Rode krachtproef in Oost-Azië PP^ashington zendt wapens uit Japan Zuid-Korea staat tegenover een zeer sterke aanvaller K.A.B en de hoofdarbeiders Honderdduizenden baden Gorettibid voor „H. Maria ons De jeugd belooft haar voorbeeld na te volgen De val van Bidault's kabinet Europa tekent braaf voor vredein Korea voeren roden oorlog v.. Maandag 26 Juni 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN MacArthur verwerpt Sovjet-nota Moskou heeft rode troepen zwaar bewapend wSf. Bemulphus99 is geen separatist Motorrijtuigen in oorlogstijd Luchtvaart eist weer mensenlevens Kassier sloot het loket EEN MOEDER WEENT Parijs weer voor crisisvraagtekens Ned. militairen bij Amerikanen in de leer De onder-basiliek van St. Pieter WEERBERICHT V. De legers van de Noordkoreaanse volksrepubliek hebben gistermorgen om vier uur pl. tijd de 38ste breedtegraad bij verrassing overschreden. Langs de gehele grenslijn tussen het onder communistische overheersing staande Noord-Korea en het Zuidelijke deel van het schiereiland, waar een vrije democratische regering de macht in handen heeft, zijn zware gevechten uitgebroken. Volgens de radio van de Noordkoreaanse republiek is aan Zuid- Ivorea formeel de oorlog verklaard. Op verzoek van Washington is direct de Veiligheids- ïaad bijeengekomen, die de autoriteiten van Noord-Korea heeft verzochi, het vuren onmid dellijk te staken. Seoel ernstig bedreigd Tegen de avond hadden de legers de Imjin bereikt. Deze rivier vormde de laatste natuurlijke verdedigings linie van de hoofdstad Seoel, welke ongeveer 60 km verder ligt. Er ont spon zich een bloedige stijd, doch de communistische legers konden de rivier oversteken en kregen vaste voet aan de andere zijde. Vandaar trachten zij op te rukken naar de hoofdstad, die ook van andere zijden wordt bedreigd. Maandagmorgen bevonden de communistische legers zich op nog slechts enkele kilometers afstand van de stad. Washington neemt maatregelen Washington ziet de toestand ernstig in en heeft direct twee stappen geno men: de Veiligheidsraad verzocht bij een te komen en generaal MacArthur opdracht gegeven, alle beschikbare wapenhulp met spoed vanuit Japan naar Zuid-Korea te zenden. President Truman heeft, na een langdurig tele fonisch onderhoud met minister Ache- son, zfjn vacant ie onderbroken en is met spoed naar Washington terugge keerd. Hij zelde,, „bezorgd, doch niet verontrust" te zijn over de aanval. Veiligheidsraad: „Daad van agressie" „De ogen van de wereld zijn gericht op Washington Zorg om Indo-China ver ontrust de politieke gemoederen Opeenstapeling van verdraaide feiten Weer lastgevingen voor vordering uitgereikt In dit weekeinde 60 slachtoffers En drie mannen namen de benen NIEUWE KERK IN NOORD WIJK AAN ZEE ROME, 25 Juni Een onbeschrijfelijke geestdriftige menigte is gisteravond op het St. Pietersplein getuige geweest van de plechtige heilig verklaring van de Zalige Maria Goretti. Reeds uren voor de aanvang der plechtigheid stroomden over de Tiberbruggen grote groepen pelgrims voor het merendeel Italianen naar het plein, en tegen 7 uur was de piazza voor de basiliek een onafzienbare zee van mensenhoofden, die zich voortzette tot ver in de Via della Conciliazoine toe. Naar schatting moeten ruim 600.000 mensen bijeen zijn geweest. Op de colonades van Bernini, op de daken van alle belendende huizen en op alle balkons, die er maar zijn, hadden zich de toeschouwers opgesteld. Er was geen raam, dat gesloten en ongebruikt bleef. heilig kind „Skilled and smart soldiers" I De verwachting, geldig van heden- tot mor genavond luidt: Meest matige Zuid-Westelijke wind. Overwe gen droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Iets hogere temperaturen. Dinsdag 27 Juni: Zon op 4.21 uur, zon onder 21.04 uur; maan op 19.11 uur, maan onder 1.38 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Oorlog op Schiereiland Korea held verwekt en de diplomaten te Was hington en Londen namen, ondanks het vroege Zondagochtenduur, onmiddellijk contact op. Wat voor Frankrijk de zaak wel bijzonder acuut maakt is natuurlijk de precaire positie van Indo-China. Want wat achter de Korea-zaak zit, heeft ook zijn invloed in Indo-China, waar de ver houdingen niet anders liggen dan in Korea zelf. Een sterke Noordkoreaanse strijd macht, welke werd gesteund door artil lerie, anti-tankeenheden, gevechtswagens en met pantserwagens uitgeruste infan terie zette de aanval in vanuit Ongdjin. Vijf en een half uur nadien bezetten zij een spoorwegoentrum van strategisch belang, dat zich op ongeveer 65 Km. van de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel be vindt. Kennelijk was Seoel het directe doel van de militaire actie, want ook andere aanvallen bewogen zich in deze richting. Boven de stad verschenen zilverwitte Jakvliegtuigen, die verkenningsvluchten maakten. Een van deze Russische toe stellen, die echter geen herkenningste kenen voerden, beschoot een Ameri kaans C-54 transporttoestel, dat zich op de luchthaven van Kimpo bevond. In het Amerikaanse toestel bevonden zich elf journalisten, doch geen van hen werd gewond. Te Kongnoeng werden landingen ver- richt en werd een Noordkoreaans regi ment, uitgerust met geveohtwagens aan land gebracht. De gevechten waren zo hevig. dat men tegen de middag het aantal aan weerszijden gevallen slacht offers al op enkele duizenden schatte. Verschillende belangrijke plaatsen wer den door de invasielegers bezet. De Zuid-Koreaanse legers bieden krachtige tegenstand, maar men vreest, dat deze niet groot genoeg zal kutten zijn om de rode vloedgolf nog voor de stad te keren. Vooral het gebrek aan tanks en vliegtuigen is voor Zuid-Korea funest, temeer daar de communisten ruimschoots dé beschikking hebben over Russische vliegtuigen en tanks. In Washington vergaderden de staf chefs onder leiding van generaal Brad ley, die juist van een inspectiereis uit het gebied van de Stille Oceaan is te ruggekeerd. De Veiligheidsraad heeft aan het Amerikaanse verzoek gehoor gegeven en een vergadering belegd, waarop tien leden verschenen. Daar Moskou en zijn satellieten in verband met de kwestie der Chinese vertegenwoordiging alle vergaderingen van de V. N. boycotten, waren alleen de Westelijke en Joego slavische delegaties aanwezig. ®e. Amerikaanse resolutie, waarin om onmiddellijke staking van de vijandelijk heden werd verzocht, verwierf de goed keuring van alle aanwezige leden. De twee andere Amerikaanse resoluties, waarin de inval in Zuid-Korea „een daad van agressie" wordt genoemd en de NoordKoreaanse legers wordt bevo len zich achter de grenslijn terug te trekken, verwierf negen van de tien stemmen, omdat Joegoslavië zich ont hield. De autoriteiten van Zuid-Korea willen de oorlogsverklaring per radio niet als formeel erkennen. Ook verwerpen zij de communistische beschuldiging, dat Zuid- Koreaanse troepen de aanval begonnen waren en dat Noord-Korea toen wel verplicht was, zich gewapenderhand te weer te ste'len. Welingelichte kringer fit Den Haag zijn van mening, dat de aanval op Zuid- Korea een krachtproef zal betekenen voor de Amerikaanse politiek in Azië. Men kan na deze aanslag op de zelf standigheid van een onafhankelijke staat constateren, dat de wereld uit het sta dium van de koude oorlog begint te ge raken in een gevochten. fase, waarin actief wordt Indien de Ver. Staten Zuid-Korea aan zijn lot zouden overlaten, zouden de gevolgen voor Zuid-Azië van ver strekkende betekenis zijn. In deze kringen gelooft men daarom stellig, dat de Ver. Staten niet zullen terug deinzen voor actieve steun aan de be dreigde staat. „De ogen van de we reld zijn nog meer op Washington ge richt dan op Seoel", aldus werd ge zegd. Ook waarnemers te Londen zijn van mening, dat de houding der Ver. Staten de enige van vitaal belang zijnde factor in de Koreaanse! oorlog is. Noord-Korea krijgt uiteraard hulp van de twee mach tige nabuurstaten de Sovjet-Unie en hei. communistische China. Men wijst er te Londen op, dat Zuid- Korea weinig daadwerkelijke hulp van de Veiligheidsraad kan verwachten, daar de Sovjet-Russische regering het bestaan van Zuid-Korea niet erkent en evenmin de V. N.-commissie voor Korea, wier leden op het ogenblik als waarnemers dienst doen en de Veiligheidsraad rap port moeten uitbrengen. (Telefonisch van onze Parijsc correspondent.) De zware slag van de bom van Korea heeft ook te Parijs een grote ongcrust- Moskou heeft bij gen. MacArthur. de geallieerde opperbevelhebber in Japan, geprotesteerd tegen „de nieuwe represail lemaatregelen tegen de Japanse vakvere nigingen en de communistische partij en andere democratische organisaties in Ja pan". O.m. wordt verwezen naar die order van MacArthur tot 't buiten de wet stel len van 41 communistische leiders. De sovjet-unie eist onmiddellijke herroeping van deze maatregel. MacArthur'heeft Zondagochtend de sov jet-Russische klachten van de hand ge wezen. „Zelden", aldus de generaal, „heb ik zulk een opeenstapeling van ver draaide feiten gelezen. De sovjetbrief is een samenraapsel van propagandaleuzen en biedt geen grondslag voor openbare besprekingen". Het schiereiland Korea is evenals Duits land na de oorlog in twee stukken ge splitst, waarvan het Noordelijke onder communistische invloed kwam ie staan en het Zuidelijke een vrije, democratische regering kreeg. De grenslijn werd ge vormd door de 38ste breedtegraad, waar zich de laatste tijd herhaaldelijk grens incidenten hebben voorgedaan. Het schiereiland, dat tegenover Japan ligt, werd in de oorlog dorr de Japanners bezet. Het heeft ongeveer dertig millioen inwoners, die een t.aal spreken, welke een mengsel is van Tartaars, Mongools en Japans- Twee-derden van de bevolking woont in Zuid-Korea, maar dit overwicht in mensenaantal heeft weinig te beteke nen, omdat grote groepen voor de rege ring ontoetrouwb. ar zijn. Bovendien heb ben zich het laatste-.jaar minstens vijftig duizend communisten uit Noord-Korea naar het Zuiden begeven om daar een vijfde colonne te vormen. Zuid-Korea moet dus ernstig rekening houden met het optreden van guerillas. Volgens schattingen van Zuidkoreaanse zijde is het Noordkoreaanse legei 180.000 man sterk. Het he.:ft de beschikking ovc twee divisies, die kortgeleden van dienst bü de Chinese communistische strijd krachten zijn teruggekeerd. Voorts wordt et gesteund door Russische vliegtuigen, 75 „Stormovik"- en 120 „Jak"-gevechts- liegtuigen en 30 pantserwagens. Het be schikt rijkelijk over ammunitie van Rus- ische makelij. In het Zuid-en zou het aantal gewapende anschappen van leger en politie nog »en negentigduizend bedragen. Het leger |heeft geen tanks en zijn luchtmacht be- itaat uit een klein aantal Amerikaanse »lus-toeste-llen, die niet op militair ge- iruik zijn berekend. Het leger beschikt over een kleine gemechaniseerde sectie, [die geoefend is in het gebruik van Ame- ■ikaa-nse jeeps en transportvoertuigen.: De sovjet-Russische bezettingstroepen h at er overbleef van de autobus der N.V. Ned. Buurtspoorweg Mij. en de personenauto, die Zondagmorgen op de Amsterdamse straatweg onder Abcoude met elkaar in botsing kwamen en waarbij de inzittenden van de personenwagen, twee dames en heren, ernstig werden gewond. Mogelijk zullen de heftige disputen, welke de laatste maanden gevoerd zijn om de (vermeende) neiging bij verschil lende vakbonden van Kath. Hoofdarbei ders. als zouden dezen willen overgaan tot het oprichten van een afzonderlijke vakcentrale naast de KAB, tot het ver leden behoren nu de heer A. H. van Lijf, voorzitter van de R.K. Bond van Tech nici, in de algemene vergadering van deze bond, het afgelopen week-end in Amsterdam gehouden, de zaak scherp heeft gesteld. Vooral de alg. secretaris van deze bond, de heer C. de Wit, zou door de verkeerde interpretatie van een artikel in de „R.K. Technicus" van Februari j.l. gezien zijn als een „vijfde kolonne", die de eenheid in de K.A.B. zou belagen. Het gewraakte artikel, waarin de heer De Wit niet zijn persoonlijke visie, maar de mening heeft weergegeven, zoals die ook nu nog bij het hoofdbestuur van St. Bernulphus voorzit, pleit aldus de voor zitter in het geheel niet voor een los staande Vakcentrale van hoofdarbeiders. Er is geen enkele neiging de binding niet de K.A.B. als vak-centrale te verbreken. Het bestuur van de R.K. Bond van Tech nici aldus spr., acht echter de tijd geko men krachtdadig mee te werken aan de opbouw van een reeds bestaande en door het Episcopaat volledig goedge keurde afzonderlijke standsorganisa- tie voor hoofdarbeiders: de Werknemen- de Middenstand, waartoe volgens haar mening ook de technici behoren. Het hoofdbestuur van de KAB heeft zich met dit streven accoord verklaard, aldus de voorzitter. Heftig nam de voorzitter ook stelling tegen de algemene nivelleringstendens, zowel op economisch als sociaal terrein, ten nadele van de technici en andere hoofdarbeiders. Hij eiste in het belang van het gehele Ned. bedrijfsleven een plaats op voor de technici in de besturen van de te vormen Productie-, Bedrijfs- en Hoofdbedrijfsschappen. Zeer nadrukke lijk verklaarde de voorzitter ook, dat de Kath. technici voorlopig niet zullen mee werken aan een structuurwijziging in het Ned. organisatieleven door de vorming van bedrijfsbonden. Bij het begin van deze vergadering, die o.m. werd bijgewoond door prof. dr. J. A. Veraart, economisch adviseur van St als voorzitter. Ook de andere aftredende bestuursleden werden met algemene stemmen herkozen, met uitzondering van de heer' H. Zengerink, die zich niet her kiesbaar had gesteld. In deze vacature zal door middel van een referendum bij de afdelingen worden voorzien. Evenals vroeger in vredestijd worden ook thans weer aan verschillende eigena ren van motorrijtuigen van overheids wege lastgevingen uitgereikt, waarbij be paalde motorrijtuigen worden aangewe zen, welke in geval van een eventuele mobilisatie ter vordering moeten worden aangeboden. De uitreiking van deze lastgevingen houdt verband met de normale mobili satie-voorbereidingen, die door het mi nisterie van Oorlog worden getroffen. De daadwerkelijke vordering van de motorrijtuigen, welke in de lastgevingen zijn vermeld, zal slechts geschieden in dien in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden, een buitengewone oproeping van dienst plichtigen plaats heeft. Sinds Zaterdagmorgen wordt een vlieg tuig van de North West Airlines ver mist. Het was met 55 passagiers en een bemanning van drie personen op weg van New York naar Seattle. Daar in het Michiganmeer een grote olievlek en drijvende wrakstukken zijn waarge nomen, neemt men aan, dat het vlieg tuig is verongelukt en dat alle inzitten den om het leven zjjn gekomen. Men gelooft dat het toestel in een zwaar onweer is geraakt. De inzitten den waren voor het merendeel afkomstig uit New York of omgeving. Nabij Clitheroe in Lancashire is een Engels vliegtuig, dat op weg was van West-Hartlepools naar Blackpool, na een geslaagde noodlanding te hebben gemaakt brand gevlogen. Vier personen kwa men om het leven. Van een Frans legervliegtuig, dat twee weken geleden op Madagascar is neerge stort, heeft men twee der inzittenden ge vonden. Zij vertelden, dat nog vier zwaar gewonden zich bij het wrak bevonden en dat tien anderen, allen militairen, om het leven waren gekomen. Er worden pogin gen in het werk gesteld om het wrak te bereiken. Een oplettende kassier van de Boeren leenbank te Haarlem heeft Zaterdagmor gen waarschijnlijk een roofoverval or> deze bank voorkomen. Omstreeks tien uur kwamen drie jonge lieden kennehjk met minder goede bedoelingen de bank binnenstappen. De kassier zag het drie tal aankomen en sloot onmiddellijk het loket. De adspirant-bankrovers waren daardoor zo beduusd, dat ze het hazen pad kozen en in een buiten wachtende auto wegreden. Deze auto hadden ze waarschijnlijk gestolen want even voor de mislukte overval was op de Bronst.ee- weg, enige honderden meters van de bank. een auto verdwenen, waarin, vol gens ooggetuigen, drie jonge mannen ge- stapt waren. Deze auto werd omstreeks half twaalf op de Wagnerkade te Heem stede teruggevonden. Zaterdag is de bouw aanbesteed van een R. K. Kerk in Noordwijk aan Zee. Met de bouw van deze kerk, die als pro totype geldt voor een 50-tal kerken in ons land, ral 3 Juli a.s. worden begonnen. Et waxen vier inschrijvingen, de laagste was die van de firma W. P. de Vreede te Noordwijk voor de som van 95.250. De gunning is aangehouden. 'trokken zich in December 1948 terug uit RP n,ww IVoord-Korea waar Moskou direct invloed Bernulphus, de heer Essers van het Ver- Noord-Korea, waar Moskou direct invloed 'op bleef uitoefenen, nadat daar een volks- [democratische republiek was uitgeroepen De laatste groep van 25.000 Amerikaanse [bezettingstroepen verlieten einde Juni van net vorig jaar Zuid-Korea. Alle sindsdien [gedane pogingen om de eenheid van het id te hersteller zijn mislukt. bondsbestuur van de KAB en de heer De Graaf van de Werknemende Middenstand werd pater E. Frantzen O.E.S.A. door de Voorzitter gehuldigd in verband met zijn vierde lustrum als geestelijk adviseur van de bond. Bij de bestuursverkiezingen werd de heer Van Lijf bij acclamatie herkozen Bloem der Pontijnse moerassen (Telefonisch van onze Romeinse correspondent Een der ramen van het Apostolisch Pa leis, vlak boven het bordes voor de St. Pieter, was gereserveerd voor de meest illustere gast bjj deze plechtigheid: Mam ma Assunta, de moeder van de nieuwe heilige en dc enige moeder in de geschie denis der Kerk, die de heiligverklaring van haar kind in eigen persoon kon mee maken. Wat wfl zagen was een kleine, zwarte gestalte, met spierwitte haren, die af en toe door een assisterende zuster moest worden opgetild om beter over het plein te kunnen zien, en die heel erg vee! haar zakdoek moest gebruiken. Naast haax hadden plaatsgenomen de beide zusters van Maria Goretti, Ersilia en Teresa. Op een der colanaden was een tribune opgericht voor het corps diplo matique; er waren zetels gereserveerd voor de president van de Italiaanse re publiek. Luigi Einaudi en zijn echtgenote. Enkele ogenblikken voor de aanvang der plechtigheid arriveerde op het bor des de gemeenteraad van Corlnaldo, da plaats waar Maria Goretti geboren werd. De enorme loudspeakers boven iin de' basiliek hadden nauwelijks de aankomst van Mamma Assunta en van de gemeen teraad van Corinaldo aangekondigd, of e, ruiste over het onafzienbare plein een geweldig applaus, dat als een branding naar het bordes voortrolde en terugstuitte tegen de gevels van de St. Pieter. Er werd gebeden en gezongen, tot om even over zevenen de eerste leden van de Pauselijke stoet uit de Portozo di Bronzo kvrtimen en over het plein langzaam opgingen naar het bordes van de basiliek, waar een grote troon was opgeslagen, behangen met kar mozijnrode draperieën. De broers van Maria Goretti Een zee van gejuich brak los, toen in de opening van de bronzen poort het vaandel zichtbaar werd met de afbeelding van de nieuwe Heilige; de koorden van het vaandel werden vastgehouden door haar heide bejaarde broers, Mariano en Angelo. Even later verscheen hoog boven de mensenmenigte de sedia gestatoria met Z. H. de Paus, gehuld in een rood met goud bestikte koorkap; onophoudelijk ze gende Hij de mensenmenigte op het enor me plein, dat op dit momlnt één zee van zwaaiende armen was. Terwijl buiten van de diaken van St. Pieter de komst van de Paus aangekon digd werd, steeg de H. Vader langzaam van de sedia af en begaf zich naar de gereedstaande troon. Hierna voltrok zich het gewone ceremonieel van de heilig verklaring. Nadat de kardinaal-ponen te met aandrang om de canonisatie had ge vraagd en het „Veni Creator" massaal door de honderdduizenden was gezongen nam de H. Vader plaats op Zijn troon en verklaarde onder doodse stilte: held, op gezag van Onzen Heer Jezus Christus en van de H. H. Apostelen Pe trus en Paulus en op Ons eigen gezag, verklaren Wij, na rijp beraad en na dé hulp des Heren meermalen te hebben af gesmeekt, dat de Zalige Maria Goretti een Heilige is; en Wij plaatsen hierbij Haar naam op de lijst der Heiligen, Haar feest dag vaststellend op de dag, waarop Zij voor de Hemel geboren werd, namelijk de zesde Juli. In de naam van de Vader, van de Zoon en de H. Geest, Amen". Mamma Assunta bidt tot haar Op hetzelfde ogenblik viel het velum van de enorme afbeelding van de nieuwe Heilige, neergehangen aan de buiten loggia, weg, en brak over het plein een minutenlang aanhoudend applaus los: „Evviva la Santa!" Voor het raam van het Vaticaans Paleis was een kleine, zwarte gestalte omhoog gekomen en vouwde als in vervoering de handen in gebed tot haar heilig kind. Nadat alle aanwezigen, tezamen met de Sixtijnse kapel, een grandioos „Te Deum" hadden gezongen, legde de H. Vader zijn koorkap af en verhief zich op Zijn troon, om Zijn homilie uit te spreken over de' nieuwe Heilige. Afwijkende van de ge woonte, sprak de H. Vader ditmaal in het Italiaans. Hij werd herhaaldelijk on derbroken door luide toejuichingen, die over het. piazza dreunden. Vele malen zichtbaar ontroerd en bewogen, sprak de H. Vader over deze heiligverklaring als „een plechtigheid zonder weerga, uniek in de annalen van de H. Kerk". „Zelfs thans wordt de christelijke zuiverheid erkend en begrepen" „Nooit is het gezien, eerbiedwaardige broeders en beminde zonen, dat voor een canonisatie zoveel mensen zijn samenge stroomd, hier onder de wijde hemel, die Gods belofte verkondigt. Waarom zjjt gij toch wel in zo groten getale opgekomen? Waarom is deze Maria Goretti zo spoedig opgestegen tot de hoogste glorie in de Kerk? Het is, omdat temidden van deze wereld van egoisme nog de bovennatuur samengesteld, dus ook de communisten binnenhaalt), ofwel: de kamer haar na tuurlijk einde laten bereiken, wat slechts onder een ministerie van nationale een dracht, dus v-n alle partijen, behalve de communisten en het uiterste rechts, kan geschieden. Het ligt blijkbaar in de bedoeling, dit laatste door minister Pleven te laten be proeven. Neemt Pleven het vandaag aan. dan kan de crisis in eer. oogwenk opge lost worden. Stribbelen de socialisten tegen, dan wordt de oplossing even moei lijk als in October van het vorig jaar en zou het gebaar van de heer Bidault des onnodig zi.,n geweest. Mocht Pleven niet de poging tot het vormen van een brede meerderheid, van de socialisten tot en met de vrijheidsre publikeinen (P.R.L.) gaande, kunnen vol brengen, dan zal waarschijnlijk Queuille de zaak moeten uitpluizen om te onder zoeken, wie nu eigenlijk als minister president in staat zou zijn de crisis op te lossen. De verwachting is dus óf een heel korte óf een buitengewone lange crisis. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De heer Bidault heeft Zaterdag niet de minste moeite gedaan zijn ministerie te verdedigen dat, zoals men weet, met 352 tegen 230 stemmer werd verslagen. Het is trouwens bekend, dat hij zich de laatste tijd reeds ermee bezig hield, tot een hergroepering vai. dc meerderheid te komen, wat een verbreding zou beteke nen in de richting van een nationale unie. Aangezien het de eerste crisis is, die deel uitmaakt van de twee, welke volgens het grondwettelijk stelsel een kamerontbinding voorafgaat moet nu ge. zegd worden wat men eigenlijk wil: op verkiezinger aansturen (wat zeggen wil, dat de Kamer-president Herriot minister, president wordt met om hem heen een staf ministe -s, die uit alle partijen is Daarna sprekend over de andere deug den van de nieuwe Heilige, waarschuwde de H. Vader er voor, dat Haar dood niet moet worden beschouwd als een „geïm proviseerd martelaarschap", want uit al les blijkt, dat ook andere deugden zeer volmaakt in haar aanwezig waren, vooral haar gehoorzaamheid aan haar ouders en haar liefde, welke het schoonste bleek in de vergiffenis, die zij op haar sterfbed heeft geschonken aan haar moordenaar. Ontroerende oproep van de H. Vader Wijzend op de omstandigheden, welke Alessandro Serenelli tot zijn daad brach ten, op het gevaar van tijdschriften, film, lectuur en mode, richtte de H. Vader zich in eer, ontroerende oproep tot de ontel bare aanwezigen: „En jullie, jongens en meisjes, pupillen van de ogen van God en vap de Onze, geliefde kinderen, zijn jullie op dit uur vastbesloten, weerstand te bieden aan alle bekoringen, zoals deze Heilige dit heeft gedaan?" En een dreunend „si" donderde over het plein uit al die jonge kelen de Paus als antwoord tegemoet. „En gjj, vaders en moeders, zegt Ons, hier in tegenwoor digheid van de moeder van haar, wier heiligheid Wij zojuist hebben uitgespro ken: zyt gij bereid, Uw kinderen op te voedeir-tot de deugd en de heiligheid, die deze Maria Goretti heeft gekenmerkt?" En weer donderde een massaal „Si" tus sen de colonades. „Welaan dan", besloot de H. Vader Zijn uiterst ontroerende rede: „laten wij er altijd aan denken, dat boven deze wereld een hemel van schoonheid staat. En gij, lieve Heilige, ontvang Onze groet, en zie neer op dit volk, hier te uwer ere ver gaderd, en geeft, dat het u moge navolgen, tot in de eindeloze vreugde'en blijdschap.' waarin gij thans zijt opgenomen" Steeds onderbroken door stormachtige toejuichingen, gaf de H. Vader hierna Zijn Pauselijke Zegen en verliet door de Potrico van de basiliek het bordes. Plechtige Pausmis in de Dint Pieter Hedenmorgen heeft Z. H. in een tot in de uiterste hoeken gevulde St. Pieter met het gebruikelijke ceremonieel de plech tige Pausmis opgedragen ter ere van de nieuwe Heilige. Sinds gisteren is het li chaam van de H. Maria Goretti in een glazen kist uitgesteld in de kerk van St. ■Toannis eir St. Paulus. Op het einde van MTS» -i-hHde^ -Hen alda^giX'^hUg^n In de afgelopen twaalf maanden heb ben 450 Nederlandse officieren en onder officieren cursussen van verschillende aard gevolgd bij het Amerikaanse be zettingsleger in West-Duitsland. Deze cursussen waren bedoeld om de militai ren vertrouwd te maken met de wapens, die vanwege het militaire hulpverlenings plan door de V.S. aan Nederland worden geleverd. Over hun Nederlandse leerlingen wa ren de Amerikanen best tevreden, ver klaarde kolonel G. J. Le Fèvre de Mon- tig-n, die in gezelschap van lt.-kolonel J. M. de Bardeleben, een der Amerikaanse adviseurs in zake de hulpverlening en van majoor L. E. Brouwer een studiereis langs de verschillende instructiekampen in West-Duitsland heeft gemaakt. „Skilled and smart soldiers" (bekwame en flinke soldateni was het oordeel, dat hij te ho- ren kreeg. De Nederlandse officieren en onderof ficieren, die deze cursussen gevolgd heb ben, zullen op hun beurt in. Nederland ais instructeurs optreden. Voor het komende jaar heeft het Ne derlandse leger ingeschreven voor 325 cursisten. Bovendien zijn 56 cursusplaat sen aangevraagd in de Verenigde Staten zelf. Niet alleen Nederlanders volgen de cursussen der Amerikanen. Ook Fransen. Grieken, Italianen. Belgen, Denen, Luxemburgers, Noren en Turken gaan bij hen in de leer. Gisteren is officieel bekend gemaakt dat de grotten van de St. Pieter, waar, zoals bekend, tot nu toe opgravingen werden gedaan, vanaf 29 Juni a.s. voor het pu bliek geopend zullen zijn, met dien ver stande, dat alleen de toegang tot de nieu we altaren zal worden opengesteld, terwijl die tot het eigenlijke gedeelte van de op gravingen voorlopig nog gesloten blijft. De naam grotten is bij deze gelegenheid """cieel veranderd in die van Basilica Tnferiore, de onder-basiliek van St Pie ter.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1