Aanvang S-plan-conferentie Parijs acht kans op vergelijk met Londen uiterst gering Werkgevers over de „P. B. O." ISRAEL ERKENT SCHULD MARY POS IN HET GEVANG Flakkee naar vaste oeververbinding Brugplan via eiland Tien Gemeten Schulte en Van Est niet in de TouV\ Mary Pos wel in de cel Wit vredeskleed Missie-vliegtuig vennist Som van 1 milüoen reeds verzekerd Dinsdag 20 Juni 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Prins Bemhard reikte onderscheidingen uit De „Osservatore"' over „Stockholm" Kans van slagen via de ivegder geleidelijkheid NDER DE LOUPE Barneveld strijdt tegen de vogelpest Nalatigheid hij onderzoek inzake moord op Bernadotte Brits schip in de Rode Zee verongelukt Reportage uit de celte verwachten WEERBERICHT VIJFTIG JAAR STAATS- MIJNEN UNIEKE UNIE? Uit den treur® heeft de bevolking van Goeree-Overflakkee het naar alle richtingen kenbaar gemaakt, dat het zo niet meer kan met de verbindingen, die men heeft met de vaste wal. Sinds jaar en dag wordt geklaagd over het onvoldoende van de veerdiensten en wij behoeven niet te herhalen hpe met lal van cijfers en feiten de klemmende noodzaak van het verkrijgen van een vaste oever verbinding is aangetoond. Een nieuwe brug van 13 millioen Wat jiet eiland opbrengt N/CMU«F VAtr Tl«n Cp«r(^\*T€ De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Half tot zwaar bewolkt met enkele regenbuien, plaatselijk met onweer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Iets koeler. Woensdag 21 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.04 uur; maan op 10.24 uur, onder 00.13 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Telefonisch van onze Farijse correspondent). De grote betekenis, die de Franse re- Kering aan het plan-Schumann hecht, komt ook aan de dag door de keuze van de vergaderzaal voor de vertegenwoor digers der zes mogendheden, die in be ginsel het voorstel hebben aanvaard en hedenmorgen te Parijs begonnen zijn, de mogelijkheden van verwezenlijking onder de loupe te nemen. De Franse mi nister van buitenlandse zaken doet de beraadslagingen in de vermaarde „Zaal van de klok" in het Paleis van de Quai d'Orsay plaats hebben. De openingszit ting is openbaar, maar na de rede van minister Schumann en de beantwoording daarvan, gaan de deuren dicht en ver gaderen de delegaties in het geheim. Uiteraard wordt deze bijeenkomst ge opend met sommige klanken in mineur door de afwezigheid van Engeland, waar over de Franse publieke opinie zeer ont sticht blijft. De officiële wereld hoopt nog steeds, dat Engeland op een bepaald ogenblik zal verschijnen om verder aan de beraadslagingen deel te nemen. Of deze hoop nu in wezen wel zo groot is, mag betwijfeld worden, aangezien men van de Franse zijde weinig aanmoedi ging schijnt te geven aan de socialistische buren om tot een vergelijk te komen, dat Engeland aanvaardbaar acht. P® Franse socialistenleider Guy Mol- let heeft gisteren op een in allerijl te Rheinfelden belegde Frans-Duitse inter parlementaire conferentie opnieuw po gingen ondernomen om een mogelijkheid tot overeenstemming tg vinden, doch zijn pogingen ontmoetten hier betrekkelijk weinig belangstelling, aangezien men vreest, dat de betekenis van het plan Schuman door al dit gemanoeuvreer «al worden verzwakt. Over het algemeen bestaat ln Franse diplomatieke en politieke kringen de op vatting, dat het Franse standpunt en (Van onze Haagse redactie) ln de Ridderzaal te Den Haag heeft gistermorgen Z. K. H. Prins Bernhard namens H.M. de Koningin aan onge veer !00 personen onderscheidingen uitgereikt voor daden gedurende de wereldoorlog en na 1945 in Indonesië verricht Onder hen waren gezagvoerders, offi cieren en manschappen van de handels vloot, militairen van het K.N.I.L. en van de Marine en ook een groot aantal bur gers, die tijdens de bezetting tot de in- lichtingengroepen of tot het verzet be. hoorden en als zodanig belangrijke dien sten aan het land hebben bewezen. Alvorens tot de uitreiking over te gaan hield Prins Bernhard een korte toespraak, waarin hij zijn grote bewondering uit sprak voor het werk van degenen aan ■wie thans onderscheidingen zijn toege kend. In het bijzonder richtte de Prins zich tot de dames, die onderscheiden werden. Voor wat zij hebben gepresteerd is de benaming: het „zwakke geslacht" onte genzeglijk van de baan. Z.K.H. noem de deze dag bijzonder prettig omdat hij aan zovelen, die hij persoonlijk kende onderscheidingen mocht uitreiken. Na aan de gedecoreerden de gelukwensen van H.M. te hebben aangeboden vond de plechtigheid van de uitreiking plaats De onderscheidingen waren: de Bron zen Leeuw, het Bronzen Kruis, het Kruis van Verdienste en het Vliegerkruis. Aan enkelen werd het Bronzen Kruis voor de tweede keer uitgereikt. De Indonesische leden van de gemeng de commissie voor Nieuw Guinea: Latur- harhary, Papare en Makaliwy vertrekken morgen naar Nederland. Moh. Yamin volgt op 24 Juni. dan van Engeland niet te verzoenen zijn, aangezien het laatste Juist datgene aan tast wat voor de organisatie van West- Europa van doorslaggevend belang is. Er is echter nog een andere reden, waarom de houding van Londen hier zo ernstige teleurstelling heeft gewekt. Van af het ogenblik, dat Engeland niet aan wezig is. dreigt de economische capaci teit van Duitsland dit land ter conferentie het overwicht te bezorgen en men meent zelfs dat het daarbij de steun van Arrie- rika zal hebben als de diplomatie der V.S. Engeland er niet toe kan brengen zijn houding te wijzigen ten gunste van een organisatieplan, aan welks verwezen lijking Washington boven alles hecht. In verband met het vereiste omvang rijke onderzoek naar de economische ver houdingen en de mate. waarin de zes deelnemende staten souvereine rechten willen offeren, en de consultaties, die de delegaties met hun regeringen zullen moeten ondernemen, verwacht men, dat de conferentie van vrij geruime duur zal zijn. Het officieuze orgaan van het Vaticaan, de „Osservatore Romano", publiceerde gisteren een scherpe aanval op de door de communisten geïnspireerde vredes campagne, welke te Stockholm begonnen werd. Volgens het blad hebben drie katholieke bisschoppen, die de vredes oproep ondertekend zouden hebben, ver klaard in geen enkel opzicht iets met de campagne te maken- te hebben. „Geen katholiek, die de vrede wenst te steunen, behoeft een oproep, opgesteld door de communisten en hun medestanders, te ondertekenen. Wij werken voor vrede, omdat dit onze plicht is en op hét ogen blik, dat wij hiermede ophouden, houden wij op christenen te zijn", aldus hét blad. De communisten hebben niet het recht het witte kleed van de vrede te dragen. Zij zijn automaten geworden, welke ge hoorzamen, geloven en strijden op last van gewetenloze leiders, die niet zouden aarzelen, zogenaamd in het belang van de werkende klasse stromen bloeds te doen vloeien, zo besluit de „Osservatore". ia de lijk en wenselijk wordt geacht betrokken bedrijfstak. De verbonden spreken de verwachting uit. dat de nieuwe organen tot wasdom zullen komen als vrucht van voorafgaand vrijwillig overleg en daarom niet van bo venaf zullen worden opgelegd. Zij onder strepen om deze redenen met name de passage in de memorie van toelichting, waarin de regering getuigt, dat de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie „slechts (kan) slagen, wanneer z(| wordt gedragen door de wil tot medewerking van de grote meerderheid der bedrijfs- genoten, zowel aan de kant der onder nemers als aan de zijde der arbeiders". Het Verbond van Ned. Werkgever», het Centraal Sociaal Werkgeversver- hond, het Verbond van Prot. Christ. Werkgevers ln Nederland en het It. K. Verbond vaai Werkgeversvakvereni gingen hebben zich in een gemeen schappelijk schrijven aan de voorzitter van de Sociaal Economische Raad uit gesproken over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. „Uitgaande van de erkenning, ook van werknemerszijde, van de zelfstandige functie van de ondernemer" zo luidt het in het schrijven „achten de ver bonden het voor een gezonde ontwikke ling van de gedachte der publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie van wezenlijke betekenis, dat bij de instelling en tot standkoming der. publiekrechtelijke or ganen een geleidelijkheid en een diffe rentiëring in acht worden genomen, die recht 'doet wedervaren aan de groei van het organisatorisch overleg en de hier mede samenhangende graad van rijpheid voor een doeltreffende functionnerimg' van publiekrechtelijke organen". De verbonden schrijven, dat alle groe- peringen steeds voor het denkbeeld der Het toestel had 15 personen aan boord, publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie j Men had voor het laatst van het vlieg- hebben opengestaan. Er waren echter be- j tuig vernomen, toen het zich boven de Prinses Marijke voelde er niets voor, dat zij met haar ouders en zusjes zou worden gefotografeerd, toen mevr. Roosevelt gisteren kwam logeren. Of was het angst voor de vreemde dame, die haar deed weglopen De Amerikaanse leunstwadit meldde gisteren, dat zij een verzoek had ontvan gen om uit te zien naar een vliegtuig, dat sinds 9 Juni vermist wordt op een vlucht van Venezuela naar Miami. zwaren. Voor zover deze tijdens de be- Venezolaanse kust bevond, na in Jamaica handeling van het betrokken wetsont werp werden geuit, vonden zij voorna melijk hun grond in de vrees. zouden worden dat opge- bedrijfsorganen legd. De centrale verbonden zijn het er over eens, dat een der ernstigste redenen van bezorgdheid, die in verschillende onder- nemerskringen leeft, zal worden weg genomen. indien èn bij de totstandkoming der nieuwe organen èn bij de toebede ling van taken wordt rekening gehouden met wat zowel door ondernemers als door werknemers in meerderheid moge- Sinds Vrijdag j.l. voor de gehele gemeen te Barneveld een ophokgebod werd afge kondigd, zijn neg twee nieuwe gevallen van pseudo-vogelpest gemeld. De politie is thans druk met de controle op de na leving van het ophokgebod. Aanvankelijk hield dit in. dat het pluimvee beslist in het hok moest,, maar dat bracht vele be zwaren met zich mee en bevorderde ziek te zij het dan geen pest onder de kippen. Thans mogen de kippen ook bui ten lopen, als het terrein van een ander pluimveebedrijf gescheiden wordt gehou den door middel van gaas, zodat toch het contact tussen kippen van verschillende aangrenzende bedrijven vermeden wordt. Een aantal processen-verbaal is niet uit gebleven,, maar als daarna onmiddellijk tot ophokken werd overgegaan, werd de pluimveestapel nog niet vernietigd. Ondertussen zijn er besprekingen gaan de om ook in gemeenten j>renzende aan Barneveld een ophokgebod at te kondi gen. Te Scherpenzeel werd het reeds uit gevaardigd, terwijl zeer binnenkort de gemeente Ede vermoedelijk het noorde lijk deel, omvattende Nederwoud, Over- woud, De Valk, Wekerom en narsKamp 5al afzonderen. Er werd al gezegd, dat daar een geval van pseudo-vogelpest was geconstateerd, maar dit bleek niet waar. De Israëlische regering heeft in een gisteren te Stockholm overhandigd me morandum aan Zweden medegedeeld, dat het niet waarschijnlijk is, dat zich nog nieuwe gezichtspunten zullen voordoen bij heropening van het politie-onderzoek naar de moord op graaf Bernadotte, de voormalige bemiddelaar der V. N. in het Palestijnse geschil. In het memorandum wordt nalatigheid van de politie bij het eerste gedeelte van het onderzoek naar de moord toegegeven en wordt een aantal conclusies van het Zweedse rapport, dat in Maart j.l. aan de Israëlische regering was toegezonden aanvaard. Gezegd wordt, dat er ten tijde van het eerste onderzoek in Israel abnormale omstandigheden heersten als gevolg van een oorlogstoestand, waardoor „bijzonder grote en, zoals de gebeurtenissen be wezen, onoverkomelijke moeilijkheden" waren ontstaan. In het memorandum wordt o.m. toege geven, dat er geen onmiddellijke stappen waren gedaan om de moordenaars gevan gen te nemen en dat men niet onmiddel lijk was overgegaan tot een grondig on derzoek op de plaats van de moord. In antwoord op een Zweedse beschul diging wordt verklaard, dat Israël niet in zijn plicht tekort was geschoten door geen gewapend geleide aan graaf Berna dotte te verschaffen. Het ruim zevenduizend ton metende Engelse vaartuig „Indian Enterprise" is in de Rode Zee ter hoogte van de kust van Saoedi—Arabië, gezonken, nadat zich een ontploffing aan boord had voorge daan. Een onbekend gebleven schip heeft het gedeelte der Rode Zee, waar de scheepsramp plaats vond. a$?ezocht. Het schip zeite een motorboot uit en zocht de zee met zoeklichten af. Geen spoor van de „Indian Enterprise" werd echter meer aangetroffen. Wel werd één over levende opgepikt benzine te hebben ingenomen. Het vliegtuig was het eigendom van de Katholieke missie van Californië. Bij de passagiers bevonden zich drie missions-1 Hoe tiarlelijk het weerzien was op n??er> en vijf kinderen. l - c Do Venezolaanse autoriteiten zouden paleis Soestdyk tussen de zonder meer geweigerd hebben een on- Kom derzoek naar het vliegtuig in te stellen. lingin en mevr. Roosevelt. (Van onze correspondent). Voor het Leidse Kantongerecht stond Maandagmorgen terecht de bekende schrijfster en journaliste Mary Pos, ter zake zij in een straat te Oegstgeest haar auto onverlicht en op een verhoogd voet pad had geparkeerd, terwijl de tenlaste legging daarbij als bijzondere kwalificatie „zonder noodzaak" aanvoerde. Door de kantonrechter ondervraagd, verklaarde Mary Pos, dat zjj de tenlaste legging toegaf, maar dat zij het niet eens was met de toegevoegde woorden „zon der noodzaak". Zij had haar auto n.L opzettelijk tegen het middernachtelijk uur aldus geparkeerd, om te voorkomen, dat ir> deze onverlichte straat iemand met zijn auto tegen haar wagen zou op rijden. ZU deed het dus om ernstige on gelukken te voorkomen. De kantonrechter wees er haar op, dat zij haar auto dan in een garage had moe ten onderbrengen, doch verdachte zeide, dat daarvoor in Oegstgeest geen gele genheid is en dat de garages vol waren. De ambtenaar merkte daarna op, dat zij haar auto van parkeerlichten moest voorzien, waarop de verdachte repliceer de door te zeggen, dat zij niet gaarne zou zien, dat 's morgens de accu van haar auto leeg zou zjjri, doh de ambtenaar zei- de, dat dit niet zo'n vaart zou lopen, om dat de parkeerlichtjes heel weinig stroom gebruiken. Na de eis van 5 subs. 2 dagen vroeg de kantonrechter, of zij nog iets had te zeggen, waarop Mary Pos betoogde, dat men toch rekening diende te houden met de omstandigheden De kantonrechter zeide ,dat hi) niets anders kon doen dan haar veroordelen, omdat het volgens de wet niet mag, waarop Mary Pos weer aanvoerde, dat het hoog tijd werd daarin verandering te brengen. De kantonrechter antwoordde hierop, dat zij dan maar moest trachten hierin verandering te brengen, hij was er alleen om de wet te doen handhaven en hij veroordeelde haar tot 5 subs. 2 d. waarop de veroordeelde resoluut liet vol gen: „Twee dagen? Maar dan ga ik na tuurlijk zitten; 'n pracht gelegenheid om daarover eens 'n reportage te schrijven!" En onder grote hilariteit verliet zij de rechtszaal In 1952 zullen de Staatsmijnen in Lim burg vijftig jaar bestaan en er zijn nu ree as plannen in wording om dit jubilé op -grootse wijze te vieren. Indien het enigszins mogelijk is, wil men de gehele bevolking van de provincie daarin deel laten hebben. Er is de laatste tijd blijkbaar nogal wat deining geweest over een z.g. „be talingsunie". De eollf \a's van Buitenland en Financiën hebben tenminste aan deze kwestie heel wat letters zwart gemaakt, evenals aan het plan-Schuman en dito- Stikker. Net toen wij zo dachten, dat wij daar lekker niets mee te maken hadden, werd ons gevraagd, of dat nu werkelijk zo'n belangrijke kwestie was, waarop wij, kennende de ernst van onze collega's, die de journalistieke tol hier moesten beta len, terstond bevestigend antwoordden. Trouwens, wanneer zeven Europese mi nisters bijeen zijn en dan te zamen het uitvoerend comité der zestien Europese Marshall-landen vormen, dan mag men op z'n minst veronderstellen, dat er wel wat aan de hand is, dat de moeite waard genoemd kan worden. Of wij dan misschien in een „paar woorden" konden zeggen, waar het pre cies omgaat? Neen, dat konden wtf niet. Als men alleen reeds de getallen in mil- lioenen, waarom het ging uitspreekt, dan zijn die „paar woorden" reeds terstond opgeteerd. Intussen geloven wij niet, dat de „ge wone man" er zo rechtstreeks bij be trokken is. Natuurlijk raakt het uitein delijk wel zijn belangen, dat er thans overeenstemming werd bereikt op de z.g. „Oees-conferentie" (organisatie voor Europese economische samenwerking, als U precies wil weten, wat die letters be tekenen). Onnodig te zeggen, dat de over eenkomst een compromis is; het leven is tegenwoordig nogal „gecomprimeerd". De volgende maand zou dan, naar „practisch zeker" wordt genoemd (dus over dit com promis moet men misschien toch weer tot een compromis komen; het leven is. zoals gezegd gecomprimeerd) een Euro pese betalingsunie tot stand komen, waarvan het doel is om de handel in West-Europa geheel vrij te maken door een onderlinge regeling van handels schulden ter vervanging van de thans gebruikte methode der wederzijdse schuld-delging. Dit zou betekenen, dat ieder lid van de betalings unie ieder ge wenst product in een ander deelnemend land zal kunnen kopen en met elke Euro pese valuta zal kunnen betalen. Nu, dat is wel wat! Vindt U niet? Ge lukkig maar valt onder deze „wederzijd se schulddelging", zoals wij uit de beste bron vernamen, niet het „rondje", dat onze vrijgezel-kameraad ons nog schul dig is. Enfin, hoe het precies zit, wjj herhalen het, in een „paar woorden" valt het niet te zeggen. Waarschijnlijk zouden daar voor een paar hele kranten nodig zjjn. Doch men stelle zich gerust. Men houde zich maar bij het gewone betalingsver keer per giro of postwissel. Als wjj Mi nister Lieftinck op tijd langs deze conser vatieve weg doen toekomen, hetgeen deze meent let wel: „wat deze meent" dat het zijne is, wel dan doen hij en zijn excellente collega's de rest voor ons; ook b.v. het uitknobbelen, hoe het nu moet met die betalingsunie en de plan nen van Stikker en Schuman. En als deze Unie er met Juli komt, kan de brave burger gerust met vacantie gaan; hij zal van deze Unie niets mer ken, als hij maar gewoon betaalt. Hopelijk wordt het een „unieke Unie", want met een Unie is men er ook nog niet altijd. Zo werd b.v. na een befaam de Ronde Tafel-conferentie, waarbij eveneens mlllioenen gemoeid waren, een Unie geboren en toch kan men achteraf niet zeggen, dat het zaakje daarmede rond was...——. ANALYST. Maar natuurlijk kan Flakkee alleen zo'n vaste oeververbinding niet tot stand brengen, daar zijn meerdere overheids instanties mede gemoeid en van Flakkeese zijde heeft men gedacht en gehoopt, dat het eiland net zo zou delen in hetgeen op het gebied van verkeerswegen en ver bindingen overal in het land tot stand komt als welke andere streek ook. Op Goeree-Overflakkee heeft men begrepen krachtiger initiatief te moeten ontplooien. Men zal uit eigen kracht een. brug tot stand zien te brengen! r-OTTf n fr» „«.airtt.ui.» De brut denkt men zich bij Stad aan 't Haringvlietrecht het Haringvliet over stekend naar het eilandje Tien Gemeten welks punt aangesneden wordt, vandaar gaat de brug over het Vuile Gat naar Hoeksche Waard. De cijfers geven de diepte aan in decimeters en hieruit blijkt dat zich voor de haven van Middelharnis enorme diepten van 40 meter voor doen, terwijl bij Stad aan 't Haringvliet de situatie veel gunstiger is. De aanwe zigheid van de punt van Tien Gemeten, waar de gorzen maar juist bij hoog water onder lopen, biedt vele mogelijkheden. In 1946, tijdens een bezoek van de toenmalige minister-presidentdr Beel, en de Commissaris der Kóningin, mr Kesper, hebben deze autoriteiten het gerechtvaardigde verlangen van Flak kee erkend en kort daarna is in het leven geroepen de z.g. „Brugcommis- sie", waarin rijk, provincie, waterstaat en streek vertegenwoordigd waren. Deze brugcommissie zal dezer dagen haar onderzoekingen beëindigen en het resultaat neerleggen in een rapport. Intussen hebben Gedeputeerde Staten en daarna de leden van Provinciale Staten waaronder vier heren van Flakkee de zaak van de vaste oeververbinding behandeld en het resultaat daarvan is ge weest, dat de provincie jaarlijks 125.000 gulden voor de vaste oeververbinding re serveert. Er zijn dus wel successen be haald, maar deze waren naar de opvat ting van leidende kringen op Goeree- Overflakkee nog niet groot genoeg. Ad vies is gevraagd aan het ingenieursbureau Van Hassel en De Koning te Nijmegen en dat advies is zeer uitvoerig verstrekt. Voor verbetering van betekenis in de huidige situatie staan drie mogelijkheden open. Ten eerste het in de vaart brengen van boten, die een soort pendelveer gaan onderhouden, een uur- of halfuurdienst heen en weer. Beter wordt echter geacht een brug. die een volledige oplossing zal betekenen, tenzij de derde mogelijk heid binnen afzienbare tijd in het kader van het vijf-eilandplan tot afdam ming van Haringvliet en Goereese Gat zou worden overgegaan. Deze laatste mo gelijkheid is gebleken van in een heel verre toekomst te liggen, terwijl de eerste het pendelveer geen afdoende op lossing wordt geacht. En dus houdt men zich aan datgene, waarmede men jaren geleden al gestart is: het verkrijgen van een brug! Er zou ook nog een mogelijk heid zijn in het bouwen van een brug of leggen van een dam naar Tien Geme ten en een frequent veer over het Vuile Gat, maar ook dat acht men achterstaan bij een volledige brug. En voor die brug zou het een gelukkige omstandigheid kunnen zijn, dat de in de jaren 18681871 gebouwde spoorbrug bij Moerdijk over het Hollands Diep niet meer deugt voor het verkeer der Ned, Spoorwegen en ver moedelijk over enkele jaren afgebroken zal worden. Voor het bouwen van een geheel nieuwe brug schat men 13 millioen gulden nodig te hebben. Een gedeelte brug en de rest veerverbinding met nieuwe schepen, bemanningen, aanlegplaatsen enz. wordt geraamd op 8.4 millioen gulden en het leggen van een brug met gebruik making van 8 spanningen van 100 meter van de Moerdijkbrug is begroot op 8,8 millioen. Onbetwistbaar is vast gesteld, dat de bevolking van Goeree-Overflakkee in 1949 aan veergelden een bedrag van 600.000 gulden heeft moeten opbrengen. Ook staat vast, dat het verkeer nog steeds toeneemt in 1939 gingen,er 134.000 personen over de veren, ln 1949 waren het er 489.000 en dit jaar zal het aantal auto's, dat over gezet moet worden de 50.000 wel over schrijden. In 1939 waren dat er 9274, in 1949 reeds 49074. De R.T.M. trok alleen uit het veer MiddelharnisHellevoetsluis 433.000 gulden! En zo juist is op dit veer weer een nieuwe tariefsverhoging inge gaan. zodat een retour voor een auto nu ƒ6,50 kost. Men betaalt gaarne voor een brug tol, als men daarmede de mogelijkheid krijgt om het Haringvliet op elk gewenst tijd stip over te gaan, terwijl het natuurlijk in genen dele nodig zal zijn om zoveel tol te heffen als nu veergeld betaald moet worden. Door het zich intensiverende ver keer en het toenemende gemak rekent men zonder moeite en tegen billijke ta rieven zoveel tolgeld te ontvangen, dat men het kapitaal van de brug binnen redelijke tijd kan aflossen en de rente er van be talen. Bij de bouw van een geheel nieuwe brug raamt men het exploitatietekort op 176.000 gulden 's jaars, voor een brug met pendelveer op 466.000 en bij gebruik van de Moerdijkbrug vermoedt men juist uit Heel ver is bij Stad aan 't Haringvliet de ene oever van de brede rivier verwijderd van de andere en nog verder, achter Tien Gemeten, scheidt het Vuile Gat van Hoeksche Waard. In totaal gaat het om een breedte van twee en een halve d drie kilometer, die men met een brug zal moeten overspannen. In de omgeving van Stad aan 't Haringvliet, zal van Flakkeese zijde het begin van de brug liggen. Thans is het er maar heel eenzaam in de oneindige wijdheid van gorzen, brede zeemonding en hoge luchten. Met zijn dertienhonderd inwoner* is Stad aan 't Haringvliet maar een kleine gemeente. Vriendelijk scharen zich de oudste huizen rond het kerkje. Sommige der gebouwen zijn nog niet helemaal bekomen van de wonden, die evacuatie, inundatie en plundering er in de boze oorlogsjaren aanbrachten, maar Stad heeft een arbeidzame bevolking, die de zaken goed en vlug aanpakte. te komen. Gebruik maken van de oude Moerdijkbrug met één rijbaan en verdere ongemakken is afgewimpeld. De Flakkeese Gemeenschap stelt zich nu voor: het in het leven roepen van een naamloze vennootschap tot stichting en instandhouding van een geheel nieuwe brugverbinding voor Goeree-Overflakkee, de brug te leggen bij Stad aan 't Haring vliet tenzij eisen van techniek enz. het elders wenselijk maken het heffen van bruggeld en aan het provinciaal bestuur te verzoeken het jaarlijkse bedrag, dat deze voor de vaste oeververbinding reeds uittrok ter beschikking te stellen ter dek king van het exploitatietekort. Gehoopt wordt, dat Rijk en Provincie garant wil len zijn voor een eventueel exploitatie tekort, zodat men annuiteit en rente altijd zal kunnen betalen. Voor de annuiteit rekent men 40 jaren nodig te hebben. En tenslotte hoopt men uit het nationaal wegenfonds op een bijdrage, aan welk fonds Flakkee thans met 140.000 per jaar bij draagt, maar waarvoor het nog nimmer iets heeft terug gekregen. Bij deze ramingen enz. wil men blijk baar niet te optimistisch zijn, want uit hetgeen de streek thans opbrengt zou men zeker de brug kunnen financiëren, terwijl de kans groot is, dat de brug ook ontslui ting betekent voor Schouwen en Duive- land, welks bevolking, niettegenstaande afstand en de langdurige reis een leven dig verkeer met het Rotterdamse gebied onderhoudt. De genoemde naamloze vennootschap heeft nodig het plaatsen van een aande lenkapitaal van 1 millioen gulden! Naar ons verzekerd werd, heeft men uit Flakkee reeds toezeggingen voor deelne ming in het benodigde kapitaal voor meer dan het millioen gulden!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1