Nieuws uk STAD en OMTREK VAN EEN GEHEIMZINNIG TELEFOONTJE LAATSTE BERICHTEN Officiële deviezenmarkt in Frankrijk AMERIKA WIL BASES VESTIGEN IN DE R.I.S. Vakcentrales vragen prijsstop mg" Defensie-„politiek in Indonesië Annie Meyer 75 jaar Een miniatuur revolutie handen IDIL bestaat 12i jaar Arbeidsbureau Schiedam Beslissende slag begonnen Twee doden bij auto botsing bij Breda VLAARDINGEN Maakt VRIJDAG 28 JULI 1950 PAGINA i Uw tafeldrank Apostolaat van het boek En overleg over lonen en prijzen PLANTAGE-CONCERT VIERJARIG KINDJE DOOD GEREDEN DE SCHIEDAMSE ETALAGE TENTOONSTELLING GRONDWET VOOR INDO NESISCHE EENHEIDSSTAAT ROTTERDAMSCHEDIJK 268 SCHIEDAM TELEFOON 6759. t Advertentie Vandaag viert te Rotterdam, Vreden- hofweg 46, mej. J. M. J. A. Meyer haar 75ste verjaardag. Mej. Annie Meyer, zoals zij gewoonlijk wordt genoemd, was het eerste vrouwe lijke R.K. Tweede Kamerliid. Zij was voor de oorlog afgevaardigde van de R.K. Staatspartij. In haar woonplaats Rotter dam was zij jarenlang lid van de gemeen teraad en bovendien lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland. Ook in de Katholieke Vrouwenbewe ging van Nederland heeft zij jarenlang een vooraanstaande positie ingenomen. Voor de verjaardag bestond vandaag enorme belangstelling: Met tientallen kwamen de relaties persoonlijk geluk wensen. Voorts werd een groot aantal bloemstukken aan haar woning afge geven. In de namiddag was de post in de vorm van brieven en telegrafische felici taties uit alle richtingen van Nederland en van ministers tot vrouwènbondafde- lingen reeds zodanig, dat nog niet alles was „verwerkt". Zoete mout van appelen Goed, goedkoop, gezond „Er is belangrijk nieuws. Zoiets ais een miniatuur-revolutie in het Schie- damse sociale leven", zei deze week een stem aan de telefoon- Daarmee was het gesprek afgebroken en zaten wij met het raadsel wat die revolutie wel was. Wij hebben dagenlang lopen piekeren wat dit geheimzinnige telefoontje op zo ernstige toon gespro ken zou kunnen betekenen. Plotseling drong er iets tot ons door: De basis voor een stille omwenteling was gelegd, toen er sprake was van de oprichting van een Sociale School voor Schiedam en Vlaardingen. Wat Rotter dam niet was gelukt, zou Schiedam trach ten te presteren. Er zou een drie-jarige sociale scholing komen onder leiding van het vormingscentrum van de K.A.B. in Doorn, dat ook toezicht zou uitoefenen op de examens. Zou de onbekende stem hierop gedoeld hebben? Een telefoontje was voldoende om ons meer zekerheid te verschaffen. De revolutie was voltrokken. Terwijl sommigen met grote terughoudendheid hadden beweerd, dat het minimale aantal van 30 nooit zou worden gehaald, was dit getal deze week reeds belangrijk over schreden. Inderdaad, hiermee was het begin ge legd voor belangrijke ontwikkelingen in de Schiedamse Katholieke Arbeiders Be weging. In de komende jaren zal op een grote groep van pioniers geen zwaardere vracht gelegd kunnen worden, dan wat zij voor exploratie van het terrein zelf strikt nodig hebben. Het zijn niet de lastdragers, die vooropgaan in de oerwoud-karavaan, maar de gidsen, die lichamelijk weinig zwaarders torsen dan het kapmes en het geweer. Hun verantwoorelijkheid en hun hersenarbeid, hun bijzondere opdracht maken echter, dat het onverstandig zou zijn om hen lasten mee te laten sjouwen. Het zou de grote troep eerder hinderen, dan van dienst zijn. Zo is het ook met de groep, die zich heeft opgegeven of zich nog gaat opge ven voor de Sociale School. Zij mogen niet het werk van de lastdieren gaan doen. Zij hebben zich gemeld om de we gen te banen, waarachter de tros sneller zal kunnen volgen, vlugger vooruit zal kunnen komen naar het grote doel: de maatschappij, waarin de Christelijke be ginselen richting zullen geven aan het onderling verkeer tussen de mensen af zonderlijk en tussen de groepen. In het IDIL, de informatiedienst inzake lec tuur, werd op 2 Augustus a.s. 1254 jaar geleden opgericht. Dit „Consultatiebureau voor lectuur" heeft gedurende deze tijd zijn bestaansrecht overtuigend bewezen en de vrucht van zijn zegenrijke werk is ongetwijfeld onschatbaar hoog. De IDIL is een stichting, die er niet op uit is om winst te maken. Zijn taak is het met medewerking van katholieke intel lectuelen, onder wie specialisten op elk gebied, de voornaamste nieuwe Neder landse (en Vlaamse) boeken te bespreken. De recensies geven een beoordeling van de morele inhoud op principiële katho lieke basis, doch zeggen tevens iets om trent aesthetische, letterkundige of we tenschappelijke waarde. De IDIL vertelt u wat voor soort boek het is, dat u wenst te kopen. De IDIL raadt aan, verwerpt of maakt voorbehoud- De IDIL is echter niet, wat men geneigd zou zijn te denken, een verlengstuk van de Congregatie van de Index. De adviezen die IDIL geeft, zijn dus geen verboden of bevelen. En zij, die denken dat de IDIL bestaat uit een groepje van mensen, die niets liever doen dan boeken te verbieden, zijn slecht met de feiten op de hoogte. In de 1214 jaar van zijn bestaan, heeft de IDIL het respectabele aantal van 12820 recensies gepubliceerd. En over de laatste drie jaren werden respectievelijk 29, 28 en 30 boeken onder I gerangschikt, d.w.z. verboden. IDIL is uniek. De katholieken dienen dan ook te waarderen, wat hun door het nooit versagend en opofferend idealisme van zovelen geheel onbaatzuchtig en uit sluitend uit bezorgdheid voor hun eeuwig en tijdelijk geluk op zo velerlei wijzen gedurende 1214 jaar door IDIL geboden werd. De Raad van Vakcentralen, waarin sa menwerken het N.V.V., het C.N.V. en de K.A.B., heeft zich heden met het volgen de telegram tot de regering gewend: „Op grond van de recente ontwikke ling van het internationaal en nationaal prijsniveau, zowel voor de groot- als voor de kleinhandel en de vooruitzichten daaromtrent voor de naaste toekomst, gezien in het licht van de internationale politieke spanningen, dringt de Raad van Vakcentralen het grote nadruk bij uw regering aan op onmiddellijke afkon- dinging van een prijsstop en op het ne men van verdere prijs beheersende maat regelen. Gegeven verder de stijging van de kosten van levensonderhoud sedert de devaluatie verzoekt de raad uw regering het overleg over deze ernstige ontwik keling en haar gevolgen voor de loonvor ming op korte termijn met de stichting van de arbeid te openen". Sinds de terugkeer van koning Leopold in België, zijn de stakingen, demonstraties van de pro- en anti-Leopoldisten en bomaanslagen niet van de lucht. Deze foto toont de gevolgen van het ontploffen van een bom, die op de rails ten Zuid-Oosten van Brussel was gelegd. Het programma voor de uitvoering van het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam op Zondag 30 Juli des n.m. te 8 uur in de Plantage luidt als volgt: 1. Jubelklanken, Mars, E. Uebel; 2. Ouverture Neurenberger pop., A. Adam: 3. Donausagen, Wals. J Fucik; 4. Suite Oriëntale (4 delen), F. Popy; 5. Intro ductie en Polonaise voor clarinet solo, E. Avan (solist J. Kemper); 6. Land storm. H H. van Vleuten. 8 Als werkloos ingeschreven Aid. Bouwbedrijven: Uitvoerder, bouw vaksjouwers, behanger, mandenmaker, matrassenmaker, grondwerkers, Afd. Metaalbedrijven: Bankwerkers, montage werkers, aank. instrumentmaker, radio-technicus, soldeerder, constructie werkers, halfw. werkt, bouwk. tekenaar, constructie bankwerkers, automonteurs, elec. lasser, chauffeurs, land-machinist, landstokers. Afd. Alg. Bedrijven: Boekhouders, kan toorbedienden, correspondent, incasseer der, magazijnbedienden, vertegenwoordi gers, ongeschoolde arbeiders, transport arbeiders, musici, verkopers, kellner, brood- en banketbakkers, glasblazers, filiaalhouder gedistilleerd, schoenmakers, kleermakers, kampkok, reclame-tekenaar, laborant chemie, verfmaler, molenaar, chef suikerwerker, boekhouder voor enkele dagen, fotograaf, distillateurs knechts. Afd. Jeugd: LI. timmerman, aank. be diende, .11. metaaldraaier, 11. banket- bsklccr. Afd Vrouwen: Huishoudster, behan gersnaaister, jongste bediende. Gevraagd door diverse werkgevers Afd. Bouwbedrijven: Timmerlieden, iak- spuiter, vierzijdig schaver bekend met slijpen van beitels. Afd. Metaalbedrijven: Machine bank werkers, vormers, hoefsmid, plaatwer kers bekend met roestvrij staal, gereed schapmakers, gereedsehapslijper. Afd. Alg. Bedrijven: Boekdrukkers, restaurant-kellner, fabrieksarbeiders en cartonnagewerkers, agent-incasseerder colporteur. In de Limburgse mijnen kunnen flinke ongehuwde arbeiders geplaatst worden, leeftijd 18—30 jaar. Afd. Jeugd: Kwastenmakers, carton nagewerkers, 11. laksipuiter, 1L comsitr. werkers, 11. beitsers, 11. lederbewerkers, 11. zeilmaker, fabrieksjongens, loop knechts, 11. plaatwerker, 11. machine- en constructie bankwerkers, 11. autog. las ser, 11. papiersnijders, jongste bedienden, halfw. polijster, 11. meubelmaker, 11. metaalslijper, hulpvakarbeider steen drukkerij, 11. vellentoereider, 11. metaal- draaier, 11. loodgieter, halfw. brood bakker-bezorger, 11. worstmaker. Voor de grote vaart gevraagd: ervaren matrozen en dekpersoneel tot 20 jaar, in het bezit van papieren oog- en oor keuring. Rotterdam G.E.B.-directeur en zijn echtgenote Hedenmorgen zijn bij een auto-bot sing op de Rijksweg MoerdijkBreda bij het dorp Beek ir. M. Hoenkamp, directeur van het Gemeente Energie Bedrijf te Rotterdam, en zijn echtge note dodelijk verongelukt, de chauf feur werd zwaar doch niet levensge vaarlijk gewond. Ir. Hoenkamp was met zijn vrouw en de chauffeur op dienstreis naar Vlissin- gen, toen op de weg naar Breda zijn wagen in volle vaart werd gegrepen door een vrachtauto waarvan de stuur inrichting defect was. Ir. Hoenkamp en zijn vrouw werden uit de wagen geslin gerd, hij was op slag dood, zij overleed kort daarop. De slachtoffers werden over gebracht naar het Ignatius-ziekenhuis te Breda. Ir Hoenkamp was sinds 1 Sep tember 1946 directeur van het G.E.B. te Rotterdam waar hij in Februari j.l. nog zijn zilveren jubileum vierde. Als direc teur heeft hij vooral de stoot gegeven aan invoering van de centrale stadsver warming. (Van onze correspondent). Nabij de Kijk in 't Jatbrug te Gronin gen is gisteren een vierjarig meisje door een vrachtwagen overreden en op slag gedood. Toen de vrachtwagen met een zeer matige snelheid een aldaar geparkeerde auto passeerde, kwam van de tegenover gestelde richting een 9-jarig meisje F. G. aanfietsen met haar zusje achterop. Het meisje begon te slingeren, waar door haar 4-jarig zusje van de fiets viel en met haar hoofdje onder het achter wiel van de vrachtwagen kwam. (Telefonisch van onze Parijse correspondent.) De Franse staatscourant heeft heden ochtend de bekendmaking van bet Office des Changes gepubliceerd waarin met in gang van 1 Augustus een officiële devie zenmarkt wordt ingesteic. voor de devie zen, die tot dusverre niet genoteerd wor den op de vrfle deviezenmarkt. Deze nieuwe narkt zal zowel termünhandel als contant kennen en alleen deviezen verhandelen, die met toestemming der Clearing zijn verkregen. Naast dollar, pond-sterling, escudo, Zwitserse franc en Belgische franc krijgen de tot dusver op de parallelmarkt verhandelde deviezen een officiële notering. Het betreft dus behalve de deviezen van de vrije markt de deviezen van het sterlingblok, Canadese dollar, gulden, lira, Duitse mark, Egyptisch pond, de Scandinavische deviezen en de Yougo- Slavische en Tsjechoslowaakse dinar. Het vervoer uit de desbetreffende lan den kan naar keuze betaald worden door contanten of op termtj" gekochte devie zen, maar de contant gekochte deviezen kunnen niet meer op termijn verkocïit worden. De deviezen moeten afkomstig zijn van door het Office des Changes toe gestane operaties. Het herstel dezer markt moet vooral tot een aanzienlijke beper king der parallelmarkt leiden doch ver meerdert nog het aantal officiële mark ten. Naast de „officiële goudmarkt" heeft men dus nu de officiële „vrije markt" en de kortweg genaamde „officiële", welke laatste dus gevoed wordt met de devie zen, die verplicht aan het Office des Changes, dus uiteindelijk aan het Egali satiefonds der wisselkoersen moeten wor den overgedragen, terwij) de sluikopera- ties toch de kwasi-clandestiene parallel markt zuilen in stand houden. De jongste notering voor het gouden Napoleon op de goudmarkt bedroeg de laatste tijd frs 3.340, doch na de zenuwach tigheid van gisteren op de goudmarkt liep het op tot frs. 3.590. Op de parallel markt noteerde de gulden frs. 84. terwijl het omrekenen(bij de overdracht aan het Office des Changes tegen bijna frs. 92 geschiedde. Omtrent d.< Parijse goudmarkt en de agitatie die daarop gisteren heerste, is nog niet veel te zeggen, aangezien na beurstijd de hoge koersen reeds neiging tot teruglopen vertoonden. De Schiedamse Midd. Centrale maakt bekend dat er nog enige jongens en meis jes zich kunnen opgeven voor de jeugd- etalage-actie. Het is niet de bedoeling dat de jeugd beslist zelf de etalage opbouwt, een ontwerp of suggestie is reeds voldoen de. Opgave uiterlijk tot Donderdag 3 Augustus a.s. bij P. W. van Oosten, West- vest 64. tel. 67395. De winkeliers kunnen vanaf heden zich alleen pog opgeven voor de etalageten toonstelling welke door hen zelf wordt uitgevoerd. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de dezer dagen te verzenden instructie circulaire. De reeds ingeschreven deelnemers krijgen voor 5 Augustus bericht. Van de 3.592.000.000. die in de loop loop van het belastingjaar 1950 door de E.C.A. in de vorm van aankoop- machtigingen ter beschikking van een 17-tal Europese landen gesteld werd, was meer dan de helft bestemd voor de aankoop van machinerieën en fa- brieksoutillage, katoen en broodgranen alsmede ruwe olie en petrolenmderiva- ten. Voor elk van deze categorieën werden in totaal de volgende bedragen beschik baar gesteld (in 1000): Machinerieën en outillage 670.200 Katoen 499.400 Broodgranen 407.300 Petroleum en -derivaten 401.700 Non-ferro metalen 217.100 Tabak 173.400 faiverse graansoorten 143.700 Suiker 106.800 Chemicaliën 97.400 Mat. voor ijzer- en staalfabr. 86.400 Ertsen en zuivere mineralen 76.100 Motorvoert., werkt, en onderd. 72.400 In de maand Jnni ,de laatste maand van het belastingjaar 1950, werd In to taal 386.300.000 in de vorm van aan koopmachtigingen beschikbaar gesteld. Hiervan was het leeuwendeel, t.w. 66 pet., bestemd voor de aankoop van in dustrie-producten, 29 pet. voor de aan koop van voedsel- en landbouwproduc ten terwijl uit 't resterende bedrag oceaan vracht en div. technische diensten bekos tigd werden. De industrie-producten ver tegenwoordigden in Juni een waarde van 254.100.000; voor de aankoop van voed sel- en landbouwproducten werden aan koopmachtigingen tot een totaal-bedrag van 112.500.000 verstrekt. Deze aankoopmachtigingen hadden in Juni voornamelijk betrekking op de vol gende goederen (in 1000): Machinerieën en fabrieksoutillage 97.000 Petroleum en petroleumderivaten 59.000 Ruwe katoen 31.800 Tabak 27.100 Broodgranen 26.700 Non-ferro metalen en -producten 24.700 Griekenland stond hierbij boven aan de lijst van toewijzingen; aan dit land werden aankoopmachtigingen tot een be drag van 20.900.000 verstrekt voor de aankoop van machinerieën en fabrieks outillage; Italië ontving 15.600.000 voor de aankoop van metaalbewerkingsmachi nerieën en werktuigen; het Verenigd Ko ninkrijk kreeg een bedrag van 15.000.000 toegewezen voor de aankoop van petro leum en petroleumderivaten terwijl het in de vorm van aankoopmachtigingen bovendien nog 20.000.000 ontving voor de aankoop van ruwe katoen. Duitsland tenslotte kreeg voor de aankoop van ka toen een bedrag van 7.100.000 toegewe zen. OAGB1AO VOOR SCHItDAM tR OHIAtRFRIM 72e Jaargang No. 21297 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd ln het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71. Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode. Rotterdam. Abonnementsprijs 4.30 per kwartaal. 1 45 per maand. 0.35 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte f 0 15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Contract tarieven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bij de administratie of bij de erkende advertentle-bureaux. Kampioenen (kleine ad vertentiëntot 20 woorden 50 ct. Elk woord meer 3 ct Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet Advertentie De Indonesische premier Mohammed Hatta heeft gisteren bij het parlement de ontwerp-constitutie voor de eenheids staat ingediend. In zijn toespraak ver klaarde hij, dat chaos het gevolg zou zijn van verwerpen van het ontwerp. In feite liet Hatta het parlement geen andere keus dan aannemen of verwerpen: Het indienen van amendementen was niet toegestaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2