ZWARE DRUK DER N.-KOREANEN In het Zuiden paniekstemming Een verbeten strijd aangekondigd Lagerhuis keurt Britse hulp aan Zuid-Korea goed MORGEN Auster-vliegtuig in N.O.-polder neergestort Royale bui van min. Lieftinck WERKLOOSHEID daalde over HEEL DE LINIE m Aluminium en bruggenbouw FRANKRIJKS CRISIS BIJNA ONONTWARBAAR M.R.P. gaat zware dagen De tegemoet r Op de Iribune Werkloosheid is met )i behoorlijke sprong in Juni afgenomen v.. Donderdag 6 Juli 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Churchill vraagt geheime zitting (TfEerste Vrij dag ~j/ LES VATS DE LANSSTOOT Weer V.-raa^l over Korea Acheson over Korea Professor krijgt f 10.000 boete Piloot kwam om het leven Minder loonbelasting van jubileum ge schenken Juni goede maand voor de arbeidsmarkt Diakens in de Katholieke Kerk Nederlanders in de Missie Een wel naar verhouding duur materiaal doch met vele mogelijkheden Frisse toestanden Doodstraf voor leiders „Sport und Spiel" kampen WEERBERICHT Door de officiële Amerikaanse legercommuniqué's van de laatste dagen is langzaamaan bevestigd wat reeds veel eerder uit de berichten over demoralisatie der Zuid-Koreaanse troepen te concluderen viel, namelijk, dat de terugtocht dezer strijdkrachten nog niet tot staan gekomen is. De Amerikaanse oorlogsberichten blijven nog steeds gewagen van vorderingen, door de Noordelijken gemaakt, met slechts spaarzame mededelingen over de prestaties der Zuidelijken. Oorlogscorrespondenties van het Zuid-Koreaanse front geven een beeld van de troosteloze situatie. De duizenden terugtrekkende manschappen van het Zuid-Koreaanse leger worden gevolgd door duizenden vluchtende burgers, verbijsterd door angst en ontzetting, hun geringe bezittingen torsend, welke zij nog temidden van een chaotische verwarring hebben weten te redden. Doden liggen langs de wegen, welke de vluchtelingen volgen. Gewonden smeken om hulp, maar, door een algemene paniek stemming aangegrepen, laat men de ongelukkigen hulpeloos liggen. Talrijke vrachtauto's liggen over de terugtochtwegen verspreid, deels beschoten en uitgebrand, deels van de weg afgereden en verlaten, omdat ze vernield waren, of geen «benzine meer hadden. Intussen blijven groepen Noord- Koreanen hun omsingelende be weging rond de driehoek Intsjon- Seoel-Soewon voortzetten, terwijl andere Noord-Koreaanse strijd krachten een frontaanval hebben uitgevoerd op de Soewon-linie. De Noordelijken hebben de Zuidelijken naar een hoger ge degen gedeelte ten Noorden van Osan gedreven, 18 km. ten Zuid- Oosten van Soewon. De Noorde lijken zetten hun druk uit het Noorden voort en breiden hun colonnes om de Oostflank uit. Volgens Reuter's front-corres pondent zijn in de Sovjet-Unie gebouwde tanks en Amerikaans anti-tankgeschut „ergens ten Zui den van Soewon" een verbeten strijd begonnen, die misschien over het lot van Korea zal be slissen". vertolkinr^ieSpel" Het, komt aan °P ZELF ANTWOORD GEGEVEN HOGE PRIJS IN DE STAATSLOTERIJ Pleidooi voor herstel van het ambt Aluminium overkapping van het Station D.P. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Over het algemeen veel bewolking met plaat selijk enige regen. Zwakke tot matige wind, aan vankelijk uit Zuidelijke, later uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Vrijdag 7 Juli: Zon op 4.28 uur, onder 21.00 uur; maan op middernacht, onder 13.36 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Dezelfde correspondent weet nog te melden, dat 40 Noord-Koreaanse tanks Woensdag er in slaagden, 40 km ten Zuiden van Seoel door de Ameri kaanse stellingen te breken. De Ameri- moesten laten. De Amerikaanse troepen vochten door, totdat al hun munitie was verschoten. Door deze tegenslag werden de Ameri kanen gedwongen, hun frontlinie in Zuidelijke richting te verplaatsen. De tanks der Noordelijken werden ge steund door infanterie, die tweemaal zo sterk was als de Amerikaanse. Zij over meesterden de Amerikaanse stellingen, 2 mijl ten Noorden van Osan, welke stad ongeveer 40 km. ten Zuiden van de Zuid- Koreaanse hoofdstad Seoel ligt. Een zevental vijandelijke tanks werd door de Amerikanen vernietigd, maar zij waren niet tegen het grote aantal opge wassen. De Amerikaanse verliezen zou den 15 a 20 percent van hun ter plaatse ingezette strijdkrachten bedragen. De aanval der Noord-Koreaanse tanks kwam tenslotte tot stilstand Men nam echter aan, dat de gevechtswagens op nieuw zouden worden gegroepeerd voor een volgende aanval op de Amerikaanse stellingen. Denemarkens hulp In haar antwoord aan Trygve Lie heeft de Deense regering doen weten, dat De nemarken niet in staat is militaire hulp te verlenen aan Zuid-Korea, doch voor stelt geneesmiddelen te verlenen. Indonesië zoekt oplossing „Tussen twee tegenstanders, die een koude oorlog voeren, meent Indonesië, evenals verscheidene andere landen, een derde positie te moeten innemen, welke tot uiting komt in de pogingen van Tryg ve Lie en die van Pandit Nehroe om een ontmoeting tussen Truman en Stalin tot kanen moesten terugtrekken, waarbij I stand te brengen", zo heet het in een zij hun gewonden en uitrusting achter 1 nota, die gisteren door het Indonesische Gisteren Is in het Britse lagerhuls het debat geopend over Korea. Natuurlijk nam Churchill aan het Pa«einentair tornooi deel. De conservatieve leifier verzocht dringend om een geheime zitting van het parlement ter bespreking Van de algemene militaire positie nSe- land. Churchill verklaarde er Van te zijn, dat hij in een geheim de eci kon vertellen, wat het lagerhuis lp. dachtig moet zijn en wat de g kan aanvullen. Nog nè Zijn dood werd het edelste orgaan van Christus' lichaam met een 'lans doorboord. En diat terwijl de los prijs voor ons met een enkele zucht te voldoen geweest Was. Waarom dian toch die moeilijke weg van lfjden en dood met een speerwond na het sterven? De les is diep voor wie hier even medi teert. Immers wat voor de Goddelijke gerechtigheid meer dan voldoende was, was met voldoende voor de Goddelijke liefde. De lansstoot heeft de drijfveer van het hele proces van leven, lijden en sterven duidelijk gemaakt: het Heilig Hart, de liefde. De zware weg werd gekozen opdat onmogelijk aan de liefde kon worden ge. twijfeld. Liefde, en er is zo ontzettend veel lijden. Wat is toch daarmee de bedoeling der Voorzienigheid. In de meeste geval len is daarop geen antwoord te geven. Onliever slechts één antwoord: Mee-offe- ren, meedragen het kruis; aanvaarden van de H. Wil. En dan accepteren met de grootst mogelijke blijmoedigheid. Dat kost kracht, dat kan pijn, veel pijn doen. Maar zo zegt de reizegster voor Tege- len's Passiespel begint; Miserere, Geest des Heren Vul ons zwakke pogen aan: Veni, verai, kom ons leren s Levens Kruisweg recht te gaan. somwijl <je proloog van ditzelfde spel r«ffend o.a. nog opmerkt: af H^rnisboom staat en is niet deel "Wenden, en elk krijgt zijn van 't bitter Hout. ^Y'pndalle..k0'n,tein worden pogingen aan- w,v,pn Bire mensheid te doen sohater- atciin goedigheid is ook werkelijk in*hp+aar miUdoemen spelen toch Lwwi ïan onze rol Meers of aanlj het Sanihed,riin der ver" Veromiea's panden we in overgave om Ve en sjmong Cyrene te lijken' ï0t nn Er wmvun' misschien dat van anderen- dit geen 0ffertje tever geefs gek™" Dat is mede de les van de lansstoot. AMATOB, Verder verzocht Churchill om nieuwe besprekingen met de Russen om een op lossing te zoeken, voordat deze over de „verwoestende macht" van atoomwapens beschikken. Churchill noemde „de Ameri kaanse superioriteit op het gebied van atoomoorlog op het ogenblik een doel matig afschrikwekkend feit voor een al gemene communistische aanval". Tevoren had minister-president Attlee verklaard, dat de Engelse en Ameri kaanse actie in Korea de beste kans schiep voor het handhaven van de Wereldvrede. Churchill sloot zich bij deze ^crklaring aan. Onder applaus zei Attlee, at de wereld „de Amerikaanse regering on?k verschuldigd is" voor haar snel wreden ter verdediging van Korea tegen van ^fbulde agressie". Ter verdediging zei Engelands snelle hulp aan de V.S. schie ee' dat uitstel de aanvaller mis- voor*1 WeIslagen gebracht en de V.N. ben' eeiH Vol^ongen teit gesteld zou heb alle st'rl. algemeen beginsel is. aten in gevaar kunnen komen, dien de dat in- pr»ens aanvaller gelegenheid krijgt „nnval i wereld de vruchten van de aanval te plukken", aldus Attlee. houden v,oorste< van Churchill tot het 7„.r Hp an ,een geheime zitting werd j hand „orzitter, Herbert Morrison, van de nana gewezen. departement van buitenlandse zaken is uitgegeven, In de nota wordt er voorts op gewezen, dat het feit, dat. Indonesië weigert een of andere richting uit te gaan, geens zins betekent, dat het neutraal blijft, doch dat het een oplossing zoekt voor het huidige conflict, dat de wereldvrede in het geding brengt. Er wordt op gewezen, dat de welvaart, van Indonesië een nood zakelijkheid is voor de gehele wereld en inzonderheid voor Amerika, dat rubber en suiker nodig heeft. Derhalve dient Indonesië zijn herstel te bespoedigen om het gewenste productiepeil te bereiken. De Veiligheidsraad zal Vrijdag a.s- bij eenkomen. om te overwegen welke nieuwe stappen met betrekking tot de Koreaanse oorlog moeten worden ge daan. Men verwacht, dat de veiligheidsraad de volgende punten zal bespreken: Het benoemen van een opperbevelhebber voor de strijdkrachten der Verenigde Naties in Korea; het gebruik van de vlag der Verenigde Naties te velde en het samenstellen van de een of andere commissie voor de coördinatie van de oorlogvoering. Laatstgenoemde com missie wil men samenstellen uit verte genwoordigers svan staten-leden van de raad. Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, heeft op zijn wekelijkse persconferentie de Noord- Koreaanse beschuldiging, dat de V.S. in Korea de aanvallers zijn en dat de strijd is begonnen door de Zuid-Koreaanse troepen, van de hand gewezen. De door Acheson voorgelezen verklaring was in feite een antwoord op punten uit de ver klaring. die Gromvko een der sovjet- Russische plaatsvervangende ministers van buitenlandse zaken. Dinsdag aflegde, j hoewel Acheson niet met zoveel woorden i op deze verklaring doelde. Verder ver zekerde Acheson, dat de Koreaanse crisis niet tot gevolg zou hebben, dat de Ameri kaanse hulp bij de herbewapening van de West-Europese mogendheden ver traagd zpu worden. Landrechter Burhanuddin te Djakarta heeft VrijdagoclVind prof. v. d. P. ver oordeeld tot een boete van 10.000 subs, twee maanden hechtenis on verbeurd verklaring van de in beslag genomen vreemde munten. Prof. v. d. P. wilde zich ruim een maand geleden inschepen voor vertrek naar Nederland zonder de douane er van in kennis te stellen, dat zich onder zijn goederen een verzame ling vreemde muntstukken bevond die hij vóór de oorlog reeds bezat en gedurende de oorlog wist te behouden. De verza meling werd ontdekt en tevens goederen, die niet de zijne waren. Deze goederen had de professor bij de raad van rechts herstel moeten deponeren, oordeelde de landrechter en voor dit verzuim kreeg beklaagde een boete van 100 subsidiair 5 dagen gevangenisstraf. Voor het eerste feit bevond dé rechter hem schuldig aan deviezenovertreding. De officier van justitie mr. Egter van Wissekerke had acht maanden gevan genisstraf geëist. „Naarmate mep zijn prestatievermogen, ziet toenemen, krijgt men meer plez.er in de sportbeoefening; en het is voor Opa Weij ook leuker om eens in Schiedam een wedstrijd te lopen dan alleen maar in Apeldoorn te trainen". Aldus in het kont onze vasthoudende opponent van verleden week in een we derwoord. Het eerste hebben wij in deze hoekjes reeds meermalen betoogd, in gaande o.a. tegen. hen. die de techniek in de sport maer bijzaak vinden; en het tweede is ook juist. Maar men begrijpe ons nu goed: Op voering van de techniek en stijging van de sportvreugde zijn niet per sé afhanke lijk van elkaar en zeker niet zonder meer. De kwestie was; is er geen plezier .-i de sport als men niet uitblinkt? En or.» antwoord luidde: ook bij matige techniek kan de sportvreugde groot zijn en is in feder geval de waarde van de sport beoefening belangrijk. In elke tak van sport 'noem maar op en laten we „zomers" blijven: athletiek. roeien, cricket, zeilen, honkbal, zwem men, enzovoorts) komt slechts één pro cent van de beoefenaars aan een uitblin kende technische prestatie toe. Zouden dan die 99 procent anderen, wier techniek middelmatig of nog lager is, niet eveneens plezier in hun sport be leven? Zij geven allen zelf het antwoord! Want, was er geen plezier meer aan. zij zouden toch immers al lang hun spullen hebben opgeborgen! SUPPORTER. Een gezelschap ouden van dagen uit Wassenaar bracht gisteren een bezoek aan het paleis Soestdijk. H. M. de Koningin onderhield zich geruime tijd met verschillende leden van het gezelschap In stromende regen begroette Koningin Juliana de oudjes. Op de voorgrond prinses Margriet. Naast de Vorstin de leden van het comité Ouden van Dagen' te Wassenaar. Even ten Zuiden van Espel, bjj de Zuider Ringweg nabij Emmeloord in de Noord-Oostpolder, is gistermiddag een AustcrvUegtuig van de N.V. Lucht- reclame te Naarden neergestort. Het toestel vloog onmiddellijk in brand. De piloot, dc 35-jarige heer A. W. Ham- Er bestond ten aanzien van de toepas sing van het besluit op de loonbelasting 1940 tot voor kort een vrij beperkte tege moetkomende regeling, waardoor ge schenken, die werknemers bij jubilea van hun werkgevers plegen te ontvangen, niet als loon werden beschouwd en dus vrij waren van loonbelasting. Voor bescheiden geschenken in natura was dit practisch altijd het geval. Voor een geschenk in geld was de faciliteit beperkt tot een be drag van 10, Onlangs heeft de minister van Finan ciën aan deze tegemoetkomende regeling enige uitbreiding gegeven, waardoor voortaan met de volgende normen mag worden gerekend. Een geschenk in geld ter gelegenheid van 'n dJidnstjubileum of bij het beëindi gen van een dienstbetrekking wordt niet als loon beschouwd, indien en voor zover het bedrag niet groter is dan het beloop van: maand loon bij 'n diensttijd van 12% jr. maand loon bij een diensttijd van 25 jr. 1 maand loon bij een diensttijd van 40 jr. 2 maanden loon bij 'n diensttijd van 50 jr. Bij weeklonen is dit het loon over achtereenvolgens Kweek, 2 weken, 4 we ken en 8 weken. Bij afscheidsgeschenken wordt de diensttijd naar beneden afge rond. totdat de aangegeven tijdsduur is bereikt. Eveneens wordt niet als loon be schouwd een geschenk in geld, dat, een werknemer ter gelegenheid van zijn hu welijk ontvangt tot een bedrag van maand loon (weekgelders 2 weken loon). maand 'Tuni Is voor de arbeids in Nederland een zeer goede maand geweest. Een zesde deel van de «"J gewestelijke arbeids bureau* «geschreven mannelijke werkloze" mara toen namelijk aan de slag. Bu" "L «laaide namelijk van 72.397 tot Daarbij waren 42.647 geheel vreriMzen (yor. maand 49.290), 17.734 D-U-W.-arbeiders <32.471) en 262 wachtgelders (636). Regionaal b'fef de werkloosheid het grootste in Drenthe, n.l. 37 per 10OO mannelijke mwonersdaartegenover was Zeeland er het best aan toe met een cijfer van 5 per duizend Voor geheel Neder land was dit getal 12. Hier volgen de cijfers: 5739 3601 Groningen Friesland Drenthe Overijssel Gelderland Utrecht N.-Holland Z.-Holland Zeeland N.-Brabant Limburg Totaal 1 4084 1654 3657 2259 3985 1705 8010 8917 705 8701 2243 45911 5444 2724 6852 2555 12500 16476 1106 12417 2983 3 4 4663 20 2263 10 5260 37 2323 7 5278 10 2195 8 11013 12 14530 13 662 5 10007 16 2449 7 eind Juni 1949; 2 3 eind .Juni 1950 4 per 1000 mul, inw, 72397 60643 12 eind Mei 1950; eind Ju-ii 1950 De daling van het aantal werklozen kwam in nagenoeg alle takken van be drijf tot uiting en wel het sterkst in de landbouw en onder de losse arbeiders. Veel seizoenwerk, zoals wieden, druiven- krenten, hooibouw, aardappeirooien en kersenpluk, was hiervan de oorzaak. Door al deze werkzaamheden en mede door de toenemende bedrijvigheid in de bouwnijverheid, het ontsmetten van pluimveebedrijven wegens pseudo-vogel- pest en seizoenwerk in de voedingsmid delenindustrie (conserven, peulvruchten en zacht fruit) konden ook vele onge schoolden aan het werk. Het aantal werkloze bouwvakarbei ders daalde van 7665 tot 5751 en het aan tal werkloze arbeiders uit de landbouw van 9751 tot 6672. Onder de arbeiders uit de voedings- en genotmiddelenindustrie -daalde de werkloosheid van 3910 tot 3067 en onder de losse ongeschoolde arbeiders van 12.595 tot 9529. Het aantal werkloze veenarbeiders steeg van 1474 tot 1649 en het aantal werkloze handels- en kantoor bedienden van 7S40 tot 7846. Stijgende vraag De vraag naar mannelijk personeel steeg van 19.285 tot 20.809. Het. aantal geheel werkloze vrouwen daalde in Juni van 4048 tot 3832. De .vraag naar vrouwelijk personeel steeg v»n 17.885 tot 18.550, Indien in de hierboven genoemde ge vallen een werkgever in de plaats van een bedrag in geld een geschenk in na tura uitreikt, gelden voortaan ook hier voor overeenkomstige normen. Wordt naast een geschenk in natura nog een ge schenk in geld gegeven, dan moet voor de toepassing van-de omschreven normen rekening worden gehouden met het totale bedrag in geld en de geldswaarde van het geschenk in natura, behalve wanneer dit laatste in hoofdzaak waarde bezit als souvernir, zoals dit het geval is bij een legpenning of t>« een portret van de werknemer. ming nit Den Haag, kwam bij het ongeluk om het leven. De machine was bezig met het besproeien van een kavel koolzaad, die door schimmelziekte was aangetast. De heer Hamming was in dienst van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en werkte voor de stichting Hefschroefvliegtuigen bij het. onderzoek naar de gebruiksmogelijkheid van vliegtuigen ter bestrijding van ziek ten en plagen in land- en tuinbouw. Zoals bekend wordt dit onderzoek geleid door het instituut voor plantenziektenkundig onderzoek te Waigeningen. Het toestel was speciaal voor het besproeien van on kruid ingericht. De verongelukte piloot, die gehuwd en vader van twee kinderen was, trad op 1 Juni 1947 in dienst van het ministerie. Met de functie van ambtenaar-vlieger zag hij. gezien zijn loopbaan, een lang gekoesterd ideaal in vervulling gaan. Nadat hij n.l. de school voor tropische landbouw te Deventer had afgelopen, vertrok hij als planter naar Ned. Indië. In 1939 werd hij gemobiliseerd bij de zijn Curtiss Hawk op de grond vernield, doch in een Hurricane zette de heer Ham ming de strijd voort. Toen op 9 Maart Ne-d. Indië capituleerde wist hij zich aan onmiddellijke gevangenneming te ont trekken. Spoedig werd hij echter door de Japanners gearresteerd, doch met veel flair wist hij zich uit de gevangenis te praten. Tenslotte werd hij toch gepakt en naar een concentratiekamp overge bracht. In Augustus 1945, na de capitu latie van» Japan, werd hij in Singapore bevrijd en kort daarop keerde hij naar de militaire luchtvaart op Java terug- In 1946 vertrok hij naar Nederland, waar hij in d'ien?t trad bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, Een tragische bijzonderheid is nog, dat de moeder van het slachtoffer gis teravond met de Kota Inten als repa triërende uit Indonesië in Nederland is aangekomen. Tijdens een congres over de Katholieke caritas te Freiburg in Breislau, waaraan talrijke vooraanstaande personen van de Katholieke caeitas uit de landen van. Midden- en West-Europa hebben deelge nomen, heeft Mgr. Dr. Alfred Teobaldi. leider van de Caritas in Zürich, de be tekenis van het diakenambt in de eerste Christentijd uiteengezet. Tm venband daarmede deed hij de op merkelijke suggestie om dit ambt in de Katholieke Kerk weer daadwerkelijk te laten herleven, door daarvoor geschikte mannen, die niet tot het celibaat verplicht worden, de diakenwijding te laten ont vangen en hun, als medehelpers dei- priesters, daarvoor ook officiële volmacht te geven om 'te prediken en te dopen. Volgens dc laatsite statistieken van de Congregatie de Propaganda Fide ziin er op het ogenblik 6667 Nederlanders in de Missie werkzaam. Van dezen zijn er 3166 priester, 1060 broeder, 2394 zuster en 47 leken. Dit betekent dus, dat er op Iedere 556 Nederlandse Katholieken er één werkt voor de uitbreiding van het Gods rijk in den vreemde. Bij de trekking van de. 510e Staats-baja in Februari 1942, waar van de 14 loterij, 4de klasse, tweede lijst, viel eenNederlandse vliegtuigen er 11 werden prijs van 25.000 gulden op nummer 13515. neergeschoten. Twee dagen later werd In de gehoorzaal van R. S. Stokvis en Zn. N.V. te Rotterdam heeft gistermid dag voor een talrijk gehoor de Engelse HU ingenieur F. J. Walker gesproken over Militaire Luchtvaart aldaar, waar hij zijn 1 het gebruik van aluminium bru(>S®«- vliegopleiding kreeg. Toen Japan Ned. bouw. In 't traditionele and der brug genbouwers trad de Engelsman, zoals n\j ons in een kort onderhoud tevoren ver zekerde, niet voor een publiek van des kundigen op, om hun een lesje te geven. Hij wilde slechts een overzicht geven van het gebruik, dat in de laatste tijd in r.n- vliegopleiding kreeg. Indië aanviel, vloog hij verscheidene mis- ies tegen de vijand. Zo deed hij o m. mee aan de grote luchtslag boven Sura- Telefonisch van onze Parijse correspondent Blijkbaar heïft men te Parijs geen baast met het oplossen der crisis. Om drang onderling J mnn* hna rlA P"Pf nomen, m.a.w. als de socialisten voldoe ning krijgen. Naïeviteit of comedie. in elk geval werken de socialisten uitste kend in het belang van communisten en Niemand geeft Guy Monnet enige kans van slagen, en het gevaar van het op onthoud is zeer nadelig voor de M. R. P. Ontegenzeggelijk bestaat bij haar de verenigd te blijven, geland bij bruggenbouw van het lichte metaal aluminium is gemaakt, in het vertrouwen, dat ze zouden weten, hoe er hun voordeel mee te doen. Naar zijn over tuiging zouden ze er nog een beter ge bruik van weten te maken. De heer A. Bosnak, directeur in- en verkoop, sprak een inleidend woord, er op wijzend, dat onder mr. Walkers toe zicht de eerste geheel-aluminium brug ter wereld is gebouwd en wel in de haven van Sunderland. Mr. Walker begon zijn lezing met een historisch overzicht van de bruggenbouw, om daarna de ontwikkeling in deze tijd te behandelen. In de tweede helft van de 18e eeuw werd voor'het eerst gegoten ijzer als materiaal gebruikt. Hiermede konden grotere overspanningen bereikt worden. Op het gietijzer volgde in 1855. dank zij' Bessemers patent het staal. Ge durende de laatste twintig jaar begon het gewapend beton eep scherpe con currentie met het staal, voornamelijk vanwege de lagere onderhoudskosten, terwijl het beton soms grotere aestheli- sche mogelijkheden biedt, doch de voor- en nadelen kunnen niet precies afgewo gen worden. Nu gebruikt men legeringen van aluminium 'n materiaal, dat de voor delen van beide in zich heeft; licht ge wicht en weerstand tegen corrosie, ter wijl door het gebruik van aluminium het deadweight van een brug tot ongeveer 1/3 kan worden teruggebracht. Boven- het beletsel rler socialiste unit de weg te ruimen heeft de president van de republiel aan de secretaris van de socialistische partij, Guy Monnet, opgedragen le democratische partijen op een werkplan voor de toekomstige regering te \erenigen. Genoemde heer Monnet is wijs genoeg geweest om de opdracht to kabinetsformatie, die toch niet de minste kans had, af te wijzen. Hij Jeeft nu een opdracht als informateur aangenomen. De koning van Cambadja, die naar Frankrijk gelomen is om het tractaat met de Franse Unie te ondertekenen, waarvan de verhouding tussen zijn land en Frankrijk ifhangt, is nu genoodzaakt zijn bezoeken aan verschillende Franse provincies vo'rt te zetten, teneinde de tijd te doden in afwachting, dat er een minister zal zin, die bevoegd ls met hem te tekenen. Onderwijl li,'t ook te Pau de ronde-ta felconferentievan de Franse Unie, waar aan de hoge vfftegenwoordigers der deel staten der Une deelnemen, stil, wegens het gebrek am Franse regeringsverte genwoordigers Over Indo-China wordt zelfs niet mee gesproken. Aangezien de Fransen geen tuitenlandse kranten lezen, denken zij slehts aan de vacanties, en ontgaat hun he de wereldpers en in het bijzonder de Amerikaanse over hun par lementair eirusspel oordeelt. Het is moeilijk te zegen, in hoeverre de inter nationale sparing Frankrijk treft. Men weet alleen, cté de Amerikanen grote on gerustheid aai dc da„ leggen, want in Vichy, en andre badplaatsen reizen de voornaamste prsoonlijkheden af en reeds is bekend gevorden, dat op de boten, die de Amerikinen naar Frankrijk moe ten brengen 3% der gejiomen plaatsen werden afbestld. gers der partijen, behalve gaullisten en communisten, naar een gemeenschap- schapi Vijk werkplan dien zoeken. Wat er van terecht zal komen, is te voor zien. De radicalen, die dat gedoe niet ernstig nemen, hebben reeds van te voren hun standpunt bepaald: kieswet en franc-verdediging, wat het eerste betreft lijnrecht tegenover de M. R. P. staand, wat het tweede betreft, de socialistische eisen onmogelijk achtend. De M.R.P., blijkbaar zeer bevreesd voor haar linkervleugel, heeft mede werking beloofd, maar zal de politiek van Bidault nog wei niet kunnen des avoueren. Het ergste is wel, dat bij het Franse publiek de onverschilligheid groeiende is, behalve bij de communisten en de gaullisten, die de enig mogelijke rege ringsmeerderheid in .'lkander zien stor ten, Het is dan ook wel merkwaardig, dat reedi uit het linkse centrum stem men opgaan om Herriot te roepen, die, zo hij een ministerie zou willen vormen, niet anders kan "oen dan een kabinet samenstellen om de kieswet en de kamer ontbinding te regelen, opdat men niet voor het feit zou komen te staan, dat de ontbinding constitutioneel geëist zou worden, in welk geval ook hij aangewe zen is het ministerie te vormen, en dat dus qualitate qua zou moeten doen, pro- me Bidault verenigbaar is met de po litiek van een Gay of een Teitgen Sr. is weinig duidelijk- De M. R. P- gaat een inwendige crisis tegemoet, die van ver dere strekking kan zijn dan het vroegere uittreden van de groep Terrenoir. De indrukken van hedennacht waren, dat de radicalen thans van steunpolitiek in plaats van meedoen spreken, en socia listen en M.R.P. willen drijven naar een ministerie van die twee. dat al heel wei nig levensvatbaarheid zou hebben. De samenwerking zou dan gebaseerd zijn op de sociale en economische vraagstukken, maar t.a.v. Indo-China en van het kolen- en staalplan Schuman zijn die twee het heel wat minder eens, terwijl zij spoedig zouden vastlopen op de franc-verdedi- ging. De Franse politiek wordt dus geheel in beslag genomen door het zoeken van een program van binnenlandse politiek, op het verkiezingsbelang der partijen gericht. Inmiddels heeft generaal Billotte, die van de wintei; zijn ontslag nam als chef van de Franse grote staf. zich bij De Gaulle aangesloten, die hem onmiddel lijk* in het bestuur heeft opgenomen. Een troep rampokkers heeft de „Van maar hoe de gedragslijn van dc bekwa- ^;en kunne?! aluminium-constructies wor den gebruikt bij het moderniseren van oude bruggen en de levensduur er van belangrijk verlengen. De onderdelen zijn voorts gemakkelijk transportabel, waar tegenover staat, dat de productiekosten in bepaalde gevallen veel hoger zijn dan bij staal. Mr. Walker stipte in zijn betoog aan, dat ook in de Verenigde Staten en Canada aluminium reeds bij bruggen bouw is toegepast. Bij de Nederlandse Spoorwegen is de mogelijkheid in studie, om voor het nieu we D. P.-st.ation een overkapping uit aluminium te maken. We kunnen hier aan toevoegen, dat men in Utrecht ten aanzien van het Rotterdamse station wat toeschietelijker wordt -en er een groter bedrag voor voteren wil. J. Herdtmann en H. Kochler, resp. op richter en propagandist van de beruchte „Sport und Spiel"-kampen,-waarin „Ne- - derlanders" werden opgeleid, die nader- Riemsdijk van de KPM onder handen .hand de Duitsers terzijde stonden bij hun genomen. Het schip, dat aan de Amster- 1 overval op ons land, zijn gisterochtend dam de Tandjong Perak gemeerd door de Bijz. raad van cassatie beiden conform de conclusie van de proc, fis caal tot de doodstraf veroordeeld. H. en K. waren in beroep gegaan tegen het lag, op doorreis naar Nieuw Guinea, had verscheidene kolonisten voor Nieuw- Guinea aan boord. Speciaal de bagage ""c- «v ai uit ui uvi uoy KCgtldU I Hoe lang et duren zal, eer een ka- zen is net ministerie te vormen, en dat van deze mensenmoest het ontgelden vonnis van een B.G. dat hun eveneens binetsformatur wordt benoemd, kan dus qualitate qua zou moeten doen, pro- AUerlei k stem waann de kolonisten het 1 de doodstraf had opgelegd, moeilijk voospeld worden Guy Mon- 1 POr ioneel, dus met de communisten en hoog nodige hadden verpakt. werden De raad verwierp voorts het beroep moeilijk 100 e y gaullisten erin. idoor de ramnokkers on het schin open- van de vrnrmaiio» t net IS 7.1,„consultaties begonnen en Guv Monnet heeft gezegd, dat hij de '-ebroken en genhmHerd .Toen do politie Veefkfnd di^o a w^enf he? arr^feri," de grote vak»»'"* p' tp ""V warmste voorstander vat het deelnemen dip werd gewaartchuw 1. op de Van van tal van personen ten behoeve van gekomen mo k wen e. de efegm. jder socialisten zou zijn. als het gemeen- Riemsdijk" arriveerde, waren de ram-(de Sipo doorgiet Haags B (Y tot ïeveifs moi hU vertegenwuordl-I ^^1^ program kan worden aange pakkers reeds verdwenen. Sange gévangenfitraf werd ve?Lrdeelï

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1