Hartkoorn s valk bleek n uil te zijn Belangrijke verlaging van geldensoms zelfs tot de school- helft Medezeggenschap Persoonlij kheidswaarde voornaam fundament in de bedrijven blijft Rapport over beleid Huisvesting van weinig belang Ontwerp heffing opcenten personele belasting ingetrokken Honderden gevallen als dit WIJZIGING BELASTINGONTWERPEN duivensport Internationaal Radio congres in Den Haag Verlaagde inkomsten- en loonbelasting per 1 Januari 1951 Zondag naar het S. V. Y.-veld! Posities schepen met troepen, repatriërenden en emigranten Apost. Vicaris van Semarang De olieboringen te Gramsbergen r. k. artsenvereniging NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Duits standpunt wordt nu duidelijker DINSDAG 27 JUNI 1950 GYMNASIUM TE SCHIEDAM DAMCLUB SCHIEDAM PAGINA 2 P. P. s. C.—S. V. V. COMB. SCHIEDAMSE TENNIS KAMPIOENSCHAPPEN LAWNTENNIS EXAMENS SPREEKUUR V BURGERLIJKE STAND naar ons land Privé-uitgaven voor saken-auto's Geen opcenten personele belasting De regering heeft besloten het ont werp van wet tot heffing van opeen- Omzetbelasting en detailhandel NEDERLANDSE KLOKKEN NAAR AMERIKA Klokkenspel naar tentoonstelling in Chicago; carillon voor zuster klooster in Ohio erekanunniken van LOURDES HET RAPPORT OVER DE ZAAK V. D. ENT hel i hier j De zilveren anjer van het Prins Bernhardjonds, die zal worden toe gekend aan hen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse cultuur. Mr dr I. G. VAN MAASDIJK NEDERLAND VOORNAAMSTE LEVERANCIER VAN WEST- DUITSLAND NIEUWE GEREGELDE LIJN OP ROTTERDAM STOFFELIJKE OVER SCHOTTEN NAAR NEDERLAND Missie naar Duitsland vertrokken examens Had v. d. Ent een woning toegewezen moeten krijgen aan de Lorentz- laan? W as hem deze al toegezegd en heeft men door vreemde manoeuvres hem zijn rechtmatige toewijzing ontnomen? De Raad besloot op 24 Februari j.L een commissie samen te stellen, die zich eens uitvoerig met dit geval zou bezig houden en het tot op de bodem zou uitzoeken. Ettelijke gestencilde vellen vatten de conclusies van de commissie samen in een proza, dat soms al te zeer de politiek-agitatorische stijl van de secr.-rapporteur Hartkoorn (P.v.d.A.) draagt, om er tevreden over te zijn. Wij verwachten in een zakelijk rapport geen uitroeptekens, geen termen als „onbarmhartig scherp", waar het de toepassing van een branche verdeling betreft, „zonder slag of stoot", als het de toewijzing van een winkel aan een ander betreft. Dit komt de noodzakelijke objectiviteit niet ten goede. Wat de inhoud van ihet rapport betreft, komt men tot een aantal conclusies, die ten dele door een antwoord van B. en W. ais onjuist worden geq-ualificeerd, ten dele worden onderschreven. Zo meent de onderzoek-commissie, dat een goede oontrole op de branche-verde ling bij de uitgifte van de onderhavige panden heeft ontbroken. Zij heeft boven dien geen antwoord gehad op de vraag wel'ke de grondslagen zijn. waarop deze verdeling berust. (Over deze verdeling ae men commentaar elders). De commissie komt tot dit oordeel aan de hand van vergelijkingen met de ..dichtheid" van andere bedrijven in de buurt. Zij speelt bijv. de aanwezigheid I van de levensmiddelen-winkel van de heer v.. Kalken in een wijk met veel van dergelijke bedrijven uit tegen het argu ment, dat de heer v. d. Ent er niet meer ■by kon, omdat er te veel melkwinkeis al waren, Dus wel te veel melkwimkels en niet te veel levensmiddelenbedrijven? Het antwoord van B. en W- schijnt dit niet goed te begrijpen, want, het zegt, dat het juist de branche-verdeling was, die maakte, dat er voor v. <i. Ent geen plaats was. De onderzoek-commissie schakelt dan over op een ander argument, v. d- Ent moest weg uit het Groen weegje. Hij ver keert daar in miserabele positie. Waarom dan hem geen voorkeur gegeven op deze gronden? Hij had prachtig op die hoek van de Lorentzlaan en de Morse-straat kunnen zitten. Daar is au Kok neergestreken, ter wijl hij beter ergens anders gesitueerd had kunnen worden vanwege de branche- verdeliinig t.o.v. Schenk en Apeldoorn. Aan L. J. M. v. Kalken had in venband met deze „branche-verdeling" helemaal geen winkel mogen worden toegewezen- B. en W. antwoorden hierop, dat van af het begin genoemd hoek-pand bedoeld was als bakkerszaak, omdat hieraan gro ter behoefte was dan aan een melkzaak. Wel zegt een verklaring van het Meik- oontrolestation V.V.Z.M., dat de genoem de zaak geschikt lijkt, maar uit later in gewonnen rapporten van de keurings dienst van waren voldoet het pand zelf niet aan de eisen van het Melkbesluit. Bovendien zou de andere woning niet geschikt zijn voor het gezin van de heer Kok. dat uit 7 personen bestaat. Aan de heer v. d. Ent is een winkel woning aangeboden in de Lorentzlaan, omdat hij er behoefte aan heeft; met om dat de behoefte aan vestiging in het ü-e- Sang van de buurt nijpend zou zijn. Eerst in November is bepaald, dat er bij de uitgifte van nieuwe winkels voor rang verleend zou worden aan de ver dwijnende zaken in het te saneren gebied van Schiedam, maar deze richtlijn was nog niet bekend, toen v. d. Ent zijn aan vraag deed. B- en W. herhalen voorts, dot zij m het complex aan de Hogenbanweg een melk zaak geprojecteerd hebben, welke voor v. d. Ent een blijvende en afdoende op lossing zal zajn. B en W distancieren zich van het aa- vies van de ambtenaren van de woning- dienst, dat v. d. Ent in overweging gaf vast twee garages aaan te vragen voor spoel-lokaal en bergplaats. De garages zijn voor dit doel niet gebouwd en noch de (kleine) Huisvestingscommissie, noch he, college achtten zich door dit volkomen onjuiste advies van de betrokken ambte naar gebonden. De onderzoek-commissie meende in haar rapport, dat dit advies bij v. d. En. de verwachting moest wekken, dat zijn papieren er niet zo slecht voor stonden door de raadsleden werd behandeld onmid dellijk voor beantwoording klaar lag. Reeds in de eerste instantie, voor enig antwoord van B en W, werd reeds door een der Raadsleden gevraagd naar een onderzoek-commissie. (De beantwoording van B en W is nogal euphemistisch. De ware toedracht van de zaak is, dat de heer Hartkoorn met de emotionaliteit van een tribune- spreker het geval v. d. Ent op het tapijt bracht en nu aan B en W verwijt, dat zijn politieke valk niet meer dan een ge kortwiekte bleek te zijn. Dit is op en top P. v. d. A.-stijl Red. N.S.C.). De commissie desavoueert niettemin aan het slot de heer v. d. Ent onomwonden. Het blijkt n.l. dat h(j véór 36 October 1949 geen persoonlijk contact met het Bureau Hulsvestng heeft gehad en hem dan ook nimmer enige officiële schrifte lijke of mondelinge toeieggingen rijn ge daan omtrent de toewijzing van een win kelpand aan de Lorentzlaan. Evmin is komen vast te staan, dat de heer v. d. Griend tegenover v. d. Ent pand 30 zou hebben genoemd. Dit is te on waarschijnlijker, omdat de nummers der panden nog nfci bekend waren. Het beleid van de heer v. d. Griend is in niets onjuist gebleken. Hij heeft by de toewyzing der winkels slechts een secundaire rol gespeeld, toen de adviseur wegens ziekte verhinderd was zyn voorstellen nader toe te lichten. Hij heeft zelfs gepoogd aan v. d. Ent een win kel met woning, passend voor zijn gezin, te doen toewijzen. Tot slot stelt de onderzoek-commissie aan de raad voor zich uit te spreken over de reorganisatie van de kleine Huisves- tings-commissie, een zuiver ambtelijke, tot een op breder grondslag. Eindexamen, diploma A, geslaagd: D. A. Cazemier, Schiedam; mej. B. K. Chardon. Vlaardingen; mej. P. Donkers, Schiedam; mej. L. S. T. Hoogendyk, Overschie; mej. C. J. Klein. Schiedam; E. D. Vermeulen, Schiedam; mej. W. v. d. Vlist, Schiedam. Het eindexamen wordt met twee candi- daten voortgezet. Afgewezen: geen. Diploma B, geslaagd: I. C. Leeuwis, J. j L. P. Post, J. P. Prins, allen te Schiedam;1 D. de Smalen en P. van Wijk te Rotter dam, Afgewezen: twee. Om het kampioenschap van Schiedam: W. Verhaal—D Mast 20, C. van Leeu wenA. v. d Moer 02. Uitslagen van de huishoudelijke compe titie: A. Verberk—A. W. Blokland 2—0; D. ZonneveldM. van Noordennen 1—1; J. Levering—D. Zonneveld 1—1; Lee ningD. A. Rambat 02; L. Schuitman J. van Tilborg 0—2; P. van Noordennen J. Levering 0—2. Bekerwedstryden: W. VerhaalJ. C. Onink 1—1; K. de Blois—I. Visser 0—2. Zondag hield de P.V. „De Blauwe Dof fer" een wedvlucht vanuit Orleans. Fr. Afstand 485 km. De uitslag was als volgt: J Wenteler 1 en dipL, H. J. Brokling 2 7 10 33, Ekris 3 54, Lund 4, J. Verboom 5, Mieloo 6, Noordijk-Hagen 8 25 48, Wij mans 9 58, Barzelaij 11, Paardekooper-v. Wijk 12 26 31 56, v. As 13 42 55, Beckers 14, Breur 15 23, Gebrs. v. d. Windt 16 17 27 43 46 53, v. Antwerpen 18, Christen-v. Diest 19 39, v. LeeuwenSchrumph 20 47 51, Gebrs. v. d. Kant 21, Beljaars 22, Wee- lie 24 28 32, Nieberg 29, J. M. Broeders 30, Putters 34, v. d. Steen 35 37 45, Sloot en Co. 36, P. J. vs Diest 38, A. H. Bakker 40 50, Lems 41 44, Gebrs Ballijns 49, Tuinder 52, v. d. Linden—v. Giesen 57. Eerste duif 12.25.32, laatste duif 13.05.42. z. K. H. Prins Bernhard verlaat de „Seamen s club" van de „British Sailors Societyte Rotterdam, tvelke club hij gistermiddag opende. Voor de nedeslaagserie van P.P.S.C. speelt Woensdagavond a.s. op de Bos- hoek, P.P.S.C. tegen S.V.V. comb., aan vang 7.15 uur. Wij verwachten een span nende voetbalwedstrijd, daar S.V.V. met een sterk elftal de 'strijd zal aanbinden. De deelneming voor de wedstrijden om een van de tenniskampioenschappen -an Schiedam is dit jaar groter dan ooi' tevoren. Op de banen van Spieringhoek begonnen gisteren de eerste partijen. De volgende resultaten werden behaald: Dames-enkelspel: mevr. van ToorE. Buschman 6—3 1—6 64; mevr. Everard H. van Thiel 6—1 6—0; mevr. Krug mevr. Everard 62 60. Heren-enkelspel: J. LambermontA. Hofman 6-4 6—3; B. v. d. Veer—W. Lohuizen 6—1 6—1; J. Guitenau—H, Sprengers 4—6 6—3 7—5; G. Bernard—J Wittkampf 6—2 6—1; G. v. d. Vlies—P. Geul 3—6 6—4 6—4; B. van Kampen— H Westerdijk 6—0 62; J. den Hoedt J'van Toor 6—3 6—1; J. Wylacker—p. Beukers 6—2 4—6 64; K. van Raams- donk-E. Buschman 6—3 6—1; A. Taverne D. Rorehead 6—8 6—1 6—4; J. Hogen- doomR. Melchers 61 6-2. Heren-dubbelspel: J. Albrecht en D, HuothuysenJ. Cohen en B. van Kam pen 61 6-1. Op de banen van het tennispark Spie ringshoek worden deze week de wed strijden gehouden om het kampioenschap van Schiedam. Gisteren zijn gespeeld: Dames enkelspel: mevr. Everhard sl. mej. v. Ti* 6—1 6—0; mej. v. Toor sl. mej. Buschman 63 1—6 64, mej. Krug sl. mevr. Everhard 62 60. Heren enkelspel: J. Lambermant sl. A. Hofman 6—1 6—3; v. d. Vere sl. v. Lohuy- Zaterdag zijn bij het eindexamen van de R.K. H.B.S. te R'dam (St. FranCiscus College i geslaagd: S. Kloos en P. Linnen brink, Schie 4. De wethouder van het Onderwijs en de Gem. Inspecteur van het Onderwijs zijn verhinderd Woensdag a.s. hun weke lijks spreekuur te houden. Dit wordt deze week gehouden Donderdagmiddag van 15.30—17.30 uur. Op 25 September wordt te 's-Graven- hage een congres geopend, aangeduid als Conference Extraordinaire Internationale des Radiocommunications, afgekort CEIR. De conferentie, die vermoedelijk 6 tot 8 maanden zal diuren, zal door ongeveer 420 gedelegeerden worden bijgewoond, waar toe uitnodigingen aan 82 landen zijn ver zonden. De staf, de technische en admi nistratieve secretariaten zullen ongeveer 180 man personeel vragen, dat voor een deel speciaal voor deze gelegenheid in Nederland wordt gerecruteerd en voor een deel door de delegaties wordt mede gebracht De conferentie zal zich voornamelijk bezig houden met de indeling van dat deel van het radio-spectrum, dat voor het commerciële radio-verkeer (telegraaf en telefoon) is bestemd en verder met het opstellen van een frequentie-schema voor de radio-omroep in de tropische gebieden. De gedelegeerden zullen in 27 hotels in Den Haag en Scheveningen worden on dergebracht en de conferentie zal worden gehouden in het „Kurhauscomplex" te Scheveningen. In dit complex zullen spe ciale voorzieningen worden getroffen om de conferentie ook gedurende de winter maanden een behoorlijke omgeving te verschaffen. De minister van Financiën heeft bij de Tweede Kamer de Memorie van Antwoord ingediend naar aanleiding van het voorlopig verslag op de thans nog hij die Kamer aanhangige belastingontwerpen. Deze omvatten ver laging van inkomstenbelasting en loonbelasting, verhoging en technische wijziging van de omzetbelasting, wijziging en aanvulling van de registiati wet 1917, wijziging en aanvulling van de zegelwet 1917, heffing ^an opcenten op de personele belasting (dit ontwerp wordt ingetrokken). 'oorts wordt een ontwerp van een nieuwe wet op de personele belasting ingcdien ten op de personele belasting naar de grondslag huurwaarde en de bijzondere bepaling inzake deze grondslag voor wat betreft nieuwe woningen in te zen 6—1 61; Guiteneau sl. Sprenger 46 wat betreft het verkrijgen van pand 64. g3 75. Bernard sl. Wittkampf 61 60 De commissie concludeerde bovendien, v (j vlies sl. Geul 36 64 6—4; v. Kam- J- »vr„norties pen sL westerdijk 6—0 6—2; J. den Hoed sl. v. Toor 6—3; J. Wijlacker sl. Beukers 62 46 64; v. Raamsdonk sl. Busch man 63 61; Taverne sl. Forehead 68 61 64; Hogendoom sL Melchers 61 6-2. Heren dubbelspel: J. Albrecht en D. Houthuyzen sl. J. Cohen en B. v. Kam pen 61 61. dat de zaak tot haar gewone proporties beperkt zou zijn gebleven, als er in de Raadsvergadering van 24 Februari direct antwoord op de gestelde vragen was ge komen. B en W vragen zich echter af. of in re delijkheid wel verwacht had mogen wor den, dat een zaak, die zo in de finesses Hoewel velen nog niet schynen te weten, dat er Zondag 2 Juli a.s. op het SW-terrein om half 4 een grootscheepse H. Jaarviering zal plaats hebben, menen wij er toch goed aan te doen de plaat sen te vermelden, waar deze week ge durende de hele dag de voorverkoop van plaatsen en programma's zal plaats heb- De plaatsen kosten 25 cent voor vol- wassenen, 10 cent voor kinderen. Pro gramma's zijn verkrijgbaar tegen 5 ct. De voorverkoop adressen zijn: Centrum: H. J. Lansbergen Hoogstraat 78; Rebers. boekhandel. Hoogstraat 146; A. J. Rijneveen, Broersveld 86; M. de Groot, Dam 21; B. A. Hengst, Boter- straat 63. Singel: Degenkamp, Singel 1, hoek Oostsingel; J. A. W. Kloet, Boerhaave- iaan 82a; A. H. J. Hehemann, Swammer- damsingel 79. Gorzen: G. van Geene, Ridderkerkse- straat 10b; H. van Druten, Nieuwe Maas straat 98a; J Verspeek, Hoofdstraat 155. Westen: J. Vollebregt, Fabriplein 20b; J. Heinsbroek, Frans Halsplein 2; Kajot- tershuis, Nieuwe Haven 121; M. A. Rens- man, Anth. Muysstraat 38. GEBOREN; Robert D. J., z. van A. Krommenhoek en G. Jelier; Johannes C., z. van M. van der Veen en P- J. van Mourik; Johanna C., d. van W. P. Col- lignon en Th. M. van Doorn; Catharina, d. van G Donkersloot en M. Klaasse; Hendrik en Cornelis, 2 zns. van W. van Wassenaar en J. Ras; Adrianus J. G., z. van G. J. M. Bik en M. de Haas; Johanna, d. van G. van Nielen en C, Loenjers; Theodoras H. B.. z. van J. Th v. d. Heuvel en A. M. S. Wuisman; Johannes J- W M.. z. van H. A. Heet' kamp en M. A. J. Vester; Rudolf, z. van J. de Bruijn en A. E. Ramaker; leveni. kind van A. Schilder en H. v. d. Lee. OVERLEDENA. Soeters 40 j., vrouw van L. van Schijndel; C. F. van Lieshout 59 jE. Quak 72 j., vr. van S. v. d. Lee; H. S'.olk 81 j. De „Alphard", op reis van Rotterdam naar Porto Alegre passeerde 27 Juni St. Vincent (CV). De „Amarapoora" arriveerde heden van Djakarta te Amsterdam. De „Dorsetshire", op de thuisreis naar Am sterdam, was 26 Juni op 70 mijl ZW x. Oues- sant. De „Empire Brent", op de thuisreis naar Rotterdam, passeerde 26 Juni Pantellaria. De „Fairsea", op de thuisreis naar Rotter dam, passeerde 26 dezer Pantellaria. De „General W. C. Langfitt", op de thuis reis naar Amsterdam, was 26 Juni op 500 mijl ZO van Socotra, De „Goya", op de thuisreis naar Amster dam, was 26 dezer op 100 mijl O van Kaap Boucaroni. De „Kota Inten', op de thuisreis naar Rot terdam, vertrok 26 Juni (12 u.) van Pt. Said. De Oranje", op de thuisreis naar Amster dam, 'was 26 Juni op 160 mijl ZW v. Ouessant De „Sibajak", op de thuisreis naar Rot terdam, vertrok 26 Juni (14.40 u.) van Pt. Said. De Apostolisch Vicaris van Semarang, mgr. Soegijapranoto, zal op 11 Augustus a.s. met de Willem Ruys naar Nederland vertrekken. Mgr. Soegyapranoto is door verschillende parochies in Nederland uit genodigd om voor de parochianen te ko men spreken. Door dit initiatief zullen de Nederlandse Katholieken in de gelegen heid worden gesteld kennis te maken met de eerste Indonesische bisschop, die uiter aard zeer goed op de hoogte is met de huidige toestand en de toekomstmogelijk heden van de Missie in Indonesië. De Apostolisch Vicaris, die in Nederland zyn priesterstudie heeft afgemaakt, gaat na zyn bezoek aan ons land naar Rome, waar hij begin October hoopt 1 aan te komen. Na ingespannen arbeid gedurende bijna acht maanden de boring begon vorig jaar November heeft de Ned. Aard olie Mij. thans b(j haar diepboring te Gramsbergen in het Drents—Overijssels grensgebied het stadium van de produc- tieproef bereikt. Op grond van aanwijzin gen, verkregen uit genomen gesteente- monsters op een diepte van ongeveer 2750 meter, is men tot deze proef overge gaan. Het kan nog enige tijd duren alvo rens resultaten bekend zijn. De regering komt tot de conclusie, dat zij om budgetaire redenen niet tot een verdere verlaging van de inkomsten- en loonbelasting kan overgaan en evenmin om sociale en economische redenen een verdere verschuiving van directe naar verbruiksbelastingen kan verantwoorden. De regering heeft nagegaan of een ver lichting van lasten kan worden bereikt, welke tevens voor wat betreft de op voeding en intellectuele vorming van de kinderen doeltreffend is. Zij is daarbij tot de conclusie ge komen, dat eem belangrijke verlaging van de schoolgelden voor alle geledingen van het onderwijs, en wel voor de matige en middelgrote Inkomens tot op om streeks de -helft van de tegenwoordige bedragen, wenselijk is. Voor de gezinnen met een middelgroot inkomen 10.00020.000 is met name de verlaging van de schoolgelden voor het voorbereidend hoger en het middelbaar onderwijs, welke schoolgel den thans een zware last betekenen, van groot belang. Slechts de meest draeg- krachtigen belastingplichtigen met een inkomen van 30.000 of meer zullen voor dit onderwijs het maximum school geld verschuldigd zijn. Het ligt in het voornemen van de rege ring het verlaagde tarief van de in komsten- en loonbelasting per 1 Januari 1951 te doen ingaan. Uit de toelichting op de nota van wijzigingen °P dit belasting-ontwerp blykt voorts, dat het inkomen, beneden hetwelk voor werknemers in de regel met de heffing van loonbelasting wordt volstaan, wordt verhoogd van 4000 tot 5000 In verband met de klachten over de grote sprongen in het tarief der loon belasting, worden de tariefklassen in de loonbelastingtabel tot bij een inkomen van 5.010 gehalveerd. Ook de bij het oorspronkelyks ontwerp behorende m- komstenbelastingtabel heeft een wijziging ondergaan, welke met de loonbelasting verband houdt. In verband roet de klacht, dat het hoge tarief herhaaldelijk leidt tot overbodige royaliteit bij het doen van uitgaven die ten laste van de fiscale winst kunnen worden gebracht, wordt in het ontwerp van wet een nieuw artikel ingelast. In dit artikel wordt een wettelijk ver moeden gelegd met betrekking tot de omvang van het privé-gebruik va.a personenauto's, die zowel voor zakelijke als voor persoonlijke doeleinden worden eebruikt. Dit wettelijk vermoeden houdt in, dat, Indien er privé-gebruik van een persosienauto vaststaat hetgeen zo nodig door de inspecteur dient te word.en aangetoond de privé-uitgaven ten min ste een derde van de totale autokosten belopen. trekJc en Voor 'de heffing van personele belas ting op nieuwe woningen zullen voor zieningen worden getroffen in een nieuwe wet op de personele belasting Aan dë aandrang van de Tweede Kamer om het stelsel van heffing van de om zetbelasting thans reeds te wijzigen door de kleinhandel vrij te stellen, is om in grijpende bezwaren van technische aard niet tegemoet gekomen. Opdat de invoering van een vrijstelling voor de kleinhandel echter niet naar een al te verre toekomst zal worden verscho ven, heeft de minister van financiën het voornemen op korte termijn te trachten met de regeringen van België en Luxem burg tot een overeenkomst te geraken, om bij de unificatie van de omzetbelasting te volgen regelen nader vast te leggen. In Nederland sou dan tot invoering van die regelen kunnen worden overgegaan ook al zouden in België bezwaren van budge taire aard een directe in-werking-stelling aldaar verhinderen. Wel heeft de regering reeds thans toe gezegd, dat de levensmiddelenbedrijven die door de invoering van een groot aan tal vrijstellingen voor noodzakelijke le vensbehoeften in administratief moeilij ker omstandigheden komen, zo eenvou dig mogelijk zullen worden behandeld. Aan de verzoeken om een aantal goede ren uit het voorgestelde tussentarief te vevwyderen is voldaan voor zover het be treft verduurzaamd vlees en vis. Het ligt verder in het voornemen van de regering bij verhoging van de gedis tilleerd accijns in Benelux-verband ge distilleerde dranken weder naar het ge wone tarief over te brengen. De opneming van bier in het tussenta rief zal pas in werking treden, zodra de bieraccijns in verband met het met België en Luxemburg gesloten verdrag is ver laagd. Dag- en nieuwsbladen vrij van omzetbelasting Alsnog is oorgesteld dagbladen en nieuwsbladen van onmzetbelasting vrij te stellen. Zeer vele leden achtten het niet juist, het registratierecht wegens openbare ver koop van roerende goederen van een tot drie proeent te verhogen en wezen in dat verband op de veilingen van overzeese producten e. d. Deze verhoging wordt in verband daarmede bij nota van wijzi gingen ingetrokken. Bij de nota van wijzigingen is alsnog voorgesteld, het registratierecht wegens plaatsrog en volstorting van aandelen in vennootschappen, welker kapitaal in aan delen is verdeeM, resp. te verminderen van 14 procent tot op 1 Per mille en van 2% procent tot op procent, ten einde de verstrekking van het risico dragend kapitaal aan lichamen te be vorderen. Er is door de Kamer verzocht vrijstel ling van zegelrecht te verlenen voor be- goederen (recus) welke thans aan een zegelrecht van 25 ct. zijn onderworpen. Aan dit verzoek is voidaen. Het nieuwe wetsontwerp op de per sonele belasting bevat geen belangrijke wijzigingen van de huidige toestand. De wijzigingen, z'*ls die thans wor den voorgesteld, geven een verlies, ver geleken bij de oorspronkelijke voorstel len, te zien van 60 millioen gulden. Gistermiddag is 'n wonderlijk transport in de haven van Rotterdam aangekomen: niet minder dan 61 grote en kleine klok ken, van de firma N.V. Petit en Fritsen in Aarle-Rixtel, die met haar bronzen stemmen niet alleen Gods lof zullen zin gen in de Verenigde Staten, maar er ook zullen spreken van het vakmanschap en de bekwaamheid der klokkengieters in het kleine, verre Nederland. Deze klokken zullen namelijk naar Amerika wordein verscheept met de „Prins Willem V" van de Oranjelün, cargadoors Anthony Veder en Co. V«f en dertig van de klokken maken deel uit van een klokkenspel, dat op een tentoonstelling in Chicago zal worden op gesteld. Zij zijn gemonteerd op n Ijze ren frame, dat bespeling van de klokken mogelijk maakt en dat ook van een uur werk is voorzien. In deze vorm kan het klokkenspel worden gebruikt voor ker ken, welke niet over een toren beschik ken. De overige 26 klokken vormen teza men een carillon, dat bestemd is voor het Episcopal Convent of the Transfigu ration, een Zusterklooster te Glendale in de Amerikaanse Staat Ghio. Vandaag is de ..Prros WiHem V" met zijn kostbare lading. we'ke pritlen to soonlijke leiding van dcheer FriUen ta triomftocht van Aarle-R«J»i aoor bant naar Rotterdam is gevoerd. Amerika vertrokken. Bra- naar Op de jaarvergadering J?das" Artsenveremging, welke Zat te Zondag in de stadsschouwburg te Maas tricht gehouden werd, is het b s uit om de 'Katholieke tandartsen als afzonder lijke afdeling tot de organisatie toe te laten, bij acclamatie goedgekeurd. De deelnemers zijn officieel op het stadhuis ontvangen. Telegrammen werden ver zonden aan mgr. prof. dr. v. d. Loo, wiens gezondheidstoestand te wensen overlaat en aan Abt en monniken van de abdij van Egmond. Mgr. J. Ingendael, Deken van Maas tricht en voorzitter van de Nationale Bedevaart naar Lourdes en de geeste- üike leider van de Limburgse Bede vaart naar Lourdes, pastoor M. H. Cuypers van Horn zijn door de bis schop van Lourdes, mgr. Theas, benoemd tot chapelains honoraires de Notre Dame de Lourdes. O40CA4O VOO* SCHteOAm l* OmST*t*t* 72ste Jaargang No. 21270 De kantoren der Redactie en Adml nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs 4.30 per kwartaal, 1.45 per maand, 0.35 per week. Advertentle-prij» op gewone kolombreedte t 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Contract tarieven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bi) de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux. Kampioenen (kleine advertentiën) tot woorden 50 ct. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Hoofdredactie: Prof. Dr. St. Tesser O.P en Leo J. M. Hazelzet. Directeur: J. Kuijpert. Het rapport en de vertrouwelijke stuk ken over de kwestie v. d. Ent is ver schenen. Elders op deze pagina zal men er meer over vinden. Wat ons op het ogenblik meer bezig houdt dan de uitslag van het onderzoek naar de gang van zaken op het Bureau Huisvesting is de opinies, die er in amb telijke kringen in het algemeen heersen omtrent de haar toegewezen taak. Immers onderzoek en rapport wijzen duidelijk op volkomen verkeerde pre missen. In dit geval wordt een der kern vragen in de uitgifte van winkelruimte, nl. de beoordeling van de behoefte-fac tor, zonder meer tot de competentie van Bureau Huisvesting, een directeur van de Woningdienst of het college van B. en W. gerekend. Geen van deze ambtelijke instanties bezit de competentie; geen er van is tot een oordeel hieromtrent bevoegd. Het gaat hier immers om economische en so ciale factoren, die het leken-oordeel van een administrerend apparaat kunnen mis sen. Wij hebben hier te doen met een typisch geval van „gevaarlijke bemoei zucht", zoals wij er in de loop der na oorlogse jaren tientallen in de bestuurs colleges hebben zien verschynen, zonder dat hiertegen door iemand protest is aan getekend. Het zou iets geheel anders zijn, als de Overheid zich bij het bepalen van het behoefte-element liet voorlichten door de daartoe aangewezen organen; hetzij de vakorganisaties van de betrokken mid denstanders, hetzij door de Kamer van Koophandel, hetzij door een combinatie van beiden. Wat in het geval v. d. Ent is gebeurd en wat ook in tal van andere gevallen is gebeurd, is niet anders dan een zich aanmatigen van een oordeel, waartoe men niet geroepen is. De Ambtenaren van het Bureau Huis vesting, het college van B. en W. noch de directeur van de Woningdienst noch zelfs de raad kunnen met een platte grond in de ene en een passer in de andere hand bepalen, of er in een rayon te veel winkels zijn of te weinig. Het gaat hier om een materie van afzet-ver- deling en klantenwyken, die noch met de passer, noch met een kaart zijn te beoor- 1 delen. Niettemin wordt het zonder protest toegestaan sterker, wordt zelfs door de commissie van onderzoek als vanzelf sprekend aangenomen ^dat de betrok kenen het recht zouden hebben deze ver deling naar hun ambtelijke inzichten te voltrekken. Er wordt wel gevochten over de vraag, of deze inzichten juist waren, maar niet of deze inzichten van een „blinde over heid" ter zake deden. Als de commissie van onderzoek vraagt op welke overwe gingen men branches verdeelt en zij krijgt hierop geen antwoord, dan is dat niet zo mal. Haar vraag had moeten lui den: waarop berust de competentie tot branche-verdeling door de gemeentelijke ambtelijke organen? Het is de taak van administrerende li chamen niet zich dirigerende bevoegdhe den toe te kennen. Dat is de kwaal van deze tijd van socialisaties. Zo de gemeente lijke administrerende overheid zich ten behoeve van een behartiging van de be langen van alle burgers naast politieke, dirigerende bevoegdheden ook economi sche of sociale wil toekennen, dan gaat de aantrekking van deze bevoegdheden allereerst de raad aan en zal deze moe ten beslissen in hoeverre er reden bestaat om een Bureau Huisvesting, een direc teur van de Woningdienst of een college van B. en W. economisch ordenende ta ken te geven. Die zullen dan nader in verordeningen omschreven moeten wTor- Maar zoals de zaak v. d. Ent nu ligt, is het een duidelijk voorbeeld van bemoei zucht, die met de Huisvestingsnood niets te maken heeft. Als bij de verdeling van winkels ge handeld moet worden naar een bepaalde Van verscheidene zyüen in Duitsland heeft men gunstig gereageerd op de be langrijke rede, die Z. H. de Paus gehou den heeft over het medezeggenschap van de arbeider. De Evangelische aca demie Bad Boll, die zich sinds 1946 in tensief bezig houdt met het medezeggen schap van de werknemer in de bedrij ven, heeft bij monde van haar directeur, dr. Eberhard Müller, een verklaring van haar houding ten aanzien van deze rede afgelegd. Z. H. de Paus wil, aldus dr. E. Müller. ongetwyfeld geen stelling nemen tegen een eis van de arbeiders. Deze rede be oogt veeleer dezelfde wens, als reeds in alle andere kerkelijke verklaringen uit drukking heeft gevonden. Hij houdt zich nl. bezig met de bescherming van de mens tegenover anonieme economische machten. De Paus wyst erop, dat het medezeggenschap, zoals zich dat ont wikkeld heeft, zich juist tegen de arbei der, tegen de mens in het bedrijf, kan keren, indien het namelijk de indivi- duële verantwoordelijkheid vervangt door de verantwoordelijkheid van col lectieve vormen van macht. Waarschijn lijk ziet de Paus dit gevaar bijzonder in enige overdreven eisen van de vakver eniging. Of de Paus met Zyn bezwaar tegen het medezeggenschap van de ar beiders in de bedr.ijven gelijk heeft hangt af, aldus dr. Müller, hoe het me dezeggenschap concrete vormen krijgt. Het feit, dat een van de gevaren, die zoals de Paus die geschetst heeft, is ook van Evangelische zijde reeds vaak en sinds lang uitgesproken. Matthias Föcher, tweede voorzitter van de Federatie der Duitse Vakbewe- voorkeur"10 laten dan in het geval van het medezeggenschap de verkeerde weg voorkeur' op economische gronden de ge- kan doen inslaan, in de richting ligt, eigende lichamen hiervoor van advies mogen dienen en laat geen ambtenaren beslissen, want zij weten er geen snars "an. Overigens blijkt hier voor de Midden- stand weer eens duidelyk, hoe het brood- j ging, verklaarde naar aanleiding van de nodig is, dat zij zich eens bezint op de Pauselijke rede volledig in te stemmen noodzakelijkheid van een hechte, beter- met de bezorgdheid en de waarschuwing gerichte organisatie en een goede poli- van de H. Vader voor een ontwikkeling tieke vertegenwoordiging, want dit is j van persoonlijke verantwoordelykheid weer eens echt een geval van over U, to{ j;e van collectieve naamloze vormen, maar zonder U. l pc jjuitse vakverenigingen willen juist Dit was niet gebeurd als het arbeiders- arbeider hoeden onder te gaan in de aangelegenheden had betroffen. j siachtoffer te worden van een ie van woonruimte- ™=rsnnntitk- verdeling, maar van verkeerde, want in- collectivisme Dit is geen kwestie van Zy willen de persoonlijk van de arbeider tot ontplooiing competente, economische ordening, de heid t nu voor hobby van de P.v.d.A., het tijdverdrijf brengen Dit geldt met nadruk ook voor van ambtelijke instanties. Dat is de het recht var medezeggenschap quintessence in het geval v. d. Ent. bedrijf. In het buitenland heersen en daar collectivistische tendenzen, maar „onze bedoeling", zo verklaarde Matthias Föcher, „is volkomen anti-collectivis- tiseh" Volgens Föcher is de arbeid evenzeer met de economie verbonden als bet ka pitaal, omdat de arbeider op dezelfde wyze drager is van de economie. Daar om moet aan arbeiders dezelfde waarde gegeven worden als in het verleden aan het kapitalisme en in het belang van het gehele volk, maar voor alles van de waardigheid en de persoonlijkheids- waarde van de enkeling. De werkne mers willen medezeggenschap, waar al- tyd over hun eigen lot wordt beslist. De Duitse Vakverenigingen wyzen beslist al wat in het Oosten gebeurt, omdat de huidige gebeurtenissen daar In stryd zijn met de waardigheid van de arbeiders er. met de zin der economie. Dr. von Brentano, voorzitter van de C. D. U./C. S U.-fractie in de Bonds dag, beschouwde de rede van de Paus als een bevestiging van de politiek van de C. D. U. „De C. D U.-£ractie heeft zich altyd", aldus dr. von Brentano, „ge keerd tegen het verder afglyden en de economische verantwoording in anonie me vormen". Inderdaad moeten invloeden die vreemd zyn aan het bedryf, van de ontwikkeling van het bedrijf uitgescha- j keld worden. Alleen aan hen, die werk zaam zijn in het bedryf, staat het ont werp van de C. D. U. een recht van me dewerking toe. Ten aanzien van de kwestie van de economische medewer king heeft het C. D. U.-ontwerv econo mische commissies voorzien, die een adviserende functie zullen hebben. Dr. von Brentano begroet namelyk de woorden van de H. Vader, waarin HU zegt, dat ook de arbeiders op dezelfde wijze als de ondernemers onderwerp en geen voorwerp van de economie zijn Eveneens stemt hij in met de verant woording en het vrije initiatief, zoals Z H. de Paus die voor de werkgever als eerste verantwoordelijke in zijn bedrijf onderstreepte. Tenslotte verklaarde von Brentano, dat de C. D. U./C. S. U. alles in zich bevat om op de ingeslagen weg voort te gaan, daar de woorden van de H Va-der 'n nieuwe bevestiging daarvoor zijn. In West-Duitse industriekringen is men van mening, dat er een fundamentele te genstelling is tussen deze rede van Z. H. de Paus en de besluiten van de Katho liekendag te Bochum. De Katholiekendag te Vochum verklaarde namelijk, dat het onbeperkt» medezeggenschap van de werknemer natuurrecht is, terwyl de H. Vader met nariruk beklemtoont, dat het recht van medezeggenschap op geen en kele wijze natuurrechtelijk verankerd is. Het besluit van Bochum kan dus niet ais de officiële mening van de Katholie ke Kerk worden beschouwd. Uit deze rede van Z. H. de Paus, zo verklaart rr*;n in deze industrie-kringen, blykt duidelijk de houding van de Ka tholieke Kerk ten opzichte van de kwes tie van het economische medezeggen schap binnen het bedryf, terwyl zii de wijduiteenloRgnde meningsverschillen onder de Duitse Katholieken uit de wea ruimt. Deze Pauselijke rede zal °n?e" twyfeld voor de verdere onderhandelin gen tussen de sociale partyen van grot* betekenis zijn. Bij K. B. is op zyn verzoek met ingang van 15 Juli a.s. eervol ontslag verleend aan mr, dr. I. G. van Maasdijk als waar nemend algemeen secretaris by het Ko ninklijk Huis. In het jongste maandrapport van de Britse controlemissie in Frankfort wordt opgemerkt, dat W.-Duitsland een land geworden is, waarmee op de meeste we reldmarkten rekening gehouden moet worden. Verder blijkt uit dit verslag dat in 1950 de West-Europese landen de voor naamste leveraciers van grondstoffen en goederen waren. En dan wordt op de eerste plaats Nederland genoemd, vervol gens Engeland, Frankrijk en Argentinië- Zondag is voor de eerste keer het Chi leense m.s. .Maipo" van de „Compania Sudamerikana de Vaporis" te Rotterdam binnengekomen. De binnenkomst van dit 7700 brt. grote schip betekent de opening van een geregelde lijn van Rotterdam naar Chili en de Westkust van Zuid- Amerika. De „Maipo" heeft ligplaats ge nomen in de Lekhaven voor de loods „Ar gentinië". Agente voor de nieuwe Ufn is de xirma Seeuwen en Co. te Rotterdam. Uit de Alexanderkazerne te Den Haag is vanmorgen een missie vertrokken, die de stoffelijke overschotten van in Duits land omgekomen Nederlanders naar ons land zal brengen. De leiding is in han den van majoor Van Oyen van de dienst Identificatie en berging. Zoals bekend heeft de regering be sloten deze stoffelijke overschotten naar ons land te laten overbrengen, voor ro ver de nabestaanden dit wensen. Aan ongeveer 3000 ingekomen y.e"°ek waarvan ongeveer 200 de stoffelijke over schotten van militairen betreffen, zaï thans worden voldaan. ROTTERDAM, (R-K lyceum voor Meisjes) Eindex. H.B.S B. Geslaagd de damev T. Boogaarts; R. F3SSOtte, C. Fortuin. J Fru- mau, A. Haanappel; A. de Rubber; J KuV- laars- J Petterson: G. Remmers; A M. Rietveld-' W. Ritiema; J. Rltmeyer; T. Schaap- Chr. Timmer; A. v. d. Velden: Tr. Willemse. Afgewezen 1 candtdaat. ROTTERDAM (St. Franc. College). Eindex. HBS A Gesl. A. J. L. van den Berg. A. Th. a' de Groen, A. J. Hendriks, F. C. M. Jansen, H G J. Kerstiens, S. Th. L Kloos, H. H. M. Lambers, J. J van Leeuwen, P. J. M. Lin nenbrink. L. F. Melcherts, J. Neeleman, A. C M. Ooms, J. A. Roodenrijs, A. C. Rooze- krans, A. B. A. de Smit, G. A. Smits, G. A. Swennen, J. W. L. Stubbe, A. A. M. de Valk, C J. Van tier Weijden, E. E. van den Brule, J. A. Groot, F. C. J. Hagens, R. A. Hendriks, H C. Th. M. Jansen, L. S. M. Mientjes, L. C. A. Stolk, C. W. Valk, B. P. de Vries, E. M. van 't Westende.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2