Op 7 September 1951 overdracht aan kroonprins Boudewijn Belg ïë's Ot koningsdrama Mars naar Brussel was reeds ingezet K.V.P. EN MIDDENSTAND Militaire hulp tegen Kremlin MacArthur krijgt krachtige versterkingen uit de V.S. Nu de beslissende phase van de strijd is ingezet De terreur heeft in België de slag om Leopold gewonnen Malik cliënt agenda! voor VRaad in Rotterdam Ahoy' Verdere opmars afgelast Dinsdag 1 Augustus 1950 v.. DAGBLAD VOOR SCHtEDAM EN OMSTREKEN NDER DE O U P E Maar Leopolds besluit wendde de grote bedreiging af Andriessen sprak recht op de man af SS. «SS£™> Moordaanslag in Amsterdam Truman vraagt vier milliard extra WEERBERICHT K.. Na moeizame onderhandelingen tussen koning, regering en partijen is eindelijk de beslissing gevallen: Koning Leopold HI van België heeft een verklaring doen uitgeven, waarbij hij zijn bevoegdheden ovprdraagt aan zijn zoon Boudewijn en zal aftreden, wanneer deze op 7 September 1951 de leeftijd van 21 jaar bereikt. Twee punten; China en vrede In de grote steden van België was het gisteren betrekkelijk rustig, ook in de gebieden waar de staking zo goed als vol ledig is. Vermoedelijk hielden de berichten uit Brussel de mensen te zeer in spanning, zodat zij er meer voor voelden aan de radio of bij de dagbladen het verloop van de bespre kingen tussen koning, regering en partijleiders te volgen, dan op straat te demonstreren of onrust te verwekken, nu misschien elk ogenblik de situatie volkomen gewijzigd kon zijn. Wel bereidden in het gehele Waalse land stakers zich voor op de tocht naar Brussel om daar, zo de koning het beslissende woord niet zou hebben gesproken, aan de ver boden betoging deel te nemen. Reeds driekwart millioen bezoekers DE f 50.000 ER UIT Individualisme en de principes der P.v.d.A. B or inn ge lam gelegd. j)e mars naar Brmsel ingezet" ATLANTIS! NED. CONSUL BESTOLEN Gisteren zijn verse Amerikaanse troepen in Znid-Korea aan land gegaan. Dit waren de eerste landstrijdkrachten, die rechtstreeks uit de V.S. in Korea aankwamen. Zij behoren tot de tweede Amerikaanse infanterie-divisie en beschikken over de zwaarste uitrusting. De aankomst van de grote transportschepen verwekte op de kaden van de Zuid-Koreaanse landingshaven grote belang stelling. Toen de eerste detachementen aan wal kwamen, werden zij begroet door een fanfare van negersoldaten en door een peloton Zuidkoreaanse soldaten, dat Amerikaanse en Koreaanse vaan dels en vlaggen van de er. Nalies droeg. In de nacht is de ontscheping voortgezet onder het licht van schijnwerpers. De nieuw- aangekomenen zijn onmiddellijk naar liet front gezonden, waar hun hulp dringend nodig is. Tsjindjoe verloren De frontlijn BONDSDAG VOOR KOSTERS De verwachting van heden- tot morgen avond luidt: Zwaar bewolkt met opklaringen en op de meeste plaatsen enkele buien met kans op onweer. Meest matige Zuid-Westelijke wind. Vrij koel. Woensdag 2 Augustus: Zon op 5.02 uur, onder 20.29 uur; maan op 22.05 uur, onder 10.05 uur NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Koning Leopold zal aftreden InntetA tllH rip VtolflturwJilrA rnAinlo Ollltll Te 6 u. 45 hedenmorgen heeft de mi nister van openbaar onderwijs, Harmei, aan de journalisten de volgende tekst voorgelezen: „Het paleis van Laeken en het kabinet van de eerste minister delen mede: De koning heeft de vertegenwoordigers van de drie traditionele partijen ontvan gen. Deze hebben hem medegedeeld, dat zij hopen een einde te zien komen aan de crisis, die het land doormaakt, zulks in eerbied voor de monarchie en de dynas tie en met verzekering van de eenheid der Beigen. De koning heeft hun geantwoord: „Zo lang de crisis, veroorzaakt door de ko ningskwestie, in België duurt, heb ik steeds gemeend, dat de eerste maatregel er in moet bestaan de grondwettelijke orde te herstellen. Dit is thans geschied. Ik was steeds de mening toegedaan, dat het mijn plicht was in te gaan op de wens, de uitoefening van mijn grondwettelijke prerogatieven, die door de verenigde Ka mers zou worden goedgekeurd, te her vatten, dit is wat ik gedaan heben op 22 Juli j.l. In mijn boodschap tot de natie op 15 April 1950 heb ik er aan herinnerd, dat ik mijn rol als staatshoofd slechts uit oefende buiten en boven de partijen, zodat ik in de gelegenheid was in ogenblikken van crisis een bemiddelingsrol te kunnen vervullen, mét als enige zorg 's lands Ho gere belangen. Sedert mijn terugkomst in Belgie n- ik met een spijtige droefheid vas,tge dat de-hartstochten, welke de Belgen mijn persoon verdeelden, in plaats va i luwen, waren toegenomen en_ aan h« derland ernstig nadeel dreigden te- rokkenen, op een ogenblik, dat de - nationale toestand een versterking 's lands saamhorigheid meer noodzakelijk maakt. In deze omstandigheden h^ I C e^n- zoe'ken ^iffk'hef in" mijn boodschap van Anrfl i 1 had gesuggereerd, een wet aan ttnemen, welke de machtsoverdracht op mijn zoon, zekeren. prins Boudewijn, zal ver- laatste tijd, de belangrijke sociale, cultu rele en gewestelijke vraagstukken- waar voor het land zich geplaatst ziet, weldra langs de normale weg van ons democra tische regime 'n oplossing zullen vinden. Op alle Belgen doe ik een dringend be roep tot eendracht, vooral tot dezen, die mij sedert jaren steeds hun aangrijpende i aanhankelijkheid hebben betuigd. Laten allen hun loyale medewerking aan mijn zoon verlenen en hulp bij de zware taak, welke op zijn jeugdige schou ders zal rusten". Deze overdracht van de koninklijke macht op prins Boudewijn schijnt mij de vereiste stap naar de oplossing, welke de £°°nsbestyging van de erfprins mogelijk maken, wanneer hij zijn burgerlijke meerderjarigheid zal hebben bereikt, m- z™s ik hoop en verlang, de in het vooruitzicht gestelde verzoening rond iv zoon verwezenlijkt zal zijn. jk neem deze ernstige beslissing, na- at ik van bevoegde personen de verze kering heb ontvangen, dat de drie natio nale partijen de meest loyale politieke medewerking aan mijn zoon zullen ver- lenen en alles in het werk zullen stellen om rond hem de eendracht van de Bel gen tot stand te brengen. ae ik wens, dat op het ogenblik, waarop grammapunten voorgesteld: TT >n Korea awlaag komt de Veiligheidsraad bijeen onder voorzitterschap van de Rus Jacob Malik. TSa zeven maanden de Raad te heben geboycot omdat het de zetel van China aan de com munistische regering van Mao Tse Toeng toegewezen wil zien, woont Rusland weer een vergadering bij. De Sovjet Unie heeft de volgende pro- zich een bevredigende oplossing voordoet, na de ernstige moeilijkheden van de Het besluit, dat koning Leopold III van België vannacht heeft genomen, Ïnoet hem als mens en als vorst zeer jrwaar zijn gevallen. In feite komt het neer op troonsafstand. Want al draagt de koning zijn koninklijke praerogatie- ven nu slechts „voorlopig" over aan zijn oudste zoon, prins Boudewijn, die over dracht zal definitief worden op 7 Sep tember 1951; op die dag toch zal de dan meerderjarige kroonprins de troon be stijgen, en derhalve zijn vader in alle rechten opvolgen. Dit betekent het einde van een ko ningsdrama, tenminste voor zoverre het de persoon van Leopold III betreft. Want de wijze, waarop deze troonsafstand is geschied, is afgedwongen, opent geen bijzonder aanlokkelijke Perspectieven voor de Belgische monarchie, welke sinds het moment, dat Leopold I in igg j de troon aanvaardde, nooit bijzondere sympathieën onder het volk heeft geno ten En de jonge prins, cue straks een zware erfenis te torsen zal krijgen, zal het zeer moeilijk hebben. Voor het ogenblik vertoeven onze ge dachten echter bij het heden; en °°k dan moeten ze donker genoeg 1) ze abdicatie toch is door terreur van de socialistische partij en de socl' vakbonden, met de steun van aiier. len doorgezet. En al zijn op laatste ogenblik de politieke pai geschakeld, en zelfs tot overeenstem ming gekomen, dan is dit toch sleci ts geschied onder de invloed van de angst voor „de mars naar Brussel", welke tol de ernstigste onlusten, misschien tot veei bloedvergieten aanleiding had kunnen worden. Leopold III kan de historie Ingaan als de veel belasterde en gehoonde. In diep ste wezen is hij het slachtoffer gewor- den van de Franse militaire onmacht in de tragische Meimaand van .1,40. Parijs zocht een zondebok voor des F ranse ne- derlagen en vond deze in e i koning, die in de Duitse gevang welke hij met zijn soldaten vrijWilUg wu de delen, niet of nauwelijks de raog J heid had zich tegen de kwaadwillig e te verdedigen. De stroom van laster en hoon is echter eerst na de bevrijding in 1945 voor goed losgebroken. Hij heeft de gehele sfeer in België bedorven, en bet zal geruime tijd duren, vóór de de moraliserende gevolgen van het konings drama weer uit het Belgische openbare leven zijn verdwenen. Want één feit staat boven alles vast: hoog boven mogelijke menselijke fouten van de koning, boven tactische feilen van de C.V.P., n.l. dat een minderheid de vorst tot heengaan heeft gedwongen. Bij het referendum kreeg Leopold in elk ge val 56.7 procent der stemmen van het Belgische volk; bij de Kamerverkiezin gen met als inzet de terugkeer van de koning kreeg de C.V.P. een absolute meerderheid der zetels. De terreur heeft gewonnen; zij, die er zich aan overgeven, zullen hun succes beseffen. En straks kan die terreur weer ontketend worden in een poging om an dere op volkomen democratische wijze genomen besluiten te saboteren. Er is nog een andere kant aan deze kwestie. De Waalse socialisten en libe ralen hebben hun wil .doorgezet. Welke houding zullen de katholieke Vlamingen zullen de koningsgezinde Belgen, die toch de meerderheid van het volk uit maken, aannemen? Noodgedwongen zul len zij zic^ kt) de beslissing van de ko ning moeten neerleggen; maar de wrok zal in hun harten blijven leven; zij zijn en blijven Leopoldisten. En de tegenstel ling tussen Vlamingen en Walen zal er nog dieper door worden. In Brussel waren gisteren vele winkels - 4 i-1 („nme open en er reed weer een zestigtal trams evenals op de vorige dagen onder be waking. Alleen in de buurt van de sta tions was het abnormaal druk, °™dat vrijwel het gehele verkeer stil lag daar het personeel in staking was gegaan. Zelfs de verbinding Amsterdam—Parijs was verbroken omdat de stakers ook de internationale treinen niet meer wilden laten passeren. Alleen enkele buitenlandse luchtlijnen onderhouden op het ogenblik nog inter nationale verbindingen met de Belgische hoofdstad. De K.L.M. vliegt nog drie maal per dag op Brussel. 1. De vertegenwoordiging van China in de Ver. Naties; 5 b 2. Een vreedzame regeling van de kwestie-Korea. Het aan de secretaris-generaal gezonden Sovjet-voorstel kwam juist een uur nadat Amerika zijn eigen resolutie ingediend had, volgens welke Noord-Korea veroor deeld moet worden wegens tarting der Ver. Naties en waarin alle leden der V.N. worden opgeroepen zich te onthouden van hulp aan de Noord-Koreanen. Volgens de procedure zal de Ameri kaanse resolutie voorrang hebben boven de Russische a]s de Koreaanse kwestie ter sprake komt. Twaalf maal gaf Prins Bernhard gisteren op de binnenplaats van de Dumoulinkazerne te Soesterberg de ridderslag aan militairen en burgers, die om hun moed, beleid en trouw in de voorbije jaren icaren benoemd tot ridder in de Militaire Willemsorde. Voorts reikte Z. K. H. 20 bronzen leeuwen uit, 31 bronzen kruisen en 7 kruisen van verdienste. Hierboven: Na de eedsaflegging slaat de Prins tot. ridder de heer H. J. Roubos uit Rotterdam wegens verzetswerk in Nederland door koeriers- werk naar Zwitserland en door als commandant van de K.P. sabotage- ploeg in Rottprdam-Zuid vijandelijke schepen te doen zinken in de havens van Rotterdam en Schiedam.. Het bezoek aan de tentoonstelling Rot terdam Ahoy' is de afgelopen week zó groot geweest, dat gisteren, eerder dan men had verwacht, de 750.000 sedert de opening op 15 Juni zijn gepasseerd. De Zaterdag leverde met 32.045 betalende be zoekers een nieuw record. Ruim 3000 auto's en autobussen stonden die dag op het parkeerterrein en in de omliggende straten. Op nummer 1734 van de Staatsloterij is vandaag een prijs van 50.000 geval len. Reeds op de eerste van de drie studie dagen van de Ned. Kath. Middenstands bond in het Klein Seminarie bij Apel doorn bleek, van welk een grote bete kenis het vertrouwvol beraad tussgn K.V.P. en Katholieke middenstand van de aanvang af is geweest. De spreek beurt-van de heer Andriessen heeft bij zonder verhelderend gewerkt. Hierin werden als het ware de richtlijnen uit eengezet, volgens welke zich een nauwe samenwerking ontplooien kan. welke uiteindelijk zal leiden tot een construc tief middenstandsprogramma van de K.V.P. Tijdens de gedachtenwisseling, welke op het betoog van de heer Andriessen gendarmes hebben gisteren de Belgische vliegvelden bezet om de toestellen en installaties te beschermen. In de Borinage was het verkeer vrij- we" geheel stilgelegd. De stakers hadden vele wegen met glasscherven bezaaid of met barricades versperd. Er waren pos ten van stakers opgesteld die er op toe zagen dat de door de stakingscomité's gestelde verkeersregelen werden oPge. volgd Slechts vervoer van levensmidde len wed toegestaan. Auto's, die 2ich len wed ]en van de stakers ver- onklaar gemaakt. Een socialistische woordvoerder kon digde hedennacht on» twee uor dat de mare naar Brussel was Ingezet en enkel door een bevel van Buset kon worden gestaakt. .-Dit bevel zal pas als de koning onze zelde de had willen doen aanbrengen, welke de socialisten onaanvaardbaar achtten. Deze wijziging zou hieruit bestaan, dat de koning niet bereid was toe te stemmen in abdicatie wanneer prins Boudewijn op 5 September van het volgend jaar meerderjarig zou zijn geworden, doch zijn bevoegdheden slechts voor onbepaal de tijd wenste over te aragen en uitslui tend zelf wilde beslissen over het ogen blik van abdicatie. Spaak maakte zich vreselijk boos over de gang van zaken. Hij noemde ae handelwijze van de ko ning „een dwaze manoeuvre". In Brussel heerste hedenmorgen uiteraard een sfeer van spanning en on zekerheid. Enerzijds was alle aandacht Troeven en i gericht op de besprekingen met de ko- F I n:ng, maar aar de andere kant zag men I met grote bezorgdheid de dag van van daag tegemoet Men vreesde voor herha ling van incidenten als die te Grace Ber- leur, waarbij zoals gemeld drie per sonen om het leven kwamen, die morgen begraven worden, hetgeen aanleiding zal geven tot nieuwe demonstraties. Nauwelijks begon het vanmorgen licht Ie worden of er kwamen al Brusselse stakers op straat. Enkele van hen ontsta ken vreugdevuren. E: deden zich ongere mdheden v00r, toen het gerucht de ronde deed. dat iemand was gedood. Het nationale comité voor gemeen schappelijke actie" in België heeft Dins dagmorgen officieel medegedeeld, dat het de (reeds ingezette) mars naar Brussel heeft afgelast. Het comité verklaart, de voor de ko ningskwestie gevonden oplossing als be vredigend te beschouwen. De voorzitter van de socialistische par- tii Buset, verklaarde hedenmorgen: „Het Is nu te iaat om de mars naar Bnjsse! te doen stoppen, daar vele reeds op we? zijn. Doch ik zal per radio order geven aan de betogers om zich bij aankomst in Brussel, naar het socialistisch hoofd kwartier te hegeven". Buset zeide verder de autoriteiten ver. zocht te hebben, om de politie opdraent te geven gematigd op te treden. Gisteren omstreeks één uur is in de Amsterdamse binnenstad nabij de War moesstraat een 33-jarige man door drie schoten uit een revolver getroffen. De man is ernstig gewond naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht. Voorbijgan gers, die de schoten hoorden, vonden de hian liggen in de Paternostersteeg. Zij waarschuwden de politie en deze stelde terstond een onderzoek in. dat tot nog toe geen enkel resultaat heeft opgeleverd. Be man is geen Amsterdammer en kon nog niet worden gehoord, zodat het mo tief van deze moordaanslag niet te gissen is. Er wordt niets vermist. Het pistool, waarmede geschoten is, is niet terugge vonden. President Truman heeft Maandag be kend gemaakt, dat hij het Congres in een boodschap zal verzoeken om vier milliard dollar aanvullende militaire hulp aan anti-communistische landen. Deze nieu we fondsen zullen worden gevoegd bij de reeds verstrekte 1.222.000.000 dollar. De democratische voorzitter van de huiscommissie voor de toewijzingen ver klaarde, dat de democratische en repu blikeinse leiders het er „volkomen eens" over zijn, dat de behandeling van Tru man's verzoek bespoedigd zal worden. Hij citeerde een uitlating van de pre sident, dat er „een noodtoestand bestaat, die onmiddellijfke actie tot bewapening van de Amerikaanse bondgenoten nood zakelijk maakt". Ook John Foster Duiles, de repubh- kense adviseur van minister Acheson, heeft Maandag verklaard, dat Amerika de eenwording en de economische en militaire versterking van West-Europa, met inbegrip van West-Duitsland, moest bespoedigen, terwijl aan Japan de gele genheid moest worden gegeven een ge lijkwaardige deelnemer te worden in de gemeenschap der vrije volken. „Op de lange duur kan de democratie in Japan en Duitsland slechts verzekerd worden met medewerking van deze lan den", zo zeide Foster Duiles: „Men moet niet vergeten, dat deze landen aan de uiterste rand van de vrije wereld liggen, naast de wereld van despotisme". De Koreaanse actie wees er volgens Dulles op, dat de Sovjet-unie thans be reid is veel grotere risico's te lopen dan voorheen. Dit behoefde, volgens hem, echter niet te betekenen, dat de Sovjet unie tot het voeren van een derde we reldoorlog besloten had. volgde, konden tal van misvattingen recht gezet worden. De voorzitter van de K.V.P. verwierf zich in dit milieu van militante middenstanders sympa thie zowel als gezag. Het persoonlijke contact bleek ook hier, evenals overal elders, van grote waarde. De heer An driessen sprak recht op de man af en vooral zijn verdediging van het beleid van de K.V.P. en haar vertegenwoordi gers in de Kamer getuigde van een bij zondere kennis van zaken, juist op die gebieden, welke momenteel voor de middenstander van zulk een primair belang zijn. Het kon bijna niet anders, de bijeenkom sten van Maandag werden door de kern van zijn betoog menigmaal geïnspireerd Telkens kon men de echo van zijn woor den horen. D.e dag werd begonnen met een H. Mis, waaronder een predicatie werd gehouden door Pastoor A. Loonen uit Venlo, geestelijk adviseur van de Limburgse Bond. Deze had tot onderwerp gekozen: „De hervorming van de mens". Na de H. Mis sprak drs. H. Neefs, secre taris van de Ned. Kath. Vakbond voor de textiel-detailhandel over „resten van li beralisme en individualisme". Scherp toonde spr. aan hoe het individualisme een bewust liberale houding achtte hij bij de Katholieke middenstander niet aanwe zig te exclusief menselijke waarden verheerlijkt, daardoor de gespletenheid van de mens bevorderend en tevens die van de gemeenschap. Het individualisme infecteert zelfs de religieuze levensuitin gen van de mens, die er aan mank gaat. Er zijn bij onze generatie nog slechts restanten van het liberalisme en het in dividualisme te vinden. Maar daartegen over is de moderne gemeenschapsge dachte nog te veel leer en te weinig le ven. Zij wordt nog te veel slechts aan vaard en blijkt vaak nog te weinig be wuste levenshouding. Ook hierdoor zijn onze sociale organisaties en instituten nog te juridisch en utilitaristisch van aard en worden ze te weinig door de natuurlijke en bovennatuurlijke verbondenheid van Het is me 't wereldje wel", hoort men vaak verzuchten en wij veronderstellen, dat, wanneer er een andere planeet open stond voor emigratie, b.v. de maan, er heel wat aarde-beworiers naar de maan zouden gaan, aangezien men vreest, dat de hele welvaart en beschaving op dit on dermaanse naar de maan zullen gaan. Wegens het momenteel nog ontbreken van een raket-dienst op de maan. blijft echter het naar de maan gaan beperkt tot een spreekwoordelijk reisje. Lief hebbers van wijken zullen dus andere uit wijkmogelijkheden moeten opzoeken en zij maken misschien straks een kans om door hun hoofd onder water te stoppen het hoofd boven water te houden. Er gaat n.l. weer eens een expeditie op weg om het verzonken werelddeel Atlantis op te scharrelen. Acht Duitse geleerden nemen deel aan deze trip. Onder hen zijn physiei. archeologen en meteorologen. De leider is een predikant, de 45-jarige Jürgen Span- nuth uit Dordelum, die twintig jaar lang de geschiedenis van dit verzonken land heeft bestudeerd en het jm wel meent te weten Een zeer oude foliant heeft hem namelijk onthuld, waar hij ongeveer moet zoeken. Ergens in de Noordzee gelooft de predikant sporen van Atlantis aan te treffen. Aan boord is bovendien nog een duiker, die een nieuw soort duikerklok heeft geconstrueerd om de bodem van de Noordzee af te grazen. Maar ia, verondersteler gaan enkele grote raketduikboten met emigranten naar Atlantis, wat maakt dat uit? Overal waar mensen zijn. bederven zij, wat go is. De aarde zou ook met zo beroerd zijn. als de bewoners er zelf maar niet zo n beroerde beroering aan gaven- En wanneer Atlantis „het land d mensheid wordt, dan krijgt men er waar schijnlijk ook weer spoedig het land aan. Doch wat praten wq over Atlantis, n.l land is nog niet eens in zicht. WH behoeven het trouwens eigenlek niet zover te zoeken. Als de mens ach zelf verbeterde, dan zou men heus op aarde niet zo slecht aarden. En het zou toch an ders moeten zijn, want aangezien de_aarde rond is, zouden de mensen vanzelf naar elkander toe moeten tippelen. Edoch, de aarde is wel rond, maw de bewoners zijn niet allen „ronde lui Daa om rolt het niet! yLYST worden gegeven wensen heeft ingewilligd woordvoerder. Hij gaf te kennen, dat de koning ;.n de hem voorgelegde tekst een wijziging De Ned. Consul in Vancouver, de heer Loenen v. Gravesloot, heeft Zaterdag nacht ongenood bezoek gehad in zijn huis. De dieyen zijn verdwenen met een buit aan geld en goederen ter waadde van meer dan 900 dollar. Het belangrijkste bericht van het front Deze nieuwe versterkingen meegeteld, is de sterkte van de Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen nog steeds slechts de helft van die van de vijand. Volgens het hoofdkwartier van MacAr thur telt het Noordkoreaanse leger 200.000 man. De drie Amerikaanse divisies in Korea bestaan waarschijnlijk uit niet meer dan 40-000 man en op het mo ment van de Noordelijke inval telde de Zuidkoreaanse gewapende macht ver moedelijk 96.000 man, doch er is reden om aan te nemen, dat. deze sterkte door de zware verliezen ongeveer gehalveerd is. Tegenover deze numerieke meerder heid van de aanvallers staat de grotere macht im de lucht en ter zee vj:> de V |JJ, en de sterke Amerikaanse artillerie. is, dat Tsjindjoe, het meest Zuidelijke punt van de Amerikaanse linie, in han den van de communisten is gevallen. Gistermiddag om 12 uur Ned. tijd bevon den zich nog steeds Amerikaanse troepen in Tsjindjoe, maar vermoedelijk hadden Noordkoreaanse strijdkrachten toen toch reeds een gedeelte van de stad bezet. Tsjindjoe is een belangrijk knooppunt van wegen en spoorlijnen. Nog waarde voller voor de strijdende partijen is het bezit van het vliegveld bij de stad. De Amerikaanse verliezen waren zwaar, doch de Noord-Koreanen hebben, volgens oog getuigen, tweemaal zoveel mensen ver- loren. De 24ste Amerikaanse divisie heeft na de val van Tsjindjoe onmiddellijk een nieuwe verdedigingslinie gevestigd ten Oosten van de stad en minder dan 8u Km. van Poesan, de belangrijke aanvoerhaven Een Zuidkoreaanse legereenheid is aan de Amerikaanse verdedigers toegevoegd. Duizenden Koreaanse burgers graven op het ogenblik nieuwe stellingen^ en bol werken in de bergen tussen Tsjindjoe en Poesan. In Oost-Westelijke richting loopt het front in Korea thans als volgt: het strekt zich ten Oosten en ten Zuiden van Tsjindjoe uit en loopt dan In de richting van de Westelijke buitenwijken van Ham- jang, ongeveer tien Km. t- O. van Kots- jang. Daarna loopt de frontlinie iels t N. van Jetsjon naar de buitenwijken van Jongdok. De vijandelijke druk neemt sterk toe t_ O. van Kotsjang. het vitale Amerikaanse verdedigingspunt, dat waarschijnlijk handen'ter roden is. Elementen van de eerste Amerikaanse cavaleriedivisie wa ren gisteren in een hevige strijd gewik- keld met twee vijandelijke bataljons Tsjirye, waarbij de vijand lichte vorde ringen maakte. De aanval op Hantsjang is aanzienlijk in kracht afgenomen. Aan de fronten in Andong en Jongdok is wei nig verandering en weinig activiteit. Australische „mustang"-jagers hebben Maandag voor dc eerste maal rangeerter reinen en opslagplaatsen te Josoe, een door de Noord Koreanen veroverde ha ven aan de Zuidkust gebombardeerd. Vliegende reuzenforten vielen een grote fabriek voor de vervaardiging van scheikundige producten en ammunitie in Noord-Korea aan. De fabriek werd in brand gebombardeerd. Het vuur was zo hevig, dat het verscheidene uren later nog steeds niet mogelijk was foto's van het gebombardeerde gebouw te.maken. en rechtvaardigheid voor alle mensen ge dragen, aldus drs. Neefs. Na deze interessante uiteenzetting g. prof. mr. dr. Th. Keulemans OU., die de studiedagen op rustige, voortreffeujK. wijze leidt, het woord aan mr. r- J. Bachg, wiens onderwerp luidde: »le^; denzen en gevaren van staatssocialisme Deze inleider begon met drie belang rijke punten vast te stellen, waarom net in deze tijd gaat. Ten eerste de zelfverde diging van de democratie, met politiële middelen in het binnenland, met militaire macht tegenover het buitenland, len tweede een radicale hervorming op poli tiek, sociaal en economisch terrein, ie. derde het propageren en grondvesten van 'een strijdbaar Christendom, dat aan de brede scharen van onkerkelijken ae g - nade van het geloof hergeven kan. JX Katholieken dienen te handelen ini het licht van een sociale wijsbegeerte, waarin aan God en aan de nfens gegeven wordt, wat beiden toeKfht. Nu gaat de Katho lieke opvatting van de mens mt, de soc.a- listische van de-dftuat. Spr. gaf een uitmuntend overzicht \an de ontwikkeling, welke in de Partij van de Arbeid na de oorlog heeft plaats ge vonden. Deze ontwikkeling is noch naar de geest, noch in sociaal opzicht voor de Katholiek aanvaardbaar. Mr. Bachg nc.lu te dit aan de hand der desbetreffende Pauselijke encyclieken nader toe. Ten slotte draait het om het verschil m op vatting ten aanzien van de gemeenschap. De moderne theoretici van de P. v. d. A. zijn uitgesproken staatssocialisten. bpr. wil minister Lieftinck hiertoe ^ntet re nen, aangezien deze zich z.L bij zijn be- iastingpolitiek vooral heeft laten leiden door de gJtote financiële nood, waarin ons land na de plundering door de verkeerde. De P. v. d. A. heeft nch d laatste jaren ook tot de middenstanders gericht en belooft ook de kleine onderne mer een plaats in de socialistische maa.- schappij. Maar ze ziet m de P.B.O. slechts een voorbereiding van het staats-social:. - me. Haar houding is voor de Katholieke middenstand van belang, maar deze mag niet uit het oog verliezen, dat er toch een onoverbrugbare kloof ligt. Het grote verschil tussen het Katho lieke en het socialistische streven ligt m de omstandigheid, dat het eerste een or ganische, het tweede een mechanische op vatting van de gemeenschap voorstaat Spr besloot met een uiteenzetting te geven van de ten aanzien van de midden stand te volgen saneringspol itiek Evenals bij de andere spreekbeurten volgde hierop een geanimeerde gedach tenwisseling. Des middags sprak prof. Keulemans. die een zeer interessant onderwerp had gekozen en wel „De Kath. Soc. Bewegin.^ in een nieuw tijdperk voor een nieuwe taak". Uiteraard ging hij hierbij in de eerste plaats van de P.B.O. uit, welke trouwens in menig opzicht de spil was, waarom alles tijdens deze studiedagen draaide: de P.B.O. en de positie, welke de midden-, stand er in zal innemen. Spr. vestigde er de aandacht op, dat de Katholieken zich bewust moeten zijn van de nieuwe struc tuur, welke aan het worden is. Hierin staat de standsorganisatie als middel tot (her) kerstening van het leven. Dit begrip is voor velen nog weinig zeggend, maar de standsorganisatie is nog belangrijker dan de vakorganisatie. Tussen beide dient een grote mate van overeenstemming te heersen. Het hele maatschappelijke leven kan slechts bij de meest juiste organisa tievorm gebaat zijn. In deze organisatie vorm speelt de federalistische gedachte een grote rol, zowel op sociaal als, op po litiek terrein. De middenstand heeft ook hier een taak te vervullen, aldus prof. Keulemans. Des avonds zorgde prof. dr. J. A. Ver aart voor een hoogtepunt met zijn spreek beurt over „De publiekrechtelijke be drijfsorganisatie als bekroning en taak". Dinsag 8 Augustus a.s. zal de R.K. organisatie voor Kosters „St. Willibror- dus" in het bisdom Haarlem voor de vijf. de maal haar jaarlijkse bondsdag houden. Des morgens om 10.30 wordt in de kerk van St. Joseph, Herensingel 3 te Leiden, door de Hoogeerew. deken een plechtige H. Mis opgedragen. Daarna volgt een feestelijke vergadering alwaar de bereikte resultaten worden besproken. Tevens wordt daar een vol ledig verslag gegeven van een audienu» bij Z H. de Paus en van het internatio nal! kosterscongres, dat te Rome i» ge houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1