Nederlands defensietaak in W est-Europa zee, te land en in de lucht Ter KOMEDIANTEN ITALIAANSE SENS A TIEFILM Mr. A. A. M. STRUYCKEN I Ambitieus plan wegen tot Ir. F. Q. den Hollander lieeft nog verrassingen in petto voor 1955 spoor- Met Prins Bernhard op reis HOUTEN Invasie op Ambon is*"- f- 5 Sü Benoemd tot Minister van Justitie lib Uitstel van eerste oefening DONDERDAG 29 JUNI 1950 PAGINA 3 Eerste oefentijd van 12 maanden Als laatste verzoeningspoging mislukt DEBARKATIE „ORANJE" EN „DORSETSHIRE" „ZONDER MEDELIJDEN" Lattuado onder Hollywoodse invloed v.j .-. -*•: ê?-. Ak" iT'. g*;* \;v-> RADIOPRIJSVRAAG voor Prins Bernhard-fonds I Mijndirecteur smokkelde deviezen VROUW DOOR TREIN GEGREPEN INTERN. TENTOONSTELLING IN UTRECHT GEOPEND De N.S. houden rekening met de industriële ontwikkeling van ons land CENTRALISATIE VAN GAS- VOORZIENING NOOD- ZAKELIJK Maatregelen dienen onverwijld genomen te worden De zorgwekkende toestand van de- gas-industrie maakt het noodzakelijk, dat men thans onverwijld tot het tref fen van maatregelen overgaat. Een in grijpende wijziging van de openbare gasvoorzienlng, zowel wat de produc'.ie als wat de distributie betreft, is drin gend nodig. HET 6000ste SCHIP TE ROTTERDAM AANGEKOMEN Gistermiddag is de nota inzake liet defensiebeleid van de minister van Oor log en van Marine versrbenen. Daarin wordt o.m. gezegd, dat in liet huidige tijdsgewricht liet Nederlandse defensiebeleid, de doelstelling en samenstel ling van de Nederlandse krijgsmacht, niet meer worden bepaald door over wegingen van zuiver Nederlandse aard, doch bezien moeten worden in liet licht der groeiende internationale samenwerking, in casu de West-Europese en Noord-Atlantische Unie. Binnen het raam hiervan is een taak verdeling in studie. Reeds '.hans kan wor den gezegd, dat de Nederlandse bijdrage aan de West-Europese verdediging in de eerste plaats inhoudt het paraat beschik baar of binnen enkele dagen mobilisabel hebben, ven die strijdkrachten, welke nodig zijn om een aanval van de agres sor te stoppen en te keren. Financiële omstandigheden maken het onmogelijK in verhouding tot de om vang van onze koopvaardij- en tanker- vloot deel te nemen aan de verdediging en beveiliging van de grote zeeroutes. Deze taak, aldus de nota. moet derhalve toevallen aan de mogendheden die over de grote oorlogsvloten beschikken. Als zeevarende natie van betekenis zal Ne derland deel uitmaken van de ..North Atlantic Ocean Regional Planning Group". Het is daarom van het grootste be lang. dat ons land voor de beveiliging der zeeroutes althans enige schepen be schikbaar kan stellen. Tot de taken van de Nederlandse krijgsmacht in West-Europees verband zal behoren het in hoger geallieerd ver hand tegenhouden van 'svjjands land strijdkrachten, ook als zij door de lucht komen. Hiervoor zjjn eigen land- en daarmee samenwerkende tactische lucht strijdkrachten en eventueel zeestrijd krachten nodig. Voorts het bestrijden van vijandelijke luchtstrijdkrachten. Hiervoor zijn eigen luchtstrijdkrachten en luchtdoelartillerie met bijbehorende waarschuwings- en di rectie-organen nodig. Een derde taak is het openhouden en besehermen van onze havens en zeever bindingen, met inbegrip van het bestrij den van vijandelijke zeestrijdkrachten voorzover daarvoor noodzakelijk en nodig zijn eigen zeestrijdkrachten met inbegrip van de marineluehtvanrtdienst en luchtstrijdkrachten. Ten vierde moet gezorgd worden, dat het eigen achterland rustig blijft, waar voor landstrijdkrachten nodig zijn. De minister stipuleert in zijn nota, da', de genoemde samengestelde taak in hoofdzaak alleen met eigen middelen moet worden vervuld. De geallieerde steun zal slechts aanvullend karaktor hebben en bestaan uit samenwerking in groter verband, alsmede uit financiële en materiële steun bij 't opbouwen der eigen middelen. In aansluiting op de krijgsmacht zal een civiel apparaat nodig zijn, dat voor bereid is ten behoeve van de rampen bestrijding en de burgerlijke verdediging. Voortgaande zegt de nota, dat de rege ring het militie-stelsel wenst te hand haven. In verband met de verfijning der militaire techniek zal in verschillende gevallen training van relatief lange tijds duur noodzakelijk zijn. Voor de land macht zal de oefentijd van twaalf maan den en langer moeten worden gehand haafd. Hierdoor ontstane persoonlijke lasten zullen voorshands in het algemeen niet verplicht kunnen worden. Om technische en financiële redenen zal het accent bij luchtstrijdkrachten en marine sterk op het beroepspersoneel moeten worden gelegd. In de nota wordt vastgehouden aan een dienstpliohtleger met een kern van be roepskader. Gemeend wordit, dat de stel ling, als zoude volstaan kunnen worden met legers van zeer beperkte mankracht, voorzien van de allermodernste bewape ning en grote gevechtskracht, nog niet bewezen is. De gedachten gaan uit naar lichtin gen van 27.000 man per jaar, die gedu rende zes jaar tot de troepen te velde zuilen behoren en nadien naar de terri toriale troepen zullen overgaan. Gestreefd zal worden naar mobilisabel maken van alle beschikbare geoefende militairen, voor wat de dienstplichtigen betreft van 1945 af. Tot organisatievorm van oorlogsonder delen uit jooge lichtingen is de in Ame rika gebruikelijke gekozen, aangezien de ze het grootste rendement oplevert. Toekomstige sterkte der zeemacht De nota zegt voorts, dat bedreiging van het grondgebied in Europa momenteel zeker het belangrijkste gevaar betekent. Deze prioriteit mag echter zeker niet lei den tot veronachtzaming van de defensie der overzeese rijksdelen en belangen bui ten Nederland. Voorts moet bij personeels- en mate rieelbeleid gerekend worden met de mo gelijkheid van een verzoek der Ver. Sta ten van Indonesië tot het verlenen van medewerking bij de opbouw van bun souvereine strijdkrachten (militaire mis sie). De nota zegt, dat de sterkte van onze zeemacht in 1955 ongeveer als volgt zal zjjn: 1 vliegkampschip, 2 kruisers, 12 jagers, 6 andere escorteurs, 4 onderzee boten, 48 mijnenvegers en ongeveer 100 vliegtuigen. Daarenboven zal de bewapening van de koopvaardijvloot voor een niet on belangrijk gedeelte zijn gevorderd. De be veiliging van aanvoeren naar België langs de zeeweg zal grotendeels op Nederlandse schouders moeten rusten, aangezien dit nabuurland niet beschikt over zeestrijd- krachten van enig formaat. De voornaamste taak der territoriale troepen zal het optreden tegen luchtlan dingstroepen zijn. In 1951 zal een regi ment infanterie-wielrijders, ressorterende onder de territoriale troepen, worden op gericht. De luchtverdediging Overwogen wordt de opleiding voor de regimenten lichte luohtdoelartillerie aan zienlijk te brengen beneden de maximale wettelijke duur: die voor middelbare luchtdoelartillerie echter niet. Personeel der nationale reserve zal voor een deel de lichte 1 uchtdoe lart i 1 Ierie bedienen, voor een deel ook zorgen voor herstel en hand haven van inwendige orde en rust. Het plan van de luchtverdediging van Nederland als onderdeel van de West- Europese verdediging omvat de opbouw van een aantal squadrons, dagjagers en radarstations, een luchtwachtdienst en te lefoonverbindingen. Voor rechtstreekse bewaking en verdediging van vliegvelden zullen bataljons luehtvaarttrocpen wor den gevormd. Voorts zullen luchteenheden voor transport, artillerie-verkenning en fotografie worden gevormd. Verbetering van gebouwen, startbanen en inrichtingen voor oorlogsgebruik zijn op vliegvelden noodzakelijk Dc Nederlandse industrie wordt zoveel mogelijk ingeschakeld voor productie en opbouw van luchtmacht-materieel. Ver wacht kan worden, dat de Nederlandse vliegtuigindustrie op nog groter schaal dan thans bij de productie van gevechts vliegtuigen zal worden ingeschakeld. De vredessterkte der luchtmacht van 9000 man zal beperkt moeten toenemen bij het vorderen der plannen. De opleiding van vliegers heeft niet voldoende capa citeit, waarin is voorzien door buiten landse opleidingen. Over de kosten zegt de nota. dat de regering zich voor 1951 een streefcijfer van 850 millioen gulden voor ogen stelt. Het is te voorzien, dat de Marine- begroting in verband met het geleidelijk gereedkomen van de aanbouw in 1954 reeds enigszins en in 1955 in belangrijke mate een dalende tendens zal gaan ver tonen. De oorlogsbeigroting zal in de materieel- sector geen neiging tot daling vertonen. Van 1952 af zal in het bijzonder in die sector een stijging te verwachten zijn. Een zeer omvangrijke Amerikaanse steun zal deze moeilijkheden moeten opvangen, wanneer voortgang gemaakt moet worden met het mobilisabel maken van dc na 1 Januari 1952 op te leiden troepen. Bovenstaande opmerkingen over liet beeld, dat de begrotingen van 1951 en daarna volgende jaren zullen vertonen, wordt uiteraard onder voorbehoud van nachtjagers, een a I arm e.r i ng sa ppar aat met onvoorzienbare omstandigheden gegeven. Blijkens een Reuter-bericht uit Dja karta heeft de Indonesische regering een grootscheeps plan gemaakt voor een lan ding op Ambon. Een gewoonlijk goerl in gelichte Indonesische Zegsman verklaar de, dat daarbij 15.000 man troepen zou den worden gebruikt. Voordat dit plan tot uitvoering komt, zou echter eerst nog een poging worden gedaan om het geschil op vreedzame wijze op te lossen. Daartoe zou een commissie, bestaande uit zeven leiders van Ambonese politie ke partijen op de voornaamste eilanden van Indonesië geen regeringspersonen nog deze week per vliegtuig of schip naar Ambon vertrekken. Zij zouden de ze reis ondernemen met volledige in stemming der regering van de R.I.S.. maar geheel op eigen risico. De bedoelde 15.000 man bevinden zich thans reeds onder bevel van kolonel Ka- warilang op Celebes en volgens de zegs man zijn. er onder hen 3000 Ambonezen, ir. hoofdzaak gewpzen militairen van het K.N.I.L. De landing zou worden on dersteund door Mitchell-bommenwerpers die kazernes en troepenconcentraties op Ambon zouden moeten bestoken. Gistermorgen om 8 u. bogon in Amster dam de debarkatie van de 550 passagiers, die met de ..Dorsetshire" uit Indones in ons land aankwamen. Twee uur later, om tien uur, werden, eveneens in Amsterdam de ruim 800 passagiers van het m s. „Oranje" ge- debarkeerd. Onder deze passagiers be vonden zich ongeveer 100 KNIL-miU- tai'ren met hun gezinnen. In een soort voorrede, die de pro jectie van de film „Senza Piëta" (Zon der Medelijden) voorafgaat, wordt de toeschouwer meegedeeld, dat hia de oorlog het egoisme terugkeerde in* de mensen en dat wat straks zal worden vertoond, niet noodzakelijk in een be paald land gelocaliseerd dient te wor den, maar overal ter wereld had kun nen gebeuren. Wie na deze inleiding zou denken een algemeen menselijke film te zien te krijgen, waarin het egoïsme en de harteloosheid aan de kaak worden ge steld, komt bedrogen uit „Senza Piëta is een sensationele Ita liaanse film, spelend in het bekende na oorlogse gangster-milieu van zwarte- handelaren, smokkelaars en ontspoorde Amerikaanse soldaten en wel zeer dui delijk gebonden aan het chaotische Italië van na de bevrijding. Het egois me moge dan al overal na de oorlog triomferen, de wonderlijke situaties en verhoudingen, die de film ons voorzet, zijn, voor zover ze niet ontsproten zijn aan de fantasie van de makers, toch ze ker niet zó algemeen, dat men de film universele betekenis kan toedichten. Ook het verband tussen de film en haar titel blijkt vrij duister na het zien van de opwindende avonturen die Angela Gorghi in en om Livorno beleeft. Want haar droeve lot wordt niet zoieer bepaald door de harteloosheid van het mensdom in het algemeen, dan wel door de genadeloosheid van het mi lieu. waarin zij verzeild raakt en dat deze desperate gangsters vaak „zo.1 dei medelijden" zijn is nu niet zó onthul lend, dat er een film over gemaakt dient te worden. De pretentieuze titel en inleiding doen de film dus geen goed. Maar ook zonder deze storende elementen was „Senza Piëta" van Alberto Lattuado geen vol ledig geslaagd product geworden. Men kan haar rekenen tot de neo-realistische Italiaanse school, maar zij mist de scner pe, bijna documentaire observatie en de innerlijke bewogenheid van de beste voorbeelden van die richting. De scenarioschrijver heeft zich te wei nig beperking opgelegd bij het uitden ken van sensationele avonturen en ver wikkelingen en de regisseur blijkt het sterk emotionele spel der acteurs te weinig in de hand te hebben. Met het gevolg, dat de film hier en daar onecht en geforceerd aandoet en een rommelige eindindruk achterlaat. Dat is jammer, want het scenario be vat elementen, die tot een beter resul taat hadden kunnen leiden. Het verhaalt van een meisje, dat het ouderlijke huis is ontvlucht, in een misdadig milieu te recht komt en genegenheid opvat voor een Amerikaanse neger-soldaat, die, eveneens buiten zijn schuld, in moeilijk heden is geraakt. Beiden trachten clan destien te emigreren om in een andere omgeving een nieuw leven te beginnen. Maar bij deze poging wordt het meisje gedood en de soldaat ziet geen andere oplossing dan samen met de dode een afgrond in te rijden. Het gegeven heeft tot achtergrond een gedesorganiseerd land, waar braspar tijen, vuurgevechten en wapensmokkel tot alledaagse bezigheden schijnen te behoren en de stengun éven algemeen is als elders de wandelstok. Deze een zijdige voorstelling van zaken, waar toe ook behoort het doen voorkomen, alsof een meisje in moeilijkheden geen andere mogelijkheid heeft dan zich aan te sluiten bij de misdadige elementen in 'r. samenleving verhogen niet de be trouwbaarheid van deze, zich als sterk realistisch adverterende film. Dit neemt met weg, dat „Zonder Me delijden" enige goede fragmenten film kunst te zien geeft, die bewijzen dat Lattuado in staat is in de beste tradi ties van de Italiaanse film te werken. Maar dan dient hij zich eerst een een voudiger scenario te kiezen, waarin niet de beïnvloeding van Hollywood merk baar is en dat eens gen andere plaats van handeling heeft dan dit bijna tot cliché geworden Italië-van-na-de-oorlog. waar alles mogelijk schijnt te zijn. En dat bovendien al suggestiever en aanne melijker werd uitgebeeld in films als „Païsa" en „Tragische jacht". C. B. V y 5 •-<> «Sas*. De troep van Jacques Chesnais, die een week lang in het Amsterdamse theater De la Mar optreedt, spot me' alle wetten waaraan de materie in de kosmos onderworpen is. De door de zwaartekracht beperkte prestaties van de mens gelden niet voor deze hoaen komedianten, die sierlijk als een bal lerina, lenig als een panter en ernstig als een wijsgeer huiv rol spelen. Een tweevoudige artisticiteit ken merkt het marionettentheater. De pop pen zijn kundig gesneden, fraai uitge dost en hun optreden is in al zijn ongelooflijkheid toch menselijk. Weg vliegende ledematen en evenwichts kunsten aan de trapeze of op het ge spannen koord zijn even acceptabel als de verhalen van Hoffmann. En net meest verwonderlijke is, dat de uit drukking op de houten maskers wisselt al naar gelang de omstandigheden een mimische wijziging vorderen. Deze. door de Grieken reeds gekende, sug gestie wordt ons heden ten dage in het marionettentheater weer getoond. De waardering van het poppenspel mag men niet bagatelliseren. Evenmin als Racine het beneden zijn waardig heid achtte om een toneelstuk te schrij ven voor dilettanten, heeft Haydn het niet beneden zijn waardigheid gevonden om zich door het marionettentheater te laten inspireren. Ba "anavond wordt over beide zenders van 20.3021.20 uur een radio-prijsvraag uitgezonden in het nationaal program ma, waarvan de baten bestemd zijn voor het Prins Bernhard-fonds. Acht Anjer-Solexrijwielen vormen de prijzen voor elke letter van 's Prinsen naam een. 1 Ka*- v De stengun speelteen voorname rol in Zonder medelijden Hier is John Kitzmiller als de gedeserteerde neger-soldaat Voor het Bossche gerechtshof diende gisteren de zaak tegen de voormalige directeur van de Oranje Nassaumijn te Heerlen ir. F. B., die op 2 Maart j.l. door de bijz. politierechter te Maastricht we gens deviezensmokkel werd veroordeeld tot een geldboete van 15.000. subs, twee maanden hechtenis en verbeurdverkla ring van een bedrag van 2025. B. had in het tijdvak van 1 December 1948 tot 7 Februari 1950 voor een bedrag van 18.000 naar België uitgevoerd, een be drag van 216.000 Belgische francs in Ne derland ingevoerd, eenzelfde bedrag aan francs in Duitsland gebracht en een hoe veelheid Marken ten bedrage van 18.460 uit Duitsland in Nederland geïmporteerd. Een bedrag van 2025, dat in zijn auto was aangetroffen, werd in beslag geno men. De officier van Justitie was het niet eens met het vonnis van de politierechter en tekende appèl aan. De advocaat-generaal bij het gerechts hof was van mening, dat de Staat dooi de practijken van B. indirect benadeeld was. Hij eiste een principiële gevange nisstraf van 3 maanden, een boete van 15.000 subs, 2 maanden hechtenis en verbeurd verklaring van de 2025. Uitspraak 11 Juli. (Van onze correspondent). Op de onbewaakte overweg onder Vlijmen in de Langstraat, nabij wacht post 34 te Nieuwkuik, is de wed. L.D. uit Vlijmen door een passerende trein gegrepen en op slag gedood. Bij Kon. besluit van 28 Juni is tot op volger van mr. Th. Wyers als minister van justitie benoemd mr. A. A. M. Struycken, advocaat en procureur te Breda en wethouder van deze ge meente. De benoeming gaat in op 10 Juli a.s. Twee weken geleden meldden wij op gezag van onze correspondent in de mijn streek, dat mr. Struycken, naar in Heer len verluidde, zeer binnenkort zou war den benoemd tot voorzitter van de Mijn- industrièraad. Daar zal men dus nu naar een ander moeten uitzien om de plaats van Staats secretaris Cals te bezetten. Mr. A. A. M. Struycken werd op 27 December 1906 te Breda geboren. Hij studeerde rechten te Nijmegen en deed op 29 Januari 1932 zijn doctoraal examen. Hij vestigde zich als advocaat en procu reur te Breda en werd in 1935 lid van de gemeenteraad voor de Kath. Staatspartij. In 1937 werd hij fractie-voorzitter voor deze partij in de raad. In 1938 werd de nieuwe minister te Breda benoemd tot wethouder der bedrijven en in hetzelfde jaar werd hy lid van Prov. Staten van Noord-Brabant. In 1941 bedankte hij als zodanig als protest tegen door de bezet ter genomen maatregelen. In 1941 kreeg de heer Struycken de leiding van de sociale dienst van N.V. Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda, met opdracht voor deze onderneming een sociale ontwikkeling voor te bereiden, gebaseerd op de na-oorlogse structuur. Van Mei 1942 tot December van dat jaar zat hij als gijzelaar te St. Michielsgestel. Na de bevrijding van Breda werd hij in November 1944 wethouder van financiën en bedrijven en was daarbij speciaal be last met de zorg voor vluchtelingen en évacué's. Mr. Struycken bekleedt voorts de vol gende maatschappelijke functies: voorzit ter Wit-Gele Kruis Breda, voorzitter dio- cesaan-maatschappelijk comité, voorzit ter adviescommissie gewestelijk arbeids- Dureau, bestuurslid van het landelijk centrum voor staatkundige vorming, voorzitter van de stichting „Vrienden van het Brabants Orkest", voorzitter van de St. Adelbertsvereniging in het diocees Breda, secretaris van de afdeling Breda van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, bestuurslid van de stichting „Hoger Nij verheidsonderwijs in het diocees Breda". De nieuwe minister is de zoon van de bekende Bredase arts dr. A. J. L. Struyc ken, die lid was van de Kon. Academie voor wetenschappen en ere-doctor van de Leidse Universiteit. (Van onze Utrechtse redacteur) „Neen, dank u, ik rook niet, ik ben electrisch", zegt ons de president directeur van de Ned. Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, wanneer wij bem eerst een vlammetje voorhouden, nadat bij ons een sigaar heeft gepresenteerd. Hij heeft er echter genoegen in zijn gast als een locomotief le zien dampen en als wij dan zo rustig in een gemakkelijke stoel tegenover hem zijn gezeten, beginnen wij te vragen. Uit ervaring weten wij, dat bij de heer Den Hollander, die altijd vol plannen zit, een eenvoudige vraag tot een In de regeling inzake het uitstel van eerste oefening is bepaald dat degenen, die in het jaar waarin zij de 18-jarige leeftijd bereiken, worden ingeschreven als student van een universiteit of hoge school, uitstel van eerste oefening kun nen verkrijgen. Hierdoor geraken de leer lingen van gymnasium in het nadeel bij H.B.S.-ers, aangezien de studie aan een gymnasium een jaar langer duurt dan die aan een H.B.S. Het Eerste-Kamerlid Algra heeft naar aanleiding hiervan de minister van oorlog gevraagd of deze de leeftijds grens voor hen, die eindexamen gymna sium met goed gevolg hebben afgelegd, met een jaar wil verlengen. TWEEDE T. H. In de Eerste Kamer heeft de minister van Onderwijs K. en W. meegedeeld, dat ten aanzien van een tweede tech- Pun?\oggmoet°tStona GneUaTt word't "°g W<?1 eenS intere8sa^ nieuwtjes nog op het betreffende rapport. orschïjn komen. (Van onze Utrechtse redacteur). Het grote nut van de reis, die Prins Bernhard onlangs in opdracht van de regering naar de West maakte om te onderzoeken welke economische mo gelijkheden voor ons in landen als de Antillen, Suriname, Venezuela, Brazi lië. Mexico, de Ver. Staten en Canada liggen, treedt duidelijk aan de dag in de tentoonstelling, die gistermiddag In een deel van het Jaarbeursgebouw in een grote tent op het Vreeburg te Utrecht door de commissaris der Ko ningin de heer M. Reinalda is geopend. De plechtigheid, die door vele autori teiten werd bijgewoond, werd opgeluis terd door muziek van de Amsterdamse politie. Dank zij de medewerking van ver schillende zijden, vooral van grote be drijven, die in de door de Prins bezoch te landen hun nederzettingen hebben, is men er in geslaagd prachtig fotoma teriaal bijeen te brengen. Voorts is er een interessantie collectie van de fauna van Curacao van het zoölogisch labo ratorium te Utrecht en andere musea te bewonderen. Wij kregen voorts een goede indruk van de woonmogelykheden in Canada er, er is interessant statistisch mate riaal over de handelsbetrekkingen van ons land met Brazilië. Ned. Antillen enz. Een attractie is een groot blok bauxiet, waarvan een ieder tegen luttele prijs iets van mag hebben. Voor gedemobiliseerden heeft deze tentoonstelling veel waarde, vooral ais zij het voornemen hebben elders een be staan te gaan zoeken. Zij vinden op de ze expositie een overzicht van de mo gelijkheden, die de onderscheidene lan den hun bieden. In de stand van de imigratieafdeling is verdere voorlichting te verkrijgen. Ook de afdeling van de Nationale De- mobilisatieraad. over welks werkwijze men uitvoerig wordt ingelicht, is een be zoek waard. Hier wordt nog eens na drukkelijk gewezen op de verplichting, die allen tegenover onze. gedemobiliseer- den hebben. De baten van de tentoonstelling ko men ten goede aan de nagelaten betrek kingen van gevallen militairen. voorschiji Soms schrikt ir. Den Hollander even, als hij ons een stout denkbeeld heeft ge noemd. „U zult het wel niet geloven, maar ik word altijd een beetje huive rig, als ik mijn naam in de krant zie staan en lees. wat ik over toekomstplan nen heb verteld", zo geeft hij te ken nen. „Vooral als ik dan op een station sta en de trein is eens een paar minuten te iaat. Daar ga je nu met je mooie ideeën en je kunt niet eens zorgen, dat de treinen op tijd zijn". Die treinvertragingen vormen bij de generalissimus van ons spoorwegbe drijf een heel teer punt en elke morgen laat hij zich over het functionneren van de dienstregeling een rapport uitbren gen. Wij meenden, dat een veelvuldige ver traging ook een schaduw wierp op de zomer-dienstregeling die overigens aan merkelijke verbeteringen bracht door een frequenter dienst op verschillende be langrijke lijnen en vooral van forensen, reizende van Rotterdam naar Amster dam en omgekeerd, hadden wij nogal eens klachten gehoord. ,,Ik ben van deze zaak volkomen op de hoogte en er steeds op uit om de forensen, die onze goede klanten zijn, behoorlijk te bedienen", merkte de heer Den Hollander op, toen wij deze bezwa ren kenbaar maakten. „Toch vallen de vertragingen over het geheel genomen heus wel mee. Kijkt u eens naar dit staatje over de dienst van Dinsdag 27 Juni". En wij noteerden: Van de electrische treinen waren er 779 op tijd, 137 arri veerden met 1 tot 4 minuten vertra ging; 25 met 5 tot 10 minuten en 3 wa ren meer dan 10 minuten over tijd. De gemiddelde vertraging van deze trei_ nen bedroeg 0,5 minuut. Van alle trei nen tezamen was 79 pet. precies op tijd binnen, 18 pet. had 1 tot 4 minuten vertraging en 3 pet. meer dan 5. De gemiddelde vertraging over de gehele dienst bedroeg 0.7 minuut. De heer Den Hollander legde ons uit. dat de voornaamste oorzaak te weinig materieel is en dit zich vooral op het traject Amsterdam—Rotterdam wreelct. waarbij men niet moet vergeten, dat de halfuurdienst nu niet meer bij Dordrecht begint, maai- van Roosendaal en Eind hoven uit. Een lelijke handicap blijft daarbij het enkel spoor over de brug bij Dordrecht en van de Moerdijk-brug. In het najaar hoopt men bij Dor drecht weer over dubbel spoor te kun nen rijden. De Moerdijk-brug, die heel veel materiaal en tijd vraagt, zal eerst ,n de zomer van 1955 weer van dubbel spoor voorzien zijn. Het programma moet op tijd uitgevoerd worden „Nu zegt men wel", zo vervolgde ir. Den Hollander, „dat ik dan maar niet mijn dienstregeling had moeten uitbrei den. als ik nog niet voldoende mate rieel had, maar ik moet deze toch aan passen bij de voortgaande electrificatie. Lr 1947 heb ik een bouwprogramma op gesteld, dat echter in étappes uitge voerd moet worden en nu blijken net telkens mijn nieuwe wagens wat later geleverd te worden dan de nieuwe dienstregeling ingaat. Ik had 1 Mei 1950 op 14 nieuwe treinstellen gerekend, die echter 4 maanden later dan afgesproken was gereed zijn. Maar voor die tijd hoop ik echter een noodvoorziening te treffen, waar voor een plan in studie is en da hierop neerkomt, dat wij van Eind hoven enkele voortreinen ten behoeve van forensen laten rijden". „Hoe is verder het programma van levering van de nieuwe wagenstellen? „Er komt een serie 6 vierwagenstellen in October, die we juist nodig hebben voor de electrificatie van de lijn Leiden Woerden, welke 1 October ingaat. Dan hebben wij in Mei 1951 de geëlec- trificeerde dienst op Twenthe en ver wachten wij 16 vierwagenstellen, waar van de levering successievelijk in de maanden Juli, Augustus, September en October van dat jaar geschieden zal. In December maken we vast een proef- ritje met de electrische naar Apeldoorn. Dan in het voorjaar 1952 verwachten wij 9 twee-wagenstellen en tussen Januari en Juli nog eens 50 van deze treinstellen. U weet 1 Mei 1952 wordt de dienst naar Groningen en Leeuwarden electrisch. Maar we krijgen nog meer. In Aug. van dat jaar komt er prachtig getrok ken materieel voor de lange afstanden, 2e- en 3e klas rijtuigen en bovendien dat wordt iets heel moois, 10 rijtuigen, waarvan de ene helft voor bagage dient en de andere helft als restauratie wordt ingericht. De eerste verschijnen reeds in September. ..Ja, ik héb nu eenmaal een ambt- Iets liet de heer Den Hollander er echter over los en wij hebben er uit be grepen, dat er in alle opzichten naar ge streefd zal worden om op alle plaatsen, waar spoorwegverkeer economisch ver antwoord is, een frequente dienstregeling met comfortabel materieel in te voeren. „Mijn streven is erop gericht", aldus zei ir. Den Hollander letterlijk, „Neder land een homogeen en harmonisch ver- keersapparaat te geven, d.w.z. harmonie tussen treinvervoer en regionale autobus diensten." „Daarbij houdt u zeker rekening met de industriële ontwikkeling van ons land." „Natuurlijk en als voorzitter van de Civi (Centraal Instituut voor Industria lisatie) ben ik daar bijzonder op bedacht. Kijk u maar eens naar deze kaart, maar u mag haar niet overtekenen." „Maar we mogen onze lezers toch zeker wel vertellen, dat Drenthe, zoals we zien, niet vergeten wordt." De heer Den Hol lander knikte toestemmend en toen wij nog enkele andere streken noemden, die uit industrieel oogpunt veel perspectief bieden, zei hij ook daar vooral voor het goederenvervoer met de trein te willen komen, maar dat de dubbeltjes een be langrijke rol spelen. „Wij houden ons echter op de hoogte van de mogelijkheden en zullen doen wat wij kunnen." „Krijgen we nog eens een electrische dienst met België?' „Als we voldoende materieel hadden gingen wij regelmatig electrisch op Ant werpen rijden. Wel zullen wij zorgen voor een frequenter dienst tussen Roo sendaal en Antwerpen, enerzijds in aan sluiting op de uurdienst naar Rotterdam en anderzijds op de electrische veroin- ding met Brussel en Charleroi, waaraan gewerkt wordt. Hetzelfde zullen wij doen van Maas tricht uit op Luik, dat electrisch met Brussel verbonden wordt. Wanneer de electrificatie in België gereed is, kan ik u echter niet zeggen." „Is er nog opvoering van de rij-snel- heid te verwachten? De Franse electri sche locomotieven, die straks naar ons land komen, kunnen immers 135 K.M per uur halen?" „Voorlopig ben ik al tevreden, wan- Tot deze conclusies komt in haar rapport dc commissie, die onder voor zitterschap van prof. dr. ir. F. K. Th. van Iterson ccn onderzoek instelde met betrekking tot de centralisatie van de gasvoorzicning. Er zal naar een aanzienlijke concen tratie gestreefd moeten worden in het belang van de gasvoorziening zelf, de voortschrijdende industriële ontwikke ling van ons land en in verband met een zo efficiënt mogelijk gebruik van vaste, vloeibare en gasvormige brand stoffen. Voor de reorganisatie der pro ductie beveelt de commissie aan: uit breiding van het bestaande kolenvereds- lingsbedrijf in Limburg en herstel van dat in Zeeuwsch-Vlaanderen; stichting van 'n dergelijk bedrijf aan het Noord zeekanaal en productie-concentratie in het gebied van de Maasmond; concen tratie der productie in enkele gasfabrie ken in het Noorden en Oosten des lands, zolang hier niet op andere wijze (b.v. met aardgas) in de behoefte aan gas kan worden voorzien; oprichting van een of meer gas'.ransportmaatschappijen voor de aanleg en 't beheer van de hogedruk-gas- transportnetten naar de centra van ver bruik. Ook de distributie van het gas zal ge concentreerd moeten worden. De com missie meent dat in verband met het minihium-aantal aansluitingen per be drijf in totaal met twintig tot dertig gasdistributiebedrijven zal kunnên wor den volstaan. fi«n amoi- neer de snelheidsmeter 120 K.M. aanvat Ueus plan tot 1955 en daarna blyvenl^ vind het veel belangrijker eln fre- SOCIALE ECONOMISCHE RAAD KOOS DAGELIJKS BESTUUR Eerste openbare vergadering op 21 Juli De Sociaal-Economische Raad is Dins dag voor de tweede maal in een niet- openbare vergadering bijeen geweest. De raad heeft uit zijn midden het dagelijks bestuur gekozen, waarvan deel uitmaken prof. F. de Vries, voorzitter, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, prof. mr. B. C. Slo- temaker, prof. dr. J. A. Veraert en ir. H. Vos, allen aangewezen door de overheid; .en voorts de heren mr. H. Th. Asser (hoofdgroep verzekering), A. C. de Bruyn (Ned. Kath. Arbeidersbeweging), C. van den Heuvel (Ned. Chr. Boeren- en Tuin- dersbond), Th. S. J. Hooy (Ned. Kath. Middenstandsbond), H. Oosterhuis (NVV>, M. Ruppert (CNV), T. J. Twijnstra (Ver bond Ned. Werkgevers) en A. Vermeulen (NVV). De heren Twijnstra en Oosterhuis zullen de functie van ondervoorzitter vervullen in de S.E.R. De benoeming van een algemeen se cretaris werd aangehouden tot de volgen de vergadering. Tot. secretaris werd be noemd dr. C. H. Schouten. Het secreta riaat van de S.E.R.. zal tot nader aankon diging gevestigd zijn op het adres Emma- park 1, Den Haag. Op 21 Juli zal de S.E.R. voor het eerst in openbare vergadering bijeenkomen in het gebouw van de Eerste Kamer. Minjs- ter-president dr. W. Drees en een aantal hoge autoriteiten zullen worden uitgeno digd deze eerste openbare vergadering bij te wonen. we steeds aan vernieuwing werken om de treinen toch maar steeds up tot date te houden." „Tot 1955? U bent. met de electrificatie toch al in 1952 gereed?" „Ja, wat na 1952 komt is nog een ver rassing. Dat heb ik ook tegen de minis ter gezegd." quent-e dienst met goede aansluitingen te hebben." Wij namen afscheid met ir. Den Hol lander veel succes by de uitvoering van zijn plannen te wensen en in het ver trouwen, dat onder zijn leiding de N.S. aan het reizend publiek steeds de best mogelijke service zullen blijven bieden. Tien dagen eerder dan vorig jaar, is hedenmorgen het 6000-ste zeeschip in de haven van Rotterdam aangekomen. Het was het Noorse motortankschip „Stor- fonn" (10104 br. reg. ton) komende van Bahrein met een lading olie. Het. heeft ligplaats gekozen in de 2de Petroleum haven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3