Noordelijken bereiden nieuw offensief Binnen drie weken beslissende slag voor Hoe de productiviteit omhoog Goede machines en zuinig verbruik van grondstoffen Maak de mensen gang van zaken duidelijk Voor het paleis te Laeken vielen harde klappen Rusland weer in de Veiligheidsraad „Geen atoombom op Korea' Productieverhoging is een zaak van mens machine en stoffen De rode agitatie tegen Leopold III Vrijdag 28 Juli 1950 DAGBLAD VOOR SCHtEDAM EN OMSTREKEN Eén dag onder de wapenen NDER DE ONDER LO U P E Twee broers verdronken in de Rijn VULKANEN ACTIEF OP JAVA Ouders krijgen Bertha niet terug Honderdduizendste KL- militair repatrieert Auto reed twee gezusters aan WEERBERICHT Ondanks het hevige spervuur, dat de Amerikaanse kanonnen Donderdag in het heuvelgebied van het centrale front in Korea bij Jóngdong over een front van 25 km. onderhielden, kwamen de Noord- Koreaanse „zelfmoordbataljons" toch steeds weer opzetten. Straaljagers voegden het geweld van hun raketten en machinegeweren hij het vuur van de Amerikaanse aitillerie in een poging om de Noord- Koreaanse stoot in de richting van Taegoe op te vangen. MacArthur: ,.We zulle* maar AALMOEZENIER A./B. VAN DE W-ERTSEN winnen Scepticisme in Woshinston Gecombineerde operatie Nieuwe Amerik. veiligheids maatregelen Engeland zendt minstens 5000 soldaten Oproep niet. per radio Jacob Malik, de Russische gedelegeerde bij de V.N., heeft gisteren secretaris-generaal Trygve Lie er telefonisch van in kennis gesteld, dat de Veiligheidsraad op 1 Augustus ouder zijn Malik's voorzitterschap bijeen zal komen. Dit be tekent dus, dat de sovjet-unie volgende maand weer zitting in de Veiligheidsraad zal hebben. Rusland heeft meer dan zeven maanden geleden de Veiligheidsraad verlaten uit pro test tegen de aanwezigheid van de gedelegeerde der Chinese nationalistische regering. Een goede opzet Menselijke factor Twee jaar geleden sneuvelde oudste zoon in Indonesië IN DIERENHUIDEN Situatie in Indonesië Voordat de heer dr. Paul Rijkens, voor zitter van de raad van 'bestuur van Le ver Brothers N.V., zijn rede' over het vraagstuk van de bevordering der ar beidsproductiviteit uitsprak, was bij de behandeling van het jaarverslag door een der aandeelhouders een vraag ge stel dbetreffende dè zaken in Indonesië Naar aanleiding hiervan deelde de heer Rijkens mede, dat de N. V. groep in Indonesië beschikt over een drietal fabrieken te Djakarta voor de fabricage van zeep, margarine en oliën, terwijl zij in Soerabaja fabrieken heeft voor de fabricage van zeep en van toiletartike len. Verleden jaar werd het plan., be raamd om tot uitbreiding van de capaci teit in Indonesië over a gaan. Medio Augustus met Skaugum7' in ons land Een dode en een zwaar gewonde De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Vri.1 veel bewolking met op vele plaatsen enkele buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, later wel licht draaiend naar Zuid-West of West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zaterdag 29 Juli: Zon op 4.56 uur, onder 20.36 uur; maan op 21.17 uur, onder 4.37. uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE RODE „ZELFMOORDBATALJONS BLIJVEN AANSTORMEN In smalle doch sterke colonnes snel manoeuvrerend achter de heuvelruggen, braken de Noordelijken dwars door het vuurgordijn heen, maakten op verschil' lende punten handgemeen met hun te genstanders en dwongen hen hier en daar enigszins terug te trekken. De opmars van de Noordelijke pantser eenheden langs de kustweg in het Zuiden scheen Donderdag bij Hadong tot staan te ziin gebracht. Artillerie en Britse en Amerikaanse vliegdekvliegtuigen na men de stad onder vuur. Onder de druk hiervan moesten de Noordelijken de stad verlaten. Men veronderstelt, dat de niet nader geïdentificeerde Amerikaanse strijdmacht, die enkele dagen geleden landde en thans op 120 km. van Poesan de weg naar deze aanvoerhaven blok keert, wacht totdat de branden in Ha- dong gedoofd zijn alvorens deze plaa.s weer te bezetten. Het te middernacht uitgegeven muniqué van MacArthur deelt me e, de vijandelijke druk aanhoudt schijnen de vijandelijke ^^ende zich te hergroeperen voor een Ameri_ geconcentreerde aanval «P |l|gen. kaanse en Zuidkoreaanse zjen de Volgens berichten'ui nieuW ernstig verdedigers zich v°?d_ beVoorrading van .11 veraeuisei» --bevoorraams van vraagstuk geplaatst. - Zui<j-Oosten van de bevolking m 000 vluchtelingen Korea. Deze w ™erder moet nog de be- aangegroeid e de zujdelijke troepen voorrading en De Zuid-Westelijke breken van Korea, die de „rijstschuren" van het land zijn, bevinden zich thans in handen van de communisten. Hun op mars ging zo snel, dat men niet de tijd heeft gehad de belangrijke rijstvoorraden uit deze streken mee te nemen. President Truman heeft gisteren verklaard, dat er geen sprake van is, dat hij het gebruik van de atoom bom in Korea overweegt. Hij zeide dit in antwoord op de vraag van een correspondent, die naar een vroegere verklaring van de president verwees, waarin deze gezegd ha<dat hij „niet zou aarzelen de atoombom te gebrui ken voor het geval zu s door een geval van agressie nodig mocht zijn". Truman gaf een hoopvcl doch negafef beeld van de toestand. 3relde steeds ernstige hoop °Pherinner6 te koesteren. Een correspondent hennner- de Truman aan diens verklaring kort vóór het uitbreken van vijaMkilukhe- den in Korea afgelegd, volgens weike Truman met betrekking tot d s;ncis vrede „optimistischer was dan ooit sinas 1946". De correspondent vroeg of dat op timisme nog bestond. De pres^dent tomide zich enigszins in verlegenheid gebracnx j.,p vraag en zeide, dat men nog enige ontwikkelingen af moest wachten en meer inlichtingen diende m te win nen alvorens men iets definitiefs hier omtrent kon zeggen. Generaal MacArthur heeft gisteren en in d e Gekleed in zijn bekende troppn-uniforni en met dc gevechtspet op, zei de generaal tnt^en rroepje verslaggevers: „Ik heb i mlfn leven nooit meer vertrouwen ge- had n een uiteindelijke overwinning dan on he" ogenblik. Deze inspectie heeft mij een gevoel van optimisme gegeven". De generaal voegde hieraan toe, dat hij zijn tegenover president Truman uitgespro ken mening, dat de communisten hun kans op de overwinning hebben verloren, volkomen bevestigd had gezien. Dat betekent evenwel niet, dat de overwinning ons onmiddellijk of zonder een langdurige, harde en zéér moeilijke strijd zal toevallen waarschuwde de generaal: „Dat we opnieuw hartzeer tegenslagen zullen hebben 1M situatie opgesloten". vindt gingen in Washington vukh men het optimisme van MacArthur met erg begrijpelijk. De vijand beschikt nog steeds over een grote overmacht aan troepen, terwijl de veel kleinere Ameri kaanse en Zuidkoreaanse divisies in veie gevallen oververmoeid zijn, omdat zij niet op tijd afgelost konden worden. Hoewel Washington en Tokio tot dus ver steeds hebben gezegd, dat de Amen- kanen een bruggehoofd ip Korea zullen behouden, Waarvan later het tegen-offen sief kan worden gelanceerd, hebben hoge officieren in Washington, naar aanleiding van de jongste frontberichten als hun privé-mening te kennen gegeven, dat de beslissende slag om dit bruggehoofd in de volgende drie weken zal vallen. Als de troepen aan het slinkende front rond Poesan In de eerstvolgende drie kunnen standhouden, zo zeggen zij, dan zal de beslissing om het brugge hoofd door de Amerikanen zijn ge wonnen. Zij wijzen er verder op, dat de Ameri kaanse troepen, naarmate zij verder naar Poesan worden teruggedrongen, 'n steeds korter front behoeven te verdedigen. Zelfs de meest pessimistische officieren zien in het verminderde aantal tanks, dat de communisten in de laatste dagen ge bruikt hebben, een lichtpunt. Daartegen over staat evenwel een toeneming van rode artillerie. De Engelsen en Amerikanen hebben Woensdag een indrukwekkende demon stratie gegeven van eert gecombineerde operatie van leger, vloot en luchtmacht. Doelen, die door het leger waren uitge kozen, werden door verkenningsvlieg tuigen van de luchtmacht doorgegeven aan de op vliegkampschepen gestation- neerde jagers en bommenwerpers. Het huis van afgevaardigden heeft Donderdag zonder oppositie zijn goed keuring gehecht aan het ontwerp van 'n wet, die president Truman machtigt tot het uitoefenen van controle op alle schepen onder buitenlandse vlag, die de Amerikaanse wateren binnenvaren. Direct nadat hij daartoe gisteren door het congres gemachtigd was, heeft presi dent Truman een decreet uitgevaardigd, waarbij alle dienstverbanden bij de Ame rikaanse strijdkrachten, die vóór 9 Juli 1951 aflopen, met een jaar worden ver lengd. Officieren en manschappen van het Amerikaanse leger in Europa zullen hun detachering aldaar met een half jaar ver lengd zien. Het Amerikaanse departement van de fensie heeft 100.000 dienstplichtigen voor de maanden September en October opge roepen. Dit is 30.000 man meer dan oor spronkelijk voor deze maanden was op geroepen. De landstrijdkrachten, die Engeland naar Korea zal zenden, zullen uit 5.000 tot 6.000 man goed geoefende geregelde troe pen bestaan, zo wordt van gewoonlijk be trouwbare zijde te Washington verno men. Het 18.000 ton metende oorlogsschip „Warrior", dat sinds 1946 in reserve was. zal in dienst worden genomen om de troepen naar Korea te brengen. Honderden mannen meldden zich giste ren aan bij oe recruteringsbureaux in de grote Australische steden voor dienstne- ming bij de strijdmacht voor Korea- De aanblik wekte herinneringen aan de da gen van 1939. In aansluiting op de berichten betref fende de opkomst-oefening van één dag voor personeel van de 7-December-divisie en van de Tweede divisie, wordt er door de legervoorlichtingsdienst de aandacht op gevestigd, dat de oproep hiertoe NIET per radio, doch uitsluitend schriftelijk en tijdig tevoren zal geschieden. Oproep per radio wordt uitsluitend voorzien voor het personeel van enige van de 22 compagnieën, welke op grond van het Kon. Besluit van 21 Maart 1950 voor enige dagen onder de wapenen zul len worden geroepen en welk personeel op het moment van de oproep per radio reeds in het bezit van een schriftelijke mededeling over de op handen zijnde op komst zal zijn. Gisteravond keerde luit.-gen. D. C. Buurman van Vreeden uit Indonesië terug in Nederland. Min. Schokking was de eerste, die de generaal begroette. In de algemene vergadering van aan deelhouders van Lever-Brothers en Unilever N. V. heeft dr. P. Rijkens, voor zitter van de raad. van bestuur, een rede uitgesproken, waarin hij het vraag stuk van de bevordering der producti viteit heeft behandeld. Hjerbij ging hij vooral uit vaji hetgeen op uit gebied bij Unilever Is gedaan en wèdte hij op de conclusièfe, waartoe men op grond van De torpedobootjager „Evertsen", die door Nederland werd ingezet voor de strijd om Korea heeft een katholiek pries ter aan boord. Het is de aalmoezenier J Nieuwendijk uit Amsterdam van de Con gregatie der Lazaristen. Telefonisch van onze Brusselse correspondent Het communistische-socialistische ordewoord tot staking heeft gisteren vrij ernstige weerklank in de meest rode plaatsen van Vi allonië gevonden. Te Luik was de staking zo goed als algemeen evenals te Hoey en Verviers. Zij minder uitgebreid, maar toch nog van ernstige aard in de Borinage, larleroi, het centrum en langs de Beneden-Sambre. Waals Brabant volgt In geringere proportie. Ondanks dringende oproepen was men er gisteren D°g niet in geslaagd de slakingen ook naar Brussel en Antwerpen te doen uitgroeien. Men zou hiertoe vandaag een nieuwe poging doen en misschien met succes. Uit het „zwarte land" verneemt men, dat de Vlaamse ijnwerkers naar hun Vlaamse dorpjes zijn teruggekeerd. mmistergvanS hv6eft bii tnonde van de van 'het de leiders ontboden Algemeen R(ui^1i "communistische z.g. wie Belgisch Vakverbond, alsmede die van Liberale Vat-k Cbristdijke en van de afzonderlijk om Deze heren werden liberalen sprake^an?ln- Christelijken en tegen wat zij li21®, onomwonden uit gen. die door politieke stakin' sociaüsten en communisten Amerikaanse regeringsfunctionarissen Chin^onmiddemjk ^^^Jer.^NaUe^e 'zouden worden begonnen vermoeden, dat Rusland in de Ver. Na ties terugkeert om iedere verdere ac tie van deze organisatie inzake Korea te blokkeren. In elk geval beschouwen zij Moskou's besluit om de boycot van de Ver. Naties op te heffen als een diplomatieke overwinning van het Westen, daar Rusland Is teruggekomen zonder het doel van zijn boycot toe lating van het communistische China te bereiken. De functionarissen zien in de „onver wachte aankondiging een bewijs, dat het Kremlin zich bezorgd maakt over het standpunt, dat de openbare mening te genover de communistische agressie in Korea had ingenomen". Zij achten het mogelijk, dat Rusland zal trachten Neh- roe's voorstel, om het communistische kingen zouaen UL,«uu«en over beëindiging van de oorlog in Korea, nieuw leven in te blazen. Het is ook mo gelijk ,dat Rusland zal eisen, dat de Noord-Koreanen worden gehoord over de kwestie wie de agressor in de Ko reaanse oorlog 1*- ,En al* a,,e Bussische propaganda- manoeuvres zouden falen, zou Rus land gebruik kunnen maken van zijn veto-recht om iedere verdere actie der Ver. Naties inzake Korea te blok keren zo verklaarde men te Washing ton De actie, die de V. N. reeds heb ben ondernpmen. kan Moskou echter niet ongedaan maken .aldus gelooft men. werden uitgelokt. De leiders van deze organisaties zegden hun medewerking toe voor de bescherming en het onder houden der industriële installaties, doch van de regering verwachten zij, dat deze met vaste hand de vrijheid van de werk willige arbeiders zal verdedigen en be schermen Het socialistisch-communistisch Vak verbond betoogde, dat waar 't de staking algemeen wil, het ook niet met het onder houd van de installaties wil te maken hebben. De woordvoerders beweren ni dat het hier een staking betreft, die zal duren, totdat Leopold afstand van de troon zal hebben gedaan. De minister van arbeid heeft geant woord, dat hü na deze verklaring weet, waar hij zich aan te houden heeft; en dat de regering de nodige maatregelen zal treffen voor de bescherming van 's lands industriële apparatuur en voor de vrij heid van de arbeid. Dit is feitelijk het in het vooruitzicht stellen van civiele en militaire mobilisaties. De socialisten pro testeren hiertegen, doch vergeten, dat niet zo heel lang geleden een hunner eigen leiders, Van Acker toen deze nog minis ter-president was, eenzelfde voornemen had te kennen gegeven tegen stakingen, die in veel minder ernstige omstandig heden werden ontworpen. Zoals wij reeds hebben gemeld, heeft de anti-Leopoldistische socialistische bur gemeester van Antwerpen de grote, ko ningsbetoging verboden die gisteren avond honderdduizenden royalisten uit het arrondissement Antwerpen in de Scheldestad moest bijeenbrengen cm daar voor het koninklijk paleis te defileren. Tegenover dit socialistische sectaristische gedoe, zoals sommige blade.i dit noemen, steekt scherp af de toelating tot manifes teren die gisteren door de liberale burge meester van Brussel aan de linkse ele menten werd gegeven om in de hoofdstad tegen Leopold te betogen. Hetwaren vooral socialisten en communisten, en natuurlijk ook 'de rode studenten der Brusselse universiteit, die in deze stoet meestapten, die eens te meer in de be kende trant stond van -onsmakelijkheden tegen Leopold eb de geestelijkheid. Enkele der z.g. stoottroepen wilden ook te Uaeken tegen Leopold gaan manifesteren. Tot nog toe had men daar alleen hon derdduizenden loyale burgers in alle. rust zien defileren. Thans wil men daar ook een huilpartij met gebalde vuisten langs het paleis doen plaats hebben. Enkele honderden opgewonden beto gers konden tot dicht bij het paleis door dringen. Daar kwamen zij in botsing met een groot aantal royalisten, vooral uit Gent. Dezen waren in talrijke auto's en cars naar Laeken gekomen om voor de koning te manifesteren. Met allerlei voorwerpen werden de ruiten van hun cars en auto's stuk gegooid. Verschillende personen werden door scherven getrof fen. Een der auto's werd door de roden in brand gestoken. Spaak deed aan al die manifestaties niee. Er vielen hier en daar nogal flinke klappen, doordat de gendarmen tenslot te charges uitvoerden en het terrein schoonveegden. In het parlement werd door socia listische en communistische woordvoer ders gisteren verklaard, dat de revolutie zou uitbreken als de koning niet onmid dellijk abdiceert. de opgedane ervaringen is gekomen. Dr. Rijkens merkte op, dat verbete ring van de productiviteit per man-uur niet de enige manier is om tot een ver laging van kosten te komen. Er zijn an dere wegen, die in dit opzicht veelal nog meer mogelijkheden bieden. In de be drijfstakken. waarin de Unilever in hoofdzaak werkzaam is. maakt de factor arbeid slechts een gering deel uit van de totale kosten. Een veel belangrijker kostenfactor is hier het grondstoffenver bruik en de gedachten van de bedrijfs leiders zijn iiv. de eerste plaats gericht op een zo efficiënt mogelijke verwer king van grondstoffen. Er Zijn op dit gebied zeer aanzien lijke vorderingen gemaakt, en in zo verre zijn de mogelijkheden van ver dere verbetering wellicht kleiner ge worden, maar men verwacht toch in de,loop van de tijd in deze richting nog verdere besparingen te bereiken. Vervolgens zette <Ir. Rijkens uiteen op welke wijze de mogelijkheden tot ver hoging van de productiviteit bij Unilever worden onderzocht. Hiervoor is een centrale afdeling op gericht van speciaal geschoold personeel, waarin thans veertien ingenieurs werk zaam zijn. Deze ingenieurs stellen, teza men met de leiders der fabrieken, pro gramma's op voor het onderzoek van productiemethoden en beramen in over leg met de leiders de maatregelen die deze naar aanleiding van een gedaan on derzoek zullen kunnen nemen. Bij elk productie-onderzoek, dat leidt tot de opstelling van een plan voor te nemen maatregelen, rijzen drie punten: t.w. opzet en uitrusting der fabriek, or ganisatie van het werk en menselijke factoren. De moeilijkheid van een goede opzet is, dat men in een bes'aande fabriek niet gemakkelijk opnieuw kan beginnen. In het Unilever concern is de situatie van sommige fabriek 11 niet geheel bevredi gend, meestal doordat, zij in het begin stadium min of meer incidenteel zijn vergroot. Uiteindelijk heeft een onlogi sche opzet hogere kósten ten gevolge, voornamelijk van intern transport. Maar zelfs in ongunstige fabrieken kan dik wijls nog heel wat verbeterd worden. Het belang van goede machines voor de doelmatigheid van de arbeid toonde dr. Rijkens aan met enkele voorbeelden, Zo vereist in een van de fabrieken de fabri cage en verpakking van zeeppoeder 8 man-uren per ton. In een andere geme chaniseerde fabriek is hiervoor 4.2 man uren nodig. Fabricage en verpakking met de hand van stukken huishoudzeep kosten in een fabriek 23% man-uren per ton, terwijl in een andere fabriek, waar een moder ne pakmachine in gebruik is slechts 8.1 man-uren per ton nodig zijn. Dergelijke verschillen komen ook voor in de mar- garinefabrieken. Wat betreft de organisatie van het werk behandelde dr. Rijkens globaal alle factoren, die hierbij van belang zijn tot en met de verrichtingen van de indivi duele arbeider. Het gaat erom een zo doeltreffend mogelijk gebruik van tijd en arbeidskracht te bereiken. In het algemeen is de ervaring opge daan, dat zelfs zonder verdere prik kels. alleen al door onderzoek naar en verbetering van werkmethoden, de productiviteit verhoogd kan worden tot een peil, dat ongeveer 30 pet. bo^ ven het vroegere niveau ligt. Een wel heel tragisch ongeluk heeft het gezin van de gemeente-ambtenaar J. W. uit Wageningen getroffen. Gistermiddag verdronken n.l. in de Rijn nabij Wagenin gen bij het baden twee broers uit dit gezin, de 16-jarige scholier J. W. en de 19-jarige P. W. Geen van beiden was de zwemkunst machtig. Twee jaar geleden verloor de famitie baar oudste zoon, die in I«donut* Ten aanzien van de menselijke factor merkte spreker op, dat er voor de arbei ders over het algemeen twee redenen zijn, op grond waarvan zij het productie- onderzoek aanvaarden: het voorkomen van grotere inspanning en de kans op grotere verdiensten. Het onderzoek kan eindigen, wanneer nieuwe arbeidstaken zijn vastgesteld, maar deze nieuwe normen kunnen ook het uitgangspunt vormen voor de vast stelling van een goed gefundeerd pre miestelsel. Van 1945 af tot op heden is in 82 Uni- lcverfabrieken in West-Europa 'n produc tie-onderzoek Ingesteld. In 39 gevallen is men nog niet verder gegaan dan de invoering van verbeterde werkmethoden en de vaststelling van nieuwe normen, in 43 gevallen zijn daarenboven premiestel sels ingevoerd. Spreker wees er met na druk op, dat 't van het grootste belang is, dat, de arbeiders begrijpen hoe het syfteem werkt, en dat zij het zpnder voorbehoud als redelijk en billijk aan vaarden. Tot slot wees dr. Rijkens erop, dat de Zo nu en dan vragen, wij ons af. of he dan toch inderdaad waar zal worden, wat wij wel eens hooiden voorspellen, dat n.l. Europa zal gaan afdalen tot een minder vooraanstaand werelddeel en dus terugvalllen op het peil van wat wij in het verleden „minder of onbeschaafd" pleegden te noemen. Politiek en economisch hebben wij reeds verschillende veren moeten laten, al zijn de Europeanen nog geen kikvorsen, waarvan geen veren te plukken zijn. De mensonterende behandeling van de „in bescherming genomen" volkeren tij dens de oorlog door het „Herren"-volk was reeds verre van heer-lijk en deze lieden gedroegen zich in het dagelijks verkeer ten opzichte van hun politieke tegenstanders allerminst als heren. In tussen blijkt, dat de dictatuur in het oosten ten deze wel iets geleerd heeft en dat de leerling zelfs de meester over treft, zodat, wat er ook daagt in het oosten, zeker niet de beschaving. Wat zich in België heeft afgespeeld en nog afspeelt rond de koningskwestie, kan ook al niet een „vorstelijk gebaar" genoemd worden van de oppositie, welke het onderspit heeft moeten delven. En de houding van een soort Frans publiek tegenover de Italiaanse renners in de Tour de France men heeft dit in ons blad kunnen lezen was mede niet bepaald sportief om van elegant maar niet te spreken. Om tenslotte dichter bij huis te blij ven. diverse moorden gedurende de laat ste maanden uit ongetemde harttocht in verschillende delen van ons „goed" land je geven blijk van volkomen gemis aan zelfs maar een natuurlijke eerbied voor het leven. En het gaat bedenkelijk op ksnibalisme lijken, als een man zijn vrouw het oor afbijt, hetgeen dezer da gen ergens in Nederland een happig echtgenoot bestond uit te halen. Deze voorbeelden, welke slechts een greep zijn uit de beschamende voorraad, doet een mens de vraag stellen, of Euro pa een onbeschaafd werelddeel gaat wor den ondanks alle cultuur en schijnbe- schaving. Wanneer we straks, waarvoor de He mel ons moge behoeden, uit algemene armoede, naar sommige pessimisten voor spellen, in dierenhuiden zullen rondlopen zou zulks een deel van de Europeanen niet vreemd staan, wantde manie ren hebben ze al. ANALYST. productiviteit in de verschillende landen niet zonder meer vergeleken kan wor den. Het produceren van grotere eenhe den heeft b.v. een grote invloed. In de V. S. verkoopt men zeeppoeder in pak ken van 650 gram, in Nederland is 250 gram gebruikelijk, in Engeland 200 gram. Het rendement van de verpakkings machines hangt af van het aantal te verwerken pakken, niet van de hoe veelheid poeder. Daarom kunnen wij hier ook niet dezelfde lage kosten per ton verkrijgen als In de V. S. Dit jaar is de uitbreiding te Djakarta en Soerabaja ter hand genomen. De uitbreiding is vrU aanzienlijk. Overwo gen was in Makassar een fabriek te bouwen, doch men is tot de conclusio gekomen, dat het economisch meer verantwoord Is de fabrieken in Djakar ta en Soerabaja uit te breiden, van waaruit de gehele archipel kan worden bediend. Wij Henken, aldus dr. Rijkens. dat de uitbreiding in het eerste half jaar van 1951 haar beslag zal hebben gekregen. Gistefen is een Seafuryvan de Marhteluchtvaartdienst als gevolg van een motorstoring nabij het vliegveld Valkenburg neergestort. De piloot kwam om het leven. Het toestel kwam terecht in een wetering aan de N. O 'iijda van hft vliegveld. Nieuwe activiteiten in de kraters van verschillende vulkanen op Java verwek ken grote onrust onder de bevolking. Het meest is men bezorgd over de nieuwe werking in de krater van de Tangkuban Prahu, 16 km van Bandung. Enkele weken geleden was er al een uitbarting gevreesd, maar deze bleef tot dusver uit. Functionarissen van de Vulkanologische dienst menen evenwel dat thans binnen een paar weken een geweldige lava-uitbarsting de krater zal doen overlopen. Het wordt onwaar schijnlijk geacht, dat Bandung hierbij gevaar zal lopen. Ook de Kelut, een Oostjavaanse vul kaan met een slecht verleden is de laatste tijd een bron van ongerustheid geweest, evenals de Bromo, een gunung api (vuur berg), die sinds Mei wolken rook uitslaat soms tot een hoogte van bijna 2 km boven de top van de berg, waardoor het omliggende land in een straal van 80 km donker wordt. Al met al telt men 149 actieve vulka nen in Indonesië, die een van alle vrijwel elke drie jaar een ramp ver oorzaken, welke sinds 1800 in totaal 170.000 slachtoffers geëist hebben. Het 13-jarige Nederlandse meisje Bertha Hertog mag bii haar Maleise pleegmoeder Aminah blijven, zo heeft het Hof van appèl te Singapore beslist. Het hof annuleerde het vroegere gerechtelijke bevel, op grond waarvan Bertha aan haar ouders in Nederland moest worden terug gegeven. Zoals men weet had Aminah appèl aangetekend tegen de eerste beslissing. Zij was met Bertha het oerwoud inge vlucht, toen de Japanners in 1942 Ma- lakka binnenvielen. Sindsdien heeft zij het meisje opgevoed. En Bertha op haar beurt wil haar ook niet verlaten, De 100.000ste per boot repatriërende K.L.-militair is Zondag uit Indonesië ver trokken. Het was de hnzaar H. Huizinga. een van de 1815 passagiers van het Noorse troepentransportschip „Skaugum", dat om vijf uur de haven van Priok verliet en dat waarschijnlijk medio Augustus in Amsterdam zal binnenlopen. Hoogstwaarschijnlijk zou de thuisva rende huzaar onopgemerkt gebleven zijn temidden van zijn wapenbroeders, maar de administratie wees hem aan als de 100.000ste repatriant en zo werd hij het feestvarken, waardoor het vertrek van de „Skaugum" een feestelijk karakter kreeg. In de rooksalon van het schip had een intieme huldiging plaats. Generaal C. D. Toet sprak Huizinga toe namens de le gercommandant en verraste hem met Lucky Strikes" genoeg voor de gehele reis. Na iedere volgende speech nam de stapel cadeaux grotere vormen aan en tenslotte was huzaar Huizinga verrijkt met een rookstel, een reisnecessaire, en nog vele sloffen sigaretten. Op de rijksweg Nijmegen—Druten, on der het dorp Winssen (gemeente Ewijk) zijn gisteravond de twee gezusters S. uit Bergharen, die per fiets de weg wilden oversteken, aangereden door een auto. De 29-jarige mej. S. is kort daarop aan haar verwondingen overleden, haar 19- jarige zuster werd zwaar gewond naar het ziekenhui» te Nijmegen vervoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1