Nieuws uit STAD en OMTREK Weekmarkt met proeftijd van een jaar Er komt een grote luchtvaart tentoonstelling SPORTNIEUWS uit Schiedam en Kruiswoordraadsel m m LAATSTE BERICHTEN „MIJN HAND IS GESTREKT..." m «n VACANTIETOCHTEN n Op de Broersveld NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WALDO Vacantie-week overwint tegenslagen *mma Arbeidsbureau Schiedam Bestelt HARDEMAN's LIMONADES bij ^■77 Pater Th. Ten Have CssR t ZATERDAG 22 JULI 1950 PAGIffX VERZET BIJ DE MIDDEN STAND MINDERT NIEUWBOUW HOEK L. NIEUWSTR. -ORANJES TR. St. Jozefhuis moet weg ook met aanhangwagen EXAMENS MEDISCHE ZONDAGSDIENST EXCELSIOR GEEFT DEMON- STRATIE IN SPORTPARK UW WINKELIER EN SLIJTERIJ Met Heilig Geweld (Passage) EXCELSIOR EN HET CRICKET WEEKEND TRANSPORT- EN BAKFIETSEN WEDSTRIJD GEM. ZWEMPLAATSEN KAJOTTERS-MIS NAZORG-COLLECTE BURGERLIJKE STAND z '7 s 7 a /s /yJH 76 '7 "7 *7 ~J5~ «7 76 77 U7S ss 9° 9' 7L f*. 9* 99 Koning Leopold heeft hedenmiddag te kwart over één nnr een radioboodschap tot het Belgische volk gericht. De tekst van de boodschap luidt als volgt: Socialisten negeren Kroonraad Bittere Rijst (Monopole) m 1- ipppiisiili&i if mt - i De gedachte om ook in deze gemeente over te gaan tot het instellen van een weekmarkt wordt de laatste tijd steeds levendiger, hetgeen o.m ook is gebleken uit een verzoek van de heer G. Harre- man alhier om aan hem een terrein voor de exploitatie van een markt te verhuren Voor het college van B. en W. is dit aanleiding geweest aan deze zaak bij zondere aandacht te schenken en zich in verbinding te stellen met organisaties wier belangen bij een markt nauw be trokken kunnen worden geacht. Het heeft de Schiedamse Middenstands- centrale in de gelegenheid gesteld haar mening kenbaar te maken, terwijl even eens het Centraal Vrouwencomité alhier in deze aangelegenheid zijn oordeel heeft uitgesproken. Het standpunt van genoemde centrale bleek aanvankelijk afwijzend, maar na derhand bleken de meningen zich be langrijk ie hebben gewijzigd en zowel uit nadere berichten als mededelingen mag de conclusie worden getrokken, dat het oorspronkelijke verzet is opgeheven en ook uit de kringen van de winkel stand thans het belang van een markt voldoende wordt erkend en vrij algemeen de gedachte heerst, dat er geen bezwaar bestaat de proef met een markt te nemen. Het Centraal Vrouwencomité, waarbij aangesloten zijn: de Ned. Katholieke Vrouwenbeweging, de Christen Vrouwen bond, de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, de Bond van Vrouwelijke leden van de Ned. Protestantenbond, de Vrouwenbond van het NW, de Bond van Oud-Katholieke Vrouwen en de Nederlandse Vrouwenbeweging heeft me degedeeld een enquête onder de leden te hebben gehouden, welke tot resultaat heeft gehad, dat uitgebracht werden 1145 stemmen, waarvan 1059 vóór het instel len van een weekmarkt, 4 voor onder voorbehoud dat de markt niet in de Rem- brandtlaan zal worden gehouden, 31 te gen, 44 blanco en 7 stemmen van on waarde. Zoals vanzelf spreekt hebben deze cijfers het comité doen besluiten om te adviseren tot het instellen van een weekmarkt over te gaan. Van de Chr. Besturenbond werd nog een afzonderlijk schrijven ontvangen, waarin het instellen van een plaatselijke markt zeer sterk wordt aanbevolen. Van recente datum is verder nog de brief van de winkeliers van het Broers veld, waarin wordt verzocht medewer king te willen verlenen tot het stichten van een weekmarkt en deze te houden ln hun straat. Voor een goede voorbereiding en be oordeling van deze zaak werden voorts nog nadere inlichtingen ingewonnen bij de diensten van het marktwezen in de omliggende gemeenten, terwijl ook con tact werd opgenomen met de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Riviërhandel. De ervaring in andere gemeenten op gedaan is, dat de weekmarkten zeer goed voldoen, door de bevolking ten zeerste worden gewaardeerd en door de handel drijvende middenstand dienstig worden geacht, ook voor hun eigen belang. Een en ander heeft ertoe geleid een voorstel te ontwerpen tot het nemen van een proef voor onbepaalde tijd, maar voorlopig voor niet langer dan een jaar, met het instellen van een weekmarkt, in de geest zoals hieronder nader wordt omschreven. Na afloop van de proeftijd zal kunnen worden beoordeeld of de markt haar recht van bestaan zal hebben bewezen, zodat alsdan definitieve rege lingen kunnen worden vastgesteld. De markt wordt van Gemeentewege geëxploiteerd, zodat op een gedaan ver zoek om het beheer in particuliere han den te geven niet Wordt ingegaan. Als plaats waar de markt een week markt, waarop handelswaren van aller lei soort ten verkoop kunnen worden aangeboden wordt gehouden, willen B. en W. aanbevelen 't Broersveld, een die door haar centrale ligging en haar brede trottoirs daarvoor wel zeer ge schikt kan worden genoemd, terwijl zo als boven medegedeeld, de winkeliers aldaar om aanwijzing van hun straat voor marktplaats hebben gevraagd, zo dat aldus ook aan hun verzoek wordt voldaan. In deze straat zouden twee rijen kra men kunnen staan elk van 40 tot 50 stuks, zodat in totaal aan 80 5 100 kra men standjlaats kan worden gegeven. Het is aan te bevelen de kramen te plaat sen met de voorzijde naar de huizen, ge deeltelijk op het trottoir gedeeltelijk op de rijstraat. Waar de diepte van een kraam op 2meter kan worden gesteld blijft er op de trottoirs zogel op de rij weg voldoende ruimte over. Het rijver- keer in het Broersveld dient op de markt dag afgesloten te zijn, maar de mogelijk heid wordt gegeven om ten behoeve van aangelegen zaken en bedrijven onthef fing van het rijverbod te verlenen. Auto's en andere vervoermiddelen van kooplieden kunnen worden geparkeerd op het zg. koolas van de Gedempte Broersvest, alwaar zo nodig ook een rijwielstalling zou kunnen worden geplaatst. Als dag, waarop de markt zal kunnen worden gehouden, komt met het oog op de marktdagen in andere gemeenten (Rotterdam: Dinsdag en Zaterdag; Den Haag: Maandag en Zaterdag; Delft: Don derdag en Vlaardingen: Woensdag) het meest in aanmerking de Vrijdag. Voor die dag kan, volgens onze inlichtingen, op voldoende kooplieden worden gere kend. De markturen kunnen worden bepaald van 9 tot 18 uur. Voor het marktgeld moet een tarief worden vastgesteld. Gezien de tarieven in andere gemeenten komt de volgende heffing B. en W. billijk voor: per kraam per strekkende meter bij een diepte van DACBIAO VOOR SCMtCDAM IN OMSTRtKtR 72e Jaargang No. 21292 De kantoren der Redactie en Adml nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71. Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs 4.30 per kwartaal. 1.45 per maand, 0.35 per week. Advertentie-pril? op gewone kolombreedte i 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Contract tarieven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bi) de administratie of dij de erkende advertentle-bureaux. Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 woorden 50 ct. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentte-órders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Haze liet. gemiddeld VA meter per marktdag 0.20, hetgeen neerkomt op 0.80 per markt dag voor het meest gebruikre model van 4 x 2Vi m. Voor z.g. „Standwerkers", „Zwem mers" (dit zijn verkopers, die hun goe deren op de grond uitstallen, het publiek trachten te trekken om dan rondom zich heen te verkopen) en „Demonstrateurs" stellen zij een speciaal tarief voor van 1 per plaats per keer voor de eerste 2 categorieën en 0.50 per plaats per keer voor de demonstrateurs. Uit een voorlopig opgemaakte begro ting blijkt, dat de kosten door de ge meente voor de exploitatie van de markt te maken bij toepassing van vorenge noemde marktgeld-tarieven volledig wor den gedekt. Het is niet de bedoeling voor het marktwezen een aparte dienst in te voe ren, waar zonder enig bezwaar de werk zaamheden daaraan verbonden door een van de bestaande diensten kunnen wor den waargenomen. Een nader aan te wijzen reeds in gemeente-dienst zijn de ambtenaar zou met de financiële verantwoording en verdere regeling kun nen worden belast. Aan de heer Harreman, die in deze ze ker initiatief heeft getoond, zouden B. en W. het recht willen verlenen tot het verhuren van de marktkramen, onder voorwaarde dat hij steeds voor een vol doend aantal kramen zal zorgdragen, voor het opzetten en weghalen van de kramen zorgt en een huurprijs voor de kramen berekent, welke een door het college goed te keuren bedrag niet te boven gaat. Zij stellen ons voor dit met de heer Harreman in een schriftelijke overeenkomst nader vast te leggen, het geen reeds met betrokkene is besproken en waarmede hij is accoord gegaan. Gehoord de mededelingen van de Cen trale Vereniging voor de Markt-, Straat- én Rivierhandel verdient het met het oog op verschillende omstandigheden ten zeerste aanbeveling mét de markt in September ajs. te beginnen. Wij hebben dan ook de eer Uw Raad voor te stellen te besluiten tot het instel len van een weekmarkt, voorlopig op proef, te houden iedere Vrijdag (met uitzondering van Goede Vrijdae en Kerst mis, wanneer die op Vrijdag valt), daar voor aan te wijzen het Broersveld en ons té machtigen tot het treffen van de no dige regelingen ter uitvoering van dit besluit Vrijwel iedere Schiedammer kent het SI. Jozefhuis aan de Lange Nieuwstraat 199, de stichting waar het kind, dat bui ten eigen schuld het normale gezinsle ven 'moet missen, wordt verzorgd. In verband met dit 'tehuis zullen zich bin- kort, naar wij uit betrouwbare bron ver nemen, enige grote veranderingen vol trekken. De stichting welke reeds enige jaren in dit pand zijn werk heeft gedaan, gaat verhuizen naar de Lange Haven 107 want do eigenaren van het pand aan de Lange Nieuwstraat hebben de wens te kennen gegeven om dit in slopershanden te ge ven opdat zij op het vrijkomende terrein tot nieuwbouw kunnen overgaan. Met September hopen de bestuurders naar het nieuwe pand te kunnen ver huizen. Dit is echter niet de enige veran dering. De in vele kringen bekende direc trice zr. J. M. Breeuwer van dit tehuis gaat onze stad verlaten zij laat hier een werk achter waaraan zij zich met hart en ziel heeft gegeven. Deze instelling door haar begonnen, heeft door de in zet van haar gehele persoon, in Schie dam reeds een goede naam verworven, zij trekt zich niet terug uit het werk on der de wezen en verwaardoosde kinderen doch zal dit werk elders voortzetten. Door haar veftrek was een verandering van directie en bestuur noodzakelijk. Als directeur zal op de plaats van de dagelijkse leiding verschijnen dr. P. Hoon- hout, velen reeds bekend door zijn be kwame jeugdleiding in het district Rot terdam. Hij hoopt onder zijn leiding dit tehuis te kunnen laten uitgroeien tot een in richting alhoewel niet groot van omvang, maar toch van dusdanig gehalte dat iede re rechtgeaard Katholiek Schiedammer trios kan zijn op een instelling als deze, want het is ons aller belang om deze kinderen te kunnen bieden wat zij bui ten hun eigen schuld moeten missen. Advertentie Er wordt op het ogenblik een hevige strijd gevoerd tussen het Vacantie-Co- mité-1950 en de tijd. Met het voortschrij den der dagen wordt deze strijd heviger. Maar tegelijk komt vast te staan, dat het Vacantie-comité moeilijkheid na moei- lijkkheid overwint en overwinning na overwining boekt, Het ene programma punt na het ander kan langzaam ver wezenlijkt worden en Schiedam kan er nu al gerust op zijn, dat de werkelijk heid in de laatste week van Augustus niet veel bij de ..droom" van een paar maanden geleden zal achterblijven. Natuurlijk, er zijn ook een paar ne derlagen geboekt: De fiets-rally en de zeepkisten-race konden niet doorgaan. Daar staat echter tegenover, dat er veel goed nieuws is. Om te beginnen omtrënt de lucht vaarttentoonstelling. Deze zal gehouden worden in het Stedelijk Museum en daar heel dat ruimte gaan opeisen. Dat is ook te begrijpen, wanneer men weet, dat hieraan niet alleen de K.L-M. en de Luchtstrijdkrachten, maar ook de Lucht vaart-technische School en de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart meewerken. Ieder van hen zal één of meer stands inrichten en daarin bezienswaardige voorwerpen tentoon stellen, die op de luchtvaart betrekking hebben. Onder meer: Vliegtuigmotoren, instrumenten, zenders-ontvangers, schaalmodellen van grote vliegtuigen, enz. De Schiedamse Luchtvaart Club, die deze tentoonstelling organiseert, komt zelf ook met een uitgebreide inzending voor de dag. Deze zal vooral de jeugd Interesseren. Men krijgt er namelijk te zien, wat de leden in de modelvliegtuig sport presteren. Een bijzondere attrac tie zal hierbij zijn, dat een paar leden zowel binnenshuis als op een veld in de omgeving zullen laten zien, hoe een modelvliegtuig werkt en wat het kan doen. Er is verder nog een heel grote kans. dat de Rijks Luchtvaart School met een heel grote zending naar onze stad komt, waarmee zij de opleiding van aankomen de piloten uitvoerig kan toelichten. On der meer door middel van de „linktrai ner". Indien de RLS komt. zal voor haar de Aula van het Museum worden inge ruimd. De voorzaal op de eerste verdieping zal wel weer worden omgetoverd in een filmzaaltje, Daar zullen de bezoekers in doorlopende voorstellingen tal van boei ende luchtvaartfims te zien krijgen. In hetzelfde zaaltje worden op afzon derlijke uren foto-films vertoond. Hier aan zullen zij hun hart kunnen ophalen, die gedurende ie vacantie-week de in zendingen komen bewonderen van hen die meedongen aan de fotowedstrijd- Schiedam. Deze foto-tentoonstelling wordt tegelijk met de luchtvaarttentoon stelling in het Museum gehouden. Zij wordt georganiseerd door de Algemene Fotokring .Schiedam" en belooft even eens aantrekkelijk te worden. Men kan voor deze foto-wedstrijd nog steeds inzenden. Maar tot uiterlijk 1 Augustus a-s. Dan sluit de inzending on- heroepelijk. Alle foto's die daarna bin nenkomen worden terzijde gelegd. Een bijzonderheid is nog, dat men op de foto-tentoonstelling een aantal pers pectief-foto's (foto's met diepte er in) te zien zal krijgen. Deze zullen worden afgestaan door de firma „Relief-foto" uit Amsterdam, de enige Nederlandse firma die deze foto's maakt. Ook van andere gedeelten van het vacantie-front kan grote activiteit ge meld worden. Zo verrees in de afgelo pen dagen naast de Koemarktbrug een flinke kiosk. Daarin zal het bureau van het Vacantie-comité gevestigd worden. De kiosk zal in vriendelijke kleuren op geschilderd worden en een vriendelijke juffrouw achter het loketje zal iedere stadgenoot die even aanklopt alle inlich tingen geven, die hij of zij nodig heeft. Men zal zich in die kiosk ook kunnen opgeven voor verschillende voorstellin gen, festiviteiten enz. Onder meer zal men er voor zover voorradig kaar ten kunnen kopen voor het „Spul van Jonker Franssen Oorlogh". De aantrek kelijke aanplakbiljetten voor de opvoe ringen van dit oudste Nederlandse rede rijkersspel zijn juist gisteren van de pers gekomen en zullen in de komende dagen op vele punten in en buiten de stad de aandacht gaan vragen, In de kiosk zal men zich ook kunnen opgeven voor de ,.Tour de Schiedam" op bakfietsen en driewielers. Reeds is een flink aantal inzendingen biinenge- komen, doch hoe meer liefhebbers, hoe meer vreugd. Want des te spannende, zullen de wedstrijden worden, des te meer toeschouwers zulle1 komen ..jken en des te groter zal de premie-regen zijn. En dan tenslotte nog iets over het ko mende Lunapark. Dit zal, zoals men misschien al weet, niet op het Koolas, doch op het Marconiplein worden ge houden. Daar dit nog veel te hobbelig is, móet dit eerst gelijk gemaakt worden. Dank zij de draglinér, die gisteren op het plein arriveerde, zal dit niet al te veel tijd "in beslag nemen. Reeds vandaag wordt met de egalisatie een begin ge maakt. Op 20 Juli is geslaagd te Roermond mej. M. Landsbergen voor de aanvullingsacte N.O. 7. Bij de in Utrecht gehouden examens slaagde onze stadgenote mej. Elise Wil- lemse, Grote Markt 25, voor het examen Akte N.A. Haar broer Jan Willemse, die op studie is in Nijmegen kwam uit Amersfoort met het diploma Staatsexamen B. in een met drie geslaagden vreugdevol huis. A. D. de Leeuw, Westvest 12, Tel. 67623, W. H .T. Meijer, Swammerdamsingel 43. Tel. 69696, F. Jungerius, Vondellaan 2. Tel. 67355, P. J. W. Beukers, Burg, Knap- pertl. 76, Tel. 68004. Apotheek J. H. Evers, Lange Haven 81. Het is al vaker druk geweest op de Broersvest vanwege O. B. K., maar gisteren had de drukte een bijzondere betekenis. De vertegenwoordigers van muzikaal Schiedam vertrokken naar Denemarken om er een belangrijke vacantie- en tournee-tocht te maken. Tot in de koninklijke tuinen van Kopenhagen zullen de harmonie-klanken klinken. Vandaar de vele belangstellenden die een „goede reiswensten. Zoals thans wel algemeen bekend, is het turnfeest, dat de S.B.L.O. bij zijn twintig-jarig bestaan wilde organiseren, in duigen gevallen. Dit betekende voor de aangezochte ver enigingen een onaangename desillusie. Immers de léden hadden al ijverig gestu deerd en nu zou alles voor niets geweest zijn. Teneinde de leden toch in de gelegen heid te stellen voor hun ouders, vrienden en bekenden op te treden, werd door het bestuur van de R.K.G.V. „Excelsior" be sloten zelf een gymnastiekdemonstratie te organiseren. Deze zal plaats vinden op Za terdagavond 29 Juli a.s. in het Excelsior- sportpark. Met uitzondering van de klein tjes zullen alle leden van Excelsior-Gym- nastiek mogen optreden. Er zullen enkele Als werkloos ingeschreven. Afd. Bouwbedrijven: Uitvoerder, bouw vaksjouwers, opperlieden, decoratie schilder, behanger, mandenmaker, ma trassenmaker, grondwerkers. Afd. Metaalbedrijven: Bankwerkers, montagewerkers, aank. instrumentma ker, radio-technicus, soldeerder, con structie werkers, halfwas werkt, bouwk. tekenaar, constructie bankwerkers, au tomonteurs, elec. lasser, chauffeurs, land- machinist, tandstokers. Afd. Alg. Bedrijven: Boekhouders, kantoorbedienden, correspondent, incas seerder, magazijnbedienden, vertegen woordigers, ongeschoolde arbeiders, transportarbeiders, musici, verkopers, kellner, brood- en banketbakkers, glas blazers, filiaalhouder gedistilleerd, schoenmakers, kleermakers, kampkok, reclametekenaar, laborant chemie, verf- maler, molenaar, chef suikerwerker, boekhouder voor enkele dagen, fotograaf, distillateursknechts. Afd. Jeugd: LeerL timmerman, aank. bediende, leerling metaaldraaier, leer ling banketbakker. Afd. Vrouwen: Huishoudster, behan gersnaaister. Gevraagd door diverse Werkgevers, Afd. Bouwbedrijven: Timmerlieden, lakspuiter, vierzijdig schaver bekend met slijpen van beitels. Afd. Metaalbedrijven: Machine bank werkers, vormers, hoefsmid, plaatwer kers bekend met roestvrij staal, gereed schapmakers, gereedschapslijper. Afd. Alg. Bedrijven: Boekdrukkers, restaurant kellner, fabrieksarbeiders en cartonnagewerkers, agent incasseerder, colporteur. In de Limburgse mijnen kunnen flinke ongehuwde arbeiders geplaatst worden, leeftijd 1830 jaar. Afd- Jeugd: Kwastenmakers, carton nagewerkers, 11. lakspuiter, 11. constr. werkers, 11. beitsers, 11. lederwerkers, 11. zeilmaker, fabrieksjongens, loopknechts, 11. plaatwerker, 11. machine- en construc tie bankwerkers, 11. autog. laser, 11. pa piersnijders, jongste bedienden, halfwas polijster, 11. meubelmaker, 11, metaal- sljjper, hulpvakarbeider steendrukkerij, 11. vellenbereider, 11. metaaldraaier, 11. lodgieter, halfwas broodbakker-bezorger, 11. worstmaker. Voor de grote Vaart gevraagd: Dek- persorkel tot 20 jaar in 't bezit van pa pieren oog- en oorkeuring- Afd. Vrouwen: Dagmeisjes, fabrieks meisjes, strijksters, Stenotypiste Ned., kapster, verpleeghulp intern, 11. verkoop sters kruidenierswaren- en stoffenvak, flink werkmeisje voor cantine. Advertentie AGENTSCHAP STATIONSTRAAT 32-34-36 BROUWERIJ D'ORANJEBOOM - TELEFOON 67925 SCHIEDAM Het is nog niet zolang geleden, dat wij op school in de leerboekjes cliché-stijl leerden, hoe de Amerikanen hun Verenig de Staten zien als „Gods own country" (Gods eigen land). En wie de film „Met heilig geweld" heeft gezien, komt tot de conclusie, dat er in deze karakteristiek meer zit dan een oppervlakkige hoog- moeds-waanzin, gebaseerd op tijdelijk suc ces. Het is veeleer de overtuiging, dat een groot geloof bergen kan verzetten (of op bergen kinder-tehuizen bouwen): dat Gods genade en voorzienigheid vraagt om actieve medewerking van mensenkinde ren en dat de mens in het dieps.t van zijn hart goed is. (Vergelijk ook Boystown). Deze overtuigingen, die geworteld zijn in de Amerikaan, omdat hij het land en het land hem er mee groot gemaakt heeft, zijn een natuurlijke geschlkheid om een algemeen-menselijke film te maken op een zo hoog plan, dat men er gemakke lijk het praedicaat Katholiek aan zou geven. Hetgeen pleit voor de wel eens vergeten menselijkheid van de Ene ware Kerk, die slechts zo menselijk kon zijn, omdat het een Goddelijk instituut is. Maar deze film komt slechts zover, dat zij ons begrijpelijk maakt, dat een goede katholiciteit de geschiktste voorwaarde is om zuiver algemeen-menselijke waarde tot gelding te brengen over de boven natuurlijke drijfveren, die de katholiciteit volwaardig maken, spreekt zij niet. Dit is de kracht en de zwakte van de film. De kracht, omdat zij nu een groter publiek aanspreekt; de zwakte, omdat het verkeerd is algemeen-menselijkheid te verwarren met het veelomvattender be grip katholiciteit. Dit is het gevaar van het Amerikanisme, dat iedere religieuze massale vrije oefeningen worden ver toond, benevens de gebruikelijke toestel oefeningen. Verder nog vrije oefeningen in kleiner verband. De hoogte van de techniek, waarop verschillende deelneem sters en deelnemers staan, waarborgt een interessant kijkspel. Wij vertrouwen dan ook, dat zeer velen op die avond een gang naar het Volkspark zullen wagen. De toegangsprijs van 25 cent (kinderen 10 cent) is stellig geen bezwaar. De de monstraties beginnen om zeven uur, ter wijl vooraf een défilé door Schiedam zal plaats hebben langs de volgende route: Koolas, Lange Kerkstraat, Grote Markt, Hoogstraat, Gerrit Verboonstraat, Oranje straat, Nieuwe Haven, Schoolstraat, Wil lem de Zwijgerlaan, Excelsior-Sportpark. Het belooft een druk weekend te wor den voor het eerste elftal van Excelsior. Zaterdagmiddag spelen zij in Rotterdam tegen Sparta, terwijl a.s. Zondag HBS uit Den Haag naar Schiedam komt. Zal Ex celsior nu eens een overwinning boeken? Wij weten het niet. Het battingteam van HBS is met Herklots, van Katwijk, Bous- quet en v. d. Veght wel bijzonder sterk. Toch geloven wij wel, dat de bowlery van Excelsior hiertegen wel opgewassen is. Het grote plobleem is echter het batten. Wanneer Excelsior er dit weekend nu eens in slaagt in ieder geval de 3 cijfers op het scoringbord te brengen, dan kun nen wij zeker 2 goede wedstrijden ver wachten. Zouden de Excelsiorcricketers soms weer hetzelfde kunststukje van vo rig jaar uithalen en de laatste 6 wedstrij den in successie winnen? Zaterdag is het XI als volgt samenge steld: Hoenderop captain, Beukers wicket keeper, J. Dries, Brounts, Ge, Koos en Antoon Oosterholt, J. Westerholt, F. Bak ker, C. Lakwijk en A. Walbeek. Zondag speelt Middendorp i.p.v. Beu kers en Van Huet i.p.v. Walbeek. Excelsior 2 trekt a.s. Zondag naar Voor burg. Wij geloven wel, dat hier voor het tweede elftal winstkansen liggen. Excelsior veel succes! Gezien het aantal deelnemers gaan deze wedstrijden in ieder geval door. Daar er echter verschillende jongens in de mening verkeren dat inschrijfgeld verschuldigd is moet worden vermeld dat de deelname gratis is. In verband hiermede is de gelegenheid om in te schrijven verlengd tot en met 31 Juli aan de bekende adressen, en aan de Koemarkt-Kiósk. Nadere gegevens worden verstrekt in het binnenkort te verschijnen officieel programma. In verband met diplomazwemmen zal het gratis zw.emmen in de Gemeentelijke Zwemplaatsen op Dinsdag 25 Juli (dames afdeling) en op Woensdag, 26 Juli (he renafdeling) in plaats van om half zes om half zeven aanvangen. Belangstellenden kunnen het diploma- zwemmen tegen betaling van het gewone tarief bijwonen. De Kajottersmis ter herdenking var het Eerste Lustrum zal niet worden op gedragen om half 9 zoals in het program ma vermeld staat, maar om half 8. De Nazorgcollecte van de Vereniging tot behartiging der belangen van T. B. C.-patiënten in Nederland op Zaterdag j.L heeft 1.115.16 opgebracht. GEBOREN: Maria P d v A de Jong en M P Bosman: Marjanne d v G Koeten en M Mookhoek; Cornelis P z v C J v Nijpat- ten en Th. L Oosterholt. Levenl. kind van H. Lips en G Poot. OVERLEDEN: W C v Hattem, 56 j. Horizontaal: 1 wa pen, 6 opschepperij, 12 maat, 13 roem, 15 rijstbrandewijn, 17 voorzetsel, 19 los plaats, 21 troefkaart, z3 hetzelfde, 24 mu zieknoot, 25 lor, 27 muzieknoot, 29 koortswerend middel 31 drank, 32 maat, 34 namiddag, 36 fa milielid, 37 cent, 38 boom, 40 vaarwel, 43 knaagdier, 45 mijns inziens, 46 be dorven, 48 Zuid- Afrikaans staatsman, 50 vocht, 52 in goede conditie, 54 deel van de bijbel, 55 te we ten, 57, vrij, 60 stuk goed, 62 profeet, 65 geneesmiddel, landbouwwerktuig, 69 maat, 71 niet te tellen, 73 losplaats, 74 roeiboot, 76 aca demische titel, 78 muzieknoot, 79 tijds aanduiding, 81 OP- „O stootje, 82 toegang, 84 onbekende, 86 on bewoonbaar huis, 88 technicus, 89 de jon gere, 90 doorwaadbare plaats, 92 voorzet sel, 94 meetkundig getal, 95 afvoer, 97 tijdsduur, 99 titel, 101 bomen, 102 spoedig. VERTICAAL 2 pers. voornaamwoord; 3 vogel; 4 mu zieknoot; 5 boom; 7 zonnegod; 8 gezang; 9 vochtig; 10 ego; 11 water; 14 elastici teit; 16 Italiaan; 18 nummer; 20 gereed; 22 lichaamsdeel; 24 deel van een hand; 26 lidwoord; 28 lust; 30 zot; 31 eerwaar de vader; 33 muzieknoot 35 troep jacht honden; 37 dierenverblijf; 39 mislukking; 41 geestelijke; 42 muzieknoot; 44 spil; 47 dierenverblijf; 49 rund; 51 speelgoed; 53 opdracht; 56 voertuig; 58 haargroei; 59 bevatting; 61 geestelijke; 63 laatstleden; 64 muzieknoot; 66 moeilijk: 68 vogel; 70 plaats in Gelderland; 72 niet deelbaar y S RSji 6 |/i /S ZO 2/ 22 ZA Zf is Zb IS l9 so si Si sf 36 47 is fO 9/ vz vj vv VS va "7 fff ff Si, 5'O Sr Sl Si Af SS SS 60 bi ól 63 6f is bb 6s Af 70 SA A 7s- SS 79 So Sl <Sf '6 &<sr *9 9f ysr fó 97 /po /O! door 2; 75 maat; 77 grof; 80 klein kina; 82 menigte; 83 hond; 85 deel van de bi), bel; 87 Dominicaner Orde; 89 zeilboot; 91 por; 93 belofte; 95 bevel 96 voorzetsel; 98 muzieknoot; 100 academische graad. Oplossingen inzenden tot Donderdag- middag. De oplossing van het spreekwoord' raadsel van verleden week is: 1 tabberd; 2 overleg; 3 citadel; 4 ade laar; 5 larente; 6 element; 7 Ureterp; 8 annonce; 9 onledig; 10. anemoon; 11 in vloed; 12 Moerdijk; 13 benepen; 14 be daard; 15 elegant; 16 sleuren; 17 onzijdig. Hst gevraagde spreekwoord: Beter een. levende ezel dan een dood paard. De prijswinnaar van deze week is- W, P. J. v. d. Stap, Vooxnesestraat 34b, Schiedam. De Koning is het symbool van de con- G«iiVIoit van Ho 1 „Waarde landgenoten. Na zes lange jaren verbanning voel ik mij diep ontroerd, nu ik opnieuw de voet heb gezet op vaderlandse bodem, waar ik door het parlement word terug geroepen. Mijn hand is gestrekt, naar al wie zoals ik slechts door één gedachte zijn bezield: het land te dienen. Mijn terugkeer maakt een einde aan de lange constitutionele crisis, waar onder België te lijden had. Ik zal alles doen, wat in mijn macht ligt, opdat dit een begin zij van nationale verzoening in het teken van verdraagzaamheid en goede trouw. Nu Ik mijn vaderland terugzie, gaan mijn gedachten uit naar mijn oude wapenbroeders uit de twee oorlogen. Met hen heb ik aan de Yzér en de Leie gestaan. Met, fierheid mogen wij zeggen, dat de Belgische troepen van 1940—'45, evenals de Belgische strijdkrachten van 1914—'18, hun plicht volkomen hebben vervuld, en naar de mate van hun mid delen, in Europa en in Afrika, en bij de bevrijding, tot de eindoverwinning hebben bijgedragen. Onze kolonie, die aan België onwrik baar blijft gehecht, heeft aan de oorlog voering merkwaardig deelgenomen, dit wil ik onderstrepen. Mijn eerste gedachten gaan ook uit naar al wie, in welke hoedanigheid ook, in België en in 't buitenland, zich schrap gezet hebben in een fiere houding van verzet tegen de vijand; die geleden hebben in de strijd voor de onafhankelijkheid en hebben vertrouwd in de eenheid en in de traditionele instellingen van het land. Wij beschouwen het als een dwingende plicht het lot te behartigen van al wie zich voor het vaderland hebben opgeof ferd, van hun weduwen en wezen. Geluk kig is eenzelfde solidariteit, die tussen de Belgen onderling heeft bestaan, ook tus sen België en de Geallieerden na de oor log gehandhaafd. De samenwerking die op het Westelijk en Atlantisch plan tot uiting komt, is een waarborg voor wel vaart en vrede. Met de levendigste belangstelling heb ik de breed opgezette politiek van sociale hervormingen gadegeslagen, die sinds de bevrijding door het land werd gevolgd. Bij voorbaat sluit ik mij aan, bij al wat zal worden ondernomen om meer wel vaart en sociale rechtvaardigheid te doen heersen. Speciaal gaat mij de jeugd ter harte, die morgen de toekomst van België zal bouwen. Moge zij het vertrouwen en de hoop waardig zijn, die de natie in haar stelt. Waarde landgenoten, ik doe een be roep op Uw eensgezindheid en bezweer U: laat U niet met ijdele en onvruchtbare twisten van het goede doel afleiden. Zo als mijn voorgangers het deden, die op sommige tijdstippen van hun bewind wreed werden aangevallen, zal ik de te gen mij gevoerde polemieken vergeten om alleen aan de toekomst te denken. 1» nex symbool van ae con tinuïteit van de natie. Hij heeft tot taak een raadgever te zijn buiten de partij twisten om, met eerbied voor de besluiten van de meerderheid, met aandacht voor de meningen van de minderheid. Welke ook de nieuwe beproevingen mo gen zijn, die de toekomst mij oplegt, iic beschouw dat sis mijn taak. Belgen, weest onze nationale leuze In dachtig: eendracht baart macht. God bescherme ..België". De Belgische socialistische minister!) van Staat hebben geweigerd deel te ne men aan de door de koning bijeengeroe pen Kroonraad en hebben hun ontslag aangeboden. Hun telegram zegt o.m.: „De ministers van Staat Colleaux, De Brouckere, Huysmans, Soudan, Merlot, Delattre, Rolin, Buset en Spaak erken nen Leopold de Derde niet langer als Koning der Belgen". De liberale ministers van Staat zijn wel bij de Kroonraad tegenwoordig ge weest. Prins Karei, de regent, is niet aan wezig geweest bij de begroeting van zijn broer en vertoeft op het ogenblik op zijn zomerverblijf „Raversijde" aan de Belgi sche kust. In afwijking van het elders gemelde kunnen we mededelen, dat het ongeluk met een vrachtauto met rijkswachters niet vier doch één slachtoffer heeft ge- eist. Twee politiemannen werden zwaar gewond en 22 liepen lichte verwondin gen op. In alle eenvoud is vanochtend pater Th. Ten Have C.ss.R. 0p het klooster kerkhof te Roosendaal ten grave gedra- gen Pater Ten Have bereikte de leeftiid van 82 jaar en was ruim 53 jaar pries ter. Hij werd 16 October 1868 geboren te SU volde in Gelderland. In October lg96 werd hij te Wittem priester gewijd, waarna zijn benoeming volgde tot pro fessor aan het Klein Seminarie te Roer mond. Bijna 46 jaar was pater Ten Have in Roosendaal werkzaam aan het kloos ter van de paters Redemptoristen op de Kade. hier heeft hij ziaM tot ver in de omtrek vele vrienden verworven door zijn even bescheiden als talentvolle per soonlijkheid. Jarenlang leidde hij een cursus in philosophie te Roosendaa Breda en Den Bosch. Pater Ten Have waj lid van de Thomistische en Apologeti sche vereniging te Amersfoort. Lan^ook was de overledene de bezielende feider van het St. Alphonsuszangkoor te Roo sendaal, dat hij tot grote bloei bracht. terij van de over-beklemtoning van de practische deugden. Het lijkt ons goed dit voorop te stellen, alvorens deze film warm aan te bevelen om het hartverove- rende geloof in het ideaal en de koste lijke Henry Koster-achtige vermen ging van de stille lach met de wegge pinkte traan. De zustertjes, die uit Frank rijk komen om in Bethlehem een kinder tehuis te stichten, staan voor niets. Zij krygen grond van een Italiaans-Ameri kaanse beroeps-gokker Rossi, als zij in de toekomstige kapel een gebrandschil derd raam ter herinnering aan zijn ge sneuvelde zoon aanbrengen; zij toveren het huis van de schilderes mej. Potts om in een huis voor souvenir-jagers en ex centriciteiten-hamsters; zij overwinnen de liedjescomponist en krijgen van hem een oude fabriek als nood-klooster, omdat zijn sucoes-song een onbewust plagiaat van een van hun koorgebeden blijkt te zijn. Het loopt allemaal op de rolletjes der Voorzienigheid en het voermanschap van St. Judas, wiens penning zelfs een kauwgom-automaat in de handen van een paar zware jongens doet leeglopen. De film bevat ook zulke te gemakke lijk veronachtzaamde waarheden als die, welke ons voorhouden, dat Gods plannen anders lopen dan de onze en dat ook gokkers en „niet-Roomsen" hem daarbij behulpzaam zijn. Wat een prachtige Italiaanse film met een sociale tendenz had kunnen worden, werd een onwaarschijnlijke realistische drs&k. Vandaar, dat de K.F.C, terecht een bezoek aan de film ontraadde. Noch aesthetisch, noch van inhoud loont de Cv- X x» :;>S' '.V '4 K:::; i A v sii&s; •V.vXv. -v. De koning inspecteert de peletons film uit Hollywood bevat. Het is de ket- film de moeite van het bezoek. van de militaire luchtmacht. Achter Z. M. de beide zonen van de koning, de prinsen Boude wijn en Albert.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2