Dom Paulus Andriessen O.S.B. tot abt gewijd Bond Zonder Naam toonde zijn levenskracht Invoerstijging hield aan in Mei WATERPROCESSIE te BORN Nederlands meisje zwierf als „Tsjechische" door Duitsland R Grootse plechtigheid in Haarlemse St. Bavo DE MAN in *1 grijs 1 D-dagwerd massale demonstratie van nationale eenheid Afscheid van gen. Robertson Dekkingspercentage ongunstiger dan vorig jaar Ons Heer vaart op het Julianakanactl ADIO programma li'/. MAANDAG 26 JTJNI 1950 PAGINA 5 JAPAN GEEFT NED. SCHEPEN TERUG pgr rol De grootste en de beste! Dom Paulus Andriessen op weg naar de basiliek van St. Bavo. Achter hem Mgr. Huibers. KATHOLIEK THUISFRONT steunt missiewerk in Indonesië DOOR VRACHTAUTO GEDOOD „GEN. MCRAE" ARRIVEERDE MET 1400 MILITAIREN. EMBLEMEN „ZEVEN DECEMB ER-DIVISIE" aan Legermuseum overgedragen TANKERS ONDER NED. VLAG MOTOR-BEDEVAART TERUGGEKEERD EEN HOGE OEVER, MAAR LAAG WATER SCHAAKRUBRIEK door A. HRUSCHKA (Wordt vervolgd). (Van onze Amsterdamse redacteur) Op de feestdag van St. Adelbert, in het Jubeljaar 1950, werd Dom Paulus Andriessen O.S.B., tot abt van Egmond gewijd. Duizend jaar geleden werden de grondslagen gelegd voor de roemrijke abdij en de luister en jubel, waarmede deze wijding gepaard ging, waren mede de uitingen van dank baarheid en trots. Er is een groots feest gevierd in de St. Bavo in Haarlem, op de St. Adelbertsakker in Egmond en in heel de streek rondom. Uit vier landen waren tien abten naar Nederland gekomen en terwijl de bisschop van Haarlem, mgr. Huibers, de wijding toediende, woonde Z.Em. Johannes Kardinaal de Jong de plechtigheden bij. bers en de Commissaris van de Koningin, baron De Vos van Steenwijk en verder een groot aantal prominente vrienden van Egmond. Feest in Egmond De bevolking van Egmond had een comité opgericht, dat de feestelijkheden naar buiten organiseerde. Zo had men de omgeving van het klooster op een voudige, maar fraaie wijze versierd met veldbloemen. In de middaguren werden de abt, zijn gasten en het convent van de abdij afgehaald door een in middel eeuwse kledij gestoken heraut, waarna men met een lange file auto's over Heiloo en Alkmaar naar Egmond aan de Hoef reed. Overal stonden de mensen langs de weg en wuifden. In Egmond aan de Hoef sPrak burgemeester Niese de abt, die met zijn moeder, die alle plechtig heden bijwoonde, op een podium had plaats genomen toe, waarna de school jeugd het „Wilt heden nu treden" zong. Stapvoets ging het daarna weer verdér. Ontroerend was het te zien hoe overal eenvoudige versieringen waren aange bracht, terwijl eenieder verheugd wuif de. Ook ir Rinnegom, de parochie tussen Egmond aan de Hoef en Egmond-binncn, heerste een grote drukte. Tenslotte liep heel Egmond-binnen leeg om op het voorplein van de abdij een feestprogram ma bij te wonen. Pastoor Kok voerde daar eerst het woord, waarna de kinde ren de nieuwe abt hun hulde brachten. En tenslotte werd een aantal taferelen opgevoerd uit het leven van St. Adel bert. Daarmee waren deze jubeldagen geëindigd, de monniken trokken zich weer terug in hun slot. De Japanse regering zal binnenkort twee vaartuigen aan de Nederlandse re gering teruggeven, aldus meldt volgens Reuter 't Japanse nieuwsbureau „Djidji" Het betreft hier de „Sumire Maru" en de „Taiwan Maru" resp. van 5.500 en 1.729 ton. Deze schepen voeren vroeger tussen Singapore en Java. Advertentie Een schitterende stoet trok onder het zingen van het „Ecce Sacerdos" de Basi- liek van St. Bavo binnen. Men zag het purper van Kardinaal de Jong, het paars van mgr Huibers, daar waren voorts de abten van Trinidad, Affigihem, Keizers berg, Leuven, Ligugé, Haatcante, Clervaux KernoSS, Parijs, Wight, de abt vam de Trappisten uit Zundert, de hoogeerw. heer van de Kruisheren uit Kuijk, de vertegen woordigd van de abt van Solesmes. En dan die stoet van monniken van Egmond zelf, in huin strenge zwarte pijen, met hun ascetische, ernstige denkershoofden. Jubelend gaat de nobele mannenzang langs de hoge lichte gewelven, de kerk is overvol, met autoriteiten, geestelijken, gelovigen. De bisschop gaat zegenend door de menigte, die eerbiedig geknield ligt. De oudste van de assistent-abten, de abt van Wisques, dom Savaton, geleidt de wijdeling voor de bisschop, die om voorlezing van de Pauselijke lastbrief vraagt. De wijdeling legt dan de eed af: „Ik, Paulus Andriessen, gekozen tot abt van het klooster van St. Adelbert van Egmond van de orde van St. Bene- diictus zal van nu af altijd trouw en gehoorzaam zijn aan onze heer Paus Pius XII en aar. zijn wettige opvolgers". Indrukwekkend is daarna de ondervra ging van de wijdeling. De bisschop stelt bem vijf belangrijke vragen en steeds weer klinkt het helder en krachtig door de ruimte „Volvo", dit is „Ik wil". Na het Epistel komt het tweede gedeelte van de wijdingsplechtigheden. Een diepe stilte valt in de basiliek, ails de wijdeling zich plat ter aarde werpt en allen de in drukwekkende boetepsalmen inzetten. Dan wordt de Litanie van Alle Heiligen ge zongen, terwijl de bisschop de wijdeling tweemaal zegent en volgt de handopleg ging. Prachtig zijn ook de momenten van de overrijking van het regelboek, de staf en de ring. Na de Offerande-antiphoon wordt dan de nieuWgewijde abt naar de troon van de bisschop geleid, waar de abt zijn offergaven aanbiedt, twee brandende kaarsen, twee broden en twee vaatjes wijn, waarna hij de hand van de bisschop kust. Na het Benedictus overhandigt de bisschop de mijter en de handschoenen. De plechtigheden naderen hun einde, maar nog eenmaal komt het tot een hoog tepunt als die bisschop inzet: Te Deum Laudamus, U God loven wij. Dan gaat de nieuwe abt, met de mijter op het hoofd en de staf in de hand, geleid door zijn assistent-abten, zegenend door het grote kerkgebouw. En ais de plechtigheden be ëindigd zijn, verlaten de prelaten, bege leid door de geestelijkheid, het altaar om ïnaar die pastorie te gaan-. Daar volgde even leter de receptie, waar abt Andriessen. eerst de hoge ker kelijke en wereldlijke autoriteiten ont- i ving. Kardinaal De Jong bood zijn geluk wensen aan, mgr. Huibers volgde de aartsbisschop, de kanunniken maakten hun opwachting en ook de Commissaris van de Koningin baron de Vos van Steenwijk, Maltheser ridders, baron van Voorst tot Voorst en Ridder de van der Schueren, burgemeesters. De tweede dag Toen de feestelijkheden Zondagmorgen voortgezet zouden worden met de eerste pontificale Hoogmis, op te dragen door abt Andriessen. lieten de weersomstan digheden zich niet al te gunstig aanzien. Die H. Mis zou nL worden opgedragen op de St. Adelbertsakker. Gelukkig is alles normaal meegevallen en hoe later het werd des te beter werd het weer. Dom. Andriessen droeg de mis op met assistentie van enige leden van zijn convent, terwijl Dom. Hessing en Dom Nistelrooy, beiden van Oosterhout resp- als troon diaken en diaken optraden Mgr. Huibers verleende pontificale as sistentie. He', altaar op de St. Adelberts akker was fraai met bloemen versierd en heel de ruimte was gevuld met ge lovigen, die van heinde en verre geko men waren. Mgr. v. d. Burg, deken van Amsterdam, hield een predicatie over het leven, het voorbeeld en de invloed van St. Adelbert. Schitterend eA indrukwekkend was later de sta'.ieprocessie vanaf een rust- altaar. In deze processie, waarbij zich ook een stoet van bruidjes aansloot, werden de relieken van de abdij meegedragen in drie kleine kistjes en een grote schrijn, die door vier mannen getorst werd. Ook al de abten, die Zaterdag de plech tigheden opluisterden waren weer aan wezig. Zij zaten onder een baldakijn, links van het altaar. Daar tegenover had abt Andriessen zijn zetel. Na de morgenplechtigheden trok men naar de abdij, waaf de maaltijd werd ge noten. Daarbij zaten o m. aan mgr. Hui stichter en stuwer de zeereerw. heer Henri de Greeve. Dit gemis betekende een grote leegte. Hem werd een harte lijke groet gebracht, dank en aanhanke lijkheid betuigd en spoedig herstel toe gewenst. Tot slot van de geslaagde dag werden elf maal 25 ballonnen opgelaten, sym bool van de eenheid der 11 provinciën. Aan het vinden dezer ballonnen zijn prij zen verbonden. (Van onze correspondent). Moet ik u de bewijzen van de le venskracht van de Bond Zonder Naam nog geven? Welke organisatie of bewe ging zou het in Nederland klaar ge speeld krijgen katholiek en niet-katho- liek in een zo massale eenheid te ver enigen, allen bezield door eenzelfde nobel ideaal? Er is groei en bloei in de bond; het aantal leden, promotoren en promotrices stijgt gestadig. Wij moeten op geen bijkomstigheden let ten: laat praten, wie praat, doch doe wel en zie niet om. Zo zullen wij Ne derland sterk maken door onderlinge liefde. Ons devies blijft: wij voeden het vuur en wij blijven op wacht!" Dat was het geestdriftige woord dat pater W. Loop Zondagmiddag door de ^^^.^"tan^L^^itse be^tog. We^" gigantische congreszaal der Bossche vee- ben gehad van de Bntse bezetting west. markt liet klinken, toen daar naar schat ting een zes duizend promotoren en pro motrices verenigd waren op de D-day van de Bond Zonder Naam. Zij waren gekomen naar Brabants hoofdstad, uit Noord en Zuid en Oost en West. Friezinnen in gewestelijke kledij zaten bij Brabantse durskes. mijnwerkers waren er en Tukkers, Groningers en Generaal Sir Brian Robertson heeft Duitsland verlaten. Vergezeld van zijn vrouw en zijn dochter nam hij te Keulen een afscheidsparade af en inspecteerde hij de eregarde. Hij werd door een grote Duitse menigte luide toegejuicht^ met bravo-geroep en „Auf Wiedersehen". Vertegenwoordigers van de andere be zettende mogendheden en van de West- Duitse regering waren op het Keulse station aanwezig, waar Schotse doedel- Zeeuwen en nog vele anderen meer, uit j zakspelers de scheidende generaal vaar- De regelmatige stijging van de omvang van onze invoer gedurende de laatste maanden zette zich in Mei 1950 voort. Volgens de door het C. B. S. samenge stelde voorlopige gegevens bedroeg nl. de waarde van de in deze maand geïmpor teerde goederen 663 millioen (v. m. 644 millioen) en het gewicht 2.27 mil lioen ton (v. m. 1.97 millioen ton) (exci. pakketpost en diamant). Ook onze uitvoer vertoonde over deze maand enige stijging althans wat de waarde betreft. Deze nam nl. toe van 367 millioen (gewicht 1.13 millioen ton) in April 1950 tot 337 millioen (gewicht 1.08 millioen ton) in Mei 1050 (excl. pak ketpost en diamant). Evenals in de vorige maand was slechts 67 pet. van de waarde van de invoer ge dékt door de uitvoer. Als gevolg van deze ongunstige verhouding liep het dek- kingspercentage voor het afgesloten tijd vak van 1950 wederom achteruit en daal de nu zelfs beneden het peil van het vorige jaar, zoals uit onderstaand over zichtje valt af te leiden (in mlllioenV daarentegen belangrijk geringer. De vermindering van onze aardappe lenexport kan als een normaal seizoens verschijnsel beschouwd worden evenals die van bloembollen en planten. De voornaamste in en uitvoerproduc- ten waren de volgende (in millioen): Mei 1950 April 1950 Dekk, Invoer uitvoer perc Jan.-Mel 1938 582 418 72 Idem 1949 2.206 1.374 62 Idem 1950 3.018 1.854 61 April 1950 644 367 57 Mei 1950 663 377 57 Vooral de import van suiker, minerale oliën ertsen en hout was aanzienlijk groter dan in de voorgaande maand. De invoer van cacaobonen en granen was Invoer Totaal 633 Granen, zaden, peulvruch- en meel 41,6 W. v. granen (37.4) Olieh. zaden 26.4 Suiker 21.4 Kolen 17,6 Minerale oliën 34.6 Ertsen 22,9 Plaat-, staaf-, profiel- en bandijzer (incl. blik) 24,2 Fabrikaten van ijzer en staal 25,5 Non-ferrometalen 15.4 Electr. machines 18,0 Andere machines 50,1 Vervoermaterieel 28,3 Hout 21,1 Ruwe wol en katoen 41,0 Garens weefsels, stoffen en touw 71,7 Uitvoer: Totaal 337 Vlees, vis 22,6 W. v. Vlees (18,2) Melk, zuivelproducten en eieren 57.5 Groente en fruit 19,9 Cacaoproduc.ten 11,0 Minerale oliën 12,4 Tin in blokken 10,0 Electr. machines 25.0 Vermoermaterieel 16,7 W. v. vaartuigen (13,2) Garens, weefsels, stoffen en touw 34,3 (Van onze oorrespondent) Als in de dorpen en steden van Lim burg op een van de Zondagen na .Sa cramentsdag de jaarlijkse processie ge houden wordt, dan nemen daaraan steeds tientallen bruidjes deel. die bloemen strooien op de wegen, waar over het Allerheiligste gedragen wordt. Gistermorgen strooiden in het Lim burgse havenplaatsje Born vele bruid jes ook kwistig bloemen ter ere van Onze Lieve Heer, niet echter in de straten van dit dorp, maar op het wa ter van het Julianakanaal. Op dit kanaal werd namelijk een wa terprocessie gehouden, niet voor het eerst overigens, maar reeds voor de vijfde maal. Onder leiding van de Limburgse schipperspastoor, rector C. J- Engwegen, begon men er mee in 1946 en wel op initiatief van enkele schippers, die met een specifieke schippersmanifestatie hun dank wilden betuigen voor de bevrijding en hun behoud. Naderhand besloot men deze processie elk jaar te houden tot in tentie van het geestelijk en tijdelijk wel zijn van allen, die bij de scheepvaart be trokken zijn. Het aantal deelnemers werd telkens groter. Zodoende groeide de pro cessie zelfs uit tot eer schippersbede- vaart. Ook in het buitenland vond zij weerklank. Dat blijkt wel uit het feif, dat gisteren naast schippers uit heel Ne derland ook afgevaardigden van Belgi sche, Duitse en Zwitserse schippers bij een kwamen in Born. Bijna was dit jaar deze schone water processie in het water gevallen. Toen Zondagmorgen na een plechtige Hoogmis in de openlucht de deelnemers langs de onherbergzame dijk van het Juliana kanaal naar het vertrekpunt, de sluis te B°rn, trokken, werden zij overvallen door een hevige regenbui Een half uur lang pienste het hemelwater onbarm hartig op de jurkjes van de bruidjes, op de togen var de misdienaars en op de Misgewaden van de priesters. Toch liet men de Plechtigheid doorgaan. Toen het ergste voorbij was, scheepte de stoet zich in en wat daarna te zien was op het Julianskamaa! vergoedde ruimschoots de HE-'qrheid van het onfortuinlijke begin. Ongeveer twint'g sleepboten en motor, schepen. gepavo seerd met geel-witte v reetjes, begeleidden het Allerheilig ste Bemand waren die boten met schut- tert en schoolkinderen, muzikanten en toaagjenkoren, e.> met andere groepen. ^'e men aantreft in een Limburgse ••Bronk" In dit opz: ht verschilde deze Waterprocessie eigenlijk niet van een Etocessie te land. Ee stoet werd geopend door boten, Waarop een processiekruïs en het vaan- bel van de Katih. Schtppersbond werden toeegevoerd. Op een der vaartuigen had toen een grote ereboog gebouwd waar onder een Mariabeeld was geplaatst. Het Allerheiligste werd over het water ge dragen op een rijk versierde wit-gescnil- derde dekschuit, welke werd geëscor teerd door vier roeibootjes met verken ners. Misdienaars bewierookten Ons Heer van de voorsteven van die schuit; op de achtersteven stond de Sehola Cantorum van het Missiehuis te Stein opgesteld Met een wijde boog voer deze impone rende steep door de berghaven van Born langs de tientallen kolenschuitèn. die daar liggen gemeerd. Telkens als het Al lerheiligste een van deze schuiten pas seerde, knielden op de dekken eerbiedig de schippers neer met hun familie en ook de duizenden toeschouwers op de dijken zonken dan op hun knieën. Het mooiste moment van de plechtig heid was wel de Zegen met het Aller heiligste, die gegeven werd vanaf een rustaltaar, dat midden in de haven was opgericht op de Rijnaak „St. Franciscus" van schipper L. den Boer uit Rotterdam. Alle boten, die Ons Heer hadden bege- te.te over het kanaal schaarden zich rond dit drijvend altaar, voordat rector Eng wegen de monstrans ophief. Na de Zegen verenigden de processie- gangers zich tenslotte in de nieuwe nabij de berghaven gelegen schipperskerk van Bom, waar met een Te Deum deze lus- trum-waterprooessie besloten werd. 644 57.1 (51,9) 27.5 10,9 16.5 25.3 12.2 23.0 27.7 18,9 15.3 45,7 30.1 12.4 41.6 74.5 367 17,0 (13,7) 50,2 15,0 10.6 15,2 6,3 20,2 26.7 (23,3) 32,5 In de loop van ruim drie en een half jaar zijn door Katholiek Thuisfront vele en kostbare goederen naar Indonesië ge zonden, ten behoeve van onze Nederland se militairen. Na vertrek van onze mili tairen uit Indonesië missen de goederen daar hun doel. Het hoofdbestuur van Ka tholiek Thuisfront heeft aan de Hoofd legeraalmoezenier in Indonesië daarom volmacht gegeven de goederen, die voor de missie en de zielzorg in Indonesië dien stig kunnen zijn en voor de zielzorg hier te lande niet van vitaal belang, ter beschik king te stellen van de missiebisschoppen en hun werk. Op deze vv(jze steunt Katho liek Thuisfront na het vertrek van de mi litairen nog op aanzienlijke wijze het grote apostolaat in Indonesië. alle windstreken van ons land. Zij vorm den een rijk geschakeerde eenheid en allen waren bezield met dat hoge ideaal: te getuigen van hun doelbewust streven naar meer naastenliefde onder de men sen. 's Morgens werd er in de congreshal een plechtige H. Mis opgedragen door pater W. Loop, met assistentie van pas toor Ras en pater Riga. In bijzijn van vele genodigden, o.w. de wethouders van Den Bosch en talrijke priesters uit de stad. vond de overdracht plaats van een tweetal wagens met goe deren voor sociale en charitatieve instel lingen in Den Bosch. Na het welkomst woord van wethouder v. d. Eerenbeemt, verrichtte pater Loop deze overdracht, waarna wethouder Schuurmans een har telijk dankwoord sprak. De Kon. Harmonie 's Hertogenbosch luisterde de samenkomst op, waarbij ook diverse groepen zang, muziek, dans en declamatie ten beste gaven. De Jeugdbond Zonder Naam ging een prachtige bloemenhulde brengen bij de Zoete Moeder van Den Bosch, terwijl voorts pater Loop de aandacht vroeg voor zijn enthousiaste woord. Hij zeide dat dit de 5e D-day was, de eerste even wel zonder de tegenwoordigheid van de wel toewensten. Generaal Robertson, die benoemd is tot opperbevelhebber der Britse strijdkrach ten in het Midden-Oosten, neemt enige tijd in Zwitserland vacantie, alvorens naar Engeland terug te keren. In stromende regen meerde gistermid dag het 12.496 ton metende Amerikaanse ss. „General J. H. McRae" met 1400 re patriërende militairen aan boord in de Schiehaven te Rotterdam. Onbarmhartig daalde de regen neeT op de hoofden van de autoriteiten, die ter verwelkoming aanwezig waren, t.w. na mens de Koningin ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerk, namens -de^ re gering de minister van Oorlog, mr. W. F. SchokMng en namens Prins Bernbasrd luit-kol. P. H. Lach de Bère. De ver welkoming werd opgeluisterd door mars muziek, gespeeld door het muziekkorps van het depot Pioniers. Toen na het officiële welkom de eigen lijke debarkatie begon vond Pluvius bet blijkbaaT genoeg, de bewolking brak en het werd droog. Naar de C. O. T.. majoor J. A. Laboyrie meedeelde, had de reis een vlot verloop en was alles naar wens gegaan. Hij prees de goede ver standhoud Hig met de Ame rikaanse officieren aan boord van het schip. In Aden had men een militor met acute blindedarmontsteking moeten sch ier la ten in een hospitaal en bij Port Said deed zich een geval van blindedarm ontsteking voor, dat zo acuut was dat aan boord geopereerd moest worden. Deze militair is gelukkig weeT zovz? &P- geiknapt dat hij te voet heit schip son verlaten. Zaterdagmiddag heeft generaal-majoor H Diirst Britt, oud-commandant van öc Zeven December-divisie", in aanwezig heid van tal van andere hoge militaire autoriteiten, de emblemen van zijn voor malige divisie aan 't Nederlandse Leger museum te Leiden overgedragen. Een van deze is het metalen embleem van de Expeditionaire Macht, dat de obelisk te Buitenzorg zovele jaren heeft gesierd. Het draagt als onderschrift: „Eerste di visie 7 December, eerste infanteriebriga- degroep" en werd op 30 April 1947 door de toenmalige waarnemend burgemeester van Buitenzorg, ir. J. J. Pennock. aan de brigadegroep overhandigd uit erkente lijkheid voor het vele goede werk, dat deze groep voor de burgerij van Buiten zorg toen reeds had verricht. Kolonel M. van Houten, directeur van het Legermuseum, heeft de emblemen met woorden van dank in ontvangst ge nomen. Het driejarig zoontje van de familie K. te Heerhugowaard, klom Zaterdag op de treeplank van een gemeente vracht auto uit Broek op Langendijk, die in Heerhugowaard geparkeerd stond. Toen de wagen wegreed, viel het knaapje door de schok van de treeplank en kwam onder het achterwiel terecht. Het overleed vrijwel dadelijk aan zijn verwondingen. Enige dagen geleden werd in Stutt gart aangehouden en aan de Neder landse recherche overgeleverd de 17- jarlge Louise B. uit Den Haag, die hii- na 'n jaar geleden van huis was weg gelopen en al die tijd als een vol leerd avonturierster in Duitsland heeft rondgezworven. Het meisje verliet op 2 Juli 1949 we gens huiselijke moeilijkhedert de ouder lijke woning, met medeneming van 50 gulden. Zij nam de trein naar Ensche de en overnachte daar onder een val se naam in een hotel. Zij wist op ille gale wijze over de grens te komen en kreeg een lift naar Hannover. Daar werkte Louise gedurende drie maanden in een huishouding in welke tijd zij kennis kreeg aan een Tsjech, van wie zij waarschijnlijk de kennis van de Tsjechische taal opstak, die haar later zowel tegenover de Duitse als Ameri kaanse politie van dienst zou zijn. In October vertrok zij naar Frank fort am Main, werkte ook daar in een huishouding en werd toen door de Duitse politie aangehouden, daar zij niet over de nodige papieren beschikte. Zij gaf voor een Tsjechische te zijn. die uit haar land gevlucht was en dus nier over de benodigde legitimaties kon be- schikken. Het meisje kreeg van een Duitse rechter vier weken gevangenisstraf. Na ontslagen te zijn vertrok zij naar Mann heim, 'waar zij na veel omzwervingen door de Amerikaanse politie werd op gepikt wegens diefstal, Ook daar speel de de jeugdige avonturierster het spel van een gevlucht Tsjechisch meisje en ook het Amerikaanse gerecht liet zich Zes, tot dusver onder Panamese vlag varende, tankschepen, welke voor repa ratie-doeleinden te Rotterdam lagen, zul len, door bemiddeling van Ruys Co.. o.a. hoofdagenten van de Kon. Rotter- damsche Lloyd, onder Nederlandse vlag gaan varen en aldus de Ned. tankvloot versterken. Zij zullen ook worden uit gerust met een Ned. bemanning. De oor spronkelijke equipage, merendeels be staande uit Chinezen, werd reeds door Ruys Co., met een aantal hiertoe spe ciaal gecharterde Noorse vliegtuigen, van Schiphol naar Hongkong terugge bracht. Gisteravond half 6 kwam de motor- Bedevaart in Heeswijk aan en werden de rijders in de Abdij Berne ontvangen. Onder leiding van kapelaan S. Steur en de heer J. VeitZoet, beiden uit Gouda, was de club 10 Juni uit Eindhoven ver trokken en kwam nu door Frankrijk terug. Te Valkenswaard stond de Gemertse mo torclub klaar om hen af te halen en in de abdij Berne vonden de bedevaartrijders een goed onthaal. Op de heenreis was he laas een ongeluk gebeurd. Een van de pelgrims reed in Genua naast een brug en stortte omlaag. Nadere gegevens om trent de toestand van deze pelgrim ont breken nog. 4.000 Amerikaanse wisselwachters te Chicago zijn in staking gegaan, waardoor het treinverkeer van Chicago naar de Kust van de Stille Oceaan onmogelijk ge maakt wordt. De wisselwachters willen een 40-urige werkweek met loon voor 48 uur. DINSDAG 27 JUNI. HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 V. d. kinderen. 11.00 V d. vrouw. 11.30 Radio Philh. ork. en solist. 11.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12 03 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Lunchconc. 13.40 Zang en piano. 14.00 Ja zo was 't klankbeeld 15.00 nm d* t in leiden Weliswaar kreeg Koperkwartet 15.15 Kameroork 16 00 V. d. om de tuin leiden, weliswaar kreegzieken 1630 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. Louise zes maanden gevangenisstraf i17M Amusementsork. 18.20 Sportpraatje. de diefstal, maar_ ze werd na 18.3q Radio volksuniversiteit. 19.00 Nieuws. Advertentie l.rirUei VfNWJM wegens vier maanden ontslagen. Liftende gm* de tocht verder naar Stuttgart en daar begon het zwerversleven opnieuw. Tot de politie haar ook daar weer ar resteerde en toen had Louise er ge noeg van. Zij gaf haar Nederlandse naam op en vertelde het verhaal van haar omzwervingen. Louise, die reeds voor haar avon tuurlijke tocht met de politie in aan raking is geweest in verband, met klei ne diefstallen zal zich wederom voor de kinderrechter te verantwoorden hebben. 1915 Actual 19.25 „Dit is lenen", causerie. 19,50 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man 20.12 Omroepork. en solist (In de pauze: actual.). 21.25 Strijkkwartet en altviool. 22.15 Orgel. 22.40 Godsdienstige cau serie, en avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Populair concert. HILVERSUM II (208 M.) 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7 00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram, 7.5Ó Dagopening. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gram. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gram. 10 00 Moorgenwijding. 10.15 Gram. 10.50 V. d. kinderen. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 V. d. zieken 12.00 Semi-klassieke muziek. 12.33 V. h 'platteland. 12.40 Nieuws 13.15 Financieel weekoverz. 13.25 Metropóle ork. 14.00 Causerie over Gronin gen. 14.15 Pianoduo. 14.45 Gram. 16.30 V. d. kinderen. 17.30 Piano. 17.45 Regeringsuitz. 18 00 Nieuws. 18.15 Reportage. 18.30 V. d. strijdkrachten. 19.00 Dansmuziek. 19.30 „Paris vous parle". 19.35 Mezzo-sopraan en piano. 20.00 Nieuws 20.05 Actual. 20.15 Promenade- ork en solist. 20.45 „Tien kleine negertjes", hoorspel 21.45 Gram. 22.15 Buiten!, week overz 22.30 Kamerkoor en -ork. 23.00 Nieuws. 23 15—24.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H.S. Nws. 7.15 Gram. 7.50 „Lift up your hearts". 8.00 Fr. Br. Nws. 8.10 Oonc. 9.00 VI. Br. Nws. 9.05 Symph. Casinopr. 10.00 Lux. Le Ménage en Musique (VI.). 11.00 Idem (Fr.). 11.15 Eng L.P. Mil. ork. 12.00 Eng. H.S. Gram. 12.30 V. d. arb. 13.00 Nws. 13.10 Music Hall. 13.45 V.G.O. Walsen en polka's v. Joh. Strauss 14.00 „Onder ons" v. d, dames. 15.00 Eng. L.P. Spa ork 15.30 Kalundborg Gram. 15.45 Eng. L.P. Ra bin en ork. 16.15 „Mrs Dale's dagb. 16.30 Ork. Cazabon. 17.30 Fr. Br. V. d. zieken. 18.00 V. d. sold. 18.30 Pauze. 1835 Eng. L.P. Bull's ork. 19.00 Eng. H.S Ros en Rumba ork. 19.30 Eng L.P. Round the Halls. 20.00 Edu cating Archie. 20.30 Fr. Br. 24ste festival v. d. Int. Vg. V. hedendaagse muz. (i.d. pauze voordr.). 22.00 Eng. L.P. Nws. 22.15 Ovcrz. testmatch. 22.20 Preager en ork. 23.00 Voordr. 23.15 Raeburn ork m. Charles Smart (org.). 2356-24.00 Nws. Schaakredacteur P. A. KOETSHEID, Huize St. Bernardus, Sassenheim. RADIODISTRIBUTIE irt: 7.00 VI. Br„ Nws. 7.05 Verz. pr. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.05 Conc. 9.00 Eng. L.P. Nws. 9.10 V. d. huisvr. 10.00 Louis Mordish (org 10.30 Salisbury en ork. 11.00 V.G.O. Mil. ork. 11.30 Klavierrecit. 12.00 VI. Br. Volksdansen en lied. 12.32 Ork. Welffens. 13.00 Nws. 13.15 Gev. gram. 14.00 Fr. operapr. 14.45 Walsmuz. 15.00 Sonate v. R. Strauss. 15-30 Gram. 16.00 Benjamino Gigli. 16.15 Casinopr. 17.00 Nws. 17.10 Muz. b. d. thee. 17.55 Postd.kron. 18.00 Kamiel Segers (tenor). 18.25 Boekbespr. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Pop. gram. 19.50 Spotvogels. 20.00 Fr. Br. Casinoeonc. 20.30 Eng. L.P. Operamuz. 21.30 VI. Br. Omr.ork. 31.45 Act. 22.00 Nws. 22.15 Ork. Payne. 22.45 Pianomuz 23.00 Fr. Br. Gev. daasmuz. 23.55- 24.00 Nws. (Zaterdag 24 Juni 1950) Een keurige prestatie leverde: J. NIELSEN No. 8591/2 La Stratéque 233. A. Wit: Khl, Tc2c3, Lb2, pionnen dS, h2. Zwart: Kbl, Tal, pionnen a2, a4, a5. B. als A, doch pion d6 op d7. Beide zelf- Cowboyiiedjes 13.00 mat in drie zetten. Opl.: A. 1. Tc7, a3 2. Lh8, a4 3. Tg7 enz. B. 1. Tc8, a3 2. Le5, a4 3. Lc7 enz. Wat een witte Grimshaw me>t kritische zetten genoemd kan worden, al vindt de wederkerige interferentie niet op hetzelfde veld plaats, noch in hetzelfde probleem; kan ook een Cheney-Loyd (2 stuks dan) genoemd worden, voorafgegaan door lijn- ruiming. Een geval van asymmetrie laat ons bet volgende voorbeeld zien. 47) De graaf antwoordde niet. Maar in de blik, die hij onverpoosd op zijn vrouw gevestigd hield, mengelde zich afschuw met bewondering. Het toeval kwam mij te hulp, ging zij snel voort. Walter, die van Rita houdt, bevond zich die nacht in het park van Grauenegg. en je broer poogde zich met geweld toegang te verschaffen tot de z.g. weduwe Walker, om van haar eindelijk een stellige bevestiging van zijn vermoe den te krijgen. Een boosaardig lachje gleed over haar gezicht. De graaf stond op en liep gejaagd op en neer. Neen.een dag te laat! mompel de hij'! Toen nam zijn gezicht plotseling een zachter uitdrukking aan. En Rita? vroeg hij op geheel ver anderde toon. Heb je niet gezegd, dat zij ziek is? Vertel mij 'ns wat van haar Ook de gravin was opgestaan, Zij keek weer heel somber en poogde haar angst te verbergen. Ja, Demeter, zij is ernstig ziek, maar je kunt gerust zijn, ik waak dag en nacht over haar; nu heeft mij Hanna voor enige uren afgelostKom nu; ga mee naar de groene kamer, daar zal ik je eten brengen. Je moet je best doen om in deze vier-en-twintig uren een weinig op verhaal te komen. Je ziet er niet goed uit De wonddie vreet m'n beste krachten weg En je hebt juist nog zoveel kracht nodig, om het werk ten einde te bren gen Kom, Demeter; ik hoop. dat je in de groene kamer volkomen veilig zult zijn. Morgenvroeg ga ik naar de stad, om het geld te halen en dan kun je morgenavond vertrekken. Voorzichtig heidshalve zal ik heel de vleugel, die voor logeergasten bestemd is, afsluiten. Zij opende de deur van het paviljoen en belden richtten hun schreden naar het kasteel. Bezorg mij ook andere kleren, hoor de Silas de graaf nog zeggen. En ook een zwarte pruik, want ik moet mijn uiterlijk helemaal veranderen. Reeds in het ziekenhuis schenen ze op de gedachte te zijn gekomen, dat mijn voorkomen vrij wel strookte met de bijzonderheden die voorkomen op het bevel tot aanhouding van Morgan. Hun gevraag verveelde mij zo verschrikkelijk, dat ii er, de voorkeur aan gaf, mij zonder afscheid te nemen uit de voeten te maken..,. Hempel kon niet meer verstaan, wat de gravin antwoordde. Hij liet hen stilletjes voorbijgaan en volgde lang zaam. Toen zij door het kleine poortje waren binnengetreden, z-ocht hij zelf zü® kamer op, nog enigermate onder de in druk van alles, wat hij vernomen had. Eén ding stond natuurlijk vast bij hem: de graaf mocht niet meer vertrekken. Morgen zou hq de rechter van instructie het verzamelde materiaal voorleggen en zich doen machtigen om telegrafisch de aanhouding van de moordenaar Morgan te Sydney te vragen. Intussen was hij doodmoe. Vóór de avond van de volgende dag had hij zich niet rechtstreeks met de graaf bezig te houden en deze nacht wilde hij eens flink uitslrpen. Juist toen Hempel de ogen sloot, sloeg 't middernacht op de klok van het kas teel. Hij sliep vast. Toen hij wakker werd, stond Lenke bij zijn bed. Maar, Albert, vroeg de baas, hoe heb ik het nou met je? Eerst kom je niet 's avonds, maar in 't holle van de nacht terug, en nu verslaap je je tot diep in de morgen. Silas sprong op. Neem me niet kwalijk, Lenke ik zal onmiddellijk Bovendien wacht buiten zeker al een half uur een jongen op je. ging de tuinman voort; hij zegt, je dringend te moeten spreken. Een jongen? Hempel had geen twee minuten nodig om zich te kleden en liep de kamer uit. Wel, bromde Lenke, wat is er nu weer aan de hand? Hij vond zijn knecht naast de jongen staan, met een geopend telegram in de hand. Op zijn gezicht les men de hoogste verbazing. Zeg, vroeg Lenke, gaan we vandaag aan het werk of niet? Lenke, stotterde Hempel, ik kan niet vandaagik moet onmiddellijk naar de stad. Lenke vond eerst geen woorden, om zijn verbazing en verontwaardiging uit te drukken. Hoor eens, jongeman, zei hij einde lijk, dat gaat te verWat denk je wel? Maar Hempel hoorde niets meer. Hij liep terug naar zijn kamer, greep zijn hoed, kwam weer te voorschijn, ijlde Lenke voorbij en wenkte de jongen! Vooruit. Max! In looppas naar het station, anders halen we de trein niet meer. Tot weerziens, Lenke! En weg was hij, met de jongen op zijn hielen. Het telegram was van Kockstein en kwam uit Venetië. Daar was het daags te voren om twee uur 's namiddags af gegeven op het station. En het luidde: „Man in 't grijs gevonden. Zit hem na. Heb zo even een kaartje naar Graz ge nomen. Br i daar vroeg in de morgen. Bericht nader door agent mondeling uw woning stad". XVII Toen Hempel zijn woning in de Attem- straat binnentrad, was hij nog steeds enigermate in de war. Nu begreep hij er waarlijk niets meer van. Wie was nu die man in 't grijs? De graaf bevond zich op Grauenegg. Morgan in volle zeewie was die derde? Is er al iemand hier geweest? vroeg Silas onmiddellijk aan zijn huishoudster. Zij antwoordde ontkennend. Hij wierp zich in een clubfauteuil en veegde zich met zijn zakdoek het klamme voorhoofd af. Was 't niet om er gek van te werden? Kockstein kon toch niet zo beslist seinen, als 't maar een vermoeden was. Hij kende Kockstein: bezadigd, slim, intelligent, betrouwbaar, 't Was niet aan te nemen, dat hij zich door schijn had laten bedriegen. De „man in 't grijs" moest in hem de vaste overtuiging heb ben gewekt, dat hij de gezochte persoon was. Maar wie kon hij dan in vredesnaam zijn? Silas staakte zijn gepeins ten laatste maar en ging, werktuigelijk, zijn lieve lingen, de vogeltjes voeren. Maar nau welijks had hij met dat werkje een be gin gemaakt, of de electrische schel aan de voordeur liet zich horen. Eindelijk!Een boodschap van Kockstein! Kata opende de deur van zijn kamer. 'n Meneer, zei zij I eoniek. Maar voordat Hempel iets kon zeggen, duwde de aangemelde heer Kata een voudig op zij en trad de kamer binnen, waarvan hij de deur met zorg achter zich sloot. Silas Hempel stond daar roerloos als 'n beeld en hield zwijgend, star de blik op de bezoeker gevestigd: de „man in 't grijs!" W. PAULY Deutsche Schachztg. 1914. A. Wit: Ke6, Tel, pionnen c2, dS, e4, f3, g2. Zwart: Ke8. Mat in vijf zetten. B. als A. doch zwarte pion erbij op e5. Mat in zes zetten. Opl.: A. 1 Tbl, Kd8 2, d4, Kc7 3. Ke7, Kc6, 4 Kd8 enz. 1Kf8, 2 Tb7, KgS, 3 Kf6, Kh8, 4 Kg6 enz. B. 1. Thl, Kf8 2. Th7, Kg8 3. Tf7, Kh8 4. Kf6, Kg8 5. Kg6 enz. 1Kd8 2. Th7, Kc8 S. Kd6. Kb8 4 Kc6, Ka8 5. Kb6 enz. Een voorbeeld uit de groep „plaats verwisseling" moge ten slotte dit artikel besluiten. T. R. DAWSON le Pr. 2e halfjaar 1935, Revista Romana de Sah. A. als diagr.; B. als A., doch laat La# en pion b7 van plaats verwisselen. Beide helpmat in twee zetten. Opl. A: 1. Ta5, Lb4; 2. b5, Pcfl+fj B: X. Ld2, Ld6: 2. Pe3, Pe2tt. De witte paarden worden om beurt ont- pend door Interferentie, de resultaten zijn model mats, een fraai geheel. Wij hopen dat ook deze selectie u het nodige genot verschaft mag hebben en mocht dat nog nodig zijn tot de over tuiging gebracht hebben, dat er op twee ling-gebied reeds heel wat gepresteerd ia.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5