merikanen pionieren op het platteland Nederzetting Partoun bloeit Pauselijke erkenning van de Katholieke arbeidersbeweging BWSlihl wm De geheimzinnige VIJAND Pieck acht West-Duitsland nog niet rijp voor revolutie R ADIO V: -J West-Duitse K.A.B. actief voor de ivederopbouw van het land Verhoging pensioenen met bijzondere toeslag Boschwachter poogde zijn echtgenote te doden Nieuwe Ned. comman dant in Indonesië Ontevreden Aruba Gold bekent schuld in spionnage-affaire staking te zaandam Prinses Irene met haar vader naar Londen De vogelpest in Barneveld programma VRIJDAG 21 JULI 1950 PAGINA 4 Uit tal van landen, ook ons land, trekken ondernemende mensen teeg, om elders een nieuw bestaan te zoeken. Amerika is voor velen nog steeds het beloofde land. Maar in datzelfde Amerika trekken eveneens ondernemende mensen weg. Echteruit de grote steden, om op het platteland een nieuw bestaan te zoeken. Niet alleen, dat de trek van het platteland naar de stad er over gaat in een behoefte van de stedelingen, in z.g. suburbs ofwel voor steden te wonen, die een landelijk karakter hebben, er zijn er, die weer volkomen in het platteland willen opgaan en zelfs de ivoestijn in trekken, om daar te pionieren. HET GEVAAR DER BANGALORE-TORPEDO'S Gevuld met springstof HIJ WAS TE BURGERLIJK EEN DROOM VAN EEN OPLOSSING Opnieuw vijf jaar geëist (Van onze correspondent). NATION. OORLOGSMUSEUM TE OVERLOON UITGEBREID Gen.-maj. Scheffelaar opvolger Door A. HRUSCHKA Actie om zetelverdeling ongedaan te maken DE MILITAIRE ACTIE TEGEN DE ZUID- MOLUKKEN Rode-Kruis-hulp gevraagd AMERIK. VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND „Cross countryvan dertig toestellen PAUSELIJKE ZEGEN VOOR BOUVIGNE-WERK - SCHEEPVAARTLIJN OP TURKIJE OFFICIëLE PUBLICATIE Intrekking oude munten OPGEHEVEN DUORIJDSTER VERONGELUKT AANMOEDIGINGSPRIJZEN VOOR COMPONISTEN Eerste steenlegging voor nieuwe kerk MGR. SWEERE ONDER SCHEIDEN HAGENAAR TE LUIK VERDRONKEN MINISTER TEULINGS ZIEK Nu ook moeilijkheden met konijnenhandel „^^distributie nt 7.00 vl Br. Vlucht uit de grote stad De pioniersarbeid, in het woestijnach tige gebied in het Westen van de staat Utah door een kleine groep gezinnen, die zich hier een jaar geleden gevestigd heb ben, verricht, heeft deze lieden grote resultaten opgeleverd en hun leven ver rijkt. De voorhoede van deze moderne ko lonisten werd gevormd door een tien tal gezinnen, die temidden van het overal welig opschietende St. Janskruid hun tenten opsloegen en blokhutten bouwden. Zij noemden deze kleine nederzetting, welke aan alle kanten door de wildernis omringd wordt, Partoun. In de herfst van het vorig jaar werd hun voorbeeld gevolgd door nog vijftien andere gezinnen, die evenals hun voor gangers, kwamen in de hoop eenmaal zelf een lapje grond te bezitten. In Ame rika bestaat namelijk een wet, op grond waarvan hij, die drie jaren achtereen braakliggende grond, welke het eigendom is van het Amerikaanse gouvernement, ontgint en in cultuur brengt, deze grond automatisch in eigendom verwerft. Ook de nieuw aangekomenen waren de grote steden met hun steenmassa's en ongezonde lucht ontvlucht. Onder hen bevonden zich timmerlieden, bakkers, monteurs, vrachtautochauffeurs, indu strie-arbeiders en metaalbewerkers, als mede een onderwijzer en een gediplo meerde verpleegster. Enkele boeren slo ten zich bij hen aan. Er waren verschil lende pas getrouwde echtparen bij, doch de meeste kolonisten waren reeds van middelbare leeftijd of ouder. Velen van hen hadden hun kinderen meegebracht in deze woestenij. Sceptische lieden voorspelden, dat de pioniers het leven op het land al spoe dig beu zouden worden en zij vergele ken het droombeeld van deze mensen, eenmaal een eigen huis te zullen bezit ten, met een fata morgana, die de woes tijnreiziger een ogenblik een vruchtbare oase voorspiegelt, om een volgend ogen blik te verdwijnen. Daarom besloot Don Howard van de „Salt Lake Tribune", onlangs een be zoek te brengen aan deze woestijnneder zetting, om eens te zien wat er van de toekomstdromen van een jaar geleden terecht gekomen is. Hij kwam al spoedig tot de ontdekking, dat de sceptici ongelijk gekregen had den, want de toekomstdromen bleken ten dele in vervulling gegaan te zijn. Waar zich eens een kale vlakte uitstrekte, verrezen nu knusse, wit gepleisterde huisjea met smetteloos witte gordijnen voor de blinkende ruiten. Tevens bleek, dat men een school had gebouwd, waar in de reeds eerder genoemde onderwij zer een dertigtal kerngezonde leerlingen les gaf. Howard 'kon met eigen ogen zien, dat grote stroken land reeds van het St. Janskruid gezuiverd waren, terwijl men door middel van tractoren het aldus ge zuiverde land nog steeds vergrootte. Bo vendien kon men hem mededelen, dat een groot deel van dit land reeds inge zaaid was. Men houdt zich momenteel voorname lijk met de verbouw van alfalfa en kla ver bezig, waardoor stikstof aan de grond wordt toegevoegd, terwijl dit gewas bo vendien goed veevoer oplevert. Verder verbouwt men saffloer, eveneens goed veevoer, suikerbieten en groenten voor eigen gebruik. Door middel van op verschillepde pun ten opgestelde pompen, wordt helder en fris water, dat zich op anderhalve tot vier en een halve meter onder de op pervlakte bevindt, opgepompt. Het wa ter gutst omhoog en flikkert in het felle zonlicht. Alvorens de kolonisten met de bouw van het eerste huis begonnen, on derzochten zij eerst of er wel water ge noeg in de grond aanwezig was. Verder hadden zij natuurlijk een grondig onder zoek ingesteld naar de vruchtbaarheid van de bodem. Het bleek, dat de grond zich uitstekend leende voor de verbouw van allerlei gewassen, mits er stikstof aan de bodem werd toegevoegd. Met dit doel werd het te beplanten areaal eerst met alfalfa en klaver ingezaaid. De kolonisten rekenen dit jaar reeds op een goede oogst. Alle landbouwwerkzaamhe- den worden verricht onder 'toezicht van een landbouwkundig ingenieur. De gezinnen, die zich in Partoun ge vestigd hebben, laten al hun benodigd heden met vrachtauto's, die zij in ge meenschappelijk bezit hebben, uit de naastbijzijnde stad komen. Verder beho ren tot het gemeenschappelijk bezit van de inwoners van dezè kleine nederzet ting; twee tractoren met rupsbanden,, een „bulldozer" en een wals voor de we genbouw, zes landibouwtractoren en al lerlei landbouwwerktuigen, veertien vrachtauto's en een aantal personenauto's en jeeps. Dikwijls wordt op alle jnwo ners van het plaatsje een beroep gedaan om werktuigen en materiaal beschikbaar te stellen, wanneer er een bepaald werk uitgevoerd moet worden. Zo zijn de ko lonisten bijvoorbeeld ven plan, 't plaats je binnen afzienbare tijd met een mid delbare school te verrijken. Toen de verslaggever de inwoners van het plaatsje vroeg, wat zij in hun vrije tijd deden, antwoordden zijO, we zor gen zelf wel voor ontspanning! Ze ver telden dat ze af en toe uitstapjes maken naar de in de nabijheid gelegen „ca nyons" (foergravijnen) en grotten, en dat men verder de bergsport beoefent, gaat zwemmen of een gezellige bijeen komst belegt in het schoolgebouw. Howard schreef, dat. naar het hem voorkwam, de kolonisten een uitstekende toekomst tegemoet gingen, waarin zij huizen zullen bouwen, van alle gemak ken voorzien, steeds meer land zullen ontginnen, nieuwe bronnen zullen aan boren en uitstekende gewassen zullen verbouwen. Ze zouden voor geen geld van de wereld naar de grote steden wil len terugkeren, want, zoals een van hen tegen Howard zei, iedereen die eenmaal in Partoun de smaak van het buitenle ven te pakken gekregen heeft, zal zich in de grote stad niet meet thuis voelen. In het Hans-Sachs-Haus te Gelsenkir- chen is een congres gehouden voor de Wes-Duitse Katholieke Arbeidersbewe ging, waaraan 15Ö0 afgevaardigden deel namen. Z.II. Paus Pius XII heeft zich met een Schmidt, vroeg in zijn inleiding „De Kerk, stamgrond en krachtbron van de Arbedersbeweging" aandacht voor het probleem der vrijheid en voor de zorg voor de persoonlijkheid van de arbeider. Het congres werd bijgewoond door persoonlijke boodschap tot het congres Kardinaal Frings, Mgr. Jager, de bonds- gerioht, waarin Hij de K.A.B. prijst voorkanselier Dr. Adenauer en vele andere haar veelomvattend werk op godsdien- - stig, algemeen-cultureel, sociaal en cha ritatief gebied met betrekking tot de arbeider. Z.H. de Paus roept de K.A.B. op om met moed en vertrouwen een dam op te werpen tegen de goddeloosheid en om aan de tegenwoordige arbeiderswe reld met het geloof in een persoonlijke God, Christus en de Kerk de Christelijk- sociale leer te brengen. De Regent van de Apostolische Nun tiatuur voor Duitsland, Mgr. A, Munch, legde de nadruk op de rustige bezonnen, beid en de apostolische ijver, waarmede de K.A.B. temidden van de vele sociale stromingen meewerkt aan de opbouw van Duitsland. Kanunnik Brys van de Belgische Arbeidersbeweging betoogde, dat de op- en ondergang van de arbei dersstand de maatschappij met zich mee zal voeren. Hij moet de maatschappij een nieuwe ziel en een nieuw leven geven- De voorzitter der beweging. Dr. H. J. geestelijke en burgerlijke autoriteiten. De Nederlandse K.A.B. was vertegen woordigd door de heer A. Boersma. In de maand Augustus zal een dele gatie van de Duitse arbeidersbeweging een bezoek brengen aan Nederland om daar vooral het sociaal-hygiënische werk van dë Nederlandse K,A.B. te bestude ren. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het voorlopig verslag der Twee de Kamer betreffende het ontwerp van wet verhoging van pensioenen met een bijzondere toeslag. Hieraan is het volgende ontleend: Gaarne zou de regering in meerdere ma te aan het verlangen van de Kamer te gemoet zijn gekomen dan thans wordt voorgesteld, doch zij heeft gemeend, dat, gelet op de toestand van 's lands finan ciën, een grens moet worden gesteld en dat een redelijke tegemoetkoming aan de bepalingen van de gepensionneerden wordt verleend door een bedrag van 16 millioen beschikbaar te stellen, waarvan een bedrag van 3.750.000 dient voor het toekennen van een kinderbij slag aan gepensionneerden. De toeken ning van 10 pet over de gehele linie acht de regering niet verantwoord. Na rijp beraad is de regering bereid aan het bezwaar tegen de datum van in gang der regeling tegemoet te komen door de pensioenen, waarop ingevolge de wet van 5 November 1948 een toeslag is of wordt verleend, over het tijdvak in 1949, waarover het pensioen is of zal worden genoten, te verhogen met een bijzondere toeslag overeenkomstig de be palingen van het ontwerp van ten hoog ste 40. In het verslag der Tweede Kamer be treffende het ontwerp van wet tot ver hoging van pensioenen met een bijzon dere toeslag doet de commissie een drin gend beroep op de regering om de voor gestelde bedragen aanmerkelijk te ver hogen, waarbij zij, om de gedachte te be palen en de behandeling te vergemakke lijken, voor de bedragen van 40 en 50, denkt resp. aan 80 en 75, waardoor de toeslagregeling althans meer zal vol doen aan de wensen der Kamer. Het ongeluk te Nederweert, waarbij een smidsknecht werd gedood door een explosie van een op het oog onschuldig uitziende staaf, vestigt weer eens de aan dacht op het gevaar, dat aan het bewer ken van dergelijke voorwerpen verbon den is. Het betrof in dit geval een z.g. banga lore-torpedo van ongeveer drie meter lengte, welke iemand na de bevrijding bij de smid had gebracht en die daar reeds 5 jaren in de smidse lag. Men ver moedt, dat er in deze buurt nog meer van deze torpedo's aanwezig zün. Ook het ongeval In een smederij te Nijmegen op ,3 Februari j.l. betrof een bangalore-torpedo. Voorts werden er bij een huis aan huis-actie te Meyel 1L.) vijf aangetroffen en de hulpverlenings dienst vond er zes bij een smid te Meer- lo (L.). Een inwoner van Best had er 21 gebruikt voor omheining van een hondenhok en in Meerlo gebruikte een landbouwer er zeven voor afrastering van een mestkuil. De torpedo's zijn van tweëerlei vorm; de eerste heeft een lengte van 1% me ter bij een doorsnede van 6 cM. en het tweede soort is 34 meter lang met een doorsnede van 4 cM. Ze zijn gevuld met enige kilo's springstof. In de raadsvergadering van Zaandijk heeft de voorzitter van de CPN-fractie, oud-wethouder K. Kaat medegedeeld, dat hij bedankt heeft als lid van de CPN, doch lid blijft van de gemeente raad. Hij was onlangs door het CPN- bestuur ter verantwoording geroepen, daar hij als raadslid „te kalm en te bur gerlijk" optrad. Advertentie Bjj de thee 140 gram 30 ctg. <0 1489 In 'hoger beroep behandelde het Arn hems Gerechtshof gisterenmorgen de zaak tegen de 45-jarige boswachter A. H. uit Angerlo die In Februari van het vorige jaar opzettelijk probeerde zijn vrouw te vergiftigen. Bij deze wel zeer trieste af faire was de 42-jarige waarzegster J- K. L. uit Doesburg betrokken, die van de hoofdverdachte een flesje vergif had ge kregen, dat zij moest verwerken in een bal gehakt. Gelukkig schrok de vrouw op het allerlaatste moment terug voor deze afschuwelijke daad, waardoor de echtgenote van H. voor een gewelddadige dood gespaard bleef. Bij de behandeling in tweede instantie bracht verdachte twee verwalen naar voren. Allereerst deelde hij het Hof mede. dat de waarzegster hem aanzette tot deze daad en vervolgens kwam hij tot de be wering, dat de stof, welke in de bewuste fles had gezeten, geen vergif was ge weest, maar asepta-zout, dat voor land- bouw-doeleinden wordt gebruikt. De procureur-generaal, Mr. Bakhoven, achtte beide verweren echter totaal on aannemelijk. In scherpe bewoordingen laakte hij het gemis aan berouw bij ver dachte. De veroordeling van de recht bank achtte spr. dan ook alleszins juist, zodat hij het Hof bevestiging vroeg van dit vonnis, waarbij H. veroordeeld werd tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek. De 42-jarige waarzegster, die wegens meineed door de Arnhemse rechtbank veroordeeld werd tot res maanden, hoor de gisterenochtend vrijspraak tegen zloh eisen, tn beide zaken zal het Hof op Donderdag 3 Augustus uitspraak doen. (Van onze correspondent) Door de inrichting van een geheel nieu we documentatie-afdeling, heeft het Na tionaal oorlogsmuseum te Overloon een belangrijke uitbreiding ondergaan. De Stichting „Oorlogsmuseum" heeft door deze uitermate goed geselecteerde en gevarieerde afdeling haar oorspronke lijke doelstelling zo goed mogelijk trach ten te verwezenlijken, om nl. een beeld te geven van de rampjaren van ons va derland 1939—1945, zulks aan de hand van allerlei foto's en ander documentatie materiaal. De documentatie-afdeling is chronolo gisch ingericht, beginnende met de mo bilisatie-periode van de Kon. Landmacht 1938—1939 en eindigende met de bevrij ding in 1945. De officiële opening vindt Zaterdag morgen plaats. Generaal-majoor Scheffelaar zal na het vertrek van Luitenant-Generaal Buurman van Vreden op 26 Juli naai Nederland, worden belast met het com mando over de in Indonesië achterbiy- vende Nederlandse troepen. Kolonel Paulissen uit Surabaja zal ooi naar Djakarta vertrekken. Hij zal be noemd worden tot chef staf. Generaal- majoor Alons zal benoemd worden tol hoofd van de bij het Nederlandse Hogt Commissariaat te vestigen afdeling, di« de belangen van de achterblijvende troe pen zal behartigen. Advertentie 17) Dat heb ik in de beginne ook ge dacht, zei hij., maar later sprak ik met haar moeder, die mij haar nood klaagde. Mevrouw von Marchstatten zeide, dat zij en haar man buiten zichzelf waren over die gemene lasterpraatjes. Men durfde bijna niet meer buiten onder de mensen komen! Men behandelde hen alsof zij m»s<Jadigers waren; alle-en Lydia trok zich dat alles niet aan. Mevr. von March statten zei nog, dat zij 't wel voor haar dochter verzwegen zou hebben, maar dgt bleek onmogelijk te zijn. Zij hadden dus eindelijk voorzichtig met de jonge we duwe er over gesproken, en tojn waren zij heel verbaasd geweest, omdat Lydia het zo licht opnam. Zü had de schou ders opgehaald en gezegd: Och, mama, laat die domme mensen maar praten. Wij hebben ons van dat gebabbel niets aan te trekken. Als ik anders niets te ver dragen had! Mevrouw von Marchstatten ging voort: Zü staarde daarbij wezenloos-angstig voor zich uit, en wü durfden haar ver der niets te zeggen of vragen; want in te genstelling met vroeger, is Lydia nu zo terughoudend voor ons, dat ik. als moe der. er niets van begrüp Ja. Rosner, 't is met ons droevig gesteld! De arme vrouw had tranen in de ogen Vroeger was zij zo trots, dat zij met iemand van myn stand slechts in geval van noodzakelijkheid een woord gewis seld zou hebben. En wat de jonge mevr. betreft. van haar houding begrüp ik niets. Silas Hempel ook niet. Hij verdiepte zich nog een wyle in gepeins over het geen hij gehoord had, maar vond niets, dat de grote verandering bij Lydia kon verklaren. Tegen tien uur begaven zich de twee mannen ter ruste. Rosner sliep tn de eer ste kamer op de divan; hü had niet wil len toegeven en Hempel moest tegen wil en dank de eigenly'ke slaapkamer be trekken, De nacht yerliep zonder stoornis. De volgende dag bracht Silas Hem pel, daarbü geholpen door Rosner, een lichtseininrichting aan tussen de loods en zyn slaapkamer; het toestel was zeer eenvoudig en werkte onberispelyk. Wanneer iemand de loods binnendrong door het venster in de linkerwand, moest hü in ieder geval de voet zetten op een van de platte, in de vloertegels aange brachte knoppen, die onder de bevloe ring met leidingdraden in verbinding «tonden. Daardoor begon Dn Hempel's tijdelijke slaapkamer de electrische lamp, daar tegen een plaat van gepolüst zink aangebracht, te branden. Door de reflec tor versterkt, was het licht zo scherp, dat het een slapende zeker wakker móest maken. Zekerheidshalve bracht het toe stel, wanneer de lamp begon te bran den. ook een metalen klepel tegen de zinken plaat In beweging. De klepel gaf maar één slag, die >sfel in de kamer, maar niet daarbuiten kon warden gehoord. Men nam verscheidene proeven, die uitnemend slaagden en Rosner zei ver genoegd: Zo kunnen wij gerust slapen; wil die meneer nog eens inbreken, dan ho ren wü hem zeker komen. X. Hartwig Henter was de hele dag in zün werk verdiept en verliet niet meer dan nodig was zijn kamer. De gedachte, dat hij geen voet op staat kon zetten zonder heimelijk door een spion te wor den gevolgd, was hem onverdragelijk. Dus ging hü liever niet uit. Maar op de duur was dat niet vol te houden. Henter was gezond en sterk; hü had behoefte aan beweging en het aan houdend eititein hernam hem slaap en eetlust. Hü werd al spoedig door hoofd pijn gekweld en kon niet meer zoveel werken als voorheen. Zün ontwerp voor de aanleg van een buurtspoorweg was intussen voltooid en aan de bevoegde overheid 'toegezon- Er zijn tekenen, die er op wüzen, dat Aruba zich niet neerlegt bij de beslissing van de Tweede Kamer ten aanzien van de nieuwe zetelverdeling in de Staten der Nederlandse Antillen. Niet alleen ligt daar het telegram van de heer Henny Eman, dat hü aan de Tweede Kamer gericht heeft voor de openbare behandeling van de Interimre geling en dat op de beslissing van de Kamer van geen invloed geweest is, doch thans, na de beslissing van de Kamer, schijnt Aruba een actie te willen gaan be ginnen om bij de Koningin en de Eerste Kamer alsnog pogingen in het werk te stellen om de genomen beslissing onge daan te maken. Hiertoe schijnt op Aruba een gedeeltelijke godsvrede in het leven te zijn geroepen. De Arubaanse Volkspartü, waarvan Eman de leider is, en de Arubaanse Nationale Unie, die tot dusver in de staten door de scheidingslijn coalitie-oppositie tegenover elkander ge staan hebben (behalve ten aanzien van de kwestie der zetel ver houding), zouden de strijdbijl begraven hebben om gezamen lijk een Arubaanse delegatie naar Neder land te zenden. Deze delegatie zou dan tot taak krijgen de Eerste Kamer er van te overtuigen, dat er slechts één keus Is: of 88, of algehele afscheiding van Aruba uit het staatsver band der Nederlandse Antillen. De vertegenwoordiger van de Republiek der Zuid Molukken in Nederland, dr. J. P. Nikijuluw, deelt aan het A.N.P. mede, een telegram te hebben ontvangen va* de volgende inhoud: „De door de RIS ingezette Ambonezen van het bataljon Pattimura zün by de ge vechten op het eiland Boeroe overgelopen naar de republiek der Zuid Molukken. De hevige gevechten op Boeroe eisen vele slachtoffers, verpleging van de ge wonden is onmogelük door de republi keinse blokkade. De RIS gebruikt voor landingsdoeleinden de K.P.M.-schepen „Waikelo" en „Van Gheen". Verzoeke versnelde zending van een Rode Kruis- team". Dr. Nikijuluw deelde mede, dat hü heden aan het internationale Rode Kruis, het Zweedse, Australische en het Neder landse Rode Kruis een telegram heeft gezonden luidende: „Vüandelijkheden uitgebroken. Gewon den kunnen niet worden verpleegd. Ver zoeke dringend zenden van Rode-Kruis team." Harry Gold, de in verband met de zaak-Fuchs gearresteerde scheikundige, die reeds toegegeven had, dat hy als koerier heeft gewerkt voor een Russi sche spionnage-groep, heeft gisteren ver klaard schuldig te zyn aan samenzwering met het doel spionnage te plegen en aan het verstrekken van inlichtingen aan een mogelijke vijand. Een dertigtal Amerikaanse vrachtvlieg tuigen, gestationneerd te Frankfort, hectt gisteravond als oefening een „cross coun try" gemaakt boven Nederland. Zij vlo gen in formaties van drie tot acht toe stellen en wekten de verwondering van velen, die ze zagen voorbijtrekken. (Van onze correspondent). Medio Mei hebben de Catechisten, maatschappelijke werksters en gezinsvex- zorgsters uit ons land onder leiding van directeur P. Backx van het diocesaan Vrouwelijk Jeugdwerk in het bisdom Breda, een reis naar Rome gemaakt. In de Eeuwige Stad werden de afgevaardig den o.m. in een speciale audiëntie bü de H. Vader ontvangen. Naar aanleiding nu van deze Rome-reis heeft de directie van Bouvigne een büzondere Pauselyke Zegen mogen ontvangen voor het werk van de Katholieke Actie onder de vrou- welü'ke jeugd. De Zegen is door Paus Pius XII eigenhandig getekend. den. Alvorens een nieuw werk aan te vatten wilde hij nu, om de depressie, waaronder hij leed, te overwinnen, eens flink lopen. Hy koos daartoe de late avonduren, wanneer overal slechts weinig mensen op de been waren en wandelde de stad uit, steeds de straatweg volgend. Hart wig bekreunde zich er weinig om, of hü al dan niet werd nageslopen, maar hü wilde het toch liever niet weten. Er lag 'n vrij dikke laag sneeuw. Hart- wigs' gedachten waren bij Serena, die hij sinds de laatste samenkomst in't Ybben- burgerpark niet meer had gezien. Hoe zou het met haar gesteld zyn? Zou zjj aan hem denken? En zou ze nog met Lydia Holzmann omgaan? Hü had helemaal vergeten haar dat te vragen. Verdiept in gedachten, was hü bijna tot aan de tweede tramhalte buiten de stad gekomen, want de straatweg liep aldoor langs de tramlijn. Besluiteloos bleef hij staan, juist toen het achter hem op de kerktoren midder nacht sloeg. Dat was voor Hartwig een waarschuwing om de terugweg naar de stad te aanvaarden. Nauwelijks was hy vijf minuten in die richting voortgestapt, toen dicht vóór hem een auto uit een zy- weg de grote baan opschoot. Zy scheen van een zijwaarts gelegen villa te komen, waar, trots het late uur, de vensters van de gelükvloers gelegen vertrekken nog verlicht waren. Hartwig zou er niet verder op gelet hebben, als de auto niet zo snel en zo dicht voor hem de straatweg was opge- De Turkse Staatsrederü (Turkish State Shipping Line) heeft een drie-wekelükse vrachtdienst geopend van Stamboul, Iz mir en Piraeus naar enkele West-Euro- pese havens, waaronder ook Rotterdam. De dienst wordt onderhouden met een drietal in 1945 in Amerika gebouwde schepen t.w. de m.s. „Rize", Malatya" en „Kastamonu". elk met een laadvermogen van 5400 ton, beschikkende over koel ruimte en accomodatie voor passagiers. De firma Anthony Veder Co. treedt voor deze nieuwe lün als agente op. Het ministerie van Fiananciën maakt bekend, dat met ingang van 15 Augustus 1950 tot en met 15 November 1950 de ge legenheid zal worden opengesteld tot in wisseling van de oude zilveren kwartjes en nikkelen stuivers en van de tydens de Duitse bezetting uitgegeven zinken kwartjes en stuivers. De inwisseling kan tot elk bedrag geschieden bü alle post kantoren, bij- en hulpkantoren der pos teryen en poststations. De nominale waar de der ingeleverde munten wordt vergoed in gangbare Nederlandse betaalmiddelen. De staking by de montagebouw in de Meidoornbuurt te Zaandam wordt Maan dag opgeheven. Dit besluit werd tijdens de Donderdag gehouden besprekingen van het stakingscomité en de directie van de bouwonderneming (fa. Muys en De Win ter) uit Rotterdam genomen. De Braban ders en de Drentenaren, die tussentyds het werk van de stakers hadden overge nomen, zullen niet terugkeren. Men zal die mensen weer in dienst nemen, die voor de resterende werkzaamheden no dig zün. Op de Zeeweg in O verveen ter hoogte va nkop 90 is gisteravond een dodelijk ongeluk gebeurd. De heer M., die hier met zijn echtgenote op de motor in de richting vam het strand reed, verloor de macht over het stuur, waardoor de motor uit de bocht vloog. Mevr. M. werd va nde duo afgeslingerd en op slag gedood. Het bestuur van de Johan-Wagenaar- Stichting heeft als bewüs van waardering prijzen van aanmoediging toegekend aan de heer Ton de Leeuw te Breda, voor zijn sonata voor pianoforte, en aan de heer H. Vlag te 's-Gravenhage, ltd van het Residentie-orkest, voor zün Bulgaar se suite voor orkest. Zoals bekend zal Prinses Irene Zondag 2 Juli a s. te Londen de eerste steenleg ging verrichten voor het nieuwe kerkge bouw van de Nederlandse Protestantse gemeente te Londen. Prinses Irene zal in gezelschap van haaar vader Zaterdagochtend per vliegtuig naaï de Engelse hoofdstad vliegen. Koning George heeft de Prins en Prinses Irene uitgenodigd Zaterdagmid dag in Buckingham-Palace de lunch te gebruiken met de Britse Koninklijke Familie. De thee zal diezelfde dag ge bruikt worden bij de Aartsbisschop. Prinses Irene zal in de loop van Zon dag weer naar ons land terugkeren. De Prins heeft het voornemen nog enkele dagen in Engeland te blüven. Wegens zyn verdiensten op het gebied der verkennersbeweging ontving de re gent van het seminarie IJpelaar, mgr. P. Sweere het dankbaarheidsinsigne met een schry'ven van Prins Bernhard en de Hoofdcommissaris der Verkenners, Ba ron Van Voorst tot Voorst. Mgr. Sweere richtte 17 jaar geleden als eerste onder de colleges in Nederland de verkennerij op het seminarie IJpelaar op. De 17-jarige G. T. uit Den Haag, dia by zyn oom te Luik op bezoek was, Is aldaar van een Rynaak gevallen en ver dronken. De minister van binnenlandse zaken mr. F. G. C. J. M. Teulings is wegens ziekte afwezig. Heit tüdelyk beheer van het mi nisterie van binnenlandse zaken wordt waargenomen door de minister zonder portefeuille mr. J. R. H. van Schaik, Advertentie Die slopende Rheumatlek maakt U humeurig en ziek, maar bovendien raakt Uw hele gestel er van ondersteboven. Ga toch zó niet verder, drijf die slopende pijnen uit Uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit. Kruschen is samengesteld, voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloedzuiverende organen precies datgene toe, wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen functionneren. Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiver heden, die nu oorzaak zijn van Uw tergende pijn, worden langs natuurlijke weg afgevoerd regelmatig en radicaal. Wilhelm Pieck, de 74-jarige president van de Oost-Duitse „Volks-republiek", h^gft gisteren in zijn openingsrede van het S.E.D.-congres te Berlijn de „heet hoofden der communistische partij" ge waarschuwd, dat de tUd voor een open lijke opstand tegen de bezettende mo gendheden in West-Duitsland nog niet gekomen is". Pieck bepleitte het samengaan van com munisten en sociaal-democraten in West- Duitsland tot 't vormen van een „nationaal front", om de éénwording van Duitsland onder „democratische leiding" te verwe zenlijken. Hy riep de Duitsers op stakingen te organiseren en onrust te zaaien. Pieck behandelde o.m. de integratie van Oost-Duitsland in het sovjet-blok, waar bij hij melding maakte van een sovjet- Russische lening aan Oost-Duitsland, ter aanschaffing van vlees, boter en textiel. Pieck stak zijn teleurstelling over het Sedert vorige week Woensdag is er In de omgeving van Barneveld een nieuw geval van vogelpest geconstateerd en wel te Kootwjjkerbroek, waar eergiste ren een kleine pluimveestapel vernietigd moest worden. Het tempo van de uitbrei ding ls dus in vergelijking met de voor gaande gunstige weken nog trager Se worden. Alle beperkende maatregelen worden echter nog met grote gestrengheid ge handhaafd juist omdat deskundigen de goede gang van zaken menen te moeien toeschrijven aan het stipt nakomen van de voorschriften. Buiten de centrale pluimveeslachtplaata om kan er te Barne veld dus nog geen sprake van pluimvee- handel zü". Het aanbod jonge hanen voor deze slachtplaats is gestegen tot clfca 70.000 stuks, waarvan er nu sedert de opening ongeveer 30-000 geslacht zyn. De handel in konünen welke nog on gehinderd kon geschieden, verkeert thans ook in moeilykheden, doordat deze dieren niet naar België mogen worden verzon den in verband met de daar heersende ziekte onder knaagdieren. Er was giste ren te Barneveld daardoor geen aanvoer van konijnen. reden, dat alleen een sprong achtei- waarts hem het leven kon redden. Boos keek hij de auto na, waarin en kel een dame was gezeten, en die voi le vaart voortsuisde, Hij versnelde zyn stap in de richting van de stad- Een half uur later, toen hy juist aan een bocht kwam, zag hü 5S e auto midden op de straat staan. s"inee" een panne te hebben gehad, ^ant de chauf feur had allerlei werktuigen te voor schijn gehaald en knutselde aan het rech tervoorwiel. De dame was uitgestapt en lien aan de rechterkant van de weg in de schaduw van de bomen op en neer, blykbaar om zich te verwarmen, want de nacht was kil. Zonder op haar te letten, wendde Hart wig zich tot de chauffeur en zeide: Kan ik u helpen? Ik kan goed met machines omgaan. Dank u. Met de motor is alles in orde; er is enkel een band gesprongen; en dat ongelukje is gauw hersteld. Hartwig wilde nog iets zeggen, toen achter hem een bekende stem verrast en bly uitriep: Hartwig, jü? Ik heb je onmiddellyk herkend aan je stem. Wat een onver wachte ontmoeting! Lydia! Henter was een en al verbazing. Maar was dat werkelük Lydia Holz mann? Die ziekelijk, vermagerde vrouw met de veel te grote ogen en de zenuw- achtg trekkende mond? (Wordt vervolgd) geringe succes der communisten in West- Duitsland niet onder stoelen of banken. De te volgen tactiek aldaar zal een der hoofdpunten van het congres uitmaken. Het publiek reageerde als in Hitiers beste dagen. Stalin's naam kon niet ge noemd worden, zonder dat de gehele ver gadering als één man oprees, en de. spre ker herhaalde. Naar verluidt, zou aan het congres, waar de kopstukken van de Cominfoma byeen zijn, te Praag een belangrü'ke Com inform- vergadering vooraf zyn gegaan. Dit be richt is nog niet bevestigd. ZATERDAG, 8 JULI 1950. HILVERSUM II (298 M,) 7.0034.00 KRO. 7 00 nws 7-1» ochtendgymn.; 7.80 Gewijde rarn 7.43 Morgengebed en liturgische kalen der- 8 00 Nws.: 8.15 Gram.; 9.30 Kamerork. en soliste; l°:°?nv^d\,kln<<ifre°; 1°-" Amuse- men tsork.; 1100 Y- d. zieken; 11.45 -Gram.) 1200 Angelus: 12.03 Gram.; 12.30 Mede delingen; I2-65 Zonnewijzer; 18.00 Nw». ert Kath. nws.; 13.20 Amusementsork.13.50 Gram.; 14-10 Harmonleork.14.40 Kroniek van letfc en kunsten; 15.15 Plano en voor dracht; 15-40 Pop. concert; 15.55 Gram.; 16.05 jongenskoor; 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans"; 17.00 V. d. Jeugd; 18.00 Trio; 18.20 Joum. weekoverzicht; 18.30 V. d. Strijd krachten; 19.00 Nws.; 10.15 Schaakoverzicht; 19.20 Actualiteiten; 19.25 Gram.; 19.35 Lichte muz.; 20.00 Nws.; 20.05 Gram.; 20.13 „Licht baken"; 20.40 Gram.; 20.45 „Steek eens op heren"; 21.00 Gram.; 21.45 Puzzle; 81-35 Pop. concert; 22.35 Amerlk. commentaar; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nws.; 23.15 Nws. in het Esperanto; 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM I (408 M.) T.00 VARA, 10.00 VPRO., 10.20 VARA, 19.30 VPRO.. 20.00—24.00 VARA.-7.00 Nws.; 7.10 Gram.: 0.00 Nws.; 8.18 Orgelspel; 8.45 Gram.; 10.00 Medische cause rie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 V. d. arbei ders; 11.35 Planoduo; 12.00 Gram.; 18.30 Mede delingen; 12.35 Orgel en zang; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 „Het Nederl. lied"; 1420 Amateursuite.; 14.50 Brabants programma: 15.15 Radio Phllh. Ork. en koor; 16.00 .Van de wieg tot het graf", causerie; 16.25 Dans- muz.; 16.45 Sportpraatje; 17.00 Gram.; 17.30 v. d. leugd; 16.00 NWS, 18.15 Propagandatoe- spraak; W.240 Fanfarecorps; 18.40 Zang en orgel: staalkaart; 19.40 Bijbel lezing; *^u,andse gemeente te Lon- den „riJ- Nws-: 20 05 Actual.; 20.12 Variürrt nïïi Weense muziek; 20.45 Ge- varieerd programma; 21.45 Socialistisch Metropole-ork. en solisten' G?am °rdracht: 23-00 Nws.; 23.15-24.00 "17verz.pr., 7.30 krom, 7.40 ocht. nnü verz.pr., 8.00 nws., 8-05 conc., 9U0 Eng, L.P. nws., 9.10 v. d. huisvr., 10.00 reg. Porter-Brown, 10.30 Eng. H-S. ttegewt Orch., 11.00 Eng. L.P. Lucraft eni ens., 11.30 Pol.ork., 11.58 Sport, 12.00 VI. Br. salonork., 13.00 nws., 13-15 amue.muz., 14.00 V.G.O. „De lichte toets", 14.30 Fr. Br.; Bel caiito; 15.30 VI. Br.; Jozef Ber gen (orgel); (16.0017.30 report. Ronde v. Fr.); 16.15 zangk. St. Lutgardls; 16.30 gram.; 17.00 nws.; 17-10 harmonica-duo; 17.25 gram.; 17-30 Eng. L.P.; Jazzmuziek; 18.00 harmonica-duo; 18.15 balletmuziek; 18.30 v. d. sold.; 19.00 nws.; 19.30 zang; 19.50 feuilleton; 20.00 omr.-ork. m. zang sol.; 21.00 act.; 21.15 Ork. de Winter; 21.45 Holberg Suite van Grieg; 22.00 nws.; 22.15 verz.-progr.; 23.00 nws.; 23.05 Jazz- muz.; 23.30 24.00 rustige muz. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H. S.: nws.; 7.15 gev. gram.; 7.50 Lift up your hearts; 8.00 Fr. Br.: nws. 8.10 conc.; 9.00 VI. Br.; nws., 9.05 symph. gram., 10.00 V.G.O. muz., 10.10 muz. tyd. h. werk. 10.50 Lux.; Le Ménage en Musique (VI.); 11.00 Eng. H.S.: BBC Welsh Orch., met cello-solo, 12.00 gev. gram., 12.30 „Car naval in Rio", 13.00 nws., 13.10 gev. ork.- muz., 13.50 cricket, 13.55 münw.-ork., 14.30 Sandy Macpherson (org.), 15.00 Eng. L.P.; White en ork., 15.15 V.G.O. prettige potpourri's. 15.30 Fr. Br.; verz.- progr.. 17.10 dansmuz., 18.00 v. d. sold., pi.m. I8.25 Eng. H.S.: „Those were the days"; 19.15 Eng. L.P.; radiojourn.; 19.2t sport, 19.30 Henry Wood Prom. Cot* (Qpeningsconc. i. d. Royal Albert HaJj® (em pl.m. 21.00 pauze); 22.00 nws., 22.1# sport. 22.20 Stapleton en ork., 22.20 Car los en Samba ork. en Paradise ork. m. d- „Mennaide", 23.5624.00 nws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4