, want het was hun eigen trein, waar mee- z;e een dagje op vacantie zouden gaan naar Arnhem. En toen om tien over half tien de zeven rytuigen weg reden kwam er even aan het gejuich geen einde. Tien minuten later echter, in de na bijheid van Blauwkapel, zag een van de onderwijzers tot zijn schrik vlam metjes spelen op de bodem van het rijtuig, waarin hij zat. Hij liet onmid dellijk de wagen voerder waarschuwen en deze laatste, die ook al had gemerkt, dat er iets moest haperen, stopte ter stond. De kinderen moesten in allerijl uit stappen en even dreigde daarbij een paniek te ontstaan. Weldra gelukte het echter de orde te herstellen en in een minimum van tijd stonden allen toen buiten. Het was intussen hoog tijd, want wei nige ogenblikken later <t n d- e twee rijtuigen van de trein in vlammen. Toen de brandweer van Maartensdijk, die te hulp was geroepen, arriveerde, waren ze reeds uitgebrand. Het doel dezer wijzigingen is de uitvoe ringsorganisatie dezer wetten aan te pas. sen aan de uitvoeringsorganisatie, zoals die is belichaamd in het hierboven ver melde wetsontwerp-organisatiewet so ciale verzekering. Bjj de Tweede Kamer ls ingediend een wetsontwerp tot herziening van de uitvoeringsorganisatie der sociale verze- Welnu, in het Schuman-plan zullen de vakbonden der West Europese landen als gelijkwaardige partners in het grote ge heel worden ingeschakeld, niet alleen teneinde een soort medezeggenschap te verwezenlijken, maar ook, om de volle- dige doorvoering van het plan mogelijk te maken. Men ziet terdege in, dat alleen met een spontane medewerking van een intelligente, het plan volkomen aanvaar dende en begrijpende arbeidersmassa een werkelijk hecht, economisch bouwwerk kan worden opgericht, dat in staat is, het thans reeds georganiseerd wordende A. P. meldt uit Vaticaanstad, dat de Congregatie van de Riten heeft bekend gemaakt, dat de heiligverklaring van Ma ria Goretti op het St. Pietersplein zal plaatsvinden in plaats van in de basiliek- Deze beslissing is genomen in verband met de enorme belangstelling, die er voor deze plechtigheid bestaat. Er zijn reeds meer dan 200.000 aanvragen om een plaatsbewijs binnengekomen en de St. Pieter zou slechts een klein deel van deze belangstellenden kunnen bevatten. Men verwacht, dat nu de heiligverkla ring op het plein zal plaats vinden, 600.000 gelovigen haar zullen bijwonen. De datum van de heiligverklaring is gewijzigd van Zondag 25 Juni in Zaterdag 24 Juni Er za] een tijdelijk altaar worden opgericht voor de hoofdingang van de St. Pieter. De plechtigheid, die zal wo-rden uitgezonden, begint om 19.00 uur Ned. tijd- Aan het einde verleent de H. Vader Zijn apostolische zegen. De volgende dag zal Z. H. in de St. Pieter een plechtige Hoogmis opdragen ter ere van de nieuwe heilige. Dit zal de eerste heiligverklaring op het St Pietersplein zijn. Wel hebben andere Italiaanse kerken heiligverklaringen in de openlucht gekend. Een van de be kendste daarvan is die van St. Franciscus Assisië inV228, precies twee jaar na dat deze heilige gestorven was. De plech- ügheid werd gehouden voor de kerk van bt. rrancisous in Assisië en gecelebreerd door Paus Greg-orius IX. ït® .J^'J'gverklaring van Maria Go retti heeft tot allerlei geruchten aan leiding gegeven. Zo is er o.m. beweerd, dat Alexander Serenelli, de moordenaar van de nieuwe heilige, aanwezig is ge weest bij de zaligverklaring en bij de heiligverklaring een ereplaats zal krij gen- De gardiaan van het Capucijner- klooster te Ascoli, waar Alexander Se renelli thans als Fra Stefano vertoeft, heeft verklaard dat al deze geruchten uit de luoht gegrepen zijn. Alexander Serenelli was met bij de zaligverklaring en hij zal ev •min de heiligverklaring bijwonen. Serenelli, die na zijn daad op 2 Juni 1902 tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, en na 27 jaren begenadigd werd, wenst slechts, dat iru.n hem de laat ste jaren van zijn leven in vrede laat boe ten en werken. Hij heeft eveneens gewei gerd de film over Maria Goretti te gaan De regering, die zich bij het samen stellen van dit wetsontwerp heeft laten leiden door het rapport van een com missie, die dit onderwerp in 1947 in stu die nam, deelt aldus de memorie van toelichting het standpunt dezer com missie, dat het zwaartepunt van de uit voering der sociale verzekering gelegd moet worden in handen van organen van het georganiseerde bedrijfsleven. Zij on derschrijft de opvatting, dat het gewenst is de belanghebbenden zoveel mogelijk bij de uitvoering te betrekken, hetgeen, blijkens de ervaring, 't best kan geschie den bij een bedrijfstaksgewijze opbouw van de uitvoeringsorganisatie. Deze voorkeur voor het per bedrijfs tak werkende orgaan betekent, dat voor de thans bestaande algemene be drijfsverenigingen in de nieuwe orga. nisatie geen plaats meer is. De regering stelt verder voor dat wat de materiële voorzieningen betreft, voor rang moet worden verleend aan de ouder domsvoorziening. Een ontwerp van wet, houdende re geling van een herziene ouderdoms- verzekering, verkeert in een gevor derd stadium van voorbereiding. Met het oog op de belangen van die groepen der bevolking, welke niet ge acht kunnen worden tot het bedrijfsle ven te behoren houdt de voorgestelde regeling de mogelijkheid open deze groe pen bij de oprichting van een bedrijfs vereniging en in het bestuur daarvan te betrekken. De bedrijfsverenigingen zullen, naast de overkoepelende sociale verzeke ringsraad. de uitsluitende dragers der verzekering worden. Dit betekent, dat zij het vrijwillige en particuliere ka. rakter. dat zij bij de huidige ziekte verzekering bezitten, niet langer zui len behouden, doch meer het karakter krijgen van publiekrechtelijke orga nen. welke krachtens de wet gezag hebben ten aanzien van de personen, die van rechtswege bij haar zijn aan gesloten dan wel van rechtswege bij haar verzekerd zijn. Het toezicht op de bedrijfsverenigin gen is gelegd in handen van een centraal orgaan, hetwelk de naam draagt van sociale verzekeringsraad. Een centrale administratie zal een ef ficiënte uitvoering van de voorgestelde organisatie dienen te waarborgen. Men moet hier een administratief apparaat voor ogen hebben met behalve een cen traal kantoor, een aantal districtskan toren. Bij de Tweede Kamer zijn voorts in gediend wetsontwerpen tot wijziging van de ziektewet en de kinderbijslagwet. Het Amerikaans federaal bureau van onderzoek heeft een 44-jarige chemicus, Alfred Dean Slack uit Syracuse (New York), gearresteerd op beschuldiging van medeplichtigheid aan atoomspionnage voor de Sovjet-Unie. Slack wordt als medeplichtige be schouwd van Harry Gold, die op 23 Mei werd gearresteerd en beschuldigd wordt van 't doorgeven aan Moskou van atoom bomgeheimen, die hp van de Britse ver rader dr. Klaus Fuchs ontving. Slack zou een monster van een nieuwe, zeer krachtige explosieve stof aan Gold hebben overhandigd. Hp beweert nim mer cohimunist te zpn geweest of ooit te zullen worden en houdt vol, dat hp on schuldig is. Bovendien was de electrische boven leiding doorgebrand, zodat de gehele lijn UtrechtHilversum stroomloos geraakte. Het verkeer werd omgelegd over Baarn. Morgen gaan de Kaj otters in Amster dam hun jaarvergadering houden. De Kajotters van ons diocees Haarlem. Lie den van het eerste uur, lieden van het laatste jaar. Werkers, harde werkers en zeer harde werkers. Wat zal het nieuwe jaar brengen? Natuurlijk zal veel afhan gen van de leiding, maar we menen te mogen zeggen nog meer van de gewone leden. De passiviteit, het zich laten gaan op de golfslag van anderer activiteit is uit den boze. Van activiteit geschreven. Het jaarver slag van Gerard Hofman, is een kloek stuk werk, doonzinderd van apostolaats- vuur. Een cijfer alleen zegt niet veel, doch 10.000 leden in totaal is totih eigenlijk beschamend. Amsterdam zou ze alleen kunnen hebben- Maar de secretaris is voorts niet helemaal overtuigd, dat die 10.000 een gewaardeerde Gideonsbende vormen. Nademaal hij ergens nog over papieren mensen spreekt. Pioniers hebben het. altijd zwaar, ze ziin nooit zo groot in aantal daarom is het getal ook alleen niet alleszeggend Be langrijk is. dat overal goede steunpunten zijn met leiders. Echter ook daarop is het verslag niet geheel gerust, maar gehitakig vallen 'er naast smeulende vuurtjes toch laaidende vlammen aan te wijzen. Oo.k neemt de Ka j ottersbeweging een stevi.se plaats in het katholieke gemeenschapsleven in. Speciale belangstelling hadden we voor de punten program en leiding, omdat hier meestal de zwakke plekken van de or ganisatie zichtbaar worden. Onder het hoofdstuk vrije-tiidsbesteding komt de mededeling voor: „stonden voor vrijwel onontgonnen terrein". Hoe de kajotters de instrumenten in handen te geven om het leven te ontdekken. De leidersvorming vormt ook nog een elemenit van veel hoofdbrekens. Secreta ris Hofman schrijft zelf over „hanteren met vaste hand van het ontleedmes". Ook hij wijst dan op de noodzakelijkheid van kennis en ervaring. Enthousiasme is prachtig, blijvend on ontbeerlijk, maar de erkenning van de be hoefte-factoren kennis en ervari-ne voor ^?nelVkiki? ,g!™ T„n,df kinderen het welslagen is een passage, die de g. letsel opgelopen. Wel waren een i^jen niet genoeg kan worden ingeha- zeventigtal van hen nogal overstuur, waarom zij naar Hilversum zijn terug gebracht. De overigen hebben de reit in een andere trein voortgezet. Volgens mededeling van de brandweer van Maartensdijk zou de brand zijn ont staan door het warm lopen van een der assen. merd. Richting aangeven eist ridhtingiborden. Als de Kajotters er daarvan enkele hon derden in hun rijen kunner. aanwijzen komt de Gideonbende van 10.000 ook nog wel aan de 100.000. Voorwaarts! HENK VAN DER MAZE. „Dat de nieuwe winkelsluitingswet 'n absolute winkelsluiting voor de Zondagen inhoudt en de winkels door de week om zes uur de deuren wil doen sluiten heeft onze algehele instemming, trouwens over het algemeen hebben wp wel waardering voor het nieuwe wetsontwerp, maar er zpn toch ook nog bepaalde punten waar wp niet zo gerust op zpn en het is goed, dat men weet waar wp bezwaren tegen hebben", aldus de heer J. Maltha, be stuurslid van de R.K. Bond van Handels-, Winkel- en Kantoorbedienden in de co- mentaar, die hp gistermiddag op het nieuwe wetsontwerp leverde. Een groot gevaar ziet de winkelbe diendenorganisatie in de mogelijkheid die aan gemeentebesturen gelaten wordt om toch een acht-uursluiting een één late avond per week in te voeren. De win kelbedienden zpn nog steeds van oordeel, dat het open-zijn tot acht uur niet eco nomisch verantwoord is, omdat het pu bliek tussen 6 en 7 uur toch prac- isch niet koopt en de mensen het ate winkelen niet meer gewend zpn. Er is geen behoefte bp het kopend publiek om nog laat boodschappen te gaan doen. Een late avond per week, waarop dan de winkels tot tien uur open zouden zijn, heeft om dezelfde reden geen De aartsbisschop van Dublin heeft een commissie benoemd van priesters, die een begin zal maken met het zaligver klaringsproces voor Matt Talbot de ar beider uit Dublin, die in 1925 is gestor ven. zien. Alexander Serenelli is thans 68 jaar vrijwillig verzekerden van 63 op 80 oud. i per week, ingaande 1 Juli a.a De minister van Sociale Zaken heeft aan de Ziekenfondsraad medegedeeld, dat hy geen bezwaar heeft tegen ver hoging van de ziekenfondspremie voor cent ,,-x zin. Alleen de Vrijdag- of de Zaterdag avond zou voor een laat sluitingsuur in aanmerking komen. Zeer ernstige grieven hebben de win kelbedienden ook tegen het facultatief stellen van de verplichte winkelsluiting op Dinsdagmiddag. Het wetsontwerp spreekt niet meer van „moeten" maar van „kunnen". De imperatieve sluiting is uit de wet gehaald, waaruit volgt dat in bepaalde sectoren van het bedrijfs leven dan in het geheel niet meer be hoeft te worden gesloten. Het personeel behoudt wel zpn recht op de halve vrije dag per week, maar door het nieuwe voorstel wordt de controle op de naleving veel moeilpker en komen de chefs en fi liaalhouders in het gedrang. Zoals gemeld, was by de afdeling ex peditie van het officiële communistische dagblad „Daily Worker" een staking uit gebroken, omdat de directie van het blad een communist tot opzichter in deze af deling had aangesteld, terwyi het perso neel twee niet-communisten hadden voor gedragen. Er is nu voorlopig een einde gekomen aan de staking, welke de verspreiding van de „Daily Worker" in Groot-Brittan- nië onmogelijk maakte. De directie deel de mede, „onder dwang" te zijn terug gekomen op haar besluit, om een com munistische opzichter aan te stellen. Het personeel van de betrokken afdeling heeft ermede ingestemd het werk onder een plaatsvervangende opzichter te her vatten, „in afwachting van een defini tieve regeling". Er ls een ontwerp-overeenkomst in voorbereiding met betrekking tot de emigratie van Nederlanders naar Austra lië. Daarbij zou worden bepaald, dat de regeringen van beide landen een bijdrage verlenen in de kosten welke de emigrant te maken heeft; op de eerste plaats in de kosten van vervoer. De voorzitter van de „Immigration planning council" van Australië, Sir John Storey, heeft een drietal dagen in Nederland vertoefd en met regeringver tegenwoordigers en emigratiedeskundi gen besprekingen gevoerd. Australië hoopt het aantal Nederland se emigranten jaarlijks te vergroten Voor het volgend jaar is gedacht aan een aantal van 20.000 en zo mogeliik nog meer, indien de transportmogelijkheden zulks zouden toelaten. Voor 1952 is het toegestane aantal Nederlandse emigran ten op 30.000 vastgesteld. De ruïne, die ontstond, nadat twee rijtuigen van een extra-trein met schoolkinderen, op 'f baanvak Hilversum- Utrecht, by Blauwkapel in brand raakten. De kinderen konden nog juist bijtijds uit de wagons komen. i kepzinegebrek heeft een Neder lands toeristenvliegtuig in de omeeving van Lanaken (België) een noodlanding moeten maken, aldus m»ldt ,.BP1g->" tiet vl'egtuig werd gedeeltelijk vernield. De twee inzittenden bleven ongedeerd. Het troepenschip „Groote Beer" met repatriërende militairen uit Indonesië wordt Maandagmorgen as. omstreek» vijf uur voor de sluizen te IJmuiden ver wacht. De ontscheping te Amsterdam begint, onvoorziene omstandigheden voor behouden, dei morgens om tien uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1