Dr. Plesman ontvouwt stout plan J Nogmaals het aardappelmeel in het brood Joods zakenman verborg gouden tientjes British Railways heeft weer een ss „Amsterdam LOONPOLITIEK in Frankrijk ANNIE SALOMONS 65 JAAR nder de Plesman ontvouwde een plan voor nieuwe wereldsamenwerking Ook aan de H. Vader voorgelegd Vrijdag 23 Juni 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Enkele objectenKcifuzaltunncl en nieuwe toegang naar Middellandse Zee Benedictijnermonnik schilderde de koningin LO U P E Geen Franse tarwe er voor in de plaats Vernietiging van oorlogs Het derde en mooiste schip van deze naam De derde dag van de Schuman-conferentie Uitstel eerste oefening voor studenten De vuurproef voor liet Britse kabinet Voorbereidingen voor de terugkeer van koning Leopold Bidault's positie bedreigd J Pluimveehandel in Barneveld Is Duitsland nog „in oorlog" Nieuwe A.K.U.-fabriek in Emmen WEERBERICHT ONDER O. O. O. O. Ook reeds studerenden vallen er onder OOK BELGIE SCHAFT HELICOPTERS AAN - Egmond zullen voeren. V. Fijnzinnig schrijfster en onvermoeid werkster voor de katholieke vrouwenbeweging ^1 in beperkte mate hervat Voor vervaardiging van Etikaïon D* verwachting ran heden- tot morgenavond luidt: Wisselend bewolkt met eenvonkeltjk enkele buien, later flinke opklaringen. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig Te ren dering In temperatuur. Zaterdag H Juni: Zoo op gjjo Uur. onder K.Ot uun maan op 14J] uur, onder OM uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Samen voor vrede en welvaart A. Plesman, president-directeur Tan de K. L. M., thans de tijd rijp geacht om een plan voor internationale samenwer king, dat hij reeds in het begin van 1944 had ontworpen ten einde in de toekomst de vrede te verzekeren en de welvaart over de gehele wereld weer op te bou wen en te bevorderen, voor publicatie vrij te geven. Op een gisteren gehouden persbijeenkomst heeft hij over dit plan, dat hij reeds aan verschillende vooraan staande personen in het binnen- en bui tenland heeft voorgelegd en persoonlijk ook aan Z. H. de Paus heeft aangebo den, het een en ander meegedeeld. Dr. Plesman is uitgegaan van de ge dachte. dat er iets aan de organisatie der staten moet mankeren, omdat het op internationaal gebied telkens weer fout gaat. Hij meende, dat de oorzaak daar van is gelegen in het feit, dat bij in ternationale besprekingen iedere minis ter alleen de belangen van zijn eigen land giet en zich gebonden acht daarvoor uit sluitend op te komen. Iedere minister heeft bovendien zijn instructies, waarvan hij niet kan afwijken. Daarom ls de kern van het voor stel van de heer Plesman, dat er in ieder land één instantie moet zijn, welke verantwoordelijk ls voor de samenwerking in de wereld, althans met die landen, waarmee men wil samenwerken. Deze instantie heeft hjj genoemd het instituut van sa menwerking. De samenwerking moet gericht zfln op de uitvoering van openbare werken, welke voor de wereldecono- mie van belang zjj„, op de hulp economisch achterlijke streken, op landverhuizing, hulp by rampen enz. De leiding van elk dezer landelijke instituten van. samenwerking wordt ge legd in handen van een directeur-gene raal, die in raag gelijk moet zijn aan een minister en die de gehele verantwoor delijkheid draagt voor de internationale samenwerking. Hij heeft toegang tot de ministerraad en kan ook door de mi nisterraad worden gehoord. Om de continuïteit in het beleid te verzekeren komt en gaat de directeur- generaal niet met het kabinet, maar wordt hij benoemd voor de tijd van 7 jaar en wel door het hoofd van de «taat op advies van de Raad van Statè of van het hoogste rechtscollege in het land. Hij kan echter vóór het einde van zijn ambtstijd worden afgezet door een met. 2/3 meerderheid genomen besluit van het parlemant of van de Internationale Raad van directeuren-generaal. De Internationale Raad van directeu ren-generaal, waarin alle directeuren- generaal van de deelnemende landen zit ting hebben, ontwerpt zijn eigen statuut De waarde van de stem van ieder lid van deze Raad wordt bepaald naar de mate van de financiële bijdrage van het land, dat hij vertegenwoordigt De Raad recteuren ven de ,instructi« voor df li- moeten ,.-- ra,a VOOT allen gelijk van d. i/' eP, goedkeuring behoeven de betrokken regeringen. Ieder deelnemend land draagt in de financiën bij naar 'een nader vast te stellen percentage (gedacht is aan 7 pet) van het nationaal budget. Op dit bedrag kan in mindering worden gebracht het geen reeds door het land voor dat jaar voor internationale organisaties of an dere doeleinden is gecontribueerd. De Internationale Raad bepaalt jaarlijks, welk gedeelte daarvan aan de nationale instituten wordt afgedragen en voor welke doeleinden de rest zal worden besteed. De werken, welke voor dat geld worden uitgevoerd, worden tot stand gebracht in samenwerking met de auto riteiten van de landen .welke er bij be trokken zijn. De leiding en het toezicht worden uitgeoefend door een door de Raad aan te wijzen lichaam. Dr. Plesman merkte op, dat dit plan bemiddelt in praotisdhe aangelegenhe den. Het bemoeit zich niet met de po litiek, wel wordt er een deel van de souvereiniteit door weggenomen. Om een idee te geven van de werken, welke kunnen worden uit gevoerd, noemde de heer Plesman o.a. de tunnel onder het Kanaal, een scheepvaartverbinding tussen de Middellandse Zee en de Atlantische Oceaan door Frankrijk, het vrucht baar maken van onvruchtbare stre ken enz. Zulke werken zijn met de moderne technische hulpmiddelen mogelijk, maar kunnen slechts in ternationaal worden aangevat. Zij zullen tenslotte ten goede komen aan de welvaart van de gehele wereld, daar de tarieven niet hoger mogen zijn, dan dat zij de kosten dekken. De werken zullen worden uitgevoerd volgens een te ontwerpen urgentie- program. De heer Plesman verklaarde, dat het niet zijn bedoeling was weer een nieuwe organisatie in het leven te roepen. Hij wilde zijn instelling doen zijn een m- I derdeel van de U.N.O. Ze zou dan de operation section van de tlN.O. kunnen worden. Zijn plan heeft niets te maken met het plan-Schuman of met het plan-Stik ker, die een meer regionale strekking hebben en van tijdelijke aard zijn. Zijn plan moet als iets blijvends worden op gevat. De heer Plesman vertrouwde, dat als de publieke opinie zijn plan gunstig ont vangt, er zeker invloedrijke personen zullen zijn, die zich er achter zullen stellen en het ter uitvoering aan de re geringen zullen voorleggen. In het gemeentehuis van Oosterhout is gisteren een portret van Koningin Julia na aangebracht. Dit portret is, in op dracht van de St. Paulusabdij, geschil derd door Frère Jean Marie van de St Paulusabdij te Oostèrhout. Frère Jean Marie heeft indertijd oen portret geschil- derd van mgr. Mopmans, bisschop van Breda en heeft nu eeri opdracht voor een nieuw portret van dé bisschop. Het vege lijf en zelfs hun kleren redden deze drie vissers van de KW 66, toen de schokker gisternacht op het Scheveningse strand werd geworpen. Op het politiebureau te Scheveningen vonden zij een warm onderkomen. Maar schipper Kuyt deren geen natte schoenen of sokken, hij zit te staren en ziet zijn schip misschien verloren. En wat is een visser zonder schuit CV an onze correspondent). Evenals zovele Nederlanders had de Joodse koopman L. C. uit Velp in 1940 geen gevolg gegeven aan de veror dening van de Duitsers goudgeld en vreemde Valuta bij de Ned. Bank in te leveren. Zijn 45 gouden tientjes en Ame rikaanse bankbiljetten ter waarde van 2000 dollars, een klein gedeelte van zijn vermogen, bleven echter niet lang ver borgen. Reeds in September van het eerste oorlogsjaar werd ontdekt, dat C. „verboden geldvoorraden" op de Am- hemse Incassobank had staan en in Maart 1941 volgde een veroordeling door de rechtbank te Arnhem. Hierbij werd wethouder de Roos, hield minister Spit zen „als onofficiële gast" een geestige speecr. De directeur van de British Rail ways mr. Barrington-Ward besloot de plechtigheid met het uitspreken van een woord van dank. De „Amsterdam" is niet alleen luxueus uiltgevoerd, maar ook doelmatig inge richt. Het schip is ongeveer 5000 ton groot en bevat bijna 500 slaapplaatsen, benevens een vrij grote iaadcapaciteit. Het is voorzien van de nieuwste hulp middelen voor de navigatie, zoals een radar installatie, een Decca plaatsbepa- ler, een echolood, een magnetisch moe- dercompas en het modernste systeem van radiotelegrafie- en telefonie. De conferentie over het plan-Schuman gebruikte de derde dag der onderhande lingen voor het voeren van informatieve besprekingen. De leiding De^^tte weer in handen van Jean Mornet. Officiële ver* klaringen werden door geen e^jkele dele gatie afgelegd, zo verklaarde Monnet na afloop der geheime zitting aan de pers. Hij gaf een nadere toelichting omtrent het „gemeenschappelijk parlement waaraan de hoge autoriteit der kolen- en staalindustrie naar zijn opvatting verant woordelijk moest zijn. Dit parlement moest degenen, die de hoge autoriteit vormden, collectief tot af treden kunnen dwingen, zpdat een nieu we samenstelling noodzakelijk zou zijn. De overige delegaties weigerden com mentaar te geven op de besprekingen. De Nederlandse en West-Duitse dele gaties dineerden gisteren gezamenlijk in een Parys. restaurant. Heden zijn de besprekingen voortgezet. (Van een speciale verslaggever). Er rurt weer een na. „Amsterdam" tussen Harwich en Hoek van Holland, het derde Britse schip van deze naam en het mooiste. In 1894 werd de eer ste „Amsterdam" gebouwd ,die dienst deed tot 1928. De tweede verliet in 1930 de werf en ging in Juni 1944 roemrijk ten onder voor de kust van Nonnandië, waar het als hospitaalschip dienst had gedaan. De derde „Amster dam" werd enige maanden geleden in Glasgow te water gelaten en lag gis teren feestelijk versierd ln de Hoek om door een anatal genodigden bezich' tigd te worden. Een muziekcorps tpeeldo een vrolijke mars terwijl het gezelschap zich aan boord begaf. Hoezeer de gemeente Am sterdam het op prijs stelde, dat de British Railways weer een schip hadden ge noemd naar „de kroondraegster van Europe", bewees zij met het schenken van een bronzen stadswapen, dat door wethouder mr. A, de Roos werd ont huld. Door de Nederlandse spoorwegen was een ingelegd mozaïek aangeboden, da' een plaats heeft gekregen in de lc klas se salon. Het werk is van de hand van de Amsterdamse kunstenaar Jan Pee- ters. die bü de plechtigheid aanwezig was. Het heeft vier voorstellingen: een Hollandse molen, 'm zeilschip, 'n ouder wetse locomotief en ieien 'kerktorentje met wat huizen. Ir. Fden Hollander, de president van de Nederlandse spoorwe gen, hield een korte toespraak, waarna zijn echtgenote, mevr. Den Hollander- Schotel, die het schip in Glasgow ten doop heeft gehouden, het mozaïek ont hulde door de rood-wit-blauwe vlag te verwijderen. Na een korte toespraak van een geldboete van 500, subs, vijf we ken hechtenis opgelegd met verbeurd verklaring -van het geld. De man heeft enige tijd in bewaring gezeten en is. zodra hij vrij kwam, met zijn gezin ondergedoken. Zodoende kon hii na de bevrijding herziening van het vonnis aanvragen bij de Hoge Raad. De ze verwees de zaak naar het Arnhemse gerechtshof. Ter motivering voerde „verdachte" tijdens de rechtzitting gisteren aan, dat hij het geld niet had ingeleverd uit vrees dat de bezetter maatregelen tegen hem zou nemen. IIij wilde voorts over deze gelden beschikken ingeval hij een kans zou krijgen voor een illegale vlucht naar de geallieerde landen. Op 12 Mei 1940 had hij nog een poging gedaan, het land uit te komen, maar hij was met zijn vrouw en zijn dochter niet verder ge- komen da n eisen. De procureur-generaal Aüde in zijn requisitoir van oordeel te zijn, dat er geen sprake was van overmacht. Direct na de bezetting dreigde er nog geen ge vaar voor verdachte. Wel kon er van een noodtoestand gesproken worden. Door zijn familie in Duitsland kon de man weten, welke vervolgingen hem boven het hoofd hingen. Hij zag de gevaren be ter dan de Nederlandse Joden toenter tijd. Aan te nemen is. dat verdachte dit geld achter de hand wilde houden om uit te wijken. De procureur-generaal re- quireerde vernietiging Van 't vonnis van de rechtbank ontslag van rechtsver volging. Uitspraak over veertien diagen. Het Tweede-Kamerlid Weiter (KNP) had de minister van Landbouw enige vragen gesteld over de mogelijkheid van het verwerken Van uit Frankrijk ge ïmporteerd graan iït de broodbloem en het verwerken van de overschotten van aardappelmeel tot dierlijk voedsel. In antwoord daarop deelt de heer Mansholt mede, dat Nederland reeds on geveer de helft van de door Frankrijk in het kader van de internationale tar- weovereenkomst te exporteren hoeveel heid tarwe heeft aangekocht. Het is niet uitgesloten, dat vo°r eventuele verdere aankopen een hogere prijs zou moeten worden betaald dan die, welke in 't ka der van eerstgenoemde overeenkomst geldt. De minister heeft ihet niet gewenst geacht het overschot aan aardappelmeel te doen bestemmen oor dierlijk voedsel, aangezien met het op i-ieze wijze ruimen van het aardappelmeeloverE j'iot aan zienlijk hogere kosten voor de over heid zouden zijn gemoeid het aard appelmeel zou immers als veevoeder- grönstof een lagere prijs opbrengen dan als ibroodgrondstof terwijl de valu- tabesparing bij de ijnport van voergra- De nieuwe regeling voor het verkrijgen van uitstel van eerste oefening voor stu denten is ook van toepassing op studen ten, die reeds daadwerkelijk studeren aan een universiteit, hogeschool of de rijks belastingacademie. Deze studenten worden in de gelegen heid gesteld het doctoraal, 't ingenieurs- of het veeartsexamen af te leggen on der voorwaarde, dat zij zich houden aan "e termijnen binnen welke aan de ach tereenvolgende examina met gunstig ge volg moet zijn deelgenomen om voor uit stel c.q. verlenging van uitbel van eerste oefening in aanmerking te worden ge bracht. Zij die op 5 Juni j.l. niet in zeer belangrijke mate ten achter waren op deze termijn, worden, bij wijze van over gang, geacht deze achterstand niet te bezitten bij de beoordeling of zij voor uitstel of verlenging daarvan in aanmer king komen. De regeling is opgenomen in Staatsblad 116. Voor medische, tandheelkundige en voorwaardelijke instemming met de ge- pharmaceutische studenten blijft de voor voerde regeringspolitiek uit. hen bestaande regeling nog van kracht. Zoals werd verwacht, heeft de Britse regering gisteren besloten het lagerhuis om een vertrouwensvotum te vragen in zake haar. houding betreffende het Schu- man-plan. Het verzoek behelst het voor stel tof goedkeuring van een amende ment op de motie-Churchill. In dit amen dement spreekt het lagerhuis zijn on nen, welke hierdoor zou worden ver kregen, geringer is dan die, welke thans op de invoer van tarwe wordt bereikt. Slechts indien een qverschot aanwezig was van mindere kwaliteit, zou verwer king daarvan in het veevoeder overwo gen kunnen worden. Ook de Belgische luchtvaartmaatschap pij Sabena is voornemens een speciale Zij heeft hiervoor thans een tweetal „BeU"-helicopters besteld, welke om streeks 1 Augustus zullen worden afge leverd en waarmede op 15 Augustus een speciale dienst zal worden geopend, (Telef. van onze Brusselse correspondent) De Belgische minister van binnenlandse zaken, prof. dr Albert de Vieeschauwer, heeft gisteren geconfereerd met de gou verneurs der provincies, met de burge meester van Brussel in zjjn hoedanigheid van chef der hoofdstedelijke politie en met het hoofd van de veiligheidsdiensten van de staat en de nationale gendarmerie. Deze conferenties staan in verband met het treffen van maatregelen m. h. o. op de eventuele terugkeer van koning Leo pold. Over d-eze terugkeer zelf doen allerlei geruchten de ronde. Een paar bladen zijn reeds zo ver gegaan een soort programma te publiceren, met allerlei details er bij. ïo werkelijkheid echter staat momenteel luchtpostdienst per helicopter te openen- nog niets vast. De heer Pirenne, secretaris van koning Leopold, heeft in de loop der laatste dagen herhaaldelijk met minister president Duvieusart over de terugkeer geconfereerd. Hier is evenwel officieel niets over uitgelekt. Frankrijk'? eerste minister, Georges Bidault heeft gisteren in de Assembleé de kwestie van vertrouwen gesteld. De regering weigerde het socialistische voor stel tot verhoging van de salarissen der rijksambtenaren te. accepteren. Dit so cialistische voorstel was door de Assem- blée aangenomen met 351 stemmen (soc., comm.. Gaullisten) tegen 201 (M.R.P. en rad.) Bidault en de minister van financiën, Petsche, betoogden, dat dit voorstel strij dig is met de aangenomen begroting, en dat de uitvoering een onverantwoorde lijke verstoring van het budget en dus ook van de economische en sociale sta biliteit met zich zou brengen. Het socialistische voorstel betekent volgens hen aen belasting van het budget van dit jaar met ongeveer 3 milliard francs, en zou de begroting vein het vol gend jaar met 10 milliard verhogen. Hoezeer sommige eisen tot loonsverho ging ook gerechtvaardigd zijn, het blijft de plicht van de regering te verklaren wat mogelijk was, aldus Bidault. Het is bekend, dat de huidige regering- Bidault zich slechts kan handhaven, door dat de socialistische partij, hoewel geen regeringspartij, het huidige minderheids- bewind (M.R.P. en rad.) tot nog toe heeft gesteund. Het vertrouwensvotum komt Zaterdag ochtend in stemming. Er bestaat groot gevaar, dat Bidault's regering ten val wordt gebracht. De Gaul listen hebben verklaard, dat zij de re gering Zaterdag om politieke redenen niet zullen steunen. Indien Bidault wil winnen, moet hij practisch alle afgevaardigden der j andere partijen, rni inbegrip van de vijf tig tot zestig Gaullisten, verenigen tegen over de socialisten en communisten. Nu de Gaullisten hem hun steun hebben ont zegd, is de val van de huidige Franse regering zeer waarschijnlijk. Al d'ie nullen boven dit stukje doen U hopelijk niet veronderstellen, dat het een onbenullig Loupje wordt, want wij wil den vandaag nu juist eens doodernstig zijn, want het 'heeft iets te maken met de dood. Bent U daarvan huiverig, wees niet bang om door te lezen, want het is niet „eng". Wij ontmoetten n.l. een ge trouwde vriend wij occuperen ons niet alleen met vrijgezellen die tevens vader is van een leuke serie „klein goed". Ln zon man is uiteraard, gedrukt door e zor§en- zoer ernstig. Nu moet U eerst weten, dat die O's geen nullen zijn, maar letters. O zo! Dat net volledige citaat is: O O O. O. dat kan met langer zo". En als het dan tot U doordringt, dat dit betrekking heeft op de veilig-verkeer-actie, dan bent U niet verkeerd- In het verkeer is er anders heel veel verkeerd! Schier elke avond in de krant verkeersongelukken, al dan niet met do delijke afloop. Nu zal men wellicht zeggen: „Daar is niets aan te doen: het is de tol van het moderne verkeer". Doch wie zo spreekt is natuurlijk onbewust een valse tollenaar, want die tol van het verkeer wordt grotendeels ten onrechte geïnd. Immers, volgens de verkeersdeskundigen. die vast niet verkeerd zijn ingelicht, kan men het aantal verkeersongevallen-door - eigen-schuld veilig op 80 pet van het totaal ramen. Waar het volwassenen be treft, zou men misschien kunnen zeggen, dat zij maar beter moeten uitkijken, doch men mag niet verwaarlozen, dat bij der gelijke ongeluikken-door-schuld vaak ook om schuldigen worden getroffen. Wij wilden het echter speciaal hebben over de hartekreet van onze vriend de huisvader. Deze klaagde er over. dat zovele weggebruikers niet de nodige voorzichtigheid in acht nemen, wanneer er zich kinderen op de weg bevinden. En zelfs indien de kleinen onvoorzichtig zijn, kan men ten deze bij de laatsten niet van schuld spreken. Z.i. moeten de groten wijzer zijn. want het is toch misdadig, dat kinderen, welke een dierbaar bezit zijn van de ouders en door hen met veel zorg en onder grote opofferingen worden groot gebracht, door roekeloosheid van ande ren worden gedood of voor hun leven verminkt. Het bezwaart hem elke dag zijn kinderen bloot te moeten stellen aan de gevaren van het verkeer, omdat nog te veel weggebruikers over onvoldoende verantwoordelijkheidsbesef blijken te be schikken. Alle ouders zufleiv óeze klacht onge twijfeld onderschrijven, vooral de moe ders, die reeds voor de geboorte van het kind vaak om de kleine veel moeten lijden en wie daarom de kinderen des te dierbaarder zijn. Des ochtends hoorden wij dezer dagen, hoe in een ziekenhuis een Zuster de ge hele nacht had opgetrokken met een baby om deze aan de greep van de drei gende dood te ontrukken. Even later ver telde de Radio, dat een dronken autobe stuurder het trottoir opreed en een kin derwagen vernielde met het gevolg, dat de daarin liggende baby gedood werd. Is schriller tegenstelling denkbaar ANALYST. -X I De edelsmid Nico W itteman legt de laatste hand aan de fraaie knop. welke de staf zal sieren, die. hopelijk weer eeuwen lang. de abten van De bekende schrijfster Annie Salomons wordt Maandag 26 Juni as. 65 jaar. t Valt ons eigenlijk nog mee, want hoe lang doet Annie Salomons ai van zich spreken? BiJ haar eerste optreden geestdriftig, welkom geheten, heeft zij heel haar leven lang een hartelijke waardering mogen vinden. Zij werd te Rotterdam geboren en be zocht in deze stad de Meisjes H.BS. en deed er eindexamen Gymnasium. Daar na studeerde zij enkele jaren Nederland se letteren te Leiden en te Utrecht. Zij was van huis uit katholiek, maar tijdsomstandigheden, studie en milieu brachten haar in de beginne iet of wat overmoedig tot een liberale levensopvat ting. Johan de Meester, die toen in Rot terdam als de mentor gold voor alle let terlievende jongeren, moet zeker ook op haar niet zonder invloed zijn geweest. Zoals gewoonlijk alle beginnende jon geren, die zich tot de letteren voelen aangetrokken, debuteerde Annie Salo mons niet onverdienstelijk als dichte res. Haar precieuze gedichten zij publiceerde ettelijke bundels ner innerden aan Hélène Swarth en ken merkten zich door een gelijke vrou welijke melancholit van liefdessmart en ongestilde verlangens. De opgang van haar leven viel samen met de strijd om de emancipatie van de Vrouw in Nederland, en daarin nam zij al dadelijk dapper deel Met de ervaring van haar eigen universiteitsjaren schreef zij haar actuele boek „Een meisje-studen- J»", vurmeda tij «1 ktv wrouwalijka tijdgenoten, die naar studie verlangden, een open weg heeft gebaand. Onder de pseudoniem Ada Gerlo onder welke schuilnaam zij ook nog en kele romans schreef publiceerde zij de „Herinneringen van een onafhanke lijke vrouw", een boek dat in die jaren in populariteit tegen een „Hilda val Suylenburg" opwoog. De belangstelling voor het sociale le ven, vooral van de vrouw, begon nu haar leven tekening en lijn te geven De dicht veder werd nu omgeruild tegen de pen van de journaliste en essayiste, die veel vruchtbaar werk heeft afgeworpen. Zij werd de leidende redactrice van het maandschrift „Leven en Werken". In het weekblad „De Groene Amsterdammer" publiceerde zij wekelijkse bespiegelingen. In de ernst van het. volle leven keerde Annie Salomons tot de practijk van haar katholieke geloof terug, en op merkelijk is hoe haar werk sindsd en een zekere apologetische inslag kreeg. In 1927 trad zij in het huwelijk met de Indische advocaat mr, Van Wagenir,- gen en trok met deze naar Sumatra. Maar het grotestadskind. dat van haar jeugd af geleefd aad bij boeken schouw burgen en concerten en voor wie het leven uit een serie artistieke gebeurte nissen had bestaan, kon zich moeilijk in het, tropenleven schikken. Ofschoon zij toch ook weer met haar poëtische nart de machtige schoonheid van het verre land ten volle kon waarderen. Want ook dit.' Indië heeft ondanks haar stille huiver wfcima plaat* gekregen ia tuuir I litterair werk, dat vooral nu, waar wij I Indië hebben verloren, zeker nog met weemoed zal worden genoten. Na drie jaar Deli keerde Annie Salo mons naar pet vaderland terug. „Onder de indruk van het „hoe lang neg?"' schrijft zij in haar „Huis in de Hitte": „onder de angst van: ik kom hier nooit meer levend weg, was ondraaglijk ge worden, wat anders alleen hinderlijk zou zijn geweest; en pas toen de reis biljetten veilig in de la lagen, toen de inboedel was getaxeerd en de bedienden hun ontslag was aangezegd, kon ik voor 't eerst zonder dreigende angst genie ten van de charmes van het bijna voor bije leven en de bekoring van die vreemde wereld zonder verweer op me laten inwerken...." „Ik voelde me wonderlijk dankbaar en 'bevredigd: ik had het Oosten mogen zien, er iets van mogen begrijpen, en morgen zou het o, niet te schatten ge nade mij toch loslaten, en zou ik te rugvaren naar het land van m'n vade ren Terug in Nederland heeft zij mede door haar voortreffelijke zuster mevr. v. Prooyen-Salomons een zeer werkzaam aandeel genomen in de opbloei van de Katholieke Vrouwenbeweging. Door haar veie voordrachten en haar naar inhoud en vorm uitmuntende artikelen in het weekblad „De Katholieke Vrouw" heeft Annie Salomons niet weinig bijgedra gen tot de algehele emancipatie van de Katholieke vrouw in Nederland. Ook de lezers van „De Maasbode" heb ben de laatste jaren bij herhaling kun nen genieten van de kostelijke bijdra- j gen van haar hand in ons blad. De schutting, die het in aanbouw zijnde station te Enschede aan de nieuwsgierige blikken onttrok, is thans verwijderd. Dit nieuwe station, dat deze zomer zal voltooid zijn, viel nog juist buiten het bezuinigingsplan voör stationsbouw. Op een mestbedrijf te Stroe heeft de kring BarnéveldScherpenzeel van de Stichting voor de landbouw, na hiervoor de nodige goedkeuringen te hebben ont vangen, een centrale pluimveeslachtplaats ingericht. Men is hiertoe overgegaan, daar de pluimveehouders door het ver- voerverbod met hun overtollige pluim vee bleven zitten. Gisteren konden de pluimveehouders voor het eerst het pluimvee, dat ze wil den laten slachten aangeven en de plaat selijke bureauhouder had in een uur tijds voor twee weken voldoende aanmeldin gen. Voorlopig komen alle zwaardere soor ten jonge hanen in aanmerking. Per week zullen ongeveer vijfduizend haantjes ge slacht worden, maar de commissie van toezicht van genoemde kring is druk doende dit aantal op te voeren. De prij zen zijn lager dan de pluimveehouders wel wensen. Dit is een gevolg van het feit dat de haantjes niet gemest mogen worden en voor de export weinig of in het geneel met worden gevraagd. Het is nog niet te zeggen, wanneer ook ander soort pluimvee geslacht kan worden. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft Donderdag te kennen gegeven, dat er een verschil bestaat tussen de Britse en de Franse benadering van het probleem van de opheffing van de staat van oorlog met Duitsland. Engeland beschouwt de opheffing van de staat van oorlog als één der voor naamste taken der commissie van des kundigen, die 3 Juli met de herziening van het Duitse bezettingsstatuut zal be ginnen. Terwijl Engeland gelooft, dat er nog steeds een staat van oorlog met Duits land bestaat, schijnen de Fransen echter van mening te zijn, dat de staat van oor log is geëindigd met de onvoorwaarde lijke overgave van de Duitsers in Mei 1945 en dat er daarom niets anders meer te doen valt, dan bepaalde wettelijke be lemmeringen van de West-Duitsers weg te nemen. De directie van de A.K.U.-fabrieken te Arnhem heeft besloten om in Emmen de nieuwe Enkalon-fabriek van de A.K.U. te vestigen, aldus deelde de Commissaris der Koningin in de provincie Drenthe, m.r" baron De Vos van Steen - w'Jk, gisterenavond mede tijdens Overigens betekent een en ander, dat in zekere zin de handel is hervat. Het i sounpr p„, geslachte pluimvee wordt normaal door doH'n 1 ""5pv?n.werd de poeliers gekocht; slechts moeten Hmrlel ,voor Nijverheid en maatregelen tegen de uitbreiding van de j 7™i .f*ron"i£en congresseerde, pseudo-vogelpest in acht woiden geno- fjpn 7„i i Juni a' meid- men. zaI deze fabriek, waarin ongeveer I 1000 arbeiders te werk zullen worden ge- Op andere wijze is er ondertussen geen steld. voor de A.K U. een enorme inves- En zo heeft deze nu 65-iariee vrouw ;i}andel mogelijk. De handelaren zijn hier- '«ring met zich brengen. In het bin- i..„i idoor brodeloos en worden van overheids- n«nkort verschijnende jaarverslag zullen wege gesteund. V/aar buiten Barneveld waarschijnlijk nadere mededelingen over nog de schone harmonie van haar werk zaam idealistisch gericht leven mogen voltrekken. God schenke haar een gezegende en gelukkige levensavond. P. HYACINTH HERMANS. nog handel mogelijk is, is dit sterk be lemmerd. In het dorpje Renswoude bij Barneveld is thans uit voorzorg ook een ophokgebod afgekondigd. deze aangelegenheid aan aandeelhouders worden verstrekt. Het product Enkalon is een nylonachtig kunststofgaren. Voor de grondstoffen zal. aldus vroegere berich ten. voorlopig goeddeels uit binnenlandse bronnen kunnen worden geput.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1