Werkloosheid en woningtel Hogere geconsolideerde netto concernwinst Haagsche Comedie gehandhaafd Brabants problemen Per jaar zijn 8000 huizen nodig Lever Brothers Unilever nijmeegse oorlogs. Posities schepen met troepen, repatriërenden en emigranten VRIJDAG 23 JUNI 1950 PAGINA 5 PRIJSINDEXCIJFERS VAN GEZINSVERBRUIK GROTE INVLOED VAN I de overeenkomstig de in dé egalisatie. Stijging met 1 punt IVaar de werkloosheid het grootst is INVALIDEN DEFILEERDEN VOOR PRINS BERNHARD OLIE- EN VETMARKT BRAND IN MEUBELFABRIEK TE EDE DOOD BIJ VERSTEK EVEN EEN SPIJKERTJE SLAAN VOOR MOEDER DE VROUW TfiPVUTTor nirrriH overeenkomst voorgeschreven bereke- 1 Uit V AnJLlCrili BAIejJN ningswijze en onder herleiding van hel Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft thans voorlopige prijsindex cijfers van het gezinsverbruik per 15 Mei 1950 berekend. Het totaal index cijfer van reeks 1, huishoudrekeningen April 1948—Maart 1949, steeg sinds 15 April met 1 punt, n.l. van 214 tot 215. Dat van reeks 2, huishoudrekeningen 1935- 36 onderging op 237 geen verande ring. De indexcijfers voor de voedingsmid delen van beide reeksen stegen met 3 indexpunten. De groentenprijzen waren gedurende de maand Mei relatief hoog, terwijl- ook de fruitprijzen, zoals gebrui kelijk in het voorjaar, een stijging ver toonden. Voorts liepen van 15 April op 15 Mei de prijzen van vlees en eieren iets op. Hiertegenover stond een daling van de prijzen van aardappelen, room boter en vis. Bij de niet-voedingsmiddelen vielen geringe prijsstijgingen te noteren voor huishoudelijk linnengoed en kleding. Huishoudzeep onderging een belangrijke. schoeisel een geringe prijsdaling. De daling der brandstoffenprijzen (zo- merprijzen deed het indexcijfer voor de overige groepen van reeks 2 met 1 punt dalen, dat van reeks 1 bleef echter ge lijk. Voor de berekening is het prijsver loop gevolgd in de gemeenten Gronin gen, Enschede, Eindhoven, Tilburg, Don gen en Heerlen. geen niet overdreven genoemd zou kun nen worden. Om intussen het Brabantse ambachts- onderwijs op de juiste wijze te bevorde ren, acht het verslag de instelling van een centraal lichaam noodzakelijk. In Den Bosch, Oss, Etten en hun omge ving was de ^werkloosheid in 1949 het grootst, terwijl de situatie in Cuyk en Bergen op Zoom ook al ernstig begon te worden. In Den Bosch blijkt het vooral zaak te zijn, de bevolking industry-minded te maken. Het gemeentebestuur neemt aller lei maatregelen in die richting. Oss kent een vijftal grootbedrijven met een constante bezetting. Door het bouwen van industriehallen hoopt men hier het ontbrekende klein- en middenbedrijf aan te trekken, ter opneming van het steeds groeiende arbeidsoverschot. Voor bet gebied van Etten (Etten, Ruc- phen en Hoeven), ligt een ontwikkelings plan gereed. Soortgelijke plannen werden opgesteld voor Oudenbosch, Uden, Mill, Cuyk en Boxmeer. In 1949 bleken er in N. Brabant 33.000 personen hun werkkring te hebben elders dan in hun woongemeente Het verslag spreekt bezorgdheid uit over het feit, dat er juist zovelen van buiten gaan werken in de grotere centra. (70 pet. van het gehele pendelsaldo). De conclusie is dan ook, dat er hard zal moeten worden aangepakt om juist landelijke industrialisatiekernen te vor men ter voorkoming van een overbelas ting der snel groeiende grote centra. P' (Van onze Brabantse redacteur.) Het jaarverslag over 1949 van het Eco nomisch Technologisch Instituut te Til burg is een pleidooi voor de inschake ling der vele Brabantse werkloze bouw vakarbeiders bij de gemeentelijke woning bouw. Hetgeen temeer van belang is, omdat de hoognodige industrialisatie sa menhangt met de woonruimte. H"t maandgemiddelde van de werkloosheid in de bouwvakken steeg van 850 in 1948 tot 2090 in 1949 cn daarmee concentreert zich de Nederlandse bouwvakwerkloos heid voor ruim. 25 pet. in Brabant. Uiteraard hangt deze werkloosheid samen met de boüw-bedrijvigheid. Wan neer men ziet dat het gemiddelde aantal maandelijks in uitvoering zijnde wo-ningen in 1948 voor N. Brabant 8290 bedroeg en in 1949 slechts 4G46 bijna een halvering Sus terwijl deze cijfers voor Neder land exclusief N. Brabant. 35.009 en 34.063 bedragen, dan begrijpt men, dat N. Brabant op d'it punt wel hard achterop geraakt. Om in Brabant het woningtekort in zijn geheel op te lossen, b-v. binnen 10 jaren, zouden hier jaarlijks ruim 8000 huizen.moeten worden bijgebouwd. Het toegestane bouwvolume van 32.000 voor Nederland en 3400 voor N. Brabant, over 1950, doet dan wel erg pover aan. Nu kan men het aantal woningen wel vergroten door het bouwen van duplex- woningem maar ook dat heeft zijn gren zen. Het is namelijk gebleken, dat vesti ging of uitbreiding van Brabantse indus trieën geremd wordt door het tekort aan woonruimte. Specialisten en weten schappelijke medewerkers, die van elders zouden moeten worden aangetrokken, weigeren eenvoudig te komen wanneer zij een te gering woonoppervlak krijgen toegewezen. Het verslag vraagt zich dan ook af, of het niet zeer gewenst zou zijn, de vele werkloze Brabantse bouwvakarbeiders In te schakelen, ter uitbreiding van de hoogst noodzakelijk woningbouw in deze provincie. Bovendien voorkomt men zo dat het rijk gelden aan werk lozensteun besteedt, gelden, welke dan heel wat productiever kunnen worden aangewend, aldus het verslag. In andere takken van nijverheid hield de werkloosheid gelijke tred met die van 't rijk. Ook hier is intussen sprake van een stijging. Er valt over 1949 ten opzichte van 1948 een toeneming van ruim 60 pet. te constateren, terwijl het laagste maand cijfer van 1949 nog altijd hoger was dan 't hoogste van 1948. De grootste werkloosheid kwam in Bra bant, wat de nijverheid betreft, voor bij de metaalnijverheid, de leder- en schoen nijverheid en d-e houtbewerkingsin dustrie. Over 1950 uit zich het rapport vol zorg. Het spreekt van dreigend massaal ont slag in de sigarenindustrie en van een waarschijnlijke teruggang der arbeidsbe- zetting in de textielindustrie. Het rapport wijst er voorts op, dat de scholing, met name het ambachtsonder- wijs, in Brabant geducht zal ter hand moeten worden genomen. Nederland moet het hebben van de export van kwaliteitsproducten en ter wijl de Zwitserse industrie scholingsper centages kent van 80—90 pet., bedroeg het Nederlandse percentage over 1946 nog slechts 32 pet- Het Brabantse, hoewel vooruitgang tonend, bleef daar nog onder; het was namelijk 2829 pet. Er is op dit gebied in het gewest echter al veel ver- werkelijkt. Van de 21 Brabantse dagam- bachtsseholen zijn er niet minder dan 13 eerst na 1940 opgericht. Gepleit wordt voor nog verdere sprei ding van dit onderwijs. Zo zouden Cuyk, Someren, Asten, Deume, Gilze, Etten, het Land van Heusden en Altena en Steenbergen nog voor een ambachts school in aanmerking kunnen komen, zeker als het scholingspercentage zou worden opgevoerd tot b.v. 40 pet., het- De raden van bestuur van Lever Bro thers Unilever N. V. en Lever Brothers Unilever Limited hebben besloten aan de op 27 Juli a.s. te houden algemene vergaderingen voor te stellen over 1949 een dividend van 8,9 pet (onv.) uit te keren op de gewone aandelen der Neder landse en een dividend van 10 pet (onv.) op de gewone aandelen der Engelse maat schappij, betaalbaar 4 Augustus a.s. pond sterling tegen een koers var 10 64. Vóór belastingen, doch a reservering Deze dividenden zijn gelijk in geldswaar- Kort na zijn terugkomst uit Nijmegen, waar hij een nieuwe afdeling van het Nijma-concern had geopend, ontving Prins Bernhard gistermiddag op Soestdjjk de deelnemers aan de vierde jaarlijkse tocht van Nijmeegse oorlogsinvaliden. Voordat de lange stoet van auto's arriveerde, on derhield de Prins zich met de leden van het comité, dat de tocht voorbereidde. Deze delegatie bestond uit generaal- majoor J. Dwars, voorzitter van de bond van oudstrijders 19401945, de districts commandant van de rijkspolitie kapitein Cammaert en de comitéleden mevrouw Schönberger en de heren N Grijping, J. Biessels en J- Middelburg. Langzaam reden de wagens voor met glunderende gezichten achter de raampjes en wuivende handen uit de portieren. Uit een der wagens stapte de jongste deelne mer: Pietje Tax, vijftien jaar oud. Pietje, die door een granaatontploffing beide handen mist cn ook een oog verloor, bood de Prins een speciaal vervaardigde auto sleutelring met versiering (de Waalbrug) aan. De Prins had veel vriendelijke woor den voor de kranigs jongen. Onder de deelnemers was voorts een oude bekende van de prins: sergeant Maas, die hem in de Londense dagen als secretaris trouw terzijde stond. Sergeant Maas, thans blind, stond trots in zijn uni form, met zijn Engelse vrouw, voor de Prins. „Of zij de Prins al eens ontmoet had" werd er gevraagd „Oh, just on a lift in London", was het Engelse antwoord. Ser geant Maas was opgetogen over de her nieuwde ontmoeting. Tegen vier uur nam de Prins afscheid van de organisatoren. Van mevrouw Schönberger mocht hij een prachtige bloemenhulde voor de Koningin in ontvangst nemen. Hoewel het daarvoor nog rijkelijk vroeg is, schijnt zich nu reeds 'n soort vacantiestemming op de olie- en vet- markt te demonstreren. Wel gingen de zaken in grondstoffen voor de margari ne-industrie regelmatig door, doch ver der waren de afdoeningen in deze afge lopen veertien dagen van weinig bete kenis. Een kleine partij katoenolie, aangeko men uit Egypte, werd vlot geruimd, en ook in de loco zonnebloem-olie ging nog een en ander om. Vetsmelters en bis cuitfabrieken betrokken kleine kwan- tums geharde geraffineerde cocos- en palmolie, en bakkerijgrondstoffen-fabrie ken nog kleinere postjes soyadroes met lecithine. Aan de zeepfabrieken konden nog enige billijke partijen gedistilleerde raap- en mengvetzuren worden ver kocht, benevens kleinigheden loco fan cy talk. Al met al was dit echter niet voldoen de om ook maar een enigszins levendig beeld te scheppen. (Medegedeeld door de makelaars Bessem De Schepper, te Rot terdam). de verdere behandeling zorg draagt. couverten zijn bij alle postzegel- handelaren verkrijgbaar, alwaar men tevens alle gewenste inlichtingen kan bekomen. Voor wat de afstempeling betreft wende men zich e.v. tot elke postinrich- ti-ng, welke de verlangde inlichtingen kan verstrekken. De „Alphard op rejs van Rotterdam naar Porto Alegre, was 22 Juni op 270 mijl W. van Kaap St. Vincent. De „Castel Bianco", op de thuisreis naar Amsterdam, arriveerde 23 Juni te Suez. De „Dorsetshire", op de thuisreis naar Am sterdam, passeerde 23 Juni Gibraltar. De „Empire Brent", op de thuisreis naar Rotterdam, arriveerde 22 dezer te Suez. De „General Harry Taylor", op de thuis reis, vertrok 22 dezer van Port'Said en wordt 1 Juli te Amsterdam verwacht. De „General J. h. Mc Rae" arriveerde 23 Juni van Djakarta te Rotterdam. De „Goya op de thuisreis naar Amster dam, arriveerde 22 juni te suez. De „Inarapoera" vertrok 22 Juni van Ma kassar naar Surabaja. De „Johan van Oldenbarnevelt", op reis van Amsterdam naar Kaapstad, arriveerde 23 dezer te Walvisbaai. De „Oranje", op de thuisreis naar Amster dam, passeerde 22 dezer Malta. De „Volendam" arriveerde 22 Juni van Rotterdam te Quebec. Dekkers, Waalh, ledig; Strabo, Amstm. Hu- dig en Veder, Lekh, stg; Mistra, Tampico, Furness, Petroleumh, olie; Hoflnung. Rafso, Vinke, 2e Katendrh, hout; Egbert Wagenobrg, Terneuzen, Wagenobrg, Waalh, ledig; Dur- ward, Grangemouth, IJseih, stg; Hektos, Rou- aan, Burger, Rijnh, ledig; Indian Merchant, India, Muller, Merweh, stg; Helen Fair- play, Londen, Furness, Binnenh, suiker; Zeus (geal). Hamburg, Wambersie, Maash, ledig; Blitar, Londen, K.R.L., Lloydkade, stg; Ba- taan, Gothenburg. Cornelder, Maash, stg; Perrigny. Caen, Worms, Waalh, ledig; Bata vier I, Londen, Muller, Jobshaven, stg; Tiba, Antw, Havenïyn, Lekh, stg; Vesta, Goole, v. Es, Waalh. kolen; Deense Onderzeeboten U 2 en U 3, Noordzee. Waalh, marine; Loide- San-Domingos. Santos, Kersten Hunik, Mer weh, stg. Import, Lissabon, Hudig Pieters, Lekh., stg.; Clan Kennedy, Cochin, Burger, Waal haven, stg.; ""heseus (geal.), Lissabon, Wam bersie, Schieh., stg.; Gemma, Purfleet, Van Ommeren, B.P.M. steiger 4, ledig; Theems, Londen, Ruys, IJseih., stg.; General J. M. McRae, Djakarta, Ruys, Schieh., troepen; Vertrokken 22 Juni: Uni K, Huil; Brika, Palermo Bree Helle, Goole; Artus, Stugsund; Ittersum, Mobile; Alsacien, Antw.; Joost van den Vondel, Narvik: Bamse, Oslo; Rema, Bo'- ness; Balticia, Gefle; Bruarfoss, Reykjavik; Oranjenassau, Tilbury; Hera, Hamburg; Haar lem, Amstm; Ardetta, Manchester; Daje Boh- mer, Tanger; Southport, Londen; Langfonn, Sydney; Dina, Londen; Pachumba, Londen; Teedwood, Middlesbro; Carpo, Drogheda; Lieutenant Langelot, Fecamp. 23 Juni: Barbara Lykos, Houston; Marne, Parijs; Anna Salen, Bremerhaven; Pollux, Antwerpen; Twente, Hamburg; Snar, Man- tyluoto; Christian Sheld, Lulea; Gudrun Maersk, Antwerpen; Casana, Halmstad. IJMUIDEN, aangekomen 22 Juni: Varborg, Sornas, hout; Lena, Karisvik, hout; Oud' Beyerland, Raumo, hout; alle bestemd voor Zaandam. Nordfarer, Antw., stg.; Helbergen, Casa blanca, fosfaat; Eemstroom, Londen, stg.- Bullfinch, Londen, stg.; Glaucus, Indonesië', stg- Fermain, Swansea, kolen; Opl. schip Eagle, New Londen; Opl. schip Campbell, New Londen; Blyth. Goole, stg.; Halcience, Swansea, kolen; Taurus, Newcastle, kalen. 23 Juni: Pinguin, Newcastle, kolen* Sea- ham, Goole. kolen; Spaarnestroom, Hul), stg.; Deo Duce, Kopenhagen, stg.; Haarlem, West- Indië, stg,; Merel, Blyth, kolen; Ardca, West- Indië, stg.; Marne, Parijs, stg.; Magen, Antw.. ledig; alle bestemd voor Amsterdam. Vertrokken 21 Juni: Viking, Kopenhagen. 22 Juni: Zaan, Wismar; Polyphemus, Rot- In de afgelopen nacht is een gedeelte van de meubelfabriek der Firma Huibers en Van Beek, in de buurt van Wekerom, gemeente Ede, door een felle brand in de as gelegd. De vuurgloed trok de aandacht van een in de buurt wonende landbouwersvrouw, die was opgestaan om een klein kind te helpen. Zij alarmeerde haar huisgeno ten, waarna pogingen werden aangewend om de brand met emmers water te blus sen, hetgeen échter onbegonnen werk was. Ook politie en brandweer waren ge waarschuwd en het gelukte de blussers het kantoor en een gedeelte van de meu belwerkplaatsen voor het vuur te behoe den. Het middelste gedeelte der fabriek, met de kostbare machines, brandde uit. De aangerichte schade beloopt, naar schatting, een bedrag van 75.000. a Is het voorlopig naar de oorzaak van de "rand ingestelde onderzoek is ge- bl'ken, dat zich Donderdagavond laat noc Personeel voor werkzaamheden in hr (bouw bevond Een der firmanten w imstrepks middernacht nog in het bcrir- if ter controle van een electromo tor, die overdag warm was gelopen. dfiin'i""" De bijz. strafkamer van de Asser recht bank heeft de 28-jarige, voortvluchtige Vlaardinger D. Hogendam, een ex-SS- officier, die tijdens de hezetting in Hoo- geveen en omgeving tal van onderdui kers en illegale werkers arresteerde, bij verstek conform de eis ter dood veroor deeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5