Waken tegen overhaasting Min. Van Maarseveen: N.-Guinea blijve voorlopig bij Nederland Indonesië kan onze taak niet overnemen Torpederingskans vermijden Schuman wil besprekingen op ontwerpverdrag baseren Prins over de zuid-molukken onder anderer macht In de WOONPLAATS van liet voorgeslacht 3000 stoffelijke overschotten naar Nederland ZWARE AARDBEVING IN OOST-JAVA Wij komen snelis de nieuwe leuze der Haagse politie Woensdag 21 Juni 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Een late onderwijsbegroting Een kwestie van Staats recht Nederlandse delegatie acht dit niet mogelijk Er komt samenwerking met het Koningin Juliana-fonds Opzienbarende beschuldiging ran dr. Nikijuluw Mevr. Roosevelt bezocht |van Oud-Vossemeer,mr. J. Vérsluys, en 'LAGEN Oud-Vossemeer Van in Duitsland omgekomen landgenoten 's Pausen gezondheid Vrije kaasuitvoer naar Engeland Eierprijs loopt op Velé doden en tientallen gewonden "N WEERBERICHT V. yy Op «le eerste dag van de conferentie over de samensmelting van de West-Europese steenkool- en staalindustrie heeft alleen minister Schuman het woord gevoerd. Deze zitting was openbaar en er bestond grote belangstelling van de zijde van de pers. Er waren zelfs meer journalisten dan afgevaardigden. Naast Schuman zat Jean Monnet, de geestelijke v&der van het plan. V akbewegingsadviseurs naar Parijs het ware socialisme Geert Engelse regeringS' aankopen meer Door grotere vraag uit Duitsland .1-.-1 De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Meest zwaar bewolkt met al en toe regen, hier en daar met onweer. Meest matige wind. hoofd zakelijk tussen Zuid en West. Nog iets lagere temperaturen. Donderdag 22 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur; maan. op 11.45 uur, carder 0.25 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT suggestie prof. Molenaar aan de hand bad gedaan. Het resultaat was. dat het voorstel van orde van de heer Jonkman met 23 tegen 7 stemmen werd aanvaard en het ont werp van de agenda werd afgevoerd. (Vergadering van Dinsdag 20 Juni) Tijdens de vergadering van de Eerste Kamer lieeft de minister van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen, mr. Van Maarseveen, gisteren verklaard, dat de regering nog altijd op het standpunt staat, dat Nieuw-Guinea onder Nederlands gezag behoort te blijven en wel in het belang van Nieuw- Guinea zelf en volgens de wens van de bewoners van dat land. Vóór alles zal de regering haar aandacht blijven concentreren op de bevolking, daar naast trachten het land tot economische ontwikkeling te brengen en maat regelen te treffen voor een goed bestuur. De regering wil echter waken tegen overhaasting. Indonesië is volstrekt niet bij machte de taak van Nederland ten aanzien van Nieuw-Gninea over te nemen. Het heeft zelf nog een groot tekort aan onderwijskrachten, het heeft een achterstand op economisch gebied en eveneens op technisch terrein. Onder deze omstan digheden is het niet in het belang van Nieuw-Guinea, dat Nederland zijn handen van dit land zou aftrekken. Zonder te twijfelen aan de goede wil van Indonesië, zei minister Van Maarseveen, dat een Indonesisch gezag over Nieuw-Guinea een voorlopige stilstand in de ontwikkeling van dat land zou betekenen. Indien Nederland lt3t beheer over Nieuw-Guinea zal behouden, zal dat land later in volkomen vrijheid zijn eigen status kunnen bepalen. Wenst het dan aansluiting hij Indonesië, best! Nederland zal dan daarin berusten. Wenst het zelfstandigheid, accoord. V il het dan onder Nederlands gezag blijven, ook dat zal Nederland accepteren. Maar zou het nu reeds onder Indonesisch gezag komen, dan zal van de vrijheid tot het bepalen van zijn eigen status niet veel meer terecht komen. En het is volkomen onjuist te beweren, dat Nederland hiermee zijn koloniale overheersing zou voortzetten. Het zag er op de agenda van deze ver- gadering in het geheel niet naar uit, dat Tegen stemden 7 van de 10 aanwezige mr. Van Maarseveen zulk een officiële Verklaring zou gaan afleggen. Het stond Zo onopvallend op de agenda; bekrach tiging van een met toepassing van arti- wel 183 der Indische Staatsregeling Vastgestelde ordonnantie, de instelling namelijk van een algemeen uitvoerrecht uit Nieuw-Guinea. Maar de heer Jonk man meende, dat hier de bekrachtiging werd gevraagd van een ordonnantie, welke nog onder de oude rechtsorde was Uitgevaardigd. Dit vond deze afgevaar digde van de P. v. d. A. een vreémde fi guur. De medewerking van het parlement vond'hij in dit geval niet nodig, omdat er een machtigingswet Nieuw-Guninea was. Eerst na het totstandkomen van <Je wet Overgangsregeling Nieuw-Guinea zou de medewerking van het parlement nodig worden. Hij deed daarna dé suggestie aan de regering het wetsontwerp maar in te trekken. Prof. De Zwaan (CH) ging nog verder en zou liever wachten tot de uiteindelijke beslissing over Nieuw- Guinea zou zijn gevallen. Ook prof. Mo lenaar (VVD) was het met de heer Jonk man eens, maar minister Götzen meende, dat art. 183 nog formeel van kracht was. was. Minister van Maarseveen stelde het toen aldus, dat indien dit ontwerp werd verworpen de ordonnantie moest wor den ingetrokken en hét was van belang dat zij bleef gelden. Er kon dan later altijd nog over worden gesproken bij de behandeling van het rapport van de Gemengde Commissie voor Nieuw-Gui nea, welke rapport de regering van plan was aan de beide Kamers ter bespreking san te bieden. Dit wetsontwerp was geen goede gele genheid om zich hierover uit te spreken. De Kamer ging hier echter niet op in en hij de replieken deed de heer Jonkman het voorstel van orde dit wetsontwerp tot nader order aan te houden. De rege ling Bewindvoering Nieuw-Guinea moest volgens de Machtigingswet immers nog bevestigd worden, eerst daarna zou men volgens de heer Jonkman kunnen beslis sen of de regeling van dit uitvoerrecht aan de gouverneur van Nieuw-Guinea kon worden overgelaten, welke laatste katholieken namelijk de heren Kerstens, Steinkühler, Kropman, de Bruyn, Kuiper, dr. van Velthoven en prof. Beaufort. Onderwijs Daarna kon aan de begroting van on derwijs worden begonnen, welke nu aan liet einde wèl.iaast vin het parlementaire jaar nog steeds op behandeling In de Eerste Kamer wachtte. De gebruikelijke klachten en bezwaren kwamen weer naar voren. Op de eerste plaats de onderwij zerssalarissen en het langzaam vorderen van het overleg der Commissie-Wesseling in de zaak der ont- knikking van de onderwijzerssalarissen. Hierover spraken de heren Van Veltho ven (K.V.P.) en Wendelaar (V.V.D.) ern stige woorden. De heer Van Velthoven zag met ver langen naar een duidelijk antwoord van de minister te dezer zake uit en de heer Wendelaar voorspelde zelfs een ernstig conflict met de Kamer als deze zaak nu niet met de grootste spoed werd opgelost. Dan had de heer Van Velthoven nog be zwaren tegen de leerlingenschaal. Er waren nog 3694 klassen 'van meer dan vijftig leerlingen in ons land. Hij meende, dat de T.H. in het Zuiden zou moeten komen en hij hield een warm pleidooi voor het Brabants Orkest, dat zelf reeds uit eigen middelen ƒ210.000 had bijeen gebracht.' De heer Wendelaar wees nog op de verkrachting, ook in officiële publi caties van onze moedertaal, hij vroeg om een Centraal College van advies voor con tinuïteit in het onderwijs en beklaagde zich nog over achterstelling van het open baar bij het bijzonder onderwijs, waar voor hij als voorbeelden Nootdorp en Spaarndam aanhaalde. De heer Kropman (KVP) brak een lans voor de kunstenaars, die veel meer door de Overheid moesten worden onder steund. In plaats daarvan heeft men kwartjesloterijen voor kunstenaars. De minister geeft voor kunst nog niet de helft uit van hetgeen nodig is. In drie jaar tijds is intussen het aantal onder steunde kunstenaars meer dan verdub beld. Ook voor het Oosten en Zuiden van ons land is er kunst. Deze moet de over heid ook stimuleren door Volksconcerten en Volkstoneel en er moeten meer ten toonstellingen worden gehouden om de kunstenaars meer gelegenheid tot expo seren te geven. Ook de heer Schipper «A.R.) pleitte voor een spoedige ontknikking. Omdat de minister van Onderwps om 9 uur moest vertrekken, werd de behan deling van zpn begroting onderbroken en voortgegaan met de rest van de agenda. De schenking van een schilderij de bekende Hobbema aan het Canadese volk, bracht een gloedvolle lofrede op Canada van Prof. Anema (A.R.), die toen als waarnemend voorzitter werd vervangen door prof. Woltjer en een zure speech van de heer Sohalker (CPN), die betoogde, dat w;i onze vrijheid aller eerst aan Sovjet-Rusland hadden te dan ken. Waarop de minister-president dr. Drees hem eraan herinnerde, dat Sovjet- Rusland een vriendschapsverdrag had ge sloten met Hitier-Duitsland, dat daar door bjj zijn aanvat op het Westen in de rug was gedekt. Het wetsontwerp werd z.h.st. aangeno men met de bekende aantekening van het tegenstemmen der communisten. Voorts kwam nog aan de orde de wet op de economische delicten, waarover ai- leen de heer Brongersma (P.v.d.A.) sprak. Het wetsontwerp werd na verde diging door min. Van Maarseveen z.h.st. aanvaard. De onteigening ten behoeve van de steenstort der Oranje-Nassaumijnen werd z.h.st. en zonder discussie aanvaard. Hedenmorgen om elf uur werd de ver gadering voortgezet. F. S. De Kijk in 't Jatstraat te Groningen nas vol mensen en gejuich toen Koningin en Prins er gistermiddag doorreden op weg naar het Doofstommeninsti tuut. Op pagina 4 vertellen wij er meer van. In een vraaggesprek ter gelegenheid van de tiende Anjerdag heeft, Z. K. H. Prins Bernhard gisterenavond voor de radio medegedeeld, dat de inzameling op de komende Anjerdag .waarschijnlijk de laatste zal zijn, die door het Prins Bern hard fonds op deze wijze wórdt georga niseerd. Er is namelijk door het P. B. F. een groot plan voor een nationale fonds vorming ontworpen, dat. beoogt op mo derne wpze voldoende geldmiddelen voor de vrije arbeid van ons volk bjjeen te brengen. Onder vrije arbeid wordt hier bij verstaan die van de sociale zorg niet inbegrip van de volksgezondheid -en de culturele arbeid. Voor de uitvoering van De vertegenwoordiger van de republiek Zuid-Molukken in Neder land, dr. J. P. Nikijuluw; verklaart, dat van verschillende zijden is ge poogd misbruik te maken van de noodpositie der Zuid-Molukken en zelfs ora «leze onder de macht van anderen tc brengen. Dr. Nikijuluw heeft opnieuw een be roep gedaan op de regeringen van de Ver. Staten van Amerika, Groot-Britan- nië, Frankrijk, Australië en Portugal, op de Unci en de Ver. Naties naar aanleiding van het telegram, dat hij vorige week van dr. Soumokil uit Ambon ontving. Hij heeft, zo zegt hij, „de betrokken regerin gen en internationale lichamen dringend veracht om hulp, teneinde te voorko men, da; de normale menselijke en demo- ere' "cha rechten aan het volk der Zuid- Molukkcn word n onthouden, welke rechten zijn toegekend bij de ronde-tafel- conferentie in Den Haag. De Zuid-Molukken staan bloot aan eep blokkade van alle oorlogschepen, die de marine van de RIS ter beschikking kan stellen. Deze blokkade is niet officieel en niet meegedeeld aan de andere regerin gen, ook niet aan de Ned. regering. De roering van cle Zuid-Molukken be schikt niet over de middelen om deze landen rechtstreeks te bereiken. Daarom wendt zij zich tot de ambassadeurs, in de ho?P. dat hun regeringen de fepubhek Zuid-Molukken in staat zullen stellen haar taak op vreedzame wijze te vervui len. Op gelijke wijze als dit is geschied ten aanzien van de Republiek „Indo nesië". Van verschillende zijden, zo vervolgt hij dan, is gepoogd misbruik te maken van de positie der Zuid-Molukken en zelfs om deze onder de macht van ande-1 ren te brengen. Ais het gebied der Zuid-1 Molukken zo gewichtig is als uit deze pogingen valt op te maken, dan is er te meer reden om de fundamentele rech ten van dit gebied te eerbiedigen. Er be staat geen twijfel, dat de Japanners de strategische waarde van de eilanden wisten te beseffen. Daarom moet de we reld terdege begrijpen, hoe groot de poli tieke en economische waarde is van dat gebied, hoe klein het ook zij. De regering van de republiek Zuid-Molukken zal de komst van vertegenwoordigers en waar nemers der genoemde regeringen ver welkomen en zal gaarne alle vereiste fa ciliteiten verlenen om zonder uitzonde ring alles te inspecteren wat van waarde kan zijn voor deze regeringen", aldus be sluit dr. Nikijuluw. dit plan hebben het Prins Bernhard Fonds en het Koningin Juliana Fonds, dat in 1948 gesticht is voor de sociale arbeid, besloten samen te gaan. Op een desbetreffende vraag legde, de Prins er de nadruk op, dat de Anjer dag-traditie niet verloren dient te gaan. Daarom heeft men besloten een zilveren anjerembleem in te stel len. Deze zilveren anjer zal elk jaar omstreeks de verjaardag van dc Frins door hemzelf worden uitgereikt aan diegenen, die zich op welke wijze ook bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt voor de Nederlandse cultuur. De eerste zilveren anjers zullen m een plechtige vergadering van bet bestuur op Dinsdag 27 Juni worden uitgereikt. Dit jaar zullen behalve de gebruike lijke anjerspeldjes ook foto's van het Koninklijk gezin op anjerdag worden verkocht. De gehele anjeractie wordt plaatselijk geregeld door de plaatelijke comité's. Prins Bernhard zeide te vertrouwen, dat ook nu het antwoord van het Neder landse volk weer goed zal zjjn, dat velen zich als collectant of verkoper resp. ver koopster zullen opgeven, dat velen hun offer zullen willen brengen voor onze vrije Nederlandse cultuur en zullen to nen, dat hun de geestelijke vrijheid ook nu nog wat waard is. Natuurlijk sprak .Schuman zijn teleur stelling uit over de houding, welke de Engelse regering tegenover het plan heeft aangenomen. Hij toonde echter begrip voor de bezwaren van Londen en sprak de hoop uit, dat deze uiteindelijk overwonnen zul len kunnen worden. Engeland zal voortdurend van het ver ft loop der besprekingen op de hoogte worden gehouden, zodat het in staat is er commentaar op te leveren. Schuman hoopt op deze wijze de weg voor deel neming van Engeland open te laten. Schuman verdedigde de gehaastheid van zijn pogingen om het plan te verwezen lijken. Hij wees hr op, dat de béste initia tieven dikwijs door voorbereidende be raadslagingen in de kiem zijn gesmoord. Die kans wil hij ditmaal niet lopen. Als het essentiële van zijn plan noemde Schuman; het in de'plaats stellen van een samenwerking voer de oude prak tijken van dumping en discriminatie. Voorts moet het plan medewerken om de Europese gemeenschap te bevrijden van de latente oorzaak van „onrust, wantrouwen en angst". Over het plan-Stikker zeide Schuman, dat het „niet in strijd is met het voorstel tot samensmelting van de West-Europese zware industrie". De Nederlandse delegatie acht deze uitlating een bewijs, dat de Franse regering de voorstellen van de Nederlandse minister zal steunen. Na de openbare zitting van gisteren gaan de delegaties tot geheime conferenties over. De eerste paar dagen zullen, zijn gewijd aan het vaststellen van de proce dure. aan niet-officiële besprekingen en aan de uitwisseling van ideeën tussen de gedelegeerden. Binnen enkele dagen zal een Frans ont werpverdrag, waarin die -uitwerking tan het plan-Schuman is opgenomen, aan de delegaties worden voorgelegd. Dit ont- werp, aldus kondigde'Schuman aan, zalz;jn <joor regering aangewezen zijn mening te kennen, dat de bespre kingen niet moeten beginnen met een ontwerp-verdrag. „Mijns inziens moeten de delegaties vóór alles de concrete bij zonderheden van het samensmeltingsplan leren kennen. Op grond daarvan kan pas een ontwerp-verdrag worden opge steld", aldus mr. Blaise, die niet ver heelde, dat er heel wat van de afgevaar digden gevergd zal worden, voor men overeenstemming zal kunnen bereiken. Na de rede van minister Schuman vroeg geen enkele afgevaardigde het woord, zo dat de vergadering werd verdaagd. Als adviseurs uit de vakbeweging van de delegatie van de Nederlandse rege ring, die zal deelnemen aan de bespre kingen over het plan-Schuman te Pa- de basis vormen, waarop de conferentie zal kunnen werken. De vice-voorzitter vaii de Nederlandse delegatie, mr. Blaise, gaf gisteravond als de heren F. P. Fuykschot (CNV), drs. P. Bogaers (KAB) en H. Oosterhuis (NVVj. Met polemieken is het gesteld als met bedevaarten; er komen niet veel beke ringen van. We kunnen ons dus ook niet voorstei len, dat Paul de Groot veel succes van zijn jongste kolommen-trits in ..De Waarhêid" tegen de P. v. d. A. ver wacht. Maar zijn artikel heeft voor ons. buitenstaanders, toch wel een leerzame kant. Andere partijen geven nog al eens een inAructie weg, hoe het met de K V. P. eigenlijk zou moeten gaan. Paul vertelde nu eens, wat het socialisme is en wie zich socialisten mogen noemen. Volgens de Groot zijn er velen in de P. v. d. A. die van Vorrink en consor ten niets moeten hebben en verlangen naar een eehte socialistische partij. Kameraad Paul gaat die verlangenden de weg wijzen. De hele sociaal-democra tie en haar doen sinds 1914 .wordt ge torpedeerd. De eens bloeiende sociaal- democratie het nazi-dom van Adolf was het grofste type heeft volgens de communistische schrijver gefaald en stierf een roemloze dood. Wat overbleef was een „stinkend lijk". Toch is het socialisme verwezenlijkt. Ge raadt het natuurlijk reeds: door het bolsjewisme in de Sovjet-unie. Ook op de vraagwaarin bestaat dan die idealistische verwezenlijking?, geeft Paul de Groot antwoord; De verworvenheden zijn: 1. Gemeen schappelijk bezit van de gewichtige pro ductiemiddelen (particulier eigendom ts uit den boze, particulier initiatief dito. zodat alles vadertje staat opknapt. Niet te aanvaarden). 2. Een klassenloze maatschappij. (Dat is een onding, omdat het eenvoudig on bestaanbaar is. De constructie van he den is morgen anders). 3. Démocratie voor de werkers. (De politiestaat-structuur met toezicht en spionrtage, werksystemen en a wan-, •beid is nergens zo grof als in Rusland). 4. Opheffing van alle haat en ver volging wegens naftionaliteit of ras. (Men denke aan de Oostzee-staten en de tal loze processen. Deze laatste waren na tuurlijk gemotiveerd. Allen, die geen ja knikken of in de handen klappen, wor den onmiddellijk weggewerkt. Ook een vorm van democratie). 5. Het levenspeil der werkers staat op een peil, waarvan zelfs de bevoor rechte arbeiders in de meest ontwikkel de kapitalistische landen niet meer kun nen dromen. (Rusland voerde reeds drie maal prijsverlagingen door. Inderdaad. Maar een ei kost dafir nog een gulden of meer. De rest is navenant). Neen, kameraad Paul. Het artikel was weer best. We hopen een sovjet-10. Doch veel bekeringen zult ge niet maken. Als dat het ware socialisme is. Van opheffing van haat gesproken. Het artikel besluit met de volgende vrede lievende tirade: „Wie het goede graan beschermen wil, moet de vrijheid voor de ratten opheffen, daar is niets aan te doen. ook al krijsen die ratten nog zo schel". Het is maar goed voor de C.P.N. in Nederland, dat we dat systeem in ons land nog niet doorvoeren. Want dan had Paul de Grool voor de laatste week buiten gelopen. HENK VAN DER MAZE. Gistermiddag om kwart over een arri veerde névr. Roosevelt, op weg naar Oud-Vossemeer, bij de Thooise brug. Zij was in gezelschap van de Amerikaanse ambassadeur en werd ontvangen door de Commissaris der Koningin in Zeelahd, jihr. mr. A. F. C. de Casembroot en de burgemeester van Tholen, mr. Van der Hoeven. De heer Elsacker. postambtenaar te Tholen overhandigde mevr. Roosevelt een aan haar geadresseerde brief, die des morgens op Tholen was aangekomen en schoolkinderen zongen haar toe. Vervolgens werd de tocht naar Oud- Vossemeer voortgezet, waar honderden mensen waren uitgelopen. De ontvangst de gemeenteraad. Nadat een deputatie van Ambon bloe men had aangeboden, bezocht de gast „Huize Roósevelt", waar zij verwelkomd werd door de bewoners, dr. en mevr. Jekll Mevr. Jekel, in de oude Thooise dracht gekleed, bood Zeeuwse „babbe laars" en klompjes aan. Vervolgens ging men naar het ge meentehuis, waar mr. Vérsluys en de In 1947 heeft de regering in beginsel besloten, dat de stoffelijke overschotten van de tijdens de oorlog in Duitsland omgekomen en aldaar begraven Neder landse oorlotgs- en terreurslachtoffers op *s rijks kosten naar Nederland zouden worden teruggebracht, indien door de na- Z. H. Paus Pius XII heeft op advies van Zijn geneesheer het aantal audiënties dat Hij gewoon is dagelijks te verlenen, beperkt, zo wordt uit Vaticaanstad ge meld. bestaanden een verzoek daartoe was in gediend. De Dienst van Identificatie en Ber ging, die dezer dagen met zijn werk in Nederland klaar kómt, 'zal blijkens een mededeling van de minister van Oor log, thans de uitvoering van het terug brengen van stoffelijke overschotten uit Duitsland ter hand nemen. Met dit overbrengen kan op 1 Juli a.s. een begin worden gemaakt. Het be treft nier het gevolg geven aan de onge veer 3000 ingekomen verzoeken van verwanten en nabestaanden tot het over brengen van stoffelijke overschotten van Nederlanders, die ten gevolge van oor- lo® en terreur in Duitsland zijn omgeko men en vervolgens aldaar werden be graven. Ongeveer 200 van deze verzoe ken betreffen de stoffelijke overschotten van militairen. Naar de minister thans kan overzien, zal met de uitvoering van een en ander naar schatting anderhaif jaar gemoeid zijn, te rekenen van 1 Juli 1950 af. Op de onlangs gehouden handelsbe- sprekingep met Engeland maakten even tuele leveranties van Goudse en Edam mer kaas door Nederland nog een moei zaam punt van onderhandelingen uit. Thans heeft de Engelse regering beslo- ten de import van alle kaassoorten met heer F. A. van Rosevelt, burgemeester lneiUondertog van z.g. „cheddarkaas" met van Schoondijke, een toespraak hielden.ingang van 3 Juli a.s. geheel vrjj te ge- Eerstgenoemde overhandigde mevr. Roo- ven. Dit vrijgeven geschiedt door import ww rr irnnorq 1 onon 1 iooncn" waarnióó se velt een Zeeuwse pop in Thooise kle derdracht, vervaardigd door mevr. Jekel, en een foto-album waarin alle beziens waardigheden en oudheden van Oud- Vossemeer waren opgenomen. De heer Van Rosevelt bood een plattegrond van Oud-Vossemeer aan. Met ongeveer der tig leden met de geslachtsnaam Roosevelt poseerde mevr. Roosevelt daarna met haar gezelschap voor een fotograaf. Na de koffiemaaltijd begaf zij zich naar dé Kroonkerk te Oud-Vossemeer, waar ds. R. C. van Putten haar verwelkomde en haar het doopbekken en de twaalf- armige kroon liet zien, die eeuwen gele den door de familie Roosevelt aan deze kerk waren geschonken. Vervolgens werd afscheid genomen en vertrok men weer naar Den Haag. De Amerikaanse ambassadeur en me- op z.g. „general open license", waarmee het artikel kaas van belemmerende in voerbeperkingen is ontdaan. Deze beslissing van de Engelse re gering spruit voort uit de voorgenomen beëindiging van de kaasrantsoenering in Engeland, hetgeen tevens een einde maakt aan de Engelse regeringsaanko pen van kaas. Vooruitlopende op nadere Engelse ad ministratieve regelingen kan voorts nog worden medegedeeld, dat ook de Engelse koloniën voortaan rechtstreeks kaas in Nederland kunnen kopen in aansluiting op hun aankopen onder het tegenwoordig voor de koloniën geldende Engelse allo. catiesysteem. In één van de slaapkamers van het huis van dr. Daniel Malan, de Zuidafrikaanse minister-president, is Dinsdagmorgen vroeg brand uitgebroken. Via het bal- con kon de minister-president en zijn aangenomen dochter Marietje door de brandweer in veiligheid gebracht wor- Mevrouw Malan verliet het Allemaal Roosevelts. De Roosevelts hebben nog heel nat naamgenoten in 't oude moederland. Een opgewekte groep omringde gistermiddag bij hel stadhuis van Ond-V ossem eer de weduwe van wijlen de president der S., toen zij een bezoek brucltl aan het geboortedorp der familie. De laatste dagen leeft de eierhandel weer op door een sterk toegenomen vraag van uil Duitsland. Tengevolge hiervan zijn de vraagprijzen, zowel in ons land als in Duitsland gestegen. De Coöp. Eierveiling te Arnhem heeft daarom de uitbetalings- prijs met 10 ct. per kilogram verhoogd. Voor de aangevoerde eieren in de week van 12 tot 17 Juni zal netto worden uit betaald «aan de pluimveehouders) onge veer 2.02 per kilogram. dat de uitbetalingsprijs den. Mevrouw Malan verliet het met vrouw Chapin hebben gisterenavond in rook gevulde huis zonder hulp. De brand de ambassade aan het Lange Voorhout1 richtte slechts weinig schade aan, daar te Den Haaig ter gelegenheid van het j de brandweer, haar spoedig bedwongen bezoek van mevrouw Roosevelt een diner ihad. Dr. Malan «kon zijn gewone ambts aangeboden. bezigheden verrichten. Maandagavond om 8 uur is Oost- Java opgeschrikt door wat vermoe delijk de hevigste aardbeving in de laatste 50 jaar is geweest. De schok ken hielden ongeveer een minuut aan. In Surabaja vielen twee doden en 25 gewonden. Verschillende huizen en een houtzagerij zijn inge stort, waardoor een schade ontstond van ruim f 100.000.Verschillende wijken kwamen zonder electriciteit vele honderden telefoonaansluitin gen geraakten defect en de telefoon verbindingen met de Men verwacht, - over de lopende week opnieuw hoger zalj plAateeo we[(Jea verbroken omliggende zijn. Te Qrissee werden vijf schokken gevoeld, daar waren 14 doden en vele gewonden. Sidaju, nabij Grissee, telt 50 vernielde en 200 beschadigde woningen. Te Pantjeng werd een missiegit vernield, waarbij van de 50 zich in het bedehuis bevindende mensen er 43 werden gewond. Deze aarbeving heeft op de bevol king een diepe indruk gemaakt, aan gezien zij juist viel in de Puasa (de Islamietische vastenmaand). De mensen willen er de aankondiging in zien van een naderende cata strophe.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1