De vijand trekt om deze plaats heen verder zuidwaarts De oorzaken van militaire vliegongelukken De „rode pater" in Indonesië Katholicisme en nieuwe staat De mensheid onder Maria's hoede Verdeling van het inkomen r Indonesiër moet als katholiek Oosterling kunnen blijven 200.000 Chinese communisten aan de grens Remmen liepen weder vast Maandag 3 Juli 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v. N.KOREANEN TREK KEN OM SOEWON Een militair vliegtuig is geen stuk speelgoed INDIA WIL BEMIDDELEN Krachtenspel in Zuid-Oost Azië Minder broodgraan uitgezaaid Kolendampvergiftiging eist 11 doden Dreigende vulkaan in Indonesië Varkensstapel op recordhoogte Touringcar te water Zevende eeuwfeest van het Scapulier Pyromaan en moor denaar Sterke toeneijiing tussen de 2000 en 5000 V WEERBERICHT De ontwikkeling van de militaire toestand in Korea heeft geen buitengewone veranderingen ondergaan. Soewon werd door de Zuid-Korea nen heroverd, waarop de Noord-Koreanen ongeveer 16 km. noodwaarts terugtrokken. Intussen ondernamen 10 vliegtuigen, waarvan enkele Russische kentekenen, o.a. een rode ster droegen, een aanval op liet vliegveld van Soewon, welke plaats thans weer de vooruitgeschoven basis van Zuid-Korea is. De Zuid- Koreaanse landstrijdkrachten zijn nu bezig zich te hergroeperen. De voorhoede der Amerikaanse grondstrijdkrachten is Zondagmorgen loejon gepasseerd, op weg naar het Noorden. Wat de terugslag elders vaxi de oorlog ixx Korea betreft, valt te signaleren, dat Australië met het oog op de strijd daargixids een grote wijziging gebracht heeft in zijn verdedigingsplannen, daar de inval in Zuid-Korea, zo hij succes heeft, voor Australië groot gevaar zal opleveren. De Australische regering heeft de hoofden van de militaire districten instructies gegeven, om tie uitwerking van de planxxexi voor de militaire dienstplicht te bespoedigen. Besloten is, dat verdedigingspunten in Nieuw-Guinea, die op dit ogenblik nagenoeg onverdedigd zijn, versterkt dienexi te worden. Wat het „Chinese gevaar" aangaat, verluidt, dat 200.000 Chinese communisten aan de Jaloe-rivier gestationneerd zijn, die de grenslijn tussen Mandsjoerije en Korea vormt. De Chinese communistische troepen zouden niet ultramodern oorlogsmateriaal zijn uitgerust en onder meer eenheden uit binnen- Mongolië omvatten. Chinese nationalisten boden hulp aan Hele Arabische liga afzijdig Zweden bedacht op eigen veiligheid Zuid-Oost-Azië Suikerbieten boven het record uit Treinstoring Den HaagLeiden Uitbarsting verwacht Een passagier kwam om het leven D« verwachting van heden- tot morgenavond luidt Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, hier en daar met onweer. Meest matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Warm weer. Dinsdag 4 Juli: Zon op 4.26 uur, onder 21.02 uur; maan op 23.39 uur, onder 9.54 uur. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT Z.-Koreanen heroveren Soewon De overbrenging van Amerikaanse troepen, van Japan naar Korea nadert thans haar voltooiing en verloopt zon der noemenswaardige moeilijkheden. De Britse en Amerikaanse transport- en blokkade-schepen zijn nog niet door Noord-Koreaanse vliegtuigen aangevallen. De aanvankelijk gevluchte V.N.-com- missie voor Korea is thans in zo verre haar Korea teruggekeerd, dat de ver tegenwoordigers van San Salvador, de Phiilippijnen en Turkije, d'ie in die com missie zitting hebben, in Japan zullen blijven als een commissie ad hoe, terwijl d»e AustralischeIndiase, Chinese en Franse vertegenwoordlgers hun hoofd kwartier weer im. Korea hebben opge slagen. In de loop van de week zullen acht militaire waarnemers van de Verenigde Naties, namelijk twee Australiërs, twee Canadezen, twee vertegenwoordigers van de Philippijnen en twee van San Salva dor, zich bij hen voegen. Hier volgen nog enkele details over het verloop der militaire operaties: Een teterke Noord-Koreaanse colonne is Jon ging, 10 K.M. ten Oosten van Soewon, binnengerukt. Britse en Amerikaanse ■vlooteenheden hebben, bij de kust van Korea, van, een groep van 6 torpeöo- •jnotorbotem er 5 in een gevecht tot zin ken gebracht. De strijd speelde zich af ïn het gebied van Sarntsjok-Kangmoeng. bij de Oostkust van Zuid-Korea De toestand blijft intussen over het algemeen verward. De verdedigingslijn, waar men de opmars der Noord- Koreaanse troepen hoopt tot staan te brengen, schijnt de Koemgwanrivier te zijn, die, evenals de Han, van Oost naar West loopt, doch 120 K.M. meer Zuid waarts dan laatstgenoemde rivier De Noord-Koreanen hebben bet be langrijke spoorwegknooppunt Wongjoe, 80 K.M. ten Zuiden van de 38ste breedte- graad en 90 K.M. ten Zuiden van Seoel, bereikt. Het State Department tc Washington heeft Zondag medegedeeld, dat de Chinese nationalisten aangeboden hadden een leger van ongeveer 33.000 man troepen te zenden voor de verdediging van Zuid-Korea, doch dat het Stam Department, onder „grote waardering voor dit aanbod, had geantwoord, dat de voorbereidingen om het hoofd te bieden aan een bedreiging van Formosa de voor rang moesten hebben. Een woordvoerder van de Chinese nationalistische regering heeft medege deeld dat de Chinese nationalisten hun blokkade van het communistische China „tijdelijk zullen opschorten", zulks over eenkomstig het verzoek van presidepi Truman om geen aanvallen meer te doen op het Chinese vasteland. De woordvoerder verklaarde, dat de Chinese nationalistische regering een blokkade als een soort aanval beschouw t en daarop haar beslissing heeft gebaseerd Hij zeide niet, wanneer het besluit van kracht wordt. De regering van Tsjang Kai Sjek bood troepen aan, „geschikt voor operaties op Vlak of heuvelachtig terrein" vliegtuigen vrede". Hij voegde er evenwel aan toe, dat de huidige toestand zulk een ont moeting vrij moeilijk maakt. In zijn verklaring sloot Sir Benegai de mogelijkheid niet uit van nieuwe pogiu- gen van zijnentwege om tot een bemidde ling te komen, hetzij door een recht streeks beroep van de Veiligheidsraad op Stalin en Truman, hetzij door het voor stel van een onderhoud tussen de twee staatshoofden. Overeenkomstig een tactiek, welke in de jongste wereldoorlog meer dan vroe ger werd toegepast, is 'n afdeling Noord- Koreaanse infanterie om het door de Zuidelijker, heroverde Soewon, waar het vooruitgeschoven Amerikaanse hoofd kwartier zich bevindt, heen getrokken. Azzam Pasja, secretaris-generaal van de Arabische liga verklaarde Zondag tc Cairo tegenover de pers, dat de afzijdig heid van Egypte in het Koreaanse ge schil de houding vaat alle staten-leden van de Arabische liga weerspiegelde Op het Domplein te Utrecht zag met de jeugd H. M. de Koningin toe bij de demonstraties der Utrechtse jeugdorganisaties t.g.v. het eerste lustrum der Ned. Jeugd Gemeenschap. Links staatssecretaris Cals: rechts van II. M.: ds. O. Steenbeek, de commissaris der Koningin J. Reinalda en burgemeester De Ranitz. voor het transport van deze troepen naar Korea en een „vloot-escorte van beperkte omvang". De Zweedse minister van buitenlandse zaken, Oesten Unden, verklaarde Zondag, „dat de aanval van Noord- op Zuid-Korea in ons land wordt veroordeeld als een daad van agressie, die de wereldvrede in gevaar kan brengen". Het was met het oog op de toestand, die uit deze aanval voortvloeide, een goede politiek om, zover de hulpbronnen van Zweden dit toestonden, een ver dediging voor de onafhankelijkheid van Zweden op te bouwen. Unden vergeleek „de onrust op buiten lands politiek gebied" met „ons rustige land". Dat Zweden tof, nu toe gezwegen heeft over de resolutie van de Veiligheidsraad inzake Korea, is te verklaren door het feit. dat Zweden geen militaire macht in Azië heeft en de mogelijkheid om Korea hulp te bieden derhalve nihil is. De Zweedse minister van buitenlandse zaken heeft verder nog verklaard, dat men nog niet gereed is, om een besluit bekend te maken, daar nog besprekingen met experts gaande zijn. Het is echter mogelijk, dat alsnog een antwoord aan de Veiligheidsraad wordt gezonden, ofschoon de formulering van Trygve Lie's tele gram dit niet vereist. Wat Noorwegen aangaat, valt te mel den dat het Noorse parlement zijn goed keuring gehecht heeft aan een verlen ging van de tijdsduur, voor welke de Noorse regering was gemachtigd bepaalde speciale verdedigingsmaatregelen op mili tair gebied en bij het burgerlijke bestuur te nemen, „indien zij dit, aan de hand van de ontwikkeling der internationale situatie, noodzakelijk acht". De situatie is „niet zo best", aldus is van Amerikaanse zijde medegedeeld. Twee tankcolonnes zijn Zaterdagavond de rivier de Han overgetrokken en op de weg van Seoel naar Soewon in de aanval gegaan. Tijdens een per radio uitgezonden vraaggesprek heeft de vertegenwoordiger van India in de Veiligheidsraad, Sir Benegal B. Rau, verklaard, dat- „een RussischAmerikaanse ontmoeting moet tot stand komen als eerste stap naar de (Van onze Haagse redactie). Het is een- bekend verschijnsel, niet alleen bjj de militaire, maar ook bij de burgerluchtvaart, dat er korte perio den zijn van betrekkelijk veel onge lukken. Dat een vliegongeval, meestal na zeer korte tijd, wordt gevolgd door een ander en dan gebeurt er weer een lange tijd niets. F.en Verklaring -an dit merkwaardige verschijnsel wf.f.Sen niet en ook de chef van dcp jchtmachtstaf, luit- gen. C. Gieb s,,° .kon er ons, toen hem op een persconferentie werd ge vraagd, hoe het komt, dat er de laatste tijd betrekkelijk zoveel ongelukken gebeuren met militaire vliegtuigen, geen oplossing voor geven. Een nood lottig gevolg echter is, dat zulke pe- loden van tegenslag het toch al niet gemakkelijke werven van Jongelui voor de militaire luchtvaart niet bevorde ren. dat zich voor de Het aantal Jongelui. logsjaren met onvoldoende voeding, toen deze jonge mensen nog in hun groei periode waren. Dat vele vliegongevallen van de laat ste tijd te wijten zouden zijn aan te ge ringe vliegva ardigheid van de piloten, tengevolge van te weinig beschikbaar lesmateriaal, ontkende luit.-generaal Giebel ten enenmale. „Het aantal uren, dat we graag zouden werken op „Me teors", halen we weliswaar nog niet, maar in geen enkel der gevallen is te geringe vliegvaardigheid de oorzaak ge weest van een ongeluk" De generaal wees er in dit verband op, dat wij op het ogen-blik nog niet mogen spreken van een gebrek aan mi litaire piloten. Wat de „Meteors" be treft. daar is de toestand zo, dat er naar verhouding te veel vliegers zijn voor het aantal toestellen, dat we bezitten. „De oorzaken van een ongeval kunnen zijn, vooreerst technische storingen, welke echter betrekkelijk weinig voor komen. Vervolgens kan een vliegongeval militaire luchtvaar', opgeeft, noemde devorden veroorzaakt door slechte weers- generaal op zich sell a. -'net bev»-.v'- omstaad*&beden, maar ook dit komt, gend en bovendien moet een zeer groot dank zjj de befrouwbare weervóorspel- percentage van hen, die zioh aanmelden nog. als niet geschikt worden afgewezen. Van de 500, die zich aanmelden, blijken er gemiddeld maar 80 bij keuring ge schikt om voor de opleiding te worden aangenomen. Deze mindere geschiktheid is wellicht nog een gevolg van de oor- Op het 28e M. I. A. congres, dat gisteren gesloten werd, is door de Belgische abbé Goffard gesproken over de Belgische pionier der missionnaire adaptatie, pater Lebbe, die nu tien jaar geleden stierf. Wij meldden het reeds. Ook Nederland heeft zijn Lebbe, in de dguur namelijk van Pater van Lith S.J., de Grondlegger van de Javamissie. Met grote ■dankbaarheid herdacht hem de katholieke javaan R. st. Munadjat Danusaputro uit TT„°kjakarta, president van de Nationale Unie van Indonesische studenten. Hij sprak fiek3'* con"tes over het aandeel van katho- Indonesië in de totstandkoming van de mei™e staat. Hij toonde zich een vriendelijke, .''"ife nationalist, aan wiens verzoek om nestërs te willen beoordelen naar zijn n en ze te willen begrijpen zoals hij v?mnen ep' §een enkele Nederlander had i ith P Wee.rstaan. Sprekend' over pater van j? .p r hij diens tweevoudige conclusie: „„ken lïllssionaris zich moet inleven in het ar er! ^oelen en verlangen van de Indone- de Indonesiër zó moet worden efeneè Ö.at hii als katholiek invloed kan behoort de Gemeenschap waartoe hij 'irn „r niet vee!", zei Munadjat Danu- sapu i ie van Lith konden en wilden begrijpen- velen vonden hem te revolution- nair- v,-„erd "de r°de pater" genoemd. Maar hij begreep de Indonesiër." Met de land in na het Peperbusop de achtergrond hebben brandweerlieden uit heel het Deventer gekampt om het nationale kampioenschapHierboven startschot snellen de mannen van „Mosa" uit Maastricht, naar Itet „terrein van de ramp Hij wilde een school voor bestuursambte naren openen, om aan Indonesië zijn eigen katholieke bestuursambtenaren te geven. Hij wilde ook een kweekschool voor onderwijzers openen, want evenals de bestuursambtenaar heeft de onderwijzer in Indonesië grote invloed op het volk. De kweekschool kwam er, maar de school voor bestuursambtenaren niet. Tot 1942 was er nergens een katholieke Indone sische bestuursambtenaar. En toen ging Munadjat spreken over de totstandkoming van de nieuwe staat.. Toen werd hij fel, zo fel als men slechts worden kan om het onrecht en de ver nedering die het eigen volk zijn aange daan. Hij sprak over de baatzucht en de hypocrisie en de hoogmoed, die de oude koloniale mentaliteit kenmerkte en die ook de Indonesiër zelf wilde doen geloven, dat de koloniale machthebbers superieur waren. Maar Indonesië Is een souvereine staat geworden, en de katholieken hebben het hunne gedaan om deze souvereiniteit een feit te doen worden. Zij waren te weinig in aantal (780.000 katholieken op een be volking van ongeveer 75.000.000.) om een eigen organisatie te kunnen vormen. Er was voor hen maar één weg: lid worden van de neutrale organisatie. Zij gaven daarmee blijk, dat ook een katholiek zich Indonesiër kan voelen en zich als Indone siër kan gedragen: dat „katholiek zijn niet betekent: geen Oosterling meer zijn. Zij begrepen echter ook, dat het hun geheel eigen taak was om het nationalis tisch streven te veredelen en te verchiste- lijken. De katholieke Indonesiërs aanvaarden evenmin als hun landgenoten de heer schappij van het Westen, maar zf) danken God, Die hun door het Westen het christendom gaf, en zij zijn het Westen dankbaar, omdat het een van Lith voort bracht, die geen uitzondering kan zijn. Katholiek Indonesië gelooft in de eerlijke missieliefde van Nederland, maar iedere missionaris moge er diep van doordrongen zijn, dat hij een gezant van God is, en niet van een staat of partij. Hij moet supra-nationaal zijn. en zich juist daarom aan het nationale willen aanpassen tot de uiterste grenzen van zijn menselijkheid. Hij is een mens van zijn tijd, maar zijn gaven zijn van'alle tijden. Pater J. Bakker S.J. besprak het krachten spel in de Zuid-Oost-Aziatische Staten. Als wij daarin op het ogenblik een zuiver inzicht willen hebben, zullen wij ons moeten om schakelen tot een andere zienswijze dan die het koloniaal verleden ons heeft nagelaten Aan wie de moeite neemt van een eerlijk onderzoek, openbaart Zuid-Oost-Azië zich als een „zoemende volkerenkorf". Het ligt tussen India en China. Vanuit India kwam de Brahmaanse beschaving. Vanuit China werden handelscontracten tot stand gebracht Er kwamen ook Perzen, Spanjaarden, Portu gezen, Nederlanders. Er kwam het Boed dhisme, het Taoïsme, het Confucianisme. De grote mogendheden der wereld hebben er haar belangen, zodat Zuid-Oost-Azlë ook hierom de Balkan van het Oosten genoemd kan worden. Bij al deze verschillen hebben de landen van Zuid-Oost-Azlë echter ook hun gemeen schappelijke kenmerken. Er ls overal een behoorlijkp welvaart mogelijk voor een tal rijke bevolking. Algemeen echter is deze welvaart tot nog toe afwezig. De oorzaak van deze afwezigheid ligt in de traditie gebondenheid van de dorpshuishouding. Ge meenschappelijk is ook de afweer tegen het Westen, alsmede de vaste wil tot vooruit gang. De grote problemen van Zuid-Oost-Azië zijn het politieke, het nationale, en het sociaal-economische. Het politieke probleem komt hierop neer: of dit gebied geheel op eigen krachten zijn streven naar een vrije en democratische staatsvorm zal kunnen ver wezenlijken. Wat het nationale probleem betreft, er moet een nieuwe maatschappelijke en nationale ordening worden opgetrokken op Oosterse wijze. Het sociaal-economische probleem is uiterst gecompliceerd. Wie het echter weet op te lossen, heeft de toekomst van Zuid-Oost-Azië. Wie zal het oplossen, het communisme of het christendom? Het communisme kan een paradijs beloven. De allertreurigste armoede van tientallen millioenen blaast het de wind in de zeilen. Alleen wanneer het christendom de bevolking aan den lijve kan doen ondervinden, dat het welzijn van de mensen het ter harte gaat. kan het het communisme de pas afsnijden. Op de feestvergadering van gistermiddag heeft de missioloog Dr. A. Freitag S.V.D. 'n groots exposé gegeven van wat de Kerk in alle landen van Europa en op alle ter reinen van de menselijke cultuur doet, daarbij in den brede uitweidend over de nieuwe wegen die zij in de laatste decen niën is ingeslagen. Het broodgraan-areaal in Nederland, is blijkens de jongste uitkomsten van de landbouwtelling 1950 met bijna 18.000 ha. ingekrompen, hetgeen een achteruitgang betekent met 6 procent, aldus deelt het C. B. S. mede. Daartegenov staat een belangrijke uitbreiding van de verbouw van haver en gerst, n.l. met 38.000 ha. of 20 procent. De verbouw van fabrieksaardappelen liep terug, evenals die van pootaardap- pelen, tezamen bedraagt deze inkrimping rond 10.000 ha„ d.i. 6,5 procent. De oppervlakte suikerbieten overtreft nog het recordcijfer van het vorige jaar en bereikte thans een omvang van rond 66.500 ha. lingen van de meteorologische dienst, zelden voor. Alleen kan het plotseling optreden van een laag wolkendek wel eens moeilijkheden veroorzaken". Als derde oorzaak van een ongeluk, noemde de generaal de „pilots error", een verkeerde waardering door de pi loot van de toestand, waarin hij zich bevindt. Dat is een toevallige persoon lijke omstandigheid, welke met vlieg vaardigheid over het algemeen weinig uitstaande heeft. Maar als laatste en meest voorko mende oorzaak wees de generaal op onvoorzichtigheid en roekeloosheid. „Het schijnt zeide hij, „een bijzon dere attractie te zijn voor jonge pilo ten, om dicht boven de grond kunstjes te gaan maken in de lucht. Er bestaan echter strenge voorschriften, die zulks verbieden.' Ik heb", aldus de generaal, „indertijd opdracht gegeven om de gevallen, waarin deze voorschriften worden overtreden, voor de Krijgsraad te brengen. Maar de Krijgsraad schijnt zich, voor zover er geen ongelukken gebeurd zijn, ten deze juridisch niet bevoegd te achten om een uitspraak te doen en straf op te leggen. Ik be treur dat ten zeerste. De overtreders van de voorschriften worden echter wei krijgstuchtelijk gestraft. Zij moe ten wel bedenken, dat een militair vliegtuig geen stuk speelgoed is In de ijzerfabriek te Concett (graaf schap Durham) zijn tengevolge van een kolendampvergiftiging 11 man om het leven gekomen en 26 in het ziekenhuis opgenomen. Een klein gedeelte van de nachtploeg was juist in de fabriek aan het werk ge gaan, toen de controleur zag, dat zij be gonnen te vallen „als soldaten op een slagveld, wanneer zij getroffen zijn". De brandwacht van de fabriek en vrij willigers van de fabrieksarbeiders be gaven zich met gasmaskers naar de af gesloten ruimte, waar de nachtploeg zich bevond, om deze er uit te trekken. Ziekenauto's en brandweerlieden werden opgeroepen. Het wil tegenwoordig maar niet met die remmen van onze spoorwagens. Zaterdag avond om 6 uur ontstond er weer eens een storing, thans in een electrisch trein stel, dat zich op dat tijdstip bij Voor schoten bevond en op weg was van Den Haag naar Amsterdam. Een onderzoek wees uit, dat de remmen waren vastge lopen. De passagiers konden even later met een andere trein de reis voortzettten. Het verkeer in beide richtingen werd nu over enkel spoor geleid, hetgeen met enige vertraging gepaard ging. Even voor acht uur deed zich echter een tweede storing voor, zij het dan van andere aard. Op dezelfde hoogte als de eerst gestrande trein geraakte namelijk de D-trein uit Amsterdam onklaar, zodat beide sporen geblokkeerd waren. Eerst tegen negenen waren deze weer vrij en kon de dienst weer normaal wor den uitgevoerd. De „Tamkuban Prahu" (omgevallen prauw), de bekende vulcaan ongevesr 20 K.M. ten noorden van Bandung, ver toont een verhoogde werking en de heer W. A. Petrostjevsky, de leider van de Vulcauologische Dienst, is van oordeel dat het vast staat, dat er een uitbarsting komt. Een van de kraters, de Ratus, kan elk ogenblik uitbarsten De gassen welke er uit opstijgen hebben een temperatuur van 285 graden Celsius tegen 83 graden nor maal Volgens de bevolking is er Zater dagochtend te 8.00 uur een kleine uit barsting geweest Het valt niet te zeg gen, wanneer de verwachte grote uit barsting zal zijn, deze zal echter, naar men meent, sterker zijn dan die in 1926. toen stenen tot de rand van de krater vlogen. Er bestaat geen gevaar voor de bevol king in de omgeving. De vulcaan heeft verschillende kraters, waarvan de twee Westelijke, de Kava.^ Upas en de Kewah Katu, in de regel het meest werkzaam zijn. Van tijd tot tijd treden er perioden op van verhoogde werkzaamheid. In deze eeuw was dat het geval in 1910. 1926 en 1929. De varkensstapel breidt zich nog steeds uit. In vergelijking met Mei 1949 nam het aantal varkens met ruim 40 procent toe, aldus deelt het centraal bureau voor de statistiek mede. De varkensstapel is thans gekomen op een aantal van ruim 1.855.000 stuks. Se dert 1934 werd een dergelijk hoog aantal bij de Mei-telling niet meer bereikt. Op de grens van Brandwijk en Bles- kensgraaf is gistermorgen een touringcar met 45 personen op een smalle weg te I water geraakt. Dit ongeval kostte aan een 72-jarige passagier uit Rotterdam het leven. Van de overige inzittenden liepen I er enigen lichte verwondingen op. Waar bij Doesburg de vaste brug over de Oude IJssel zal komen, zoekt een duiker de rivierbodem af of er nog oorlogstuig ligt. zoals wij ook Van 1 Juli 1950 tot 1 Juli 1951 gedenkt de Orde van de Carmel, over de gehele wereld, dat de H. Maagd Maria vóór zeven eeuwen het scapulier heeft geschon ken aan de H .Simon Stock, Generaal der Carmelieten. als een teken van Haar bij zondere liefde. Daar het scapulier tezamen met de rozenkrans ook onder de gewone gelovigen de meest verbreide uiting is geworden van de godsvrucht tot onze Hemelse Moeder en de mensheid hierdoor ontelbare weldaden heeft ontvangen, heeft het Ned. Episcopaat in een gisteren afge kondigd herderlijk schrijven bij gelegen heid van dit eeuwfeest de bijzondere aandacht op deze devotie gevestigd. „Wat is de betekenis van het scapulier? Het scapulier is eigenlijk het schouder kleed van de Carmelieten. De gewone gelovigen dragen het in een zeer ver kleinde vorm, zoals wij die kennen. Toen de H. Maagd dit kleed aan de H. Simon toonde, beloofde Zij aan degenen, die het godvruchtig zouden dragen, heel bijzon dere gunsten. Het is dus allereerst een kleed door Mara aangewezen als een passend kleed voor Haar kinderen. Wie dat kleed aanneemt, wordt opgenomen onder de dienaren der H. Maagd, die Haar bijzonder zijn toegewijd. Allereerst moet dus het scapulier, dat wy dragen, ons dagelijks herinneren, dat wij als kinderen Gods en als kinderen van Maria moeten leven. Op de tweede plaats is het voor ons een herinnering aan de bijzondere bescher ming, welke de H. Maagd aan het god vruchtig dragen van Haar kleed verbonden heeft. Haar bescherming strekt zich uit over geheel ons leven, maar bijzonder over Uk Columbus (Ohio) wordt gemeld: Ëen 21-jarige Amerikaan, Robert Segee. heeft bekend de dader te zijn van de brand in het circus „Ringling", tengevolge waarvan, in 1944, te Tartford (Connec ticut) 168 doden en 412 gewonden te be treuren waren. Segee bekende boven dien sedert 1936. toen hij nauwelijk zeven jaar oud wtas, 25 a 30 grotere branden ge sticht te hebben. Tenslotte verklaarde hij „eigenhandig" vier moorden gepleegd te hebben. Daar het nog wel geruime'tjjd zal du-1 ren, voordat de belastingdienst de gege-1 vens ter beschikking kan stellen betref fende de aanslagen in de loon- en inkom stenbelasting voor 1948, is getracht reeds nu enig inzicht te verkrijgen in de ver deling der inkomens naar de grootte. Zowel voor de loon- als voor de inkom stenbelasting is hiertoe een steekproef genomen, omvattende ongeveer 0,6 pet. van de ruim 4 millioen belastingplichti gen voor dit jaar. Voor deze personen werd het inkomen afgeleid uit de aan giftebiljetten of beschrijvingsliisten der inkomstenbelasting dan wel uit de loon- belastingkaarten. Uit deze door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gege vens blijkt, dat liet aantal belasting plichtigen in beide belastingen van 1941 op 1948 vermeerderd is met 41 pet. terwijl het totale inkomen der geza menlijke belastingplichtigen in deze pe riode is verdubbeld. Het gemiddelde inkomen per belas tingplichtige is gestegen van 1.637 over 1941 tot 2.319 over 1948. Zowel voor de inkomensgroepen beneden 2.000 als voor die van ten minste 50.000 is het aantal belastingplichtigen verminderd. Daarentegen vallen voor de inkomens groepen van 2.00050.000 sterke toe nemingen waar te nemen. Vooral voor de inkomens van 2.000 tot 5.000 is de toeneming belangrijk. Duidelijk blijkt, dal de hogere inko mens relatief minder hebben bijgedragen tot de algemene stijging der inkomens en dat een nivellering der inkomens heeft plaats gehad. het uur van ons sterven, telkens aan Maria vragen: bid voor ons, nu en in het uur van onze dood. Dat uur is het gewichtigste van ons leven. Zij heeft beloofd, dat Zij Haar kinderen zal bewaren voor het vuur der hel. Aan degenen, die bij het godvruchtig dragen van het scapu lier nog enkele bepaalde gebeden en verstervingen voegen, heeft de H. Maaga een spoedige verlossing uit het vagevuur beloofd. Meerdere geleerde en heilige Pausen o.a. Paulus V. Benedictus XTV en allen, die daarop volgden, hebben de prediking van deze beloften toegestaan en ook van hun kant vele voorrechten aan het dragen van het scapulier verbonden. Ook krijgen degenen, die het scapulier godvruchtig dragen, deel aan de gebeden en goede werken, welke in de Orde van de Carmel door de kloosterlingen, priesters, broeders en zusters, geschoeide en ongeschoede, veelvuldig worden verricht. Dit alles is voor Ons een reden om u aan te sporen, volgens de goede gewoonte van onze ouders en voorouders, dat scapu lier zelf te dragen en ook uw kinderen daarmede van jongsaf te sieren. Het is het erekleed der Moeder Gods, meer waard dan de schoonste decoratie dezer wereld. Om nu onze dankbaarheid aan God en aan de H. Moeder des Heren te betuigen voor de grote zegeningen en dikwerf wonderbare gunsten, welke door het scapulier verkregen zijn en om de devotie tot de H. Maagd door het steeds dragen van het scapulier zoveel mogelijk te bevor deren, schrijven Wij voor, dat op Zondag 16 Juli in alle kerken en kapellen het Feest van Onze Lieve Vrouw van de Berg Carmel plechtig worde gevierd en dat op die dag de H. Mis van dat feest als geprivilegieerde H. Mis plechtig gezongeD worde. Verder bevelen Wij aan, dat door voorbereidende oefeningen, de betekenis en de grote voorrechten van het scapulier nog nader worden uiteengezet, dat op die dag of in de dagen der voorberediing aan alle gelovigen, die dit verlangen, groten en kleinen, op plechtige wijze het scapulier worde opgelegd en dat de feestdag met een plechtig Lof worde besloten." Wij maken onze lezers er op attent, dat naar aanleiding van het zevende eeuwfeest van het H. Scapulier door de eerw. paters Carmelieten een apart Secretariaat U opgericht, dat het eeuwfeest voorbereidt en de bevordering van de Scapulier-devo tie met alle daartoe geëigende middelen zal ter hand nemen. Voor inlichtingen wende men zich dus tot een van beide secretarissen voor de Scapulier-actie, Carmel. Merkfihwk >i Cm mei. Geleen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1