In driehoek Intsj positie der Zuidelijken precair f on-Seoel-Soewon Gongc Frankrijk weer zonder regering Naar Kamerontbinding? Ontreddering bij de Z.-Koreanen Hr Ms Evertsen naar Korea LEIDING EN WERKNEMERS De pastoor hield een Offers der zieken voor de wereld preek Haagse gascylinder ontplofte r Geej ons Mustangs geen straaljagers zeggen ze in Korea Mustangs in plaats van straaljagers Giuliano neer geschoten Pater dr C. Kolfschoten Woensdag 5 Juli 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN K.. LAGEN Amerikanen schrik der lucht voor Noordelijken Definitie van agressie Schalker green Statenlid Employe s moeten van hun werk en bedrijf kunnen houden Nu al weer 25 jaar apostolaat De tegemoetkoming aan de gepensionneerden Wachter schuldig aan treinramp Maasnielse „Wondér- dokter" veroordeeld Honderden ruiten gesprongen afters «ff»J* verwaren. WEERBERICHT Het hoofdkwartier van generaal MacArthur weet thans te berichten, dat drie colonnes, op verschillende wijzen bewapend, vermoedelijk onderdelen van verschillende N.-Koreaanse divisies, in een grote hoog ten Zuid-Oosten om Soewon heentrekken, waardoor de Znid- Koreanen in de driehoek Intsjon-Seoel-Soewo n dreigen omsingeld te worden. Ook trekt er een groep naar het Zuid-Westen door Jangpong om zich in de buurt van Koemjangdjan hij de eerste flankbeweging aan te sluiten. Noord- en Zuid-Koreanen zijn in gevecht bij Intsjon. De Noord-Koreanen hebben inmiddels nog meer manschappen en tanks over de rivier de Han gezet. Een colonne van 600 m anschappen met artillerie en antitankgeschut der Noordelijken is bij Koemjangdjan in een strijd gewikkeld met de Zuidelijken. De Noord-Koreaanse strijders blijven inmiddels beneden de Han, ten Zuiden van Seoel en ten Oosten van Soewon hun gelederen versterken. De rol der Chinese com- munisten Intsjon bezet? Van India nog geen bemid- delingsgaanbod Een woordvoerder van het State De Nederlandse regering heeft aan Hr. Ms. torpedoboot jager „Evertsen" opdracht gegeven zich te voegen bij de andere maritieme strijdkrachten, wel ke in de wateren van Korea optreden, teneinde in samen werking niet deze uitvoering te geven aan de aanbeveling ▼au de l eiligheirlsraad van 27 Juni jl- om hulp te verlenen aan de republiek Korea. Wetsontwerpen die zwaar correctie behoeven I ECHTES VOOR IDEE/éS Piovinciaal der Paters Jezuieten in Nederland De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Tijdelijk veel bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk veranderlijk, later hoofdza kelijk tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Donderdag 6 Juli: Zon op 4.27 uur, onder 21.02 uur; maan op 23.58 uur, onder 2.24 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Noord-Koreanen nog niet gestuit in hun voortgang Inmiddels zet de vloot der V.N.-zee- macht de patrouillediensten aan de Oost en Westkust voort, waarbij kleine schermutselingen hebben plaats gehad. Noord-Koreaanse vliegtuigen hebben een Engels schip aangevallen, dat deel uit maakte van de V.N -zeestrijd krachten. buiten de kust van Oost-Korea. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie zijn Amerikaanse patrouille-vliegtuigen be gonnen met verkenningsvluchten, escor teren en het opsporen van onderzeeboten om Korea heen en tussen Japan en Korea. Eenheden van de zevende vloot hebben 7 Ireilers bij de Noord-Ooskust van Zuid- Korea vernietigd, aldus de woordvoerder. Wat de luchtmacht betreft- heeft men, vooral met de jagers, reeds leerrijke er varingen opgedaan. Het i-s namelijk ge bleken, dat de geografische omstandig heden gepaard met 't in Korea heersen de klimaat (bergachtig land en betrok ken hemel) een ernstige handicap vor men voot d® straaljagers van het type Lockheed F. 80, dlie n,u laag en met beperkte snelheid moeten vliegen. Overi gens moet men ook bedenken, dat d" h groepen straaljagers, die thans op het Koreaanse front zijn ingezet, niet uitge rust zijn met radar. Door zulk een uit rusting zou hun vlucht door de wolken vergemakkelijkt worden en zouden ze wellicht ook als nachtjagers dienst kun nen doen. Nu kunnen ze alleen gebruikt worden als dagjagers. Voor straaljagers brengt het vliegen op geringe hoogte_ een aanzienlijk groter brandstofverbruik mee dan bij hoog vlie gen. Het vliegbeneik wordt daardoor natuurlijk in belangrijke mate beperkt Om die redenen is het niet uitgesloten, dat. de typen „Republic F. 47" en „Mustang F. 51" ingezet zullen worden aan het Koreaanse front Deze schroef- jagers hebben ®en veel groter vlieg- bereik, dan de straaljagers en zijn min der gevoelig voor hoogteverschil. Ook kunnen de schroefjagers brandstof be zuinigen door minder snel te vliegen,, terwijl de straaljagers juist brandstof besparen door snel te ybe^n, wat ech ter in de Koreaanse lucntruimte niet mogelijk is. De vraag: wat zullen de Chinese com munisten doen? blijft natuurlijk de zum- Koreanen en hun medestrijders van ae V.N. ernstig bezig houden. Te Hongkong ontvangen, nog onbe vestigde, doch vrij aannemelijk te achten, berichten, wijzen er op, dat de Chinese communisten Mandsjoerije in een snel tempo krachtdadig versterken Dit zou hoofdzakelijk 'n voorzorgsmaatregel zijn, genomen voor het geval de gevechten in Korea zich zouden uitbreiden. Sommigen zijn echter van mening, dat de Chinese communistische troepen, die in deze ver plaatsingen betrokken zouden zijn, moge lijk reeds in de thans aan de gang zijnde operaties zullen worden gebruikt, om de Noord-Koreanen te helpen. Ook wordt gemeld dat een toenemend aantal Chinese communistische troepen wordt teruggetrokken uit het gebied ten Noorden van de provincie Kwangsi. die aan Frans Indo-China grenst. Er schijnen zich geen nieuwe ont wikkelingen voor te doen aan het tegen over Formosa gelegen gedeelte van de Chinese kust. waar, volgens vroegere berichten, een 350.000 man sterke Chinese communistische troepenmacht is samen getrokken. In welingelichte Britse kringen is men van mening, dat voorlopig geen aanval op Formosa kan worden verwacht, vooral niet, nu de Amerikaanse zevende vloot de Straat-Formosa bewaakt. Wel acht men het in deze kringen mogelijk, dat spoedig een aanval zal worden gedaan op het eiland Qucmoy een bolwerk der tot Dinsdagmiddag te Washington geen bemiddelingsaanbod van India ter zake van de strijd in Korea, waarover berichten waren verschenen, ontvangen was. De woordvoerder voegde er aan toe, dat hU zich moeilijk kon voorstellen hoe de Verenigde Staten aan pogingen tot bemiddeling zonden kunnen deelnemen, daar de kwestie van de Koreaanse oor log er een was „tussen Noord-Korea en de Verenigde Naties". Volgens een te Tokio opgevangen be richt van de Noord-Koreaanse radio Py ongyang, is Intsjon. de belangrijkste ha ven aan de Westkust van Korea, op 30 kilometer afstand van Seoel, geheel door de Noord-Koreaanse strijdkrachten bezet. I Kim Poo Soek. de Zuid-Koreaanse mi-Geweldig was de verwoesting, welke gisteravond in een Haagse garage werd nister van binnenlandse zaken, is gevan- i gen genomen, aldus dit bericht. aangericht, toen er een gascylinder ontplofte. Chinese nationalisten in de nabijheid van Amoy. Wot Japan betreft, valt te berichten, dat het Japanse kabinet Dinsdag be sloten heeft, met de maatregelen van. de V.N. inzake Korea mede te werken. Het kabinet zou het eens zijn met de opvatting, dat „de Amerikaanse mili taire actie in Korea een internationale politiële actie is en geen oorlog, omdat, zij gebaseerd is op een verzoek, door de Veiligheidsraad gedaan ter hand having van de wereldvrede" De regering zou volgens het blad j voorafging, besloot de kamerfractie met geen officiële verklaring omtrent haar 50 tegen 40 stemmen voor de regering te (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Ondanks de internationale spanning is Frankrijk weer zonder regering. De socialisten, die de verschuiving naar rechts door hun afbrekende tactiek had den veroorzaakt, hebben gisteren de steun, Vrijdag aan Queuille beloofd, te ruggetrokken en iils één man honderd stemmen tegen bet ministerie uitge bracht. In de M.R.p. js de strijd tussen linker en rechtervleugel aan de oppervlakte ge treden en in de korte schorsing, die aan de stemming over het nieuwe ministerie inzicht afleggen Volgens het nieuwsbureau Ji-Ji heeft de Japanse regering een twintigtal onderzeebootjagers op patrouille gezon den in de zeestraat tussen Japan en Zu id-Korea. stemmen, doch gezien het grote aantal van voorstanders van heropening der cri sis werden de leden bij de stemming vrij gelaten. Het gevolg hiervan was, dat van de 146 M.R.p._ers er 10 hebben tegen gestemd en 34 zich van stemming hebben onthouden. Van de overige partijen hebben de voorstanders van kamerontbinding tegen de regering gestemd. Het ministerie werd Een woordvoerder van nev aVale dan ook met 221 stemmen Department heeft gisteren verklaard, dat gevailgd. nog Reuter's correspondent bij de Ameri kaanse troepen in Zuid-Korea meldde, dat ontredderde Zuid-Koreaaiise troe pen Dinsdagavond naar het Zuiden vluchtten om zich achter de Ameri kaanse verdedigingslinies in veiligheid te stellen. Vlak achter de vluchtenden volgden de machtige pantser- en infan- terie-eenheden van de Noordelijken, die Soewon binnengestroomd waren. Volgens sommige berichten zou door beschietingen van Noord-Koreaanse vliegtuigen het gevaar gedreigd hebben, dat de terugtocht der Zuidelijken in een wanordelijke vlucht ontaardde. Een legermacht van 25.000 man 1 roe pen der Noordelijken trok, voorafgegaan door tanks, voorzichtig verder. Enkele berichten schatten de afstand tussen de oprukkende Noord-Koreanen en de Ame rikaanse frontlinie op ongeveer 20 kilo meter. Volgens Dinsdagavond ontvangen rap- Porten uit Pjongjan hebben Noord-Ko- teaan.se troepen Maandag bij hun opmars '®n Zuiden van Seoel beslag gelegd op «grote hoeveelheden oorlogsbuit". :ss;oï-ij?-»; Hr Ms „Evertsen" is een van de drie torpedobootjagers, die op dit ogenblik in Indonesië gestationneerd zijn. Comman dant is de luitenant ter zee der eerste klasse D. J. van Doorninck. De „Evertsen is de vroegere Engelse torpedojager „Scourge", die in de plaats is gekomen van de oude „Evertsen", welk schip in de strijd tegen de Japanners in Straat Soenda onderging. De torpedoboot- jager werd gebouwd bij Cammell Laird te Birkenhead, meet 1796 ton standaard- waterverplaatsing, heeft een bewapening van vier kanons van twaalf centimeter, acht torpedolanceerbuizen, mitrailleurs van twintig en veertig millimeter en een afwerpinrichting voor dieptebommen. Het schip loopt 32 mijl en heeft een lengte van 110,5 meter. De bemanning telt normaal circa 230 koppen. Het werd bij de Engelse marine op M Juli 1943 in dienst gesteld en bij de Kon. Marine als „Evertsen" op 1 Februari 1946, Pjongjan, de noordelijke hoofdstad, werd Maandag twee maal gebombar deerd. De eerste keer door 39 Ameri kaanse toestellen en daarna door een groep van meer dan 20. Twee Ameri kaanse vliegtuigen werden neergescho ten. De aanvallers lieten 800 bommen op de stad en omgeving vallen. Zware schade werd toegebracht aan huizen en culturele instellingen. Rechtsgeleerden van de commissie der V. N. voor internationaal recht zjin Maandag, na een uitvoerig debat, tot de conclusie gekomen, dat „het gebruik van strijdkrachten voor ieder ander doel dan zelf-verdediging, of de uitvoering van een mandaat der V. N. een misdrijf is tegen de vrede en veiligheid der mensheid". De aanvallers hadden zeer gemakkelijk spel door hun pijlen op de aanwezig sheid van Paul Reynaud in het ministerie te richten, die tegen de tegenwoordige constitutie is, (evenals 13 andere minis ters) en'tegen de gevolgde economische politiek. Zij vermeden de heer Teitgen te noemen, die de verdediging van de franc vertegenwoordigt. Steeds de dreiging van voor de kiezers te moeten verschijnen voor ogen hou dend hebben de tegenstemmers sterk re kening gehouden met de geweldige on tevredenheid van allen, die loonsverho- Uit Palermo wordt gemeld, dat de Italiaanse politie, na vijf jaar tegen hem in actie te zijn geweest, de Siciliaanse bandietenleider Salvatore Giuliano heeft neergeschoten. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. ging eisen, en de verontwaardiging van de grote volksmassa over de opschui ving naar rechts. Daardoor zijn de lei ders, die het met Queuille over zijn mi nisterie waren eens geworden, in de steek gelaten en dientengevolge is de strijd doorgezet tot in de partijen zelf. Het enige positieve na de stemming is, dat nu wel bewezen is, dat in deze assem blee geen wisselmeerderheid aanwezig is, en dat men terug moet naar de meerder heidsformatie, die vier jaar aan het hei wind is geweest. De fout der socialisten om zich aan de regering te onttrekkenmer zal bedanken, doch tot gisteren was ligt nu volkomen bloot en wreekt ziehier nog geen bericht, dat h(j bedankt heeft zeer. Steonpolitiek is een drijfzand, waar-Besloten werd hem niet als lid toe ie op niets te bouwen valt. laten. In de gisteren gehouden vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland werd besloten alle nieuw gekozenen als ud toe te laten met uitzondering van de heer J. P. Schalker (comm.) te Rotterdam Deze is wel op wettige wijze gekozen, maar ingevolge art. 21 eerste lid der Prov- Wet kan hij niet worden toegelaten om dat het lidmaatschap der Prov. Staten onverenigbaar is mei het lidmaatschap der Eerste Kamer als de betrokkene geko zen is in de groep waartoe de provincie behoort. Er was een schrijven van de heer Schalker. dat hij als lid der Eerste Ka- Voor de afdeling Rotterdam van het Nederlands instituut voor Efficiency te Philadelphia sprak gisteravond prof. mr. E. Wight Bakke uit Philadelphia, prof. in de sociologie en economie aan de Yale- en Harvard-universiteit, over de Ver houding tussen leiding en arbeiders. Prof Bakke begon met te vertellen, dat htj bij zjjn bezoek aan de tentoonstelling „Rotterdam-Ahoy" het meest was ge troffen door dat deel der expositie, dat „jonge mensen aan het werk" laat zien. Deze jonge mensen waren zich bewust van hun waarde, hun waardigheid en hun belangrijkheid. „En dat is het belangrijkste aldus spreker. „De toekomst hangt af van men sen. die van hun werk houden en zich door hun werk een waardevol deel van de gemeenschap weten. Bij de opkomst van de techniek", aldus vervolgde spreker, „is door de industriële leiders deze waardigheid van de mens te vee) uit het oog verloren. De taak van de arbeider werd steeds meer onverdeeld en de mens als dood-materiaal gebruikt.. Toch blijkt het niet voldoende om de mens in het arbeidsproces als een indi vidu zonder meer te beschouwen. Na jarenlange onderzoekingen en tal rijke enquête's in Amerikaanse fabrieken is prof. Bakke tot de conclusie gekomen, dat de mens streeft naar 't zich één voe len met zijn omgeving, wetend, dat hij van de samenleving een integrerend en nuttig deel uitmaakt. Om dit doel te bereiken gebruikt hij natuurlijk in de U Is dezer dagen 25 jaren geleden dat wijlen pastoor Willenborg van Bloemen- daal het Ziekemapostolaat stichtte, dat thans is uitgegroeid tot een wereldorga nisatie. 't Was in de dankbare dagen na het zo schitterend geslaagde Internationaal Eucharistisch Congres van Amsterdam, dat pastoor Willenborg een kleine pel grimage maakte naar het plaatsje Ars, waar de heilige Pastoor Vianney zijn zegenrijk priesterlijk leven heeft geleid en geleden. Pastoor Willenborg had op zich genomen na zijn thuiskomst voor een priesterbijeenkomst een conferentie te houden over de bevordering van het Eucharistisch leven in eigen parochie. Daar te Ars vond hij de eerste inspiratie voor zijn voorgenomen voordracht. Pastoor van Ars had in zijn tijd een be roep gedaan op die zieken van zijn ge meente om door het offer van hun lijden het geestelijk leven van de parochie te bevorderen en pastoor Willenborg vond hier de grondgedachte voor zijn voor dracht: „de zieken moeten de priesters helpen door bun gebed en het offer van hun lijden". Op Woensdag na Pinksteren zou de spreekbeurt plaats hebben. Toen hij nu diezelfde ochtend de H. Mis las, en hij met zijn gebeden kwam aan de tweede les uit de „Handelingen der Apostelen", troffen hem opeens deze woorden: „In die dagen geschiedden er door de handen der Apostelen vele tekenen en wonderen onder het volk. En a-llen bleven eendrach tig samen in de zuilengang van Salomon. Van de anderen durfde evenwel niemand zich bij hen aansluiten, maar het volk loofde hen. Steeds meer gelovigen traden tot de Heer toe, scharen van mannen, zowel als van vrouwen, zodat men zelfs de zieken op straat droeg en op rustban ken en op bedden legde, opdat bij de komst van Petrus althans zijn schaduw nog iemand hunner zou bereiken Doch oo-k de volksmenigte uit de steden rond om Jeruzalem kwam bijeen en bracht zieken en door onreine geesten gekweldcn aan, die allen genezen werden I Pastoor Willenborg zag opeens klaar en helder het onderwerp, waarover hij 's middags spreken zou: de zieken als in Petrus' dagen naar de kerk brengen". Die eigen Woensdagmiddag op de priestervergadering sprak pastoor Wil lenborg de gedachten uit, die hem op zo'n ongemene wijze waren ingevallen. De zieken naar de kerk brengen, de zie ken, die maanden, jaren soms van hel H. Misoffer verstoken bleven. Als men hen wel op een zeer moeilijke en omslachtige wijze naar Lourdes bracht, waarom dan niet naar de eigen parochiekerk? En in de bezieling van het ogenblik voegde hij de daad bij het woord en gaf zijn voornemen te kennen binnen enkele weken, zo mogelijk een eerste Eucharis tisch triduum voor zieken te houden in zijn eigen parochiekerk te Bloemendaal. Drie dagen achtereen zouden de zieken, die misschien in geen jaren waren buiten geweest, naar de kerk worden gebracht. Drie dagen zou hij deze zieken op bed den. draag- en ligstoelen geestelijk bezig houden. Waar vond hij nu daarvoor een voor beeld? Onwillekeurig sloeg hij het RituaJe Romanum open en vond daar als gereed gelegd de schoonste leidraad voor die dagen, als hij zich maar wensen kon. Stof te over voor zes oefeningen. De schoonste en ontroerendste liturgie voor de zieken. Hieruit heeft de pastoor later zijn hand boekje voor de zieken samengesteld, al leen zuivere kerkelijke liturgie met ver mijding van alle particuliere devoties. Bij zijn eerste triduum had pastoor Willenborg niet overmoedig op tien, twaalf zieken gerekend. Hij zag er tot zijn verrassing 130 aanbrengen. Het woord uit de „Handelingen der Apostelen", dat hem eens zo bijzon der getroffen had, ging hier in ver vulling: „Ook uit de steden rondom Jeruzalem (Bloemendaal) bracht men de zieken bijeen". De medewerking was algemeen, ook van n iet-katholieken uit de gemeente en bloemen, fruit en versnaperingen voor de deelnemende zieken. Het primitieve, maar idyllisch fijn stemmige kerkje van Bloemendaal, dat nu werkelijk een dal van bloemen was geworden, leende zich zeldzaam geriefelijk voor deze gelegen heid. De meeste banken in de kerk wa ren weggenomen, en daar vlak voor het hoofdaltaar waren de bedden en ligstoe len neergezet. De wanden der kerk, die niet anders zijn dan brede tuindeuren, die op een lommerrijke hof uitgang geven, werden opengezet. Het eerste Eucharistisch triduum voor zieken werd een éclatant succes dat zowel op leken als op priesters een diepe in druk maakte. Het verheven voorbeeld wekte spoedig navolging. Leiden, Nijmegen, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam. Utrecht gingen een triduum houden in gelijke Beest. En pastoor Willeborg begon nu zijn liefdewerk te consolideren. Op de eerste November van hetzelfde jaar werd offi cieel te Bloemendaal het Secretariaat van het Ziekenapostolaat opgericht. Alle rie ken konden zich daarbij laten inschrijven. Het eens zo eenvoudig begonnen liefde werk van pastoor Willenborg heeft een ongedachte vlucht genomen, en heeft zich binnen enkele jaren over heel de Katho lieke wereld verspreid. Maar het nu alom gezegende Interna tionale Ziekenapostolaat is uit het eerste triduum te Bloemendaal geboren. Op 12 Augustus 1934 beleefde de pastoor de schoonste dag van zijn leven: Zijn Ziekenapostolaat werd door Paus Pius XI over de hele wereld erkend en Bloemen daal verheven tot Prima Primaria. „Dit is toch wel een werk van God ge weest", getuigde dankbaar pastoor Wil lenborg. P. HYACINTH HERMANS. eerste plaats zjjn persoonlijke aanleg, kennis e.d. maar voorts blijkt", aldus spreker, „dat de individu grote kracht put uit zijn sociale omgeving. De stimulans van het zich in een groep weten, bevordert de productie in niet ge ringe mate. Dus is het de taak van we tenschappelijke leiding, om dat aspect van de mens, n.l. zjjn verhouding tot de groep, waarin hij behoort, te bestuderen Om goede leiders te kunnen vormen, dient men eerst een bepaald theorieën- structuur te hebben en een inzicht te krijgen in de werking van datgene, wat de mens aan zijn groep bindt en welke krachten hij daaruit put. Want ook de fabrieken zijn gemeenschappen en de wetten van de gemeenschap zijn dus ook op de fabrieken van toepassing", aldus besloot prof. Bakke. De wetsontwerpen tot verhoging van de pensioenen met een bijzondere toeslag en tot toekenning van kintertoelage aan gepensionneerden zijn het voorwerp geworden van krachtige cntiek van net bestuur van het Katholieke Onderwijzers Verbond, dat het afgelopen weekend te Utrecht bijeen is gekomen. Ter vergade ring werd berekend, dat het eerste wets ontwerp de uitkering aan de gepension neerden na aftrek van de loonbelasting met 21 cent per dag verhoogt, terwijl de structuur van het tweede wetsontwerp ertoe leidt, dat een weduwe met een groot aantal kinderen niets of nagenoeg niets zal ontvangen. Het bestuur nam daarom het besluit met de meeste spoed contact op te nemen met andere belanghebbende organisaties, teneinde gezamenlijk op krachtige wijze de grote ontstemming te kennen te geven over deze wijze van behandeling der gepensionneerden. Bovendien zal de Katholieke fractie der Tweede Kamer daarop worden geattendeerd. Men acht het alleszins billijk, dat het amendement- Van Sleen volledig wordt ingelost en dat bovendien de 5 pet. devaluatie-toeslag wordt verleend. De politie van Lons-le-Saulnier, in.de Franse alpen, heeft de in een ziekenhuis vertoevende Pierre Ruy, de wachter van dé spoorwegovergang aldaar, gearres teerd op beschuldiging van de bomen met te hebben gesloten bji de nadering van een sneltrein op Maandag j.l., waardoor een autobus werd aangereden en meege sleurd en meer dan twintig mensen om het leven kwamen. Mgr. Richard Cushing. aartsbisschop van Boston, liet op een vergadering te Cleveland onlangs de volgende waar schuwing horen: „Terwijl het communisme over ideeën beschikt, waaraan zijn aanhan gers fanatiek geloven en waarvoor zij zelfs bereid zijn te sterven, schijnt er bij ons in het Westen geen evenwaar dige bereidvaardigheid voor onze ideeën te bestaan". En verder verklaarde hij: „Wat het Westen allereerst nodig heeft, is een wedergeboorte van de grondgedachten van het Christendom en vervolgens nieuwe mensen, die be reid zijn deze ideeën te verkondiger., teneinde daardoor het communisme ef fectief te kunnen bestrijden. Al het vele praten over democratie en vrij heid blijft daarom meestal geheel zon der resultaat, omdat het zich gewoon lijk slechts met de uiterlijke vormen bezig houdt en daardoor niet het diep menselijk verlangen van de mens naar vriendschap, wederzijds begrip, waar heid en lief.li weet te bevredigen". Praten kan stimulerend werken, maar doen geeft meer effect. Egoïsme en te weinig gave persoon lijkheid dragen bij tot onrust in eigen kring van gezin en bedrijf, verwekken voorts dagelijks ergernis in de maat schappelijke kringen. De sociaal-economische sector is vol herrie. Gezonde en ongezonde theorieen doen opgeld, doch juist of niet juist, men helt gaarne over naar die theorie, die materieel het meest oplevert. Doch da. wil zonder vooringenomenheid nog geens zins zeggen, dat de aangehangen theo rie de juiste is, d.w.z. de rechtvaardigste. Men kan nooit volstaan met ene kan., dus zijn eigen kant uit te kijken. Er zijn groepen, die naar buiten nogal dik doen, althans pogingen daartoe aan- wenden, doch feit is, dat de mees e ge zinnen grotelijks moeite hebben om de eindjes aan elkaar te knopen. Niet al leen de arbeidersgezinnen, maar ook die van ingenieurs, technici en nmb.ena- ren. Omdat de inkomens m geld niet zozeer zijn toegenomen en de bclast™^' druk veel zwaarder is geworden zodat er kringen zijn wier inkomen bij voor de oorlog in feite is gehalveerd De rechtvaardigheid eist, dat grote gezinnen met jonge kinderen extra worden bekeken. Want arbeider of in tellectueel. als men het als vader alleen moet verdienen in deze tijd, zijn de gen bijna niet te overzien. Dan eist öe gemeenschapszin, ciat anderen me_w ken tot instandhouding van het gehele volk. Bij deze .Jierverdelingspolitiek van nationale inkomen", waarover de laat sie jaren nogal wat te doen is, veTgete men echter niet, dat ook daaraan gren zen zijn te stellen. Men kan het „verbruiksfonds der be zittende klassen" wel aanboren, maar die som is niet onuitputtelijk hoewel onkunde en demagogie gemakkelijk toi alsmaar „pompen aansporen. Willen we werk houden voor groeiende bevolking, dan moet er onze ge- spaak worden voor kapitaal tot uit breiding van onze b.edrijv.en. In 1913 be d roecen de Nederlandse besparingen 12 JS van het nationale inkomen, in 1926-'30 gemiddeld 18,5 procent, m 1 waren zij negatief, in 1947 nog geen 0,6 procent. Nederland exporteerde eeuwen lang kapitaal, nu zijn we van het buiten land afhankelijk. Die situatie is voor de toekomst werkelijk een gevaar, da. me. niet dient te onderschatten Individuen en zaken moeten een priK kei tot werklust behouden. Nivelleert men de inkomens te sterk, dan wordt het arbeidsvermogen jam geslagen, zin voor studie en inspanning verflauwt, want de beloning voor hard werken wordf'toch afgeroomd. Bekwaamheid moet winst opleveren. Zulks geldt voor de ondernemer en voor de afzonderlijke werknemer. Minimum-lonen en minimum-salaris sen zijn goed, doch er moet een ani merende speling bestaan met de z.g. maxima. Gebeurt dat niet ook volgens de re gels der rechtvaardigheid, dan zakken tenslotte èn bedrijf èn land in elkaar. Het zakproces is trouwens al aan de gang. Uitkijken is de boodschap. Het verdelingsproces is uitermate moeilijk, maar we kunnen niet volstaan met on tevredenen misschien tevreden en mis schien tevredenen zeker ontevreden te maken. HENK VAN DER MAZE. 9 Met Ingang van gisteren li de hoog- eerw. pater dr. C. Kolfschoten S.J. de opvolger geworden van pater dr. C. Kerremans ais Provinciaal van de Ne derlandse provincie der Paters Jezuie ten. De rechtbank te Roermond veroordeel de Dinsdag in hoger beroep Harrie Lem mer uit Maasniel („de wonderdokter") tot tweemaal 100 subs, tweemaal 10 dagen hechtenis 'wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De Roer- ïnondse kantonrechter velde enige tijd van 1 j t\M i1 l»! 1 1 1 11 m ui. !-•' v - omstreken. Men leende auto's, stuurde I geleden hetzelfde -vonnas. toedracht vernamen w« Omtrent de het volgende: Omstreeks half negen brak in de door- smeerinrichting van de garage brand uit. toen enige personen hier aan het lassen, waren. Direct werd de brandweer ge- j waarschuwd en begonnen omstanders de Heel wat inwoners van de Noorder beekstraat en omgeving in Den Haag zijn hadden de nacht in te gaan zonder ruiten in de vensters. In de garage van de fa. M. Visser en Zonen in genoemde straat op de hoek van de Noorderbeekdwarsstraat was ol. een gascylinder ontploft en door de luchtdruk sneuvelden honderden ruiten. Enkele personen liepen verwondingen op door de rondvliegende glasscherven, maar verder hadden geer. persoonlijke i ongelukken plaats Het garagebedrijf ech-De gewonden werden naar het zieken- ter en de daarnaast gelegen aluminium- huis aan de Zuidwal gebracht en daar fabriek Ned Anodising Mij. werdenverbonden. De brand kon spoedi# zwaar beschadigdi. I de brandweer worden ge bi maar even nadat de politie was aange komen, vloog met een ontzettende klap een gascylinder de lucht in. Honderden ruiten in de omgeving werden ingedrukt. Zelfs vier en vijf straten verder sneuvel den er. De ravage, die in het garagebedrijf werd aangericht was groot, evenals trou wens in die daarnaast gelegen aluminium- fabriek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1