Leopold III Eerste taak: het nationale verzoening weer op de heiverken troon de van Een koning keert terug Betrekkelijke rust in Korea Actie tegen Guerilla's Koningin Elisabeth haar zoon Ontroerde prinsen zien de om geving van hun jeugd terug verwelkomde Go Europa's vrijheid en Ruslands sterkste leger der wereld Applaus op een rood congres L Koning Leopold heeft wederom de Belgische troon bestegen Het koninklijke vliegtuig daalt NG Zaterdag 22 Juli 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN WAARSCHUWING Smokkelen van 150.000 paar nylons Fabriek te Beek en Donk uitgebrand 'LAGEN Ernstige woorden van hieraan mede te werkem Churchill en Reynaud De uitbreiding van het Amerikaanse leger Krachtiger hulp voor Zuid-Korea? Mea culpa's van IV.-Duitse communisten WEERBERICHT Te 7 uur vanmorgen vernam men in België met begrijpelijke ontroering, dat koning Leopold hedennacht te 5.15 uur op het vliegveld Cointrm-Genève was opgestegen met bestemming naar zijn hoofdstad, waar hij rond 7.15 u. kon worden verwacht. Inderdaad landde het koninklijk vliegtuig, dat werd geëscorteerd door zestien jagers, rond dat tijdstip op het vliegveld Evere, in de nabijheid van Brussel. Na lange, bittere jaren van balling schap vertoeft de koning der Belgen weer in de hoofdstad van zijn land. Kroonraad bijeengeroepen door twee kolonels van het Belgi sche leger bestuurde Dakota te Evere. De koning, de jeugdige prins Albert, minister-president Duvieu sart en prof. Pirenne stapten er uit. De koning, die er zeer bleek uitzag, werd verwelkomd door de heren prof. Paul van Zeeland, minister van buitenlandse zaken; prof. A. de Vleeschauwer, minister van binnenlandse zaken, en Moreau de Melen, minister van landsverde diging. De toestand aan de fronten was zo stabiel, dat gen. MacArthur het niet nodig vond vannacht zijn gebruikelijk communiqué te publiceren, aldus verklaarde een officier van het hoofdkwartier. klaroengeschal del n Va" Taej°n' ziin de Amerikaanse verdedigers terug- iels van het Belgi- ^rokken op meer Oostwaarts gelegen stellingen. In deze Weste- j e sector van et front maakten de Noord-Koreanen vorde- ten 111 e" en. ^uifLOosten van Tsjondjoe, dat 65 km. ten van aejon is gelegen. Deze stad zou door de Noorde lijken zijn bezet. Een Noord-Koreaanse divisie oefent druk uit op de an® ten osten van Taejon gelegerde 24ste Amerikaanse divisie, erwij een an ere door de heuvels ten Zuiden van deze stad Uostelijke richting oprukt. m Afrekening met Guerilla's Onder de begroeting aanwezig waren, bevond zich ook burgemeester dr. J. van de Meulenbroeck, die de koning namens de inwoners der hoofdstad kwam begroeten. In snelle vaart werd naar het paleis Laeken gereden. Hier werd de koning opgewacht door zijn moeder, koningin Elisabeth. Het was nog niet mogelijk te vernemen, of prins Karei zich op dat ogenblik eveneens te Laeken bevond. De ontmoeting van koningin Elisabeth met haar zoon en haar kleinkinde ren schijnt bijzonder ontroerend te zijn geweest. Tot nog toe werden geen inci denten gemeld. Op het ogenblik dat wij dit seinen, is in en om de stad alles rustig en kalm. Taejon's verdediger vermist aan jong Nederland Vijf verdachten voor de politierechter HOUD ER DE MOED IN! „Hulp aan Noord-Korea oorlogsmisdaad WIELRIJDSTER DOOR JEEP OVERREDEN Slachtoffer overleed kort daarna De verwachting van heden- tot morgen avond luidt: Halt tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regenbuien. Zwakke tot matige Zuide lijke wind. Vrij warm. Zondag 23 Juli: Zon op 4.47 uur, onder 20.45 uur; maan op 15.16 uur, onder 23.40 uur. Maandag 24 Juli: Zon op 4.49 uur, onder 20.43 uur; maan op 16.48 uur, onder 0.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Koninklijke standaard wappert op het Jfaleis Telefonisch van onze Brusselse correspondent) te Laeken Toen de koning Zwitserland verliet, werd hij op het vliegveld vergezeld door zijn gemalin, prinses de Réthy, in de rouw om haar onlangs overleden moeder, en door zijn dochter, prinses Josephine Charlotte. De koning zag er zeer ontroerd uit. Hij kuste innig zijn gemalin en zijn dochter en steeg in zijn Dakota. Daarin namen ook plaats zijn tweede zoon, prins Albert van Luik, minister-president Duvieusart en de secretaris van de koning, prof. df. Jacques Pirenne. Prins Boudewijn stap te in een tweede Dakota. Leopold droeg de uniform van luitenant-generaal van het Belgische leger. Alvorens te starten, drukte de sou- verein de hand van de volledige be manning der drie Dakota's Tot op he ogenblik van het vertrek wisten piloten niet, welke de iuist® p t hun bestemming was: Meisbroek, Evere of Grimbergen. Pas toen zij in de lucht waren, mochten zij een verzegelde en veloppe openen om daar de plaats van bestemming in te lezen: het militaire vliegveld van Evere, op een tiental kilometers van Brussel. Bond 8 uur vertrokken de beide par lementsvoorzitters van Cauwelaert en Struye in een derde Dakota naar Brus sel. Intussen werd het bekend, dat de koning gisteravond in „Le Reposoir" nog een langdurig onderhoud met Di~ vieusart heeft gehad en dat Z. M. met de parlementsvoorzitters ook heeft ge sproken over de betekenis van het sa menvallen van de datum van 21 Juli, die voor het land historisch is door de troonsbestijging van 21 Juli 1831 van de eerste koning van België. Leopold sprak hierbij zijn vaste wil Hit, na zijn langdurige verwijdering uit het land weer te willen aanknopen met de nationale koninklijke tradities en 's lands Instellingen ongeschonden te handhaven. Hij deelde de beide voor zitters ook mede, dat hij hen een bood schap voor de leden van het parlement zal overhandigen. De Zwitserse journalisten op het vliegveld hoorden uit de mond van pre mier Duvieusart, dat met de terugkeer Koning Leopold UT, die sinds 1944 eerst in buitenlandse krijgsgevangen schap, daarna in ballingschap leefde, is hedenmorgen te 7 uur 19 in zijn vader land, op het vliegveld Evere bjj Brussel, teruggekeerd. We kunnen ons indenken, welke ge voelens de koning bezielden toen hij de Belgische bodem, welke hij eens met inzet van alle krachten verdedigde, weer betrad. Het was geen joyeuse entrée. He vorst weet, dat een groot deel van het volk zich tegen hem heeft gekeerd; dat er heel wat beroering in het land zal worden verwekt; dat de toekomst vol komen onzeker is. Het kan zijn, dat de door socialistische, liberale en commu nistische politici verwekte onrust snel wegebt; het is echter ook mogelijk, dat staking na staking het politieke en eco nomische leven van België zal verlam men en het land een nauwelijks te her stellen schade zal toebrengen. Het herstel van Leopold in in zijn koninklijke praerogatieven is een daad van rechts- en eerherstel. Dat is de diepste betekenis van alles, wat op de dag van heden geschiedt. Daarom heeft de Christelijke Volks- partij zich altijd, bij de gehele strijd rond het koningsvraagstuk, zuiver op het ex clusieve rechtsstandpunt gesteld. Warme sympathie voor de vorst, welke bij haar ongetwijfeld in de ruimste mate bestond, heeft slechts een ondergeschikte rol ge speeld. Het ging er alleen om de schen ding van de grondwet, waardoor de ko ning van de hem rechtmatig toekomende troon verwijderd werd gehouden, onge daan te maken. Donderdag is dit door de verenigde kamers van het parlement ge schied; hedenmorgen, op het ogenblik, dat het vliegtuig met koning Leopold III op Evere landde, was het recht hersteld: de vorst kan zijn koninklijke praeroga tieven weer uitoefenen. Dit rechtsherstel is tegelijkertijd een volledig eerherstel. De meerderheid van het Belgische volk heeft door zijn recht matige, vrij gekozen vertegenwoordiging plechtig verklaard, dat de koning waar dig is België te blijven regeren; wat impliciet maar toch ondubbelzinnig in houdt, dat hij niets heeft gedaan wat een koning onwaardig is. Deze volksuit spraak moet voor Leopold wel een hoge Voldoening zjjn. van de koning de taak van nationale verzoening voorgoed begint. „Deze te rugkeer is de overwinning van nie mand", voegde de minister-president hieraan toe: „Zij is in werkelijkheid de eerste stap naar de volledige oplossing der koningskwestie". Hedenmiddag zal in het paleis van Laeken een kroonraad worden gehou- den Deze raad bestaat uit de ministers van btate. Zoals men weet, hebben de socialisten Woensdag In het parlement medegedeeld hun minister-van-staat ..li een dergelijke kroonraad te zuilen laten deelnemen. Men hecht mo menteel aan deze bijeenkomst geen an dere betekenis, dan die van het weder- opnemen van het contact van de ko ning met de meest vooraanstaande poli tici van het land. Ook de leden van de regering zullen bij deze kroonraad aan wezig zijn. Rond half 8 hoqrde men over Brussel het ronken van verschil lende vliegtuigen, doch daar het wolkendek zeer laag hing, kon men ze niet in de lucht zien. Te 7.19 uur landde onder De militaire eer werd de souverein be wezen door acht peletons van de mili taire luchtmacht, die door Z.M. werden geïnspecteerd. Op het ogenblik, dat het vliegtuig van de koning landde en Z.M. voet op Belgi sche bodem zette, zond de nationale ra- de BrahanConne uit. Het Belgische ro vernam hierdoor, dat zijn rechtma- ïge vorst weer In zijn midden was. Op dat ogenblik ook werd op het palels van Brussel de koninklijke standaard gehe sen. Enkele minuten na de koning landde kroonprins Boudewijn. In zijn vliegtuig bevonden zich de privé secretaris van de koning, de heer Weemaes, en een atta ché van de minister-president. Om 7.35 u. precies verlieten de koning met z{jn beide zoons ep het escorte het vliegveld van Evere met bestemming het koninklijk paleis van Laeken. Zü zijn aldaar aangekomen om 7.50 uur, voorafgegaan door motorrijders van de militaire politie, door vier radio-auto's en pantserauto's. Hierachter volgden acht auto's, waaronder die van de koning. Het aan de Westelijke. Amerikaanse sector aansluitende centrale front, het welk dooi de Zuid-Koreanen wordt ver dedigd, is het toneel van een doorbraak poging der Noord-Koreanen. die met twee divisies tussen de plaatsen Moeng- jam en Hamtsjong trachten op te rukken. ^°te,re Slechten worden hier verwacht. Aan de Oostkust constateert men een op rukken van de Amerikanen en Zuid- Koreanen Zij worden door Brits-Ameri kaanse vlooteenheden gesteund, die de 2 -ame\ mo.?n3end artillerievuur voorbereiden terwijl boven het front de luchtmacht onophoudelijk actief is. Reu zen-superforten en duikbommenwerpers verleenden zo intensief mogelijke steun- Associated Press meldt nog, dat Ame rikaanse negertroepen gisteren de Noord Koreaanse communisten alt Jechon ver- dreven en de stad bezet hébben. Dit is de eerste aanwijsbare overwin- "mg te velde van de Amerikaanse troe pen in Korea. De Amerikanen heroverden de stad na een strijd van 16 uur die gisterenmiddag begon en vandaag kort na het aanbre ken van de dag eindigde. De verliezen van de Amerikanen waren gering. Jechon ligt 100 km. ten Noord-Oosten van Taejon en 90 km. ten Noorden van Taegoe. Het Amerikaanse hoofdkwartier meldt, dat het Amerikaanse commando krach- Telefonisch van onze Brusselse correspondent) De aankomst van de koning op het vliegveld Evere geschiedde in een atmosfeer van hoge ernst en onder strenge militaire bewaking. Onder de schaarse personaliteiten, die ter Toen Z M., »P een ppa,r meter gevolgd door zijn beide zoons, die een donker bruin costuum met rouwstrik droegen, de erewacht schouwde, speelde een mili taire muziekkapel ue Brabangonne. De koning groette het vaandel van het re giment. waartoe deze erewacht behoor- de Dit was de eerste officiële daad van de souverein op Belgische bodem. Er weerklonken geen toejuichingen. De aankomst en de begroeting duurden hoogstens 10 minuten De strenge mili taire bewaking had het in verband met het vroeee uur schaarse publiek op af stand gehouden Tussen het vliegveld en het pafeis van Laeken bevonden zich met minder dan 5500 militaire manschappen, behorende tot het bevrijdmgsbataljcm Piron, Ardense jagers, infanterie, artil lerie, luchtvaart-, genie- en pan.sertroe- pen. Verder waren er longe officieren van de militaire school Langs de weg waren verschillende auto's met luister posten opgesteld. De soldaten droegen een gewone bewapening van hetzij een stengun hetzij een geweer. Vooral de jonge prinsen konden hun emoties niet verbergen, toen zij, na zo veel jaren, het paleis en het reusachtige park terugzagen, waar zij de eerste jaren van hun jeugd hebben doorgebracht. Zij bevinden zich daar ook op slechts een 500 tal meters van de kerk, in welker cryp te hun geliefde moeder koningin Astrid zaliger rust. Een hunner eerste gestes tal bestaan om incognito bloemen op het graf van hun moeder te gaan leggen. Het weer was inmiddels geheel opge klaard en het was onder stralend zonlicht, dat de koning en zijn kinderen hun in trede in het paleis deden. Een duizendtal burgers bevond zich voor de hekken van het paleis. Er weerklonken sobere toejuichingen, geheel in de toon van de ernst der gebeurtenissen. Kinderen gin gen bloemen bij het hek van het paleis neerleggen Men verwacht een sterke toe loop van belangstellenden in de verdere loop van de dag. Met het oog daarop zijn voor en rond het paleis sterke afdelingen gendarmes te voet en te paard opgesteld. Slechts een paar uur na zijn aankomst ontving de koning reeds verschillende hoge personaliteiten o.m. de leden van de regering Duvieusart, de eerste voor zitter van het Hof van cassatie, de voor zitter van de Raad van State, de voor zitter van de Rekenkamer en de burge meester van Brussel. Het eerste bericht over reactie in Wal lonië komt uit Luik Het gemeentebestuur aldaar heeft de vlag halfstok doen hijsen en doen omhangen met een rouwfloers. De voorbereiding van de veiligheids maatregelen heeft enkele personen het leven gekost. Een vrachtauto, die rijks wachters vervoerde, is vanochtend om 4 uur bij het Eeuwfeestpaleis omgekan teld. Vier ril' achters werden op slag gedood, anderen werden gewond. tige maatregelen neemt om de bedrij vigheid van de guerillastrjjderg in Ko rea uit te schakelen. Een aanzienlijk aantal guerlllastrijders, die zich somtijds bij de vluchtelingen voegden, viel de troepen der Verenigde Staten in de rug aan en droeg zodoende bij tot het succes van de communisten in hun offensief naar het Zuiden, aldus het hoofdkwartier. Er zijn reeds maatregelen getroffen en „al is de infiltratie van de communis ten nog niet volkomen gestuit, toch is zij aanzienlijk beperkt". Het hoofdkwar tier voegt er aan toe, dat deze infiltra, ties binnenkort geheel zullen ophouden. Een Amerikaanse hulpcolonne heeft ge tracht Taejon binnen te dringen, waar zich generaai-majoor William Dean, bevelheb ber van de 24ste Amerikaanse divisie, bevindt, die Donderdag bij de Ameri kaanse aftocht werd vermist. Volgens, de laatste berichten is de hulp colonne er niet in-geslaagd zich een weg te banen door de Noord-Koreaanse li nies. De Koreaanse tolk van de generaal is hedenochtend door de Noordelijke linies weten te dringen en heeft de Ameri kaanse linie ten Oosten van de stad kun nen bereiken. De tolk heeft verklaard, dat generaal Dean met zijn officieren en soldaten heeft gestreden voor het behoud van Taejon, Hij had persoonlijk het installeren van bazookas en de toestellen voor het af schieten van anti-tankraketten geleid en was tevens behulpzaam geweest bij het evacueren van de gewonden. Het bestuur van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap krijgt van vele kanten ver zoeken om inlichtingen over circulaires en oproepen inzake jeugd-vredesacties, die de laatste weken aan personen, organi saties en jeugdclubs zijn toegezonden. Het bestuur van de N.J.C. geeft aan geheel jong Nederland in ernstige over weging nauwkeurig na te gaan, welke organisaties en personen deze actie or ganiseren. Het blijkt namelijk herhaaldelijk, dat men geheel argeloos en té goeder trouw instemming betuigt met het streven van communistische mantelorganisaties, die willens en wetens vaak door valse en eenzijdige voorstellingen de vredeswil van de jeugd voor eigen politieke doel einden misbruiken. Wegens het smokkelen van ongeveer 150.000 paar nylonkousen stonden gisteren vijf verdachten voor de bijzondere poli tierechter te Amsterdam terecht. „U had méér nylonkousen in huis dan voor uw gezin nodig was", zei de politie rechter tot een der verdachten en deze knikte bevestigend. De kousen waren uit België naar Ne derland gesmokkeld en werden hier via tal van tussenpersonen aan de man resp. aan de vrouw gebracht. Zeven maanden met aftrek voor de gene, die in hoofdzaak de kousen in Bel gië had gekocht en vervoerd, vijf maan den voor degene, die het geld voor de aankopen had gefourneerd, vierhonderd gulden boete voor een „depothoudster' van de kousen en voor een tussenpersoon vier maanden, luidden de straffen, die de bijzondere politierechter oplegde. Tegen een der betrokkenen was slechts weinig evident bewijsmateriaal aanwezig. De verdediger verzocht een der anderen, die veel met hem op pad was geweest, te horen. Toen de politierechter, die hier voor aanvankelijk weinig voelde, toegaf, liep de zaak echter anders dan men had gedacht. De getuige uitte zeer bezwaren de verklaringen- „Mijn kameraad pleegt meineed riep verdachte uit. „Drie maanden met aftrek en ander half jaar rijkswerkinrichting", zei de of ficier, welke eis werd toegewezen. „U ruineert mijn carrière" zei de ver dachte, die al 16 veroordelingen achter de rug had. (Van onze correspondent) Gistermiddag om 4 uur ls brand ont staan in een fabriekje ter vervaardiging van plasticproducten te Beek en Donk. In minder dan geen tijd stond het gebouw met zijn zeer brandbare inventaris in lichter laaie. Een twintigtal in de fabriek werkzame arbeiders had nauwelijks ge legenheid meer zich in veiligheid te bren gen. Een hunner, d. H. uit Beek en Donk, wiens kleren In brand waren geraakt, snelde naar het dichtbU gelegen kanaal, de Zuid-Willemsvaart, en door direct te water te springen, ontkwam h(j aan zware verwondingen. Van de fabriek was na een kwartier niets dan de muren over. De schade is dan ook vrij aanzienlijk. s, In onze vorige bijdrage schreven we o.a.: „We dienen onze eisen te matigen, bij de bestaande globale armoe". We zijn in die mening nog terdege versterkt door het Tweede-Kamerdebat over onze financiële positie, waarover U gisteravond op de voorpagina een paar kolom kon lezen. Jan Schouten gaf enkele getallen weg onder de medede ling, dat bij het Nederlandse volk het inzicht moest toenemen, in welke ge vaarlijke toestand het zich bevond. Min. v. d. Brink moest ook toegeven, dat de invoer verontrustend was toegenomen, hoewel de uitvoer ook prachtig was ge stegen. Het was zelfs een uitverkoop van onze Nederlandse volkshouding. Anders hadden de prijzen hier niet zó kunnen stijgen. We dienen ons inderdaad nog heel wat te ontzeggen, om onze eenvoudige boterham te kunnen blijven eten. Dat lijkt misschien vreemd, maar een feit is het. We willen van alles, maar alles kèn helaas niet. Op geen stukken na. Voor alles moet het schild worden uit gedragen: Hard werken en meer export. Dat is de remedie tegen de werkloosheid. Speciaal de jongeren moeten dat allemaal voor ogen houden. Idealisme, optimisme en geloof in de toekomst zijn niet zo sterk in hen aanwezig- De sociale bed ding vinden ze geheel gewoon en nog maar op het kantje af of nog onvoldoen de waarmee ze het bewijs leveren van de groei, van de ontwikkeling der goede sociale voorwaarden geen bliksem af te weten. Onder de beste condities blijft het le ven een vechten. W. J- A. P. vindt in het jongste „Opmars"-nummer redenen genoeg aan wezig voor wantrouwen en pessimisme, hoewel hij er aanstonds aan toevoegt, dat men er niet aan mag toegeven. We blijven in de wereld ronddraaien met personen, die bar tegenvallen en door hun onschoon karakter situaties onnodig tot in de grond bederven. Doch men moet niet overal over kankeren. Meer dan ooit moet er gesjouwd wor den. Dat woord is echter in het woor denboek van vele jongeren zoek. Tot vaak zeer gerechtvaardigde ergernis der ouderen. Wie vecht voor zijn bestaan, vecht ook mee buiten zijn baan. Wie evenwel in zijn bedrijf het kalmpjes aan doet, is in de regel ook bij politieke, sociale of godsdienstige acties niet in de voorste gelederen te vinden. Het is een kunst om er onder alle om standigheden de moed in te houden. Doch dat dateert niet van vandaag of drie jaar geleden. Dat was vijftig jaar geleden ook zo. Toen had men echter niet zoveel capsones. Alleen zij slagen in het leven, die nog hard zeer hard weten aan te pakken. Da na-oorlogse situatie eist die harde hou ding meer dan ooit. Met geneuzel van swingnozempjes bouwen we geen nieuwe sterke maat schappij. Aanpakken. Zweet maar genist flink. Wie bang is voor transpireren zit het eerst in zak en as en ligt het eerste op het kerkhof. De tachtigers en negentigers van vandaag van welke stand ook zijn hun leven lang werkers geweest. Met veel pleizler en zonder veel gezanik. HENK VAN DER MAZE. 1 deren, worden in slavenarbeid gedwongen Op zijn wekelijkse persconferentie heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, verklaard dat het verlenen van hulp aan de agressor Noord- Korea als een oorlogsmisdaad viel aan te rekenen. Dit betrof hulp zowel voor, als na de gepleegde aanvalsdaad. De Amerikaanse senaatscommissie voor de gewapende diensten heeft zich uitge sproken voor het opheffen van alle be perkingen op de sterkte van de gewa pende macht. Voorts sprak zü zich uit voor het verlengen van de verbintenis van beroepsmilitairen met een jaar. Of ficieren der gewapende machten hadden namelijk verklaard, dat men het volgen de jaar 193.000 geoefende manschappen zon verliezen door het aflopen der vrij willige verbintenissen. Het Amerikaanse leger voert bespre kingen met „Cadillac" van de „General Motors" over massaproductie van het nieuwe type lichte tanks van 28 ton. In een gisteren ln de reusaehtige Albert- hall te Londen gehouden ve^*de^"? Bewering voor een verenigd Europa heeft Winston Churchill gezegd, dat het verenigd Europa, dat wU ^."'Ln steten alle Europese volken, ook achter het „IJzeren gordijn m°etomvat ten". Hü constateerde met weldoening, dat het communisme in allo vrUe landen terrein verliest. Churchill verklaarde vervolgens hettoe te juichen dat ook Duitsland in de ..Bewe ging voor een verenigd Europa is verte genwoordigd. Velen van ons zijn van mening dat een Europese urne zonder Duitsland tot mislukking zou zqn ge doemd". Churchill besloot met de woorden: „Van één ding ben ik zeker. Hoe groot de ge- varen ook zijn, die de vrije Europee vol ken bedreigen, deze zijn niet toegenomen door het Stichten van de „Raad van Europa" en door het sluiten van het Noord-Atlantische verdrag. De volken der Westerse landen zullen, indien aangeval len, tezamen vechten en, zo nodig, ook gezamenlijk sterven bij de verdediging van de vrijheid, die hun gemeenschappe lijk kostbare bezit uitmaakt Na hem kwam de Fransman Paul Rey naud aan het woord. Hij zeide onder meer: „Ik waarschuw de hier aanwezigen dat de Sovjet-Unie heden ten dage het sterkste leger ter wereld bezit, dat 170 divisies infanterie, 35 divi sies gevechtswagens en 60 divisies artil lerie omvat. De Sovjet-Unie werkt dag en nacht, door de week en op Zondagen, aan de uitbreiding van haar bewapening. Millioe- nen gevangenen, mannen, vrouwen en kin- U denkt wellicht, dat Korea ver weg is. Doch dan zou ik u in herinnering willen brengen, hetgeen Lenin eens heeft geschre ven, namelijk: „De kortste weg van Parus naar Moskou loopt via Peking, Tokio en Calcutta". „Verscheidene leden van de V.N. heb ben vertrouwelijke aanbiedingen gedaan om grondstrijdkrachten naar Zuid-Korea te zenden", aldus meldt de „New York Times" uit Lake Success. De namen van de betrokken landan worden geheim gehoudenmaar volgens het blad hebben Engelse zegslieden ver klaard, dat zij „blij" zijn over de tot nog toe ontvangen antwoorden op de oproep tot grotere hulp voor Zuid-Korea van Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N. Thailand heeft aangeboden minstens 4.000 man van zijn beste gevechtstroepen naar Korea te zenden. De regering van Zuid-Afrika heeft be sloten, dat het „practisch noch realistisch" is, een rechtstreekse militaire steun aan de V.N. in Korea te verlenen. Gisteren is te Washington een over eenkomst voor de duur van 25 jaar tus sen het Verenigd Koninkrijk van Groot Brittannië en de V. S. getekend betref fende het gezamenlijk inrichten en ge bruiken van een proefterrein voor be stuurbare projectielen op de Bahama- eilanden. Op de tweede dag van het congres der Nelsse-grens", en slecht waren Ingelicht (communistische) Socialistische één- over de politiek der Oost Dultse-regering heidspartij, m Oost-Berlijn. waar kopstuk ken uit alle Cominformlanden aanwezig zijn. beantwoordde de West-Duitse com munistenleider Max Reimann de ernstige critiek, die gisteren door de Oost-Duitse president Pieck op de West-Duitse com munisten was uitgebracht. Reimann achtte de kritiek gerechtvaar digd en nodig, en gaf toe. dat de West- Duitse communistische partij leed aan sectarisme, opportunisme en „ideologische taksheid". Hij onthulde, dat veie West- Duitse communisten niet „genoeg door drongen waren van de betekenis der Oder HU beloofde drastische wUzigingen in de politieke koers van zUn partjj. Het applaus, dat op zijn woorden volg de, werd tot ieders verbazing door Pieck ernstig gelaakt. Het toonde volgens hem aan, dat de meerderheid der congressisten zich de behoefte aan zelfkritiek niet ern stig bewust was. Er was geen behoefte aan toejuichingen, meende Pieck, men diende slechts lessen uit het West-Duitse communistische échec te trekken. Ook op deze woorden volgde evenwel weer een warm applaus, waaraan ook Reimann deelnam. Vrijdagmiddag omstreeks 1 uur heeft zich op de Rijksweg-Zuid te Sittard ter hoogte van de ambachtsschool een tra gisch ongeluk afgespeeld, dat aan de 22-jarige mej. J. P. uit de Geleenstraat het leven heeft gekost. Zij reed op haar fiets in de richting van de stad en werd plotseling geheel buiten haar schuld geschept door een jeep van de politie, welke haar niet meer kon ontwijken, toen een voorbijrijdende auto onverwacht van richting veranderde en links afsloeg. Het slachtoffer maakte een geweldige smak en bleef 12 meter verder zwaar gewond liggen. Een Franciscanerpater van het rectoraat Ophoven heeft haar nog bijtijds het H. Oliesel toegediend Enige ogenhlikken later is zij overleden De chauffeur van de jeep kreeg een zenuwschok en de agent, die naast hem zat. moest met een ernstige hoofdwonde naar het ziekenhuis ..De Goddelijk» Voorzienigheid worden vervoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1