Verbitterde strijd om knooppunten van wegen Omsingeling Zuid-Molukken Doet de Kath. Volkspartij het goed Wat de Weerter Kaderdagen ons leerden bet land RODE INVASIE VAN FORMOSA NABIJ? In Z.M. ontving een 80 journalisten is alles kalm Eerste openbaar optreden van Prinses Irene Zonder gebed kan de K. l.P. 't bij haar zzvare taak niet stellen Amerikaanse tactiek vooralsnog: tijd winnen DF.R ME Hf 1 j trwl Maandag 24 Juli 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Man beet zijn vrouw oor af Hoofdkwartier van Kom inform naar Berlijn Indonesisch leger landt op Ceram Splitsing onder de West- D u itse communisten Geen compromis met Indonesische com munisten mvÊfrm I? Nieuwe haard van vogelpest Eerste steen voor een nieuwe kerk V WEERBERICHT De'strijd in Korea nadert mogelijk een belangrijk hoogtepunt, daai de communisten alles op alles zetten om enkele belangrijke knoop punten van wegen in handen te krijgen. Zij hebben gistermorgen een sterke aanvaFnngezet, doch stuitten op heftige tegenstand van de Amerikaanse en Znidkoreaanse troepen. Naarmate de punten, waarom gestreden wordt, groter strategische waarde hebben,, wordt de strijd verhetener. Jetsjon, een belangrijk knooppunt van wegen, wisselde binnen 48 uur niet minder dan vier maal van bezetter. Zuid- koreaanse troepen zullen, nadat de 25ste Amerikaanse divisie haar gisteren op de Noordelijken had veroverd, de stad verder verdedigen. Ook Andong, dat 32 km. t.O. van Jetsjon ligt, werd weer door de Zuidelijken bezet. Demonstraties in de eenheidsstaat Verwacht '-dTUï GEMAAKTE FOUTEN BRUSSEL, Zondagavond. In de eerste uren reeds van zijn terugkeer in zijn land heeft koning Leopold drie officiële daden gesteld. Ten eerste heeft hij op het Paleis van Laeken door de parlements voorzitters, van Cauwelaert en Struye, een verklaring gericht tot de leden van het parlement. De vorst begint te bevestigen, „dat de souve- reine wil van de natie, waarvan de beide kamers de wettige bewaar sters zijn, steeds zijn leidraad is geweest" en dat hij zich naar die wil zal schikken, hoe deze ook moge zijn. In overeenstemming met deze opvatting is de koning, nadat de beide Kamers hadden vastgesteld dat de onmogelijkheid om te regeren had opgehouden, onmiddellijk naar België teruggekeerd, „om er de taak te hervatten die hem door de grondwet werd opgelegd". Voor de blijken van vertrouwen, van de zijde van het parlement ondervonden, dankte de vorst en hij drukte als zijn verlangen uit om, zonder nog aan de vroegere polemieken te denken, met het parlement in volledig vertrouwen nauwe relaties te onderhouden. De pers bij de honing C.V.P.-regering blijft aan Het land is kalm K.V.P. en K.A.B. Middelen ter verbetering De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Tamelijk veel bewolking met enkele verspreide buien. Langs de Waddeneilanden aanvankelijk nog krachtige, overigens meest matige wind uit Westelijke richtingen. Vrij koel weer. Dinsdag 25 Juli: Zon op 4.50 uur, onder 20.42 uur; maan op 18.16 uur, onder 0.07 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Nieuwe krachtige aanval van de Noord-Koreanen tjjd zullen voordoen. Een hoge function» ris van het Amerikaanse minis!»..' landsverdediging; acht het moirltat Y? het tot het midden van «U h"Tf 'r' '.e* tot het voorjaar 1951 1 zelfs de Amerika an se st rij'l Uriiohl on' offensief op grote TI ./''1' tegen- nen inzetten. s"haal in Korea kun- iiritf6 fu"ctionaris, die 11(3 P U'nr4rt« c Het is er de communisten op de eer ste plaats om te doen, gedeelten van de grote weg. die van Taf,ion naar Taegoe loopt, in handen te krijgen. Deze weg heeft directe aansluiting op die naar Poe- san, de haven aan de Zuid-Oost kust, welke door de Amerikanen voor bevoor rading gebruikt wordt. Volgens kolonel ToTtsjenoi, de militaire commentator van radio-Moskou, is Poesan het doel van een der krachtige stoten van de hoofd macht van het Noord-Koreaanse leger. De aanval, die Zondagmorgen werd Ingezet, bewoog zich in de richting van Hamtsjang, 23 km t. W. van Jetsjon. Acht van de elf aanvallende tanks wer den door de Amerikanen vernietigd. De verdedigers houden rekening met de mo gelijkheid, dat de Noordelijken op hun tanks Amerikaanse kentekenen gebrui ken om verwarring te stichten. Zaterdag hebben de Amerikanen vier zulke tanks ongehinderd laten passeren. Toen de tanks plotseling het vuur openden, wer den zij ogenblikkelijk onschadelijk ge maakt, twee door de landmacht en twee door Amerikaanse jagers. Ook aan het Oostelijk front is de strijd in heftigheid toegenomen. De havenstad ■Tongdok 40 km t. N. van Pohang, waar de eerste amphibielanding; van de Amerikanen plaats had werd Zaterdag door de Amerikanen heroverd, nadat zij door scheepsgeschut zo goed als vernie tigd was. De rode troepen deden een krachtige tegenaanval, waarna de Ame rikanen zich terugtrokken. Een der bedreigingen, waarmede de ver dedigers van Zuid-Korea rekening moe ten houden is die van sabotage en com- Ter mogelijk te beperken, hebben de Amerikaanse autoriteiten alle vluchte- vijandelijke troepen. Indl®n «1 vechtszone worden waargen p hen worden geschoten. Tegenoffensief pas over enkele maanden Zoals gemeld, heeft generaal MacAr- thur als zijn mening te kennen gegeven, dat in de Koreaanse oorlog een nieu we fase, misschien zelfs wel een keer punt. is bereikt. Het laat zich echter aanzien, dat de feiten, die deze bewering zullen moeten staven, zich pas over enige wilde worden'*"CU1S'n,e niet genoemd tegenslavln j- vo°rziet zelfs nog enige echter m e 'let Amerikaanse volk Hii van streek moeten brengen. P7-J L de Amerikanen in Korea om tri1 °ëent>hk nog vooral op uit: zijn Utu te winnen, waarbij Z'J gestadig te genstand bieden aan 'n sterke vijand, wie ernstige verliezen worden toegebracht. Intussen worden thans middelzware tanks naar Korea overgebracht. Deze zijn zwaarder gepantserd en beschikken over een grotere vuurkracht dan de lichte ge- ^£ÏmMa?ensV,die dp Amerikanen op het ogenblik in Korea hebben. K ut .de Amerikanen bereikt hebben A,Hlwiraard vraast' men zich af. of de -ziin V -lnen er. inderdaad in geslaagd A1;1' J'Jd te winnen en de opdringende (J? 'egers^ ernstige verliezen te doen lli- V- "- .n, berekening wijst uit, dat de "Ordelijken vóór de Amerikaanse inter ventie in tien dagen tiids bijna 100 km Konden oprukken. Sindsdien vorderden .1 ean iets groter aantal kliometers, doch ?jJ. hadden daar 18 dagen voor nodig. Hierbij moet men rekening houden met het 'feit, dat de Amerikaanse hulp aan vankelijk weinig effectief kon zijn. Nu er sterke devisies aan land zijn gezet, de samenwerking met de legerleiding der Zuidelijken verbeterd en de aanvoer van wapens en materiaal verzekerd is, wint de verdediging dagelijks aan kracht. Het lot van gen. Dean Generaal-majoor Dean, de verdediger van Taejon, is officieel als vermist opge geven, hoewel men nog enige hoop heeft, dat hij uit de brandende stgd is ontko men en er in zal slagen dóór de vijan delijke linies heen te vluchten. (Van onze correspondent) Bij een echtelijke twist tussen de 23- jarige I,, v. d. K. te Alphen a.d. Rijn en zijn 2l-jarige vrouw, maakte de echtge noot zich zo woedend, dat hij het linker oor van zijn vrouw finaal afbeet. De jonge vrouw, moeder van een twee Jarig kind, werd naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd, terwijl de man door de politie in arrest is gesteld. Volgens een betrouwbaar informant van de eommunstische partij te War schau wordt verwacht, dat de bureaux van het hoofdkwartier van de Ko- minform benevens die van haar or gaan van Boekarest naar Berlijn zul len worden overgebracht. De Poolse communisten, aldus deelde de zegsman verder mede, geloven dat de bijeenkomst van de Oost-Duitse S. E. D. te Berlijn zal worden gevolgd door een bijeenkomst van de Kominform, tijdens welke de Oost-Duitse republiek waar schijnlijk tot het lidmaatschap zal wor den toegelaten. Eenheden van het Indonesische leger, de A.P.R.I.S., zijn na de bezetting van de eilanden Buru en Saparua, nu ook geland op het grote eiland Ceram van de Republiek der Zuid-Moluk ken. De troepen hebben daarmee hun omsingelingsactie van Ambon vol tooid. Bijzonderheden werden verder niet gemeld. Bevoegde militaire krin, gen in Djakarta bevestigden het feit van de landing, doch zij wensten geen details te verstrekken. Het Indone sisch ministerie van Defensie zal bin nenkort een officiële verklaring over de situatie op de Zuid-Molukken af lagen. M.Sf„rnlnister van Voorlichting der R.T S. siscbLni»u' de«lde mede, dat het Indone- aan j wode Kruis thans hulp verstrekt nonuti? "ev°lkin,g op Buru De heer Mo- ret,erir.„sp.rak het bericht tegen, dat de Internen.,?ei\ RTS. een verzoek van het mogen vér?? ,Rode Kruis om hulp te Irekken aan de gewonden van de strijdkrachten van de Zuid-Molukse Republiek op Buru, zou hebben afgewe zen. Een dergelijk verzoek is niet ont vangen, zeide de minister. Hij verklaarde voorts dat bij de ge vechten op Buru aan de zijde der APRIS negen doden en gewonden vielen. Som migen der Ambonese verdedigers hebben zich teruggetrokken in het heuvelgebied op Buru, anderen zijn gedood en enigen gevangen genomen. „Wanneer de kwestie der Zuid-Moluk ken zal zijn opgelost", aldus de minister, „zal dit gebied worden opgenomen in dé eenheidsstaat met een ruime mate van autonomie. Irian zal worden ingedeeld bij de pro vincie der Molukken' De reeds eerder aangekondigde oprich ting van een los van Moskou staande, on afhankelijke communistische partij is thans een feit. Acht en vüftig uitgesto ten bestuursleden uit de communistische partij van Max Reimann, leden van de vakverenigingen en onafhankelijke so cialisten. besloten daartoe, tijdens een te Rasingen by Düsseldorf gehouden ver gadering. De nieuwe party zal een week blad, de „Freie Tribune" uitgeven. Onte vredenheid over het burgerlijk karakter der socialistische party en over het. vol slagen ondergeschikt zijn der communis ten aan de Russische belangen leidde tot deze stap. Als op 1, Augnstus jndonesië een een heidsstaat wordt met een sterke fede rale regering bestaat de mogelijkheid', dat de partijen van de linkervleugel on der leiding van communistische Fartai Murba demonstraties tegen de nieuwe staat op touw zullen zetten, al dus vernam Reuter uR officiële kringen te Djakarta. Men voegde hieraan toe, dat de regering op zulke demonstraties is voorbereid. 't Men is van mening dat Moh. Hatta, een maal vice-president van de eenheidsstaat mogelijk door Moh. Natsir van de Mas- jumi als premier in een parlementair kabinet zal worden vervangen. De twee grootste politieke partijen in Indonesië, de Masjumi en de Partai Na- sional Indonesia, hebben thans besloten tot samenwerking in een parlementair ka binet en de socialistische partij van Sutan Sjahrir heeft hiermede haar instemming betuigd. i Deze drie genoemde partijen hebben zich uitgesproken tegen een compromis mot de communisten en zullen wat dit betreft sa menwerken, aldus meldt Reuter uit Dja karta. bH Él' and; Met kenneliik aenoeaen neemt prinses Irene de eerste officiële plechtigheid in haar leven waar: zij legt de eerste steen H^nd^k in Londen. Rechts kijkt Prins Bemhard met belangstelling toe; op de achter- grond de Nederlandse ambassadeur in Londen, jhr. Michiels van Verduynen. De leiders van de K.V.P. hadden zich Vrijdag naar Weert begeven om daar van gedachten te wisselen over de taak welke de partij zowel in de binnenlandse als buitenlandse politiek te vervullen heeft. De belangstelling voor deze Kaderdagen was groot. In de toneelzaal van het Bisschoppelijk College zaten de afgevaardigden uit alle delen van ons land bijeen. De drie sprekers hebben een aandachtig gehoor gehad. Wat zij te zeggen hadden, droegen zij in een verzorgde vorm en op een aangename manier voor. Zij hebben de toestand van het ogenblik onder de loupe genomen en daarover reëel en eerlijk hun mening gezegd. Zo vormden deze Kaderdagen als het ware een retraite op politiek gebied, die leidde tot een nauwgezet gewetens onderzoek over de belangrijke vraag: „Doet de K.V.P. het goed?". Gezien het feit, dat bij de verkiezingen 57.000 stemmen op de kath. splinterpartijen werden uitgebracht, was er meer dan reden genoeg om deze kwestie nafh de orde te stellen. Door grondige zelfkritiek kunnen de fouten worden ont dekt, welke mogelijkerwijze tot dit dissidentisme aanleiding gegeven hebben. Aan deze zelf-critiek heeft het dan ook geenszins ontbroken. Er zijn harde en zelfs zeer harde noten gekraakt. Zo gaf men toe. dat de band tussen partijraad en kiezers als gevolg van het systeem van getrapte verkiezingen te slap is; met het gevolg, dat dit orgaan niet voldoende on der de leden leeft. De samenwerking met de intellectuelen laat te wensen over, want vooral de academisch gevormden nemen over het algemeen veel te weinig aan het politieke leven deel. Bij de grote massa der leden valt een bedenkeiyk-ge mis aan belangstelling, geestdrift, bezie ling en enthousiasme om iets groots tot stand te brengen, te constateren; een fout, De eerste officiële dacfen van Koning z° ziet oorlog er uit, vlak bij de vuurlinie. Uitgeputte Amerikaanse soldaten ln slaap gevallen; anderen wachten op nieuwe aanvatten, aie onvermijdelijk. zullen komen zijn weer Het eiland Kinmen (of Kimoi)dat op enkele kilometers afstand ligt van het Chinese vasteland en in handen is van de Chinese nationalisten, is door de Chinese communisten be schoten. Daar deze beschieting sa menvalt met het bericht., dat 1.500 zeewaardige schepen aan de kust van Foekien zijn samengebracht, gelooft men, dat de communisten een aanval op Formosa voorbereiden. Zoals he kend, is Formosa liet laatste bolwerk van nationalistisch China. President Truman heeft het^ eiland onder de bescherming van de zevende Ameri kaanse vloot gesteld.- De bewaking schijnt zo streng te zijn, dat het vol gens ooggetuigen onmogelijk zal zijn, dat „ook maar één roeiboot Formosa kan hereiken zonder door de Ameri- kaanse patrouillevliegtuigen en -sche pen te zijn opgemerkt Leopold Men had kunnen verwachten dat de ko ning, na de spannende en vermoeiende uren welke hij sedert zijn nachtelijk ver trek uit Geneve had beleefd, rust zou nemen Hij heeft dit niet gedaan en na het vertrek van de ministers van staat een daad gesteld, die grote indruk heeft gemaakt. Hij heeft namelijk in het Pa leis van Laeken de Belgische en de bui tenlandse journalisten willen ontvangen, die de reportage van deze historische dag hebben waargenomen. Het was de eerste maal, dat Leopold sedert zijn troonsbe stijging de pers en bloc ontving. Bij de koning bevonden zich de beide prinsen en de leden van zijn hofhouding. De journalisten konden met eigen ogen zien, hoe de grote hal en de ruime trap zaal van het paleis in slechts enkele uren in een waar bloemenpark waren veran derd met honderden bouquets, die uit alle hoeken van het land ter verwelkoming naar de vorst, waren gestuurd. De ontmoeting geschiedde in het grote z.g. Witte Salon. Bón voor één werden de journalisten aan de vorst voorgesteld, die ze elk afzonderlijk in hun eigen taal groette. Algemeen viel de persmannen op, wat wij enkele weken geleden zelf reeds hebben geconstateerd tijdens onze audiën tie met de koning te Pregny, dat Leopold, waarvan men gezegd had „dat hij een vermoeid en oud man was geworden," in tegendeel indruk maakte door zijn fris uiterlijk,, zijn flinke figuur, met een haast jeugdige allure. In zijn zongebrand ge laat schitterden helder zijn blauwe ogen en ondanks een scherpe trek om de mond bleef zijn glimlach innemend en goedig. Deze receptie duurde ongeveer een half uur. Van Duvieusart vernamen de journalis ten in het. paleis nog, dat hij het ontslag van zijn door de regent aangestelde CVP- j regering bij de koning had ir.ydiend doch dal ZM. dit ontslag heeft geweigerd laatste regering van het regentschap was en de eerste regering van het hersteld koningschap is geworden. Dit zal morgen officieel aan het parlement worden me degedeeld. Aan de reeds eerder afgelegde regeringsverklaring, wordt niets gewij- zigd. Tot gisteravond had de koning zijn broer, de gewezen prins-regent Karei, van wie gezegd werd dat hij ongesteld is, nog niet ontmoet. De linkse elementen die moord en doodslag hadden voorspeld op het ogen blik dat Leopold in zijn land zou terug keren, moesten met lede ogen aanschou wen, dat het volk helemaal niet op hun revolutionnaire hetze inging en dat alles hier doodkalm bleef. Een groep socialistische en communisti sche politici heeft dan zelf getracht een „grote tegenmanifestatie" in de hoofdstad uit te lokken. Er werd verzamelen gebla zen by het socialistische volkshuis. Twee a drie honderd personen, waaronder de onvermijdelijke rode studenten-mondhel den van de universiteit van Brussel, wa ren opgekomen. Onder gcraip van „Abdi catie", „Leopold aan de executiepaal", „Weg met de kalot", dit alMs in Brussels- Frans natuurlijk, trok men door enkele straten. Er kwamen onderweg nog een paar honderd betogers bij. Spaak, die voor de gelegenheid in zijn meest demo cratisch autootje zijn rode kameraden was komen vervoegen, liep vooj^ian. Onder weg werd gemanifesteerd bij de gebou wen van royalistische dagbladen en wer den passerende priesters uitgescholden. Op het Martelarenplein werden de beto gers dooi' Spaak en Rolin toegesproken, die voor de gelegenheid sterke vergroot glazen hadden opgezet, daar zij zeiden dat „de gehele bevolking" hier bijeen was om tegen Leopold te manifesteren. Die „ge hele bevolking" bestond uitplusmi nus vijfhonderd brullende jonge lieden! De socialistisch-communistische alge mene vakbqnd heeft medegedeeld, „dat hij in het verzet treedt" en dat acties zullen worden ondernomen „op het ge paste ogenblik." dus. later. Intussen hebben gisteren de beide ko- ninkiyke prinsen hun eerste officiële daad gesteld, met in het paleis der academieën een plechtigheid bij te wonen tijdens de welke, in het kader der nationale feesten, onderscheidingen werden uitgereikt voor daden van moed en zelfopoffering. ondanks de soms zware regenbuien en storm tot laat in de avond zeer druk voor de hekken van het paleis. Ontelbare auto's en cars brachten koningsgezinden uit geheel België, en Brussel zorgde even eens voor dichte contingenten. Èr waren tienduizenden die de koning kwamen toejuichen. Velen van die personen brachten bloemen mee die in het paleis werden afgegeven. Hel publiek zwaaide met Belgische vlaggetjes, zong de B/a- baponne en riep onafgebroken „Leopold. Leopold!" Als dan af en toe de koning met zijn twee zoons op het bordes van het paleis de roepende menigte mei de hand kwam toewuiven, steeg een orkaan van juichkreten op totdat de koning en de prinsen weer in het paleis verdwenen. Het enige incident is gemeld uit Char leroi, waar in de loop van de nacht van Zaterdag bomontploffingen zijn voorge komen bij drie electriciteitscentrales. De schade is beperkt gebleven en slechts eén wijk van de stad heeft korte tijd zonder stroom gezeten. Wy vernemen nog nader, dat de libe rale party heeft besloten bij de kon.ng aan te dringen op een „spontane en eer volle troonsafstand", die volgens het partybestuur „dringend noodzakelijk is om het land te redden" Het partijbestuur acht het „onmogelijk voor de liberalen om de koning politieke medewerking te verlenen" die voor de party veel ernstiger is dan een slechte organisatie. Dit tekort aan politiek interesse kan ongetwpfeld ten dele op rekening wor den gezet van de gebrekkige voorlich ting en propaganda, welke over het al gemeen weinig spectaculair zijn. Het „Staatkundig Maandblad" telt te weinig abonnementen en de inhoud van „De Opmars" is te tam en te weinig strijd vaardig. Over de medewerking van de pers mocht men niet ontevreden zijn. doch over de radio moest men zich in dit op-: zicht minder waarderend uitlaten. Prof. mr. dr. D. Beaufort O.F.M. wees er op, dat het contact, dat de K.V.P. met de ka tholieke zusterpartijen in het buitenland onderhoudt, niet op het peil staat, dat men daarvan zou mogen verwachten. Ook was hü van mening, dat te weinig deskundi gen op het gebied van de internationale politiek in onze kamerfracties zitting hebben. Is de K.V.P. een democratische partij? Deze kwestie werd niet omzeild, maar in haar volle objectiviteit gesteld. Niettegen staande de vraag soms in ontkennende zin beantwoord wordt, is de K.V.P. wel dege lijk democratisch, omdat al haar leden in de gelegenheid worden gesteld hun denk beelden kenbaar te maken en deze te ver- wezenlpken wanneer de meerderheid het daarmede eens is. Neteliger nog was het vraagstuk van de verhouding met de standsorganisaties en het bekende stokpaardje: „De K.V.P. wordt door de K.A.B. geregeerd" werd zonder schroom van stal gehaald en met critische blikken onderzocht. De heer G. Horbach legde er de nadruk op, dat de standsorganisaties zich officieel bui ten de politiek houden en zich daarmede bemoeien uitsluitend ter wille 'van het algemeen belang. Zou dit laatste inder daad in groepsbelang ontaarden, dan heerst er gebrek aan partijbewustzljn, een gevaariyke kwaal, welke door het Vormingsinstituut spoedig en op ai- doende wijze geheeld moet worden. In deze geest is er twee dagen lang ge dacht en openhartig gesproken. De spre kers, die kwistig waren met critische op merkingen, gaven tevens positieve midde len ter verbetering aan. Zij waren van mening, dat de voorlichting en propagan da in de toekomst centraal geleid moeten worden. In afdelingen, waar de fut uit is, moeten nieuwe kerngroepen worden ge vormd. De partijvergaderingen dienen voor onze toch reeds dood-georganiseerde geloofsgenoten door aankleding en muzi kale omlijsting aantrekkelijk te worden gemaakt. En de leden mogen wat dieper gaan beseffen, dat zb Gods Zegen over het politieke leven moeten afsmeken. Bij een kippenboer aan de Keverdijk te Weesperkarspel is pseudo-vogelpest ont dekt. Op een middag stierven 29 kippen. Zaterdagmorgen is de gehele pluimvee- stapel vernietigd. H.K.H. Prinses Irene verrichtte Zondag ochtend haar eerste officiële daad, toen zij in Londen de eerste steen legde voor het nieuwe bedehuis van de Nederlandse Hervormde Kerk op het terrein van Austin Friars. Voor de Nederlandse ge meente in de Engelse hoofdstad was dit een zeer bijzonder gebeuren, daar het sa menviel met haar vierde eeuwfeest. De oude kerk was in de jongste oorlog door Duitse bommen geheel verwoest. De plechtigheid, waarbü o.a. Prins Bernhard en Prinses Alice en de Graaf van Athlone als vertegenwoordigers van het Engelse Koningshuis, benevens de Nederlandse ambassadeur in Londen aanwezig waren, trok veel belangstelling. De 10-jarige Prinses was Zaterdagoch tend met haar vader per militair vlieg tuig van Soesterberg op het vliegveld met wit kanten kraagje en een wit ge haakt mutsje, onder geleide van Prins Bernhard de met de Nederlandse en En gelse kleuren gesierde tribune, die op het terrein was gebouwd. Na een korte dienst, was het ogenblik van de steenlegging aangebroken. Met kinderiyke gratie en onbevangen hanteerde Prinses Irene truffel en ha mer, waarna zij kalm en duidelijk zeide: „Hiermede is de eerste steen gelegd". Terwyi film- en fotocamera's op haar gericht waren, nam zij haar plaats op de tribune, tussen haar vader en Prin ses Alice, weer in. De plechtigheid werd besloten met het zingen van het „God save the King" en het Wilhelmus. De menigte dromde samen om de auto van de vorstelijke gasten en een aantal het de gehele dag door Hendon bij Londen aangekomen. Op het I stoere Londense „Bobbies" moest ruim Buckingham-Palace gebruikten zij met de baan maken, alvorens de kleine Prinse' Britse Koning en Koningin de lunch. en haar vader, onder luide toejuichingen Zondagochtend om elf uur betrad do en geestdriftig wuiven, het terrein van Prinses, gekleed in een lichtblauw jurkje 1 Austin Friars konden verlaten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1