Amerikaanse lucht- en zee macht naar het strijdtoneel Gen. MacArthur leidt de operaties Prins Bernhard reikte zilveren anjers uit Queuille legt zijn opdracht neer Amerika heeft nu de Russische handschoen opgenomen v_. Engéland biedt oorlogsschepen aan Moskou zal geen oorlog riskeren" Seoel niet gevallen DE TEERLING IS GEWORPEN Woensdag 28 Juni 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De Veiligheidsraad heeft vanmorgen vroeg Noord-Korea beschul digd van het verbreken van de vrede en heeft besloten, alle leden van de V.N. toe te staan, de republiek Zuid-Korea te helpen bij het afslaan van de gewapende aanval. President Truman be veelt: „Korea moet worden verdedigd''. 80 Doden bij explosie Werkers voor Nederlandse cultuur gehuldigd 1 Socialisten weigeren in de nieuwe regering te treden Exülosie-raniü eist 230 doden Britse regering krijgt vertrouwensvotum Twee jongetjes onder auto Annie Salomons ridder WEERBERICHT V. De raad kwam tot het besluit door het aanvaarden van een desbetreffende Amerikaanse reso lutie. Zeven leden stemden voor, een tegen, terwijl twee zich onthielden. De sovjet-dele gatie was niet aanwezig. De tegen-stern is van Joegoslavië, dat bemiddeling tussen Noord en Zuid-Korea had voorgesteld. De onthoudi ngen waren van India en Egypte, die er niet in geslaagd waren tijdig overleg te plegen met hun regeringen en niet eigenmachtig een beslis sing durfden nemen. De Veiligheidsraad was gister avond reeds bijeengekomen om de situatie in Korea te bespreken. Men had verwacht, dat de Russi sche delegatie vertegenwoordigd zou zijn, al was het alleen maar om elke motie met een veto te treffen. Deze verwachting was des te gro ter, daar de Russen 'vóór de vergadering wel tegenwoordig waren bij een lunch, en zich, alsof er niets aan de hand was, onder hielden met de Amerikaanse afge vaardigden. Toen de vergadering geopend moest worden, wachtte de voorzitter twintig minuten of er misschien Russen zouden opdagen. Toen er geen kwamen, werd de vergadering geopend en de Amerikaanse motie aan de orde gesteld. De Amerikaanse verte genwoordiger verklaarde, dat de V.S. „als loyaal lid van de V.N." bereid waren alle nodige bijstand te verlenen aan Zuid-Korea. De Britse en Franse vertegenwoor digers steunden de Amerikaanse resolutie ten volle. Omdat de afgevaardigden van India en Egypte overleg met hun regeringen wilden plegen, werd de vergadering vijf uur verdaagd. Toen de vergadering om 03.25 weer bijeenkwam, bleken de afgevaar digden van India en Egypte er niet in geslaagd te zijn, contact met hun hoofdsteden te krijgen. Daarom werd tot stemming overgegaan met het hierboven vermelde resul taat. In verband met evacuatie van Korea. President Truman heeft gisteren aan de Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan opdracht gegeven, aan de Zuid- Koreaanse troepen „dekking en steun" te verlenen. De president nam dit besluit na een bijeenkomst met zijn militair opperbevel en de hoogste diplomatieke en politieke leiders. Generaal MacArthur is belast met de verantwoordelijkheid voor de gehele „tactische operatie". In middels worden via een „lucht brug" vanuit Japan wapens naar Zuid-Korea gebracht, terwijl ook een met wapens geladen schip op weg is. Z.K.H. PRINS BERNHARD, DIE MORGEN ZIJN 39ste VERJAARDAG HOOPT TE VIEREN DE ZAAK WESTERLING De verwachting, geldig van heden- tot mor genavond. luidt: Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige motregen. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Donderdag 29 gunt: Zon op 4 22 uur. zon onder 21.04 uur; maan op 21.42 uur. maan omaer 3.02 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT Wereldhulp voor Zuid-Korea Engeland heeft Amerika 10 oorlogs schepen aangeboden voor „menslievend werk" in verband met de evacuatie van Korea. Deze oorlogsschepen bevinden zich op het ogenblik ln de Japanse wateren. Volgens een woordyoerder van de Britse marine is de Britse vloot in de Japanse wateren op het ogenblik ster ker dan <le Amerikaanse vloot, aan wie president Truman opdracht heeft ge geven in de strijd op Korea tussenbeide te komen. De woordvoerder zeide dat het meren deel der schepen van de Britse vloot in 't Verre Oosten thans in Japanse havens lag, w.o. het vliegkampschip „Triumph", de kruiser „Jamaica", de torpedoboot- jagers „Cossack" en „Consort", de fre gatten „Black Swan", „Alacrity" en „Hart" een voorzieningsschip en een tanker. Slechts één Amerikaanse kruiser en vier torpedobootjagers bevinden zich op het ogenblik in de Japanse wateren. Alle Amerikaanse gevechtseenheden zijn thans op zee. Het merendeel van de Amerikaanse se natoren is, aldus Reuter, van gevoelen, dat Amerika thans de handschoen heeft opgenomen en Moskóu een oorlog met de V.s. niet zal riskeren. Republikeinen en democraten verklaarden, bereid te zijn net door Truman ingediende wetsontwerp verstrekking van wapens aan t buitenland ten bedrage van 1.222.500.000 dollar zo snel mogelijk te behandelen en goed te keuren, ter versterking van de militaire weerstand niet alleen in Azië, maar °°k aan de landen van het Atlan tisch pact. De democratische senator Scott Lucas verklaarde na een bijeenkomst van de politieke commissie van zijn party, te ho pen, dat de senaat morgen goedkeuring aan het wetsontwerp zou hechten. De algemene opinie onder de senatoren was, dat de president geen andere weg had kunnen kiezen, daar het achterwege blij ven van een resolute houding tegenover dr communisten op dit ogenblik het uit- eindeiyk prijsgeven van geheel Azië zou hebben betekend. Voorts heeft de president aan de ze vende vloot opdracht gegeven, „iedere TRUMAN: „Tot hiertoe en niet verder". eventuele aanval op Formosa te verhin deren", daar „in de huidige omstandig heden een bezetting van Formusa door communistische strijdjcrachten een direc te bedreiging van de veiligheid in het gebied van de Stille Oceaan zou zijn". Tenslotte heeft hij bespoediging van de militaire hulp aan Indo-China en de Phi lip pijnen gelast. Volgens senator Scott Lucas zouden er tussen de V. S. en andere landen bespre kingen worden gevoerd over het zenden van gemeenschappelijke gewapende hulp aan de Zui'dkoreaanse strijdkrachten. Inmiddels hebben de V. S. een nota aan Moskou gezonden, waarin de sovjet-Russische regering wordt verzocht, haar invloed aan te wenden om een terug trekken van de Noord'koreaanse troepen uit ^-Zuid-Korea te bewerkstelligen. De militaire situatie in Zuid- Korea is verre van duidelijk. Giste ren werd bericht, dat de hoofdstad Seoel in communistische handen was cn dat alle contact met de stad was verbroken. De regering zou de stad reeds hebben verlaten. Uit Tokio wordt echter gemeld, dat de stad niet gevallen is en dat slechts enkele geïsoleerde tanks van de Noordelij ken in de buitenwijken zouden zijn geweest. Het zwaartepunt van de strijd zou zich ontwikkelen op onge veer 25 km. ten Noorden van Seoel, hetgeen indien deze berichten juist zijn er op zou wijzen, dat de communistische troepen zijn teruggeslagen. Correspondenten be weren, dat de regering inderdaad de hoofdstad heeft verlaten, maar van regeringszijde wordt dit hardnekkig tegengesproken. De mogelijkheid bestaat, dat de regering naar de hoofdstad is terug- gekeerd toen de communistische troepen werden teruggeslagen. Volgens berichten uit Zuidkoreaanse bron, is de strategisch zeer belangrijke plaats Oeijongboe tijdens een verwoede tegenaanval op de Noordelijken heroverd. Haar Radio Seoel gisteravond plotseling en zonder nadere mededeling de uitzen dingen staakte, is het nog moeilijker ge worden, een juist beeld van de militaire situatie te krijgen. De omvang van de daadwerkelijke militaire steun, welke op het ogenblik van Amerikaanse zijde geboden wordt, is nog niet precies bekend. Radio Seoel deelde gistermiddag mede dat Ameri kaanse troepen n Korea tot actie waren overgegaan. Dat is van Amerikaanse zijde direct en ten stelligste tegengespro ken. Er zijn, aldus werd te Tokio ver klaard, geen Amerikaanse troepen in Korea. Men sprak het vermoeden uit, dat Radio Seoel het bericht had omgeroepen om de troepen en bevolking rnoed in te spreken. Amerikaanse lucht- en zee- strijdkrachten in actie. Het Franse persbureau A.F.P. maakt melding van een eerste communiqué van gen. MacArthur, volgens hetwelk zijn lucht- en zeestrydkrachten „geveehts- opdrachten uitvoeren ln Korea, ten Zui den van de 38ste breedtegraad, ter onder- I steuning van de strijdkrachten der Koreaanse republiek". De algemene legerstaf aldus A.F.P., heeft een voor uitgeschoven post in Korea gevestigd. Dit communiqué heeft uitsluitend be trekking op Amerikaanse acties vanuit zee en vanuit de lucht. In Washington werd bevestigd, dat er nog geen grond strijdkrachten van het leger of de Marine in Korea zijn. Amerikaanse vliegtuigen voeren boven Korea gevechtshandelingen uit om het voordeel van Noord-Korea wat tanks en middelzware artillerie betreft, ongedaan te maken. Wederom zjjn Russische Taks, die de evacuatie per vliegtuig van Amerikaanse vrouwen en kinderen wilden verhinderen, door escorte-vliegtuigen neergeschoten. Toen de Taks een aanval wilden doen, kwamen de Amerikaanse jagers in actie en schoten vier van de Russische vlieg tuigen neer. De evacué s zijn veilig in Japan geland. Later hebben ook andere buitenlanders, o.w. alle 27 leden van de V. N.-commissie voor Korea, het schier eiland verlaten. Trygve Lie heeft hen echter verzocht, naar Korea terug te ke- ren- Moskou: Bevrijdingsactie bijna voltooid. Volgens Radio Moskou is de „bevrij ding" van Zuid-Korea bijna voltooid en boeken de „bevrijdingslegers" grote suc cessen. Voortdurend wordt het Russische volk voor ogen gehouden, dat de actie van het Noord-Koreaanse volksleger niets anders beoogt dan de eenmaking van Korea. Tevens moest, aldus Radio Moskou, een cindi, woiden gemaakt aan de op aanstoken van Amerika provoce rende houding van de Zuid-Koreaanse „marionettenregering". Onder de indruk van de gebeurtenissen Australië heeft in Verband met. de toe stand in Korea besloten, onverwijld een eskader zware bommenwerpers naar Ma- lakka te zenden, om de Engelsen te steu nen by hun strüd tegen communitische opstandelingen. Onder de indruk van de gebeurtenis sen in het Verre Oosten heeft het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden gis teren het wetsontwerp op de verlenging met een jaar van de dienstplicht en van de bevoegdheid van de president om de nationale garde en alle reserves tot on- middebjke actieve dienst op te roepen, twee dagen eerder dan normaal is aan genomen. De Amerikaanse stafchefs hebben de commandanten van overzeese bases ge machtigd, speciale „beperkte" veilig heidsmaatregelen te nemen. Tachtig personen zijn om het leven ge komen en honderden gewond, doordat ontvlambare en explosieve stoffen in een opslagplaats van de Iraakse petroleum- maatschappij te Homs (130 km t. N. van Damascus) in brand raakten. Onder de slachtoffers bevinden zich 6 politiemannen en alle brandweerlieden, die probeerden het vuur te blussen. I an onze Amsterdamse redactie.) Tijdens een bijeenkomst in besloten kring in Amsterdam, beeft Z. K. H. Prins Bernhard gistermiddag voor het eerst de zilveren anjer uitgereikt I „voor onverplichte werkzaamheid ten voordele van de Nederlandse cul-1 tuur". Het waren de heren Van Heek, De Kanter, Thijssen en v. d. Wiele, i die deze nieuwe onderscheiding te beurt viel, welke is ingesteld door het I Prins Bemhard-fonds bij gelegenheid van zijn tienjarig bestaan, dat deze week wordt gevierd. „De vrijheid van een volk is het hooghouden van zijn j geest", dat is de spreuk, welke op de zilveren anjer staat gegrift en dat was het thema van deze gedenkwaardige middag. In zijn uitvoerige rede memoreerde Prins Bernhard het ontstaan van het Prins Bernhard-fonds, dat een resultaat was van een initiatief van de heren De Booy en Van Hasselt. Een en twintig millioen gul den wist men bijeen te krygen, welk geld voor belangrijke oorlogsdoeleinden is aan gewend. Prins Bernhard dankte de beide heren, die aanwezig waren op de intieme byeenkomst in het hoofdgebouw van de Ned. Handel Maatschappy waar het Prins Bernhardfonds is gevestigd. Op de 29ste Juni 1940 hield het gehele Nederlandse volk voor het eerst een grote demonstratie naar buiten tegen de be zetter. Wie geen anjer krygen kon, droeg een andere witte bloem, maar een bloem droeg vrijwel iedereen. Het initiatief daartoe is o.m. uitgegaan van mevr. v. DijkHendriks, secretaresse van de Haag se afdeling van het N.J.V. Zij wendde zich met haar plan tot burgemeester De Monchy, die haar toezegde, dat zijn po litie de actie niets in de weg zou ieggen. Burgemeester De Monchy moest aftreden, maar r* demonstratie werd een groot succes. Ook deze personen werden door de Prins warm gehuldigd. „Dit was het begin van die bitterschone keten van ver zetsacties aldus de Prins, die er op wees, dat het fonds na de oorlog onder de „kloeke leiding op hoog niveau van prof. Cleveringa", een instelling is ge worden die de geestelijke werkzaamhe den van ons volk in belangrijke mate verstrekt Nu heeft het P.B.-fonds weer een myipaal bereikt, besloten is na dit jaar geen inzameling meer te houden, maar samen met het Koningin Juliana- fonds een groot fonds te vormen, waaruit beider werkzaamheden gefinancierd kun nen worden. Maar men wilde de gedachte van de anjer niet laten vervallen en zo kwam men tot. de instelling van de zil veren anjer, die jaarlijks uitgereikt zal worden aan hen, die zich bijzonder ver dienstelijk gemaakt hebben, door vrij willige arbeid voor de Nederlandse cul tuur. Prins Bernhard reikte gistermiddag voor de eerste maal de zilveren anjer uit. De Prins speldt de heer Van Heek de anjer op. Het legaat van een soldaat Die zilveren anjers worden betaald uit een byzonder legaat. In 1944 sneuvel de de Nederlandse soldaat Thqs Taconis, die enige jaren tevoren als parachutist op Vaderlandse grond was neergelaten. Hy had zijn salaris en andere inkomsten opgespaard en liet die na aan het Prins Bernhard-fonds. Zo zal de zilveren an jer een symbool zyn: De vryheid van een volk, is het hooghouden van zijn geest. Vervolgens ging Prins Bernhard over tot het uitreiken van de anjers, die verge zeld gaan van een oorkonde, waarin da verdiensten van de onderscheidene worden gememoreerd. De 78-jarige heer J. H. (Telefonisch van onze Parijse imet een stemmenaantal, dat veel groter correspondent)i is. De heer Queuille heeft gistermiddag Doet de heer Réné Mayer een poging, aan de president van de republiek j het mimsterie te vormenzonder de.so- moeten zeggendat de socialisten wei- I *:laksten, dan 1S Jie geren in de nieuwe regering te treden, de MRP zal meekrijgen. De mogehjlkheid Hy legde dan ook, zoals voorzien was, is dan ook hiet uitgesloten, dat men ten- zijn opdracht neer. Onmiddellijk daar- slotte genoodzaakt zal ^hn M^ de heer op werd de verklaring van president Bidault terug tekeren, wiens P«soonhjk Truman bekend, waardoor het aan- gezag het laatste halfjaar j A dringen op een snelle oplossing van de Plegen is Zulks te meer mogel jk crisis nog sterker werd. De president aar het jongste congres der MRP zich van de republiek ontbood onmiddellijk met op de hervormmg van het kmsstelse de beide socialistische leiders, de he- tee" vastgelegd ^oewel m beginsel ren bussy en Guy Mollet. Dit onder- voor een genadigheids-stelsel is houd schijnt niet mals te zijn geweest, He heer Bidaul weten te voor want, hoewel voorzitter en secretaris pes een zich vast leggen weten te or der partij geen reden vonden om de komen en zulks tot verwondermg van partijraad bijeen te roepen, teneinde de niet weinig MRP-ers zelf. Hij heeft daar- socialisten het intreden in het ministe- door de mogeUjkheid om de parüjen op rie mogelijk te maken, verklaarde hij j«n compromis te verenigen open gehou- toch, dat een ministerie van nationale den. ^ar °°r WOrdt versemakke- eendracht noodzakelijk was, echter^ifmert dient te worden^et met inwilliging der sociale eisen. j sdcialistifche hoofdorgaan hedenochtend Vervolgens ontbood president Auriol j weer oppositie voert tegen de kolen- en de heer Pleven. Deze gaf er echter de staal-pool-Schuman. Men wacht nu met voorkeur aan, zyn werk aan het depar- ongeduld wat heden de houding der so- tement van Defensie voort te zetten en cialisten zal zijn. als Réné Mayer een dankte voor de eer. j opdracht tot kabinetsformatie zal ontvan- De verwachting ontstond toen, dat de gen. heer Réné Mayer geroepen zou worden. Deze zou hedenochtend tetien uur de president ontmoeten. De heer Mayer is géén persona grata bij de socialisten en hij kan dus op een onverzoenlijke hou ding stuiten. Bovendien heeft bij de hou ding der socialisten ook de MRP haar Vannacht heeft te Homs, 160 kilometer woordje mee te spreken. De socialisten 1 ten Noorden van Damascus, een explosie schermen met hun 98 stemmen in de Ka- I plaats gegrepen, nadat er brand was uit roer om in het ministerie van nationale gebroken in een dépót van een Irakse eendracht het arbeiderselement te ver-petroleum maatschappij, waarin zich tegenwoordigen. waarop de MRP metuiterst brandbaar en ontplofbaar mate- evenveel reden aanspraak kan maken en j riaal bevond. De ramp had tengevolge, I dat tweehonderd dertig mensen werden gedood, en ongeveer duizend gewond, onder wie zeer vele ernstig. Onder de slachtfoffers bevonden zich negentien brandweerlieden en zes leden van de politie. van Heek trad als eerste naar voren, ver gezeld door dr. Van Tienhoven van Na tuurmonumenten, jhr. Var. Nispen tot Sevenaer van Monumentenzorg en bur gemeester Van Veen ven Enschedé. De Prins memoreerde de vele verdiensten van de heer Van Heek voor de Neder landse monumenten van cultuur en na tuur. „Men zegt wel eens: hij kon het doen", riep Prins Bernhard uit, „jawel, maar U deed het ook". De volgende was de 82-jarige heer P. J. de Kanter, die meer dan 30 jaar voorzitter en stuwer van de Ver. Nederland in den Vreemde was. De Prins wees op het belang van deze arbeid, vooral ook voor de Neder landse cultuur. Hy sprak daarbij de hoop uit, dat het werk zou uitgroeien, nu er zoveel landgenoten emigreren. De initiatiefnemer en thans regisseur van de Tegelse passiespelen, dq heer A. J. Th. Th lissen werd 'vervolgens gehuldigd. „Gok de kunst heeft rare kostgangers", aldus de Prins, „want wie zou verwach ten, dat een yzerfabrikant de leiding heèft bij zulk een belangrijk en groots gebeuren als dé Tegelse Passiespelen. Men zegt, dat deEuropese cultuur een crisis doormaakt. Maar wanneer er door eenvoudige mensen zulke verheven ini tiatieven op zo verheven wijze worden uitgevoerd, dan hoeven wij in Nederland althans nog niet bang te zijn". Tenslotte werd in de persoon van zijn vrouw, de heer ,A. v. d. Wiele gehuldigd, een eenvoudige boer uit Z.O. Friesland, die jaren geleden het initiatief nam tot het oprichten van de volkshogescholen. „Dit was cultureel pionierswerk van het allergrootste belang. Uw man vocht in de loopgraaf als cultureel frontsoldaat". Tevoren had de voorzitter van het fonds prof. Cleveringa, benadrukt dat zelfhand having van het eigene voor het voortbe staan van een volk van het allergrootste belang is. Hy wees op Israël, waar na 2000 jaar de bewoners weer terugkeren en dat kunnen doen omdat zij hun cul turele bezit door alle tijden en verdruK- kingen heen levend hebben gehouden. Daarom zal het Nederlandse volk zich achter het P. B.-fonds hebben te stellen. „Men zou kunnen zeggen, dat uit de mate, waarop men dit 'steunt, afgemeten kan worden of men de vrijheid al dan niet De Britse labourregering heeft Dinsdag met een meerderheid van 20 stemmen (309 tegen 289) dé conservatief-liberale motie. Waarin haar beleid ten opzichte van het planSchuman werd veroor deeld, overleefd. Haar eigen motie, waarin haar beleid werd goedgekeurd, verwierf een meerderheid van 13 stem men (309 tegen 296). Deze cijfers tonen aan. dat de iabourfractie de regering on wankelbaar trouw gebleven is, doch dat zeven conservatieve leden geweigerd hebben voor de motie-Churchill te stem men. In de Van Ostadestraat te 's-Graven- hage zijn gistermiddag twee jongetjes van vier jaar door een vrachtauto met aanhangwagen overreden en gedood. Bei de knaapjes, J. de Z. en A. N. uit de Stortenbekerstraat, zijn, toen de vracht auto met aanhangwagen wegreed, ver moedelijk op het verbindingsstuk ge sprongen en er even later afgevallen. De bestuurder, die uit Breda afkomstig is, treft blijkens een mededeling van de politie, geen schuld. De schryfster Annie Salomons is ter gelegenheid van haar 65-ste verjaardag benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Westerling heeft Dinsdag een verzoek bij de Indonesische regering ingediend om zijn vrouw toe te staan als getuige op te reden in het tegen hem te voeren wil handhaven, Di: fonds is hel scherpste proces, dat op 5 Juli begint. Mevrouw wapëh fn 'dezè strijd om de vrijheid. Tua j Westerling heeft Indonesië tot dusver res agitur; Het gaat om Uw zaak. 1 met kunnen verlaten. Het profiel van de gebeurtenissen op Korea heeft door de krachtige verkla ring van president Truman plotseling een geheel nieuw aspect gekregen. En toen de Veiligheidsraad in de loop van de avond zich achter de Verenigde Staten plaatste (merkwaardigerwijze handhaafde Rusland ook nu zyn af wezigheid van het laatste half jaar, zo dat er geen kans op een veto was) en de gehele democratische wereld uitno digde aan de bescherming en beveiliging van Zuid-Korea deel te nemen, was de teerling geworpen: het aangevallen land zal op de meest effectieve wyze tegen de communistische aanvallen worden verdedigd. Niemand ontveinst zich, dat aan dit besluit van Truman risico's verbonden zqn. Er kunnen zich, als Sovjet-Rusland met een actief ingrijpen zou antwoorden, als het bijv. met Russische piloten be mande Russische vliegtuigen of een deel der Russische vloot naar het strijdtoneel zou zenden, en zich dan gewapende bot singen met de Amerikaanse vloot of luchtmacht zouden voordoen, inderdaad gevaarlpke internationale complicaties ontwikkelen, welke zelfs tot een derde wereldoorlog zouden kunnen leiden. Deze uiterste consequentie ligt binnen de grenzen der mogelijkheden; en Tru man en zqn raadslieden, evenals de staatslieden van de Veiligheidsraad heb ben haar zeker in hun overwegingen be trokken. Men heeft dit risico echter aan vaard. Ten eerste wijl, indien het Westen Zuid-Korea zonder krachtig verzet aan de communistische overweldiging had overgelaten, in feite het gehele Verre Oosten en geheel Zuid-Oost-Azië aan Moskou zouden zijn prijsgegeven. En vervolgens wyi men de redelijke ver- j wachting koestert, dat Rusland zelf niet „de uiterste consequentie" zalwillen trekken; Zuid-Korea is ten slotte een te onbelangrijk object in de wereldpolitiek om daarvoor de wereld in een alles ver nietigende oorlog te storten. Een der gelijke daad zou in de ogen der staats lieden en van de mensheid slechts door een object van de hoogste orde gerecht vaardigd kunïien worden. Men grijpt zeker niet mis, als men meent, dat de Ver. Staten bü hun jongste besluit dat in wezen neerkomt op het besluit om geheel Azië voor zover het nog niet onder de communistische ty rannic is gevallen, tegen het Russische imperialisme te beschermen, en zelfs de overweldigde landen te helpen om hun vrijheid te heroveren mede. gespecu leerd hebben op de algemene prognose van de internationale situatie. Men heeft de ervaring opgedaan, dat Moskou steeds gaat tot de grens van het oorlogsgevaar, doch zich op min of meer elegante wijze, echter zonder zelfs de wenkbrauwen te fronsen, terugtrekt, als tegenover zijn poging tot agressie een vastberaden neen wordt geplaatst. Een karakteristiek voorbeeld daarvan is Berlijn, dat door Moskou zeker heel wat vuriger werd begeerd dan nu met Zuid-Korea het geval kan zijn en stra tegisch en psychologisch ook een veel grotere betekenis had. En bovendien was te Berlijn Rusland zelf in het geding, terwyl thans slechts een van zijn satellieten de actie voert, natuurlijk met Moskou op de achtergrond, dat echter zelf tot dusverre buiten spel is gebleven. In diplomatieke kringen Is men alge meen van mening, dat de agressie van Noord-Korea eigenlijk een toetssteen voor Moskou ls. Enerzijds een demon stratie dat de dynamiek vari de Russi sche expansiepolitiek nog allerminst uit geput is; anderzijds echter ook een aftasten van de grenzen, waartoe Sovjet-Rusland bij de huidige inter- natlonaal-politieke ontwikkeling kan gaan. Dit is een hypothese, welke vol komen in de tot dusverre door Moskou gevolgde koers past. Zij bezit derhalve een zeer hoge graad van waarschijnlijk heid. Waarschijnlijkheid is echter, en daarin ligt enig risico, geen absolute zekerheid. Truman heeft nu op deze hypothese voortgewerkt; in zekere zin tot grote verrassing van vriend en tegenstander iri eigen land. Tot hy Dinsdag ln de na middag zgn verklaring aflegde vol gens enkelen beging hy een kleine tac tische fout door niet te wachten, tot de Veiligheidsraad had gesproken heers te byna overal de opvatting, dat Zuid- Korea voor Washington een afgeschre ven verlies was. Men had toen het gevoel, dat Washing ton geheel Azië eenvoudig opgaf. Zouden by een dergeiyke afzydigheid van het Westen Indo-China, Birma, Siam, Ma- lakka en de Filippynen en misschien zelfs India, Pakistan, Indonesië en Japan niet de neiging in zich voelen op komen him lot met dat der communisten te verbinden? Trumans verklaring moet Moskou nu duidelijk hebben gemaakt, dat er scher pe grenzen zijn getrokken voor de ge vallen, waarin de Verenigde Staten, hoe ongaarne overigens ook, maar vastbera den het risico van een derde wereld oorlog aanvaarden. In deze zin moet men de verklaring van Warren Austin, het hoofd van de Amerikaanse delegatie by de Veilig heidsraad opvatten, dat deze „histori sche stap" de agressie overal zal af schrikken; dat hy de eerste krachtige actie is van het georganiseerde streven om de oorlog te stuiten en de beginselen van de vrede door te zetten. En ook het woord, dat een rustig en bezadigd diplo maat ons gisteren voorlegde; dit is waarschijniyk het begin van de vreed zame liquidatie van de communistischs expansiemacht overal in de wereld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1