Een Nederlands meisje, dat niet naar Hollywood ging ATTRACTIE der rode bessen HET PATROON VAN DE WEEK BON VOOR KNIPPATROON DE VERGISSING VAN SUPERINTENDANT QUILD x Midden veertig. Een ongezonde, gele Ui ZATERDAG 22 JULI 1950 PAGINA 4 Voor de filmcamera f ANITA BLIJFT MAAR LIEVER ANKIE Hollywood's geheim om nieuwe sterren te creëren en wat we ervan kunnen maken Damstadt sluit Een tekort van drie ton EMIGRANT OP „VOLENDAM" GESTORVEN Prinses Wilhelmina op het IJsselmeer Onverwacht bezoek aan Hindelopen. Koeler weer met enkele malen regen Nachtkleding voor het gehele gezin. Voor vader en zoon een ge streepte pyama met revers en 3 zakken op het jasje. Verkrijgbaar in herenmaten 44- 48-52 h t 0.35. Benodigde stof van 70 cm. breed 5.50 a 6.50 Mtr. Jongensmaten van 2 tot 13 jaar a f 0.70. Leeftijd opgeven s.v.p. Damespyama van gebloemde zijde, afgewerkt met effen kraag, revers en omslagen. De pantalon wordt van boven met elastiek af gewerkt, dan behoeft er geen split op zij in. Het jasje sluit van voren met knopen en wordt in de taille met een ceintuurtje afgewerkt. Dames-patroon in maat 38-42-44- 46-48-50 a f 0.85. Benodigde stof van 80 cm. breed 4.50 tot 6 Mtr. Ditzelfde patroon in meisjesma- ten a f 0.70, voorradig in maat 50- 60-70-80-90. Benodigde stof 2.25 - 2.75 - 3.25 - 3.75 - 4.25 van 80 cm. breed. Zend bijgaande bon in, duidelijk voorzien van naam, adres, woon plaats, nummer en maat van het verlangde model, onder bijvoeging van het verschuldigde bedrag aan postzegels (s.v.p. niet hoger dan 0.10) in gesloten brief, waarop aan de buitenzijde vermeld wordt; Knippatroon, aan het bureau van dit blad. IJ ontvangt het patroon binnen enige dagen thuis. Vergeet s.v.p. niet zegels bij te sluiten. Naam Adres Woonplaats No. patroon: Maat GUY HAMILTON Senti." rie; J"leP Guy verschrikt uit. Ankle van Kooy, een Nederlands meisje, had 10 maar een filmcontract gekregen van Mr. Michael Howard, de directeur van de Independent Produc tion der United Artists Firn Corpora tion in Hollywood. Ze had zelfs al een fimnaam. Voortaan zou ze Anlta heten. Waarschijnlijk omdat haar eigen naam de Amerikanen te veel aan zak doeken en tranen aou doen denken. Ankie van Kooy was het eerste Neder landse meisje, dat ooit rechtstreeks een Hoywood fimconitract had aangeboden gekregen. Bovendien was ze een meisje uit Rotterdam-Zuid haar ouders wo nen aan de Putseboeiht 56c en dus waren de Rotterdammers ijselijk trots, dat ze óók eens een bijdrage hadden ge leverd tot de cultuur, Geen wonder, dat enkele kranten er vol van stonden en dat sommige journalisten hun hoofd ver loren- En toen kwam plotseling uit het hoofdkwartier van de nieuwe Hollywood- ster een communiqué, dat aan alle illu sies een einde maakte; „Bij nadere on derhandelingen op basis van het voor lopige filmcontract voor een tijdivak van zes maanden, gesloten tussen Ankie (Anita) van Kooy en de heer Michael Howard, directeur van een filmmaat- adhappij in Hoywood, is gebeken dat persoonlijke motieven aan de zijde van mej. van Kooy tenslotte toch een belet sel zijn gebleken voor het sluiten van een definitief contract. De onderhandelingen sijn derhalve mede op advies van de raadsman van mej. van Kooy mr. F. Hartong afgebroken"-; Daarmee was het nieuwe filmlied uit en bleek Ankie van Kooy slechts een mei verschietende ster te zijn geweest. Intussen hadden ijverige nieuwsjagers Ankie's doopceel gelicht. We hadden kunnen lezen dat ze onmiddellijk na de bevrijding dienst had genomen als tolk in het Canadese leger dat ze anderhalf jaar werkzaam was geweest bij de Ne derlandse Leger-Filmdienst dat ze als assistente van de scheepsarts op een pas sagiersschip naar Zuid-Amerika was ge- varen en dat ze daarna was opgetreden als mannequin voor Nederlandse mode huizen in Zuid- en Noord-Amerika. Haar laatste reis had ze voor Jolo-Couture te Utrecht gemaakt naar Stockholm Göte- borg en Malmö. Tijdens deze reis had ze Michael Howard leren kennen die haar een filmcontraet aanbood, hetgeen ze met beide handen aannam. Maar het meeat interesseerde ons toeh de bijzon derheid', dat de thans 22-jarige Ankie van Kooy reeds op 17-jarige leeftijd het einddiploma HBS in haar zak had. Dit leek ons een bewijs, dat ze een goed ver stand had en -het feit, dat ze op het laat ste ogenblik besloot om toeh maar lie ver niet op het aanlokkelijke aanbod van Mr. Howard in te gaan, bevestigt het. Want al heeft Michael Howard dan ook in antwoord op de vraag van een jour nalist, of hij speciaal op zoek was naar sterren, verklaard, dat hij naar „talen ten" zocht, het talent van Ankie van Kooy als actrice had nog moeten blijken. Bovendien blijft het altijd nog een open vraag, of Mr. Howard niet, zoals de meeste Amerikanen, maar één soort ta lent kent: het talent om het grote pu bliek te behagen en geld in het laatje te brengen. F.r komt heel wat kijken, eer men wer kelijk een groot actrice is. Een Jong meisje, dat ervan droomde aan het to neel te gaan en haar naam in lichtende reclameletters aan de voorgevel van een groot theater te zien schitteren, heeft eens aan een Britse criticus gevraagd, welke speciale hoedanigheden een actri- hanky kort voor handkerchief is zakdoek. Met een stralende lach ondertekent Ankie van Kooy het filmcontract met Hollywood, dat maar een voor lopig bleek te zijn. Nu is het rumoer rond Ankie weer verstild en kunnen Sensatie en Reclame zich op een ander slachtoffer werpen. ce wel moest bezitten, om een grote ster te worden. „Verbeeld je", antwoordde haar de criticus, „dat je esn armzalig klein man netje bent, dat in een afschuwlijk lelijk stadje woont, waaraan j« een grondige hekel hebt. Je hebt pas je betrekking verloren en er is geen kijk op, dat je ooit weer aan de slag zal kunnen komen. Je vrouw heeft je in de steek gelaten en je huisbaas heeft je aangezegd, dat je binnen 24 uur je woning moet ontrui men. Je bent ziek van zorg en honger. Je staat bij iedereen in het krijt. Het sneeuwt buiten en je hebt je laatste kwartjes uitgegeven aan een kaartje voor die bioscevp. alleen om je schuld eisers te ontlopen en een beetje warm te zitten Op het witte doek verschijnt de Grote Actrice, gehuld in een oogver blindende japon, om je te vertellen, dat haar hart gebroken is. omdat mannie haar die mooie nieuwe bontjas maar niet wil gewen en je voelt zo'n ntedelijrien met haar, dat de tranen je in de ogen springen. Wie dat kan is een groot ac trice. Toch geloven wij niet, dat Ankie van Kooy zich vee] zorgen te maken zou heb ben gehad over haar acteren. In Holly wood zou ze eerst de gebruikelijke „voor opleiding" hebben gekregen, zoals dat heet en daarna zou ze (volgens de nieuwsjagers, die alles over Ankie haar fijn wisten te vertellen, behalve dat het door haar getekende contract slechts voorlopig was» een rol hebben moeten spelen in een film over de mode door de eeuwen heen. Dat zou hebben betekend, dat ze méér als mannequin dan als ac trice zou hebben moeten fungeren en we kunnen het daarom Ankie helemaal niet kwalhk nemen, dat ze er toch maar lie ver de voorkeur aan gaf bij haar oude stiel te blijven. Op het punt van Hollywood en acteren maakt niemand zich veel illusies. Het minst van allen Vera-Ellen, een jong Hoilywood-sterretje, dat in ons land nog maar weinig bekendheid geniet. Vera-Ellen is 23 jaar. Ze heeft een ge zicht om er kleine kinderen mee naar bed te jagen en als ze niet danst, is ze de meest on-steraehtige ster, die men zich maar denken kan. Toeh loopt in Ame rika iedereen met haar weg en heeft ze pas een contract voor zeven jaar tegen tienduizend gulden per week getekend. „Ik een actrice?" zei ze, toen De Pers haar de gebruikelijke vragen stelde, „Laat me niet lachen. Dit zijn de qnige acteurs in de familie" en daarbij wees ze op haar beide slanke onderdanen. „Hoe het komt, dat ik zo populair ben? Het is doodeenvoudig en het is te vens de sleutel tot Hollywood's geheim om sterren te creëren. Als we op zoek gaan naar een nieuwe ster, is het laatste wat we vragen, of ze kan acteren. We hebben heel wat anders en belangrij ker? nodig: of ze een bijzondere persoon lijkheid is". Vera-Ellen is ervan overtuigd, dat ze overal elders dan in Hollywood niets méér zou zijn dan een gewoon danseresje. Maar op een goede dag zag Sam Gold- wyn haar in de studio dansen. „Wat een geweldige techniek heeft dat, meisje", merkte een assistent-regisseur op. „Niks techniek", antwoordde mr. Goldwyn- „Wat een ondeugend gezicht heeft ze, als ze danst. Geef dat kind een spreken de roj. We hebben een nieuwe ster in haar gevonden". Vera-Ellen gelooft vast, dat de meeste Amerikaanse filmsterren op die manier zijn „ontdekt". Niemand zal een Ava Gardner, een Clark Gable, Irene Dunne, van Johnson of John Wayne ervan dur ven beschuldigen, dat ze zulke voortref felijke acteurs waren, toen ze hun film loopbaan begonnen. En toch gaven de Hollywoodse producenten ze contracten en maakten ze tot internationale be roemdheden. Omdat ze een bijzondere blik hadden in hun ogen, of een sterke persoonlijkheid bezaten, hetgeen in de ogen van Hollywood belangrijker is dan een groot acteertalent, Hedy Lamarr, rde in Wenen geboren actrice -Hedy Kiesler), die haar debuut maakte in de Tsjechische film „Extase" en die sinds 1938 in Amerika o.a. rollen vertolkte in films els „Lady of the Tro pics", „Boom Town", „Ziegfeld Girl" en „Tortilla Fiat", gaat zelfs nog een stapje verder. Van haar is de uitspraak; „Élk meisje kan in een film betoverend zijn". Ze hoeft niets anders te doen dan stil te staan en stomweg voor zich uit te kij ken". In dit licht bezien, kunnen we het An kie v Kooy helemaal niet kwalijk ne men, dat ze toch maar liever van het tekenen van het definitieve contract af zag. Temeer daar de heer Howard, die, zoals gemeld eigenlijk Wagner heet, in financiële moeilijkheden schijnt te ver keren. De Nederlandse cineasten Herman van der Horst en Ytze Brussen zullen ieder, in opdracht van de E.C.A., het admini stratieve orgaan voor de uitvoering van het Marshall-plan, een film maken. Her man van der Horst zal de haringvisserij tot onderwerp nemen en Ytze Brusse de Nederlandse landbouw. Beide films, die een vertoningsduur zullen hebben van twintig minuten, zullen in verschillende versies worden vervaardigd. De bekende Duitse filmregisseur Veit Harlan heeft zich tot twee maal toe voor de Duitse rechtbank te verantwoorden gehad. Hij werd er, zoals men weet, van beschuldigd door zijn film ,,Jud' Siiss", die hij in opdracht van Goebbels heeft vervaardigd, een misdaad tegen de mens heid te hebben begaan. Nadat hij in eer ste instantie door de rechtbank en in ho ger beroep door het Hof was. vrijgespro ken, heeft hij, op aandringen van de link se party, opnieuw terechtgestaan, dit maal in Hamburg. Toen hij ook hier weer werd vrijgesproken, ondanks alle openbare betogingen en pogingen van socialisten en communisten om de rech ters te intimideren, ging het openbaar ministerie opnieuw in hoger beroep. Thans heeft de „Staatsanwalt" zich laten overtuigen, dat de naar aanleiding van de film „Jud' Siiss" tegen Veit Harlan gerichte verwijten ongegrond zijn. Hij heeft daarom het door hem ingestelde hoger beroep weer ingetrokken, waar mee het vrijsprekende vonnis in kracht van gewijsde is gegaan. Nu hij definitief is „gezuiverd", zal Veit Harlan nog dit jaar met de productie van een nieuwe film beginnen, welke in de filmstudio te Göttingen zal worden opgenomen. Zoals by Harlan steeds ge bruikelijk is, zal de vrouwelijke hoofdrol ook nu worden vertolkt door zijn Zweed se echtgenote, Kristina Söderbaum. „Ik heb zeven jaar hard werken in dit verhaal zitten zes ervan met pogingen om het te verkopen". Klacht van een scenarioschrijver. Natuurlijk eten we in de rode pessen- ttjd ook bessen! We rissen ze, bestrooien ze met suiker en laten die suiker er enige uren in trekken, of we maken er heerlijke nagerechten van, zoals brood schoteltje met bessen, vja, pudding of yoghurt met bessen, vruchtensla. vrueh- tengruel, Haagse bluf of schuimige bes- senpudding, Limburgse beesenvlaai, turf jes met bessensap. En dan voor de win ter het voorraadje bessengelei en bessen sap. De rode bes biedt werkelijk veel mo gelijkheden in het keukendomein. Daarbij is -zij een gezonde vruchtensoort door haar vrij hoog gehalte aan vitamine C. Voor de huisvrouwen die willen inma ken, geven wij hieronder de recepten voor bessensap en bessengelei en boven dien een zeer smakelijk bessennagerecht, en een recept voor bessenbowl. Bessensap (voor 1 liter sap II/2 kg. bessen nemen) De bessen wassen, met een weinig wa ter opzetten, bijna aan de kook brengen en warm houden totdat er voldoende sap uitgetreden is. De massa op een vergiet laten uitlekken of door een doek zeven en 't sap in een pan opvangen. Ondertus sen de flessen en kurken in sodawater schoonmaken of uitkoken of uitzwavelen. Voor het uitzwavelen een stukje bran dend zwavellint in de gewassen flessen brengen en dit met een kurk er in vast klemmen. Wanneer de flessen vol zijn met zwaveldamp, het lint er uit halen en in een kommetje water dompelen Pe flessen met een kurk sluiten en omge keerd gedurend 10 minuten laten staan om ook de kurk te desinfecteren Pe zwaveldamp uit de flessen laten ontsnap pen en deze niet meer omspoelen- Het vruchtensap even doorkoken, zo nodig afschuimen, de flessen er mee vullen en deze sluiten met de kurken. De kurken bijsnijden en de flessen tot en met de bo venste rand in gesmolten lak of kaarsvet of parafine dompelen, zodat de kurk luchtdicht afgesloten is. Bessengelei (2^/^ 3 potjes) 1 liter sap (1% kg. bessen gebruiken), si k 1 kg- suiker. De vruchten wassen en zachtjes ver warmen met een weinig water tot ze flink vocht hebben losgelaten- Het sap door een zeef of een vergiet waarin een doek gelegd is. laten uitlekken. Het sap meten en inkoken tot 2/3 van het volume (dit kan men meten met de houten steel van een pollepel). Dan de suiker toevoe gen en de massa laten inkoken, totdat een druppel, uitgevloeid op een bord, de dikte van gelei heeft gekregen. De gelei in goed schongemaakte potjes overdoen Damstadt heeft een exploitatietekort, dat wordt geschat op 300.000.BU dit bedrag is inbegrepen een deel van de ga ges der artisten alsmede nog aan de ge meente Amsterdam verschuldigde preca rio-belasting. De voorzitter van het Kalverstraat- comité deelde verder mede op een verga dering van winkeliers te hebben voorge steld, dat allen in dit deficit zullen bijdra gen op basis van 300 per strekkende meter winkelpul in de Kalverstraat. Toe zeggingen zijn reeds gedaan, maar een be slissing is nog niet genomen. Zondagavond wordt Damstadt gesloten Naar bij aankomst te Halifax in Nieuw- Schotland bleek, is de Nederlandse bak ker P. Hansen Dinsdag aan boord var. het emigrantensehip „Volendam" aan een hartaanval overleden. De heer Han sen, die 43 jaar was, wilde met zijn vrouw en vijf kinderen als boer in Ca nada een nieuw leven beginnen. Zijn 16-jarige zoon zal de boerderij thans leiden. De opvarenden van het schip, «mi granten studenten, touristen en de be manning hielden een collecte voor me vrouw Hansen. De overledene zal te Red Deer in Al berta. waar het gezin zich wil vestigen, worden begraven. en deze afsluiten met een stukje vochtig eellophaan, dat met een touwtje over het potje wordt, gespannen. Alvorens het potje te sluiten kan men de gelei met een laagje gesmolten paraffine bedek ken. Bessenbowl (6 glazen van 2 dl 400 g. bessen, suiker (liefst basterdsui ker) naar smaak, 4 dl. (ruim fles) appelsap, 3 dl. spuitwater- De bessen rissen, en enige tijd met sui ker bestrooid wegzetten in een kom. Het appelsap en eventueel nog suiker naar smaak toevoegen en dit mengsel nog en kele uren op een koele plaats laten staan Vlak voor het opdienen het spuitwater toevoegen. Zweedse bessensap 1 liter melk, 50 g. margarine, 40 g. <4% eetlepel) bloem, 40 g. (4 eetlepels) aardappelmeel, iets zout, 1 ej, vanillesui ker of een vanillestokje, 500 bessen, 125 g. (ruim 1 kopje) suiker. Het aardappelmeel en de bloem aan mengen met lets van de koude melk- De melk met de margarine en een snufje zout aan de kook brengen (het. vanille stokje enige minuten mee laten trekken) en onder goed roeren het papje van aardappelmeel en bloem er aan toevoe gen en enige minuten doorkoken. De eidooier schuimig roeren met. een weinig suiker en vervolgens een weinig pap er door mengen. Dit mengsel aan de pap toevoegen, (evenals de vanillesuiker). De pap van het yuur afnemen. Het eiwit stijf kloppen en dit van het vuur af door de pap scheppen. De bessen rissen en met de rest, van de suiker enige tijd wegzet ten. Als de pap afgekoeld is, de bessen er door roeren met het bessenvocht. De pap koud geven. H.KH. Prinses Wilhelmina heeft rle afgelopen drie dagen in het Koninklijk jacht „Piet Hein" een tocht langs de kust van het IJsselmeer en over de Wadden gemaakt om zich te wijden aan de tekenkunst. Onderweg heeft de Prinses verschillende schetsen gemaakt van karakteristieke plekjes langs deze kust. Woensdag was de tocht begonnen langs Hoorn, Den Oever en Texel. Vrijdagoch tend arriveerde het hoge bezoek in het oude Friese stadje Hindelopen. H K.H liet zich per motorboot van de Pj^t H-in, die op het IJsselmeer bleef liggen, het haventje binnenbrengen. Ook hiep maak te zij enkele schetsen en niet eén van de inwoners, die erg i!J de Prinses had. Enkele hofdames, die ook mede waren gekomen, waren inmiddels gaan winke Jen en dit, bracht de Hindelopers op een idee. Het resultaat was dat vrijwel alle inwoners van Hindelopen zich naar de hgven begaven. Prinses Wilhelmina ging kort. daarna weer aan boord van de mo torboot. De hofdames, die even wer te" rugkeerden moesten door een dikke haag mensen lopen om weer aan boord te kunnen. Toen de boot tegen twaalven naar de „Piet Hein" terugvoer, wuifde Prinses Wilhelmina de juichende menig te op de kade nog lange tijd na. Omstreeks half zes arriveerde bet ge zelschap in Harderwijk. Toen ruim een uur later H.K-H. zich per auto naar t Loo" begaf, werd zij door vele honderden belangstellenden begroet. Haar hondje „Blackie" had een goed plaatsje in de auto gekregen. H- M Koningin Juliana heeft van daag mét Prinses Marijke voor enkele dagen Haar intrek genomen in het Paleis ,,'t Loo". (Van onze weerkundige medewerker). Hoewel Sint Margriet helemaal droog is verlopen, Js dit toch niet de inleiding geweest tot een droge periode. Nadat het enige dagen drukkend warm was geweest zonder dat regen van betekenis viel, hebben zich gisteren enorme on weerswolken boven ons land samenge pakt. Het begon in het Westen, waar nog vóór het middaguur de donder begon te rollen. Geleidelijk verplaatsten de on- weders zich naar het Oosten, zodat Twente aan het emde_ van de middag werd gepasseerd. Uit Zuid-Holland zijn geen bijzonder grote hoeveelheden regen gemeld, maar naar het Oosten toe werd de neerslag steeds minder mals: op Schip hol werd 16, in de Bilt 15 en m Twente zelfs 34 mm gemeten. Plaatselijk viel ook hagel, die volgens nog onbevestigde be richten enorme afmetingen zou hebben gehad. Bovendien kwamen heftige wind stoten voor, in de Bilt werd om 2 uur zelfs een windstoot van o km per uur geregistreerd. Vanmorgen waren de vooruitzichten voor de komende dagen niet gunstig. Tus sen de hoge druk bij de Azoren en de Golf van Biscay e en de depressie bij IJs land wordt voortdurend koele lucht naar Europa getransporteerd. Dit zou nog niet ZO heel erg zijn ais er in deze «troming geen storingen voorkwamen, die het weer een wisselvallig karakter geven. Bij Ierland bevond zich vanmorgen zo'n sto ring, terwijl op de Oceaan een volslagen depressie in aantocht was. Voor Zondag ziet het er dus ook niet schitterend uit. Koud voor de tijd van het jaar wordt het gelukkig niet. Ons Romanbijvoegsel KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE Superintendant Quild van Scotland Yard heeft de diefstal van de beroemde en kostbare diamant „Het hart van Sheharazade" opgelost. Een zekere Boult had deze edelstenen laten, stelen en er waren verschillende dieven op uit om zich op hun beurt het „Hart" toe te eigenen. Ten slotte bleek, dat miss Do rothy Whitaker, terwijl de anderen om de diamant vochten, er mee vandoor was gegaan. Daar het „Hart" door de handlangers van Boult van haar broer gestolen was, scheen dus de zaak op gelost. Maar weldra daagden er nieuwe moei lijkheden op. Whitaker werd dood in zijn kamer gevonden. Men neemt zelf moord aan, temeer daar er een getypte brief met de handtekening van Whita ker is gevonden, waarin deze bekent de diamant te hebben verkocht, aan Fred Springham. Quild zowel als Dorothy ge loven niet in de zelfmoordtheorie en evenmin in de echtheid van de brief. Een zekere Francis Graham maakt aanspraak op de diamant, maar Dorothy gaat de edelsteen eenvoudig uit het huis van Springham weghalen, waarbij ze heel toevallig geholpen wordt door O'Brien, die als Paul Dyson, butler bij mr. Boult was geweest. Springham weet echter, dat miss Dorothy de hand in de diefstal heeft gehad. Daar het meisje door Gra ham bedreigd wordt, roept zij de hulp van O'Brien in. 13). a ansa koffieplantages verdiend. Mc kan Uw eerste opdracht lijkt me niet zo m -eilijk als de tweede, juffrouw Whita ker Wie en wat is Fre.d Springham? Hij heeft een massa geld in Brazili- u niet zeggen, boe hij met Godfrey in kennis kwam; mijn 'boer en ik woonden de laatste jaren niet samen, al waren we heel goed met elkaar. Springham heeft me ten huwelijk gevraagd. Ik wees hem gedecideerd af. Vermoedelijk wrokt hij daarover, op- teerde O'Brien. Ik voor mij vond. dat Springfliam de afwijzing heel gelaten opnam. Hij ver zocht me tenminste, het te vergeten- Hij zag zelf in, dat hij feitelijk te oud voor mij was. Maar op dat moment had hij daar niet aan kunnen en willen denken Beschrijf hem eens, juffrouw Whita- kleur, zoals veel mensen hebben, die lang in tropische landen geweest zijn. Zijn linker schouder is veel lager dan de rech ter, vermoedelijk van het jaren lang in eenzelfde houding aan een schrijfbureau zitten. Als hij praat, is 't precies, alsof hij iets in de mond heeft, waar hij op zuigt. Ronduit gezegd, ik vind hem een onaangenaam mens. Godfrey daarentegen scheen goed met hem overweg te kunnen. Hij woont toch zeker niet aldoor op „De Berken" in Stanmore? Neen. 't Is meer zijn buitenverblijf, 's Winters woont hij in het Regent's Pala ce Hotel, Piccadilly Circus, waar hij een suite heeft. Nu, juffrouw Whitaker, ik beloof u, dat ik mijn volle aandacht aan het heer schap zal schenken. Hij is in geen geval degene, waarvoor hij zich uitgeeft. Iemand, die een schurk als Max Evans in zijn dienst neemt, kan zelf onmogelijk brandschoon zijn- Om op zijn honingzoet briefje terug te komen, u denkt er zeker niet aan, zijn verzoek in te willigen? Absoluut niet, antwoordde Dorothy beslist. Zij zweeg even, met gefronst voor hoofd het voor en tegen overwegend van een idee, dat in haar was opgekomen. Toen zei ze: -Ik zou u willen verzoeken, het „Hart" nog een paar dagen voor mij in bewaring te houden. Springham weet nu, dat ik het heb, en ik wil liefst niet met hem in aanraking komen. Wilt u 't voor me doen? Ik geloof niet, dat het ergens veiliger kan zijn dan bij u. Jemineetje! O'Brien lachte zachtjes. Als de ouwe Jimmy Burke dat hoorde hij draaide zich driemaal in zijn graf om! XXIX Patrick trad zijn kamer in 't Imperial binnen. De lunch met Dorothy was met bepaald eeu succes geweest; daartoe had aan de ware stemming te veel ontbroken. Toch voelde hij zich bijzonder opgewekt. Andy, zei hij, als mijn vader, toen ik noig een kleine jongen was, een ver rassing voor me meebracht, zei hij altijd: Pat, doe je ogen dicht! Nu zeg ik op mijn beurt: Andy, doe je ogen dicht! Ik ben geen kleine jongen meer. Patrick, antwoordde Hawkins droog: Dat is 't verschil. O zo. Jij hebt niet 't minste gevoel voor humor, Andy. Hou dan je doppen maar open en kijk toch! Hawkins uitte een vloek en sloeg zich onmiddellijk op de mond. Hij staarde in stomme verbazing naar 't voorwerp op donker fluweel het „Hart van Shehe- razade", met zijn gloeiende robijnen. Andy bevochtigde zijn lippen: Alle dui vels! Toen in een snauw: Vannacht, bij je thuiskomst, beweerde je, er naast ge grepen te hebben! Dat was de waarheid, ouwe Andy! We grijpen er nóg naast. We mogen er naar kijken, maar aankomen niet! Eerst nu vertelde O'Brien aan Haw kins 't verloop van zijn avontuur op „De Berken" en 't onderhoud met Dorothy Whitaker in 't Savoy: Wat van Jimmy Burke gezegd mocht worden, houden wij in ere, nietwaar? Nooit een gegeven woord breken, wat jij, ouwe jongen? „Doe weg dat ding! zei Andy schor. Wie zou staande kunnen blijven bij zo'n verleiding? Doe weg! 'k WU vergeten, dat ik 't ooit heb gezien! Andy zweeg een tijdeje mokkend: allengs kwam zijn goede humeur weer boven. Hij keek O'Brien onderzoekend aan: Zo? 'n Aar dig juffie heeft jou dus wat in je oor gesmoesd? En als ik 't goed begrijp, ga je om harentwil van branche verande ren? Zo'n beetje op eigen houtje detec tive spelen? Je verlangt zelfs, dat ik aan die onzin meedoe een soort dokter Watson van de jonge meneer Sherlock Holmes word? Dank je wel, Pat! Als jij met alle geweld op zwart zaad wil ko men te zitten, weet ik een manier, waar op 't gauwer en minder - gevaarlijk kan gebeuren! Jij bent de beroerdste niet, Andy! Jij laat 'n makker niet in de steek! Doe je nu maar niet anders voor dan je bent! De telefoon rinkelde en dat bespaarde Hawkins de moeite, antwoord te geven. O'Brien nam de hoorn op, fronste de de wenkbrauwen zonder er zich bewust van te zijn, dat hij 't deed. Hallo! zei hij. Met de heer Patrick O'Brien? 't Was een zachte, beschaafde, volko men beheerste stem. Een stem, die Pa trick voor de eerste maal hoorde. Hij antwoorde bevestigend. Neem dan een goede raad van me aan, jongeman, en laat je niet in met de zaken van Dorothy Whitaker. Zij speelt hetzelfde spelletje met jou, dat ze met zoveel anderen gespeeld heeft. Doe met mijn woorden je voordeel; ik spreek uit ervaring. Uw bezorgdheid voor mij is roerend, zei O'Brien spottend: En wie is mijn va derlijke mentor?- Een naam doet niets ter zake, Pa trick O'Brien. Voor degenen, die mijn weg kruisen en niet doen wat ik van hen verlang, ben ik de man, die niet vergeet. Laat dat. je genoeg zijn. Volg mijn raad. Er zal heel veel. narigheid van komen, als je eigenwijs bent en hem in de wind slaat, 't Blijft bij deze éne waarschuwing. Aan de andere zijde was het gesprek geëindigd; O'Brien legde de hoorn neer. 'n Paar minuten stond hij in diep naden ken, een antwoord zoekend op da vraag wat bedoeld kon _zijn met de waarschu wing, dat Dorothy Whitaker een spelletje met hem speelde, Hij dacht aan het on derhoud die middag in 't Savoy; 't had hem onbevredigd gelaten. Dorothy was in geen geval oprecht geweest. De arg waan, die hij meende onderdrukt te heb ben, voelde hij wederom opkomen. Wel ke reden kon ze hebben, er omheen te draaien, toen hij haar gevraagd had, hem omtrent Francis Graham in te lich ten? Wat verder nog in 't nadeel van Dorothy Whitaker sprak zij was een maal, op Lonely Moor, juffrouw Warr geweest. Toen had zii meer dan eens aan leiding tot verdenking gegeven. En dan, haar houding na de inbraak op „De Ber ken!" Waarom had zij hem toeh het „Hart van Sheherazade" gegeven en er daarstraks op gestaan ,dat hij 't nog een paar dagen in bewaring zou houden? In dien het „Hart" werkelijk haar eigen dom was, waarom bewees zij dan niet haar rechten tegenover Fred Springham. desnoods met de nulp van Scotland Yard? Zij speelt hetzelfde spelletje met je, dat ze met zoveel anderen gespeeld heeft. Neen, neen. neen! Patrick O'Brien was bereid, zijn hand voor haar in 't vuur te leggen! 't Was verdachtmaking, anders niet, en ze moest komen van de kant van Springham of Francis Graham. Springham, hoe verdacht hij ook was. kon in dit geval uitgeschakeld worden. Bleef over Francis Graham. De nieu we medespeler en blijkbaar een hoogst gevaarlijke. Natuurlijk! Daar moest de oplossing liggen! Graham was voorne mens. chantage te plegen op Dorothy Whitaker en wilde niet., dat een ander zijn gemeen spel zou komen bederven! Op datzelfde moment werd Patrick O'Brien zich nog iets anders bewust. Dorothy, die zo bezorgd was voor Guy Howard, zou verstandig handelen, vond hij, met in de allereerste plaats aandacht aan haar eigen veiligheid te schenken! Patrick nam zich voor, zo spoedig moge lijk daarop bij haar aan te dringen. Zij had in Francis een geducht tegenstan der; een vijand, die haar blijkbaar voort durend volgde of liet volgen. Nauwelijks een uur was verlopen, sinds hij bij het Savoy afscheid van haar had genomen en nu reeds die waarschuwing aan zijn adres! Is de nieuwbakken Sherlock Hol mes een geval voorgelegd, dat hem bo ven de pet gaat? Andy's spottende vraag wekte O Brien uit zijn gepeins. Hij deelde Hawkins de waarschuwing mede. die hij door de telefoon ontvangen had. Bemoei je niet met zulke zaken. Pat! Wij doen beter, daar onze neus niet in te steken! Dat doe 'k Juist wel, ouwe Andy! antwoordde O'Brien, weer wat opgewek ter. En 'k begin vlak bij honk! i Hij liep de corridor op. bleef voor ka mer 692 staan. Die had Salomon Aben- droth in gebruik. Patrick keek naar beide kanten de ggng af; niemand te zien. Hij draaide voorzichtig aan de knop; de deur bleek afgesloten. Opnieuw fronste O'Brien het voorhoofd. Welke rol vervulde Salomon Abendroth in de ge schiedenis van het „Hart van Shehe razade?" Misdadigers, die er hun werk van maakten, zeldzame, kostbare juwe len van eigenaar te doen veranderen, waren niet zo dicht gezaaid, of hij moest ze alle kennen zeer zeker van naam O'Brien had bij zijn vader in dit opzicht een prima leerschool doorlopen, 't Maak te het fundament van hun riskant be drijf uit, niet alleen volledig ingelicht te zijn omtrent de actie hunner con currenten, doch ook de namen en de waarde te kennen van die kostbaarhe den, waarvoor op de markt der verza melaars altijd afzet is. Zolang Patrick i met zijn vader had saamge-.-i-Kt ,was nooit de naam van een Salor m Aben droth, noch van een Francis Graham ter sprake gekomen. O'Brien ging in de hall zitten, zó, dat hij de hoofdingang van het hotel voort durend in 't oog hield. Hij had zich Do rothy's beschrijving van Salomon Aben droth goed ingeprent; de man zou hem onmogelijk onopgemerkt kunnen passe ren. O'Brien zat ongeveer een half uur op post, toen hij iemand geagiteerd het Imperia) zag binnenkomen. Iemand, die hij dhaar wel 't allerlaatst had verwacht. Geen Salomon Abendroth, maar.... Guy Heward! Patrick stond op en volgde hem naar de lift. Hij hoorde alleen het ant woord, dat de boy op een hem gestelde vraag gaf: „Vijfde". Vijfde dat was de étage, waar ook zijn appartement lag! O'Brien had nog r.et gelegenheid, mee in te stappen. Hij volgde Heward, toen deze op de vltfde étage was aangeland, hoorde hem aan de portiersloge informeren, of de heer Salomon Abendroth op zijn kamer was. Hij heeft zes twee en negentig, mijnheer, 'k Heb hem niet zien uitgaan, O'Brien streek zioh door 't haar. Het ging zijn verstand te boven, wat Guy He ward voor had met een bezoek aan iemand als Salomon Abendroth. Hoe vreemd, hoe onbegrijpelijk 't hem ook voorkwam t kon haast niet anders- of 't moest in verband staan met het „Hart van Sheherazade!" Patrick maakte een onwillekeurige beweging: hij overtuigde zich, dat het étui met zijn kostbare in houd veilig en wel In d «binnenzak van zijn vest zat. 't Moest een knappe jon gen zijn, die 't er uit kreeg! Hij wendde Salomon Abendroth", zei hij non- zieh op zijn gemak tot de portier, chalant. De naam komt me niet onbe kend voor. Wat is 't voor iemand? Ja, daar vraagt u zoiets!! grinnikte de portier. Een grote, donkere vent, die met 't geld van zijn kapper in de zak loopt. Een eigenaardig heerschap, die zijn kamer alleen verlaat, als 't hoog nodig Is. Hij gebruikt er al zijn maaltij den. Salomon Abendroth zou vast niet in uw smaak vallen .mijnheer O'Brien! Hii heeft iets van een katuil! Patrick lachte, knikte de portier toe er. wandelde de corridor op, in de rich" tin.g van zijn eigen appari®111®1"- Hij dacht er evenwel niet aan, binnen te gaan, doch liep regelrecht door naar ka mer 692. Terwijl hij met de portier praat te, was een idee in hem opgekomen, waar hij naar kon handelen zonder argwaan te wekken. Hij zou aankloppen, onmid dellijk de deur openen en zich overtui gen, of Salomon Abendiroth inderdaad degene was, die hij sterk vermoedde, dat hij zou zijn Bill Evans. Bleek zijn ver moeden onjuist, dan zou hij verontschul digingen maken, dat hij zich in het ap partement vergist had. Doch juist toen hij bij 692 was aange land, werd de deur aan de binnenkant opengerukt en Guy Heward verscheen. Zijn ogen stonden verwilderd, alle kleur was uit zijn gelaat geweken. Hij trilde letterlijk op zijn benen. Grote goedheid! stamelde hij. Kom er inHij greep Patrick's arm. Kijk daar eens ontzettend! Ik klopte aan, stap te binnen en XXX O'Brien keek de kamer in. Op de grond uitgestrekt lag de roerloze gedaante van een man, 't overhemd rood gekleurd. HIJ behoefde zich niet af te vragen, wat was voorgevallen. Ook niet, wie de dode was Bill Evans. O'Brien begreep onmid dellijk één ding: Bill had getracht, een dubbel spel te spelen en dat was hem noodlottig geworden. Tegenover hem deed hij zich voor als Noah Johnston, die in opdracht handelde van Francis Gra ham. Bij zijn bezoek aan Dorothy Whita ker gaf hij zich uit voor Salomon Abena- roth, die zaken voor zichzelf dee?" O'Brien schudde het hoofd toch klopte hier iets niet, iets heel belangrijks- u® beschrijving, door Dorothy van Sai°m°" Abendrotli, gegeven leek op niets, maa dan ook op letterlijk niets. Zelfs niet e punt daarvan klopte, wat uiterhjk postuur betrof, met. de man, die ne w - nlg alledaagse naam had geieend en n welkelijkheid Bill Evans heette. En op nieuw schoot de waarschuwing door ae telefoon O'Brien in gedachten- ..ziJ sP®ejj- hetzelfde spelletje met je, dat z- met zovele anderen gespeeld heef'- ze hem met. dat verhaal over Salomon Abendroth misleid? En met welke be- doeling? Doch weer verwierp «U net denkbeeld, zodra 't was opgekomen. Neen van dat soort kon z!1 niet zijn.Haar oog opslag had hem, van 't eerste moment af, haar doen vertrouwen: hij wilde haar bliiven vertrouwen, hoe sterk de schijn tegen haar mocht wezen. O'Brien keek naar de man op de grond. Bill Evans was doodgeschoten een kogel door 't. hart. De moord kon nog maar pas gepleegd ziin. Nauwelijks een half uur geleden, herinnerde Patrick zich. had hij geprobeerd, de kamerdeur van de gewaande Salomon Abendroth te openen; zij was toen afgesloten. Op de vraag van Guy Heward antwoordde de étage-por tier, vijf minuten geleden, dat. hii Salo mon Abendroth niet had zien uitgaan- De oplossing moest dus hierin liggen, dat. Evans, kort vóór O'Briens mislukte po ging. om de deur te openen, zijn aPpar" tement had verlaten en er even la e weer was teruggekeerd <?m er zekere dood tegemoet te gaan. Patrick wendde zich tot Guy Hewaid, die met ogen vol ontzetting op de dode neerzag. Opschieten, zei hi) scherp Een mi nuut aarzelen kan noodlottig voor je worden. Ga na®!", de étage-portier terug en zeg hem, dat Salomon Abendroth niet op z(jn kamer is. Je hebt een paar maai geklopt en toen je de knop wilde om- draaien, merkte je, dat de kamer op slot was. Zeg de portier verder, dat je in de hall bent voor 't geval Abendrith naar je mocht vragen. Handel precies naar mijn instructies, Heward! TT «f Si her5aalde O'Brien wre- velig' Hu gaf Heward een por in de ru£. Zelf stapte hij 692 binnen, deed de deur achter zich dicht. Hij liep naar 't ven ster: een centimeter of dertig bleek het raam opengeschoven te zijn. Patrick schoof t t,ot bovenaan open en keek naar buiten. Van de brandtrap af was 't venster gemakkelijk te bereiken. Vervloekt handig gedaan! zei hj) binnensmonds. Ze wachtten tot ze Guy Heward 't Imperial zagen Ingaan. Toen richtte de moordenaar zijn revolver door het raam, schoot Bill Evans neer en nam de benen. Die 't deed, moet voor deze speciale gelegenheid een kamer hoven of onder die van Bill hebben gehuurd maar de vogel is natuurlijk al Tang vlogen De hele boel werd zó in efkfar gezet, dat Guy Heward voor de moord zou moeten opdraaien, en 'k zie de schur ken voor brutaal genoeg aan, de politie In richting een aanwijzing te geven. De revolver - alie duivels! Ziezoo; dat is dat: raapte 't wapen van de grond stonden in -f nauwkeurig. Op de kolf JXl o Z1'v?r de initialen G. H. Fa- ui j zachtjes door de tanden; hij net, cie revolver, van een geluiddemper voorzien, in zijn zak glijden. G. H. Guy Heward. Hij fronste de wenkbrauwen. Doorgestoken kaart. Geen moment kwam het in O'Brien op, Heward als de moor denaar te beschouwen. Dat was geen type om te moorden! Wanneer hij, om 'n ogenblik het onmogelijke aan te nemen, het tóch had gedaan; wanneer hjj zó in het nauw gedreven was, dat geen an dere weg hem was overSelaten dan zou hjj toch nooit zo aartsstom zijn ge weest, om de revolver, met zjjn initialen er op, achter te laten bü de man, die hij had doodgeschoten. De lui, door wie dit zaakje was opgeknaptwaren iets te ijve rig geweest in hun pogingen om de scnuld op Guy Heward te schuiven! Patrick doorzocht vervolgens de zak ken van Bill Evans. De portefeuille be vatte een tweetal brieven Pn awag ook 't enige, wat hem interesseerde. Het ene epistel droeg de ondertekening Guy Heward; de inhoud bestond uit niet meer dan: "Ik zal hedennamiddag klokslag vier uur bu u zyn, om een zaak van ver trouwen met u te bespreken. De trans actie kan een belangrijk financieel voor deel voor u afwerpen. Zorg op uw kamer te zun. O tarien knikt. Dat was dus de toeleg geweest, om Bill Evans die middag te vier uur in zjjn hotelkamer te doen wezen. En t was gemakkelijk te raden dat Heward een brief ontvangen had, welke hem op 't zelfde uur naar 't Im- perml riep alleen was die brief niet van Bul Evans afkomstig geweest. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4