Wij staan voor't ijzeren gordijn Verlenging noodwet ouderdoms voorziening 25 jaar Kajottersbeweging JUBELCONGRES te BRUSSEL' Hoge lonen maar team-geest WONINGBOUW in AMERIKA AUTO'S OP HET DAK Het einde van de perszuivering Beklemmende vragen voor ijzeren gordijn in Oostenrijk v_. Men merkt m Oostenrijk uiterlijk weinig van de Russen 7. Zl aSSI Zaterdag 24 Juni 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Op de Stephansdomhet Kruis In kotnensgrenzen verhoogd Uit 65 landen komen jonge werkers DE VEILIGHEID IN INDONESIë. Reuzenvliegtuig verongelukt Voor Nederland nog heel wat te leren i LAGEN Geen journalistiek werk voor hen, die uit kiesrecht zijn ontzet Gemoedelijkheid in het lagerhuis WEERBERICHT V.. Nauwelijks zichtbare bezetting Het ijzeren gordijn Beroep op de wereld Geen ondernemingswachten meer De Paus spreekt Geen gepensionneerde diplomaten DE ENE 7ARE KERK Ook Nederland komt Churchill-Attlee 1-1 De verwachtte* van heden- tot morgenavond luidt: Overdrijvende wolkenvelden maar op de meert* plaatsen droog weer. Meest matige Zuid-Weste lijke wind. Hogere temperaturen. Zondag 25 Juni: Zon op 4.20 uur; onder 21.04 uur: maan op 16.03 uur, onder 1.00 uur. Maandag 26 Juni: Zon op 4.21 uur. onder >1.04 uur: maan op 17.37 uur, onder 1.18 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 1 n y*V - T *1**1 Zl.«{«/ïf Ho PllOO07) Infow. (Van onze redacteur) In volle eerlijkheid des harten erkennen wij, dat, toen onze Directeur ons onmiddellijk na onze journalistieke reis naar Finland vroeg, of we aan de uitnodiging van de Weense regering om een soortgelijke trip naar Oostenrijk te maken, wilden gehoor geven, we slechts één woord uitspraken: dolgraag! "Vi'e willen eerlijk blijven: aan een dergelijke tocht zijn natuurlijk toeristi sche geneugten verbonden, al stelt het meestal zwaar overladen program elk land heeft zoveel moois te tonen en wil ook duidelijk maken, hoezeer het zich inspant om de na-oorlogse moeilijkheden te overwinnen hoge eisen aan het uithoudingsvermogen van de graag geziene gast. Maar er waren inderdaad sterkere motieven, welke ons naar Oostenrijk terug deden verlangen. In 1933 hadden wij kennis gemaakt met een zeer terneergeslagen Oostenrijk: het nationaal-socialisme had zich van de macht in Duitsland meester gemaakt, en ieder besefte, dat Hitier alle krachten, en soms zelf zeer onaangename, zou ontke tenen om zijn verloochende vaderland (want hij was Oostenrijker van geboorte) bij zijn „duizendjarige" Derde Rijk in te lijven. Hij had een duizend-markbelas ting opgelegd, voor elke Duitser, die naar Oostenrijk ging, en daarmede was voor dit land het Duitse toerisme, een van zijn belangrijkste bronnen van inkomsten, practisch afgesneden. In welke stemming zouden we Oostenrijk nu aantreffen. Er was nog iets anders. Oostenrijk is, evenals Finland, een Westelijk grensland, op de rand van het ijzeren gordijn. Het is bovendien voor een zeer belangrijk deel van zijn gebied nog door de Russen, voor bet andere deel door de Westelijke bond genoten bezet. Het bevrijde land leeft, zoals de Oostenrijkers zelf zeggen, vrij in de gevangenis. Zouden we vele Russen zien? Zouden we bemerken, dat de Oos tenrijkse regering en de Oostenrijkers last van hen ondervinden? Toen we de Russische zone binnenreden Werden de passen van de vijftien Bene- lux-journalisten, die aan deze trip deel namen, nauwkeurig bestudeerd; bij de uitreis was dit eveneens het geval. Met een „gute Reise" konden we de tocht in onze autocar, waarmede we in goed veer tien dagen een twee en vijftig honderd kilometer van Brussel naar Brussel heb ben afgelegd, voortzetten. Dit Is het enige contact, dat we met jJe Russische bezettingstroepen op onze 'reis door Oostenrijk hebben gehad. We hadden een Oostenrijks visum; daar mede was de zaak voor de vreemdeling in orde. In de tien dagen, dat we in de Russische zóne vertoefden, hebben we bij elkaar misschien een vijftig Russen gezien; en we hebben toch hun gehele gebied, tot aan het ijzeren gordijn, door kruist. In totaal moeten in Oostenrijk ongeveer 22.000 man Russische bezettingstroepen zijn: zij zun echter in hoofdzaak fn twee Oostelijke dorpen geconcentreerd en blij ven daar zeer rustig Benauwde ogenblik ken beleeft het land echter, telkenmale als in de herfst manoeuvres worden ge houden en het aantal manschappen ver veelvoudigd is. Dan zijn er altijd enkele honderden deserteurs die zich m de wilde bossen verborgen houden en alleen 's nachts daaruit komen om al plunderend hun leeftocht te verzekeren. Over het algemeen genomen kan men zeker niet zeggen, dat de Russen, uiterlijk ten minste, het de Oostenrijkers bijzon der lastig maken. Hun aanwezigheid wordt naturlijk als zeer pijnlijk gevoeld: zolang er bezetters zijn is een land niet vrij; bovendien moet Wenen opkomen voor de Russische bezettingskosten, en de ze zijn verre van mals; terwijl de Russen zo ook de volle gelegenheid hebben naar het laatste restje z.g. Duits eigendom te speuren en het als vijandelijk bezit in beslag te nemen. Merkwaardig is, dat in de Russische bezettingszone de winkels evenzeer van alle artikelen zijn voorzien als in de drie Westelijke; dat de grote genationaliseer de bedrijven in de Russische zóne even goed met gelden van de Marshall-hulp worden herbouwd en uitgebreid als el ders in Oostenrijk; dat in het gehele land, waar ook, tot op een vijftig meter van het ijzeren gordijn, men de felle anti-communistische propaganda-biljet- ten, vooral van de (katholieke) Oosten rijkse volkspartij vindt. De Russen laten de Oostenrijkers zelf hun politieke me ningsverschillen uitvechten; de commu nisten hebben daarbij tot dusverre heel weinig garen gesponnen: en het ziet er niet naar uit, dat zij in de toekomst veel kans op succes hebben: het ijzeren gor dijn ligt te dichtbij. Het is inderdaad niet louter sensatie, het is veeleer een diepe ontroering, welke u aangrijpt, als ge daar op de Oosten rijks-Hongaarse grens, precies op de mil limeter af op de grens, vóór het ijzeren gordijn staat; het met een zekere schroom en ook met een zekere angst, aangrijpt, en in de handen houdt. Zo stonden we daar in Schattendorf, het dorp met de karakteristieke naam; Schaduwdorp, dorp in de schaduw van de ginds heersende duisternis. Dat is dan de grens van de Westerse cultuur en beschaving. En achter die ki- lomefers prikkeldraad, achter die duizen den en duizenden zichtbare en onzichtba re landmijnen; achter die eindeloze kale vlakten met de dreigende wachttorens, zo bekend uit de tijd der concentratiekam pen, strekt zich een nieuwe, de commu nistische wereld met. de machine-mens zonder eigen persoonlijkheid, zonder vrij heid en verantwoordelijkheid uit. Dan keren we terug naar Wenen. Op de zwaar gehavende Stephansdom, eens het Wahrzeichen, vanwaar de lichtseinen opstegen ten teken dat de Turken waren verslagen, staat hoog het kruis. Zo lang dat kruis Wenen overheerst, heeft ook West-Europa niets te duchten. Zouden echter daar hamer en sikkel ver schijnen, dan is het met Europa gedaan. De Stephansdom is niet alleen meer het Wahrzeichen Wiens; hij is het Wahr zeichen van geheel christelijk, Westers Europa. Maar de Oostenrijker heeft ver trouwen. Het kruis zal de Stephansdom blijven bekronen. Zó ziet men bekijke de onderste foto bet ijzeren gordijn" er in volte werkelijkheid prikkeldraad, zichtbare en onzicht bare landmijnen, wachttorens, einde loze teil de vlakte. De foto hiernaast bevat in het Duits en het Russisch de waarschuwing, dat daar, langs de Oostenrijks-Hongaarse grens, de IVesterse wereld eindigt. Hier is de grens'. Zal deze zich ooit Westwaarts begeven? Of zal de christe lijke wereld, door gebed en actie, ze verder naar het Oosten terugdringen? Angstwekkende vragen, welke men zich daar, tegen het ijzeren gordijn aan gedrukt, van zelf stelt, moet stellen. Tegen de aanvankelijke verwachtingen in zal voor 1 October 1950 de nieuwe wettelijke ouderdomsverzekering, welke de gehele bevolking omvat, niet tot stand komen. Wel wordt ernaar gestreefd, nog dit jaar het desbetreffende wetsontwerp bij de Tweede Kamer in te dienen, doch naar schatting zullen dan nog twee jaar verlopen eer het kracht van wet zou kun nen krijgen. In verband daarmede is nu bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend om de werking van de Noodwet Ouderdomsvoorziening nog twee jaar te verlengen en wel haar te doen gelden voor personen, die tot en met 30 Sep tember 1952 de leeftijd van 65 jaar be reiken. Verder wordt in dit wetsontwerp een uitbreiding van de noodwet voorgesteld Tegemoetkoming aan amende ment-V an Lienden Bij de openbare behandeling in de Tweede Kamer van het voorstel tot tij delijke verhoging van de uitkeringen in gevolge de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning, heeft de heer Van Lienden een amendement ingediend, strekkende tot een verhoging van de inkomensgrenzen voor de toepassing van de noodwet met onge- veer pet De minister van Sociale Zaken heeft toen aangevoerd, dat een dusdanige ver hoging een aanzienlijk grotere verhoging van de ouderdomsuitkering dan met Pet. zou betekenen voor zover het de hogere inkomens betreft en het amende ment deswege onaanvaardbaar verklaard. De regering heeft deze aangelegenheid zij van oordeel, dat een verhoging zonder meer van de inkomensgrenzen onevenre dige verhoudingen zou scheppen en bo vendien de Raden van Arbeid en de Rijks verzekeringsbank voor een schier onmo gelijke taak zou stellen. Een oplossing is haars inziens te vinden in deze zin, dat weliswaar de inkomensgrenzen worden verhoogd waarbij de in het amende ment-Van Lienden voorgestelde bedragen zijn aan te houden doch dat de ouder- domsuitkeringen van diegenen, wier in komen ligt beneden de thans geldende grenzen, met inachtneming van die (oude) grenzen worden berekend. Voor deze ca tegorie van ouden van dagen blijft de ouderdomsuitkering derhalve ongewijzigd. Voor diegenen, wier inkomen ligt tus sen de thans geldende en de in het on derhavige ontwerp van wet voorgestelde grenzen, wordt de nieuwe inkomensgrens voor de berekening van het bedrag hun ner ouderdomsuitkering in aanmerking genomen. Wanneer hiernaast nog wordt bepaald, dat de ouden van dagen, die ten gevolge van de thans voorgestelde regeling alsnog onder de noodwet zullen vallen, niet in aanmerking komen voor de bij slag, bedoeld in artikel 1 van de wet van 26 Maart 1949 2.50 voor gehuwden en f 1.50 voor ongehuwden), en evenmin voor de 5 pet. bijslag ingevolge de wet van 20 April 1950, wordt naar de mening van de regering een niet onbevredigende regeling verkregen. Naar schatting zal door de voorgestelde regeling een aantal van 5000 ouden van dagen alsnog onder de noodwet ouder domsvoorziening worden gebracht. De daaraan verbonden kosten zijn te stellen zelfs door de opnieuw onder ogen gezien Ook thans is op een bedrag van 250.000 per jaar. Op S September aal Brussel overspoeld worden door een stroom van meer dan 100.000 witgehemde en rood-gedaste jongens en meisjes uit 65 landen. Fier zullen zij het K.A.J.-schild dragen op de borst en een blijde lach zal staan op al die gezichten: 25 Jaren werk met schone resultaten ligt achter hen, waarin de Kajotters innerlijk en uiterlijk zijn gesterkt en vegroeid. Met ernst en toewijding zullen zij zich daar aangorden voor de komende jaren van strijd en zorg voor de arbeidersjeugd en in een krachtige Congres-boodschap zullen zij zich richten tot de jeugd de gehele wereld om zich te scharen rond hun vlag mett Ka j otters-kruis. Werk voor jonge werklozen, beroeps opleiding voor allen, recht op cultuur en gezonde ontspanning, erkenning van het gezin en bescherming van de jeugdige van het den gesteld. Een dringend beroep wordt gedaan op de jeugd zelf, op de ouderen, op allen die met gezag zijn bekleed om dit program uit te voeren. Daar in België de bakermat van de Kajotters heeft deze jeugdbeweging arbeidsters en arbeiders: dit zijn de be- reeds een stempel gedrukt op het maat- langrijkste eisen, die daar zullen wor. schappelijk leven. Met hun verlangens Radio-Indonesia meldde gisteren, dat het instituut van de ondernemingswach ten in Indonesië is opgeheven. De wach ten zullen zo spoedig mogelijk in de staatspolitie worden opgenomen. Voortaan "tegen de eigenaren of administrateurs van d,e ondernemingen geen speciale ge opende wachten meer in dienst houden 'er beveiliging van hun eigendommen. Het geallieerde hoofdkwartier te Tokio heeft bekend gemaakt, dat een Ameri kaans vliegend reuzenfort, type „B-29"; met een bemanning van elf koppen aan boord, verongelukt. Het venrrisre toe ten boven het eiland Okinawa. Zes over levenden konden gered worden en. anderen zijn op een vlot gesigrtaleera. Er worden nog twee personen vermist Onder auspiciën van de E. C. A. heeft een delegatie van werkgevers en werk nemers in de Nederlandse bouwnijver heid een studiereis gemaakt naar de Ver- Staten. Met heel wat ervaringen ver- riikt is zii onlangs vandaar teruggekomen b-nrv-i c-f t-. tt_ Vio-P-ft rikaanse autoriteiten als van de Neder landse vertegenwoordiging daar te lan de. Alleen viel het op, dat het consu- ïsat-generaal te New-York geen enkel contatt met de delegatie zocht. Wat nu de resultaten van de reis be- ".i"1 ----==nu ae resuiiaien va-" •**=- en in een bijeenkomst m Den Haag heeft treft, j>wanneer men zegt, dat de Ne- zij daar gisteren van verteld. Mi"ister - Ir' 't Veld, die ze.f kort geleden in Ame rika zijn ogen de kost gaf, een verte genwoordiger van d'e minister van Econ. Zaken en vertegenwoordigers van de E. C. A.-mission in Nederland, van de regeringscommissaris voor het Europese Herstelplan en vele andieren hebben er geluisterd naar de uiteenzettingen welke de leider van de delegatie, Lr. j. J. G. van men heeft de delegatie in de bezochte ge bieden weinig en zeker niets opzien barends waargenomen. Wel heeft zij op het gebied van de public housing, dat is de bouw van woningen, gefinancierd door de Overheid, zeer interessante objecten gezien. Naast de kwalitatieve en archi tectonische verdiensten, waardeerde de delegatie in deze opzet de belangrijke sociale kant van het bouwen van huizen, speciaal voor personen met zo lage in komsten, dat zij niet geacht worden de normale huren te kunnen opbrengen. Zodra dan ook de gezinsinkomsten een bepaalde grens overschrijden, hetgeen derlandse bouwindustrie in Amerika niet veel te Ieren heeft, dan is dit misschien CP het gebied van nieuwe constructie methoden of toepassing van nieuwe ma terialen ten dele waar. Ofschoon op tech nisch gebied een groot aantal details de moeite van het bestuderen stellig waard valt toch de nadruk op onderwerpen van organisatorische en psychologische aard, waar Nederland zeer zeker veel van de Ver. Staten kan Ieren. In die Hoek, hun deed. Bezocht werden 'ngton, 1 .„.iilng zuilen wij moeren sireven New-Orleans (de havenst;a j erin te slagen de bouw goedkoper V. S.l, St. Louis, Cincinnati, Pittsburg sneller ten doen verlopen", en tenslotte New-York. Van alle zijden ondervond de de lega tie veel medewerking, zowel van de Ame- richting zullen wij moeten streven om I en onder de hoofdleiding en verant- woordelijkheid van een general-contrac tor te doen uitvoeren. Wijzigingen in de plannen tijdens de bouw worden onaan vaardbaar geacht. Het grote voordeel van dit alles is, dat meer is en de arbeiders hun best moe ten doen om niet werkloos te worden. Teamgeest Als een van de factoren, die 't snelle bouwen in Amerika mogelijk maken, moet vooral worden genoemd de hechte g—r^g Qj de werkgevers gemak- samenwerkxng en de goede onderlingecontroleren bleek, dienden zij verstandhouding tussen opdrachtgever, architecten, raadgevende ingenieurs, aannemers, onderaannemers en arbei ders. De delegatie heeft overal een grote mate van teamgeest geconstateerd. Alle bij de bouw betrokkenen zijn erop in gesteld het bouwwerk zo snel mogelijk en met zo weinig mogelijk wrijving te laten verlopen. De architecten bereiden hun plannen beter, sneller en uitvoeri ger voor dan bij ons. Gezorgd wordt, dat op het tijdstip van de aanbesteding alle gegevens tot in de details verstrekt kun nen worden. Men volgt het goede sy steem het gehele bouwwerk met alle installaties gelijktijdig aan te besteden Van, woningnood, zo zei de Ir. Van Hoek, kan thans in Amerika zeer zeker niet worden gesproken. In 1949 werden er 'Tf-^emer in staat is onmidde- door de parucu iere bouwond^nemers dehoofdaanne van de opdrach-, ruim een millioen woningen gebouwd, i 11JK na ne1, Een gelijkwaardige prestatie zou voor lllg K'\ll$|k .Vis .-.'.'.'a Nederlana een jaarproductie betekenen van 70.000 woningen tegen een werke lijke producte van 40 000 in 1949. Een beheersende fëetor bij een verge lijking van de Amerikaanse bouwnijver heid met de Nederlandse vormen de ar beidslonen, die ginds in verhouding veel hoger zijn dan hier. Door de hoge lonen en de ln verhou ding tot deze lonen lage materiaalkosten ligt de verhouding lussen lonen en ma teriaalkosten en de bouwprijs in Ame rika anders dan bij ons. (in Amerika is de verhouding 1 0p 1 en in Nederland 1 op 2). De relatief hoge lonen leiden ertoe, dat men streeft naar meer uni- forme constructie-methoden die tot ar- j beidsbesparing op het bouwwerk leiden. Intussen kreeg de delegatie de indruk. dat de productiviteit van de arbeid, hoe opdrach het werk met al zijn onderaannemers zodanig aan te vatten, dat er een juiste en logische volgorde in de werkzaamhe den ontstaat. Het overtijd komen is voor een hoofdaannemer van grote be tekenis, omdat het zijn reputatie zeer nadelig beïnvloedt. Particuliere bouw en eigen huis Circa 98% van alle in Amerika gebouw de woningen komt door particulier ini tiatief tot stand, hetgeen mogelijk ge maakt wordt door het feit, dat de huren daar practisch vrij zijn en zijn aange past aan het niveau der bouwkosten. Een bijzondere stimulans is gelegen in het financieringssysteem, dat neerkomt op een van overheidswege gegarandeerde hypotheek tot een zeer hoog percentage van de stichtingskosten, waardoor het mogelijk wordt met een geringe betaling ineens, tezamen met redelijke periodieke wel nog niet op het vooroorlogse oeil. j lasten eigenaar te worden van een huis. toch op iets hoger peil ligt dan in ons; Het percentage mensen, dat een eigen Lol- k/u»nn«4 r> rln m a/%L amci/hi/ia* 1 Het vet keer is in Los Angeles we hebben er uitvoerig over geschreven een tvaar probleem. Zelfs de daken worden voor het parkeren van auto s gebruikt. Maar het dak, dat op deze foto voorkomt, is van een garage, de Savoy-Garage in de z.g. Downtown, de binnenstad, een autohotel van zes verdiepingen tussen wolkenkrabbers. land. met uitzXlering van de metse laars. De vakbekwaamheid ligt naar haar mening ook op een hoog niveau. Ofschoon zelden of nooit in tarief wordt gewerkt ,is het tempo van de ar beid steeds vrij hoog. Waarschijnlijk is dit toe te schrijven aan het feit. (dat er van een tekort aan geschoolde arbeids krachten over het algemeen geen sprake huis bewoont is dan ook ongeveer 2% maal groter dan hier. Uit technisch oogpunt zijn de woningen in Amerika moeilijk vergelijkbaar met die in Nederland, aangezien men er de voorkeur aan geeft te wonen buiten de steden in een eengezinshuis van een burigalowtype, dat voor de Nederlandse verhoudingen niet geschikt is. Op het gebied van nieuwe bouwsyste- wordt rekening gehouden, regering. Onder de bezielende leiding van kanunnik Cardijn, kort geleden monseig neur geworden, door zijn benoeming tot geheim kamerheer, zijn de Belse Kajot ters en Kajotsters, zowel Vlamingen als Walen gegroeid tot een krachtige be weging. In eigen land werd prachtig werk verricht, doch ook voor het buiten land was België een lichtend voorbeeld, waar velen nu nog tegen opzien en heen trekken om de weg te vragen. In hun geschiedenis is reeds bloed ge vloeid, niet slechts van de vele Kajot ters die als soldaat hun leven gaven voor hun land, maar ook door de tragische dood te Dachau van de twee oprichters Paul Garcet en Fernand Tonnet, omwille van hun ideaal. Op deze geschiedenis komen we in een volgende beschouwing nog terug: het zijn wegwijzers voor de arbeidende jeugd. Het Heyzel-stadion te Brussel zal op 3 September uitpuilen van de „100.000 .In honderden optochten door Brussel zullen zij daar reeds in de morgen samenkomen voor de H. Mis, op te dragen door Z. Em. kardinaal Van Roey. Om 12 uur volgt een monsterpicnic in het park van Laken, waarna om 2 uur weer in het stadion de grote jubelzitting begint. Dan wordt tevens een symbolisch spel over de ar beid van de jeugd opgevoerd. Voor het eerst in de geschiedenis zal daar Z. H. de Paus zich door de radio regelrecht tot de jonge arbeidsters en arbeiders wenden. Van zoveel betekenis acht de H. Vader dit werk, dat Hij zelf hen wenst toe te spreken, ondanks de grote drukte in verband met het H. Jaar. In het Kardinaal Mercier-College te Eigenbrabel zal van Dinsdag 5 tot Zon dag 10 September een Internationale In onze vorige bijdrage hebben we aan de hand van Paul de Groot ons"a- ten voorlichten over wat en waar nu eigenlijk het socialisme is. We zijn van Paul's redenaties niet veel wijzer gewor den. In het socialisme zijn progressieve en conservatieve groepen ketters en over- öe-kop geslagenen maar geen partij er kent .van de andere, dat zij recht heeft de naam van socialistisch te dragen. Op godsdienstig terrein valt al een zelfde versplintering waar te nemen. Een wel merkwaardig „staaltje" daarvan le vert het blad „Kerknieuws". Een zekere heer Scheps moest een bezoek brengen aan een der hoogleraren in Kampen. Hij vond er de Protestantse Kerk in tal van. openbaringen en helaas ook in al haar verscheurdheid, verklaart „Trouw", waar aan we verder het volgende citaat ont lenen: ,,De journalist liep in zijn eentje te dwalen de hele Vloeddijk af. Hij las nauwkeurig de naambordjes op cie veelal oude huizen. Hij begon bij de hoge nummers. En hij las in deze volg orde: .Prof. B. Holwerda (hoogleraar aan de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken onderhoudende artikel 31 K.O.); prof. dr. G. M. den Hartogh (hoog leraar aan de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken); ds. G. J. Zwoferink (predikant bij de Oud-Geref. Gemeen te); da. J. Ph. Haumersen (predikante bij'de Evang. Luth. Gemeente) ds. J. H. Hartzheim (Ned. Herv. predikant); prof. dr. J. Ridderbos (hoogleraar aan de Theol. Hogeschool der Geref. Ker ken); ds. A. Verhagen (predikant bij de Geref. Gemeente) en hier sloot zich de rij prof. dr. K. Schilder (hoogleraar aan de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken onderhoudende artikel 31 K.O.). Sedert enkele weken doorkruisen enkele negerpriesters uit Afrika ons land. Maar waar zij ook kerkelijke plechtigheden verrichten overal worden zri verstaan. Hun „credoen prefatie zijn dezelfde als in Nederland en die door ..Radio Vaticana" tot ons komen. Eén Heer en één leer. Nog een merkwaardig feit De oudere lezers herinneren zich nog wel de zeer anti-papistische dominé Dr. Bronsveld. Een zijner zoons ging naar de Katholieke Kerk over. Diens kino ging voor priester studeren. Hij werd Witte Pater en vertrok als missionaris naar Afrika. Dezer dagen kon men in de katholieke bladen lezen, dat „pater Corn. Bronsveld was benoemd tot Apostolisch Vicaris van het missie gebied Tabora". Een kleinzoon van dominé Bronsveld bisschop geworden. Socialisme, protestantisme en kathou- I kelijk te controleren bleek, dienden zij Vv.7atri i nknmtL"van Conferentie voor de Arbeidende Jeugd worden gehouden. Meer dan 400 afge. vaardigden uit meer dan 50 landen zul len hier hun problemen bespreken. „Geen waren afhankelijk van de inkomsten van het gezin. Opvallend was voorts het grote verschil in loonhoogte tussen de geschoolde en on geschoolde arbeiders. Zulks te meer om dat de vakverenigingen der geschoolde arbeiders over het algemeen tegengaan, dat arbeiders uit de kringen der onge schoolden door her- of omscholing in hun rijen worden opgenomen. Het hoge peil, waarop de vakbekwaam heid in Amerika over het algemeen staat, wordt veroorzaakt door een uitnemende theoretische en practische schooloplei ding, en door een goed werkend leerling stelsel. Dit laatste wordt door het ge hele bedrijfsleven beheerd, behoudens een controle van overheidswege. Plaat selijke, paritair samengestelde commis sies hebben de leiding bij het opstellen der programma's voor de leerlingoplei ding en bij de uitvoering daarvan en zelfs het aantal leerlingen «eeft men volledig in de hand, hetgeen in sommige plaat sen door de grote invloed van de Unions ertoe leidde, dat b.v. het aantal metse laars automatisch laag, i.e. lager dan de behoefte, werd gehouden. Wat is een „woning" Na deze mededelingen van ir. Van Hoek, die nog zeide, dat men nog een uitvoerig verslag van de reis mag ver wachten, heeft minister In 't Veld nog gesproken. Ook hem was het „teamwork" in de V. S. opgevallen en in dat opzicht mocht hier wel wat verbeteren. Maar overigens had hij toch wel andere inzich ten opgedaan dan de delegatie. Zo ver zekerde hij, dat men zeer zeker niet mag zeggen, dat er geen woningtekort meel is. Wil men er in de V. S. in tien jaar uit zijn. dan moeten er tot 1960 1? mil lioen woningen worden gebouwd, oftewel 1.700.000 per jaar. Thans is de productie 1 millioen per jaar, dat is 700.000 te wei nig. Verder doet zich de vraag voor, wat men in de V. S. bouwt en wat men als een woning beschouwt. Spr. illustreerde dit met het feit, dat op een groep van 8245 appartementen er slechts één met drie slaapkamers was en daarentegen- over 7719 slechts 1 slaapkamer telden. Zulke woningen noemt mm „efficiente woningen", aldus de minister. Ten aan zien van de huren gaf Z. Exc ook enige cijfers, die hem de opmerking ontlokten: „Als je dat hoort, zou je zeggen, dat de beren aardige winsten maken met de huizen". ministers of ambassadeurs, geen advo- de toekomst. cisme. Eén wereldbeil'houwing kan maar de echte zijn. We houden het bij de laatst genoemde, al zijn alle janhangers nu juist nog geen voorbeelden. Dit laats ie voor wie nog iets zouden wensen tegen te pruttelen. HENK VAN DER MAZE. katen of geleerde pieten, geen gepension neerde diplomaten, maar Jack V ebster, 25 jaar oud, metselaar te Huyton, Enge land; René Carisio, 30 jaar oud a.echa- nicien te Rio de Janeiro; Dolores yopez, 20 jaar, naaister te Meknes, Marokko en honderden andere jonge arbeiders en arbeidsters.... Het wordt geen bluf, geen parade, geen uitstapje, maar een week van studie en werk, van gebed en offer, van verbroedering en vriend schap". Zo staat het in het programma. In de slotzitting van de conferentie te Brussel zal ten overstaan van hoge personaliteiten het internationaal mani fest van de arbeidersjeugd worden be kend gemaakt. Ook Nederland zal door ongeveer 3000 Kajotters op het feest van 3 September vertegenwoordigd zijn. Per afdeling zul len twee leden worden afgevaardigd. Meer plaatsen kunnen slechts zeer be perkt beschikbaar worden gesteld. Aan de Internationale Conferentie zul len per bisdom 3 Kajotters deelnemen, t.w. een vrijgestelde kracht en twee ras- jonge arbeiders. Geen diplomaten Aan de vooravond van de 3e Septem ber zal over de gehele wereld en dus ook in ons land een avondwake worden gehouden voor de Katholieke Arbeiders jeugd, teneinde God dank te zeggen voor Zijn verleende gunsten in de afgelopen jaren en Hem Zijn zegen te vragen voor Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp van wet, houdende enkele voor zieningen betreffende het perswezen. Blijkens de toelichting zijn de samen stelling en de bevoegdheden van de pers- raad voorshands ongewijzigd gehand haafd, terwijl ook de strafbepalingen met betrekking tot de plaats gehad hebbende zuivering gehandhaafd blijven. Overigens is het de bedoeling, dat de onderhavige wet in de plaats zal treden van de wei noodvoorziening perswezen, hetgeen het definitieve einde van de perszuivering be tekent. De regering acht het niet langer ge rechtvaardigd het certificaat van geen be zwaar te handhaven. Men zou er, uit sluitend ter Behandeling van aanvragen, twee colleges voor in stand moeten hou den. Een bevredigende oplossing kan worden bereikt door de uitoefening ener journalistieke of leidende niet- journalistieke functie te ontzeggen aan degenen, die op grond van hnn hou ding tijdens de bezetting zijn uitgeslo ten van het actief en passief kiesrecht, zolang deze uitsluiting van kracht is- Met deze personen worden gelijk ge steld zij, die gedurende de bezettings jaren zonder verlof van de Kroon in vreemde krijgs- of staatsdienst zijn ge treden, voor zover zij althans daardoor het Nederlandrchap hebben verloren. De minister kan van het verbod dispen satie verlenen. Met gevangenisstraf van ten hoogste 6 maanden of geldboete tót ten hoogste t'5000 wordt hij gestraft, die iemand, van wie hij weet of. redelijkerwijze kan ver moeden, dat deze niet gerechtigd is tót het uitoefenen van een journalistieke of leidende niet-journalistieke functie in het perswezen, een zodanige functie laat uit oefenen. Degene, die de functie uitoefent zonder daartoe gerechtigd te zijn, wordt gestraft met ten hoogste 6 maanden ge vangenisstraf of ten hoogste 600 gulden boete. Nadat het Britse lagerhuis te kwart voor 6 Vrijdagmorgen ruim vijftien uur achtereen im vergadering bijeen was ge weest voor de gedetailleerde bespreking van de wet op het van kraoht worden van de in April j.l. ingediende begroting, ging de minister van financiën. Sir Stafford Cripps, naar oppositieleider Winston Churchill toe. legde hem de hand op de schouder en stelde voor, dat hij, Churchill, tezamen met Clement Attlee. de minister president, naar huis zou gaan. zodat hun beider stemmen tegen elkander zouden wegvallen. Churchill nam met een dankbare glim lach het voorstel aan en verliet tegelijk met zijn politieke tegenstander de zaaL Het voorbeeld der leiders werd door een honderdtal lagerhuisleden van beide lij den gevolgd. Terwijl aldus een gedeelte van de lager huisleden de lang uitgestelde nachtrust ging genieten, werd de bespreking doo* de evenblijvenden voortgezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1