DE REIS NAAR CANADA De geheimzinnige mr. James W. Tully uit Oak vil le „Je moet de gang mensen aan houden" de i m— koninklijke „Vijverduin" vormingscentrum voor jeugdleiders Minister In t Veld ziet een ideaal vervuld A gatha Christie en haar vijfti boeken v.. r schenkt een millioen r Koningin der misdaadmaar een onschuldige schrijfster Hoe hoort het Pseudo-vogel pest in België minder ernstig Kindje wilde bal pakken Vader en moeder waren nog niet op Op mijn gelopen Grotewolil doet nieuwe aanval op de Kerk Bi j de opening van een Katholieke bejaarden' behuizing te Kaalte Kent u al detective Poirot en miss Marple? Coördinatie van loon belasting en sociale verzekering p.TERDAG 17 JUNI 1950 PAGINA 3 eigei Het is misschien wel 'ns aardig iets te horen over zo'u „sponsor", zo'n Canadese farmer, bij wie een Nederlandse familie na duizenden kilometers tenslotte aanlandt en waarom zou ik U dan niet iets vertellen over James W. „Lee" Tully, de man, die U al in 'n vorig verhaal bent tegengekomen! Ik zal hem niet licht vergeten, want hij was, wat men noemt, een mooie vent: „Quite a character" zeggen ze hier in Canada. Het moet een familie, die uit Drenthe kwam, overkomen zijn. Ook deze werd, als de familie Timmermans, door „Lee" Tully van de trein gehaald. Nou schijnt een van de meisjes van die familie rokend uit de trein te zijn gekomen. Het kunnen zenuwen geweest zijn, of misschien een bewijs van goede wil om zich zo gauw mogelijk aan de Canadese gewoonten aan te passen (al heb ik nog maar weinig vrouwen op straat zien roken). „Lee Fully steekt ieder lid van de familie zonder al te veel woorden zijn stoere rechter toe, maar bij dat meisje gekomen, pakt hij baar zonder meer de sigaret uit de mond, mompelt: „Oooh, that's no good en smijt die sigaret weg. Je kunt 't niet meenemen Hel is alles anders „Het. is hier allemaal anders dan ze ons in Nederland verteld hebben", begon Timmermans na een paar da- Voor bestrijding van t.b.c. en kanker Drie zwaargewonden op weg Bruramen-Dieren Zoontje ontdekte zijn door gas bedwelmde ouders AANWINST VOOR JEUGD WERK IN HAARLEMS DIOCEES AANKOMST „NIEUW AMSTERDAM" iglÉpv.. Uk IIê&mII de Er heerste vorige ueek ongewone drukte in hel verscholen, schilder achtige hoekje in Devonshire, waar de bekende Engelse archeoloog mr Mallowan woont in een prachtige witte villaHet bezoek gold echter niet de oudheidkundige, maar zijn echtgenote, de beroemde schrijfster van misdadigersverhalen, Agatha Christie. De gasten waren uilgenodigd om de voltooiing van haar vijftigste boek fees- t el ijk te vieren. Er was een taart met vijftig brandende kaarsjes, die de schi ijfster moest uitblazen. Doze tongen bewerendal die vijftig kaarsjes niet alleen sloegen op het aantal boeken van de schrijfster, maar ook op haar leeftijd V ■a Yeah, zo was „Lee" Tully: hij rookte niet en hij dronk niet, maar het was ze ker geen zure vent. Op het perron in Portage, vertelde Tully me al, dat er in OakvUle gèèn hotel te krijgen was. maar ik kon ook bij hèm thuis slapen. Ik kon in Portage logeren ot bij hem thuis, net zoals ik wouIk koos het laatste en een paar Nederlandse immigranten na men me in hun auto mee en brachten me naar Tuily's huis, terwijl „Lee" zelf, zich over de familie Timmermans ontfermd had. Het was een houten huis, wit ge verfd, op de grens van het uitgestrekte miniatuurdorp. Achter een der verlichte ramen zag ik een meisje bezig, „dat is zijn dochter", zei de man die me bracht en hij klopte vrij hard op de buitendeur, waarna-ie me naar binnen schoof, zo met een knikje van: je zult het wel vinden. Wel, het éerste wat ik vond, was dat meisje: naar schatting achttien jaar, sho'rt wave, los over haar slacks lange broek) hangend shirt, de blote voe ten in afgetrapte pantoffels. Ze hield even op met werken, antwoordde op mijn zo-hoort-het-uitleg wie ik was, met. een nonchalant: „O. K., pak een stoel en doe of je thuis bent", waarna ze onver stoorbaar doorging met haar werk. iets later kwam er een boom van een jongen de woonkeuken btnnengedreund, slordig in vuile werkkleding. Ik stond weer op, stelde me andermaal voor en kreeg een niet onvriendelijk „hallo" terug, waarna hü zich helemaal aan het andere eind van de woonkeuken in een oude leun- schommelstoel liet vallen. Het was een mooie woonkeukendie woonkeuken was inderdaad af, met een vandbekleding van gevernist hout, een vloer van 'n soort rubber-tegelbedekking, airconditioning, T. L.-verlichting en een enorm electrisch fornuis.. De tweede jongeman, die binnenkwam, eveneens in slordige werkkleding, verward weerbar stig haar en bril op, was de zoon van Tully. Hp had met de truck de bagage opgehaald; hij mompelde ook een soort „hallo" en Het zich op een oude divan neervallen. Er was verder het eerste half uur niemand, die zich ook maar in het minst om mijn aanwezigheid bekom merde en als U nog eens 'n voorbeeld zoekt van zich-opgelaten-voelen, neem dan maar gelijk mijn aankomst in Oak yille. De Farm en de Kerk ..Yeah", zei Tuily, toen-ie me later op (je.avond met de truck nog even het erf over reed naar de familie Timmermans. „Yeah, dat meisje is de jongste, veertien jaar Oooh, ze is een aardig meisje, pas veertien jaar oud, nóg speelsnet haar moederdie is een paar jaar ge leden gestorvenreken maar dat me dat heeft aangepakt, boysindsdien is het niks meer; nee, sindsdien f« het niks meerdie twee zoons van me. die je binnenzag, missen haar ook och, je weet hoe dat gaatgeen be roerde kids, you know James W. „Lee" Tully was 57 jaar oud; van de kinderen waren er nog drie thuis, één getrouwde zoon woonde ook op de farm en een dochter werkte in Winnipeg in een ziekenhuis. „Lee" had ruim 1900 acres land (ver over de 700 ha>, had het vorig jaar zijn broer, die nog bvj hem werkte, uitgekocht voor S 50.000, bezat een 200 stuks vee zat in een paar coöperaties, hield er bovendien nog n soort arbeidsbureau op na (vér- schafte b.v. huishoudhulp, al kon hü zich voorstellen, dat sommige Nederlandse boerenmeisjes het niet uithielden ze halen er nou werkelük tot de allerlaatste dollarcent uit") en deed nog tientallen andere dingen. Hjj had weinig op met katholieken, maar legde ze niets in de weg; wanneer ze dat, nodig vonden, zou hij de katho lieken's Zondags in zijn eigen auto inee némen naar de kerk, maar als z&dairook één Zondag oversloegen, omdat, het eer te slecht was of zo, dan hoefden ze nooit -meer een beroep op hem te doen. zeit klaagde hü, dat niemand zich in z n nuts nog iets van godsdienst aantrokmtm eigen kinderen: geen één die nog naai de kerk gaat...... hle is, dat ze niet genoeg werken allemaal seizoenswerk hier, dat kan niet wachten ze willen lange rust pauzen onder het werk, ze willen lang gaan zitten koffiedrinken oooh, ze konden veel mèèr dollars verdienen, ze konden véél sneller vooruit komen. Wat dénk je? Dat Ik het hier voor niks gekregen heb? Hü vertelde me dat, terwü'l we in zün ruime, allernieuwste De Soto over een smal karrespoor wiegden; hü reed met die wagen tot bü een zaairnachine, die midden op het veld bezig was. Verderop was een stuk „bush": hoog, maar niet zeer dicht geboomte, veel struikgewas en allerlei klein spulDie bo men werden algeméaid, daarna reed een enorme ploeg dwars door alles heen, een paar voet diep, wat er dan nog niet uit was aan stronken, werd met de bull dozer bewerkt of gedynamit.eerd. Ik was totaal overbluft; ik ben geen boer, maar mijn hart ging wüd open om dat ontzaglük'uitgestrekte land, zo vlak als een tafel: goed, donker, vers-be werkt land. Lee Tully had een enorm machinepark, zette zün eigen wagen 's avonds wel binnen, al vond hü een ga rage eigenlijk maar nonsens, want na een jaar had je toch een nieuwe wagen nodig. Er waren, (de „horseman", Stan, Joe en Bill, zün broer en nog een stelle tje Indianen, die ergens in de bush op zün grond leefden inbegrepen) zeker wel een zestig mensen op zün farm. De schoolgaande kinderen nam hü elke morgen mee op zün melktruck; er was een kleine neutrale eenmansschool van Canadese, Nederlandse, Japanse en weet ik wat nog meer kinderen (nog geen veertig over alle klassen). Daarna leverde hp zün melk af, stoof in zjjn truck van de een naar de ander, viel in Portage overal binnen en de gesprekken begonnen onveranderlük met: „Hello Sarn, hoe staat het leven vandaag?" of „Hello Jack. hoe staan de zaken oob, ik zie het al; als iedereen zün stui- waarover ze 't 'eigenlijk hebben: ik re- vers zo makkelek verdiende als jü Ik kreeg er geen hoogte van of hü 't al lemaal meende; hij had iets aantrekke- Toen ik mün broer uitkocht voor 50.000 bucks, zeiden ze tegen mij: „Lee je bent de rijkste boer uit de hele streekje kunt je geld niet. opje bent een ver schrikkelijk rüke boerWel, zulk soort mensen heeft, geen flauw benul, ken maar zo, je kunt er niets van mee nemen ik zei hun: ik bén niet rijk, ik kan er niets van meenemen: de hoofd zaak voor mü is. dat. de mensen wat aan de gang kan houwenalleen de mensen maar wat aan de gang houwen en wie werkt, help ik graag vooruit. De Hollanders die ik heb zün goeie mensen: nee, daar valt op die mensen niet veel aan te merken, maar de trou- lijk joviaals, en iedereen kende hem. Al leen, er moest gewerkt worden. In slagorde geschaard tvachten de combines reeds op het rijpende graan Als feestgeschenk ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Kon. Petro leum Mij. heeft het over heel de wereld verspreide Nederlandse personeel dier Mij. gistermorgen aan de directie tien gebrandschilderde ramen aangeboden, welke geplaatst zijn in de monumentale hal van het hoofdgebouw aan de Carel van Bylandtlaan in Den Haag. De ramen zijn ontworpen en uitgevoerd door de glazenier A. H. Hofman en sym boliseren het bedrijf. Zij werden namens het personeel aangeboden door de heer C. A, A. Abspoel- Dc directeur-generaal van de Konink lijke, mr. B. T. W. van Hasselt, aanvaard de ze in grote dank. Daar het onmogelijk is aan' alle 250.000 personen, die in dienst zijn van de Koninklijke Shellgroep in een tastbare erkentelijkheidsbetuiging te be- trékken aldus de heer Van Hasselt, heb ben wij besloten aan het vngi n Wi 1 - helminafonds een bedrag van 500.000 te schenken voor de kankerbestrijding en aan het Nederlandse Rode Kiuis eveneens een bedrag van ƒ500.000 voor de strijd tegen de tuberculose. De neer Van Has selt verzócht zijn medewerkers dit als hun geschenk te beschouwen. De aanbieding van hét geschenk werd. gerelayeerd in het gebouw van de Ko ninklijke en naar de verschillende kanto- ren, bedrijven en laboratoria in Neder land, zodat de ca 10.000 man personeel van de Koninklijke Shellgroep hief te lande er oorgetuige van kon zijn. België hoopt, spoedig verlost te zijn van de pseudo-vogelpest, die minstens een half millioen kippen als slachtoffer heeft, geëist. De epidemie blükt de laatste maanden aanzienlek af te némen. Tn het büzonder sedert April heeft, men in Bel gië kunnen vaststellen, dat. de pseudo- vogelpést, veel van zün dodelüke kracht heeft verloren en vooral veel minder wordt in de grote pluimveebedrijven. In kringen van de Belgische yeeartse- npkundige dienst is men van oordeel, dat de kippen langzamerhand immuun tegen de ziekte zullen worden en nat de pseudo-vogelpgst geheel zal ver- dwünen. genwü werken helemaal niet vol gens dat contract, waarop we uitgeko men zün; het meeste werk is aan ac- coord, vooral met de bieten.... we kunnen véél meer verdienen in het seizoen dan volgens dat contract, we hebben vrü wonen, vrij aardappelland, we mogen varkens houden, hebben ai- tüd de beschikking over paarden om ons hout te vervoeren, dat ook vrü isen wat, we gewerkt hebben, moeten we allemaal zélf opschrijven in een boekje; twee keer per maand is het uitbetalen Ja, ik geloof dat het een groot land was, daar rond Oakville: nauwelpks wa ren de ploegen (sommige met twaalf scharen) uit de grond, of men had de monstercombines al vast buitengereden, al was dat nog rijkelük vroeg want alles was minstens een maand achter dit jaar. Ik vond het jammer, dat ik na een paar dagen weer weg moest.; ze waren allemaal, de hele familie op him manier even aardig en nou U het. tóch over gast vrijheid hebt: ik sliep naast de boer, en elke avond lag-ie nog even te filosoferen. „Dat de vrouw er niet meer isje had ze moeten meemakendat is vermoe- delük de grootste ellende voor me: elke avond na hard werken thuis te komen in een huis met een lege plaats De laatste,ochtend stond ik aan de heel kleine halte, vlak hü zijn huls: de enorme expfestrein, die uit Saskatoon scheen to komen, huilde hees in de ver te. Er stond eon klein mannetje mid den op de rails met een geel-groene vlag te zwaaien en de enorme locomo tief gaf twee rauwe brullen terug. Zó stop je ill Manitoba een trein, en dat kleine mannetje was ik. Ja, het is een groot land. J. W. HOFWIJK. Gisteravond heeft op de straatweg van Brummen naar Dieren ter hoogte van Spankeren een ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen ernstig werden gewond. Uit de richting Brummen kwam een volkswagen, bestuurd door Van E. uit Haarlem. Naast, hem zat K. uit Arnhem. Op dat moment liep een 5-jarig kindje van de fam. V. uit Spankeren plotseling een bal achterna op de rüweg. De bestuur der van de volkswagen wilde een aanrü- ding voorkomen, raakte evenwel toch het kind en vloog daarna in volle vaart tegen een boom. Beide inzittenden van de auto werden ernstig gewond en het kindje heeft vermoedelijk een hersenschudding opge lopen. De volkswagen werd totaal ver nield. Toen het zoontje van de familie V. aan de Lageweg in de buurtschap Wormen onder Apeldoorn Vrijdagochtend wakker werd. kwam het tof de ontdekking, dat zyn ouders oog niet, present waren. Hij vond dit vreemd en trad 'hun slaapkamer binnen, waar hij hen slapende aantrof. Daar hij echter een sterke gaslucht waar nam, waarschuwde hij de buren die op hun beurt de polit.jp van bet gebeurde in kennis stelden. Deze stelde vast. dat door een ernstig defect aan de gasleiding de ouders waren bedwelmd De pogingen vin de politie om de bewustelozen bij te brengen hielpen niet. De beide ouders werden toen naar het R. K. ziekenhuis vervoerd. Gisterenavond laat was hun toestand zeer ernstig. Naar een Lloyds-teiegram meldt, is het Britse ss. „Anhui", op weg van Hongkong naar Swatow, met 70O Chi nese passagiers aan boord, ter hoogte van Swatow op een mijn gelopen. Het ss. ..Hanyang" verleende assistentie en heeft vermoedelijk een deel der passa giers aan boord genomen. De ..Anhui" is zwaar beschadigd. Het s.s. „Poyang" heeft de rest der passa giers opgenomen. Br is nog geen bericht, dat de „Anhui' gezonken is, die steeds meer water maakt. Reeds sedert de bevrijding bestaat bij het mannelijke en vrouwelijke jeugdwerk in het bisdom Haarlem gebrek aan ge schikte en toegewijde jeugdleiders. Steeds is daarom het eerste parool geweest: jeugdleiders zoeken en op de juiste wijze vormen. Dit laatste bracht echter een nieuw probleem mee, want voor vorming d.w.z. voor cursussen, studie- en kader- dagen, conferenties, enz. heeft men een gebouw nodig. De na de oorlog opgerichte stichting „De Liebaert". die de taak heeft te zorgen voor de financiering van objecten voor het katholieke jeugdwerk in het bisdom Haarlem, werd belast met de stichting van een vormingscentrum voor katholie ke jeugdleiders. Samen met de voorzitter en de secretaris van deze stichting, de he ren Ruckert en Smit, reisde de directeur van het Mannelijk Jeugdwerk, rector Van Spanje, geheel Noord- en Zuid-Hol land af, ten einde een geschikt en tevens gemakkelijk bereikbaar gebouw te zoe ken. Men vond echter niets doeltreffends. Op zekere dag echter kwam rector Van Spanje op het spoor van Huize „Vijver duin" en dit bleek in alle opzichten dat gene te zijn, wat men nodig had. Het huis is gelegen aan de Midden- Duin- en Daalseweg 17, dicht, bij „Het Kopje" te Blpemendaal. In de oorlog hebben de Duitsers er in gewoond en ook na de be vrijding is het door verscheidene instan ties gebruikt. Na onderhandelingen met de eigenaar heeft men de villa tenslotte gekocht en laten restaureren. Vorige week is het nieuwe Vorminscentrum of ficieel aan het Mannelijk Jeugdwerk in gebruik gegeven, nadat het, zoals wij reeds meldden, door mgr. Huibers was ingewijd. Ruim 70 gasten kan het her bergen, terwijl het van alle comfort is voorzien. Iedereen, die studiedagen wenst te or ganiseren, is welkom. Vooral wordt ge dacht aan diocesane besturen b.v. van on derwijzers, Kajotters, Kath. verkenners, gidsen sportleiders en -leidsters enz. Reeds wordt er een druk gebruik van het vormingscentrum gemaakt. Zo zijn er cursussen voor jongemannen uit de K.A. De jongens van de Amsterdamse am bachtsschool beleefden er een aantal pret tige dagen. Ook was er een „Zaanse week", waaraan 61 jongens uit de hoogste klassen van ULO-, ambachts- en VGLO- scholen deelnamen. Zo verwacht men er verder het gehele jaar door groepen van jonge mensen. Van 17 Juli tot -3 Septem ber wordt het vormingscentrum boven dien beschikbaar gesteld voor grotere of kleinere groepen jonge mannen en vrou wen als vacantiehuis. Links: het niéuwe vormingscentrum van het Katholieke Jeugdwerk in het bisdom Haarlem, huize „Vijverduin te Bloemendaal; rechts: een studiegroep Ka jol tersleiders op het vormingscentrum in beraad bijeen met hun geestelijk adviseur, een van dc dagelijkse tafereeltjes in dit centrum Grotewohl, de premier van de commu nistische Oost-Duitse regering, heeft giste ren gezegd, dat de geestelüken in Oost- Duitsiand „niet alleen het recht, maar de plicht" hebben de communistische organi saties te steunen. Ongetwijfeld bedoelde Grotewohl met deze dwaze uitlating een antwoord te geven op de krachtig gestelde eisen van kardinaal Von Preysing, de aartsbisschop van Berlijn, die er de rode Oost-Duitse regering van beschuldigde, alle godsdienstvrijheid te onderdrukken. Grotewohl kondigde voorts aan. dat hij de protestantse en R.K. geestelijken, die, tegen het verbod van hun kerkelijke lei ders in, een niet volstrekt afwijzende hou ding tegenover het communisme aanne men. „in bescherming" zal nemen. In kerkelijke kringen gelooft men, dat Moskou Grotewohl bevel heeft gegeven, de vijandige houding tegenover de Kerk te verscherpen, teneinde te trachten de talloze niet-communistische arbeiders in Oost-Duitsland voor de verkiezingen, die op 15 October a.s. worden gehouden, te intimideren. (Van onze speciale verslaggever) Er is een oud gezegde, dat men de beschaving van een volk kan afleren van de manier, waarop het zijn, ouden van dagen behandelt. Dit gezegde werd aangehaald door de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, mr. J. In 't Veld, toen hü gistermiddag te Kaalte het complex bejaardenbehuizing van dc Landelijke Katholieke Stichting opende, waarmee hü, zo zei -hü, een ideaal vervuld zag, dat hem reeds lange jaren voor ogen zweefde. Wij hebben verplichtingen tegenover oude lieden en het komt op meer aan dan hun alleen huisvesting te geven. Er moet ook voor gezorgd worden, dat hun laatste levensjaren zo gelukkig mogelijk moeten zün. Vandaar, dat de oplossing, die dé Katho- De „Nieuw Amsterdam" zal Zondag morgen in de vroege ochtend te Rotter dam aankomen. De ontscheping van de passagiers zaï plaats hebben vanaf 8 uur 's morgens. v.-. ..v. - v - - V\ r-v ••••••>•-••-... Y Vo vi. ^.'4 j W -V Z. Em. Kardinaal Dc Jong op een rondgang langs de Wpninkjes van het gebouwencomplex voor ouden van dagen, dat gisteren door minister In 't Veld werd geopend. James „Lee" Tully op de drempel van zn houten achtergrond een graanpakhuis. woning; op Vijftig romans vormen een hele rü, maar als men deze zou aanvullen met de vertalingen van deze boeken, dan zou men vermoedelük wel 'n paar boeken kasten kunnen vullen. Het aantal exem plaren, dat over de gehele wereld van Agatha Christie's boeken gedrukt is. loopt in de millioenen en de Engelse fis cus moet. wel een mannetje hebben, dat niets anders doet dan uitrekenen wat de schrijfster de Engelse schatkist verschul digd is. In ieder geval bezorgt zü Enge land heel wat van de begerenswaardige dollars, die het zo hard nódig heeft. Ook in Nederland worden haar boe ken veel gelezen, vooral nu de uitgeverij Süthoff in Leiden haar werk in keurige en aantrekkelijke Uitvoering en goede ver taling het licht, laat zien. Er zün reeds een tiental deeltjes verschenen. Agatha Christie's speurdersromans zijn er van de bovenste plan. De schrijf ster is ongelooflük vindingrijk en on geëvenaard knap in het bedenken van geheimzinnige misdaden. Zü weet voor- treffelük een aantal personen in haar verhaal te brengen, die allemaal even verdacht zün. Soms wel yüf of zes. Zü is de lezer altiid een slag voor en iedere gissing blü'kt achteraf verkeerd te zün. want de schrijfster heeft, altüd een ver rassende wending in petto. Elke mo- gelükheid buit ze uit om de lezers op een vals spoor t.e brengen en ze doet dat met. volstrekt eerlijke middelen. Ze Iaat. verschillende detectives optre den. in de eerste plaats is daar Hercule Poirot, een scherpzinnige Belg, die er een merkwaardige maar doeltreffende wijze van werken op na. houdt. Verder Is er Miss Marple, die altijd heel onop vallend zit te breien, maar haar ogen en oren de kost. geeft en haar hersens duch tig laat werken. Het echtpaar Beresford bemoeit zich hoofdzakelijk met spionna- ge-gevallen en dan zijn er nog enkele figuren, die soms toevallig misda den ophelderen. Iels voor speurders: hoeveel keer moest Agatha Christie blazen om de 50 kaarsjes uit te krijgen Agatiha Christie schryft büzonder le vendig en prettig, met een vlotte dialoog. Haar boeken zün bijzonder boeiend, maar de grootste verdienste van de schrijfster is wel, dat. het haar mogelijk is deze spanning niet te bereiken ten koste van de compositie of de uitbeelding van haar figuren. Integendeel, alles zit, voortref felijk in elkaar en wat haar mensenken nis betreft, daar kan menige schrijver van „serieuze" romans een voorbeeld aan nemen. Haar boeken zijn büzonder origi- need on gévoel voor humor krygt vaak een goede kans. In „N of M" tracht het. echtpaar Beres ford beter bekend als Tommy en Tup pence een geval van spionnage op te lossen. Koude rillingen, onjuiste verden kingen en vergissingenmaar tenslot te wordt de zaak tot klaarheid gebracht.. Miss Marple lost. in „De giftige^jen" eén bijzonder ingewikkeld probleem op: ano nieme brieven verwekken onrust in een dorpje en ieder voelt, dat er iets ernstigs zal gaan gebeuren. Inderdaad wordt ér iemand vermoord. De oplossing van het hele geval is büzonder vernuftig, maar natuurlijk verklappen wü hier niets. Een meesterwerkje is „Tien kleine ne gertjes", in welk verhaal tien personen betrokken zün, die op geheimzinnige wij ze tesamen komen en afschuwelüke en raadselachtige belevenissen meemaken. Zelfs de meest scherpzinnige lezer komt pas op de laatste paar bladzijden te weten wat er precies gebeurd is. Büzonder knap is „Vüf kleine bigge- tjes" waarin Poirot het bestaat, na zes tien jaar een moord op te lossen en al dus de nagedachtenis van een onschuldig veroordeelde van alle blaam te zuiveren. In „Uit Poirot's practük" zün elf staal tjes van het, speurderswerk van de de- tectieve büeengebracht. 't Zijn korte, spannende verhalen over vreemde ge beurtenissen, die op schrandere wüze worden ontraadseld. Ja, Agatha Christie wordt niet zonder reden „The Queen of crime" (Koningin der misdaad) genoemd. Natuurlek vraagt men zich af, of de schrijfster in het da- gelükse leven even sterke staaltjes uit haalt als haar delcetives. In het eers\e verhaal van „Uit Poirot's practijk" lacht, de detective zün vriend uit, omdat deze een filmster niet herkent, hoewel hjj haar verschillende malen op het witte doek heeft gezien. „Troost je maar", zegt de detective. „Nipt allemaal zjin we Hercule Poirot". Nu. ook Agatha Christie is in het dagelükse leven geen Hercule Poirot. Op het feest van ver leden week was dé toneelspeelstor Barba ra Mullen uitgenodigd, die de rol van Miss Marple had gespeeld in „Murder at the Vicarage". De schrijfster had haar enkele malen zien spelen, maarop het feest moest de actrice aan haar wor den voorgesteld, want ze herkende haar niet.! Of Agatha Christie zelf wel eens iets opwindends heeft, meegemaakt? Neen, alle misdaden en griezelige büzonderhe- den heeft, ze uit haar duim gezogen, al zün werkelijk voorgevallen misdaden na tuurlek wel eens aanleiding tot „inspira tie" geweest. Haar enige avontuur be leefde Agatha Christie in December 1926. Ze was spoorloos verdwenen. Talloze po litiemannen. 2000 automobilisten, bloed honden en zelfs vliegtuigen waren een hele Zondag in de weer om haar te zoe ken. Pas tien dagen later werd ze terug gevonden: ze had tüdelpk haar geheugen verloren. Op het ogenblik is de schrijfster druk bezig aan baar °en en vijftigste boek. En Süthoff in Leiden heeft nieuwe delen van de Nederlandse reeks op stapel staan, die wü t.z.t. hopen aan te kondigen. Voor lezers boven achttien jaar vor men de boeken van Agatha Christie on schuldige en aangename vacantielectuur. H. R. lieke Stichting voor behuizing van bejaar den aan de hand deed, door afzonderlijke huisjes te laten bouwen, waarin echtparen kunnen verblijven met een centraal ver zorgingshuis, waarin gebrekkigen verble ven en van waaruit hulp wordt verleend aan de zelfstandige bewoners, de volle sympathie van de minister had. Dit is de weg naar de oplossing van het bejaardenvraagstuk, waarbü Z.Exc. zich niet ontveinsde, dat er nog andere mogelijkheden moeten worden gevonden, speciaal voor de grote steden, waar men veelal niet over de nodige grond beschikt, om een complex als in Raalte te bouwen. Daar de geestelijke verzorging eveneens de aandacht moet hebben, leek het de mi nister gewenst, d?t het gehele vraagstuk van de bejaarden-verzorging eens grondig in breed verband werd bestudeerd. Te meer, omdat de maatschappij sterk aan het vergrijzen is en ons land in 1970 ruim een millioen bewoners boven de 65 jaar zal hebben. Het was wel een grote voldoening voor pastoor F. Stokman, die tijdens zijn onder duiktijd in Utrecht met ir. H. W. de Bruin en de heer J, Smit. de tegenwoordige di recteur, de plannen voor de Stichting ontwierp, dat hü <ieze dag het werk vol tooid zag. Ook kardinaal De Jong toonde zijn be langstelling door 's avonds in de pa rochiekerk. die een mooie achtergrond van het complex vormt, een lof te pon tificeren. Pastoor Stokman sprak zün grote er- kentehjkheid uit over de medewerk.ng van het ministerie en wees erop, dat de opening van deze behuizing op geen beter tüdstip kon geschieden dan de feestdag van het H. Hart, omdat het de liefde is, die tot dit werk dreef. Bijgetekendvoor 25 jaar Namens de bewoners voerde de heer Van der Heide het woord, een krasse en welbespraakte baas, die zei. nu hij in deze prachtige omgeving is komen te wo nen, waarbij hij alle comfort om zich heen heeft, nog voor 25 jaar te hebben bijgetekend. De plechtigheid had plaats in de ontspanningszaal. waarvan een der wanden op zeer kunstzinnige wijze is beschilderd door Lambert Simon. De architectuur was toevertrouwd aan de heer B. E. van der Linde. De genodigden, tot wie behoorden d« Commissaris der Koningin in Overijssel, ir. J. Ridder de van der Schueren, het Eerste-Kamerlid de heer H. C Nükamp, het Tweede-Kamerlid de heer'Engelber- tink en vele pastoors uit de omtrek, heb ben een rondwandeling langs de huisjes gemaakt en hier en daar een praatje met de bewoners aangeknoopt. Onder wijl maakte de harmonie „St. Caecitia" een muzikale wandeling over de binnen plaats. In het verzorgingshuis verblijven thans 10 personen, terwijl er 60 in de verschil lende percelen wonen. Het gehele com plex, dat ook een klein flatgebouw om vat, heeft plaats voor 180 bewoners. Kardinaal De Jong op bezoek Vreugde heerste er in dit nieuwe dorp eerst recht, toen ZEm. Johannes Kardi naal De Jong. na de plechtigheid in de kerk, op bezoek kwam en in zijn auto. langs de woningen reed. Vriendelijk knikte de Kerkvorst naar de oudjes, die voor hun huisje zaten of stonden en öp hun beurt groetten. Toen Z- Em. de pas torie verliet, zong men hem ..Aan U o Koning der Eeuwen" toe en verkenners met gidsen vormden een erewacht. De ministers van Financiën en vén Sociale Zaken hebben een commissie in gesteld, welke tot taak heeft na te gaan in hoeverre een aanpassing tussen de sociale verzekeringswetten en de wette- lüke bepalingen van loonbelasting en vereveningsheffing mogelük is en de daartoe vereiste voorstellen te doen. De commissie is gisteren geïnstal leerd door de directeur-generaal voor fis cale zaken in algemene dienst, dr. W. H. van den Berge. In zyn rede en in het antwoord van de voorzitter der commissie, dr. A. J. van den Tempel, kwam tot. uitdrukking dat algemeen de indruk bestaat, dat een aantal verschillen tussen de reeks van heffingen, die op de grondslag van het loon worden geheven, slechts (historisch verklaarbaar zijn. Een belangrijke ver eenvoudiging van de loonadministratie, die thans voor de werkgevers een zWare last betekent, is slechts te bereiken door de verschillen, welke niet door de aard van de heffingen bepaaldelük worden gevorderd, weg te nemen. Deze coördi natie zal een belangrijke vereenvoudi ging en besparing betekenen zowel voor de werkgevers alsook voor de organen, welke de uitvoering van de heffingen tot. taak hebben. Tot secretaris der commis sie is benoemd dr. G. Veldkamp.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3