Truman stuurt nu landtroepen Geen internationale verwikkelingen r De weerstand in Zuid-Korea volkomen gebroken Noord-Koreanen staan nu direct tegenover Amerikanen SIGAREN KOMEN VRIJ VAN OMZETBELASTING Goede woning behoudt goed gezinsleven Hongarije ook al geen paradijs voor Vorming PBO Landbouwbeleid in overleg en samenwerking de landbouw 3i Korea geen tweede München, maar Paul de Groot snapt 't niet r BRITSE oorlogs schepen in actie PAUSELIJK BANDECREET Zaterdag 1 Juli 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Of STREKEN Ook blokkade van satelliet-landen Verhoogd tarief op sigaretten boven 3 ct. Bouwkosten, huren en stabiliteit in de woningbouw Belgische regering krijgt vertrouwen Repatriëring militairen gaat door Stalin getroffen door hartaanval? Door luchtzuiging uit vliegtuig gestort Belangstelling voor het plan Stikker 712.000 vrouwen werden ontvoerd Leven in angst voor politievoetstappen Peilingen nationaal Landbouwhuis WEERBERICHT De opzet van generaal MacArtliur om bij de rivier de Han de opdringende legers van de Noord-Koreaanse communisten tegen te laten houden, is niet geslaagd. De Zuidelijken konden deze natuurlijke verdedigingslinie niet houden en gisteren hebben ongeveer vijftig tanks de overkant bereikt, waarna zij doorstootten in de richting van Soewon, de zetel van de vooruitgeschoven post van het Amerikaanse hoofdkwartier in Korea. Omdat het duidelijk was, dat de Zuidelijken het ondanks de krachtige hulp van de Amerikaanse lucht macht niet zouden kunnen bolwerken, heeft president Truman aan generaal MacArthur machtiging gegeven tot het gebruik van Amerikaanse landstrijdkrachten in Korea. Ook gaf de president toestemming tot aanvallen op militaire doelen in Noord-Korea en bevel tot het uitvoeren van een blokkade van de gehele Koreaanse kust. De president nam deze Beslissing in overeenstemming met het verzoek van de Veiligheidsraad om steun te verlenen aan de republiek Korea bij het terugdringen van de oprukkende Noordelijken. Geen vliegveld nabij de Han Funest gebrek aan j anti-tankgeschut Soewon ontruimd De ernst van de val van Soewon is vooral gelegen in het verlies van het dichtbijzijnde vliegveld, waarop tot gisteren toe vlieg tuigen met wapenhulp vanuit Japan landden en waarop volgens de aanvankelijke plannen ook de eerste contingenten landtroepen zouden aankomen. Het werd tij dens de oorlog door de Japan ners gebouwd. Er is in de om geving geen enkel ander vliegveld. De voorziening van de Zuid- koreaanse legers door de lucht is in dit gebied dus zo goed als ver lamd. Ook het vliegveld Kimpo is uitgeschakeld, want het is slechts tijdelijk door de commu nisten ontruimd geweest, maar op het ogenblik hebben zij het weer in handen, hoewel het zeer ern stig beschadigd is door de Ameri kaanse bombardementen. „Geen derde ivereldoorlog", zegt Truman Brits verzoek aan Moskou Uit Taejon, de zetel der Zuid- Koreaanse regering, werd in de loop van de morgen gemeld, dat de weerstand van het Zuid- Koreaanse leger volkomen ge broken is. Nieuwe Amerikaanse defensielinie Alleen van eigen aanhansers FRATER CAROLUS t PAX ROMANA-CONGRES Prins Bernhard beschermheer VOOR HET VADERLAND GEVALLEN FABRIEKSBRAND TE ALPHEN AAN DEN RIJN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De verwachting, geldig van heden- tot mor genavond luidt: Droog weer met over het algemeen weinig be wolking. Matige tot zwakke wind tussen West en Zuid. Koude nacht, morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Zondag 2 Jjili: Zon op 4.24 uur, onder 21.03 uur; maan op 23.14 uur, onder 7.08 uur. Maandag 3 Juli: Zon op 4.25 uur. onder 21.02 uur; maan op 23.28 uur, onder 8.34 uur. Successen der Noord-Koreanen Het is nog niet bekend, welke Ameri kaanse legeronderdelen naar Korea zijn gezonden. Verwacht werd, dat Zaterdag morgen de eerste troepen in Korea aan Jand zouden worden gebracht. Generaal MacArthur heeft ongeveer 123.000 man tot zfln beschikking, doch hiervan zou slechts een klein deel worden gezonden, •lat voornamelijk zal bestaan uit spe cialisten op het gebied van tankbestrjj- dmg. Vooral het gebrek aan goede mid delen om communistische tanks aan te vallen, schijnt de verdediging van de Zuidelijken zwak te maken. De Zuid- Koreanen hebben een bijna psycholo gische angst voor tanks en op de kreet: ,,De tanks komen", ontstaat meestal een wilde vlucht, hetgeen nauwelijks verwonderen kan als men bedenkt, dat de verdedigers er zo goed als weerloos tegenover staan. De enige bestrijding van de tanks werd tot gisteren toe gevórmd door Ameri kaanse aanvallen vanuit de lucht, maar deze tactiek is uiteraard niet afdoende. Vooral niet, omdat na de ervaringen van de laatste dagen de Noordelijken overdag, als vliegtuigen kunnen ingrij pen, inactief zijn, doch 's nachts opruk ken, waarbij zij veel minder kans lopen op aanvallen uit de lucht. Ook het gebrek aan goede officieren in de legers der Zuidelijken zou volgens ooggetuigen een grote handicap zijn bij een effectieve verdediging. Vastgeste'd werd, dat waar goede officieren waren, uitstekende prestaties geleverd werden, terwijl legers, die onder leiding van slap pe figuren stonden, zich na enkele scho ten te hebben gelost reeds overgaven of vluchtten. Door het zenden van Ameri kaanse landtroepen hoopt men de legers der Zuidelijken een betere leiding te kun nen geven. Ook de samenwerking tussen de Amerikaanse luchtmacht en de Zuid- Koreaanse infanterie moet sterk verbe terd worden. Hoezeer de nieuwe beslissing van president Truman wel nodig was, be wijst de val van Soewon, de zetel van de vooruitgeschoven post van het Amerikaanse hoofdkwartier in Korea. Gisteravond kwam in Tokio het bericht binnen, dat Soewon in handen van de communisten was gevallen. Nog vóór dit bericht bevestigd was, |aste MacArthur alle vluchten van Japan naar de stad af. Later kwam bericht binnen, dat Soewon inderdaad was ont ruimd en dat het opperbevel inderhaast zich ongeveer 150 km. naar het Zuiden had verplaatst, n.l.in het provincie plaatsje Taedjon. De val van Soewon schijnt op het moreel van de Zuïdkoreaanse legers een slechte invloed te hebben gehad en daar om wordt de grootste haast gemaakt met het zenden yaa Amerikaanse landtroe pen. Intussen zijn boven het gehele ge bied vlugschriften uitgeworpen, waarin snelle en krachtige Amerikaanse hulp wordt toegezegd en waarin de legers en de bevolking worden aangespoord, in af wachting van deze hulp stand te houden. Marinefunctionarissen te Washington verklaarden Vrijdag, dat schepen van de sovjet-unie, communistisch China en an dere landen, die het besluit van de V. N. om Zuid-Korea te steunen, niet goedseu- ren, betrokken zullen worden bij de blok kade van Korea, waartoe president Tru man Vrijdag opdracht gaf. Men voegde er aan toe. dat de Britse vlootstrljdkrachten en die van andere medewerkende leden van de V. N., de Amerikaanse marine zouden assisteren bij de ten uitvoerlegging der blokkade. Een functionaris sprak de mening uit, dat de marinestrijdkrachten van de lan den, die de blokkade zouden uitvoeren, niet zouden aarzelen om duikboten in de Koreaanse wateren te vernietigen, die zich niet zouden identificeren. De beslissing van Truman, dat Ameri kaanse landstrijdkrachten naar Korea worden gezonden, heeft aanstonds alge mene bijval in het Congres gevonden. Se nator Russell zeide te hopen, dat ook de overige leden van de V.N troepen zou den zenden, „zodat er zoveel mogelijk vlaggen vertegenwoordigd zfln in de troe pen, die zich tégen de communisten te weer stellen". Senator Lehman verklaar de: „Wat wij in Korea doen, zal het ge vaar van een wereldoorlog doen afnemen. Het zal de wereld duidelijk maken, dat wij de strijd om de democratie zullen voortzetten". Truman Is dezelfde mening toegedaan en heeft gisteren tot driemaal toe verklaard, te menen, dat de doo.r de invasie van Ko rea geschapen internationale toestand geen derde wereldoorlog zal ontketenen. Hoezeer de congresleden gezien de ernst van de toestand achter Truman staan, bewijst wel het feit dat de senaat giste ren het wetsontwerp betreffende de wa- penlevéring ten bedrage van 1.222.500000 dollar met 66 tegen 0 stemmen heeft aan vaard. Zestien millioen hiervan is be stemd voor wapens aan Zuid-Korea en de Philippijnen. Het wetsontwerp gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden en verwacht wordt, dat ook het Huis het zeer snel zal afwerken. Ondanks dat Moskou het Amerikaanse verzoek om mede te werken aan een regeling van de Koreaanse kwestie heeft afgewezen, heeft de Engele regering gisteren een soortgelijk verzoek inge diend. De Britse ambassadeur te Mos kou heeft aan dë sovjetregering „uit drukking gegeven van de sterk gevoelde hoop, dat zij ZOu medewerken tot het tot stand brenger, van een vreedzame regeling van hel Koreaanse conflict." Het Internationale verbond van vrije vakverenigingen heeft gisteren namens zijn 50 millioen led u uit 52 landen met klem geprotesteerd tegen de „niet uit gelokte aanval van de communis ;- sche strijdkrachten op Zuid-Korea." Te gelijkertijd spreekt hét 1V.V.V zijn vol doening uit over de vastberaden houding, die de Veiligheidsra d aanneemt teneinde de vrede in Korea to nerstellen. Uit New York wordt een tekenend staaltje gemeld van de eensgezindheid waarmede het grootste gedeelte van het Amerikaanse volk w de kwestie-Korea achter zijn president staat Het vliegtuig- moederschip „Philippine Sea" had op dracht gekregen, onmiddellijk naar de Stille Oceaan op te stomen Het lag ech ter in reparatie op een werf. waar de ar beiders in staking W3ren In verband mei de ernst van de toestand hebben zij de staking opgeschort t,ot het schip gereed was om weg te varen Daarna legden zij het werk weer neer Sinds enige tijd is men bezig met de aanleg van de meerdijk van de Oostpolder. Met baggermolens wordt een gedeelte van de slappe lagen, waaruit het bovenste deel van de IJssel meer bodem bestaal, ter plaatse van de toekomstige dijk weggebaggerd en door zand, vervangen. Bij de Tweede Kanter is thans ingediend het aangekondigde wetsontwerp tot wijziging van de omzetbelasting met betrekking tot sigaren en sigaretten. Hierin Wordt voorgesteld de sigaren tijdelijk vrij te stellen van omzetbelas ting en deze op de duurdere sigaretten te verhogen. Als grens is daarbij aan genomen de sigaretten welke een kleinhandelsprijs hebben van meer dan 3 cent per stuk. Volgens de correspondent te Tokio van de „American Broadcasting Company" zijn de eerste Amerikaanse gewonden in de strijd op Korea in Japan aangekomen. De eerste Amerikaanse troepen hadden stellingen betrokken ten Noorden van Taejon, aldus de correspondent. De verplaatsing van Amerikaanse ge neraal MacArthur's vooruitgeschoven hoofdkwartier in Korea naar Taejon ge schiedde na een moordende wedloop om een Noord-Koreaanse tangbeweging te ontlopen, die Vrijdagavond na een door braak werd gevormd. Vlugschriften in het Koreaans, die de zuidelijke troepen en burgers verzekeren, dat de Amerikaanse steun met het uur wordt geïntensiveerd en hen aansporen zich te blijven verzetten tegen de opruk kende Noord-Koreanen, zijn boven Zuid- o-orea uitgeworpen. Na de ineenstorting van de Zuid JVoreaanse troepen, die niet in staat waren zich te herstellen van de schok van de bliksemoorlog der noordelijken, c'e Noord-Koreaanse strijd- r~®'en en de naar Korea overge- Amerikaansee troepen tegen- j nder te staan- Onder de laatst- fcéiSfT n ziJn vele veteranen uit de '1 tegen Japan. Waarnemers, die Vrijdag de terug tocht van het Zuid-Koreaanse leger van Qe Zuidelijke oever van de Han af heb ben gadegeslagen, deelden mede dat, toen de Noord-Koreaanse, 35 ton wegen de tanks erin waren geslaagd over de Han te komen, de tegenstand der Zui delijken, wier kracht en moreel reeds was gebroken door een uren lange ha- vige beschieting door de Noord-Koreaan se artillerie, volkomen ophield. Intussen zijn 'Amerikaanse vaischerm- Zmlev» ^-.Es- troepen boven Zuid-Korea neergelaten, die onmiddellijk in actie zijn gegaan Deze troepen zouden met de Noord-Ko reaanse strijdkrachten in gevecht zijn. o.a. in de streek van Poesan, in 't Zuid- Oosten van Korea waar in de afgelopen nacht Noord-Koreaanse troepen onge veer 45 kilometer ten Noord-Oosten van deze stad zijn geland. Poesan is de groot ste haven van Zuid-Korea en het eind punt van de snoorweg. die van Seoel uit naar het Zuiden van Korea loopt Per vliegtuig uit Japan aangevoerde keurtroepen hebben heden (Zaterdag) in allerijl een nieuwe verdedigingslinie be trokken, die teil Noorden van de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofdstad Taejon loopt Steeds meer Amerikaanse troepen, ge schut en ammunitie werden uit Japan naar geheime bases in Zuid-Korea over gevlogen en direct na aankomst per trein naar het Noorden gezonden om de, waar- schijnijk geen noemenswaardige tegen stand meer ondervindende en zuidwaarts oprukkende Noord-Koreaanse strijdkrach ten een halt toe te roepen. De wegen tussen Soewon en Taejon waren heden overvol met terugtrekkende Zuid-Koreaanse troepen en oprukkende zuidelijke versterkingen. Vernomen wordt voorts, dat de Britse oorlogsschepen, die meehelpen om de resolutie van de Veiligheidsraad tav Korea 'en uitvoer te leggen, reeds tot actie ziin overgegaan Het is niet bekend waar dit geschiedde. In de memorie van toelichting worden de moeilijkheden van de sigaremndustrie uitvoerig weergegeven De daling van het verbruik van sigaren heeft tot ge volg gehad, dat de sigaremndustrie haar productie heeft moeten beperken. De noodzakelijkheid van verdere productie beperking heeft zich in de laatste maan den in scherpe vorm geopenbaard, met het gevolg, dat enige duizenden arbei ders met blijvende werkloosheid worden bedreigd Een verbetering van de toe stand is slechts mogelijk, indien de sigaar goedkoper wordt Het is de overtuiging van de minister var Financiën, dat dit met kan worden jereikt door maatrege len alleen van de zijde van de industrie, terwijl het evenmin op de weg van de .rorha.f» ffpf znH»njge m jrriiuendi» maat- regefert te nemen, dal alleen daardoor de gewenste prijsverlaging wordt be reikt De minister is veeleer van oordeel, dat slechts door de convergerende wer king van maatregelen tot kostenvermin dering van de zijde van de industrie enerziids waartoe naar hem bekend is. reeds voorbereidingen zijn getroffen en van overheidsmaatregelen, met name op fiscaal gebied, anderzijds een bevredi gende toestand kan worden verkregen. Een aantal Amerikaanse B-29 bommenwerpers, die de Zuid-Koreaanse luchtmacht zullen steunen, op weg naar Korea. Gisteren is in Arnhem het congres van de Nationale Woningraad begonnen, waar voor grote belangstelling bestond. In zijn openingswoord heeft de voor zitter, de heer A. in 't Veld, wethouder van Amsterdam, de belangrijke taak uit eengezet, welke de Nationale Woningraad heeft uit te oefenen. Een der belangrijkste factoren van een goed gezinsleven is een goede woning. Daarvoor zal men dan ook hebben te vechten. Nadat de heer C. Smeenk, voorzitter van de Kring Gelderland, en burgemees ter Matser van Arnhem de congressisten welkom hadden geheten, werden na af handeling van enige agendapunten inlei dingen gehouden. Dr ir Z. IJ. v. d. Meer, directeur-generaal van de Wederopbouw en Volkshuisves ting, sprak over „De omvang van de toekomstige woningbouw en de invloed daarvan op de leniging van de woning nood". Bij de uitvoering van het woning- bouwprogram heeft men niet alleen te letten op een zo snel mogelijke opheffing van de woningnood, maar valt ook reke ning te houden met een blijvende stabili teit in de bouwnijverheid. De mogelijk heden voor de verwezenlijking van een groot woningbouwprogramma zijn sterk afhankelijk van de ontwikkeling van on ze nationale economie. Wanneer het niet gelukt het onrendabele deel van de stich- tingskosten van een woning aanzienlijk te verlagen, zal het handhaven van de woningbouw op het tegenwoordige peil grote bezwaren ontmoeten. Daarom zul len wij er naar moeten streven binnen enkele jaren de huren en de stichtings- kosten zodanig naar elkaar te doen groei en. dat de woningbouw voor de valide arbeider op rendabele basis komt Ener zijds zullen de huren der nieuwe wonin gen in redelijk verband moeten staan tot de andere kosten van levensonderhoud en tot de lonen, anderzijds zullen de bouwkosten per woning op een lager peil moeten worden gebracht. Een van de hoofdrichtlijnen van actuele wpningbouwpolitiek zal moeten zijn het vóór alles zo spoedig mogelijk verminde ren van het aantal aamenwoningen. De boepassing van duplex-woningen Is daar voor een welkom hulpmiddel. Ir W. van Tijen behandeld de sociale, woning-technische en stedebouwkundige voorziening van de toekomstige woning bouw. Waarna de heer W Scheerens het woord voerde over het aandeel van de woningbouwverenigingen en de gemeente in de toekomstige ontwikkeling van de woningbouw. Z, H. Paus Pius XII heeft gisteren een decreet tot excommunicatie uitgevaar digd tegen allen, die „samenspannen tegen wettige kerkelijke autoriteiten" Men beschouwt de uitvaardiging van dit decreet als gericht tegen de commu nistische legeringen van Oost-Europa. Het decreet treft, volgens waarnemers in Vaticaanstad, naast de bovengenoem de categorie van personen zijdelings ook degenen, die een kerkelijk ambt, bene ficie of kerkelijke waardigheid bekleden, zonder dat daartoe een canonieke be schikking is genomen, in overeenstem ming met het canoniek recht, alsook de genen, die toestaan, dat ze aldus worden aangesteld, of die onwettig die posten behouden. Voorts degenen, die direct of indirect aan deze vergrijpen deelnemen. De vertegenwoordigers van de werk geversorganisaties en vaD de werkne mersorganisaties in de sigaremndustrie hebben de regering dringend verzocht wettelijke maatregelen te treffen, dat de accijns op sigaren ingrijpend wordt ver overwegingen hebben er toe geleid uit te zien naar een andere maatregel van fis cale aard In het onderhavige ontwerp wordt dan ook voorgesteld de sigaren tij delijk véjj te stellen van omzetbelasting, de enige maatregel, die. voor zover de minister ziet. op korte termijn baat kan brengen Daarnaast is de minister te rade geworden de omzetbelasting op de duur dere sigaretten te verhogen. Hij heeft daarbij als grens aangenomen de sigaret ten. welke een kleinhandelsprijs hebben van meer dan 3 cent per stuk In het ont werp word: voörgesiléfö ~ïf< "ton bij levering door de fabrikant en bij in voer te onderwerpen aan een verhoogd tarief. Het gevolg van de voorgestelde maat regelen zal zijn, dat de belastingdruk op sigaren wordt verlaagd met onge veer 6 pet, van de kleinhandelsprijs, terwijl die op de duurdere sigaretten wordt verhoogd met ongeveer 2,3 pet. van de kleinhandelsprijs. Bij aanvaarding van dit ontwerp van wet zullen de uitgaven voor roken in het budget van een gezin met een inkomen van f40f 50 per week nauwelijks wij ziging ondergaan. De uitgaven aan siga retten maakten over het eerste kwartaal van 1949 slechts 0.4 pet. van de totale gezinsuitgaven uit. Voor sigaren beliepen de uitgaven eenzelfde bedrag De verho ging van prijs voor de sigaretten zal on geveer door een verlaging van prijs voor de sigaren worden opgevangen. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent Met 108 (C.V.P.I tegen 100 (liberalen, communisten en socialistenl stemmen en één onthouding (liberaalgaf gisteravond de Kamer na het tweedaagse debat over de regeringsverklaring, haar vertrouwen aan de homogene C.V.P. regering. De C.V P.-regering heeft een eerste belangrijke slag gewonnen. Volgende week zal zij voor de Senaat verschijnen en ook daar zal zij over de oppositie zegevieren, zo mag men met zekerheid verwachten. Het gisteren gepubliceerde bericht van hoofdstedelijke bladen, volgens -hetwelk koning Leopold op Zaterdag 8 Juli zou terugkeren, wordt vandaag tegengespro ken door andere bladen, die als vermoe delijke datum 13 Juli vermelden, wat wij weer met voorbehoud mededelen De verenigde Kamers zullen Donderdag bij eenkomen om een Begin te maken met het debat over de afschaffing van het regentschap dat zij op 11 Juli a s. waar schijnlijk zullen voortzetten en waarna zal gestemd worden. Er is geert enkel besluit genomen om verandering te brengen in het repa triëringsschema in verband met het be sluit van de regering om Zuid-Korea te steunenzo heeft generaal Buurman van Vreeden Vrijdag aan Aneta verklaard. Staatssecretaris Moorman zeide geen mededeling van de Nederlandse regering te hebben ontvangen over het zenden van vlooteenheden uit Indonesië naar Japan of Korea. Naar eerst thans bekend is geworden, zou Staiin op 2 Juni aan boord van een vliegtuig een hartaanval gehad hebben. Stalin was onderweg naar een con ferentie in de stad Chita, 160 km. ten Noorden van de Chinese grens. De hartaanval zou van zodanige aard geweest zijn, dat het wijzer scheen om Stalin naar Moskou te doen terugkeren en zijn dubbelganger de reis te doen be ëindigen. (Van onze correspondent.) In de St. Josephstichting te Apeldoorn i. overleden frater Carolus. in de wereld H. Schiebergen. Frater Carolus was vele jaren leraar aan de R. K. Kweekschool te Hilversum. De 32-jarige James Trotter, heeft Vrijdag de dood gevonden, doordat de deur var. het vliegtuig, waarmee hij met vacantie ging. openvloog, zo wordt uit Accomao (Virginia) gemeld. Trotter stond Dij de deux en werd 2500 mete^ boven ce kust van Virginia uit he*, vliegtuig gezogen. De 21 passagiers van het toestel za gen Trotter in zee storten. Dit is de vijfde maal dit jaar, dat een dergelijk ongeluk gebeurt. Een delegatie van de O S R. (Office Special Representative) het bureau van ae speciale vcrtcgcrv-w voer net Europese Herstel Programma ln Parijs, vertoeft op het ogenblik in ons land voor een nadere bestudering van het plan Stikker. Z. K. H. Prins Bernhard heeft het be schermheerschap aanvaard van het Pax Romanacongres, dat van 19 tot 27 Augus tus ln Amsterdam wordt gehouden. Men verwacht 1200 deelnemers uit ca. 25 landen. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië Is gerappor teerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 16 Mei 1950 t.g. van actie korporaal TH. H. Proost uit 's-Gravenhage. Kon. Ned. Ind. Leger: Geen ver liezen. Dezer dagen wordt ln Rome op grote schaal een aniti-communistische brochure verspreid, die tot titel heeft: „Bezoekt Hongarije, het paradijs der arbeiders" Onder de verschillende illustraties lezen wij o.a.: „Eens gaven de uitgestrekte weiden van Hongarije voedsel aan 900 000 paarden: vandaag nog slechts aan enkele wrakke De Stichting voor de Landbouw viert Zondag 2 Juli het vijfjarig bestaan De beer H. D. Louwes. de voorzitter van de Stichting, verklaarde in een persgesprek dat deze gemeenschappe lijke organisatie van boeren en land arbeiders de verwachtingen verre heeft overtoil /en. Er is een landbouwbeleid geschapen in overleg en samenwer king; het gezamenliik optreden Is van groot belang gebleken zowel voor de landbouw als voor het nationale wel zijn. In dit verband noemde dé heer Louwes als voorbeeld de grote zin voor verant woordelijkheid van de drie landarbei- dersorganisaties. betoond bij het bewaren van de arbeidsvrede in de afgelopen moeilijke jaren. Tot de belangrijke sueessen van de Stichting behoort de oprichting van het pensioenfonds voor de landbouw. Ook het tot stand komen van een vacantie- fonds en van het bouwbureau is door de eendraentige samenwerking in de Stich ting mogelijk geworden. Ten aanzien van tuinbouw en sierteelt zeide de heer Louwes, dat samenwer king, begrip en vertrouwen tussen de tuinbouw en de Stichting groeiende zijn Er is besef Ontstaan, dat de belangen van akkerbouw, veehouderij en tuinbouw in de Stichting samengaan. P.B.O. voor de landbouw Een verlangen dat nog niet vervuld is doch dat volgens de heer Louwes mei behuip van concrete voorstellen binnen kort verwerkelijkt zal worden, is de vor ming van een publiekrechtelijke bedrijfs organisatie voor de landbouw Het is de bedoeling geweest een P. B. O. dadelijk ln 1945 op te richten, omdat men meen- de déze bij regeringsbesluit tot' stand te kunnen brengen. Later werd Inge- jzien, dat de moeilijkheden hierbij groter waren dan aanvankelijk werd aangeno men. Thans wordt op bestek van de be staande raamwet gevaren om tot de ge wenste organisatie te geraken. Indien de P. B. eenmaal tot stand komt, zullen taak en omvang van de Stichting voor de Landbouw opnieuw bekeken moeten worden. De provinciale er) plaatselijke organisaties zullen voor een groter deel overgaan in de P. B. O dan de centrale stichting zelve. Nationaal Landbouwhuis Aan het slot van het onderhoud ver telde de heer Louwes, dat op het ogen blik „peilingen" worden verricht ln hoeverre organisaties op landbouwgebied behoefte aan nieuwe ruimte hebben Sinds iar.g zweeft aan velen de stich ting van een ..Nationaal Landbouwhuis iD het Bezuiden hout kwartier te Den Haag voor ogen Dit landbouwhuis zou dieren. De rest is door de Russen wegge voerd tezamen met 1.400.000 stuks rund vee". „Eens lachte elk verloofd meisje ge lukkig naar haar jongen Vandaag lacht geen enkel meisje meer 712 000 vrouwen zijn door de Russische troepen ontvoerd" „Eens mochten allen zich verheugen over het gebruik van de zwembaden van Boedapest om daarin na gedane arbeid te baden en te zwemmen. Vandaag zijn deze baden gereserveerd voor de commu nistische leiders. De arbeiders moeten na hun werk de conferenties over het com munisme bijwonen". „Eens waren de oevers van de Donau de mooiste wandelplaatsen. Vandaag zijn de ze oevers verlaten Vooral in de avond uren geeft iedereen eT de voorkeur aan thuis te zijn. Maar steeds leeft men in angst de voetstappen van de politie beambten te horen naderen. Elke nacht brengt nieuwe slachtoffers. Elke nacht opnieuw verdwijnt er een bloedverwant of een vriend". Vermoedelijk door oververhitting rvan een der ovens is vanmorgen brand uitge broken in het nevenbedrijf van de dak pannen- en kleiwarenfabriek v.h. D. van Oordt Co N.V., de N.V. Alphense Klei- waren Industrie. De vlammen vonden in het uiterst brandbare materiaal gretig voedsel en in een oogwenk stonden fa briek en droogloodsen in lichter laaie. De aangrenzende woningen die in allerijl werden ontruimd, konden worden behou den. Overwaaiende vonken zetten een hooiberg aan de andere zijde van de Rijksstraatweg in vlammen. De brand weer, die het vuur met twee motorspuiten kantoren «en slangen bestreed, moest nu Puiter- organisaties van boeren en landarbeiders, het landbouw kundig instituut vakorganisaties enz een centraal onderdak kunnen bieden. Men is met dit „peilen" nog niet ge reed De heer Louwes is optimistisch ge stemd over een toekomstige bouw'van dit „Nationale Landbouwhuis". aard haar krachten over twee haarden verdelen. Zij slaagde er echter in uitbrei ding te voorkomen. Het fabriekspand, hoewel zeer oud, was een drietal maanden geleden' in gebruik genomen voor de vervaardiging van spe- 'h d 'stenen- Verzekering dekt de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1